De grote en de kleine k Frisse en vrolijke kunstwerken Tentoonstellingen in het Waasland PEKAD-Toneelgroep speelt «Maandag a.s.» in het Dendermondse Atheneum Linda Vandromme brengt moderne kunst te Hingene Jo Van den Brulle, of meer vragen dan antwoorden in Hams gemeentehuis «Plastische Kunsten in het K.T.A.» in de hal van de B.B.L. te Aalst 22 - 14.6.1985 - De Voorpost Aan de hand van een keur van werken van leerlingen, klassen komen godsdienst/ wordt nog tot 28 juni a.s., in de hal van de B.B.L.. zedenleer, neder lands, Nieuwstraat 27, Aalst, een goed gestoffeerde tentoonstel tweede en derde taal, wie ling gehouden met als tema ..Plastische Kunsten in het kunde, fysica, chemie, so- Koninklijk Technisch Atheneum». Deze ekspozitie belicht ciale vorming, geschiede- meteen vooral de afdelingen plastische kunsten en publi- nis maatschappijaar- citeitsgrafiek van het K.T.A., het vroegere RITO, gelegen drijkskunde. lichamelijke Ledebaan 101 te Aalst. De vernissage had plaats op opvoeding en verbale ex- vrijdagavond 7 juni jl. pressie aan bod. Maar daar- r, naast staan andere belang- Het Koninklijk Technisch afdeling .Plastische Kun- rijke vakken op de aeencfi Atheneum Aalst hiedt reeds sten. opgericht. Deze stu- esthetische informatie en jaren een brede waaier aan dierichting omvat momen- initiatie, belevingskreativi- studlemogelijkheden. m teel een onéntatïegraad telt, ambachtelijke en kon- verschillende richtingen, - doorstroming (3-en 4-lj.) struktieve kreativiteit. In op verschillende niveaus, en een determinatiegraad - het vfÜ£ belevingskreativi- elk wat mis. kwalificatie (5- en 6- lj In tel, (kunsttekenen. schllde- Heeds m 1963 werd er de de lessentabellen van deze ren. keramiek, ruimtelijke vormgeving) leert men zich vrij en visueel uitdrukken De ambachtelijke en kon- struktieve kreativiteit zijn meer funktioneel gericht naar de publiciteitssektor. de etalage en dekoratie, de gebruiksfotografie Het loont beslist de moeite even de tentoonstelling te bezoeken die in de hal van de Aalsterse B.B.L.-zetel. Nieuwstraat 27, Aalst nog tot 28 juni, gehouden wordt en waarvoor tiental len werken van leerlingen zijn samengebracht die zeer degelijk en in ruime mate verschillende as pekten van de studierichting «Plasti sche Kunsten» illustreren. Daarbij is dit gebeuren een goede gelegenheid om het pubhek vertrouwd te ma ken, meteen wegwijs te ma ken in verschillende uit drukkingsvormen, de taal van de plastische kunst die - zoals elke taal - veran dert met de tijd, evolueert, complexer wordt, onbegrij pelijker soms voor wie er niet voortdurend in kon- takt mee staat B.B.L.-zeteldirekteur Aalst- -Sint-Niklaas, dhr. L. Van- dewalle vrijdagavond: «De ze tentoonstelling, flink on dersteund door de B.B.L., getuigt van jeugdige dyna miek van de vele «ekspo- zanten», die meteen een be langrijke stap zetten in hun carrière. Met veel genoegen wordt aan het K.T.A. de mogelijkheid geboden met het reeds gepresteerde werk van deze leerlingen naar buiten te treden, hun werk beter te laten kennen in stad en streek.» Terecht wellicht, want publiciteitsa- gentschappen, grafische bedrijven en drukkerijen vragen vandaag naar ge specialiseerd personeel, dat kwalitatief hoogstaand werk kan leveren. Voor Minister Mare Galle, voorzitter van de school, is De stedelijke akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas brengt