Kind en veiligheid in de privésfeer kordaat van start Protec: nu ook afpersing mee gemoeid Gemeenteschool Appels feest Twee Belgen verwachten nog andere Belgen in Zenith te Dendermonde Lustrum-zomerfeest in RBS-Station en RMS 1 Dendermonde ACW-DENDERMONDE MEER OOG VOOR JONGEREN DAN VOOR GEVESTIGDE WAARDEN IN DE POLITIEK 10 - 14.6.1985 - De Voorpost Dendermonde trekt de kar Begin mei vergaderde voor de eerste maal in Dendermon de een aantal mensen rond het belanghebbend thema van de veiligheid van het kind in de privésfeer. Niemand blijft er bij stilstaan, maar dagelijks gebeuren er flink wat ongevallen in en rond het huis waarbij kinderen in min of meer erge mate lichamelijk letsel oplopen. De cjjfers die toen werden gegeven, stemden in elk geval tot nadenken. Het moet zijn dat de vergadering haar effekt niet heeft gemist, want vorige maandag was de vergaderzaal van het kultureel centrum van Sint-Gillis weer aardig vol gelopen om te komen luisteren en debatteren over wat komen moet. In aanwezigheid van mevrouw Van Gucht, schepen van het gezin, boog de vergadering zich over akties die kunnen gevoerd worden. Niet alleen vrouwen toonden belangstel ling, ook heel wat mannen en zelfs verantwoordelijken van het VP meenden dat de bijeen komst belangrijk genoeg was om er tijd voor vrij te maken. In de zaal was een tentoonstel ling opgebouwd van het Natio naal Werk voor Kinderwelzijn, waarop een aantal raadgevin gen die kunnen leiden tot een veiliger sfeer in het gezin te lezen waren. Aan de andere kant een tafel met een rijke variëteit aan dokumentatie. Belangrijke hulpmiddelen om de aktie ruchtbaarheid en vooral stuwkracht te geven. Want het zal erop aankomen zoveel mogelijk mensen, jon geren en ouderen, te moti veren Mevrouw Van Dijck, verant woordelijke voor de aktie in Dendermonde, wees erop dat de stad graag haar medewer king verleende De sociale dienst van de stad, bij monde van mevrouw Uytersprot. be tekent in elk geval een niet te versmaden ruggesteun. Daar kan men immers terecht voor allerlei noodsituaties die pas sen binnen het kader. Gewoon het nummer 22.08.00 draaien, vragen naar binnenpost 500 en men krijgt «Kind en veilig mi lieu» aan de telefoon. Opzet Het doel van de aktie is vrij eenvoudig, maar tevens van kapitaal belang. Men wil zo veel mogelijk ongevallen voor komen die in de privé-sfeer gebeuren en waarbij kinderen tussen de 0 en 14 jaar zijn betrokken. Daarbij is het van belang de ouders, opvoeders en verzorgers te. informeren over de omvang van het pro bleem, ze te sensibilize ren voor het tot stand brengen van een veiliger omgeving voor het kind en ouders, opvoeders, verzorgers en ook kinderen aanzetten tot een veiliger ge drag. Dat doel probeert men via een aantal middelen te be reiken. In de eerste plaats met vergadering waarop allerlei in formatie wordt verschaft, in de tweede plaats via de geschre ven pers - in Het Reklaamblad zullen in de toekomst geregeld korte verhaaltjes verschijnen die aanzetten tot meer veilig heid - en via de vrije radio's. Daarnaast zijn er de socio- kulturele organizaties. de jeugdbewegingen, de beroeps verenigingen, de gezondheids- organizaties die zich speciaal met deze aktie kunnen bezig houden. Mevrouw Van Dijck was trouwens van oordeel dat men niet langer moet talmen. Dendermonde is startklaar. Wel vroeg zij of er mensen waren die op een of andere wjze nog hun medewerking wensten te verlenen, onder meer voor het schrijven van