zvm?trvjf*r-Thc\E"np°*ss,eunbesikaneebru,ken Sociale solidariteit vanuit kristelijke visie dagelijks beleven IJ {Violenstraat wordt woonparadijs in groene omgeving Krijgt Dendermonde statuut van ontwikkelingszone Brvésars iZUT'Ji'ffVs Werkgemeenschap Wij Dendermonde: Paul Boué wint etalagewedstrijd in Dendermonde Voor de schoolverlaters Molenstraat in Dendermonde anno 1985: een aaneenschakeling van bouwvallige nisjes die elkaar rechthouden. De hoek tussen de Begijnhoflaan. de waterloop nr. 20 bis de Molenstraat doe je best niet aan. Stenen vallen er naar beneden, ingetrapte Hiren, kapotte ramen, scheefgezakte muren, het lijkt wel of een tornado er overheen is iraasd Molenstraat Dendermonde anno 1986: 23 nieuwe riante woningen die allen uitkijken p een groene ruimte, voor passieve rekreatie. Het lijkt wel of een goede fee is langs komen. De verkrotte buurt krijgt een nieuw uitzicht. Nieuw en toch weer niet, want de gizenrij past biezonder goed in het beeld van de oude stad met vlakbij het begijnhof. Er urnen 58 nieuwe huizen op de plaats waar nu nog steeds 88 krotten staan. De [olenstraat wordt een paradijs in een groene omgeving, een weelde om in te leven, ostprijs van de woningen, grond inbegrepen: gemiddeld 2,6 miljoen. Ongelooflik en ich waar. oorzitter Leon Bomhals van beeld dat doet denken aan de moet toeleven. Nieuwe woon- Landeigendom straalt wan- slums van grootsteden. Wonin- huizen, stuk voor stuk verschil eer hij het projekt toelicht, gen waarin mensen niet eens lend van uitzicht, met een ga let reden, want deze realisa- kunnen bewegen, die een uit- rage, aangepast aan de moder- maakt meteen een einde nodiging zijn voor allerlei ziek- ne levensopvattingen, komen een dossier dat al jaren tekiemen, horen niet langer in er in de plaats. Het einde van insleept en aan een stads- een stad die naar de 21e eeuw een lange nare droom kondigt kndermonde. Voorzitter Bomhals in de deur van een van de bouwvallige woningen, al Iromend van de realizatie van het nieuwe projekt (v) dendermonde. Deze huizenrij verdwijnt onder de slopershamer. In de plaats komt een prachtige nieuwe woonwijk (v) Oud zeer Het dossier sleept al van 1 augustus 1971, zo zegt Leon Bomhals op een perskonferen- tie. Het was toen nog dat er sprake was van een renovatie. Maar nu, zovele jaren later kan er niet meer gesproken worden van een opknappen van de bestaande keten De huizen worden afgebroken. Per 6 juni werd aan de aanne mer het bevel tot slopen gege ven. Op 55 kalenderdagen zal de Molenstraat, de typische volkswijk van Dendermonde, die zovele figuren heeft opge leverd, met de grond gelijkge maakt. Dan kan men beginnen met de heropbouw. In een eer ste fase worden er 23 woningen opgetrokken. Die moeten klaar zijn in 1986. In een twee de fase bouwt men opnieuw 16 woningen, zodat de Molen straat weer volbouwd zal zijn. De tweede uitbreiding moet klaar zijn in 1988 en in een laatste fase, waarvan de afwer king is voorzien in 1991 volgen nog eens 19 woningen. Belang stelling voor het projekt is er genoeg, want nu reeds zijn er al meer dan 15 kandidaten zich komen melden. Voor een wo ning in het hartje van de stad, in wat de meest aangename buurt van Dendermonde gaat worden, is de koopprijs trou wens biezonder laag. En wat men krijgt aangeboden, loont de moeite, dat hebben we be grepen uit de verklaringen van het duo architekten dat het hele projekt uittekende: de he ren Van Hese en Christiaens. Voorzitter Bomhals zet uiteen dat men vanuit de bouwmaat schappij al langer dan vandaag met het probleem is begaan en hij citeert de inspanningen die Valere Onselaere zich die naangaande heeft