op het einde van de maand juni een overzicht van haar aktiviteiten tijdens het afgelopen schooljaar met een eindejaarsten- toonsteliing. Van zaterdag 22 juni tot zondag 30 juni zullen de verschillende ateliers toegankelijk zijn van 18 tot 21 uur op de weekdagen en van 9.30 tot 12.30 en van 14.30 tot 18 uur op de zaterdagen en de zondagen Het atelier film zal doorlopend instaan voor filmvoorstellingen en voor de allerkleinsten is er op vaste uren poppen kast voorzien. Op zaterdag 22 juni opent om 10.30 uur een tentoonstelling van de handwerkateliers van Sint-Niklaas, en dit in kasteel Walburg in het stadspark gelegen. De tentoonstelling is die za terdag verder toegankelijk tot 18 uur en zondag van 11 tot 18 uur. De zevende triënnale van Sint-Niklaas met beeld houwwerk en ruimtelijk werk van Limburgse kunstenaars loopt tot 8 september in het stads park, het museumpark en in het museum zelf. Een 35-tal kunstenaars werden samengebracht om een beeld te geven van wat vandaag Op het vlak van beeldhouwkunst en ruimtelijke kunst gebeurt. Van 23 juni af zal in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat in Sint-Niklaas een tentoonstel ling lopen rond kunstschilder-fotograaf Amers- dorfer uit Oostenrijk. Fotogroep Cycloop exposeert in galerij De Nieu we Tijd aan de Prins Alberta traat 60 in Sint- Niklaas. Tot 23 juni. In galerij Brabo aan de Desguinlei 100 in Ant werpen kan men een tentoonstelling gaan bekij ken met als onderwerp geëtste landschappen Onder andere André Roelant, Veerle Rooms en Robert Wuytack nemen hieraan deel. Tot zondag 30 juni open op werkdagen en zondagen van 14 tot 17 uur en gesloten op zaterdagen. Tot 28 juni worden de middeleeuwse vloeren, in konfrontatie met schilderijen van Vlaamse primi tieven, eerder tentoongesteld in de wandelgan gen van het Sint-Niklase stadhuis, voorgesteld aan het publiek in Hulst. De tentoonstelling is georganiseerd door het gemeentebestuur van Hulst in samenwerking met het Verbond voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Oost-Vlaan deren. De tentoonstelling gaat door in de burger zaal van het stadhuis van Hulst. K.L. het K.T.A. belangrijk op ve le gebieden «De tentoon stelling reflekteert de dege lijkheid van het gevolgde onderricht, de geënga geerdheid van de heden daagse jeugd, de belang stelling van de school voor de maatschappij Dhr. R. Remael, Inspekteur Plastische Opvoeding S. H.O. drukte zijn bewonde ring uit voor de kwaliteit van het gepresteerde werk: «Deze werken hebben ons heel wat te vertellen. Deze merkwaardige tentoonstel ling is het resultaat van in zet, entoesiasme en betrok kenheid van de K.T.A.- schoolgemeenschapvooral van hen die zich in de stu dierichting «Plastische Kunsten en Publiciteitsgra- fiek» thuisvoelen. Om de vernissage passend af te ronden dankte K.T.A.- direkteur Ghysels - nadien ook nog enkele leerlingen - iedereen die bijgedragen heeft tot het welslagen van de ekspozitie. Op de geslaagde tentoon stelling wordt keurig uit gebeeld hoe leerlingen hun kennis van lijnperspektief toepassen, dokumentatiete- keningen maken, de mens als persoon leren individua liseren, inzicht in de ruimte en dat ven door vorm en kleur, zich betrokken voelen by de hedendaagse menselijke aktualiteit8problematiek een denkproces op gang brengen, zich humaan op stellen tegenover aktuali- teitsproblemen als onder voeding en honger, maar