gggenhouts rijksonderwijs het zilver Kriskras doorheen Buggenhoutse Raadszitting Buggenhouts Burgemeester Be Landtsheer: Gemeentelijke Autonomie wordt sterk aangetast A|h emeenschappelijk leerlingenvervoer Buggenhout VP-Spelemee Buggenhout wenkt Wijnmakersgilde 't Vaatje Dendermonde trotseerde de regen Vlasmarktbrug Dendermonde: voorlopig wachten De Voorpost - 14.6.1985 - 9 i een akademische zitting en diverse andere festiviteiten vierde het Buggenhoutse nderwijs, vorig weekend, zjjn kwarteeuw bestaan. De polyvalente zaal van de mtelijke sporthal was vorige vrijdagavond vrij goed gevuld, toen de samenspelklas i de gemeentelijke muziekschool o.l.v. Juul Van Hoeck, de akademische zitting e sprekers namen achteraf het woord en beklemtoonden in hun toespraak een of der facet van vijfentwintig jaar rijksonderwijs in de bosgemeente. zijn toespraak herinnerde :hooldirekteur J. P. ip eraan, dat vrij vlug het ondertekenen van het enkele verdedigers het officieel onderwijs het itief namen te Buggenhout rijkslagere school op te Blijkbaar bestond nood aan dergelijke on- jjjsinrichting, want niet ider dan 171 leerlingen be den op 1 september 1960 rijkslagere school. nu nog, beklemtoonde Descamp, telt de school ttegenstaande de aanwezig- f tei "I van andere netten, de opre rolgen van de denalaliteit en dut 1 korte afstand tussen Bug- kun ihout en Dendermonde, etel r een behoorlijk aantal p on riingen W voorbije 25 jaar, aldus nog direkteur van de midden- k ooi, is het rijksonderwijs fel nj Ivolueerd. Het fungeerde rendien vaak als labo voor id uwe pedagogische, metho- elgië logische en strukturele her- ondi mingen Bewust van het direc eetje de begeleiding van de N'édfeercn naar de volwassen- H( id toe, slechts één aspekt mt van het onderwijs en nog sterker bewust van >em> i niet te stuiten explosie van maatschappij, werden in de iadd tntiger jaren een aantal lingen doorgevoerd. Gebaseerd op twee grond prin cipes: gelijke kansen voor iedereen en de ondeelbaarheid van school en arbeid. De reali satie van deze twee fundamen tele gedachten zijn geenszins makkelijk, vooral ook omdat ingevolge de rijksbudgettaire toestand besparingen doorge voerd werden. Besparingen die, hoopte de h. Descamp, geen invloed meer zullen heb ben op de werkgelegenheid en mede op de kwaliteit van het onderwijs. Spreker besloot zijn toespraak met zijn vertrouwen uit te spreken in het rijksonderwijs, een onderwijs waarin alle wijs gerige opvattingen aan bod ko men en alle filosofische en po litieke indoktrinatie wordt geweerd. Hubert Bruggeman, ere-voor- zitter van de oudervereniging, belichtte in zijn toespraak de werking en de betekenis van de oudervereniging, die opge richt werd op 20 februari 1976. Hij dankte allereerst echter iedereen die meegewerkt had aan de groei en de bloei van de school en had het verder over de ouderparticipatie in het ka der van de vernieuwde onder wijssystemen. De realisatie hiervan, aldus de erevoorzitter, is geen makke lijke klus, vermits nog te veel ouders de school benaderen zoals ze die zelf jaren geleden ervaren hebben. Daar waar het schoolbeeld zich o.a. inge volge veranderde evaluatie technieken grondig gewijzigd heeft en ook de menselijke relaties er een heel andere di mensie toegemeten kregen. Ouders moeten dus geïnfor meerd worden. Dat, beklemtoonde de h. Bruggeman, deed de ouderve reniging ook. Via het opzetten van o.a. debat- en voordracht avonden. Namens de Vriendenkring voerde voorzitter Edmond De Kerpel het woord. Hij dankte eenieder die de voorbije kwarteeuw van de Vrien denkring deel uitmaakte, voor al dan de pioniers van het eerste uur. Eén der belangrij ke taken van de Vriendenkring noemde spreker de financie ring van het voor de leerlingen kosteloos busvervoer. Gebrek