AA-Landdag in Wieze in teken van gouden jubileum Selektief ophalen Dendermondse Moerstraat feestte weer vier dagen lang Mespelare nat en koud, maar toch het bekijken waard huishoudelijk afval biedt vele voordelen Voor twaalfde maal met Teledienst de lucht in ddUübüifa ijaijjjgj||aM|i— 16 - 14.6.1985 - De Voorpost Zaterdag 15 juni heeft in de Oktoberhallen te Wieze de AA-Landdag plaats die helemaal in het teken zal staan van <50 jaar AA-Wereldwyd 1935-1985». In de voormiddag begint de bijeenkomst om 10.00 uur en in de namiddag wordt opnieuw begonnen om 14.00 uur. AA, de Anonieme Alkoholisten, werden inderdaad vyftig jaar geleden opge richt door Bill W. een Amerikaanse effektenmakelaar die op 10 juni 1938 een zekere dr. Bob tot de ontnuchtering bracht. Het was het begin van een wereldwijde beweging die nu meer dan 1.200.000 leden telt verspreid over de hele wereld in 58.576 AA-groepen. Dat de media in de versprei ding van de AA een voorname rol hebben gespeeld, werd nooit ontkend. In maart 1941 verscheen er in de «Saterday Evening Post» een artikel dat leidde tot de grote doorbraak en sedertdien bestaan er de allerbeste relaties tussen de AA-bond en de perslui. «Anonieme Alkoholisten» is een gemeenschap van mannen en vrouwen die hun ervaring, kracht en hoop met elkaar de len om hun gemeenschappelijk probleem op te lossen en ande ren te helpen van alkoholisme te herstellen. De enige vereiste voor lidmaatschap is een ver langen op te houden met drin ken. Geldelijke verplichtingen zijn er aan het lidmaatschap niet verbonden. De vereniging voorziet in haar behoeften door eigen bijdragen. AA is in geen geval geboden aan enige sekte, genootschap, politieke partij, organizatie of instelling en wenst zich evenmin te men gen in enig geschil. Men be strijdt en steunt geen enkel doel, tenzij dat men er naar streeeft nuchter te blijven en andere alkoholisten te helpen die nuchterheid te bereiken. Vijftig jaar De viering in Wieze staat hele maal in het teken van het vijf tigjarig bestaan van de vereni ging die in Akron in de USA werd opgericht. 10 juni 1935 wordt algemeen beschouwd als de stichtingsdatum. Na niet minder dan 4 jaar gingen de eerste 100 AA-leden over tot het vertellen aan de hele we reld van hun ervaringen in een boek dat zij de titel gaven «Anonieme Alkoholisten» en waaraan de benaming van de beweging werd ontleend. Daarmee beschikte de ge meenschap over het zoge naamde Big Book. In deze twee gebeurtenissen liggen voor de Landdag 1985 twee grondgedachten vervat: de geboorte van de AA-bood- schap en het doorgeven van de boodschap via de media Alkoholisme is een ziekte die blijkbaar twee oorzaken heeft: allereerst is er de patiënt die hoe vreemd dat ook moge klin ken, overgevoelig is voor alko- hol. Die overgevoeligheid kan ontstaan door organische ge breken, maar ook door lang durig en intensief alkoholge- bruik. In de tweede plaats is er een psychische oorzaak, een verstoren van het zo broodno dige evenwicht tussen het fysi sche en psychische welzijn van de patiënt. De AA houdt vast aan zijn twaalf stappen, zoals men het ook zweert bij de twaalf tradi ties. De twaalf stappen vormen zowat het credo van de hele beweging, terwijl de tradities kunnen vergeleken worden met de professie van iemand die toetreedt tot een eedver bond der edelen. Hoogtepunten Het ontstaan van de Anonie me Alkoholisten hebben we al verteld. De groei van de bewe ging zijn we u nog verschul digd. In