getroost. Hij brengt ook het plan te berde dat architekt Seghers in 1981 voorlegde, heeft het over de gevels van dc huizenrij die zo kenmerkend zijn voor de bouwstijl uit die tijd en een stukje geschiedenis op zichzelf zijn om dan dieper in te gaan op de vele ellende, de diepe miserie en de vele gebreken die achter deze gevels schuil gaan. Huisjes waarvan de op pervlakte de 12 m2 niet over schrijdt, waar de regen naar binnen gutst, vochtig en klam, bouwvallig tot en met, totaal verweerd, klaar om gesloopt te worden Men is maar wat ge lukkig wanneer men in 1982 het bericht krijgt dat de plan nen worden aanvaard en dat er een aanvang kan genomen worden met de nieuwbouw. Toch zou het nog een tijdje duren. Men diende immers nog over te gaan tot onteige ning en dat dossier zou pas klaar zijn in augustus 1983. Een dossier dat al evenmin zonder problemen verliep. Waterloop te veel Achter het hele projekt loopt immers een waterloop die be kend staat onder het nummer 20 bis. Rond die waterloop is heel wat te doen geweest. De beek werd onteigend en nie mand keek er naar om. Een tijd later deelde de vzw Begijn hofvrienden mee dat die wa terloop toebehoorde aan het Begijnhof en dat men wachtte op de onteigeningsvergoeding. De hele poespas kon dus her beginnen. Uiteindelijk is alles in kannen en kruiken: de beek werd onteigend, zal in de toe komst vervangen worden door buizen en daarna komt er een wegdek overheen. Eenmaal die kaap omzeild kon men be ginnen met het maken van plannen. «De gevels mochten niet allemaal gelijk zijn, niet wat de hoogte betreft en ook niet wat het uitzicht aangaat. Een andere opdracht was dat ieder huis een garage moest hebben. Een tweevoudige lang niet simpele opdracht die de ontwerpers meekregen. Maar ze zijn wonderwel in hun opzet geslaagd», aldus de heer Bom hals die daarmee een pluim wierp naar de architekten Van Hese en Christiaens. Voorzit ter Bomhals schatte de kost prijs van het hele projekt op 33 miljoen en voor de gegadigden heeft de bouwmaatschappij enkele tegemoetkomingen in petto. Zo is er een kooppre mie, kan rflen een lening aan gaan tegen een lage intrest en kan men genieten van een pro vinciale tegemoetkoming. De woningen worden kant en klaar afgeleverd. Dat wil zeg gen met een geïnstalleerde badkamer, maar voor de keu ken en de vloerbedekking moet men zelf zorgen. Elk huis heeft drie, sommigen zelfs 5 slaapkamers. Begijnhof als model De heren Van Hese en Chris tiaens togen dus aan het werk en toverden een schitterend plan tevoorschijn. Liefst 58 nieuwe woningen, waarvan de dakvlakken ten opzichte van elkaar verspringen en die doen denken aan een verlaging van de begijnhofdaken. Er komt een afwisseling van kleine lan deigendommen met 1, 2 of 3 woonlagen. De dakbedekking zal bestaan uit de gekende ou de Vlaamse dakpannen, net zoals dat voor het begijnhof het geval is. Nog een vergelij kingspunt met het begijnhof is dat de beschikbare bouwop pervlakte het uitzicht heeft van een verlengde driehoek Men krijgt een lengtcbcbouwing aan de buitenzijde en binnenin is er een groene zone voor passierekreatic, waarop alle woningen toegang hebben. Achteraan in de tuintjes staat telkens een tuinhuisje. Men heeft de keuze tussen wonin- Dendermonde. In de smalle steegjes die de wijk doorkruisen groeit nu weelderig het onkruid. Binnenkort zal het totaal anders zijn (v) gen met 2, 3 of 4 slaapkamers met de mogelijkheid tot uit breiding op de zolderruimte. Bij de meeste woningen is de garage ook bereikbaar vanuit de woonruimte en er bestaat ook een kleine woning met een carport. De begijn hofzijde wordt een straat met eenrichtingsver keer. De