Vorstschade in Wase fruitteelt is rampzalig laB VERBOND SLACHTHUIZEN Slachthuis-uitbaters bijeen in Sint-Niklaas Meer longaandoeningen door luchtverontreiniging in noord-Waasland? Fe. Geplande werken in Waas: een dans van ettelijke miljoenen Nelly Maes pleit voor de vrouw in de ontwikkelingssamenwerkin 6 - 14.6.1985 - De Voorpost Voor de Wase fruittelers dreigt het een ramp te worden: turen opgetekend dat nu al wordt gesproken over een tijdens de voorbije winter werden zo'n extreme tempera- schade die in de miljoenen loopt. In meerdere fruitperce- len zijn hele aanplantingen verloren gegaan. De meeste fruittelers zitten met de handen in het haar. Financieel dreigt het voor sommigen een kastastrofe te worden. De heer Robberechts, afgevaardigde van de dienst tuinbouw van het ministerie van landbouw, windt er geen doekjes om: «Dergelijke gevallen van schade heb ik nog nooit meegemaakt en ik ben toch al zo'n 35 jaar in deze sektor bedrijvig. Het wordt overigens nog elke dag slechter. Pas in augustus zullen we een eindbalans kunnen opmaken, maar nu al vrezen we het ergste». y Samen met Robberechts heb- meeste schade berokkend. Ve- ben we een bezoek gebracht le aanplantingen gaven al de aan de voorlichtingstuin voor eerste tekenen van bloei en in de fruitteelt in Meerdonk. De die periode zijn die ook gevoe- schade is daar, net als in de lig. Temperaturen tot min percelen van fruitteler Willy twintig graden kunnen aan- Bogaert uit de Meerdonkse plantingen niet doorstaan». Bloempotstraat, nauwelijks te «In april leek het allemaal nog overzien. «De belangstelling niet zo katastrofaal te worden, voor de fruitteelt was de voor- Begin juni echter kregen we de bije jaren net aan een opflak- eerste warme en droge perio- kering toe», vertelt de h. Rob- de. De schade breidt nog uit. berechts. «Een aantal variëtei- Bij extreem koude temperatu ten deden het beste verhopen ren worden de kanalen ont- en er werd dan ook opnieuw wricht die zorgen voor de sap- geinvesteerd. Voor sommige bewegingen in de boom. De telers zal het jaren duren voor- appelbomen lijken tot dusver aleer er weer volwaardig zwaarder te zijn getroffen, bij geoogst zal kunnen worden, de peren zijn het vooral de Fruittelen is immers ook een jonge aanplantingen die zijn stuk planning, maar door de beschadigd». Bij de boomkwe- vorst en het afsterven van vele kerijen, hoewel minder be- bomen is de bedrijfsorganisa- langrijk in het Land van Waas, tie nu veelal in de war gelo- ziet het er al even somber uit. pen». Het is vooral de tweede Alle soorten lijken zwaar te koudegolf die de fruitsektor zijn getroffen, of men het nu parten heeft gespeeld. «We over koniferen, waterplanten, hebben een erg droge zomer rozen of rotsplanten heeft. «Er gehad, een zacht najaar en dan Rampza- dje extreem koude winter. Die plotse overgang heeft het De indstriële vestigingen in het Antwerpse lozen dagelijks tussen de drie- tot vierhonderd produkten in de atmosfeer. Ruim veertig daarvan zijn ofwel zeer giftig ofwel kanker verwekkend. Die weinig rooskleurige berichten zijn af komstig van de vereniging Benegora, wat staat voor het Belgisch Nederlands Grensoverleg Regio Antwerpen Bij noordoostenwind hebben vooral de bewoners van de Wase gemeenten Doel en Kallo met geurhinder te maken. Zegt de heer Daeleman: «Het verschil met de voorgaande onderzoekingen is dat nu getracht zal worden de hinder- bronnen te lokalizeren, door dat de betrokkene eenkeuze moetnnaken uit een aantal omschreven geuren. Deze lijst is overigens gebaseeerd op jarenlange ervaring van diverse personen in de regio. Zowel de Belgische als de Neder landse overheden weten dat we deze vorm van onderzoek hanteren, en met redelijk sukses». Volksgezondheid In het te onderzoeken