mei 1938 werd een eerste raad van beheer opge richt en in april 1939 werd het boek over de «Anonieme Al koholisten» gepubliceerd. In februari 1940 volgde de oprich ting van een eerste Wereld- dienstbureai in New York en in maart 1941 verscheen het fameuze artikel van Jack Alexander in de «Saterday Evening Post», waardoor het ledenaantal steeg van 2.000 naar 8.000. In juni 1944 ver schijnt er voor de eerste maal een tijdschrift van de beweging «AA. Grapefine». In 1949 volgde erkenning van AA door de «American Psychiatrie As sociation» en het jaar daarop in de maand juli 1950 is men aan de eerste Internationale Konventie toe in Cleveland. Op 4 maart 1954 wordt een eerste AA-informatieavond gegeven in Brussel en in no vember 1953 was er al een eerste poging geweest om een organizatie voor alkoholisten op te richten. In Antwerpen werd in 1956 de eerste Neder landstalige AA groep van ons land gesticht. Daarna volgden Limburg (1957), Oost-Vlaan- deren en West-Vlaanderen (1958) en Brabant (1960). In mei 1961 werd de eerste Nederlandstalige Landdag in Brussel gehouden en in 1969 was de eerste wereldontmoe ting te New York. In januari 1971 overleed Bill W., de pio nier, nadat men al op 16 no vember 1950 dr. Bob ten grave had moeten dragen. Vier jaar geleden had in Frankfurt, de eerste Europese Dienstont- moeting plaats en in 1983 werd de «Volunteer Action Award» door president Reagan over handigd aan de AA. Verschillende afdelingen Binnen het geheel van de vere niging telt men een aantal diensten. Onder meer de «Lo- nersdienst», die erop gericht is eenzamen en alleenstaanden op te vangen. Dat gebeurt door het schriftelijk uitwisse len van ervaringen. De idee bestond toen tijdens de tweede wereldoorlog de eerste AA-ers over de hele wereld werden verspreid. In Amerika werd toen het tijdschrift Grapevine opgericht, in hoofdzaak om le den te bereiken die in overzee se dienst waren. In Vlaanderen werd de idee overgenomen en verder uitgewerkt. Het kon- taktadres van de Lonersdienst is Postbus 5 te 8768 Ledegem. Daarnaast is er de Al-Anon, of een gemeenschap bestaande uit mannen en vrouwen die echtgenoot of echtgenote, fa milielid of vriend zijn van een alkoholist. Wanneer men op zoek is naar een oplossing voor de problemen die het samenle ven met een alkoholist met zich meebrengt, dan kan de Al-Anon een oplossing bieden. Verder is er de Al-Ateen, een wezenlijk onderdeel van de Al-Anon Familie groepen dat zich richt tot de tiener-groe pen. Kinderen van alkoholis ten kunnen er elkaar ont moeten Programma Blijft dan nog het programma van de Landdag. In de voor middag wordt er vergaderd van 10.00 tot 11.30 uur en worden de besprekingen geleid door voorzitter Jo van de AA Oost-Vlaanderen. Men kan er luisteren naar een drietal erva ringen van mensen die via de AA hun leven opnieuw zin hebben gegeven. In de namid dag vangt de bijeenkomst aan om 14.00 uur en ze duurt tot 18.00 uur. Er is naast een aan tal spreekbeurten over de groei van de AA-beweging, de boodschap van de jeugd, ook een blik op de toekomst door de heer Willy Marcelis, be heerder van de algemene raad. Er zijn gastoptredens van The, Jeggpap New Orleans Jazz Band en van «The Antwerp and District Pipe Band», 's Avonds zorgt de Big Band Stu dio 10 voor de stemmige mu ziek voor het bal dat aanvangt om 20.00 uur. heeft al betere tyden gekend. We hebben het meer dan eens meegemaakt dat de machine van vandaag. Oud en twee straten