muur wordt opge trokken in oude baksteen. De Molenstraat krijgt het uitzicht van een wandelstraat zodat de hele buurt een totaal ver nieuwd uitzicht krijgt, waar het rustig zal zijn om te wonen, waar het groen voor de frisheid zal zorgen en waar men toch vlakbij de levensader van de stad: de Brusselsestraat zit. In 1986 is Dendermonde een stukje stedeschoon rijker. De Landeigendom mag dan ook terecht fier zijn op deze reali zatie. Koninklijke Sint-Rataëlsgilde kongresseerde in Dendermonde Ruim 130 Rafaëlisten waren zaterdag naar Sint-Gillis Dendermonde gekomen voor het jaarlyks nationaal kon- gres van deze vereniging. Onder hen Mgr. Musty, hulp bisschop van Namen, die de aanwezigen uit het hele land in keurig Nederlands'zou toespreken. De Rafaëlisten, een kristelijke vereniging die gegroeid is vanuit de mensen die aktief zyn in de openbare diensten, hadden als opdracht om tijdens de kongreskwerkzaamheden in het Gildenhuis hun sociale solidariteit aan een gewetensonderzoek te onderwerpen. Naar de opvatting van VU-kamerlid Johan De Mol moet het arrondissement Dender- vendien zal aan alle gemeen- men al een hele stap verder monde het statuut van ontwikkelingszone krijgen. Hy heeft daartoe in het parlement een tcraden van het arrondisse- staan, aldus het kamerlid die voorstel van resolutie ingediend. Daarbij wijst hy op het feit dat de Europese Kommissie ment Dendermonde een motie van oordeel is dat Dendermon- cerlang zal overgaan tot de verlenging en eventuele uitbreiding van ontwikkelingszonen worden voorgelegd waarin de de de Europese financiële Ontwikkeling. Het fonds is bedoeld om steun te verlenen aan de ontwikkeling van wikkelingszone voor de toe- minder begunstigde regio's. kenning van Europese regio- Waarom Dendermonde? ment Dendermonde 18,4 pro- De Mol de parlementariërs "a'C SteU" Z0U erkend worden Uit sociaal-ekonomische stu- jent'. Het aanlaL«C-rk^«™cn~ van de streek, zijn voorstel Met een eensgezind standpunt dies van het arrondissement Pl van °P 'aten mee-ondertekenen. Bo- binnen het arrondissement zou Dendermonde blijkt dat de to' ^.185 personen in 1984 of bijzondere stimulansen die ecn. s,JJ8'n8 met 64% De door dc erkenning als ontwik- werkgelegenheid ''ep tussen wenst zijn. Hij verwijst naar warcn er nog 37.195 arbeids- ecn aantal statistische gege- P^n. in 1983 nog 34.532 UfOpr IC Opll ï^f VIM Fill vens inzake inkomen, werkge- De vooruitzichten inzake be- WCGI Id CCII Jddl VUUIUIJ legenheid, werkloosheid, be- 'oepsbevolking situeren zich roepsbevolking en migratie, on ico 1990: Hel gemiddeld belastbaar in- 80-'52 en 1995: 80.313 Zaterdag en zondag 22 en 23 juni, van 10.00 tot 12.00 u. borduren zowel op c De Gewesteliike Fkonomisrhr en van 1500 tot '8.00 u. sluit de Werkgemeenschap of op stoffen, haken, breien, 'i \a Raad voor Vlaanderen heeft «Wy» in haar lokalen in de Vyfde Januaristraat 19 bis te weven, emailleren, enz... zul- i"e.'Raad voor VIaandrr»n hV»rt «Wij» in haar lokalen in dc Vijfde .v c- c trouwens reeds in 1980 en in Sint-Gillis Dendermonde, haar 33* werkjaar af met een !e" !"ct d? meeste bereidwillig- Kinderen uiten zich...» komen per inwoner er dan het rijksg bedraagt 204.300 fr. in het ,CCUi lvöu1cn 'n heid worden beantwoord. arrondissement tegenover 1982.cn nu opnieuw dc be- tentoonstelling met als thema «Kinderen uiten zich...» £en bezock aan deze t^de wp'rw*1 fh H°°r 'J0' nj,k' De om^dh ar rond i sse mentV o r^ te Het zal weer de moeite waard zien zijn. Echte kunstwerken tentoonstelling mag men ge- l»7o S s «S.V°. .eCo oCi |Va" nemen op de liist van de om- om eens ,e komen kijken die door doodgewone mensen woon met