kig gestart, o.a. dankzij privé- inspanningen, staat dit vervoer momenteel volledig op punt. Andere taken stonden op de Vriendenkring echter te wach ten: de financiering van leer boeken en didactisch mate rieel. De centen nodig om deze inspanningen te kunnen leve ren, vergaarde de Vrien denkring door het opzetten van evenementen van diverse aard, van een kaartavond, Tydens de jongste gemeenteraadszitting te Buggenhout, trok burgemeester A. De Landtsheer - «berger», noemen ze hem daar - in vrij scherpe bewoordingen van leer tegen de voogdij-overheden. Inzonderheid de provinciale, maar ook gemeenschapsminister Galle, die hij aanwreef de gemeentelijke autonomie te beknotten, moesten het ont gelden. Buggenhout. Na de akademische zitting was een feestmaal voorzien (v) red p 3 juni j.l. is te Buggenhout het gemeenschappelyk leerlingenvervoer van stapel lopen. Een primeur overigens, deze samenwerking tussen de diverse onderwjjsnetten, 'we' lor het arrondissement Dendermonde. in dit initiatief verlenen alle kleuter- en lagere scholen, van zowel het ryks-, 1 meentelijk- als vry onderwijs hun medewerking. De mogelijkheid bestaat dat later ook .|)tttl middelbaar onderwijs in het systeem ingeschakeld wordt. Konkrete plannen daartoe Jgen echter nog niet op tafel. •™e'en vanzelfsprekend was om in nement om gedurende een iggenhouts onderwijssche- korte tijd zoveel mogelijk leer- maand, elke schooldag, 's mor- n Jan De Ridder zet de lingen op te halen die niet gens en 's avonds de schoolbus ordelen op een rijtje: Naast beschikken over passend open- te gebruiken, een half-abonne- uitschakeling van de kon- baar vervoer. De bussen ment voor wie gedurende een rrentie op dat vlak, zitten er vroeger 6, nu 4 werden maand ofwel 's morgens ofwel k financiële voordelen aan herverdeeld onder de uitba- 's avonds de bus wil nemen en t projekt verbonden. Zowel ters. De opstapplaatsen liggen een 1/5-abonnement om gedu- or de gemeente, want de in principe slechts 500 m van rende een maand tijdens twee sten worden door de staat elkaar verwijderd. In de prak- vaste ritten per week de dragen, als voor de ouders tijk heeft men echter zoveel schoolbus te nemen mogen n de leerlingen die gebruik mogelijk de kleinsten willen op de schoolbus stappen. iken van dit vervoer. begunstigen. Volgend school- «Losse» ritten zijn dus niet sar men voorheen dagelijks jaar kunnen de halte plaatsen meer toegelaten. fr. moest betalen zowat er trouwens totaal anders Vanzelfsprekend zal deze laat D fr. maand blijven de uitzien. ste maand van het lopende n «ten voor de leerlingen uit Het beheer van de bus en de schooljaar gebruikt worden als lcr* 1 lager onderwijs nu beperkt begeleiding werd toevcr- een inrijperiode en zal vanaf l t fr - wanncer de afstand trouwd aan een bepaalde het begin van volgend school- 'J n de rit beneden de 3,5 km school. Alle op- en aanmerkin- jaar het gemeenschappelijk en Kleuters betalen dan 285 gen moeten gericht worden leerlingenvervoer 100% funk- Ligt de afstand tussen de aan de school van het kind. tioneren zoals het hoort, km en de 4,4 km, kost het Ten behoeve van de leerlingen rvoer aan de ouders maan- is bovendien een reglement Vermelden we nog ter volle- lijks resp. 438 en 328 fr opgesteld. digheid dat de gebruikers van s ritten werden opgesteld in Alleen houders van een abon- ^us ver7ekerd zijn. meenschappelijk overleg, nement er bestaat een keu- ':n koos de weg die het meest ze uit drie soorten: een abon- Pierre Van Rosscm over een duivententoonstel- ling, tot een ander initiatief met kulturele inslag. Even makkelijk is de organisa tie van dergelijke festiviteiten niet altijd verlopen, stipte Mon De Kerpel aan, want er is een tijd geweest dat de Vrien denkring, met de centen in