jinister Lenssens: Waals gewest voorgenomen drinkwaterbelasting schrappen KSA-VKSJ Denderbelle beschikken over eigen jeugdheem De Voorpost - 5.7.1985 - 11 Heuwe watertore Iroorwerp van ir het waterbeleid tbruik praten. E jv.W.-voorzitter Hel tot minnelijk) king in de «water van de rMVW. Mole j oen rhting W rMVW: d jg op zm nen tegen ■stcld itolog "ge me i er ei ituteo uwe groepswatertoren te Lebbeke 48m05 hoog, zyn kuip heeft een inhoud van 800 m\ al by al kostte hij haast 39 en vorige week vrydag droeg hij een wapperende Vlaamse leeuwevlag in top. Hij zich vlak bij de Omleidingsweg te Lebbeke en verzekert de drinkwaterbevoorra- de deelgemeenten Baasrode (Dendermonde), Buggenhout en Opdorp (Buggen- Herdersem (Aalst), Denderbelle, Lebbeke en Wieze (Lebbeke). watertoren, want daarover hadden we het zoéven, was vorige vrydagavond van ministeriële belangstelling. Minister J. Lenssens, verantwoordelijk in Vlaanderen, kwam de nieuwe groepswatertoren immers officieel praten. De minister was trouwens niet op z'n eentje komen opdagen, ook Schrans, voorzitter van T.M.V.W. was van de partij. Net als flink wat politici betrokken gemeenten. Voor de muzikale omkadering zorgde de Koninklijke St.-Cecilia uit Lebbeke. minnelijke in de «wateroorlog» professor Schrans, voor de Raad van Bestuur de aanwezigheid Lenssens inter- als een blijk van voor de permanen- van de inter- te streven naar dienstverlening abonnees, beklemtoon- ecn ander streefdoel deze diensten te jg op z^nen tegen de laagst moge- n 15 |ing mc is u nochtans bekend, al en 20 k spreker, dat wij voor een van onze watervoorzie- aange wezen zijn op uit Wallonië. En momenteel zware ondervinden Grembi bepaalde Waalse gezags- die onze putten geslo- zodat wij elders omen #dcr water moeten aanko- e als I pen. Wij ondernemen alle ge- rechterlijke stappen om aan deze onrechtvaardige sluiting een einde te maken en om - op langere termijn en in samen werking met minister Lens sens - water te winnen in Vlaanderen zelf. Intussen, aldus professor Schrans, weigeren wij dat deze toestand tot een kommunau- taire rel zou uitdraaien en ho pen wij dat uiteindelijk het gezond verstand het zal halen. Met die gedachte voor ogen heeft de Raad van Bestuur vorige vrijdag beslist, zonder enige nadelige bekentenis van schuld of aansprakelijkheid, aan de Minister van Ekonomi- sche Zaken een voorstel tot minnelijke regeling voor te leggen, waarbij alle in het be trokken waterwinningsgebied waterwinnende maatschap pijen zouden betrokken zijn. Met dit voorstel wil TMVW haar welwillendheid betuigen om aan redelijke oplossingen mee te werken. De bouw van de groepswater toren die vandaag wordt in gebruik genomen, ging de voorzitter de technische toer op, dient gesitueerd te worden in het kader van een optimale watervoorziening. Hij verze kert de drinkwaterbevoorra ding van de groep Baasrodc- Lebbeke, die bestaat uit de deelgemeenten Baasrode, Buggenhout. Opdorp, Lebbe ke, Denderbelle, Wieze en Herdersem. Deze gemeenten tellen samen meer dan U.000 abonnees en ongeveer 40.000 inwoners. Vóór de indienststelling van de nieuwe toren werd de distribu tie verzekerd door een recht streekse afname van de toe voerleiding Asse-St.-Niklaas, aan de Brusselsesteenweg te Lebbeke. Een dergelijke rechtstreekse verbinding tus sen de toevoer en de distribu- oot- Lebbeke Inhuldiging watertoren. De Kon. Harmonie Sint-Cecilia zorgde voor de muzikale omlijsting, (b) Dendermondse excellen tie. maar o.i. is zijn chauf-' feur dringend aan een her- scholingskursus toe. De man parkeerde de minis teriële wagen immers pre cies in het vak, voorbehou den aan minder-validen. Wie ook problemen had met het verkeersregle ment, waren de Buggen- houtse schepenen Stal- laert en Van Praet. Die hadden hun wagen achter gelaten vlak in de buurt van de dekenij en daar mag niet langer gepar keerd worden. Niet iedereen is even ge lukkig met de nieuwe ver- keersinrichting van het Lebbeekse dorpsplein. De meeste weggebruikers dienen zich blijkbaar nog