ook de natuur observeren qua vorm, verhouding, re liëf. De tentoonstelling telt ook een kollektie adver tenties, affiches, penteke ningen. Ook het belang van esthetische initiatie en es thetische informatie bij dè studie - o.a. voor het ver werven van een persoonlij ke visie van een bepaalde kuituurperiode of van het werk van een kunstenaar - wordt er passend belicht. De tentoonstelling blijft toegankelijk voor het pu bhek tot 28 juni '85, op maandag tot en met don derdag van 9 tot 12u.30 en van 14 tot 16u. 15, op vrij dag van 9 tot 12u.30 en van 14 tot 18u.30. Iedereen die belang stelt in de boeiende wereld van de plastische kunsten, in de struktuur en de werking van het K.T.A.-Aalst, is er beslist welkom! D.B. Pekad is de personeelsklub van de Rijksbasisschool Sta tion, Rijksmiddenschool 1 en het Koninklijk Atheneum van de Zuidlaan te Dendermonde. Vorig jaar werd in de schoot van deze personeelsklub een toneelvereniging opgericht onder impuls van Etienne Van Der Meeren, zelf een van de beste akteurs uit het amateurtoneel uit het Dendermondse. Wij zagen hem een paar maanden gele den nog schitteren in «De Gijzelaar» van de Ier Brendan Behan. In juni vorig jaar voerde deze Pekad-toneelgroep het stuk «Meisjeslyceum» op van Ladislaus Fodor Het werd wat aangepast en kreeg in het Dendermondse atheneum de titel mee «Zuidlaan 3 - Anno 1957». Het werd een sukses over de hele lijn. Onze mede werkster spaarde toen haar lof niet. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de opvoe ringen van vorig jaar een vervolg krijgen volgende week. Dan wordt namelijk «Maandag a.s.» van Philip King aan het pubhek voor gesteld. Het stuk Dat er heel wat repetities aan een toneelvoorstelling voorafgaan, weet zowat iedereen. Ln «Maandag a.s.» stelt Phi lip King ons voor hoe het er op zo'n repetitie wel eens aan toe kan gaan. Als het stuk zelf een «reuze sof» is, als aktrices en ak teurs zichzelf over het paard tillen of zichzelf mi nimaliseren, persoonlijke wrijvingen en (suksesrij- ke?) herinneringen op de voorgrond plaatsen, als de regisseur een ongemoti veerde dwaas is die er op de koop toe nog een derde rangs auteur op de scène rondhuppelt die - zij het goed bedoeld - enkele «nut tige wenken» wil verstrek ken, als dekorbouw en be lichting moeilijk vlotten, dan moeten we ons geen illusies maken over het eindresultaat.of toch? Kortom een luchtige kri tiek wat overtrokken welis waar op mensen die beter naast dan in het hcht zou den 8 taan. Een schets van hoe het niet moet zijn... Medewerkers Uiteraard kan een dergelij ke onderneming niet zon der veel goede wil en inzet van heel wat mensen In de eerste plaats de aktri ces en de akteurs Deze wer- H OC den gerekruteerd onder leden van neelsklub en de oudere la lingen. Op de scène zien s Etienne Van Der Meer (de regisseur), Willii Klinckaert (elektricien-til 19 merman), Monique V nn Muylders, Annick Berti F*" Magda Secretin en Kal06 Cools (aktrices). Guido V Nie Hoey en Ray Verneirt (al teurs), Willy Op De Beec (de auteur), Jan Reynaer (inspeciënt;, Manu Darni n (toneeheerling), Bru Fransaert (een dokter). 