handen, in Buggenhout geen enkele zaal kon afhuren. Het leerlingenaantal, zei de Vrien denkringvoorzitter ook nog is in de loop der jaren niet opge lopen. Maar het neutraliseren van een aantal ongunstige fak- toren nieuwe beperkingen en normen, het dalende ge boortecijfer lijkt me reeds een hele prestatie. Zeer belangrijk bovendien, besloot spreker, is de vaststel ling dat de school en de Vrien denkring erin slagen een school in stand te houden, waar onderwijs verschaft wordt aan kinderen uit alle mogelijke sociale lagen van de bevolking. Met eerbied boven dien voor eenieders overtui ging- Jozef Marckx, direkteur van de rUksbasisschool, schetste de geschiedenis van 25 jaar rijks onderwijs te Buggenhout. In 1959, aldus spreker, staken een paar mensen die de nood zaak ervoeren in Buggenhout een rijksschool in het leven te roepen, de hoofden bij elkaar. Hun inspanningen kenden suk- ses, want tijdens de paasva kantie van 1960 verscheen het oprichtingsbesluit in het Bel gisch Staatsblad. Niettegenstaande felle tegen stand van diverse kanten, werd langs de Vierhuizen grond aan gekocht en slaagde men erin tijdens de zomervakantie van 1960 180 leerlingen in te schrij ven, waarvan er op 1 septem ber 171 kwamen opdagen. Amper drie weken voor het begin van het schooljaar was men met het optrekken van de gebouwen begonnen. Ze ston den er weliswaar op 1 septem ber, maar van een binnenin richting, een sanitaire installa tie of een speelplaats was toen helemaal nog geen sprake. Dankzij de hulp van privéper- sonen en van de Bond van het Rijksonderwijs te Dender monde, slaagde men erin de lessen van start te laten lopen. Achteraf zou de school uitge rust worden zoals het hoort, Tijdens het schooljaar 1961-62 telde de basisschool 212 leer lingen, in september '62 liep dat aantal op tot 244 en werd in de wijk Opstal een wijk- school opgericht. Namens onderwijsminister Coens voerde kabinetsmede werker M. Van Droogenbroeck het woord. Hij prees het dyna misme, de durf en het enthou siasme van het Buggenhoutse rijksonderwijs, blikte even te rug in de algemene geschiede nis van de voorbije 25 jaar en belichtte tenslotte een zestal krachtlijnen die het onderwijs beleid inspireren: gelijke be handeling, autonomie en parti cipatie, aandacht voor het ba sis-, buitengewoon- en be roepsonderwijs. de herverde ling van de beschikbare arbeid, de verdediging van de Vlaamse belangen en de aandacht voor de toekomst. We zijn er van overtuigd, aldus de h. Van Droogenbroeck, dat het Buggenhoutse rijksonder wijs de uitdagingen die deze krachtlijnen stellen, aankan. Alvorens het sein gegeven werd om met drank en hapjes aan te rukken, werden de ex- direkteurs van zowel de basis- als de middenschool in de bloemen gezet. Voor de RBS waren dat de h. Alberty, mevr. Mannaert, de h. De Roover, mevr. Van der Eecken en de h. Dehenau. Voor de RMS de hh. Janssens, Van Borm, Rob- berecht en De Smedt. Pierre Van Rossem De aantasting van de gemeen telijke zelfstandigheid heeft de Buggenhoutse burgervader reeds bij vorige gelegenheden aangeklaagd. Reden zijn onge noegen opnieuw te uiten, was de beslissing van het provin ciaal bestuur, een bedrag van 15 miljoen uit de begroting '85 te «schrappen». Bedrag dat de gemeente van plan was te ge bruiken om openbare werken aan de Krap- en Hanestraat te betalen. De provincie, zette A. De Landtsheer uiteen, verzet zich weliswaar niet tegen de wer ken in spe, maar wel tegen de manier van financiering ervan. We worden nl. verplicht dit bedrag te gaan lenen. De 15 miljoen werd door de provin cie bij ons overschot gevoegd, dat hierdoor oploopt tot 24 miljoen. Tegen dergelijke manier van doen hebben we met klem ge protesteerd. Een gesprek met de provinciale overheid lever de echter niet het