aan de nieuwe toestand aan te passen Van de andere kant mogen de gemeentelijke diensten wel meteen werk maken van het herstel van de put in het wegdek, waarmee al flink wat chauffeurs die vanaf de Dendermondse- steenweg het dorpsplein oprijden, kennismaakten. Gelukkig zijn de moderne wagens uitgerust met ste vige schokdempers. Raadslid Jef Dauwe, ex- archivaris en terecht allergisch voor de versto ring van geklasseerde ge bouwen door niet bij der gelijke gebouwen passen de attributen, is niet te spreken over het stopbord dat vlak voor de voorgevel van de O.L.Vrouwkerk ge ïnstalleerd werd. Een schande, zei de Lebbeke- naar. Vorige week vrijdaga vond greep in de feestzaal van de Gemeentelijke Mu ziekschool de proklamatie plaats van de resultaten behaald tijdens het voor bije schooljaar De leerlingen die er tien jaar kursus aan de ge meentelijke muziekschool opzitten hadden, kregen elk een boek overhandigd «Nachtvlucht naar Brus selvan de hand van Leb- bekes ereburger professor De Wiest. Eén der aanwezigen, die de titel van het boek niet zo best begrepen had, wend de zich tot zijn eega met de vraag; «Wat krijgen ze?» Awel, antwoordde zijn we derhelft, een boek over de Sabena: tie biedt echter nadelen, die door de tussenschakeling van een toren kunnen opgevangen worden. Deze toren verleent aan de betrokken gemeenten een zekere autonomie, waar door onderhouds- of herstel lingswerken aan de toevoerlei ding mogelijk zijn. zonder de distributie te onderbreken. Een bijkomend voordeel dat de toren biedt, is het feit dat pieken in het verbruik opge vangen worden door de buffer voorraad die in de toren opge slagen is. Dat laat toe de druk van het pompstation te Bug genhout te verlagen of de ka- paciteit van de toevoerleiding te verhogen, wat een beter rendement van de installatie tot gevolg heeft en dus kosten besparend werkt. Deze toren, besloot de h. Schrans, draagt er toe bij zo wel de dienstverlening aan de abonnees als de bedrijfszeker heid van de distributie en de rentabiliteit van het toevoer systeem te verhogen. Minister Lenssens: Eigen drinkwaterproduktie en koordinatie binnen de waterleidingssektor bevorderen Minister Lenssens van zijn kant had het over de doelstel lingen van het drinkwaterbe- Ieid dat hij sinds 1981 voert. Het valoriseren en verder ont wikkelen van de drinkwater produktie in Vlaanderen zelf, aldus de minister, is er een eerste van. In Vlaanderen ver delen de drinkwatermaat schappijen ongeveer 1 miljoen mJ water per dag. 74% ervan wordt in Vlaanderen zelf ge wonnen, 26% wordt aange voerd uit Wallonië. Om aan de stijgende vraag te voldoen - voor de komende tien jaar verwacht men een stijgingspercentage van onge veer 1% per jaar - zullen nieu we bronnen moeten aange boord worden. Vermits Vlaan deren voor 26% van zijn drinkwatcraanvoer afhankelijk is van Wallonië en de Walen blijkbaar van plan zijn hun natuurlijke waterrijkdom te verzilveren door een taks in te voeren van 3 F per m' op naar Vlaanderen getransporteerd drinkwater of per m' «drink baar te maken water», wordt Vlaanderen gedwongen de ontwikkeling van eigen water bronnen te stimuleren. Dergelijke diskriminerende belasting, aldus Lenssens. is onaanvaardbaar. De Vlaamse Raad heeft dan ook, op mijn voorstel, het Waalse dekreet laten opschorten, met het oog op overleg, dat tot opheden echter geen resultaat heeft op geleverd. Bij de veelvuldige kontakten tijdens de voorbije weken met mijn Waalse kollega. zei ook nog de minister, heb ik duide lijk gesteld dat lange termijn- kontrakten voor Vlaanderen slechts aanvaardbaar zijn. wanneer waarborgen geboden worden op het vlak van de waterprijs. de te leveren hoe veelheid en de waterkwaliteit. Bovendien moet het Waalse gewest werk maken van de zuivering van de in Wallonië gelegen rivieren die naar Vlaanderen vloeien en mag verder niet geraakt worden aan het eigendoms- of ge bruiksrecht van installaties, weliswaar gelegen in Wallonië, maar gefinancierd met gelden van Vlaamse gemeenten. Mijn aanbod, beklemtoonde