die het piepkleine dorpje, verscholen gelegen tussen het groen langsheen de nieuw °P een Paar vierkante drukke weg die Dendermonde met Aalst verbindt, wordt ingenomen door een legertje meters b'J elkaar. Naast hem handelaars in tweedehandsvoorwerpen, kunstenaars en ambachtslui. Het gevolg laat Z" voorzichti8 een vrouw 'e zich raden: een massa kijklustigen komt voor die ene dag naar Mespelare, kijken naar ZT f°P ha"dwe1efge' alles wal «r te zien es. Ook naar de mooie kerk, het kerkplein met de schandpaal en de ÏÏT' een dëmomXde beiaard die ,f en toe zijn mooiste klanken kleppert. ïeelse™ aldCi Kr wië daar alles wil over weten, kan op zondag 30 juni best naar ie defï- a v Zele zelf trekken, waar een .klom- ™"diSeëd d™™;,^"" kan, Niets van dat alles zondag. De natte vloerstenen, zorgvuldig Oude ambachten zon was niel van de partijen erop lellend dat ,e op nie- Maar de meesle aandachl e reeds vanbij het binnenrijden mands tenen trapte. Je delï- naar de ambachtslui die 1 van^het vergeten dorp, dat an- leerde er zo voorbij een klom- vaardigheid demonstreerden ders gelukzalig ligt te glimmen penmaker die best zijn waar ook al heeft de techniek onder- wordt gehouden. de WlS' M brC"8Cn bii kuiper, al jaren een markt een veilig onderkomen had moeten zoeken. De asfalt- zwarte straat glom van de re gen en de auto's schoven voor zichtig in een niet zo lange rij naar een parkeerplaats. Vroe ger een hele klus om die te vinden, door de regen geen al te erge opdracht, zodat het weer toch ook enig voordeel inhield. In het kleine kultureel centrum van Mespelare, speel de zich het hele gebeuren af. Het dorp was samengebald in een speelplaats, overdekt dat wel en bovendien heerlijk geu rend naar pannekoeken en brochetten, boerenpensen en andere lekkernijen die vanuit de wijdopen vensters van het enige klasje werden aange reikt. Het hele middenplein van de speelplaats was ingenomen door tafels en stoelen om al die hongerige en eetgrage mensen een behoorlijke plaats te bie den. Plaats om te zitten was er dat^merfmef man° eZmacht Dendermonde. Ambachtenmarkt in Mespelare. Ondanks het slechte weer kwam er veel diende uit te rukken om stoe- v opdagen (v) len aan te voeren. Die waren cr in overvloed voorzien, maar Rode klompen, al dan niet gedaan. De vertinner bievoor- trouwde figuur op deze am- ze stonden voor deze keer op versierd met bloemetjes, gin- beeld verwarmt niet langer zijn bachtcnmarkt, zweert het nog de verkeerde plaats. Vanaan gen vlot over de balk Het tin met een houtskoolvuurtje, bij het aloude. Zelfs wanneer het dorpspleintje werden ze ideaal om te werken in de tuin, maar gebruikt een flinke gas- hij rechtop staat, lijkt het wel aangereden met een stootwa- die ook al meer en meer in de bek. Het gaat in elk geval een of hij voorovergebogen zit. gen die al evenzeer zijn plaats belangstelling komt te staan, stuk vlugger, maar de nostal- Met zwierige hamerslag zet hij mocht hebben bij de antieke gie, de hang en drang naar het de ijzeren banden rond de kuip voorwerpen. Wie toch de re- Daarnaast de tapkast, waar het verleden, de kunst en de liefde vast, steeds op eenzelfde rit- gen wilde trotseren of moest hard werken was, want nat van voor het vak schuift ermee op me, terwijl hij op en neerbui- wanneer hij of zij moest drum- buiten, betekent ook nat van de achtergrond. Wat verder tend rond het kuipje stapt, men om door de nauwe toe- binnen. Mespelare kreeg dus spint een elektrische