I Stekense Rijkswacht: van bijna-krotwoningen ««naar moderne gebouwen IB Vijfentwintig jaar rijksbasisschool Stekene: ^leestmusical als apotheose Opgravingskampen voor de jeugd in Boudelo-abdij Natuur- en folkloremarkt in Sint-Pauwels Twintigste Korenfeesten in Stekene - Berg Wase bouwsektor: 6 procent btw handhaven De Voorpost - 14.6.1985 - 5 jet Pauwel Hauweplein in Stekene: een oase van rust, in grjrintn residentiële wijk. Vorige donderdag leek datzelfde vjoonwijkgedeelte zowaar een versterkte vesting. Zwaantjes» reden er op en af, gevolgd door sleeën van "i's met daarin hooggeplaatste personen. Rijkswacht- ibi's zowat overal... Gelukkig was het een goedaardige letting. het Pauwel Hauweplein werden die donderdag de splinternieuwe rijkswachtgebouwen ingehuldigd. Het iplex omvat een administratief gebouw met verdieping .m aanpalende dienstgarage plus vier vrijstaande wonin- J| n. De totale oppervlakte bedraagt zowat duizend m2 kostprijs van dit komplex bedraagt ongeveer 31 ijjoen. Ontwerper der gebouwen en leider van de sekta luwwerken zelf was de Regie der Gebouwen te Gent. 's zou last de plaatselijke hoog- le rijkswachtgroep Oost- lardighcidsbekleders (burge- Vlaanderen, kapitein Collier ;ered Maar toe: «I cester. schepenen, pastoor) Belgen ai id iik Sint-Niklaas, adjudant- er donderdag van de chef Roete, brigadekomman- nt van de rijkswacht o.m. dant van Stekene. Verder na- itenant-generaal Bernaert, tuurlijk talrijke rijkswachtoffi- i kommandant van de rijks- eieren en alle brigadekomman- icht. generaal-majoor De danten van het distrikt Sint- os inspekteur van de rijks- Niklaas, acht. kolonel Lambilotte, Het ministerie van openbare jmmandant Oost- en West- werken was o m. vertegen- laandercn. kolonel Pint. woordigd door mevrouw Van jmmandant van de territoria- den Berghe, persattaché van Nieuwe rijkswachtgebouwen in Stekene. Burgemeester Boeykens verzorgde een toe spraak (gremar) indi alle te mi ming P ged wijk tvlaai t two aan! op rder niddc lierfu Dat inh -■lijkt teuni m kc latsc van ngsp oral Het Verbond voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Oost-Vlaanderen organiseert dit jaar. voor de veertiende maal. opgravingskampen voor de jeugd. De opgravingen beginnen op maandag 17 juni. de kampen gaan op maandag 1 juli van start en duren tot vrijdag 9 augustus. Een kampweek begint op maandagochtend om 8 uur en eindigt op vrijdagnamiddag om 18 uur Men kan voor één of meerdere weken inschrijven, maar wie voor de eerste keer deelneemt kan voor ten hoogste twee weken inschrijven. Om deel te kunnen nemen aan de opgravingskampen '85 moet men lid zijn, of worden, van VOBOV. Het lidgeld is voor studenten en werkzoekenden vastgesteld op 300 frank Al wie de leeftijd van zeventien jaar bereikt heeft kan in de zomermaanden helpen met het opgravingswerk. Je leert omgaan met graafmateriaal en landmcctaparatuur, de techniek van het optekenen van plattegronden en profiels wordt ingeoefend en ook het opstellen van versla gen, het bijhouden van het dagboek en het katalogeren van de vondsten behoort tot de dagelijkse taak. Inlichtingen zijn te bekomen bij de leider van de opgravin gen, Alfons De Belie, Kouterstraat 150 in Belsele. Tijdens de opgravingen zal er elke zondagnamiddag van 2 tot 6 uur opendeurdag zijn. Op dinsdag 2, 9, 16, 23. 