1 ni Moens en Marleen Ma^D» (verpleegsters!. Achter de scène zijn aktie Luc Dhaen (klank en b lichting), Toni Frangoi 17.1 Marie-Jeanne De Buck e k het onderhoudspersone <»n van de school (dekorbouw Raymond Vera (souffleur en Vital Muylaert (grime s Het geheel wordt - zoals w rige keer trouwens - gisseerd door Etienne Va Der Meeren. De Pekad-Toneelgroe speelt deze «Maandag a s van Philip King in de FeeS zaal van het Koninklijk i theneum, Zuidlaan 3. Dei dermonde op vrijdag 14 ji ni en zaterdag 15 juni. té kens om 20 u. p uitnodiging van het Artistiek Cen trum 'De Casteleyn' te Hingene konden we vorige vrijdag tijdens de vernisage van de tentoonstelling kennis maken met de werken van de nog jonge maar reeds bedreven LINDA VANDROMME. Vandromme, een rasechte Waaslandse, laat zich in haar werk inspireren door de natuurpracht die haar streek te bieden heeft. De vele bossen die de streek van De Klinge omarmen, laten bij Linda een gro te indruk na, die in haar werk getrouw waar te nemen is. Beveren. Op kasteel Cortewalle expozeert nog tijdens het weekend van 15 tot 17 jut kunstschilder Kamiel De Dobbelaer, die in Beveren aan de Van Craenenbroeckstrtu woont. (Iv) Sint-Niklaas zit volop in de ban van de Limburgse kunst. Deze kangoeroe verwelkomt de dizjk Wase hoofinad betreden, na een irei/inM/d, Een natuurtalent ook want reeds op 6-jarige leeftijd zette ze de eerste stappen in de schilderkunst. Zij was als het ware door al het mooie geobsedeerd en de drang om dit in beelden te uiten liet haar niet los. Haar talent werd wel gesti muleerd door de familie banden langs moeders zij de. Linda is reeds 6 jaar in de leer op de academie voor beeldende kunsten van Sint-Niklaas met Jacques Neve als leraar. Nog 2 jaar finaliteit en daarmee zijn haar studies voorlopig af. Wat het verder wordt weet ze zelf nog niet zo best. Alhoewel de lichte kleur schakering van Neve bij Vandromme indruk heeft gemaakt, toch is deze kra nige kunstenares zichzelf gebleven. Haar stijleigen heid heeft ze bewaard De meest recente werken ge tuigen van tederheid en een overgevoelige gemoedstoe stand Haar prachtige land schappen, haar indrukla- tende stillevens zijn met zachte penseeltrekken op het doek opengestreken in lichte pastelkleurige verf. De techniek die Linda aan wendt toont een stippel beeld op het doek. Van dromme laat zich beïnvloe- pressionisme met voorkeur door een Van Gogh, een Gauguin Haar naaktmo dellen geven niet alleen blijk van een degelijke ana tomische kennis, het bele ven van het vrouw-zijn, het diepgevoelige benaderen van de lichamelijke schoon heid, het menselijke, wordt gevat in een eigen karak tertrek. Vandromme die geboren werd te De Klinge en haar. atelier heeft te Sint-Gillis- Waas, Buitenstraat 69. is niet aan haar debuut toe met deze tentoonstelling. Zij kwam voor het eerst naar het grote publiek in 1980 in de Club te St -Ni klaas 1983 werd haar tweede tentoonstelling en vorig jaar in november stel de ze haar werken tentoon in haar privé-atelier te Sint- Gillis. De Casteleyn kan haar definitieve doorbraak worden Het enthousiasme waarmee het talrijke pu bliek over het werk van Vandromme spreekt wijst al in die richting. Deze tentoonstelling te Hin gene loopt nog tot 30 juni '85 en is toegankelijk iedere zaterdag en zondag, tel kens van 14 tot 18 uur. De kunstenares is aanwezig. TUL Zaterdagavond liep het fout met de, zoals Jo Van den Brulle het gesteld had, to- neelproduktie over teater. Samen met Johan Uvain en Guido Klinck had Jo een akt opgesteld, «De bood schap van Jo Van den Brul le», een onafhankelijke rea lisatie die afgebroken werd 'door egotripper René Van Gyseghem