draaibank Tijd om op te kijken heeft hij gang binnen te geraken, kon toch nog wat de voordelen die tot groot genoegen van een niet. Dat doen de manden best jzijn ogeii de kost geven anders het goede weer weet te fervent duivenmelker die al vlechter en de stoelenvlechter aan de enige kraampjes die de bieden weergoden durfden te trotse ren Binnen in het kultureel Kwamen dan de handelaars in centrum was het een geroeze- allerlei snuisterijen, koper, moes van jewelste. Van de hel brons, hout, glas, siervoorwer- een afspraak maakt om de »el. Stoelenvlcchteis in duplo, houtafval te komen ophalen. De cnc p„,dnof £jn geweest toen hij 's avonds De draaier stemt erin loc en huiswaarts keerde want hij zal met een scherpe beitel vlakbii dc |„itlsDrekers vai de buiten, kwam je in het vage pen, boeken" uit opa's jonge êën houten sdmM, waVlatër vuur en spoedig daarna in de jaren, voorwerpen waarvan een spreuk in gegraveerd ccn anachronism» 'in 7t voetje voortschuifelen c hemel, want de rijstpap en de niemand eigenlijk nog weet wordt. Hij heeft ook krulbol- marki van nSn w» t, pannekoeken smaakten over- waartoe ze hebben gediend, len gemaakt, ouwcrwetse moec[en aSk»?inZJZ heerlijk. Het werd voetje voor Het lag er allemaal uitgestald deurknoppen, kleerhangers de ieupdSZwZuHilI fde en werd ,e koop aangeboden, en, KuSge voorwerpen8 in feite alleen maar kwam om er zich tegoed te doen aan het schuimend bier en niet zozeer oog had voor de kundigheid van de vaklui. Vermelden wc tenslotte nog de aanwezigheid van de kunstenaar Abc, een Indonesiër, die belangstelling te over kreeg voor zijn Ooster se diepzinnige denkwereld. Op een informatie-avond georganizeerd door de Vereni ging van Vlaamse Mandatarissen op het stadhuis te Dendermonde werd door helaas al te weinig belangstellen den het toch wel belanghebbend ontwerp van het afval- stoffenplan besproken. De VVM had daarvoor een beroep gedaan op Luk Van Akker, adviseur by de Vlaamse Afvalstoffenmaatschappij die met kennis van zaken het hoe en waarom van het plan uiteenzette. In haar welkomstwoord onder- ook voor onder meer Gent en streepte mevrouw Lutgart De Bilzen. Beul, WM-verantwoorde- De laatste jaren heeft men ont- lijke, dat zowel de bevolking zettend veel geld gespendeerd als de gemeentebesturen nog aan het bouwen van allerlei tot 15 juni de tijd hebben om huisvuilverwerkende insta!la- hun op- en aanmerkingen via ties en het droeve is dat men de algemeen gebruikelijke weg heeft moeten vaststellen dat kenbaar te maken. Voor de lang niet al die installaties industrie loopt die periode een funktioncren zoals het hoort, maand langer. Het dekreet Dat betekent dus een enorm heeft ondertussen al een lange verlies. In de toekomst wil weg achter de rug en nu is men men daar wat aan doen. Dat is al zo ver opgeschoten dat er duidelijk en in dat verband is tegen oktober ccn nieuwe het de wens van Ovam, dc tekst moet klaar zijn, waarover Openbare Afvalstoffcnmaat- dan kan gestemd worden, schappij voor Vlaanderen, dat Vandaar dat de bemerkingen er bicvoorbeeld in Sint-Niklaas van de geïnteresseerden, en geen derde en overbodige dat zijn we in principe alle- oven wordt gebouwd en dat er maal, zo snel mogelijk moeten daar ook geen grofvuilverbre- binncn zijn. ker wordt gebouwd. Men heeft Gastspreker Luk Van Acker anderzijds ook een pak energie wees erop dat men zeer plan- gestoken in het opsporen van matig tewerk is gegaan en allerlei stortplaatsen en