30 juli en op dinsdag 6 augustus zullen voordrachten doorgaan in het ontmoetingscentrum aan de Kasteelstraat, voorbij de kerk van Klcin-Sinaai of op het opgravingsterrein zelf. Later meer hierover. K.L. het kabinet van openbare wer ken, mevrouw Soens-De Clerck van de dienst pers en voorlichting, ingenieurs F. Delmulle, direkteur-generaal bij de regie der gebouwen, en JCeusters, hoofdingenieur- direkteur van de regie, afde ling Oost-Vlaanderen Ook nog ingenieur Bockstaele (diensthoofd O.-VI), direk- tcur-architekt Van Daele, dis- triktshoofd Sint-Niklaas P Maertens en ingenieur Van de Vijver. Verder natuurlijk Louis Walt- niel. staatssekretaris van het openbaar ambt, de heer De Saegher, prokureur des ko- nings te Dendermonde en heel wat plaatselijke prominenten, e.d. Feestmaand Distriktskommandant kapitein Collier van Sint-Niklaas ver welkomde iedereen en noem de juni een echte feestmaand, omdat na' Stekene ook nog Temse aan de beurt komt voor 'n dergelijke plechtige open stelling van gebouwen. De ge lukkige kommandant vond nog één schaduwplek: de triestige behuizing van de brigade Krui- beke. In 1846 kwam er in Stekene een rijkswachtpost met twee rijkswachters-te-voet. In 1876 werd Stekene een onderdeel van het luitenantschap Sint- Niklaas en rond de eeuwwisse ling verzekerden 1 wachtmees ter en 4 infanteristen er de dienst. Oorspronkelijk werden ze ondergebracht in gebouwen aan de markt, nadien aan de Dorpsstraat en tot begin deze eeuw aan de Statiestraat. In 1919 verhuisde de Stekense rijkswacht naar de Nieuw- straat, naar de gebouwen die nu grotendeels verlaten wer den Het was gedurende die ruim 65 jaar een tamelijk be perkte behuizing en de vreug de om de nieuwe huisvesting was dan ook groot, aldus kapi tein Collier, die de genodigden nog uitnodigde op een recep tie. aangeboden door de ge meente Stekene. Officiële openstelling Vooraleer de officiële rond gang in het administratief ge bouw en een woning kon be ginnen knipten staatssekretaris Waltniel en korpskommandant van de rijkswacht Beirnaert het Belgische lint door, Met een was het gebouwenkomplex symbolisch opengesteld. De hooggeplaatsten voorop ging het dan op verkenning. In de moderne en goed beveiligde nieuwe gebouwen en tussen rijkswachters en hun materiaal «uit de oude doos». Een inge weken Westvlaming had voor enkele fraaie museumstukken gezorgd, die voor de gelegen heid her en der stonden opge steld, tussen de mooie planten Met een officiële ontvangst van prominenten en genodig- getrokken, d den. maar voornamelijk met een grootse jeugdmusical alk «Spionnen in het cirkus», waaraan alle schoolgaande kinderen deelnemen, viert de Stekense rüksbasisschool l/|l opëaan de Kerkstraat haar vijfentwintigjarig bestaan. iet digi In september 1960 startte op toch. Bij de feestelijke inhuldi- :nkele stukken wei- en akker- ging van deze vernieuwde and aan de Stekense Kerk- school telde de Stekense RBS itraat een «staatsschool». Die 174 leerlingen die tcrechtkon- ;tc bestond uit enkele prefab-hou- den in 3 kleuterklassen en 5 ten paviljoenen. Direkteur Jo- lagere klassen. Maar de akko- tcf Van Hullc startte toen met modatie was uiteindelijk aan- kleuterklas en 4 graadsklas- gepastNaast de 7 klasloka- n, samen goed voor 109 leer- len zijn er nu o.m. een lokaal lingen en kleuters. De onder- voor godsdienst (katolick, pro- wijskrachten (kleuterleidsters testants of islam), moraal, een en onderwijzers) waren Guy polyvalente zaal, een media- Migeottc, Bca Van Callen- zaal, een