Deze laatste fungeerde een beetje als spelbreker en maakte on dertussen van de gelegen heid gebruik om z'n eigen visie en bekommernis over en om het teater van een papiertje te lezen. Wij we ten heus wel dat René steeds pogingen onder neemt om zich te manifeste ren in het teater, maar deze interruptie hoefde echt niet. Ze maakte trouwens meteen een einde aan het gebeuren. Een eigenlijke boodschap was er niet, die avond. We weten allemaal wel dat er in de Aalsterse toneelmilieus wat af geroddeld wordt en dat vrijwel elke kring e» ver klaagt dat er zelden dere kringen naar 1 voorstelling komen kijken Maar doen zij die er ovt klagen dat dan zelf we.' Groot vraagteken! En boodschap of geen bood schap, Aalst zal zo nog vu een tijdje blijven, vrees i> Het is alleen spijtig voor Guido, Johan en Marc, d in eikaars vertrouwen, nai die avond tpegroeiden. nuisi. in ue dol, wera in aanwezigheid van minister Ualle een tentoonstelling geopend (a) Vrijdagavond had de opening plaats van de ten toonstelling die georganiseerd werd door het Kul- tureel Komitee Hamme en waar drie avantgardis- ten uit het Kortrijkse, Mare Jennard, Peter Naessens en Lucas Vandeghinste hun kunstwer ken laten bewonderen. Er was een eerder geringe Hij zegde dat de kunstwer- belangstelling in de feest- ken voor zichzelf spreken zaal van het gemeentehuis. Schepen De Ruysscher, voor deze opening, die werd opende deze expositie en omkaderd met puike voor- noemde het een frisse, ver drachten gebracht door Ma- zorgde tentoonstelling Er rianne Van Mullem en Jan is een grote variatie te be- Van Hove De voorzitter speuren in de werken van van het Kultureel Komitee, deze drie jonge kunste- R. Van Der Meersch, ver- naars, die ongeveer dezelf- welkomde de aanwezigen, de leeftijd hebben. Het is fris en vrolijk wat zij bren gen. Hun kunst groeit, zeg de de schepen en prees de kunstenaars voor hun durf om op jonge leeftijd te expo seren Hij feliciteerde het Kultureel Komitee met deze tentoonstelling en ook de drie kunstenaars en hoopte dat men veel belangstelling zou krijgen voor deze expo sitie, die hij nadien voor geopend verklaarde. Drie avantgardisten Mare Jennard, stelt tentoon met pastels. Hij studeerde aan het Sint-Lucasinstituut te Gent, plastische kunsten en vrije grafiek. Hij nam deel aan verschillende groepstentoonstellingen te Kortrijk, waar .hij tevens leraar grafiek is aan de akademie. Peter Naessens laat een twintigtal akwarellen be zichtigen. Hij werd in 1982 Laureaat Stimulans Kort rijk grafiek en kreeg in '82 de 3e vermelding van de prijs tekenkunst van de stad Ronse. Stelde reeds tentoon in Kortrijk. Ronse, Oudenaarde en Brussel Het gemeentekrediet heeft werken van hem in bezit. Lucas Vandeghinste laat enkele prachtige keramiek auto's bezichtigen samen met enkele portretten. Hij is leraar te Menen en Kortrijk, waar hij reeds meermaals tenta stelde en een naam h< jge opgebouwd. Deze uitzonderlijke toonstelling en zeker ifcer alledaagse, is alle da$ vrij te bezoeken van 18 20 u. en op zaterdag zondag van 10 tot 12 u van 15 tot 19 u. en dit tot -30 juni e.k. Regnier De Herde in Oostends kursaal De Dendermondse kunst- munster, stelt van zatei schilder Regnier De Herde, 29 juni tot maandag 15 die z'n atelier heeft aan de tentoon in het kursaal L. Reychlerstraat in Waas- Oostende, aan de Zeedijk. ri 22 5j

De Voorpost | 1985 | | pagina 22