büH Zware ontploffing in vuurwerkfabriek eist dode en zwaargewonde te Zele Machtsoverdracht bij Jonge Kamer Aalst^) Paul Stockman nieuwe schepen; Robert De Pauw, financies in Aalst Het drieste avontuur van Marie-Louise in kermisvierend Tielrode Scanner voor Sint-Niklaas %1), woi.en' rergebracht. ewoncrs ngeving verslagen *etjc geli ■oningen "oninecn VRIJDAG 5 JUL11985 38' JAARGANG NR. 27 - 38 F De Jonge Kamer Aalst, aangesloten bij Jaycees Internatio nal, organiseerde in de uiterst riante "Rozerie" aan de Brusselsesteenweg 75 de jaarlijkse machtsoverdracht. Scheidend voorzitter Eddy Van Goethem overliep het voorbije werkjaar en constateerde dat er inderdaad heel wat is gebeurd. Bij de tweede lustrumvie ring werd er immers een reeks voordrachten gehouden in ver band met de sociale en ekono- mische situatie. Dit dan door eminente sprekers als een af gevaardigde van minister Han- senne, PW-voorzitter Ver- hofstadt, Willy Claes en Paul Van Gremberge. Er was uiter aard ook het reeds traditioneel geworden welsprekendheids- tornooi maar er kwam het spiegeltent-evenement bij en de organisatie van de zonale vergadering van de Jaycees, Junior Citizen of als u wil. Jonge Burgers. Er was verder de jobinformatiebeurs en re cent ook de aktie Hart 85 die de instellingen van mentaal ge handicapten geen windeieren legde want ze konden onder elkaar een pot van ruim 800.000 fr. verdelen. Terloops gezegd, de eerste prijs van de tombola, een Re nault 25, werd gewonnen door de h. D'Haese van de Brussel sesteenweg. De man die aan de Aalsterse Gilles de appel sienen bezorgt. De uitreiking van deze en andere prijzen heeft plaas op vrijdag 5 juli e.k. Verder was er de verbroede ring met de Jaycees uit de buurlanden en in augustus worden liefst 8 Ierse organisa ties ontvangen ter gelegenheid van de Aalsterse Jaarbeurs. Senator Stelregel in de Kamer is dat men de Kamer moet verlaten op 40-jarige leeftijd. Tenzij men zich uitermate verdienste lijk heeft gemaakt. Zoals zulks reeds het geval was met André De Kegel en Jaak Verstraeten was het nu de beurt aan Peter Blanckaert, architekt. Hij werd dan ook bij algemeen handgeklap tot senator uitge roepen en kreeg medaille, di ploma en badge voor zijn sena torship. Peter Blanckaert was im mers lid sinds 1979, lid van de raad van beheer, voorzitter in 81-82, lid van het nationaal bestuur 83-84 en distriktsver- antwoordelijke 84-85. Hij ver zette heel wat werk bij de organisatie van de infobeurs en bracht het Nationaal Orkest van België naar Aalst. Verder was hij ook aktief zowel op het nationaal als op het internatio naal vlak. Nieuwe raad van beheer Eddy Van Goethem wordt opgevolgd als voorzitter door bedrijfsrevisor Wim Van Cau- ter die wordt bijgestaan door ondervoorzitter Carl Huyle- broeck (maandblad), Luc Van Overwalle (kommissiebegelei ding) en Etienne Amelickx, Leo Coppens is penningmees ter en Karei Van Cauwen- bergh verslaggever. Uiteraard wordt het bestuur aangevuld door past-president Eddy Van Goethem. (l.h.) 13.37 u. het gehucht de Miet van de Zeelse wijk Hansevelde wordt kilometers ver hoorbare knal opgeschrikt. Een meters hoge dikke rookwolk stygt op. De buurt weet het onmiddellijk: de zoveelste ontploffing bij het de wijk ingeplante vuurwerkfabriek Boon. Deze keer is het verschrikkelijk. Het en beproeven om goed vuurwerk te maken heeft een dodelijk slachtoffer geëist. Karei Verschelden (Schiedam. 11 april 1928) heeft deze keer de strijd het «gevaarlijk» goedje, wat vuurwerk zeker is, niet overleefd. Hij bleef na de zware op slag dood. Zijn helper Stefaan De Veirman (Mechelen, 14 december ende Rinkhout Zele, werd in zorgwekkende toestand naar het A.Z. te Gent meters van het gevaar. Ik denk niet dat ik het overleef, als het nog eens gebeurt. Het is een verschrikkelijk gevoel'. Doch ter Godelieve verwoordt het geen de omgeving zeker bezig houdt: «Men mocht hier nooit een bouwzone toegelaten heb ben. De vuurwerkfabriek was hier ingeplant voor dat de de twee zonen van Karei Ver schelden letsels overhield. De firma produceert het vuur werk in verschillende afzon derlijke kleine optrekjes. In het bos achter de woning staan