de minister, tot deze onder handelingen over een leve- ringskontrakt is echter afhan kelijk van het schrappen, door het Waalse Gewest, van haar voorgenomen belasting. Dit is een conditio sine qua non. Mocht Wallonië de wateraan- voer naar Vlaanderen toch be lasten. dan is er van Vlaamse zijde slechts één antwoord mo gelijk: de versnelde uitbouw van onze eigen watervoorzie ning. Daartoe is, in nauwe sa menwerking met de vier grote Vlaamse drinkwatermaat schappijen, een «indicatief meerjarenprogramma» uitge werkt. waarin de noodzakelij ke infrastruktuurwerken zijn opgenomen voor de verhoging van de waterproduktie in Vlaanderen. De prioritaire fase van dit pro gramma. is reeds in uitvoering en zal toelaten het relatieve aandeel van de wateraanvoer uit Wallonië van 26 tot onge veer 20% te reduceren. Het betreft hoofdzakelijk de aan leg van nieuwe grondwater- winningen, de uitbreiding van de bestaande spaarbekkens en de aanleg van hei veiligheids- bekken «Eekhove» te Walem- Rumst. Het grootste en meest ambitieuse projekt in verband met een «onafhankelijkheid» op middellange termijn is de Lebbeke. Inhuldiging watertoren. Minister Lenssens onthulde de gedenkplaat, (b) realisatie van een stelsel van verbindingsleidingen vanuit Antwerpen naar Oost-Vlaan- deren. Een ander belangrijk objektief van zijn beleid noemde minis ter Lenssens het bevorderen van de koordinatie binnen de waterleidingsektor. Een hech te samenwerking tussen de grote Vlaamse watermaat schappijen, beklemtoonde J. Lenssens, vormt een noodzaak om ook in de toekomst de watervoorziening in de beste voorwaarden te blijven verze keren. Om deze redenen werd enkele tijd geleden op mijn kabinet het «Vlaamse Wateroverleg» geïnstalleerd, waarin be stuurders en direktieleden van de grote Vlaamse drinkwater maatschappijen zetelen. Over leg en onderlinge afspraken op het vlak van het investerings beleid en vooral van de tarie ven en de tarievenstrukturen zijn meer dan gewenst. Ik hoop. besloot de minister, dat nog voor het eind van deze legislatuur op dit domein een reële vooruitgang kan geboekt worden. Pierre Van Lebbeke. Opening KSA-VKSJ heem. Meer dan anderhalf jaar werkten de leiders en leidsters van de KSA en VKSJ en enkele yrijwilligers aan de bouw van het heem. (b) 18( Veel publieke belang- 79; stelling voor de officiële in- 035 gebruikname van de nieu- 1gl w watertoren langs de 375 Omleidingsweg. viel er vo- *nge vrijdagavond niet te noteren. Slechts enkele tientallen Lebbekenaars gunden hun gemeente een blik vanuit hogere regio nen. 't Was nochtans de moeite waard, hoorden we de moedigen, die de trap pen bestegen hadden, ver klaren. De afwezigen krij gen nog een kans. want plannen bestaan de water toren ook tijdens de sep- temberkermisdagen voor bet publiek open te stellen Zoals het bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is, zetten de sprekers van dienst dat waren TMVW-voorzitter Schrans en minister Lenssens iedereen die aan de reali satie van de toren had meegewerkt, in de bloe metjes. Een Lebbeekse schepen bad tegen dat gezwier met wierook geen bezwaar Maar, voegde hij eraan toe Over het feit dat de gemeente Lebbeke voor zowat tien miljoen in de kost had bijgedragen, was met geen woord gerept. En dat vond hij minder fraai. De plechtigheid werd muzikaal opgeluisterd door de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia. Wie dacht dat «d'harmonie» haar reper torium aan de gelegenheid zou aanpassen, bvb Hën- dels Watermuziek zou uit voeren of «Die Forelle op z*n smalst.... Submarinegeweest zijn had het bij het verkeer de eind. Het tema «water» kwam tijdens de korte uit stap, vanaf feestzaal Re- blo, waar de genodigden op de koffie genood waren, tot bij de watertoren, niet aan bod. Althans niet bij ons weten, 't was immers best moge lijk dat één van de muzi kanten of genodigden in hoge (water)nood ver keerde. Koffie werd in zaal Reblo ande's ook al niet zoveel geserveerd. De invités bestelden over het alge meen iets sterkers. Aan het