gebied zullen artsen worden ge vraagd, aan het onderzoek mee te werken. Konclusies kunnen dus nog niet worden getrokken, maar volgens Deeleman is het wel al bekend dat bijvoorbeeld in de gemeenten Doel en Kallo opmerkelijk meer longaandoe ningen worden vastgesteld, voornamelijk bij de zoge naamde zwakke groepen Niet alleen meer gevallen van bronchitis en astma, stelde de h. Daeleman, ook kwalen die met klassieke behandelingen moeilijker te genezen zouden zijn. De voorzitter van de werkgroep noemde dit een zeer onrustwekkende evolutie. De uitworp kan vol gens Benegora beperkt worden: de technische middelen zouden voorhanden zijn. maar de wetgeving en kontrole blijft achterwege. Met een eindrapport, dat midden 198f wordt verwacht, hoopt Benegora het tij te kunnen keren. Krasse uitspraak Meer longaandoeningen dus als gevolg van luchtverontrei niging in het noord-Waasland Dat is op zijn minst een krasse uitspraak van de heer Deeleman. We hadden naar een aantal reakties gepeild bij geneesheren uit de streek, maar die rondvraag heeft ons niet veel wijzer gemaakt. Een arts uit Kallo wou niets kwijt, omdat hij bang was door de Orde van Geneesheren op de vingers te zullen worden getikt. Vooraleer kommentaar te geven wou hij vooraf ook weten in hoeverre het onderzoek van Benego ra op wetenschappelijke leest is geschoeid Volgens dokter Christiaens uit Verrebroek komen er in het noord-Waas land inderdaad meer longaandoeningen voor, maar dat heeft volgens hem vooral te maken met het klimaat. Christiaens gelooft niet dat de luchtkwaliteit hier voor iets tussen zit. Bovendien stelde hij zich de welk vergelijkings materiaal Benegora gehanteerd heeft om tot zo'n krasse uitspraak te komen. De meetposten die op de Wase Scheldeoever zijn opge steld zijn volgens Benegora in elk geval ontoereikend. Enkel de koncentraties aan S02 en N02 worden gemeten, veel gevaarlijke stoffen blijven buiten schot. En dat moet volgens Benegora op termijn veranderen. de Luc Van Broeck zeei pub De l Nieu' bevir op hi nét Dent schre al die op c Rein. feest Sup 't V bosh gedc beel Vorstschade in Wase fruitteelt. Willy Bogaert: lig, maar we moeten verder(Ivb) ICPüWWfflRW fhnmim ffriï/m rnv mm De slachthuisexploitanten kwamen bijeen in Sint-Niklaas Ivb «Voldoen aan EEG-richtlijn kost drie miljard» komt beslist een tekort aan fruitbomen», meent de h. Robberechts. «De kwekerijen zullen de vraag nauwelijks kunnen voldoen en het is dan nog een raadsel welke kwali teit men in handen krijgt. Boomkwekers hebben zich over de schade in hun fruitaan- plantingen nog niet uitgespro ken, maar ik heb er alvast mijn twijfels over. Voor fruittelers is het overigens financieel niet haalbaar om duizenden jonge bomen aan te kopen, die heb ben gerekend op hun eigen aanplantingen, maar die zijn ook veelaal zwaar beschadigd. Veel fruittelers komen dus voor een dilemma te staan», zegt de h. Robberechts. Willy Bogaert uit de Bloem potstraat in Meerdonk is één van de Wase fruittelers die zwaar werd getroffen. De afge lopen jaren heeft hij zwaar geïnvesteerd omdat de fruit sektor blijkbaar aan een her opleving toe was. «We hebben jaren moeten vechten tegen koncurrentie uit Frankrijk. Met een nieuwe appelvariëteit hadden we een slag thuisge haald. Ook de peren in het Waasland hebben een goede naam. Wanneer de eerste in Sint-Niklaas worden aange voerd, zijn de groothandelaars steeds op post. Het zal moei lijk zijn om deze slag te boven te komen», vertelt Willy Bogaert. Hij heeft zo'n tien hektaren fruitpercelen, waaronder drie hektaren jonge aanplantingen met nieuwe soorten. «Ik moet al rekenen op een schade tus sen de 60 en 70 procent. Heel de bedrijfsorganisatie is in de war gelopen Ik heb hier vijf duizend jonge perelaars