tientallen van die kleine hok ken. De bedoeling is om het risico daarmee te beperken. Richard Pieiers uil Hansevelde ging dadelijk aan hel om de glasscherven aan zijn woning op Ie ruimen. menselijk leed om een een zeer zwaar gewon- staat dit keer centraal bij zoveelste arbeidsongeval in gevaarlijke fabriek. De van de residentiele staan er nog maar bij. klachten nog eens op een rijtje. De die ze haast in koor is: «Hoelang mogen gevaarlijke uitbatin- in een woonwijk bewoners staan er een gelaten bij. In tientallen sneuvelden de rui en ramen werden hun voegen gelicht. Glazen spatten uiteen; luch- kwamen naar beneden. kinderen werden te- de grond gesmakt De is enorm en niet te Verschillende huis- hadden doktershulp De schrik zit er diep in. De Clippelcir, een over- van de firma Boon, moest toezien hoe na de zijn volière stuksprong en kostbare zang- en siervo- om tienduizenden fran- wcgvlogen. denkt luidop: «Wan- worden we nu weer ver- Uit de gesprekken kon- we opmaken dat de mees- een afzonderlijke verzeke- afsluiten. praten met Godelieve De de naaste buur van de 115-117 van de fami lie Verscheiden-Boon: 'Ge ziet het. Alle ruiten stuk, de koepel stukgesproneen. een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dend'ermonde Tel 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 36 F Jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F Verantwoordelijke uitgever O. DE CUYPER Mijn moeder heeft geluk ge had. Ze stond er juist onder toen het glas naar beneden kwam. Het wordt weer wach ten op de schadevergoeding. We hebben een verzekering. Een vuurwerkfabriek wil nie mand verzekeren zodat we on ze voorzorgen hebben geno men'. Moeder De Rop staat er wenend bij: 'Het is ongeloof lijk als ge het meemaakt. We wonen hier enkele tientallen meeste woningen, op enkele na. hier stonden. Het is niet verantwoord. Hetgeen van daag is gebeurd, kan alle da gen gebeuren. Het is een ge vaarlijk gedoe». Inderdaad het is niet de eerste keer. Een goede tien jaar geleden vond er een ontploffing van hetzelf de gehalte plaats. Gelukkig zonder slachtoffers. Tussendoor nog enkele kleine ontploffingen, waaruit één van Verleden dinsdag, tijdens de laatste zitting van de gemeenteraad vóór het zomerreces, werden schikkingen getroffen na het afsterven van de betreurde schepen Etienne Bogaert. De posthumc hulde hem gebracht door burgemeester Uyttersprot waarbij zich alle fracties aansloten en de eropvolgende minuut stilte waren inderdaad indrukwekkend. Kaoul Eemans Opvolger in de gemeenteraad is Raoul Eemans, attaché en ekonoom in het kabinet van Staatssekretaris Paula D'Hondt-Van Opdenbosch. Raoul Eemans is Erembodegemnaar en I 53 jaar jong. Alleszins een valabel opvolger. Paul Stockman Als schepen wordt Etienne Bogaert opgevolgd door Paul Stockman, landschaps- en tuinbouwkundig architekt wonende te Herderscm en 33 jaar jong. Hij is de zoon van de vroegere schepen van Herderscm Albert Paul is aktief in heel wat verenigingen, is de bezieler van het Werk der Volkstuinen, lid van de Raad van Beheer van de VVV «De Faluintjesstrcck» en een uiterst kreatief man. Wat hij trouwens reeds herhaaldelijk bewees bij bvb. vloemcntapijtcn of fruit- en groententoonstellingen die steeds zijn stempel dragen. Vanzelfsprekend is hij speciaal begaan met de problematiek van land- en tuinbouwers maar alle andere terreinen genieten zijn warme belangstelling. Bij zijn verkiezing tot schepen kreeg hij de 23 leden van de meerderheid achter zich. Er was geen tegenkandidaat maar telkens één spuiter stemde voor een aspirant, een volksvertegen- woordigcr of een gemeenschapsminister... j Robert De Pauw Zoals te verwachten zou schepen De Pauw. bedrijfsrevisor, de financiën te behandelen als dienstdoend schepen. Dat dan in afwachting van de toekenning van de diverse bevoedghe- den in het college. De Pauw is de rechte man op de rechte plaats en hij kreeg trouwens reeds op de eerste zitting felicitaties, ook van SP-fractievoorzittcr Edgard Hooghuys voor 1 de openheid waarmede hij de dossiers behandelt. I Eerstvolgende gemeenteraadszitting op dinsdag 3 september. Aalst. De nieuwe schepen Paul Stockman (links), hel