gebouw met indivi- pliberghe, Roger Dobbelaerc en duelc en gezamenlijke douchc- •Marie-Louise Liekcns. Om lokalen en verder natuurlijk (Uiteenlopende redenen is van sanitair, archiefruimte, een deze pioniers niemand meer sekretariaat, leraarszaal enz (ter plaatse. De reft'cr met keuken en het Dorothy De Witte werd in kleuterblok bleef zoals het I960 aangenomen om de klas- was. sen te kuisen en. mevrouw Bijna 25 jaar later telt de Ste- De Witte behoort in 1985 nog kensc RBS 301 leerlingen ver- steeds tot het onderhoudsper- deeld over 10 lagere klassen. 4 sonccl. Dus toch een echt zil- kleuterklasjes plus één zo veren jubileum in de Stekense merklas. Hieruit is duidelijk te RBS merken dat de groei zich voor namelijk de laatste jaren heeft Naast véél groen in de omge ving zijn de troeven van de Stekense RBS trouwens de kwaliteit van het onderwijs en de verdraagzaamheid.. Nieuwbouw •doorgezet. Ondermeer door In 1978 kwam er een vrije de nieuwe wijken in Stckene- direkteur, «zonder klas» en centrum, maar vooral door een twee jaar later kwam uiteinde- «andere mentaliteit» in Steke- lijk de nieuwbouw De houten ne - nog niet eens zo lang gebouwen - die voor tien jaar geleden sprak men in bepaalde waren gezet - hadden het dus kringen smalend over de «so- twintig jaar moeten uithou- cialistischc school» - én natuur den. Maar de mooie en ruime 'ijk door het niveau van de stenen gebouwen kwamen er RBS, dat merkelijk werd op- Héle weg afgelegd Zegt de kwieke direktrice Co- lette De Jaeck: «Ik nodig iedereen uit om op t even welk ogenblik te komen kijken in onze school. Ze zullen er kunnen vaststellen dat het on derwijs op peil is». Er zijn nu o.m. aparte turn-, taak- en godsdienstleraars. Er worden regelmatig zee- en bosklassen ingericht tegen dc- mokratischc prijzen (3.700 fr. voor 14 dagen, alles inbegre pen), en wie niet zou mee kunnen krijgt ter plaatse een geïntegreerde werkweek of - veertiendaagse. Ook de «en- toeragc» van de school is mee gegroeid: de vriendenkring en oudervereniging werken vol op. Zo zijn er zowat heel het jaar door aktiviteiten voor en door de leerlingen, al of niet met medewerking van ge noemde verenigingen: projek- ten per klas, het karnavalfeest. grootoudersfeest. klaskoncer- ten door Jeugd en Muziek, het zomerfeest (vorige week nog), het lentebal en de sportaktivi- teiten op woensdagnamiddag (tennis, jazz- en volksdans, voetbal, zwemmen, tochten). De rijksbasisschool in Stekene, aan de Kerkstraat, (gremar) Het personeel Ann Peeters, Lutgart Schelf hout. Claudine Van Der Snickt en Sonia Van Raemdonck zijn momenteel de entoesiaste kleuterleidsters terwijl Bettina De Bruync de zomerklas voor haar rekening neemt. De on derwijskrachten van het lager onderwijs zijn Christianne Verschuercn, Dirk Van Dries- sche, Luc Smet, Ingrid Van Hove, Idy Raes, Gcrda Saey, Maria De Clerck, Myriam Haase, Emmy Dcvriendt en Gustaaf Bellemans. Een speciale vermelding ver dient hier wel Nancy Roels die, mits vrijstelling van stem- pelkontrolc «gratis-voor-niets» les geeft. Verder zijn er nog de bijzon dere leraars: Joséc Reynier (katholieke godsdienst), Mag- dalcna Van Hees (protestantse godsdienst). Nelly De Clercq (zedenleer). Linda De Coeyc- re (lichamelijke opvoeding) en Ingrid Saey (taaklerares). En dan zijn er nog Matthijs, De Wit, Rudy De Nil, Anita Mets. Agnes Savooi. Chris tianne Vcrcauteren, Albertine Deyaert en natuuilijk de «vijf entwintigjarige» Dorothy De Witte. Zij vormen het onder houdspersoneel. Jeugdmusical Tijdens een groots opgezette jeugdmusial op zaterdag 15 ju ni, met begin om 14u30, kon iedereen komen meevieren. Alle jongelui zullen hun beste beentje voorzetten in een bijna drie uur durende spektakel met als titel «Spionnen in het Cirkus». De kleuters treden vooraf op in hun eigen kleuter- cirkus en daarna brengen de leerlingen van het lager onder wijs deze Nederlandse musi cal. Elke klas zingt één liedje terwijl vooral de leerlingen van het zesde jaar de rollen vertol ken. Dit massale, muzikale en vokale spel - alles werd vooraf opgenomen en zal worden «ge playbackt» - zal buiten worden opgevoerd. Bij de apotheose komen alle kinderen op het podium, terwijl deze slotscène wordt ondersteund door het lied «Wc arc the world» van «USA for Africa», waarmee dan de vredcssymboliek zal worden uitgebeeld... Gremar en oude Stekene-foto's. In een bureautje werden herin neringen uitgewisseld. Ook werd een speciale oorkonden getekend door luitenant-gene raal Bernaert. staatssekretaris Waltniel. burgemeester Boey kens. kapitein Collier en adju dant-chef Roete. Op deze oor konde rechts bovenaan het kenteken van de rijkswacht, links de drie Stekense visjes. Té veel water Tussen de buien door waren de hooggeplaatste genodigden tot aan de te bezoeken woning geraakt, die er trouwens pik- fijn verzorgd bij lag. Ongetwij feld het resultaat van heel wat onbetaalde schrob-overuren ondertussen werd de plaats van het gebeuren verlegd naar de hovingen van het fameuze «huis De Bock» waar alles in gereedheid was gebracht voor een openluchtreceptie. Wan neer de eerste gasten daar aan kwamen werden de hemelslui zen alweer opengedraaid. Men vluchtte naar de stallingen en het water bleef maar neerstro men. Daar ging de openlucht receptie en was het gcmcen- tepersoneel aan het werk. De tapinstallatie stond daar tries tig midden op het grasperk, onder de mooie bomen, in de neerpletsende regen. Ondanks alles deed de geluidsinstallatie het. Maar de genodigden dro pen één voor één af. De brandweerkazerne diende als «opvangcentrum» Zondebok Burgemeester Boeykens had het over z'n vader die ook rijkswachter was en over z'n jeugd. Hij had het over de rijkswachtersvrouwen die alle lof verdienen, «de gendarmes zonder uniform» noemde hij ze. Hij getuigde dat kinderen van het lager rijkswachtpersoneel zich op een bijzondere wijze onderscheiden in alle geledin gen van de samenleving. Ver der verheugde hij er zich over dat de Stekense rijkswachtbri gade niet werd afgeschaft en dat de samenwerking met de Nieuwe rijkswachtgebouwen in Stekene. Nadat staatssekretaris Waltniel al een stukje van het lint had doorgeknipt mocht ook luitenant-generaal Bernaert een knipje doen (gremar) nogmaals op de grote inspan ningen die momenteel worden geleverd om de rijkswacht te huisvesten in eigentijdse ge bouwen, was verheugd omwil le van het feit dat de rijkswacht geapprecieerd wordt door be volking en gemeentelijke over heid van Stekene en drukte erop dat de huidige wetgeving moet worden aangepast aan de noden. «Want we kunnen niet meer optornen tegen het op laaiend geweld», aldus de kommandant. «Er is een schrijnend tekort aan financië le en materiële middelen. We mogen dan ook géén zondebok worden voor omstandigheden waartegen we niet opkunnen, zoals de omstandigheden die zich op de Heizei