K w arte e uw middenstands opleiding met royaal orgelpunt De koning was in Sint-Niklaas, alweer. «Sint-Niklaas, stad van Klaas en koning» blokletterde ik in 1978 in De Voorpost en dat bleek allerminst een boude bewering, het was de waarheid en het is nog immer zo. 't Begon decennia geleden aan de Parklaan (zwembad, Heirmanklok) en het eindigde voorlopig aan de Hogekouter, waar Boudewijn vorige vrijdag van elf uur tot halfdrie pleisterde, handen schudde, z'n bewondering uitsprak voor de wijze waarop middenstanders-in-de-dop geschoold worden, toegejuicht werd, lunchte, gefotografeerd werd. Het relaas van dit royale bezoek kan vorm krijgen aan de hand van fotografische en geschreven impressies. Mijn tekst is een aaneenrijging van feiten en indrukken, géén «afgerond» verhaal. Kwarteeuw middenstandsopleiding Het bezoek aan het Centrum voor Middenstands- en Managementsvor- ming CMO-Waasland gebeurde n.a.v. vijfentwintig jaar midden- standsoplciding in Vlaanderen. Het Wase centrum is drieëntwintig jaar oud, CMO-Waasland was aanvanke lijk in de Wegvoeringstraat, nadien in de Rode Kruisstraat gevestigd en kreeg pakweg twee jaar geleden on derdak in een funktioneel komplex aan de Hoge Kouter op Heimolen, net naast de rijksweg 60 (die zelf slechts broksgewijs voltooid raakt). In Vlaanderen leren thans 12.500 leerlingen via de leertijd een midden- standsberoep aan, 13.000 kursisten bereiden zich op het zelfstandig on dernemerschap voor in de onderne mersopleiding en ruim negentigdui zend «gevestigde» ondernemers (of hun naaste medewerkers) worden permanent bijgeschoold. Centra voor middenstandsopleiding vind je op twintig plaatsen in Vlaanderen (voor Oost-Vlaanderen: Sint-Ni klaas, Gent, Oudenaarde en Aalst), er zijn twee instellingen in Brussel en twaalf in Wallonië. De midden- standsscholen verschillen grondig van het klassieke onderwijskoncept. Ze gedijen naast en dank zij de k.m.o.-sektor, worden door een ma- nager-direkteur geleid, vormen ook een belangrijke hefboom voor de regionale tewerkstelling. Ministers en andere personaliteiten Rond elven werd koning Boudewijn in het CMO verwelkomd door Piet Sablon, administrateur-generaal van het Instituut voor Voortdurende Vorming van de Middenstand vzw, en door Paul De Vidts (in diens hoedanigheid van voorzitter van CMO-Waasland) en direkteur André Baetens van CMO-Waasland. De vorst werd voorgesteld aan de minis ters Etienne Knoops, staatssekretaris voor middenstandszaken, en Karei Poma, voogdijminister in de Vlaam se deelregering met bevoegdheid over middenstandsopleiding. Aan wezig waren ook de voorzitter en leden van de raden van bestuur van het vormingsinstituut en het CMO en de leden van de wetenschappelijke raad van het vormingsinstituut. We ontmoetten o.m. Renaat Moreeuw, die de eerste sekretaris was van het NCMV-arrondisscment Sint-Niklaas, de huidige Wase NCMV-sekretaris Paul Verdonck en vele anderen. Zeven hostessen Mevrouw Nini Van Hoecke leidde vrijdag een team charmante juffen en dames, die overigens in CMO-Waas land geschoold worden. Hun namen: Ingrid Geerinck uit Sint-Niklaas, Greet Lissens uit Lokeren, Judith Op De Beeck uit Putte-Mechelen, Bri gitte Van Crombruggen uit Wille broek, Myriam Van Hoye uit Sint- Niklaas, Maggy Van Osselaer uit Beveren en Catherine Verbruggen uit Belsele. Zij kweten zich voortref felijk van hun taak. Van lood tot haarkappen Koning Boudewijn bezocht de werk plaatsen van de bakkers, de haarkap- pers en de lood-sanitairbewerkers. Koninklijk bezoek bij 't CMO-Waasland. Een royale babbel met Dendermondse Kathy Matthieu, die tot haarkapster wordt opgeleid en vrijdag overigens praktijkexamen aflegde. (Iv) De «geschreven pers» werd via een apart circuit