teksten, voor interviews met de radio's. Dat leek ook zo te zijn. Dendermonde. De mannen bescheiden op de achtergrond, maar ook zij hebben begrepen dat er wal moet worden gedaan (v) Groot gevaar Het klinkt misschien eigenaar dig, maar thuis in de vertrouw de zo eigen omgeving doen zich heel wat ongevallen voor. Soms banale voorvalletjes, soms ook ergere dingen. Het Statistisch Jaarboek van Volksgezondheid van 1981 laat daarover geen twijfel bestaan. In 1979, zo staat in dat jaar boek, werden 85.326 personen gehospitalizeerd na een onge val in de privé-sfeer Dat is maar een klein gedeelte, want lang niet elk ongeval heeft een hospitalizatie voor gevolg. On der die meer dan 85.000 perso nen waren er 8.761 kinderen van 0 tot 4 jaar of 10,3 procent. Daarvan overleden er dan weer 26. Liefst 15.455 kinde ren van 5 tot 14 jaar of 18.1 procent waren bij een derge lijk ongeval betrokken. In 1971 bedroeg het aantal gehos- pitalizeerden na een ongeval in de privé-sfeer 37.090. Het aan tal werd dus meer dan verdub beld op enkele jaren. Nog cij fers? In 1981 werden 54.478 kinderen van 0 tot 14 jaar in een hospitaal opgenomen, van wie 27.886 jongens en meisjes (51,2%) na een ongeval in de eigen omgeving. En de cijfers van het Antigifcentrum in Brussel spreken boekdelen. In 1983 kreeg men 2.576 oproe pen binnen voor kinderen be neden de twee jaar, 5.048 voor kinderen van 2 tot 4 jaar. 822 voor kinderen van 5 tot 10 jaar en 480 voor kinderen van 11 tot 15 jaar. Meestal gaat het hier ook om het innemen van geneesmiddelen, maar ook de huishoudelijke produkten sko- ren bijzonder hoog. Dat allemaal toont aan dat het ernst is met een dergelijke ak tie om de kinderen meer be scherming te geven in de privé sfeer. Meestal kan dat door gewoon wat meer aandacht te schenken aan de dingen die we dagelijks doen en die we dus doodnormaal zijn gaan vinden. Geneesmiddelen goed opber gen. chemische produkten ach ter slot, stopkontakten beveili gen, trappen afschermen, geen werktuigen laten rondslinge ren, en ga zo maar door. Flink wat veiligheidstips in en om de woning werden bijeen ge bracht in een handige brochu re. Je kan die opvragen bij de dienst «Kind en veilig milieu». Je kan daar ook de zelfklever bekomen die je er ons dage lijks op wijst dat we beslist met de veiligheid van onze kinde ren en van onszelf aandachti ger moeten omspringen. Dendermonde. Direkteur De Wilde, schepen van onderwijs Meulebroek en ouderkomitee-voorzitter Van Heek zetten de plannen uiteen (v) Al enkele weken krijgen de leerlingen van de gemeentelijke lagere school van Appels les in de lokalen van de voormalige rijksschool. De stad heeft die school en de gronden kunnen aankopen voor een prikje. Zaterdag 15 juni wordt de school officieel in gebruik genomen. Om dat uur wordt een optocht gevormd vanaf het gemeentehuis van Appels naar de nieuwe gebouwen en wordt op een symbolische wijze afscheid genomen van de oude school die nu al druk wordt gebruikt door een aantal socio-kulturcle verenigingen. Om 15u20 zal direkteur Werner De Wilde de genodigden aan de nieuwe school hartelijk welkom heten, waarna burgemeester Cool het lint zal doorknippen. Gemeenschapsminister Lenssens en burgemeester Cool zullen dan een gedenkplaat aan de school onthullen, waarna een korte akademische zitting volgt. Schepen van onderwijs, jeugd en ontwikkelingssamenwerking Meulebroek zal het openingswoord houden, waarna burgemeester Cool het woord zal voeren. Dan volgt er