minste resul taat op. We zijn verplicht te lenen. En krijgen aldus ettelij ke miljoenen intresten aange smeerd. M.a.w. Wij worden door de overheid gedwongen de financiële toekomst van de gemeente te bezwaren. Dat raakt noch kant noch wal? Over het geld beschikken ?en toch verplicht worden te gaan lenen. Gewonnen geven we ons ech ter niet, zei nog de burgemees ter. Ik ben trouwens van me ning dat alle gemeenten tegen een dergelijke handelwijze moeten optreden. (pvr) Het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, Dienst Jeugdwerk heeft het speelpleinwerk grondig onder de loepe genomen. Hieruit resulteerde een nieuw dekreet, dat op 1 januari 1985 van kracht werd. Voorzien is wel een aanpassingsperiode van één jaar. VP Spelemee uit Buggenhout heeft onmiddelyk de handen uit de mouwen gestoken en is volop bezig met de aanpas sing van de infrastructuur. Dit in samenwerking met het Buggenhoutse gemeentebestuur, vertegenwoordigd door jeugdschepen Pierre Stallaert. Dc firma Heyvaert-Spinoy kreeg van de raad verlening van de uitbatingsvergunning voor het runnen van een taxibedrijf. Dit voor een periode van tien jaar. Raadslid Gorus merkte op dat de vorige vergunning op 1 januari 1973 van start gelopen was en de firma dus in feite anderhalf jaar zonder vergunning gewerkt had. Hieruit ontstond een diskussie over het nauwgezet opvolgen van dossiers. De raad keurde ook de OCMW-rekening over het dienstjaar 1984 goed. Freddy De Bisschop zei deze rekening niet goed te kunnen keuren, vermits ze ingevolge de «affaire Verhelen» onvolledig was. Het Gembel-raadslid zei bovendien dat een paar posten o.a. een post i.v.m. onderhouds- gelden - enigszins politiek geladen waren, maar kreeg van burgemeester De Landtsheer te horen dat er in het OCMW, door zijn fraktie althans, niet aan politiek gedaan wordt. Bovendien, voegde de burger er nog aan toe, is dc rekening over het eigen dienstjaar korrekt. A. Kcldcmans was het daarmee wel eens, maar wees er op dat ook de koptabel deel uitmaakt van de rekening... De raad stemde in met het voorstel van het schepencollege aan het Gemeentekrediet een vraag toe te kennen van een kasvoorschot te richten. Dit. legde burgemeester De Landtsheer uit, omdat de mogelijkheid bestaat dat de betoelaging voor de verbouwingswer ken aan de Opdorpse gemeenteschool, ons niet tijdig zal bereiken. Het schepencollege kreeg van de stad dc opdracht op diverse plaatsen in de gemeente bomen te laten aanplanten. In de begroting^ is daartoe een bedrag van 300.000 fr ingeschreven Worden, wilde Freddy De Bisschop weten, de mensen van het Comi'té Leefmilieu bij deze aanplantingen betrokken? Schepen Paul Van Malderen replikeerde dat het «Groenplan» terzake een periode van tien jaar beslaat. En dat de politiek terzake erin bestaat onvolledige aanplantingen te vervolledigen en afgestorven bomen te vervangen Het onderhoud van het groen, wou Eric Gorus kwijt, laat te wensen over. Schepen Paul Van Malderen legde uit dat het slechte weer dc onderhoudswerkzaamheden vertraagd heeft en het maaien van het gras niet toegelaten is voor 15 juni. Mocht iedereen, voegde de schepen er nog aan toe, een weinig voor zijn deur vegen, dc toestand zou er meteen flink op verbeteren. In de gebouwen langs de Kerkstraat die door dc gemeente ten behoeve van het BUSO gehuurd worden, maakte schepen Jan De Ridder bekend, moeten aanpassingswerken uitgevoerd worden. De werken aan de elektriciteitsinstallatie, de waterleiding en het sanitair, zullen uitgevoerd worden in eigen regie. Dc gemeenteraad zette het licht op groen voor dc aankoop van de woningen nr. 10, 12, 14, 16 en 18, langs de Maricollenweg, woningen eigendom van Mevr. Maria Moen^. De aanschaf vergt 350.000 fr. Bedoeling is te gelegener tijd