Weekblad van leider - liniii - en leheMeitreel lemeentelilk kultuurbeleid laat nog te wensen over Koninklijk bezoek aan Sint-Niklaas en Dendermor De Croo: «België service-natie van de wereld» PEDILUX KERKSTRAAT 18 AALST Nu ook koninklijk bezoek voor Melsele Koningin dinsdag ook in Sombeke was [tgeverij de cuyper >ude Vest 34 330 Dendermonde I el052/21 40.60 Re >ankrek KB 442-8601481-36 bin 'rijs voor los nummer 36 F 'aarabonnement 1.720 F ,J maand 875 F II 3 maand 450 F '•rantwoordelijke uitgever P OE CUYPER /icsradcn. naast de I Vandcrhat |pte dat het [uitdaging u te stellen I De Voorpost VRIJDAG 14 JUN1 1985 35' JAARGANG NR. 24 - 36 F Telefoon 053/21.59.23 bij een Brussel door de ie lucht dgebied rt zweef tanvals- van de iocio-kulturele werking en beleid in arrondissement Dendermonde '.ren en Uen en de be tel ont- i onze troepen punten •lgische\ en de lar het uis. In topt te langs linie, i adden egelen kanaal rdedi- gemeentelijk kultuurbeleid in het arrondissement Dendermonde staat nog ner- Tot die^ krasse uitspraak komt het «Socio-kultureel Dossier arrondissement irmonde» dat door het Arrondissementeel Welzijnsorganisme Dendermonde na een diepgaande studie werd opgesteld. «Maar dat is geen verwijt, wel een elling», zo verzwakte T. Berckmoes. stafmedewerker van het projekt «De Wakke- rger» de stelling af, «want in heel Vlaanderen staat men nog nergens». Volgens testeedt men nog steeds teveel aandacht aan middelenbeleid en beperkt men zich al el tot het verenigingsleven. Er bestaat op enkele rare uitzonderingen na geen ?n. De jnatische en planmatige aanpak. «Daar wil men wat gaan aan doen», zo kondigde f. waar tanderhaeghe. stafmedewerker van AWD aan op een bijeenkomst die het midden I van een perskonferentie en een voorlichtingsvergadering die werd gevolgd door Duitse Ln die nauw betrokken zijn bij het kultureel beleid.in de gemeenten. lijk te -voorzitter Rik Van gaan bepalen», zo zei hij en hë'é ondersteuning en dienst- doorlicp welsprekend gebruikte daarbij termen als verlening. Naast het aanbod steeds de geschiedenis «begrip en inspraak», begrip- aan financiële ondersteuning e gemeentelijke prioritei- pen die men de komende en daarmee bedoelt men de )ie hebben vroeger wel maanden met de verkiezingen subsidies, worden ook de ma- ip een ander terrein gele- voor de deur wel meer zal teriële voorzieningen bespro- lan nu. De gemeenten horen. ken. Personele ondersteuning ■n door de loop der jaren laad begrepen dat van icel wat wordt verwacht it ze inderdaad ook een rclc opdracht te vervullen Een eerste stap in de ng zijn de kulturclc raden est Die zijn er nu. Maar roken 'st. De mul af •r het s der Britse men en daarom zou men een duidelijke beleidsnota moeten opstellen en een kultureel jaar plan maken. Men weet even min wat het gemeentelijk kul tureel beleid kan inhouden Die onduidelijkheid is mis schien een afschrikking, maar het is ook een uitdaging die men moet durven aangaan. Berckmoes zei ook dat de ad- viesstruktuur er nog steeds niet in geslaagd is om de hoog ge spannen verwachtingen in te lossen en op gemeentelijk vlak men bitter weinig duidelijk heid heeft over de adviesra den. die er in alle soorten zijn. Vervolg op blz.4 van het woord inlaten, ging eens op onderzoek kwam tot enkele onthut- vaststcllingen. De tien van het arrondissc- Dendcrmonde moeten schamen: haast allen een lijvig pakket Alleen Bcrla- mand en staat jop het rekwest, werden door het gebundeld, on- Dendermonde AWD voorzitter Rik Van Dijck verwelkomt, links luistert Kris tine De Landsheer toe en rechts zitten Pat Vanderhaeghe en Tom Berckmoes (v) Drie fazen komt daarbij aan de orde. In Het hele AWD-ondcrzoek, een derde hoofdstuk heeft men een lijvig bundel als men naast het dan over de socio-kulturele de samenvatting ook de dos siers per gemeente afzonder lijk onder de loep neemt, ver- infrastruktuur waarbij als alge mene overweging kan worden meegegeven dat er in het hele loopt in drie fazen Kristine De arrondissement Dendermonde