aange- pland. Die staan normaal drie jaar vooraleer ze op het fruit- perceel worden overgepland. Alleen hier heb ik duizenden dode bomen geteld. Het is ge woon een ramp, maar we moe ten verder». Proeftuin niet gespaard Al ruim een kwarteeuw gele den werd in Meerdonk een proeftuin voor de fruitteelt aangelegd. Op een oppervlak te van twee hektaren worden nieuwe technieken uitgepro beerd, omdat het voor de pro fessionele fruitteler onmoge lijk is, zich zelf met experimen ten bezig te houden. De proef tuin wordt gefinancicerd en werd opgericht door de Pro vinciale Pomologischc Vereni ging, en voorlichting geven is de voornaamste doelstelling. De aanplantingen in de voor lichtingstuin zijn evenmin ge spaard gebleven van de vorst schade. Voor een leek is de schade niet altijd meteen dui delijk vast te stellen, maar bij nader toezien en met deskun dig kommentaar van tuinbouw-afgevaardigde Rob berechts wordt overduidelijk dat ook hier de schade enorm is. «De belangstelling voor de fruitteelt was aan een herople ving toe», vertelt de h. Robbe rechts. «Vroeger werden op één hektare zo'n duizend bo men aangepland. Met de nieu we technieken wordt op veel kortere afstanden gepland: zo'n drie tot vierduizend op één hektare. Voornaamste be doeling van deze aanpak is, de periode tussen het aanplanten en de eerste goede oogst zo veel mogelijk in te korten Af hankelijk van de soort en het seizoen duurt het normaal tus sen de zeven tot negen jaar vooraleer men tot een vol waardige opbrengst komt. Die termijn willen we nu inkor ten». De h. Robberechts voegt er nog aan toe: «In de fruitteelt mag eigenlijk niets verkeerd gaan en stielkennis is een abso lute noodzaak. De telers weten dat ze dan ook niet zonder voorlichting kunnen. Ze willen zo vlug mogelijk een hoge op brengst. ook al omdat hun sek tor erg kapitaalsintensief is». Veel fruittelers hebben inmid dels al bezoek gehad van de zogenaamde schattingskom missie. Die is samengesteld uit een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, van de mi nisteries van landbouw en fi nanciën en van de landbouw organisatie. Die kommissie stelt in eerste plaats vast wat er is foutgegaan en hoeveel de schade bedraagt. Het werk van de kommissie is lang niet onbe langrijk voor de fruittelers, meent Robberechts. «De scha de wordt officieel vastgelegd en voor de fruitteler kan een en ander op fiskaal vlak min der nadelig uitvallen. Is de schade werkelijk niet te over zien dan kan men het officieel dokument ook in aanmerking komen voor een vergoeding uit het Rampenfonds. Ikzelf heb dat nog maar één keer meege maakt, bij overstromingen in Moerzeke». Luc VAN BROECK De uitbaters van slachthuizen en exportuitsnijderijen hebben ooit wel betere tijden gekend. Het rapport van EEG-ambtenaren over de hygiëne in de Belgische slacht huizen was erg negatief, een paar maanden geleden werd het dan afrekenen met een plaag van de Afrikaanse varkenspest die de omzet fel heeft doen dalen. Het Nationaal Verbond van Slachthuizen heeft tijdens een bijeenkomst in Sint-Niklaas gepleit voor een ruimere betoelaging vanwege de overheid om aan de EEG-richtlijn te kunnen voldoen. Voor meerdere uitbaters van slachthuizen betekent een aan passing aan de richtlijn immers een zware financiële inspan ning. Tijdens de bijeenkomst stonden er uiteraard nog wel andere punten op het agenda. De slachthuizen en de vleesin dustrie zijn immers in volle evolutie en een aantal techni sche ontwikkelingen werden toegelicht door specialisten van de Gentse en Utrechtse rijksuniversiteit, alsook van het TNO uit Delft. Pers In zijn toespraak richtte voor zitter Vogelaers van het Ver bond zich rechtstreeks tot de pers. Volgens hem hebben de media niet altijd korrekt de recente ontwikkelingen