voordeden. Wij hebben de Italianen niét vermoord. We hebben mis schien wel fouten gemaakt, maar het geweld is een teken van deze tijd. En daartegen zijn we op dit ogenblik, met deze wetten en dit materiaal, niét opgewassen!» Gremar politie voorbeeldig is te noe men. «Elke inwoner heeft recht op nachtrust, veiligheid, bescherming van z'n eigendom en vrijwaren van het beleven van z'n demokratische vrijhe den», meende de burgemees ter terecht. Spreker was o.m. nog van oo'r- deel dat de rijkswacht al te vaak de zondebok is. «Ofwel werkt hun aantal en opstelling te provokerend, ofwel wil de journalist de krantenlezer doen geloven dat een eerder ingrijpen het onheil zou voor komen hebben». Tot slot hoopte hij dat de rijkswachters zich in Stekene in hun nieu we gebouwen thuis zullen voelen én dat het rijkswacht bureau voor de Stekense be volking in de eerste plaats een huis van dienstverlening en hulp mag zijn. Veiligheid burger waar borgen Namens minister Olivier van openbare werken noemde staatssekretaris Louis Waltniel de ingebruikneming van de nieuwe gebouwen het zoveel ste bewijs van de inspanningen die sedert verscheidene jaren worden geleverd door openba re werken. «Enerzijds was er de bekommernis om een admi nistratief komplex in te richten dat zou toelaten, de dienstver lening aan de bevolking opti maal te verzekeren. Ander zijds moest worden tegemoet gekomen aan de noodzaak de rijkswachters en hun gezinnen te huisvesten» Waltniel feliciteerde ontwer pers, bouwheren, aannemers én iedereen die had meege werkt aan de tot standkoming ervan. Daarna overliep hij de gebie den waarop de Regie van Ge bouwen nog aktief is in het Waasland, waarna hij nog maals wees op de steeds zwaar dere taken die aan het rijks wachtpersoneel worden toe vertrouwd. Geweld teken van deze tijd Luitenant-generaal Bernaert sloot, voor de vuist weg, het officiële gedeelte af. Hij wees Nieuwe rijkswachtgebouwen in Stekene. Kapitein Collier van Sint-Niklaas verwelkomde de hoge gasten (gremar) Dit weekeinde worden in de Stekense wijk Den Berg voor de twintigste opeenvolgende keer de Korenfeesten geor ganiseerd. Ook voor deze feesten volgden de organisato ren de «fecstmode» op de voet, want het zwaartepunt wordt een grootse play-backshow met de ondertussen bekende vedetten als Michael Jackson, Liza Minelli. Iglesias e.a. De inrichter is Nering door Sport en Steun - Stekene die er hun jaarlijks wielerprogramma gedeeltelijk mee moeten financieren. De feesten worden ingericht in samenwerking met het Bergs feestkomité. Spaarpotje Nering door Sport en Steun - Stekene is één van de oudste wielerklubs van geheel ons landje, want méér dan zestig jaar oud. Het begon met Nering door Sport, die in het centrum van de vroegere gemeente Stekene aktief was. deze klub fusioneerde later met Sport door Steun van de wijk Bosdorp. De klub kan elk jaar een uitgebreid wielerprogramma voorleggen met een vijftiental wieler koersen voor zowel juniores, nieuwelingen als liefhebbers en natuurlijk met de jaarlijkse beroepsrennerskoers «Gro te Prijs Eugeen Roggeman» op de donderdag van de septemberkermis. De kas van deze aktieve klub wordt voornamelijk gespijsd door de winst van de Bergse Korenfeesten. Voorzitter Guido Heirman: «De kosten voor het inrichten van wielerkoersen stijgen steeds maar, de toelage van de gemeente blijft onveranderd en de inkomsten via de Korenfecstcn dalen... Gelukkig hebben we een min of meer deftig spaarpotje van vroeger. Zoniet, waren er géén koersen meer te Stekene PROGRAMMA Vrijdag 14 juni: 20 u. seriekaarting in de tent met 600 fr. gratis. Zaterdag 15 juni: 15 u. schieting liggende wip met 5.000 fr. vooruit en 1.000 fr. gratis, 15u30 eierkoers met fiets voor jong en oud, 20 u. drive-in;show met discobar «Sfinx». 