Landsheer, medewerkster aan geen enkel erkend kultureel AWD en meer bepaald belast centrum is. Al zijn er wel kul- met het hele projekt. doorliep turcle centra, een massa gc- rclc sck iossicr in kae niets meer der. Nu men beschikt, b de kultu aan de hand uitgave van Aalsterse Handelskamer over prlvatizering In de «Salons Cariton» aan de Zonnestraal sprak lierman De Croo, minister van verkeerswezen en PTT over een principieel onderwerp: «Overheidsbedrijven en Privatize- ring: een uitdaging of een noodzaak?» Dit voor de Handelskamer van Aalst en Gewest. Iwec deformaties rjng van de zowat 3,6 miljoen Naar eigen zeggen onderging autovoertuigen niet door de Herman De Croo twee defor- Belgische Staat gerealiseerd maties. De eerste als student maar wel door privé-instan- bij de Jezuïeten en de tweede ties? aan de ULB. Twee «misvor- Waarom wordt beveiliging mingen» die elkaar weliswaar van geld en goed voor openba- ncutraliscren naar het zeggen' re diensten toevertrouwd aan van de minister. Nadat hij mi- privé-organismen met geblin deerd materiaal? Het privé-konccpt is naar de minister zegt reeds in vele om standigheden als valabel aan vaard. Waarom kan dat ook niet bij Sabena, in de Poste rijen, bij de NMBS en de e.a.m.? Sabena De minister die dit probleem niet principieel kan uitdiepen nonde. Vanuit alle hoeken was er belangstelling voor het socio-kultureel dossier werking en nu staat men voor struktuur. de feet-back fase en zij verdui- Komen dan de gemeentelijke delijktc: Men kon niet voorbij socio-kulturele instellingen en aan een algemeen overzicht diensten, het kunstonderwijs van de gemeentelijke raden, en de bibliotheken. Met een waarbij in de eerste plaats alle hoofdstuk over het gemeen- aandacht gaat naar de kulturc Ie raden en hun samenstelling. Men hangt daar meteen ook n aantal knelpunten aan vast die ontstaan bij de samenstel ling van die raden en die in vloed kunnen hebben op de werking ervan Daarna wordt gepeild naar de werking van de kulturclc raden in alle aspek- tcn. Onder dezelfde noemer neemt men ook eens de sportraden en hun werking op de korrel. Vervolgens konten de hij iedereen gerust, de jeugdraden aan de orde en waren al dan de andere adviesraden, waarbij de aandacht vooral uit gaat naar de wclzijnsradcn. In een tweede, niet onbelang rijk hoofdstuk, heeft men het tclijk kultureel beleid wordt het dossier afgerond. Kritische bedenkingen Aan Tom Berckmoes de eer en het genoegen om de geachte vergadering vanuit zijn erva ring en kennis enkele kritische bedenkingen ter overweging mee te geven bij een «toch bijzonder degelijk rapport». Het zijn knelpunten die gelden mstcr van onderwijs was ge weest. verlangde hij naar een ander departement. «Politici hebben immers een dergelijke polyvalcntic dat ze in een paar uur tijd klaargestoomd zijn om met gezag te spreken over de problematiek van een ander NMVB departement». Aldus De Croo die geen bou tades schuwt en zijn toespraak die heel wat applaus en opendoekjes uitlokte door spekte met spitsvondige, soms venijnige, ik schreef bijna sata nische trekjes en zetten. De Croo die boven «rood vlees» een «steak au bleu» ver kiest en er zich van bewust is dat onkruid niet vergaat, weet «gans genau» hoever een mi nister mag te ver gaan, hoeveel hij mag overdrijven zonder dat het overdreven voorkomt. een uurtje later wordt hij reeds te Brussel verwacht bepaalt zich tot enkele voor beelden. Sabena maakte als NV gedu rende 27 jaar verlies... Toen Minister De Croo de 1,6 mil jard toelagen aan Sabena af schafte werd Sabena blijkbaar «wakker». Van 450 perso neelsleden per vliegtuig waar mede ons land hoogst skoorde, daalde men tot 275 per vlieg tuig. Toch stemde 69% van het personeel voor de inkrimpen de maatregelen. En momen teel wordt de hele vloot ver nieuwd. Rendement verhogen? De Croo stelde dat de RTT verstarde. Momenteel wordt geïnvesteerd in privé-onderne- mingen en via nieuwe technie ken wil De Croo ook hier uit de rode cijfers geraken. En aan de