velen schetste hoe men ertoe geko- zijn ondertussen gesloten, men is een afvalstoffenplan op te zetten. De inhoud van dat Men streeft dus naar een opti- plan is niet meer of minder dan malizering van de installaties een inventaris van de bestaan- en waar het kan wordt de re de toestand, maar ook van de cyclage naar voor geschoven te venvachten ontwikkeling. Kontainers en kontainerpar- Daarnaast is er ook een be- ken zullen dan de komende schrijving in voorzien van dc jaren meer en meer komen. In afvalverwijdering. Het plan is Dendermonde. Hamme en geldig voor een periode van Wcttercn bicvoorbeeld. De vijf jaar, tenzij de bevoegde bedoeling is dat er selektief minister eerder al de opdracht wordt gestort en dat wil men zou geven het te herzien, of er ook promoveren. Dat zal na- een andere politiek zou op na tuurlijk een ommekeer vergen houden. jn het gedragspatroon van en- In het plan maakt men een kelingcn en bedrijven. Maar onderscheid tussen drie soor- het is dc enige oplossing voor ten afval: de huishoudelijke, de toekomst wil men de huis de industriële en de biezonde- vuilberg op een behoorlijke en re. Vooral bij de huishoudelij- betaalbare wijze aanpakken ke afval bleef spreker lang ver- Ovam heeft daarbij ook sa- wijlen. Dat kwam omdat over men werkingsgebieden opge- dat tere punt nogal wat vragen steld die samenvallen met de werden gesteld gebieden die de bestaande in- Jaarljjks produceren wij per terkommunales dekken. Wat hoofd ongeveer 270 kilogram DDS betreft, daar blijven de huishoudelijk afval. Dat is een installaties behouden Voor flinke stapel. Maar van dat Sint-Niklaas komt er dus geen afval is 30% papier of karton derde oven en geen grofvuil- en 8% van dat afval is glas. verbreker, althans wanneer Eigenaardige vaststelling, Ovam het laatste woord heeft, want haast overal wordt er op geregelde tijdstippen papier Wel is men in het Waasland opgehaald en bijna overal nog steeds op zoek naar een staan er glaskontainers. De stortplaats en daar gaat de verwerking van dat huisvuil ge- voorkeur naar dc gelaagputten beurt op verschillende manie- van Stekenc die een ideale ren: verbranding, gewoon stor- kleilaag hebben. Het wordt ten enz. In Dendermonde dus uitkijken hoe de plannen houdt men het tot een verwer- zullen verlopen en wat dc toe- kmg tot kompost en dat geldt komst gaat bieden Het is traditie geworden dat Teledienst de laatste dagen van de maand juni hclikopterluchtdnpi-n organiseert. Wie zijn streek eens vanuit de lucht wil bewonderen, kan van deze gelegenheid gebruik maken én dit op zaterdag 29 juni 1985 van 9 uur tut 18 uur, met vertrek op de weide in het Industrieterrein Hoogveld te Dendermonde. Momenteel verkoopt men lotjes, die een kans geven een luchtdoop te winnen. Indien je niet bij de gelukkigen bent. hoef je nog niet te treuren, ook dan kan je als betalend passagier mee. De uitslag van dc tombola wordt in 't Rcklaamblad Regionaal van woensdag 26 juni gcpubli- Kom en vlieg mee! Inlichtingen: Teledienst (Centrum voor Maatschappelijk Werk Dienst voor Vrijwilligershulp). Vlasmarkt 29. 