21 u. Honky-Tonk met «The New Orleans Jazz Band» Zondag 16 juni13u30 inschrijving wielerwedstrijd nieu welingen BWB, 14 u. loopkoers voor alle kategorién. 15 u. vertrek wielerwedstrijd. 15u30 demonstratie afgerichte honden door De Kwakkelvriendcn, 17u30 uitreiking tro feeën. 18ul5 play-back-show met verzekerde deelname van Liza Minelli. Michael Jackson. Alexander Curly, Julio Iglesias, Doris. Maandag 17 juni: 9 u. mis voor de overledenen uit wijk Den Berg. 15 u boogschieting met 5.000 fr. vooruit 1 000 fr. gratis, 19u30 folkloristische gaaibolling als afsluiting. Gremar Gelijk hoe je Sint-Pauwels bin- kerktoren de wieken van de nenrijdt, steeds zie je naast de oude Roomanmolen staan. Dit in 1847 gebouwde monument is de laatste jaren sterk in ver val geraakt. Het gaat hier ech ter om een uniek industrieel archeologisch komplex waar je zonder moeite de evolutie van de windenergie, stoom en elektriciteit kan volgen. Om het verval van de molen te stoppen werden reeds plannen tot restauratie ingediend. De molen wordt nu reeds onder houden en is reeds draaivaar- dig. Het malen is voor binnen kort. Voor al deze zaken staat de vzw Roomanmolen garant. Verder zal de vzw op zondag 23 juni uitpakken met een na- tuur- en folkloremarkt als startaktiviteit. Op deze markt vind je onder andere volgende bezienswaardigheden: een ten toonstelling (door Alfons Van Stappen) over de Vlaamse mo lens, een tentoonstelling door de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon. een reeks maketten van mo lens. De jonge molenaar van de Roomanmolen zal doorlo pend de werking van de molen van wind tot meel uitleggen. Het tweede deel van deze akti- viteit heeft plaats rond de mo len, en is de eigenlijke markt met oude ambachten, een aan bod van natuurprodukten, ani matie drank- en eetgelegen heid met streekbieren. U bent welkom aan de molen te Sint-Pauwels op 23 juni van 10 tot 18 uur. De vzw Roo manmolen rekent op uw be zoek!» Voor inlichtingen: Guy Suy, Kiemerstraat 60. 2700 Sint- Niklaas, tel. 776.68.20: Dirk Braem. Bekelstraat 37, 2700 Sint-Niklaas, tel 776.62-46, De aannemers in het Land van Waas en de héle bouwsek tor verwachten dat de gemeentelijke mandatarissen in de streek een motie zullen stemmen met het oog op het handhaven van het (lage) zes procent btw-tarief in de bouw. In het vakblad De Wase Aannemer, van de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf van het Waasland, werd duidelijk dat de Wase parlementsleden zich gul achter de desiderata van de bouwaannemers scharen. De SKBW toont zich danig aktief in de campagne met het oog op het behoud van het verlaagde btw-tarief. De sociale bouw- partners dienden een vijfpuntenprogramma in en zochten steun op alle, met name politieke, niveaus. Verwacht wordt dat de Wase gemeentebesturen géén stokken in de wielen zullen steken en mee zullen aanstu ren op het handhaven van de zes procent-btw. een gunstmaatregel die in principe aan het eind van dit jaar tot het verleden zou behoren. (wv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 5