saneringswerken te kunnen uitvoeren aan de Maricollenweg en dc Lievckenstraat Vanuit oppositiehoek werd gemeld dat nu ook het huis nr. 8 langs voornoemde weg te koop staat. Ook naar de kostprijs van deze woning zal geïnformeerd worden. Ondcrwijsschcpcn Jan Dc Ridder zei dat ingevolge een omzendbrief van gemeenschapsmi nister Lcnssens alle betrekkingen in het gemeentelijk muziekonderwijs, die ingenomen worden door tijdelijke leerkrachten die niet aan dc voorwaarden voldoen, vakant verklaard moeten worden. Dat is dus te Buggenhout ook gebeurd. De Buggenhoutse raadsleden gaven hun principiële zegen aan de uitbreiding van de BLO- ge hou wen. Daartoe zal een ontwerper aangesteld worden. Schepen De Ridder lichtte toe dat er een grote behoefte bestaat aan lokalen. In dc begroting '85 is een bedrag van 7,5 miljoen opgenomen. De gemeente kan 60% betoelaging verkrijgen. De rest zal geleend worden tegen gunsttarieven. Behoefte bestaat aan het optrekken van drie klaslokalen, een polyvalente turnzaal en een .uitbreiding van het sanitair. Pierre Van Rossem Buggenhout. Een zilveren jubileum mag ook aan een feestdis worden gevierd (v) Dat gemeentebestuur stelde meteen eeïi weide achter de gemeentelijke sporthal ter be schikking, die zal uitgebouwd worden tot een aantrekkelijk en avontuurlijk speelterrein. De plannen daartoe zijn klaar. De aanvraag tot subsidiëring van de uit te voeren werken is eveneens ter bestemming. Wachten is het nu geblazen op de vaste belofte van toelage alvorens de werken te kunnen aanvatten. Voorzien wordt dat de speelweide volledig klaar zal zijn voor de vakantieperio de '86. Lopende werking Midderwijl zijn de voorberei dingen reeds volop aan de gang om de werking van dit jaar op optimaal mogelijk te laten verlopen. De perioden werden als uplgt vastgelegd: 8 - 12 juli, 15 - 19 juü, 29 juli, 2 augustus, 5-9 augustus en 12 - 16 augustus. Net als de vorige jaren blijft de Gemeenteschool langs de Hanestraat nog steeds het centrum van de VP-wer- king. De konkrete voorberei ding daartoe gebeurt, samen met monitoren 16 jaar) tij dens een tweedaagse basiskur- sus voor monitoren te Dworp, op 4 en 5 juli a.s. Geïnteres seerden om tijdens de komen de vakantieperiode een verant woordelijke taak op zich te nemen met leeftijdsgroepen van 3 tot 12 jaar, nemen liefst zo vlug mogelijk kontakt op met Raf Lambrechts, Braeke- leer 30 Buggenhout. Elke mo nitor moet aanwezig zijn op de basiscursus te Dworp en bereid zijn, mocht hij geen houder zijn van een brevet van „jeugdleider» (monitor), dit brevet te behalen tegen de vol gende VP-werking in 1986. Sp>e!emee biedt kinderen van drie tot twaalf een gevarieerd programma aan. Elk kind zal ruim zijn gading vinden in akti- viteiten als een grootse speel goedruilbeurs met Vlaamse kermis, bosspelen. bezoeken aan wijkspeelpleinen met boeiende aktiviteiten, op tocht met de «Zwarte Madam» en haar trawanten, uitstappen naar de Krokkebaas. Kinder boerderij, rekreatiecentra, knutselen (email, lino, schminken). Een VP-dag start om 9 u. en eindigt om 17 u. Voor de kin deren uit Opstal, Opdorp en de Briel staat een bus ter be schikking. Wie inschrijft be taalt eenmalig 50 fr. voor de verzekering. Wie een warme maaltijd neemt betaalt 90 fr., wie zich tevreden stelt met een vieruurtje 40 fr. (vieruurtje soep 50 fr.) Er kan afgerekend worden per dag of per week. Pierre Van Rossem De Wynhoeve in de Lange Dykstraat te Dendermonde had zich opgemaakt voor een zonnig weekend. Een goed glas wyn, en vooral wanneer men zelf aan de basis ligt van de produktie, is immers een zonneschyn waard. Helaas, de weergoden dachten er anders over. Ze waren de mening toegedaan dat de leden van de Vlaamse Wijnmakers gilde 't Vaatje best hun droog je en hun natje in het