eind van de plechtigheid werden ach tereenvolgens het Bel gisch volkslied en de Vlaamse Leeuw uitge voerd. In het schaarse pu bliek hoorden we zowaar iemand deze Vlaamse top hit meezingen. Van de vokale kwaliteiten van de dame in kwestie zal je ons geen woord kwaad horen vertellen, maar aan haar tekstkennis en de uit spraak haar versie leek meer op een Engelse be werking moet ze drin gend wat doen. Na de plechtigheid aan de watertoren waren de gasten uitgenodigd op een receptie in de raadszaal van het gemeentehuis. Toen wij er arriveerden bleek minister Lenssens al aangekomen. Nu twijfelen we geen ogen blik aan de kennis van het De werking van de watertoren Bij het binnenkomen van de toren wordt de hoeveelheid water gemeten door een induktieve watermeter. Deze meting stelt TMVW in staat het water, geleverd aan de groep gemeenten, te faktureren. Na de watermeter is een by-passverbinding aangebracht. Het water kan hierlangs in de toren gestuurd worden of rechtstreeks in het distributienet. Deze laatste mogelijk heid laat toe aan de toren zelf onderhoudswerken uit te voeren, zonder de distributie in het gedrang te brengen. Ook wanneer de tocvoerdruk te laag zou zijn om de torenkuip te vullen, kan langs deze weg het distributienet nog gespijsd worden. Bij het vullen van de torenkuip stroomt het water door een elektrisch bestuurde rcgelklep, die zowel automatisch als via een menselijke tussenkomst en zowel ter plaatse als vanop afstand (vanuit het pompstation Buggenhout) kan bediend worden. Het debiet dat de toren instroomt is afhankelijk van de opening van deze klep. De grootte van de opening wordt automatisch bepaald in funktic van het debiet, het water peil in de toren en een te voorzien verbruikspatroon van de abonnees (het grootste verbruik situeert zich tussen 7 u. 's morgens en 11 u. 's middags). Een peil-meter in de kuip stuurt permanent een signaal naar de lokale automaat die in funktie van het peil, het inkomend debiet en het uur de klep opent of sluit. Alle meetgegevens worden ook via telecommunicatie doorgegeven aan het dispatchingcentrum in het pompsta tion tc Buggenhout. vanwaar men eventueel door mense lijke tussenkomst de klepopening met afstandbediening kan bijsturen. Distributie De distributieleiding vertrekt op de bodem van de kuip. Deze leiding kan net onder de kuip afgesloten worden, zodat voor onderhoudswerken de kuip volledig van dc distributie gescheiden is. In de voet van de toren is op de distributieleiding en bv- passverbinding aangebracht met een watermeter voor nachtverbruik. Gezien het verbruik 's nachts slechts tussen 0 en 10% van het normale verbruik bedraagt, kan men op deze meter, die zeer nauwkeurig is voor kleine verbrui ken, nagaan of in het distributiesysteem geen lekken optreden. Overloop-leegloop De overloopleiding zorgt ervoor dat bij een eventueel defekt aan de automatische regclklep (niet sluiten) het overtollige water niet in de torenkonstruktie loopt. De leegloopleiding laat toe de kuip leeg te maken om onderhoudswerken uit tc voeren. Overloop en leegloop leiding komen onder de kuip samen en zijn verbonden met de riolering. Enkele gegevens: Ontwerp: studiebureau Riessauw, Gent. Uitvoering: NV De Cock. St.-Niklaas en TMVW Aanvang der werken op 20 juni 1983 Voltooiing van de toren: op 3 april 1985. Kostenraming: Werken aannemer 33.430.000 F Werken en leveringen TMVW 1.600.000 Erelonen, toezicht e.a. 3.500.000 Bodemonderzoek: 75.000 Aankoop terrein: 336.756 F Totaal: 38.941.756 F Rijkstoelagc: 21.060.900 F. Inhoud van de kuip: 800 m\ Hoogte van de kuipbodem boven het maaiveld: 35,85 m. Afmetingen van dc kuip: gemiddelde diameter 12,05 m. gemiddelde hoogte 7,15 m. Totale hoogte van de toren: 48.05 m Tocvoerleiding in de toren: diameter 200 mm. Distributiclciding in de toren: diameter 350 mm. (pvr) Met een gevarieerd avondprogramma - ingrediënten wa ren een vry podium, het optreden van een drumband, showtoneel, een diaprojektie, Hoger-Lager enz. werd vorige week zaterdagavond het nieuwe