nieuwe gemeenteraadslid Raoul Eemans en schepen van financiën De Pauw. a Tielrode, dinsdagmiddag. - Goed halfdrie is het als de landelijke beivoncrs van hel met Temse gefusioneerde Elooidorp zult opmaken om, van op een stoeltje aan 't hek van hun hof of in een bocht van een straat die subliem door de cuesta kronkelt, de koers gade te slaan, in hemdsmouwen. Tielrode kermist. Bezijden dat uitbundig- rurale feest borrelt bij een vrouw die aan de Hofstraat woont/woonde boosheid op, bangelijkheid, ze is aan 't eind van haar zinnen. De ivoonst aan de Hofstraat 51 in deze Durmegemeente paalt aan de achterzijde van een villa die zich in de Burmtiendestraat bevindtDóór, in de Hurmtiendestraat, spurten de amateur-koureurs dra voorbij, de residenten van ter plekke hebben veel meer belangstelling voor het sportieve gebeuren dan voor de sociale ellende die. schrij nend, in de Hofstraat aan de oppervlakte komt. Een handvol verhuizers, iemand van de politie, een sociale assistente, de eigenaars van het hoekhuis Burmtiende- straat-Hofstraat, enkele kennissen van de vrouw die aan de Hofstraat 51 woont/woonde staan op straat: onwennig, verveeld, ongelukkig bijna. Geroep en getier hoor ik. Marie-Louise Everaerts gaal zéér tekeer, ze is in nood. Kippen en kalkoenen Ze moet het pand in de Hofstraat verlaten, deze 53-jarige vrouw. Zo heeft de rechter beslist. Op last van de deur waarder komt men haar meubels en huisraad ophalen. Marie-Louise roept dat hel een schande is. .Kalkoenen, kippen kakelen op hel erf. Ze houdt van de beesten, wil er niet van scheiden. Marie-Louise weent, jammert, is ten einde raad. Een jaar of drie woont ze al in het huis. De nieuwe eigenaar, die aan de Burmtiendestraat woont en dus buur is van haar, zegde pakweg een jaar geleden de huur op. Marie-Louise wou, wil niet wijken, kon de huur ook niet meer betalen. Ze kreeg respijt. Dan volgde hei ultimatum, en op 2 juli zou men haar en haar hebben en houwen 'eva- kueren'. Ik praal met de eigenaar en z'n vrouw. Ook zij vinden het driest. Hebben, hadden medelijden met de vrouw, hielpen haar waar het kon Maar Marie-Louise heet koppig te zijn, veeleisend ook. De eigenaar zegt dat hij mee hiel/j zoeken naar een andere woning ioor de vrouw. Dat hij haar een maand huur kwijtschold om haar in staal te stellen, haar kapotte bril te vervangen. In maart had ze al weg moeten zijnhet is hu juli. Het huisje is verkommerd, zegt de eigenaar, de ratten hebben liet toegetakeld. En de eigenaar heeft het huisje nodig, hij kocht het om het om te bouwen tol slaapruimte voor de kinderen: nu moeten ze met vieren op één slaapkamer de nacht doorbrengen, van de tu'ee kin deren heeft één astma en dan dringt zich. aldus de eigenaar ('die z'n naam niet in de media wilik respekteer dat) een oplossing op. Nergens gehoor gevonden Het leven heeft Marie-lmuise getekend, gehavend. Met schroom, met omzichtigheid tracht ik haar te benaderen, tc beivegen tot het uitbrengen van wat woorden. Pijn heeft ze. zegt ze, van de miserie. -Dat doel de emmer overlopen. en -'l is een schande- brengt ze. roepend uil. Ze leunt tegen een vensterbank in de lege kamer op de gelijkvloerse verdieping. Haar bestek, koelkast, wasmachine, kookvuur werden al uitgebroken of opgeladen. Van de sociale assis tente van hetXfGMW verneem ik dat de meubelen worden gestockeerd bij de gemeente, bewaard achter slot en grendel. -De boel wordt niét in beslag genomen. - Maric-Dmise Everaerts kreeg/krijgt ran het OCMW in Temse een uitkering van I'2.0(H)frank, namens baar vroegere echtgenoot 2.000 frank. Voor de huur van het huis moest ze, per maand, 4.000 frank betalen. Ze kan de eindjes niet aan elkaar knopen. Ook al omdat de dokters kosten lioog oplopen. Haar kinderen kijken niet nuar haar om, zoals ze het formuleert. De gemeenten in de huurt heeft ze benaderd met het oog op het vinden van een ander onderkomen. Zonder resultaat. Ook burgemeester Denert tan Bazel, de gemeente waar ze vroeger troonde, kan haar niet helpen. Enkele parlementairen (van de VU) sprongen voor haar in de bres, zonder resultaat vooralsnog. Onsamenhangend zijn de brokken zinnen die Marie-Louise uitbrengt snikkendwoedend. "Je mag nog geen beest bezitten om je zinnen te verzetten. Ne werkloze mens met z'n beesten... Ach. ik heb altijd op ne schupstoel gezeten. Maar ik uil niet naar een opvangcentrum. Nu gaat het OCMW bijpassen, als het te laat is... Ik heb langs een lokale radio oproepen roor een huis laten uitzenden, zonder resultaat.