missen. Dc toegang 108a wikkelineszones hoe kinderen vanaf 5 jaar zich zoals u en ik werden gemaakt is gratis en de verantwoorde- of een aangroei met 67,3 kunnen uitleven met het ge- Alle vragen of inlichtingen be- 'ijken en de deelnemers aan de P|occnt. De werkloosheid be- Om zijn resolutie nog meer bruiken van een aantal hen treffende het maken van onder beide ateliers heten u met de «aagt voor het arrondisse- kracht bij te zetten, wil Johan aangeboden expressievormen meer makrama, glasschilde- glimlach van harte welkom. als de lichamelijke, de drama- n tische, de muzikale, de manue le en verbale expressie. De kinderen zullen het dan ook op prijs stellen u op deze tentoonstelling te mogen be groeten. Maar ook de verant woordelijken van de kinder werkplaats zullen het waten te waarderen wanneer u eens komt kennis maken. Ze zullen graag een antwoord proberen te geven op de vragen die u te stellen hebt. Dendermonde. Andre Scaillie leidde de groepsbesprekin gen (foto Piet Hermans) van de afdeling Sint-Gillis die meer dan 90 leden telt, verwel komde de deelnemers aan het kongres, waarna nationaal voorzitter Guns het thema toe lichtte. Hoe beleven we onze sociale solidariteit vanuit een kristelijke visie in het dagelijks leven, zo stelde hij de vraag en verzocht de kongresgangers zich daarover diep te willen bezinnen. Mgr. Musty gaf daarop een overzicht van hel bezoek van de Paus aan ons land. Hij stelde voor dat men dieper zou ingaan op twee te- ma's: hoe staan we tegenover de gezinsproblemen en van daaruit ook bepalen wat men kan doen om aan elkaar gees telijke bijstand te verlenen en in de tweede plaats de vragen bespreken die voortvloeien uit het pauzelijk bezoek, meer be paald uit de toespraak van de Heilige Vader voor de arbei ders in dc kerk van Laken. Mgr. Musty zei verder dat het duidelijk is dat ook volgens Paus Johannes Paulus II de leek zijn talenten moet gebrui ken binnen de kerk, waarin hij ecn taak te vervullen heeft. De Zowel uit Vlaanderen als uit Wallonië waren ze gekomen, meestal mannen en vrouwen op leeftijd, maar ook enkele jongeren. Allemaal mensen die deel uitmaken van de openbare diensten, meestal de sektor spoor en RTT en die zich niet alleen kristelijk noe men, maar ook hun overtui ging willen uitdragen overal waar ze zich bevinden. De kpngressislen, onder wie ook een vertegenwoordiger uit Straatsburg, werden aan het station opgewacht, waarna men in stoet naar het gedenk teken van de gesneuvelde trok, waar even stil werd gestaan om de slachtoffers van de werel doorlogen te gedenken, om vervolgens en dat onder bege leiding van een afvaardiging van de fanfare Sint-Egidius naar het Gildenhuis te trek ken. waar ondertussen alles in gereedheid was gebracht. Het regende fel, maar dat kon de Rafaëlisten niet deren. Met de vaandels van de verschillende afdelingen op kop, stapten ze moedig door. De heer Peersman. voorzitter paus heeft dat op drie plaatsen overduidelijk gezegd, aldus spreker die zei dat de leek ook moet onderzoeken in hoeverre hij voldoet aan dat verwach tingsbeeld. Mgr. Musty stelde ook een aantal konkrete vra gen: hoe staan we tegenover onze geloofsproblemen en on ze persoonlijke problemen? Wat kunnen we als leken bin nen de kerk doen? Weike op dracht is er voor ons wegge legd op beroepsvlak? Bij die laatste vraag merkte hij op dat er ook voor de gepensioneer den een hele taak is wegge legd. Zij kunnen tijd besteden aan het gezin, de familie, de buurt, dc parochie en voor de nog aktieven in het maatschap pelijk leven gaat het erom te weten hoe men zijn kristen- zijn kan beleven bij de mensen waarmee man dagelijks omgaat Daarop