rondgeleid. Achteraf sprak ik met enkele jongelui die door de vorst naar hun ervaringen in het CMO werden gepolst. Alain Smet uit Sint-Niklaas, negen tien jaar. mocht de koning vertellen hoe je koper en lood soudeert. Aan Kathy Matthieu uit Dendermonde, die tot kapster geschoold wordt, vroeg de koning of men veel model len nodig heeft, de kapstertjes legden precies vrijdag examen af, in een raar verluidt heel ontspannen sfeer en o.l.v. lesgeefster Viviane De Maes- schalck en Monique Celis en jurylid mevrouw Van Britsom uit Zwijn- drecht. Leertijd-leerlingen Elk Vlaams muddenstandsopleidings- centrum mocht twee leerlingen uit de leertijd naar Sint-Niklaas afvaardi gen. Een veertigtal leerlingen wer den dus met de koning gekonfron- teerd en de vorst sprak met ze over hun werk, hun beroep, de toekomst kansen in hun vak ook. De Wase leerlingen uit de leertijd die aan de vorst werden voorgesteld heten Rita De Craecker uit Lokeren en Alain Audenaert uit Sint-Niklaas. Zij wor den tot resp. slager-spekslager en metselaar opgeleid. Werkvergadering met direkteurs De koning nam ook deel aan een werkvergadering met de direkteurs van alle Vlaamse centra. Thema was «verantwoord burgerschap, verant woord wereldburgerschap». Na af loop van deze babbel overhandigde Piet Sablon aan Boudewijn een «os car», zulks in naam van alle centra. Het beeldje werd ontworpen door leraar automechanica van het cen trum in Veurne en symbolizeert het bestendige groei- en vervolmakings- proces van de middenstander. Met tien aan tafel De lunch gebruikte koning Boude wijn in gezelschap van negen studen ten van het CMO-Waasland. Kinderverzorgster Bea Baetens uit Stekene studeert voor schoonheids specialiste, koster Rudy Lenssens uit Gent volgt een opleiding voor begra fenisondernemer, zelfstandige slager Bea Luyckx uit Sint-Niklaas wordt tot traiteur opgeleid, helper-zelfstan dige Geert Meul uit Belsele-Puivelde volgt een kursus voor karrosserie- hersteller, kok Nicole Michiels uit Aartselaar wil ook manègehoudcr worden, huishoudster Rita Van- dromme uit Stekene wordt tot klein handelaar geschoold, helper-zelf- Dendermonde. Koninklijk bezoek. De «leerlingen» hadden een gesprek met de koning die peilde naar hun toekomstperspektieven (v) beperkte kring. Koning Boudewijn. vergezeld van gemeenschapsminister Lenssens en de heer Van de Casteele van de RVA die deel uitmaakt van de nationale begeleidingsgroep van het projekt. Eerst werd de computerklas bezocht. Niet dat men de bedoeling heeft van de dertig jonge mensen computerspe cialisten te maken, maar het opzet is dat ze enige notie hebben van wat een computer is, hoe men er kan mee werken en voor welke doeleinden men hem kan aanwenden. Daarna werd er gekeken naar een video-opname over het onderwijsprojekt Lenssens. Een eerste informatief deel, waarna dan het kontakt met de dertig leerlingen op het programma stond. En hier werd het een zeer geanimeerd gesprek. Ko ning Boudewijn wilde heel wat weten over de ervaringen van de leerlingen en van de begeleiders. Hij vuurde de ene vraag na de andere af, kreeg eerst een schoorvoetende reaktie, maar na enkele minuten kwamen de tongen voorgoed los. Jongeren stonden op, tekenden op een bord uit wat de bedoeling was van hun aktiviteit, weerlegden uitspraken, formuleerden verlangens. Ook minister Lenssens was van de partij en leidde het ge sprek. Toen de vraag werd gesteld naar de toekomst, waren de reakties legio. Wel was iedereen opgetogen over de geboden kansen die men met beide handen heeft gegrepen. BRT televisie schitterde door afwezig heid Vanuit verschillende hoeken werd ook met belangstelling uitgekeken naar de BRT televisie die beloofd had een ploeg naar Dendermonde te