VADER Exs 6oDGD©eoca lp eou Zilveren Rijksonderwijs te Lebbeke Cheese, zei de tomaat tot de lelie LEBBEKE New Orleans Salmagundi Jazzband B(j betaling aan de kassa zal de magisch ebeU missch ien voor u rinkelen en als uitverkorene aanwijzen. 8 - 7.6.1985 - De Voorpost Een kwarteeuw geleden liep te Lebbeke het rijksonderwijs van start. Begin september 1960 immers, konden kleuters en jongens en meisjes op lagere schoolleeftijd voor opvoeding en onderwas terecht langs de Rossevaalstraat. Een schooljaar later werd de middelbare school opgericht. Vorig weekend werd 25 jaar rijksonderwijs te Lebbeke op diverse wgzen gevierd: het traditionele schoolfeest kreeg een extra-feestelijk tintje en vrijdagavond werd in zaal Corso een akademische zitting belegd, tijdens dewelke diverse sprekers het woord voerden en het personeel en de leerlingen van de Lebbeekse gemeentelijke muziekschool voor hoogstaande vokale en muzikale intermezzi zorgden. Lebbeke. De akademische zitting waarop jong en oud aandachtig luisterde naar de diverse sprekers, (foto piet hermans) Vertrouwen in het rijksonder wijs In zijn toespraak herinnerde middenschooldirekteur J.P. Decamp eraan, dat vrij vlub na het ondertekenen van het schoolpakt, enkele verdedigers van het officieel onderwijs het initiatief namen in Lebbeke eenrijkslagere school op te richten. Blijkbaar bestond toen nood aan dergelijke on derwijsinrichting, want niet minder dan 150 leerlingen be volkten de school. Ook nu nog, beklemtoonde J.P. De camp, telt de school niettegen staande de aanwezigheid van andere netten, de gevolgen van de denataliteit en de korte afstand tussen Lebbeke en Dendermonde, over een be hoorlijk aantal leerlingen. De voorbije 25 jaar, aldus nog de direkteur van de midden school, is het rijksonderwijs fel geëvolueerd. Het fungeerde bovendien vaak als labo voor nieuwe pedagogische, metodo- logische en strukturele hervor mingen. Bewust van het feit dat de begeleiding van de jon geren naar de volwassenheid, slechts één aspekt vormt van het onderwijs en zich nog ster ker bewust van een niet te stuiten «explosie» van de maatschappij, werden in de ze ventiger jaren een aantal her vormingen doorgevoerd. Ge baseerd op twee grondprinci pes: gelijke kansen voor de leerlingen en de ondeelbaar heid van school en arbeid. De realisatie van deze twee funda mentele gedachten zijn geenszins makkelijk, vooral ook omdat ingevolge de rijks- budgettaire toestand, bespa ringen doorgevoerd werden. Besparingen die, hoopte de h. Decamp nog, geen invloed meer zullen hebben op de werkgelegenheid. Spreker besloot zijn toespraak met zijn vertrouwen uit te spreken in het rijksonderwijs, een onderwijs waarin alle wijs gerige opvattingen aan bod ko men en alle filosofische en po litieke indoktrinatie wordt geweerd. Oudervereniging Namens de Oudervereniging nam Mevr. N. Verfaillie het woord. Doelstelling van deze vereniging (in het leven geroe pen op 3 februari 1981), aldus de voorzitster, is de ouders aktiever bij het schoolgebeu ren te betrekken en een nauwe samenwerking met de directie en met de leerkrachten te rea liseren. Een opdracht die niet altijd even makkelijk blijkt, maar waaraan gewerkt wordt via de organisatie van diverse aktiviteiten De oudervereniging, besloot de voorzitster, is een grote kring van vrienden, waar iedereen wordt aanvaard en ieders mening en afkomst wor den gerespecteerd. Materieel moeilijke start Mevr. M.L. De Smedt, direk- trice van de Rijksbasisschool, bracht de moeilijke omstandie- heden in herinnering, waarin de school in september 1960 van start moest gaan: amper twee paviljoenen waren ter be schikking, van een speelplaats noch van enige meubilair was sprake. Men was zelfs genood zaakt een beroep te doen op aspirant-leerkrachten Een jaar later echter telde de rijkslagere school, samen met de pas opgerichte middelbare afdeling een driehonderdtal leerlingen. De voorbije kwart eeuw werd