jeugdheem van KSA-VKSJ Denderbelle geopend. Reeds jaren waren VKSJ-KSA beide bewegingen en geen de- op zofck naar een geschikt lo- gelijke akkomodatie om in de kaal voor hun zaterdagse ver- tijd waarin we leven, op een gaderingen, een eigen lokaal pedagogisch verantwoorde waar metv^ook tijdens de win- manier, aan jeugdwerking te ter en bij plecht weer een on- doen. Eerdere pogingen in derkomen zou vinden om de 1980 om op het speelplein een leden van beide verenigingen eigen lokaal op te richten, mis- een degelijk programma aan te lukten. Uitgekeken werd toen bieden. Kortom, een stek waar ook naar een degelijke akko- aan jeugdwerking zoals het modatie die kon gehuurd wor- hoort kon worden gedaan. Die den. Zonder resultaat echter, wens werd vorige week werke- Om grond aan te kopen en uit lijkheid. eigen initiatief wat op te rich- ten, beschikte de beweging Aanmodderen over onvoldoende geld. Het kwa akkomodatie was <jus wacj,Ien geblazen Roodkapjes VKSJ-Denderbel- le werd opgericht ïm 1960. Ze Het Ui keert... zijn dit jaar dus aan een kwart- Begin '84 kwam echter veran- eeuw bestaan toe. Al die jaren dering in deze weinig rooskleu- konden ze terecht in de ge- rige situatie. Het was trouwens meenteschool langs de Vis- hoogtijd, aldus de verantwoor- straat, waar hun een kleine delijken. Vooral KSA werd in turnzaal ter beschikking werd haar aktiviteiten op het speel- gestcld voor de zaterdagse :ak- plein fel gehinderd: we dien- tiviteiten. Tijdens de winter dit den huurgeld te betalen. En de lokaal verwarmen bleek echter sport kreeg steeds voorrang op onmogelijk en soms moesten het jeugdwerk. Op initiatief de Roodkapjes de zaal delen van E.H. Vertenten, pastoor met de leden van een plaatse- te Denderbelle, werd het be- lijke voetbalploeg, die zich heer van het speelplein - voor daar kwamen omkleden. de helft eigendom van de KSA-Denderbclle van zijn kerkfabriek, voor de andere kant ontstond in de loop van helft van de pastorij - overge- 1976. Van bij de oprichting dragen aan de vzw Parochiale namen de leden hun intrek in Werken. Eens die stap gezet, de kantine op het gëmeentelijk kon men bouwplannen over- speelplein. Een speelplein dat wegen. Op initiatief opnieuw als speelruimte ongetwijfeld van E.H. Vertenten werden de ideale mogelijkheden bood, ouders van de leden en andere maar een kantine die niet al- geïnteresseerden in katoliek leen te groot en te aftands was, jeugdwerk, op een vergadering maar ook in tijden van koude uitgenodigd. Tijdens die bij- onmogelijk kon verwarmd eenkomst formuleerde de worden. Kou troef dus, voor (toenmalige) bouwgroep Alfa een voorstel: zij was in Vil voorde begonnen met de reali satie van een nieuwe school en de bestaande klaslokalen - metalen paviljoenen van 6 bij 20 m - werden gratis ter beschikking gesteld van wie daar interesse voor betoonde. Een aantal ouders ging zich in Vilvoorde van de staat van de paviljoenen vergewissen en be sloten werd toen één van die paviljoenen te ontmantelen en over te brengen naar Dender belle. In maart werd aan het projekt begonnen, maar omdat de nieuwe schoolgebouwen met tijdig klaarkwamen, werd het juli vooraleer de uiteindelijke afbraak kon gebeuren. In de loop van de maand september werd begonnen met de monta ge op het speelplein te Den derbelle. Achteraf staken een aantal vrijwilligers wekelijks op zaterdag de handen uit de mouwen om het paviljoen uit te bouwen tot een «deftig» lokaal. Koken kost geld en om het gehele projekt te realiseren werden deelbewijzen aan toonder van 1.000 F uitgege ven. Terugbetaalbaar op 10 jaar. Deze uitgifte dekte een belangrijk deel van de inves tering. Het overige deel werd bijeengegaard via de organisa tie van wafelbakken. T-dan- sants. sjnksen-opendeurdagen en andere aktiviteiten. Uiteindelijk is alles klaar geko men en kunnen KSA en VKSJ terecht in een eigen, aangepast lokaal. Pierre Van Rossem Lebbeke. Opening KSA-VKSJ heem. De opening ging gepaard met een aantal festivitei- MiL-

De Voorpost | 1985 | | pagina 11