stu ren Om het koninklijk bezoek op beeldband vast te leggen, maar met een ook om het onderwijsprojekt Lenssens toe te lichten. Maar de BRT stuurde zijn kat. Wat spijtig te noemen is, want Sint-Gillis-Dendermonde zorgde voor een echt feest van harte lijke mensen die een al even hartelijke koning verwelkomden. Ontvangst Na het gesprek met leerlingen en bege leiders vond in,de mooie zaal van het OCMW deel van De Zonnebloem een receptie plaats. Burgemeester Cool mócht er de leden van het schepencol lege voorstellen, stadssecretaris Bec kers, OCMW voorzitter mevrouw Buyse en haar sekretaris Beckers. Vergat schepen Hermans zijn geel zwarte sjerp, schepen Dierick ver scheen om een of andere reden te laat op het appel. Maar burgemeester Cool in zijn gekende stijl stelde de schepen apart voor aan de koning. Net zoals burgemeester Cool de ko ning eraan herinnerde dat het al een tijdje geleden was dat hij nog eens in Dendermonde was geweest. «Uw laat ste bezoek, sire, dateert van 1 juli 1966» zo zei hij en voegde eraan toe dat de Koningin al eens meer komt kijken. «Onder meer nog een tweetal jaar geleden toen het knapenkoor van Montserrat te gast was in de abdij». De koning beloofde de burgemeester op zijn woord en ging dan met gast heer gemeenschapsminister Jan Lens sens de andere genodigden begroeten. Het gebeurde allemaal in een echt gemoedelijke sfeer. Bij elk groepje werd stilgestaan, werden amicale ge sprekken gevoerd, zodat iedereen het er na afloop over eens was: koning Boudewijn is een aardige man die kan luisteren, maar die ook wat te zeggen heeft. Projekt Lenssens Terwijl de vorst afscheid nam en daar bij uitgeleide werd gedaan door een nog steeds even entoesiast publiek, kregen wij de gelegenheid om even het onderwijsprojekt Lenssens door te ne men. In feite wil men via dit projekt, dat over heel Vlaanderen is uitge smeerd, jongeren tussen de 18 en 25 jaar die om een of andere reden geen diploma of brevet hebben behaald, werkloos zijn, opvissen en nieuwe kansen bieden. Dat gebeurt via een nieuwe metode waarbij teoretisch en praktisch onderricht zo door elkaar zijn verweven dat men achteloos de barrière overschrijdt die in het norma le onderwijstype duidelijk aanwezig is. De jongeren die in aanmerking komen worden door de RVA uitgeko zen. Het zijn de jongeren, zowel meis jes als jongens, die zelf bepalen wat ze gaan doen en daarbij moet het gaan om eenvoudige zaken die motiverend genoeg moeten zijn. Men wil immers na afloop van de kursus geen vaklui afleveren, maar alleen een aanzet ge ven om een meer gespecializeerde opleiding te gaan volgen. De echte bedoeling is de jongeren geloof te geven in eigen kunnen en aan te tonen dat ze ook in deze maatschappij hun plaats kunnen opeisen. Ros Beiaard Werden er tijdens het koninklijk be zoek geen geschenken overhandigd, dan mocht de koning vanwege ge meenschapsminister Lenssens op het paleis in Laken toch een mooi Ros Beiaardbeeld van de hand van Jos De Decker ontvangen. En voor de konin gin was er een prachtige ruiker bloe men. Aangezien het om geen officieel bezoek ging het was een werkbe zoek en de allereerste bedoeling was dat de komst van de koning alleen zou bekend zijn in beperkte kring werd geen geschenk van de stad Dender monde verwacht. Foto's: Emiel Vermeir Tekst: Staf De Wachter Dendermonde. Koninklijk bezoek. De koning in gesprek met burge meester Cool en gemeenschapsminister Lenssens (v) Dendermonde. Koninklijk bezoek. Opstelletjes, tekeningen, brieven, gedichtjes, ze werden allemaal aan de vorst overhandigd en die had er veel plezier in. Gemeenschapsminister Lenssens lijkt al evenveel lAlang stelling te hebben (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 12