be licht. «We zijn niet gelukkig geweest met wat in de media over onze ondernemingen is verschenen. Varkenspest, hor monen, inrichting van slacht huizen, al deze verschillende problemen worden vaak door elkaar gehaald en soms te een voudig overgebracht», stelde voorzitter Vogelaers. Hij vond het ook een spijtige zaak dat het EEG-rapport eer der in de kranten was terecht gekomen dan op de onderhan delingstafel tussen overheid en de sektor. Richtlijn In Sint-Niklaas heeft men het vooral gehad over de praktisch haalbare toepassing van de richtlijn. Ook de praktische werking van het op te richten instituut voor veterinaire keu ring kwam uitgebreid aan bod. Een groot deel van de Belgi sche slachthuizen werd ge bouwd twintig, dertig jaar ge leden, uiteraard volgens de toen geldende normen. De nieuwe richtlijn nu, waaraan de slachthuizen eind 1987 moe ten voldoen, betekent voor een niet gering aantal slacht huizen een fundamentele aan passing. Voorzitter Vogelaers: «Het kan niet de bedoeling zijn met de bulldozer over on ze bedrijven heen te rijden. Daarom pleiten wij voor veel gezond verstand, en vooral ekonomisch realisme. We moeten investeren op een ogenblik dat het vleesgebruik stagneert, in een periode ook van ekonomische recessie en duur geld. Daar bovenop kre gen we nog de klap van de Afrikaanse varkenspest met al le problemen vandien». De richtlijn bepaalt ondermeer dat het zogenaamde «reine» gedeelte volledig moet ge scheiden zijn van het «vuile» Om hieraan te kunnen voldoen zal zwaar moeten worden ge ïnvesteerd. De totale investe ringen worden door voorzitter Vogelaers nu al geraamd op drie miljard frank. De over grote meerderheid van slacht huis-uitbaters heeft het depar tement van volksgezondheid in elk geval laten weten, zich aan de richtlijn te zullen aanpas sen. Een beperkt aantal liet niets van zich horen en die kunnen dus op termijn hun exportvergunning kwijtraken Betoelaging Een toch wel belangrijke vraag: moeten de uitbaters van slachthuizen nu volledig zélf voor de kosten opdraaien? Er is wel een rentebctoelaging in het kader van de wet op de ekonomische expansie, maar volgens het verbond volstaat dat niet. Het verbond heeft nu bij de Vlaamse exekutieve aangedrongen op een maxima le investeringssteun. De Euro pese Kommissie zou op haar beurt een voorstel uitwerken om financieel tussen te komen. Dat voorstel wordt vóór 1 ok tober verwacht en zal dan overigens gelden voor alle lid staten van de gemeenschap. Sekretaris Lanno van het ver bond stipte immers aan dat de problemen met hygiëne en ver ouderde struktuur in het alge meen niét een typisch Belgisch probleem zijn. Er is weliswaar geen duidelijke lijn te trekken, maar bijvoorbeeld ook in Italië en Frankrijk zou er een duide lijke achterstand moeten wor den weggewerkt. Keuring Een zaak die het verbond ook al geruime tijd bezig houdt is de oprichting van een instituut voor veterinaire keuring. Wat de oprichting van zo'n instituut betreft zou er volgens de h. Cobbaut, die staatssekretaris Aerts kwam vervangen, nu toch schot komen. Er werden terzake al een aantal uitvoeringsbesluiten goedge keurd en het ligt in de bedoe ling om het instituut begin 1986 met zijn werkzaamheden te laten starten. In een eerste faze zal het instituut 250 diere nartsen-keurders in vaste dienst nemen, voor piekmo menten en bijkomende taken kan ook een beroep worden gedaan op zelfstandige diere nartsen-keurders Het verbond heeft te Sint-Niklaas nog eens beklemtoond altijd al een voorstander te zijn geweest van zo'n instituut, maar de vereniging wil niet dat de net to-keuringskost zou verhogen. De slachthuissektor is in Oost- Vlaanderen en dus ook in het Waasland niet onbelangrijk. Oost-Vlaanderen staat zelfs bovenaan wat het