nog een gelegenheidstoespraak door gemeenschapsminister Lenssens, waarna er gelegenheid is om de school te bezoeken. Zondag 16 juni is er dan een schoolfeest, met onder meer een optreden van de leerlingen natuurlijk gelegenheid te over om kennis te maken met de nieuwe school. Dendermonde. Veel belangstelling voor de tweede vergadering van veiligheid in de privésfeer (v) Naar jaarlijkse gewoonte organizcert jeugdhuis Zenith ook dit jaar weer een groots feestweekend. Dit keer opteerde men voor zaterdag 22 en zondag 23 juni. Met start op zaterdag met een kermisparty met disco-bar. Zondag 23 juni vanaf 14.00 u is er een opendeurdag met een TD die door de Zenith DJ wordt verzorgd. De toegang hiervoor is gratis. Om 19.30 uur wordt het feest verlegd naar het aanpalend terrein waar een tent is opgetrokken om 400 Belgen op te vangen die komen kijken en luisteren naar de nog vrij nieuwe formatie «Chiwawa» die als voorspel op de onvervalste topper die gebracht wordt door «2 Belgen». Kaarten voor dit koncert kosten 120 fr en zijn te verkrijgen bij fonoplaten Elka (Hamme), Jeugdhuis Move (Oudegcm). Solbemol (Aalst), Café De Funk, Boutique Clochard. JIC, De Snuffel (Grembergen), café 't Schuttershof (Lebbcke) en natuurlijk in jeugdhuis Zenith zelf. Opendeurdagen, schoolfeesten, zomerfeesten e.d. zyn de direkte voorboden van de gro schoolvakanties. Geen enkele school ontsnapt eraan. Ook de Rijksbasisschool Station de Rijksmiddenschool 1, beide gelegen aan de Dendermondse Zuidlaan en Geldroplaa niet. Voor de tiende maal reeds zetten deze twee scholen hun deuren wagenwijd open ouders en belangstellenden te begroeten op hun zomerfeest op zaterdag 22 juni vanaf uur. Het Hoogveld-Lutterzele Komitee te Dendermonde zit met de zaak Protec lelijk verveeld. Onder meer tilt men zwaar aan de verklaring die burgemeester Cool van Dendermonde aflegde in een krant en waarbij hij schermt met werkgelegenheid. De burgemeester maakte ook gewag van een zekere manipulatie waarbij hij liet doorsche meren dat agitatoren aan het werk zijn om de plaatselijke bevolking op te ruien tegen elke nieuwe vestiging die op het industrieterrein een plaats zoekt. Het Komitee Hoogveld-Lut terzele zegt in een persmede- Chantage? In een ander hoofdstuk wordt tiging van de NV Protec. Welke zijn nu die bezwaren en vragen? Het gaat volgens het dossier om een innoverend be drijf en precies een dergelijk bedrijf inplanten in een am- doen - tegen de vestiging van ï^tell7n(T"van"~Ben benaald Nachtelijke zone is onverant- r,n K»t mHndri.iPr. bestelling an een bepaald woord Vooral dan wanneer deling dat het hier om dubbel- gewag gemaakt van chantage zinnige kommentaren gaat. lid van het Komitee Het komitee heeft zich nooit Hoogveld-Lutterzele werd on gekant - en zal dat ook met dubbelzinnig gesteld dat aantal vragen onbeantwoord laat: Wie vertegenwoordigt er Protec, wat gaat er gebeuren met de afgevoerde lucht, wat tijdens de weekends en wat wanneer de kleine koelruimte zal volgestopt zijn? Zijn er bovendien veiligheidsvoorzie ningen bij eventuele defekten? Het Komitee dringt aan op een Milieu Effektenrapport of wil graag bevoegd professoren aanschrijven om zich over het probleem te buigen. Ondertussen is er op het admi nistratief centrum een verga dering geweest tussen deskun digen en wordt het afwachten wat die kunnen vaststellen. Programma In samenwerking met Atle- tiekklub Dcnderland wordt een grote jogging georgani seerd, waarvoor kan inge schreven worden vanaf 13 uur en die om 14.30 uur van start gaat. de prijsuitreiking van de ze jogging heeft plaats om 17.15 uur. Vanaf 14 uur kunnen de lief hebbers hun hartje ophalen op de hindcrnispislc. Óm 14.30 uur heeft een lccrlingenshow plaats, waarbij de leerlingen van de Rijksbasisschool Sta tion hun beste kunnen zullen presenteren. 