De grote en de kleine k der tr Dendermondse akademie bouwt verder aan degelijke kunstopleiding Filmparade viert eerste lustrum in Aalst Laura Vidy-De Winne in de Aalsterse Belfortkrypte Incar verwelkomt Israëlische dansgrc in Lebbeke Willy Van Doorslaer, li een Lokers kunstschiljP Paul Van Gij se gem stelt tentoon te Berlare iÉÉaE Tentoonstelling Salvador Dali in Schoonaarde 30 - 5.7.1985 - De Voorpost Vrijdagavond kregen de leerlingen van de Dendermondse Akademie voor Schone Kunsten in de tentoonstellings zaal van de school hun diploma. Voor sommigen onder hen waren ook ereprijzen weggelegd. Zoals steeds ging de uitreiking van de getuigschriften en diploma's gep aard met een plechtigheid die voor enkele vooraanstaan den werd bijgewoond. groepstentoonstelling «Jonge Kunst» die door de Kredietbank te Brussel werd ingericht en mochten heel wat leerlingen van de voorbereidende afdeling deelnemen aan de teken wedstrijd van het Zilver- pand. Hun namen: Els Bie- baut, Steven Buyst, Soetkin De Mulder, Heieen Der- veaux, Barbara Dooms, Ce- dric Van Overstraeten, Maya Wauters, Bart Klinck, Lieven Meganck, Kristel Osselaer, Kristof De Meerleer, Ka thy Maes en Jeroen Ost. In de tekenwed strijd «Internationale Jeugdprijsvraag» van de Raffeisenkas waren er voor de leerlingen van de akade mie al evenzeer prijzen weggelegd. Uit de voorbe reidende afdeling waren dat: Ben De Troch, Lynn De Troch, Björn Withoeck, So- fie De Paep, Tom D'Haese, Geneveva Ravyts, Sytthe die in een korte toespraak zijn bewondering uitsprak voor het werk dat aan de akademie werd gepres teerd. De akademie vormt de basis waarop verder kan worden gebouwd aldus de schepen die er ook op wees dat de leerlingen uit vrije wil naar de lessen komen en men dus nauwelijks een vergelijking kan maken met een of andere onderwij sinstelling. Daarbij komt nog dat een groot deel van de leerlingen verschillende jaren na elkaar de lessen blijft volgen, wat toch een maatstaf is om te bewijzen dat het onderricht dat wordt gegeven goed is. Schepen Maes had het ook over de inzet van de leerlin gen Inzet die werd beloond met enkele selekties. Zo mocht Marie-Josée Van Den Eede deelnemen aan de Saerens, Tom Smolders, Gerlinde Snoeck, Veerle Vanheusden, Frans Verbe- sselt en van het derde lager secundair Stefan Annerel. Daarbij vermeldde schepen Maes ook dat zowel de lera ren als de direkteur van de akademie het voorbije jaar exposeerden, waarna hij zich hoffelijk uitliet over de voorbereidende afdelingen om tenslotte te komen tot de renovatie van de akade mie. «Het stadsbestuur gaat de akademie volledig renoveren», zo zei de sche pen die dan de leerlingen gelukwenste met de behaal de resultaten Uitslagen Behaalden het diploma beeldhouwen, Henri De Bruyn en Wim Van Gucht, het diploma tekenen, Ferdi nand Deron, het diploma grafiek Pieter Vander Ve- kens, het diploma schilde ren Octaaf Holbrecht, Hen ri Schelkens, Alfons Ver eert en het diploma sier kunsten Brigitta De Wolf. De biezondere prijzen dan: Prijs Rotary I Octaaf Hol brecht (diploma schilde ren), Prijs Rotary 2 Jan De Dendermonde. Heel even een kijkje nemen in het prachtige kunstboek, (vh) Backer (vierde hoger se- grafiek), Prijs Drukkerij cundair schilderen), Prijs De Hauwere Alfons Ver- Raiffeisenkas Ferdinand eertbruggen (diploma Deron (diploma tekenen), schilderen), Prijs van de Di- Prijs Lions Club Henri rekteur Antoon Beucke- secundair tekenen). Prijs Bank Brussel Lambert Bri gitta De Wolf (diploma sier kunsten), Prijs Gemeen tekrediet Jan August Die- Schelkens (diploma schilde- laers (initiatie voor volwas- rickx (oriëntatiejaar), Prijs ren). Prijs Ronde Tafel Wim senen), Prijs Generale