aantal slach tingen in openbare slachthui zen betreft. Bij de privéslacht- huizen wordt een tweede plaats ingenomen. Luc VAN BROECK Welke werken worden door het ministerie van openbare werken gepland voor 1985, en hoeveel kost dat allemaal? Senator Nelly Maes peilde bij de minister naar de stand van zaken en kreeg nog antwoord ook. Een overzicht. Wegenis Voor de rijksweg 257. De aanleg van de invalsweg naar Lokeren kost 55,6 miljoen. Voor de rijksweg 733. In Lokeren wordt voor beplantingen 1,3 miljoen frank uitgetrokken. Voor de rijksweg 617. Voor het herstellen van de spoorvorming tussen provinciale weg 60 en de grens Mocrbeke-Stekene 21 miljoen. Voor fictspadenaanleg aan diverse kruispunten 2 miljoen. Het onderhoud van beplantingen in Beveren, Sint-Gillis en Stekene vergt 3,5 miljoen. Voor het aanbrengen van een antisliplaag aan verschillende kruispunten wordt 14 miljoen voorzien. Voor het plaatsen van vciligheidsstootbanden in de middenberm in Stekene wordt 4 miljoen uitgetrokken. Herstellingen aan de brug in Sint-Gillis kosten 5 miljoen. En het vernieuwen van de voetvulling van cementbetonvcrhardingen kost ook vijf miljoen. Voor de rijksweg 804. Dc ring rond Sint-Niklaas is dat, en voor het vak Lage Bokstraat- Hoge Bokstraat wordt 14 miljoen uitgetrokken. Voor de rijksweg 14. Het herstellen van zwarte en betonverhardingen in Lokeren, Sint- Niklaas en Beveren kost 7 miljoen. Het herinrichten van het kruispunt Oude Heirweg in Lokeren zal een uitgave van 8 miljoen frank met zich brengen. Het herinrichten van het kruispunt De Ster in Sint-Niklaas kost 5 miljoen. De aanleg van beplantingen langs de rijksweg 14 Gent-Antwcrpen in Waasmunster, Belscle en Beveren kost 679.000 frank. Het herstellen van de waterafvoer in Lokeren kost 3 miljoen. Diversen. Voor het aanbrengen van markeringen op rijkswegen 14 en 175 wordt 700.000 frank voorzien. Het onderhoud van beplantingen langs rijkswegen 175 in Temse en 219 in Kruibeke kost 750.000 frank. En voor het herstellen van de waterafvoer in Kruibeke is 1,5 miljoen voorzien. Waterwegen Linkeroever. Het aanleggen van havendokken wordt geraamd op 600 miljoen. De bouw van kaaimuren in het Vrasenedok wordt geraamd op liefst 745 miljoen Sigmaplan. Aan de Schelde eerst. Dijkversterkingen tussen de Nederlandse grens en Liefkenshoek in Doel worden geraamd op 150 miljoen, de bouw van een nieuwe waterkering langs de dorpskom van Steendorp zou 65 miljoen kosten en het bouwen van een nieuwe rivierdijk aan de Linkeroever in Kruibeke kost zowat 100 miljoen. De Durme dan. Taludversterkingen rondom het Tielrodebroek worden op 25 miljoen begroot. Waterwegen. In Temse wordt een nieuwe vlotsteiger gebouwd, ten belope van 15 miljoen. En herstellingswerken aan de vloer van het beweegbare deel van de Scheldebrug in Temse kosten zowat 20 miljoen. Elektrisch-mechanisch De elektromechanische uitrusting voor de brug over de Moervaart in Sinaai wordt geraamd op 9 miljoen frank. Het aanbrengen van driekleurige verkeerslichten in Lokcren ter hoogte van de Oude Heirweg kan 2 miljoen frank kosten en het aanbrengen van lichten aan het landbouwcentrum in Sint-Niklaas - Belscle nog eens 1,5 miljoen frank. De elektrische uitrusting voor het rijkswachtgebouw in Bazel vergt een uitgave van 2 miljoen frank. Gebouwen De nieuwbouw van de rijkswachtkazerne in Bazel zou 18 miljoen kosten. Voor het rijksadministratieve centrum in Beveren (het deel voor financiën) wordt een uitgave van 41 miljoen frank voorzien. En voor Sint-Niklaas wordt 60 miljoen voorzien voor een nieuwbouw van de Regie der Wegen. W.V. Vorstschade in Wase fruitteelt. De heer Robberecht Nog nooit meegemaakt.