22 juni is echter ook de Dag van de Muziek. In het kader van het Internationaal Jaar van de Muziek, wordt die dag in heel België gemusiceerd door beroeps-, amateur- en gelcgen- heidsensemblcs. Ook de Rijks middenschool levert zijn bij drage: een gclcgcnheidsorkest speelt enkele nummers en be geleidt vervolgens alle eerste jaars bij enkele koorliederen Dit gedeelte staat onder de muzikale leiding van de heer Ongenae, leraar muzikale op voeding. Om 16.15 uur wordt een aero bic-demonstratie gegeven en een half uur later gaat de on vermijdelijke playbackshow van start. Hondendressuur valt te be wonderen om kwart voor zes: de Lebbccksc vereniging «De Trouwe Hond» geeft een de monstratie met gezelschaps honden. Vanaf kwart over zes wordt een grootse fietsenshow gepre senteerd: wie heeft de origi neelste fiets, wie het mooist versierde vehikel? De prijsuitreiking van de play backshow, de fietsenshow, de hindernispiste en het touw trekken is gepland om kwart voor zeven. Doorlopende attrakties Gedurende de hele namiddag en vooravond zijn heel wal permanente aktiviteiten voor zien. Radio 't Ros zorgt voor de muziek en de aankondi gingen. Enkele tentoonstellingen zul len zeker en vast de aandacht trekken van het publiek: de leerlingen stellen hun werkjes ten toon die ze in de lessen plastische opvoeding en tech nische aktiviteiten hebben ge maakt; een overzichtstentoon stelling van wat tijdens de ge ïntegreerde werkweek werd gepresteerd moet de belang stellenden laten kennis maken met deze alternatieve leer vorm. Ook de Dendermondse striptekenaar Sylvain Polfliet van de partij'met zijn «Bril Howell». De innerlijke mens wordt tcraard niet vergeten: cafet ria, volkscafé en smultcnt zo gen ervoor dat niemand honger of dorst hoeft om komen. En natuurlijk is er ook amusement gezorgd: volks- kindcrspclen en een wedstrij touwtrekken Dit tiende zomerfeest hec plaats op de speelplaats en de gebouwen van de Rijksb sisschool Station en de Rijk middenschool 1, ingang lan de Geldroplaan op zaterdag juni vanaf 13 uur. Opendeurdag in het Rijksinte naat Op dezelfde datum, maar vai af 14 uur, staan direktie opvoeders van het Rijksinte naat paraat om alle bclangste lenden voor dit internaat ontvangen. Alle belangstellen den kunnen in het gebouw de Galeidestraat de nodige lichtingen verkrijgen, loopt een tentoonstelling bonzai u weet wel die niatuur-boompjes uit Japan. """ï"'5 hslec,h,s 20ambacl.tel.jK zone nog Se„Md" er mnieuvr^ndelij- JR ornringd ,s door een a.n.a, ke bedrijven k°me" Men Protec. «Is dit geen chantage?: vraagt alleen voldoende waar borgen en dan mag het indus trieterrein best worden volge bouwd met allerhande bedrij- verdere akue tegen de NV bela 6rjjke woongebieden. Prntpr «Ik Hit open rhanfaoc n t l. Proefnemingen moeten gebeu- Die waarborgen heeft gedeeld. arlorlon ti» Plnrri o stelt de mededele, de vraag. öaV™ór voor. Het gesprek waann d,t dreige- behou^n e„ „Khlkl, wa, ment werd geuit, werd op band k kan'gca.gd „orden opgenomen, zo werd ons mee- men in het verleden (zie Pluvi en de zandwinning) niet kun- van het industrieterrein Hoog veld. De aard