van Gucht (diploma beeld- Bankmaatschappij Henri houwen). Prijs ALSK Ma- De Bruyn (diploma beeld- rie-Anne Huylebroeck houwen). Prijs Kredietbank Kiwanis Pieter Vander Ve- kens (diploma grafiek) en Prijs Marnixring Guido Schreyen (vierde hoger se- vierde hoger secundair Ives Ingelaere (derde hoge cundair beeldhouwen). Voor de vijfde maal reeds - een eerste lustrum als het ware - wordt in de mediatheek van de Handelsschool te Aalst de «Filmparade» georganiseerd. Tydens deze voorstelling wordt de filmproduktie van het afgelopen schooljaar getoond, filmproduktie die door de leerlingen massamedia tijdens de les - twee lestijden per week - werd gerealiseerd. Dendermonde. Veel belangstelling voor de uitreiking van de diploma's aan de akademie. (vh) De tentoonstelling met werk van Laura Vidy-De Winne, die nog loopt tot en met zondag 14 juli in de Aalsterse belfortkrypte zal voor vele bezoekers en kunstliefhebbers wellicht een aangename verrassing zijn. De vooropening werd reeds verleden vrijdag gehouden, met een inleiding door dhr Juli en Librecht. vura De Winne werd gebo- n te Oostende, huwde in 41 met de Aalstenaar Re- Vidy en is thans vijfen- itig. Het gezin vestigde h in de Korte Zoutstraat Aalst. Na de oorlogsjaren s zij gedurende verschei- ïe jaren onderwijzeres in Aalsters Lyceum en la- in het stedelijk onder- ,s. Daarna was ze tot in 71 direktrice van de .dsschool in de Vrijheids- aat Een passie voor hilderen en tekenen eep Laura Vidy-De Win- slechts een vijftal jaren lieden. In zijn inleiding an de tentoonstelling ïoemde Julien Librecht de figuur van Laura De Winne «veelzijdig begaafd». Ze heeft het gebracht tot «fijn besnaarde zangeres», met zwier en fijngevoeligheid speelt ze piano, haar taal vaardigheid komt tot uit ing in verscheidene gedich ten van haar hand. Vijftien jaar geleden nam ze ver vroegd pensioen in het on derwijs. Maar sindsdien le vert ze een strijd tegen de negatieve eenzaamheid en baant ze zich een weg, voor al de laatste vijf jaren met een pikturale aktiviteit, door een eerder «positieve inspirerende eenzaam heid». Van september 1980 tot eind vorige maand volg de ze avondleergangen, specialisatie tekenen, schil deren, vrije grafiek, aan de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten, met als leerkrachten Luc Tegen- bos, Annie Adem. In deze specialisatie slaag de ze zopas het hoger twee de leerjaar met diploma. Te kenen, het fundament van de plastische kunst, is met een voor haar een passie geworden. Kleuren gebruit ze zelden en dan meestal nog op een lichte, getem perde manier. Haar plas tisch werk is gekenmerkt niet alleen door een verwor ven vakmanschap maar eveneens door een geïnspi reerde bezieling. In dit werk uit zich een speels heid van gevoelens. Het zijn reisimpressies, vervaarlij ke wolkenmassa's, portret ten, naakten «Steeds kleur, lijn en licht in een grote ekspressieve verworvenheid» zei dhr. Li brecht. Ten slotte: «Door haar werk zindert de grafische taal en de taal van de echtheid. Haar kunst is openbarend stilzwijgen!» De blikvanger van de ten toonstelling is een «dames- spel» met vijftig schetsen van dames, hoeden, een naakt, een oorbel, een ka psel... De tentoonstelling met pot lood- en kleurpotloodteke ningen en olieverfschilder ijen van Laura Vidy-De Winne in de Belfortkrypte loopt nog tot en met zondag 14 juli, van maand, tot vrijd. van 14 tot 18 u, op zat. en zon. van 10 tot 13 en van 15 tot 18 u. D.B. Deze manifestatie heeft tradi tioneel plaats onder grote be langstelling, vooral dan van de leerlingen, die hun eigen pro- dukt komen bewonderen. Magere oogst In vergelijking met sommige schooljaren was de oogst eer der mager deze