een lange weg afge legd: de school beschikt mo menteel over de nodige loka len, prima leerkrachten en mo dern didaktisch materieel dat de modernste lestechnieken toelaat. Mevr. De Smedt stipte tijdens haar toespraak ook de ver nieuwde pedagogische technie ken, in gebruik in het lager onderwijs, aan. Pedagogische technieken die er niet alleen op gericht zijn het kind een intellektuele vorming mee te geven, maar daarnaast ook een sociale en affirmatieve vor ming verzekeren. Kortom, de totale persoonlijkheid van het kind ontwikkelen. Elastische lat Voorzitter van de Vrien denkring (de vzw Bond ter verdediging van het Rijkson derwijs te Lebbeke, opgericht in 1960) Y. Verheyleweghen, belichtte in zijn toespraak de taak van de kring: de financië le bijdragen van de ouders die er hun kinderen school laten lopen, tot een minimum beper ken. Dit o.a. via het in bruik leen geven van studieboeken tegen een lage prijs, het orga niseren en hulp verlenen bij schoolse en naschoolse aktivi teiten, het organiseren van voordrachten en andere kultu- rele manifestaties, fancy-fair en andere propagandamid delen. Lebbeke. Het glas werd geheven op de toekomst van het rijksonderwijs, (foto :'nin! hermans) De inrichtende macht, aldus- nog Y. Verheyleweghen, heeft zich ten opzichte van het rijks onderwijs niet altijd even en- thoesiast getoond. De voorbije jaren zijn het steeds de rijks scholen geweest die financieel moesten opdraaien. Van een gelijke lat, persifleerde de Vriendenkringvoorzitter, lijkt me dan ook geen sprake. De liniaal beantwoordt eerder aan de wetten van de elasticiteit. Positief ervoer hij wel de fi nanciële zelfstandigheid van de rijksscholen; jammer genoeg gaat die gepaard met een be perking van de kredieten. Tot slot van zijn toespraak bracht Y Verheyleweghen hulde aan zijn voorganger, ere-voorzitter senator Octaaf Van den Broeck. Toekomstgericht Namens onderwijsminister Coens voerde de h. Van Droogenbroeck, kabinetsme dewerker, het woord. Hij richtte allereerst gelukwensen aan iedereen die betrokken was bij de groei en de bloei van de school en dankte alle be trokkenen om hun deskundig heid en inzet. Ons onderwijs, zei spreker, moeten onze kinderen immers voorbereiden op een 21 ste eeuw van chips en robotica Als passend in dat streven ci teerde hij o.a. de verlenging van de leerplicht, de hervor ming van het beroepsonder wijs en de konstante bij- en herscholing. Zodat ook de kloof tussen onderwijs en ar- beidswereld overbrugd wordt. Het onderwijs, besloot spre ker, heeft een soepele organi satie nodig. De evolutie naar autonomie en participatie en de financiële autonomie zijn er de komponenten van. Deze akademische zitting* besloten met een receptie. 425 Viering jj De viering van 25 jaar rijks derwijs te Lebbeke werd ooi waa anderendaags verdergezet. m de namiddag toonden de ltfyn; lingen van de kleutertuin i de lagere school zich vanl beste zijde tijdens de «SI jg van de Rijksbasisschool» e l33 avonds werd, eveneens ii tent, een spetterende I backshow opgezet, tijdens 20 j welke de leerlingen van i middenschool een terug ja{ brachten op de hoogtepua uit de voorbije jaren. Zondag werd nog een zoektocht gereden en de feestelijkheden tx met een T-dansant. Pierre Van Ros4"c Achttiende Expo Lebbeekse Volkstuinders H. Kruis Al voor de 18de maal was de Volkstuindersafdeling van het Lebbeekse H. Kruis, tgdens richt werd als «Werk van den het Minnestraatkennis weekend, aan haar jaarigkse tentoonstelling toe. Dit keer Akker en van den Haard», opgebouwd rond het tema «Van melk tot kaas», leverde deze druk bijgewoonde expo aan werd enkele jaren geleden op- de bezoekers opnieuw het bewijs dat voorzitter Paul Verheyden en zgn medewerkers er gesPütst in een Vlaams en een het handje van weg hebben om via eenvoudige - maar al bij al prachtige - dingen als Waals gewest. Elke van deze bloemen en groenten een knapogend geheel op te bouwen. "rdefnaar"de basis toe - gewestelijke en I plaatselijke afdelingen. Zo telt de provincie Oost- Vlaanderen vijf gewesten: Gent, Aalst. Dendermonde, I St.