van de aange- Bij het Komitee Hoogveld- vocrde produkten <rn hot renul- Lulterzele komen dan een aan- hc| prolluklicproces nen geven en dat was precies ,ai anHere vrapen on de nron- taat van produkticproces ook wat het aktickomitee Lut- stemmen tot nadenken. Men terzele hoog zat Pen °ndcr meer de vraa8 of krijgt reukhinder en in dat ver- er misschien al te verregaande band verwijst men naar het Nog volgens het Komitee beloften werden gedaan. Het huidig bedrijf Van Pollacrt en Hoogveld-Lutterzele is het ar- zou in elk geval een verklaring er zullen schadelijke gassen gument van de tewerkstelling kunnen zijn voor de hardnek- vrijkomen die op hun beurt dat burgemeester Cool heeft kigheid waarmee sommige po- een gevaar inhouden voor de geformuleerd een kwakkel. In 'itiri de oprichting van een ver- gezondheid van de bewoners 1 van de omliggende woongebie den Daarbij is er nog het aantrekken van allerlei onge dierte als ratten, kakkerlakken Het ACW van het verbond Dendermonde werkt hard aan de samenstelling van haar kandidatenlijst voor de komen de parlementsverkiezingen van 8 december 1985. De ACW-kandidaten zullen fungeren op de lijst van de CVP, maar het blijkt dat de samenstelling van de modellijst lang niet zo eenvoudig is. Een aantal jongeren hebben zich gemeld. Daarnaast zijn er de gevestigde waarden, die hun politieke strepen reeds hebben verdiend op plaatselijk vlak. het dossier is er sprake van vuilend bedrijf verdedigen maximaal 10 personen. «Geen enkel element laat veronder stellen dat een tewerkstelling van 50 tot 60 personen voor de Het Komitee Hoogveld-Lut dichte toekomst mogelijk is. Integendeel, het betreft hier ment weerleggen dat door bur- Bezw aarschriften allemaal identiek die er een interessant biotoop terzele wil nog een ander argu- zullen vinden. de oprichting van een nieuw gemeester Cool bedrijf, waarbij een nieuw werd genomen de mond Dit wetende kan men stellen, waarbij hij zo gaat het komitee verder echnisch procédé zal worden meende té moeten zeggen dat zijn bezwaren, dat het bedrijf aangewend Zal dit slechts in de bezwaarschriften die allen "iet thuishoort op he' indus- J—"J- jj trieterrein Hoogveld, maar wel op een voor milieuvervuilende industrieën bestemd terrein waartoe het industrieterrein afzetgebied groot deel van de bevolking Hoogveld niet behoort. Het j—irj.oprichten van een dergelijk be- °P bet Hoogveld na- persmededeling. Men gaat nog toevallig zijn, ook al zijn'het delige gevolgen hebben zodat verder: «Een andere redene- inderdaad brieven en eenzelf- kan gevreesd worden dat ande re bedrijven wegens de aard van hun produktie zich ge noodzaakt zullen zijn het in dustrieterrein te verlaten, wat tegelijkertijd dan ook de tewerkstelling van een labo getest procédé mei dezelfde inhoud hadden veel sukses op grote schaal gebruikt van hun waarde verliezen, worden? Zal het eindprodukt Volgens hel Komitee wil dit bevredigend zijn? Zal het alleen maar zeggen dat bij een eindprodukt een afzetgebied groot deel van de bevolking vinden?» Die vragen worden dezelfde vragen aanwezig zijn door het Komitee gesteld in de cn dat die bezwaren allerminst persmededeling. Men gaat nog verder: «Een andere redene ring die wel zou leiden tot een de 'yPe Het toont ook aan dat tewerkstelling van 50 tot 60 het dossier onvoldoende «ge- personen laat vermoeden dat fundeerd» is. Men voegt eraan NV Protec slechts een dek- toe dat de inhoud van bc- mantel is voor andere «vervui- zwaarschriftcn