ingang van de vlieg- haven te Zaventem komt er een gloednieuw privé Shc- raton-Hotel Vervolg op blz.4 In privé? Niet zonder bedoeling oppert spreker luidop enkele vragen die bij hem vaak oprijzen. Waarom worden wegen, autostrades, havens en noem maar op die voor het openbaar nut belangrijk zijn steeds aan- hecl Vlaanderen, zo stel- gelegd door privé-maatschap- pijen? paar hoofden die Waarom vertrouwt de staat verlegen naar de vloer staar- de organisatie van eksameqs den. Op beleidsniveau stelde tot het behalen van een rijbe- hij vast dat er geen sprake is wijs toe aan privé-organismen van een echt gemeentelijk kul- en de schouwing van voertui- tuurbcleid. Men heeft ook wei- gen eveneens? over de gemeentelijke mate- nig of geen zicht op de probic- Waarom wordt de verzeke- Na Sint-Niklaas, vorige week vrijdag, krijgt nu ook de gemeente (Beveren (voor het eerst)" koninklijk bezoek. Volgende week dinsdag immers brengt koningin Fabiola een bezoek aan de aarbeikultuur te Melsele. Na de Noorderkempen is Melsele het grootste aardbeiencentrum in België Lutgart Simoens van Omroep Antwerpen had in 1984 een interview met de koningin. Belangrijk voor Melsele is dat de koningin in dat interview vertelde dat aardbeien één van haar lievelingsgerechten waren. De h. Van Bastelae- re. bedrijfsvoorlichter, had het programma gehoord en besloot daarop de koningin naar de Beverse deelgemeente uit te nodigen. Er kwam een gebruikelijke schriftelijk kennisgeving van ontvangst, maar vorige week was er ook een telefoontje van het hof aan de h. Van Moer, voorzitter van de Wase bedrijfsgilde. De koningin zou op de uitnodiging ingaan. Afgelopen woensdag was er alvast een vergadering waar bij het programma in detail werd besproken We komen op dit gebeuren uiteraard nog terug in onze volgende editie. L.V.B. Vernomen wordt dat koningin Fabiola dinsdag a.s. 18 juni na haar bezoek aan de aardbeienkwekers in Melsele ook te gast is in Sombeke, parochie ofte wijk van Waasmun ster De vorstin zou daar rond 16 u. aankomen en tot zowat 18 u. blijven. Koningin Fabiola bezoekt in Sombeke het tehuis Kinder vreugd, waar sociaal onaangepaste jongeren verblijven. Op 2 februari 1970 werd het tehuis als dusdanig, onder de benaming De Morgenster, ingesteld. Het omvat drie paviljoenen voor telkens drie leeftijdsgroepen vanaf 3 jaar: drie keer vijftien kinderen maakt in totaal 45 jongeren. Het Kindervreugd-tehuis ressorteert onder de bevoegd heid van de Kongrcgatie van de Mariazustcrs van Franeis- cus In 1894 vestigden die in Sombeke een weeshuis pensionaat. De zusters Maricolen wilden met hun welda digheidsinstelling voor meisjes die verstandelijk minder ontwikkeld waren, bijdragen tot de ontwikkeling van die kinderen. De kongrcgatie van Mariazusters in Sombeke is een afdeling van de gemeenschap met die naam die aan de Kerkstraat in Waasmunster zelf is gevestigd. In totaal zijn een vijfentwintigtal personeelsleden tewerkgesteld in Kin dervreugd-De Morgenster, dat dus een kwarteeuw bestaat en aan de mooie Dries, nabij de Sinl-Rochuskerk. ver dienstelijk maatschappelijk werk verricht. GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten Vrijdag 7 juni een hoogdag voor Sint-Niklaas en Dendermonde, want koning Boudewijn kwam op bezoek. In Sint-Niklaas vereerde de vorst het CMO met een bezoek en onderhield er zich met de vele jonge mensen die er een middenstandsopleiding volgen. In Dendermonde trok de koning naar het OCMW dienstencentrum Zonnebloem waar een dertigtal jongeren via het projekt Lenssens de kans krijgen om zich bij te scholen op een boeiende manier. Twee keer nieuwe kansen voor jonge mensen. We stelden voor u een vorstelijk woord- en beeldverslag samen van dit bezoek, verpakt in een handig insteekformaat. zodat je het ook netjes kunt opbergen. Een dokument over een stralende vorstelijk dag over de ontmoeting van een koning met jonge mensen van vandaag. Zie pagina's 11, 12, 13 en 14. 1/6/32/25/001 1/6/40/25/302

De Voorpost | 1985 | | pagina 1