keer: slechts drie kortfilms werden gereali seerd. Het thema waarrond de film pjes draaiden was de school en schoolse toestanden: hoe erva ren de leerlingen hun school, hun leraars, de lessen en der gelijke meer. De visie van 5 T - het vijfde jaar toerisme - is eerder po ëtisch en ietwat triestig. De leerlingen vinden de school maar een saaie boel en op de muziek van «Brick in the Wall» gaan ze op tocht door heen de school op zoek naar een lokaal en uiteraard ook een studievak, dat hen kan boeien. Na een lange Odyssee vinden zij tenslotte wat ze zoe ken: de «studio». Dit is de klas waar massamedia wordt gege ven en waar o a. de apparatuur staat om 8 mm-films op te nemen, te visioneren, knip pen. plakken en monteren, om videofilms op te nemen, foto en dia, platendraaiers, band opnemers enz. Voldoende om een «vrije zender» mee op te starten. Ook 5B - het vijfde jaar boek houden - vindt de school eer der saai en vooral dan de le raar. Tijdens zo'n saaie les la ten de leerlingen hun fantasie de vrije loop en dat geeft aan leiding tot de gekste toestan den. Tot - in hun diepste fan tasie - de leraar het zo erg op zijn heupen krijgt dat hij. ver momd als Urbanus. uit schreeuwt: «Ik wil pater worden!» De derde klas. 5S - het vijfde jaar sekretariaat - hield het bij de realiteit: in hun film verha len zij een waar gebeurd ver haal. Om één of andere duiste re reden werd een leerling op gesloten in de klas. toevallig na het laatste lesuur natuurlijk. Slechts door het inbeuken van de deur kon de leerling zich bevrijden. Zowel de ideeën en de uitwer king ervan als het scenario, de opname, de belichting, de re kwisieten. de kostumering, de grimagc. de montage en de sonorisatie werden door de leerlingen gedaan. De lerares komt slechts tussen om alles in goede banen te leiden. Massamedia Het leervak massamedia heeft echter meer op het programma In première voor ons land verwelkomt Incar ke de Israëlische dansgroep «Pargod» die op dag 17 augustus om 20.00 uur zal optreder zaal «Ons Huis» te Lebbeke. Kaarten vo werkelijk unieke optredens kunnen nu reed den gereserveerd bij de leden van de volks! groep Incar of op het Incarsekretariaat, Posl 19b te 9370 Lebbeke (052-21.96.14). Nodigt men een buitenland se groep uit, dan wil dat in geen geval zeggen dat In car de komende maanden zelf niet meer op het po dium zal te zien zijn. Nu zaterdag zijn de Lebbeekse jongens en meisjes aan de slag in het Kultureel Cen trum te Wevelgem en op donderdag 11 juli is er een optreden in de zaal Maeke Blijde te Poperingen. Van 14 tot en met 28 juli ver toeft de groep in Israël, wat meteen ook al verklaart waarom er een Israëlische groep naar ons land komt. In de maand augustus is er een optreden in open lucht in Temse. Dat op 15 augus tus. Voor de maand septem ber zijn er optredens in Zot- tegem (zaterdag 7), het Sportpaleis in Antwerpen (zondag 22) en de zaal Ter Rivieren in Deurne (zater dag 28). Brengen we ook e herinnering dat trad ter gelegenl het bezoek van Pa\ nes Paul us II aan Boordevol aktivitei! Wie meer over leven wil weten, ki nu al verklappen zondag 7 juli een plaatsvindt en dat dag 4 augustus 1) Incar huishouden Ardennen trekt vaart van de Semoi augustus is er het ouderfeest en vol| op 11 april is voorzien van ee carprogramma. lingen van dat pix zijn voorzien op 12, en 19 april. Incar vrilrnj en dat zijn er bie veel, houden deze d reeds vrij. e b staan dan filmen, alhoewel dit één van de meest spektakulai- re onderdelen is. Het omvat de studie van alle media die in onze maatschappij aangewend worden. Zo werden tijdens de filmpara- de de posters verdeeld van de «Kiek de klas»-wedstrijd Bij deze wedstrijd komt