- Een drieste aanblik allemaal. Terwijl de verhuizers zich naar één hoog begeven en nok de diepvrieskist, met inhoud, wordt buitengesjouwd, kijk ik, me méé schuldig voelend, rond op de benedenverdieping. Leeg allemaal. Op die éne zelfklever aan de muur na. waarmee door de Volksuniejon geren toor amnestie wordt gepleit. Geen vragen stellen De koers moet zowat ten einde zijn als ik Tielrode verlaat. De sociale assistente van het OCMW deed. doét volop haar best. Enkele kennissen al evenzeer. Een man met zn twee zonen, uil de Kerkstraat, was bereid haar voor een poosje logement te verlenen al woont het broederpaar óók niet komfortabel (één tan ze ia steuntrekker). Een overbuur van Marie-Louise zou. voorlopig, voor haar kippen en kalkoenen zorgen. Maar achteraf, dinsdag, verneem ik dat Marie-Louise daar niet mee instemt. De OCMW-assistente wil voor onderdak zorgen in een opvangcentrum in de buurt. Maar daar is de vrouw niet mee opgezet. Marie-Louise, gepijnigd, gekweld, hulpeloos, ziek. Een paar maanden geleden een ongeval gehad. Nog steeds in een echtscheidingsprocedure vernikkeld. En werkloos. W oensdag, eergisteren, bel ik naar het OCMW' in Temse. Ik probeer aan de weet te komen of men inmiddels een opkissing weet voor hel probleem. Dinsdag had ik immers ervaren dat alle betrokkenen hun best deden, óók en niet in hél minst de OCMW-ussislente. Sekretaris F'onck van hel OCMW kan me niks meedelen, zegt dat de materie onder het beroepsgeheim ressorteert. Wil nog kwijt dat z'n instelling alles doet om de mensen te helpen en dat zulks ondertussen, in de zaak Marie-Louise Everaerts. gebeurd is. Ik bel opnieuw, naar de. sociale dienst tan het OCMIVin Temse ditmaal. Krijg, plots, voorzitter Temmerman aan de lijn. Vóór ik één woord zeggen, één vraag stellen kan zegt liij me kategoriek, letterlijk: - U hoeft geen enkele, vraag te stellen. W at u ook schrijft, desnoods neem ik recht van antwoord en zal ik wel zien nat er vertier gebeurt. Journalistiek, is soms een moeilijk beroep. Dait probeer je ui. in een serene sfeer, te schrijven over een niet ongebrui kelijke, maar toch drieste zaak. te illustreren hoe onbarm hartig hel er in deze maatschappij toegaat zonder ook maar iémand met de vinger te wijzen. Het had makkelijker gekund: géén artikeltje schrijvenvergde géén inspanning... Tielrode. 2 juli 198S.. Het zijn dingen die gebeuren en er zijn véél mensen die treuren, hier en elders. I'eter Vun Haffel heeft de liefhebberswedstrijd in zonnig Tielrode gewonnen. Marie-Louise Everaerts we.nl gedeklasscerd. Wel is wet. -Opvliegend is ze. dat wel, maar het is geen slechte vrouw zegde men me dinsdag in Tielrode. W outer VLOEBERGH Aalst. Het nieuwe bestuur van de Jonge Kamer. a Indien er zich een ongeval voordoet in één van die opslag plaatsen is de kans op grote ontploffingen minder groot, dan indien alles onder één dak moest gebeuren. We zagen nu een motor, die in de opslag plaats lag. honderd meter ver der in een weide lag. De be rgruimte was totaal verwoest, zoals trouwens alles in de na- Zele. Van het fabriekje schoot alleen maar wat schroot over. Gelukkig telt de fabriek bije omgeving. verschillende afzonderlijk gelegen paviljoentjes. (vh) BENO Eind vorige maand heeft de programmcringskommissie voor de ziekenhuizen een gunstig advies gegeven voor de installatie van een scaunei te Sint-Niklaas Het toestel heeft een hoog-technologischc waarde voor medisch on derzoek en kost ongeveer 40 miljoen frank. Naar wij uit goede bron vernemen zou de bevoegde minis ter. Roger De Wulf, geen bezwaar hebben tegen het ad vies. Dit betekent dat de scanner zal geplaatst worden in het OCMW-ziekenhuis. Evenwel komt cr. om te voldoen aan de normen, een samenwerkingsakkoord met het zie kenhuis Maria-Middelarcs.

De Voorpost | 1985 | | pagina 1