ging men in kleine groepen deze verschillende deelaspekten bespreken. Na het middagmaal werden dan de resultaten van het groepsgesprek doorgelicht tij dens de algemene vergadering. Daaruit bleek dat het kristelijk gezin de spil is van het fami liaal midden en dat er in het beroepsmilieu een absolute nood is aan effektieve solidari teit. Naastenliefde zo werd ge zegd, moet het egoisme op de achtergrond verdringen. Effektieve solidariteit in het beroepsmilieu betekent voor de Rafaëlisten dat men moet proberen het zwaartepunt van zijn leven te verleggen van zichzelf naar de andere toe, naar de collega's en de mede mensen. Men wenst dan ook niet alleen een solidariteit in eigen groep, maar een solidari teit gestoeld op medeveran twoordelijkheid voor de ande ren, ook al zijn die geen lid van de organizatie Na de plenumvergadering wer den eretekens in de Orde van Sint-Rafaël uitgereikt, onder meer aan Florent Van den Ee- de van Sint-Gillis-Dendermon- de omwille van zijn verdien sten. De algemene vergadering werd besloten met een eucha ristieviering in de Sint-Egidius- kerk van Sint-Gillis. Naar aanleiding van de 49e Sinksenbradcrie werd in de Dijk- en Bogacrdstraat ook ecn etalagewedstrijd georga niseerd waarvoor de prijzen werden geschonken door de huizen Riddershoe, Oud en Nieuw en Krcaticf. De wedstrijd werd gewonnen door Paul Bouë uit de'Leo Bruynincxstraat 29, te Dendermonde, die ecn waardebon van 1.500 fr. mocht ontvangen. Dc tweede prijs ging naar mejuffrouw K. De Strooker uit de Orchideeënlaan 1, die een waardebon van 1.000 fr. kreeg. De overige tien winnaars kregen elk een waardebon van 500 fr. Die werd overhandigd aan: mejuffrouw K. Pee. Dijkstraat 37. Da vid Kcrstens, Dijkstraat 20; mejuffrouw Anne Schrcijcn. Lcdebaan 155. Aalst; mejuffrouw M. Geysscls, Vlasmarkt 21; Willy Vercammen. Ros Beiaardstraat 58; mejuffrouw Mickc De Tacyc, Zwarte Zustcrsstraat 11M. Van Gucht. Tinncpotstraat 51. mejuffrouw Regina Mannacrt. Sint- Rochusstraat 44; Mare Monnen. Bcgiinhollaan 24 En de volwassenen Niet alleen de jongeren komen in de werkgemeenschap «Wij» aan hun trekken, ook de vol wassenen vinden er wel wat naar hun. gading. Zij hebben zich gegroepeerd onder «Wij- Krcatief», een atelier voor vol wassenen. Zij exposeren tij dens hetzelfde weckend in de zelfde lokalen de vruchten van hun kreatief werk van het voorbije jaar. Het dient ge- De Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening deelt mee dat de data van inschrijving als werkzoekende van de jonge schoolverlaters 1985 als volgt zijn vastgelegd: Plaatsingsbureau Dendermonde (Geldroplaan 1) op dins dag 2 juli in de voormiddag voor Appels, Grembergen, Mcspelare, Oudcgcm, Schoonaardc, Sint-Gillis en in de namiddag voor Dendermonde en Baasrode; woensdag 2 juli in de voormiddag voor Zele en in dc namiddag voor Hamme en Waasmunster; vrijdag 5 juli in dc voormiddag voor Lebbeke en in dc namiddag voor Buggcnhout. Plaatsingsbureau Wetteren (Lange Kouterstraat 14 a) op maandag 1 juli Wetteren, Masscmen en Westrcm; op dinsdag 2 juli Laarne en Kalken en op wensdag 3 juli Wichelen. Scrskamp en Schcllebcllc Dc afgestudeerden dienen bij hun inschrijving als werk zoekende in het bezit te zijn van een studicattcst in verband met de gevolgde opleidingen (of diploma's) en hun identiteitskaart. Wie zich niet aanmeldt op de voorge schreven data, wordt beschouwd als ingeschreven vanaf 1 juli 1985. Dendermonde. Mgr. Musty, hulpbisschop van Namen, sprak de aanwezigen in keurig Nederlands toe (foto Piet Hermans) De Voorpost - 14.6.1985 - 15 ijepgaande wijziging aan hartje van Dendermonde

De Voorpost | 1985 | | pagina 15