het er op aan de klas zo origineel moge lijk in beeld te brengen. Dit wil zeggen foto's maken, ontwik kelen. afdrukken en vergro ten, knippen en plakken enz. Ook de publiciteit werd aange pakt: alle klassen die massa media volgen - het is immers een keuzevak - hebben in de vorm van een soap-opera. Dal las en Dynasty achterna, een leuk publicitcitsvcrhaal be dacht en in beeld gebracht. Tijdens de «opcn-dcur-dag» van de school werden deze aan het publick getoond en konden de bezoekers hun stem uit brengen. Zo'n 500 stembiljet ten werden geteld. Als mooiste en origineelste soap-verhalen kwamen uit de bus: Safir. een publiciteit voor het gelijknami ge bier, gemaakt door leerlin gen van de zesde ekonomi- sche; Oksclvocht, publiciteit voor een deodorant en Page, een uitsluitend door meisjes leerlingen gemaakte publiciteit voor zacht, sterk en absorbe rend W.C -papier. Deze drie groepen werden om wille van hun kreativiteit door de direktie in de bloemetjes gezet. Ze mochten elk een briefomslag ontvangen. Be drag van de geldprijs: ons on bekend J.V.M. ill wel d lü Vanaf zondag' 7 juli tot het einde van de maand loopt er te Berlare een tentoonstelling van schilder en beeldhouwer Paul Van Gijsegem, tegelijk in 5 financiële instellingen en in de sporthal. Naar aanleiding van deze eerste tentoonstelling in eigen gemeente wordt een fotoboek uitgegeven. Hierin wordt het werk van de kunstenaar geanalyseerd door Willem Elias, kultuurdirekteur van de Brusselse Vrije Universiteit. A"k' De kii haar „,-rken. armrlrml v,m h,h„.„ h„.„ riW Het voorwoord komt van burgemeester Van Sande. Het boek is te verkrijgen aan 100 fr. bij de instellin gen waar de werken tijdens de kantooruren te bezichti gen zijn. De tentoonstelling is een initiatief van de Cul turele Centrale, het ge meentebestuur, de Kui tuurkring en Gemeentekre diet, BBL, GB. KB en ASLK Veelzijdig kunstenaar Paul Van Gijsegem werd 50 jaar geleden te Berlare ge boren. Hij leerde schilderen en keramiek aan de Ko ninklijke Academie voor Schone Kunsten te Gent, en beeldhouwen aan het Hoger Instituut te Antwerpen. Hij heeft een eigen atelier te Gent en geeft les aan de Akademie. Men kan hem zeker een veelzijdig kunstenaar noe men. Naast voor zijn beeld houw- en schilderwerken, is hij ook bekend als jazz- bassist. In de jaren zestig werd hij vooral beïnvloed door de free-jazz, later on derging hij meer Afrikaan se invloeden. In de jaren '70 trad hij regelmatig op met Amerikaanse muzikanten van wereldklasse. Als beeldhouwer werkt hij met de meest diverse mate rialen: brons, hout. polyes ter, gelaste metalen, enz. In de grafiek gebruikt hij ver- rintttaStia^dig8ilafeüa ken, etsen, gouaches. De laatste tijd schildert hij vooral op groot formaat. Zijn werken hebben al op verschillende tentoonstel lingen gestaan Hij was vertegenwoordigd op ver schillende biënnales voor beeldhouwkunst te Middel- heim en op exposities te Pa rijs, Keulen, Praag. Firen- ze. Coïmbra en Eindhoven. Maatschappelijk engage ment Zijn werk evolueerde de van de klassieke opleiding (zie de Berlaarse landschappen) naar een avant-garde in stelling waar het non-figu ratieve en het maatschappe lijke engagement mekaar de hand geven. Vooral de laatste 15 jaar moet men zijn werk zien als een kriti sche kijk op de door men sen aangetaste maatschap pij. Hij tekent de mens daarbij als de meest kwets bare en tegelijk meest ag- gres'sieve kracht. «Van Gijsegem maakt beel den die symbolen zijn uit de geschiedenis van de mens in opstand», schrijft W. Elias. Titels als «Gilga- mesj», «Hector» en «Ikaros» wijzen op de heroïsche mo menten van de menselijke optandigheid, als enkeling tegen een noodlot, een