klublo- kaal konden voorzetten aan de vele vrienden en kennissen die langskwamen. Zaterdagavond wenste men toch een uitzon dering te maken en werden de regensluizen heel even dicht gedraaid zodat toch nog kon genoten worden van de heerlij ke buitenlucht. Zondag stroomde de regen weer naar beneden, maar dat belette toch niet-dat vele leden, hun familie en vrienden en kennissen langs kwamen om te proeven en te genieten van het nectar van vruchten van eigen bodem, 't Vaatje heeft sedert zijn kor te periode van bestaan, al een lange weg afgelegd. Men start te bescheiden, maar kende een enorme bloei. Het aantal leden steeg bestendig en nu zit men al boven de 200. Zonder dat men daar ook maar een noe menswaardige inspanning heeft voor gedaan, zegt men bij 't Vaatje. Ledencampagnes zijn er inderdaad niet, maar telkens wanneer men naar bui ten kwam op een of andere manifestatie, nam het leden aantal toe. Goede wijn hoeft geen krans, zegt men bij 't Vaatje. Voor de luttele prijs van 200 fr. is men trouwens voor het hele jaar lid en in ruil daarvoor krijgt men al een prachtige syllabus cadeau waarin de knepen van het wijnmakersvak op bevattelijke wijze staan uiteengezet. Daar naast kan men deelnemen aan een massa aktiviteiten. Bij voorbeeld op vrijdag 14 juni om 20.00 uur is er een uiteen zetting over vlierbessenwijn en op vrijdag 28 juni om 20.00 uur komen de porto-achtigen aan de beurt. De feesten op de wijnhoeve werden ondanks de regen nog een sukses. De oude boeren woning, die met stukjes en beetjes werd opgeknapt is best gezellig te noemen. Links is een leuk café gemaakt waar je natuurlijk de eigen produkten kunt proeven, voor de kenners degusteren. Rechts is het ma gazijn, waar allerlei materiaal keurig ligt opgeborgen. Vanuit het café stap je naar de voute kamer. Overal vind je oud alaam terug, dingen uit lang vervlogen tijden die best pas sen in het interieur. In dat kader worden dc wijn feesten gehouden. Terwijl bui ten nog een boel werk ligt te wachten. De stallingen wach ten op een opknapbeurt en wanneer dat eenmaal zal ge daan zijn, beschikt men over een unieke akkomodatie. Een groot erf, een prachtige schuur en een al even mooie woning, omgeven door de groene na tuur. Voor wijnmakers kan het niet beter. Dendermonde. In het magazijn van de wijngilde kon men alieriei vernemen over het maken van wijn (foto Piet Hermans) Minister van openbare werken Olivier heeft in een ant woord op een vraag van volksverl Mol meegedeeld dat er voorlopig ..jg geen beslissing is getroffen over de vernieuwing van de Vlasmarktbrug te Dendermonde. De Mol zegt dat minister Oli vier zinnens is de brug te laten vernieuwen, waarbij de voor keur uitgaat naar een vaste wegbrug. Het aanbestedings dossier kan worden afgewerkt tegen eind van dit jaar. Als tegen die tijd ook een bouw vergunning is afgeleverd, kun nen dc werken al begin 1986 worden gestart. De kostprijs van de brug zou 10 miljoen bedragen. Dc Mol vroeg aan de minister van openbare werken welk soort brug er dan komt. Wordt het een platte of een boog brug. misschien een ophaal brug of komt er een vaste ver binding. Hoe hoog boven de waterspiegel wordt de vloer iUm een advies gevraagd aan ge meenschapsminister Poma? Zal men ook rekening houden met de huidige beschermings procedure? Minister Olivier zei dat over het type brug nog geen enkele beslissing is gevallen. De voor keur gaat wel uit naar een vaste wegbrug, waarvan de vloer ongeveer 2,6 meter bo ven het waterpeil zal liggen. Hij zegt ook dat men rekening zal houden met het klasse- ringsbesluit van de Vlaamse deelregering en dat de proce dure voor het bekomen van de bouwvergunning de raadple ging inhoudt van al dc bij de klassering betrokken instan-

De Voorpost | 1985 | | pagina 9