9330 Dendermonde. tel. 052^21.51.35 Dendermonde. Het feest werd ingezet met de inhul diging van de Moerstraatse reus Louis die hier poseert met peter en meter en met de organizatoren. In de Moerstraat te Sint-Gillis Dendermonde kennen ze iets van feesten af. "Lit weten bijvoorbeeld dat ze het moeten doen wanneer het weer mee zit en dat ze iedereen bij de feesten moeten betrekken aan een demokratische prijs. Amper honderd frank voor vier dagen pret. Je kan het niet meer geloven in deze tijd. Toch is het zo, want in de Moerstraat draaide de feestmo- len vier dagen na elkaar op volle toeren, voor jong en oud. Met aangepaste programma's voor alle leeftijden. Vrijdag werd het feest ingezet met een wipschieting en natuurlijk met een muzikaal koncert gebracht door de Sint-Egidiusfanfare uit Sint-Gillis. Het was ook het mo ment dat de Moerstraatse reus, Louis werd hij gedoopt, werd ingehuldigd. Peter was ere-schepen Petrus Verhelst. die graag deelde in de feestvreugde. i'. 1 -/•' Het Centraal Bureau voor Hypthecair Krediet heeft be slist zijn rentevoeten ter verla gen met 0,75% voor de lenin gen terugbetaalbaar met ge- mensualizcerdc vaste aflossin- In zijn jongste brochure in de reeks «Perspektieven» heeft de Generale Bank het over de Beurs en wat zich daar alle maal afspeelt. Dc brochure kreeg als titel «De Roerende Waarden - de Beurs leren ken nen» en is kosteloos verkrijg baar in de agentschappen van de Generale Bank, Dendermonde. Willy Sommers zorgde voor een prachtige show. Ook Jennifer was van de partij. Zaterdag ging met de uitgesproken sportieve toer op met een jogging die een flinke belangstelling kende en demon straties van twee judoverenigingen die meteen de kans kregen om te verbroederen. Yawara Kwai en Sumo Kwai lieten de kans niet voorbijgaan om het judo in al zijn verscheidenheid te demonstreren en om gezellig te ver broederen zoals dat voor sportieve mensen past. 's Avonds was Willy Sommers de vedette in dc- feesttent. Met hem kwam ook Jennifer mee en meteen kregen de vele aanwezigen enkele bijzonder prettige uurtjes show en zang en dans aangeboden. Dendermonde. Een groepsfoto met Luc Caals, Will Sompel, Joe Harris en Chrissy en natuurlijk een aantal prominenten zoals gemeenschapsminister Lenssens, schepenen Dierick en Hermans, ere-sche- pen Verhelst en de feestelingen van de namiddag voor de derde leeftijd. Zondag in alle vroegte werden de vinkenzetters uitgeno digd voor de vinkenzetting en tussen de middaguren was er gelegenheid om dc innerlijke mens te versterken. Liefst 250 gegadigden kwamen opdagen voor het fecstmenu. In de namiddag waren de ouden van dagen de gasten. Met zeshonderd waren ze gekomen om te genieten van dc koningen van de lach. Natuurlijk werden ccn aantal aanwezigen in de bloemen gezet. Onder meer «dc jong- sten van toen», de oudste man en de oudste vrouw. Als extra verrassing krijgen die nog ccn schitterende foto van hun huldiging aangeboden. Zondagavond was er weer dansgelegenheid en dit keer was Samantha de grote vedette. Ondertussen waren ook Joe Harris en Chrissy, Will Sompel en Luc Caals de revue gepasseerd. Het kon allemaal voor een bankje van honderd. Dendermonde. De trotse peter van FC Moerstraat, ere-schepen Petrus Verhelst overhandigde de bloe men aan de gevierden. Maandag werd het nog een drukke dag met onder meer een kinderjaarmarkt, waarvoor meer dan 50 verklede dieren werden ingeschreven. In dc namiddag ging alle aandacht naar de volksspelen en naar de kaartwedstrijd. Liefst 16 tafels waren bezet, zodat incn ook hier van een sukscs mag spreken. Maandagavond bolde men dan uit met een discobar. Dc derde Moerstraatse Pinksterfeesten zaten er meteen op en het was weer goed geweest. FC Moerstraat mag zich gelukkig prijzen dat het zoveel anderen een aantal echt

De Voorpost | 1985 | | pagina 16