doc trine of tegen de eigen ijdel- heid. Vermelden we nog dat de foto's in het boek gemaakt zijn door Mark Van Gijse gem, broer van de kunste- N.K. Galerij Terlinden. Oude Brugstraat 1 te Schoonaar- de-Dendermonde is erin geslaagd een tentoonstel ling op te zetten met werken van Salvador Dali. Een uitzonderlijke tentoonstelling met beeldhouwwer ken, litho's, gravures, houtsneden en wandtapijten van deze meer dan bekende kunstenaar Schilde rijen van Dali zullen er niet te zien zijn (althans geen originele schilderijen). De tentoonstelling omvat in totaal een honderdtal werken en men kan die gaan bekijken (en ook kopen natuurlijk) elke dag van 10 tot 20 uur, behalve op dinsdag. De tentoonstelling loopt van 6 tot 15 juli en de vooropening heeft plaats op vrijdag 5 juli om 20 uur. In het Middenstandslokaal in de Kerkstraat exposeer de de Lokerse kunstschil der Willy Van Doorslaer zijn werken. Eddy Picavet hield de inleidingsrede. Zo weten wij dat Willy Van Doorslaer een rasechte Lo keraar is. De schilderkunst beoefent hij maar als hob by. Want zijn eigenlijke werkterrein ligt bij SID- MAR, waar hij tewerkge steld is als staalarbeider. Schilderen is daarbij niet zijn enige liefhebberij. Hij is ook een verwoed sportliefhebber, met een uitgesproken voorkeur voor de wielersport. Daar over bezit hij trouwens een unieke dokumentatie. Daaruit wil hij zelfs later een wielerencyclopedie dis tilleren. En dat zijn arbei dershanden. die gewoon zijn aan het ruwe en zware staal, ook het fijne penseeel kunnen hanteren, heeft Willy hier op deze tentoon stelling volledig aange toond. Willy Van Doorslaer is ie mand die geen akademi- sche scholing heeft ge volgd. En voor wie zijn wer ken ziet is dat wel zeer won derbaar. Wel heeft hij enke le lessen gevolgd bij èen andere stadsgenoot, Roger Bracke, die dan toch ten slotte meer beeldhouwer dan schilder is. Het werk van Willy Van Doorslaer is wars van alle moderne ul tra's en non-figuratieve -is men! Wat wij van hem zien is de weergave van een stukje natuur, zoals wij le ken dat ook allemaal zien. Het is c werk zo dicht bij c Zijn werk verraadt he delijk een grote heft] de natuur. En dat me liefde voor de eigen ving. Zo zien wij hier tentoonstelling ac ni werken, waarvan de werpen ons Lokeraar maal welbekend zij 18 hebben we achtere gens de Kruiskapel vi saarde, het Verlore4ï2 met zijn prachtige I en herfsttinten, het Molsbroek. de Kalv( an over de Moervaart, ee »t kant, een papaverve rei Lede. een paar boszi ap en nog een stukje re broek. Verder hebbe its! nog twee taferelen t boerenleven: de ma* de oogst. Ook kleineii gen in de natuur laten! niet onberoerd. Zo wij daar ook nog een d rode Roos, een paar ti witte koraal en een f vontschelp. Ieder werken, zegt E.P kor^ verrassend over do< gewerkt in een technil sterk aanleunt bij het tillisme. En wat zijn riet betreft: dat is pra fei en natuurgetrouw, vens de olieverf heeft Van Doorslaer nog ai technieken onder de Zo hangt er bij de il van de tentoonstel linj B pastel portret, waarvs resultaat ook buitfM geslaagd is. IB Unesco Koerier wijdt zijn juli nummer aan de tweede we reldoorlog die veertig jaar ge leden werd beëindigd. Men gaat er dieper in op het ver schijnsel oorlog en de invloed van de oorlog op het menselijk leven en de kuituur. Unesco Koerier is verkrijgbaar op het adres Internationale Drukkerij en Uitgeverij Kec- sing, Kcesinglaan 2-20 te 2100 Deurne. Een jaarabonnement De prijs per los numit M draagt 60 fr. De Antwerpse dienst vo< rismc is verhuisd kerrui naar de Gildel straat 9. De dienst is I baar op weekdagen val tot 18 u en op zaterda dag en feestdagen vanj

De Voorpost | 1985 | | pagina 30