tegelijkertijd lende industrieën. Wil de NV ook individucel is Elk bedrijf een aantal mensen op de hcl- Protec misschien doen wat Plu- toonde aan wat spcci- ling zet. Daarbij komt nog dat Wat de figuur van gemeen schapsminister Jan Lenssens betreft als lijstaanvoerder voor de kamer van volksvertegen woordigers, daarover bestaat niet het minste probleem. Voor de senaat liggen de kaar ten anders. Senator Coorcman zou konkurrentic krijgen, al thans wanneer een aantal ACW-ers hun zin krijgen. In dat verband werd enkele tijd geleden de naam van mevrouw Buyse, voorzitter van het OCMW-Dcndermonde geci teerd. Zij was al een tijdje senator cn was bij de vorige verkiezingen ook weer eerste plaatsvervanger. Mevrouw Buyse is sekretaresse van ge meenschapsminister Lenssens. Van het kabinet Lenssens komt ook de figuur Albert De Smet, een jonge jurist uit Baasrode afkomstig, ook voor zitter van de CVP-jongercn van het arrondissement Den dermonde Vermoedelijk krijgt hij de taak toeg ten vervalt de naam van Bug- gcnhoutcnaar Karei Bacck die sedert oktober van vorig jaar uit de «grote» politiek is ge stapt. In zijn plaats zal Robert De Clercq uit Laarne komen Lebbckcnaar Arie Abbeloos, voorzitter van de Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappij Oost-Vlaandercn. zal de CVP- lijst aanvoeren voor de provin cie. Dat wat het kanton Den dermonde-Wetteren aangaat. Op de tweede plaats op die lijst zou Robert De Clerck ko men. De derde plaats wordt ingenomen door arrondisse menteel CVP-jongercn voor zitter Albert De Smet. Op de vierde plaats staat mevrouw De Schutter-Dc Smet cn Bug- genhoutenaar Eddy De Vos zou de vijfde plaats krijgen. Voor het kanton Zclc-Hammc werd schepen Jules Vincart van Hammc als lijsttrekker naar voor geschoven. De Ber- laarsc burgemeester Willy Van Sandc zou daar op de tweede volksvertegenwoordigers aan gaat, daar zou burgemeester John Taylor van Wichelen de plaats van eerste opvolger toe bedeeld krijgen. Daarbij valt op te merken dat een aantal jongere elementen, nieuw in de politiek werden naar voor geschoven en dat een gevestigde politieke figuur op lokaal vlak, de Dender mondse schepen van openbare werken Maurits Dierick het onderspit moet delven. Feest van de vijftigjarigen in Baasrode Een groep van vijftigjarigen is momenteel in Baasrode druk in de weer om voor hun jaargenoten een feestdag te plannen. Als datum stelt men 19 oktober 1985 voorop. De werkzaamheden zijn reeds zo ver gevorderd dat het merendeel van de gegadigden binnenkort een uitnodiging in de brievenbus zullen vinden. Naast het feestprogramma vinden ze daarbij ook een inschrijvingsstrook. Momenteel beschikken de organizatoren over een 120-tal adressen van Baasrodenaars (echte cn inwijkelingen) cn oud-Baasrodcnaars, allen geboren in 1935. Maar die lijst is op lange na niet volledig cn het is dus best mogelijk dat een aantal personen, geboren in 1935 in Baasrode, de uitnodiging niet ontvangen hebben. Voor hen geldt dit bericht dan zeker cn vast. Zij die geen uitnodiging ontvingen on toch willen meevie ren en dus in 1935 zijn geboren in Baasrode, kunnen terecht bij volgende personen: Marcel Hermans. Schuur- koutcr 46, te Baasrode (052/33.71.01); Paul Lambrechs, Broekstraat 45 b te Baasrode (053/21.28.66) of Francois Veyt, Baasrodestraat 30 te Baasrode (052/21.39.81). Men rekent erop dat heel wat vijftigjarigen uit Baasrode aan de feestdis zullen aanzitten. Hk

De Voorpost | 1985 | | pagina 10