(Ivb) Vorige week hield VU-senator Nelly Maes een méér opgemerkte tussenkomst bü de begroting voor ontwikl lingssamenwerking. De aandacht ging vooral naar hai pleidooi voor de rol van de vrouw in de ontwikkeling? menwerking en voor de kommunautarizering van ontwikkelingsbeleid. kk< Uitgangspunt was de vraag of de gewone Afrikaanse vrouw, na al die tijd van Belgische Ontwikkelingssamenwerking in Zaïre, erop vooruitgegaan is. Het antwoord van Nelly Macs was duidelijk: Hoewel in Afrikaanse landen de rol van de vrouw bij de produktie en distributie van voedsel voor iedereen duidelijk is, hebben wij toch een systeem van ont wikkelingssamenwerking inge voerd dat daarmee geen reke ning hield!» Ondanks het feit dat 60 tot 70% van dc voedsel keten in handen is van de Afri kaanse vrouwen, zijn er bijna géén projekten die de midde len voor de vrouwen vergro ten. Grootschalige projekten drijven de vrouwen van hun land en verzwaren hun werk, de mannen maken zich meester van de ingevoerde ma chines en van het inkomen dat daarmee samenhangt. Daar het in hun kuituurpatroon niet de gewoonte is dat geld aan hun gezinnen te besteden maar wel aan konsumptiegoe- deren en drank voor henzelf wordt de vrouw in ekonomisch opzicht afhankelijk van de man waar zij dat vroeger niet was. De ontwikkelingssamen werking heeft van Afrika een kontinent gemaakt met méér ondervoeding en minder le venskansen omdat men geen rekening heeft gehouden met het Afrikaanse kuituurpa troon. Nelly Maes wees erop dat ont wikkelingssamenwerking slechts kan slagen indien men vertrekt van de situatie van de mensen en als die wordt uitge voerd met de mensen. Het de partement van ontwikke lingszaken is echter slecht uit gerust om daarin verbetering te brengen: op een totaal van 1289 studiebeurzen gaan er slechts 162 naar vrouwen, het aantal vrouwelijke expertcn bedraagt maar 238 op 1821 en amper 10% van de stages wordt aan vrouwen toegewe zen. Dit terwijl het leeuwedcel van onze hulp naar landen gaat waar vrouwen een centrale rol spelen in het ekonomische sociaal leven. Nelly Macs sta de zich daarbij de vraag W België straks zal vertellen c de evaluatie in Nairobi, of i sedert de afkondiging in 19; van het jaar van de vroq werkelijk iets veranderd i Volgens haar is de situatie »l wel hier als in de Derde W(| reld verslechterd. Wat betreft het kommunautd re aspect van de ontwikk® lingssamenwerking zei Nelljl Maes, ervan overtuigd te zijnj dat dc Vlamingen zelf dc ont^ wikkelingssamcnwerking in e gen handen kunnen nemen, éol beter. Dat is de diepere redetf waarom de VU sedert mecij dan tien jaar pleit voor splitsing van ABOS en kommunautarizering van ontwikkelingssamenwerking. De vrijwilligers buiten schouwing gelaten omvat het |0„ ABOS 596 nederlandstaligen tegenover 1057 franstaligen. lag Een andere schande noemde lall Nelly Maes het feit dat dc Iti) Vlaamse belastingbetaler mee rtia moet opdraaien voor de finan- nt ciering van de franstalige uni- aai versiteiten via de bursalen van aki ontwikkelingssamenwerking, n Zij zei dat dc Vlamingen dit am grondig beu zijn en dat ontwik- en kelingssamenwerking in de ior toekomst zal moeten gebeuren h in samenwerking met Vlaande- on ren en Wallonië. Zij besloot et met de wens van de VU, een tijc einde te maken aan dc neoko- iur lonialistische geest die nog u steeds onze ontwikkelingssa- a menwerking bezielt. In zijn antwoord gaf de staats-ljji sekretaris voor ontwikke-f lingssamenwerking I Nelly Macs volledig gelijkjbij. heeft met haar pleidooi voorr meer aandacht voor de rol vani de vrouw in het ontwikke lingsproces. Inzake de kom-| munautairc aspektcn van ont wikkelingssamenwerking zeg de hij te willen streven naari een rechtvaardig taaleven! wicht De staatssekretaris had blijkbaar met open oren naatjdi Nelly Maes geluisterd.. Ie

De Voorpost | 1985 | | pagina 6