-Niklaas en Oudenaarde. In tOT het voorbije jaar telt de pro- r WF V vincie Oost-Vlaanderen 11.019 1 volkstuinders, 486 meer dan het jaar tevoren. Het gewest Dendermonde telt 19 afdelingen, goed voor 3.291 leden in 1984 (3.172 in 1983). Positieve vaststelling, aldus de voorzitter, is het feit dat meer ren meer jongens zich aange trokken voelen tot de werking van de Volkstuinders. Wellicht een gevolg van tege- Lebbeke. De mannen die de bloemen- en plantenshow tot een waar festijn maakten, (v) lijk de krisis en een streven naar het verbruik van gezonde Het was dan ook een tevreden kaas en over de vaststelling dat ken was. vruchten, voorzitter die vorige zaterdag- de Belgische kazen zich de In zijn toespraak verduidelijk- Nadat de gewestelijke voorzit- namiddag zijn gasten - o.a. voorbije jaren een plaats wis- te gewestelijk voorzitter Van ,er n°g woorden van dank burgemeester Moeyersoon, de ten te verwerven naast de ka- Nijverseel, de werking en de richtte tot de plaatselijke voor schepenen Hiel en F. De Rid der, senator O. Van Den Broeck en volksvertegenwoor diger Johan De Mol, verwel komde. Paul Verheyden dank te allereerst al zijn medewer kers, richtte speciale woorden van dank tot Gomaar De Wit (Wiezekaas), Frans Aelbrecht en de families Van Mulders- Van Mol en zette verder uiteen dat speciaal de jeugd bij het tema «Van melk tot kaas» be trokken was. De Lebbeekse lagere schooljeugd mocht haar ideeën immers op papier teke nen. Deed dat ook met volle overgave, want niet minder dan 490 tekeningen bereikten de organisatoren. Tachtig te keningen werden door de jury bekroond. Vorige zaterdag morgen mochten de auteurs ervan een prijs in ontvangst nemen. Schepen Hiel van zijn kant be klemtoonde in zijn toespraak het dynamisme van de volks tuinders van het H Kruis, prees bovendien hun zin voor variatie bij het opbouwen van hun tentoonstellingen. De kui tuurschepen had het ook over het belang van de melk en de zen uit die landen, die terzake struktuur van het «Werk der ritter en tot het gemeentebe- over een traditionele reputatie Volkstuinders». Het Nationaal stuur, verklaarde burgemees- beschikken. Positief vond J Verbond, aldus de gewestelij- ter Moeyersoon de 18de expo Hiel het eveneens, dat de ke voorzitter, dat meer dan voor geopend. jeugd bij het gebeuren betrok- honderd jaar geleden opge- Pierre Van Rossem Lebbeke. In de parochiefeestzaal H. Kruis werd een bloemen- en plantenshow georgani seerd door de Volkstuinders, (v) Op zaterdag 8 juni in Honky Tonk Deze band. bestaande uit een mengeling van 7 uit stekende muzikanten, viert kortelings haar 10-jarig bestaan. In tegenstelling tot de meeste dixielandbands hou den zij het nog steeds bij oude nummers van voor en na de le wereldoorlog, die er nu nog door een zeldzame groep oude jazzmuzikanten in New Or leans vertolkt worden, denk maar aan King Oliver, Jelly Roll Morton, George Lewis en Kid Ory, om er slechts enige te noemen. De Salmagundi Jazzband beperkt zich niet alleen tot deze oude stijl. Ook ragtime, Chicago-jazz en swing nummers van o.a. Scott Joplin, Bix Beiderbecke, Fats Waller, Benny Goodman en Duke Ellington, behoren tot hun uitgebreid repertorium, afgewis seld met zigeunermuziek die ons doet denken aan Django Reinhardt en zijn «Hot Club de France». Naast talrijke koncerten in befaamde jazzclubs, namen zij ook regelmatig deel aan verscheidene jazzfestivals, met hoogtepunten in Oostenrijk, Hol land en Zwitserland. dendermonde. Zoals gebruikelijk is aan het distrikt Dendermonde een tweede rijkswachtofficier toegewezen. Luitenant VANHIXE heeft militaire school gedaan, heeft kriminologie gevolgd en was nadien gedetacheerd op de generale staf. (v) Brusselsesteenweg 110 Opwiiksestraat 23 Tel. 052/22.31.38 ^fmittföv

De Voorpost | 1985 | | pagina 8