Stekene wil bewoners Prinsenstraat tegen hun zin «gelukkig maken»... Mistoestanden in het Waasmunsterse chaletpark De Maretak Elverseelse onderneming over kop Tielrode haalde paarden vai in Beveren De kastelentocht van Den Eglantier Kopmannen bekend bij Agalev-Waasland Zestig jaar oorlogsinvalidenbond Nelly Maes leidt Volksunie Sint-Niklaas 8 - 5.7.1985 - De Voorpost Te Waasmunster had er op de Heide een perskonferentie plaats georganizeerd door de Waakgroep De Maretak in verband met de verschillende mistoestanden en onrechtvaar digheden welke zich in en om de situatie van het chaletpark voordoen. De waakgroep Maretak werd opgericht in juli 1983 en bestaat uit een groep van mede-eigenaars en bewoners van het chaletpark De Maretak. Deze groep beoogt in eerste instantie een kontestatiegroep te zyn tegen de verschillende mistoestanden die zich in het chaletpark de jongste jaren voordoen. Onstatutaire aanstelling Momenteel wordt nog steeds gereageerd tegen de aanstel ling van Gerim. Volgens be trokken inwoners vraagt deze firma kosten voor zaken welke niet werden gerealizeerd. De ze zijn ondermeer onnodige uitgaven voor herbeplanting, bedragen bestemd voor de aanleg van voorzieningen wel ke volgens de basisakte reeds hadden moeten bestaan, de uitbreiding van het wegennet en het oprichten op kosten van de mede-eigenaars van een speelplein en andere nutsvoor zieningen. Volgens de mensen van de aktiegroep is het niet ondenkbaar dat heel wat regle menteringen in het chaletpark gesteund zijn op dubieuze overeenkomsten. Naar ver luidt werden de eerste chalets opgericht - en zelfs verkocht - op het ogenblik dat het Waas munsterse gemeentebestuur nog geen definitieve goedkeu ring had gegeven aangaande de oprichting ervan Inzage van de notulen geweigerd Op verzoek van de waakgroep werd door raadslid mevr. De Lamper inzage gevraagd van de notulen van het kollege van burgemeester en schepenen. Deze toestemming werd haar echter geweigerd. Ook Service Telefoon scheen oorspronke lijk geïnteresseerd te zijn voor de problemen van de inwoners van het chaletpark de Mare tak. Na een tijdje kreeg de aktiegroep een bericht dat de zaak niet voor uitzending in aanmerking kon komen. In een algemene vergadering werd door de promotor voor gehouden dat de chalets per manent mogen worden ge bruikt. Alhoewel het bestuur van stedebouw aan sommige personen bouwpremies wei gert daar de woningen enkel zouden bestemd zijn voor weekendverblijven. De aktieg roep vraagt zich hierbij af waarom sommige eigenaars bouwpremies krijgen toegewe zen en waarom deze voor an deren worden geweigerd. Chaletpark of weekendpark Volgens een woordvoerder van de aktiegroep werd door de gemeente Waasmunster oorspronkelijk geweigerd om personen in te schrijven op adressen gelegen in het chalet park De Maretak. Momenteel gebeurt dit wel. Naar verluidt schijnt men bij het bestuur van ruimtelijke ordening en Stede- bouw hiervan niet van op de hoogte te zijn. Volgens dit be stuur zou het park in de plan nen van aanleg bestempeld staan als weekendpark. In het chaletpark werden de laatste jaren tientallen bewo ners geverbaliseerd omwille van de meeste futiliteiten. On dermeer voor de aanleg van terrassen, voor het rooien van enkele bomen, voor het plaat sen van een afsluiting als voor het oprichten van een hout mijt. Niet te verwonderen dat ingevolge van de talrijke mis toestanden die zich voordeden in De Maretak reeds 45 chalets van eigenaar veranderden. Er staan er trouwens nog een tien tal te koop. Tevens willen de bewoners verder ingaan tegen de onwettige oprichting van een openbare drankgelegen heid in het chaletpark. Dat vooral de rust verstoord en tevens een groot deel aan het rustieke en eigen private ka rakter van het verblijfpark ont neemt, aldus een woordvoer der van de aktiegroep. Akties van de waakgroep Na de zogenaamde bomaan slag, dagvaardingen en laster, is de maat vol bij de Maretak- bewoners. In afwachting van een definitieve gerechterlijke uitspraak willen zij overgaan tot akties. Naast een pamfle- taktie, wordt er ondermeer ge dacht aan meerdere konkrete akties. met het afsluiten met kettingen van de toegangswe gen tot het chaletpark zodanig dat geen wagens van niet me de-bewoners meer in- of uit kunnen. Dit om het privaat karakter van het chaletpark te benadrukken. Verder akties betreffende de eigenlijke oprichting van een speelterrein voor de jeugd. Te vens wil de waakgroep verder ingaan tegen de onwettige op richting van een openbare drankgelegenheid in het cha letpark De Maretak Ze zijn van oordeel dat hierdoor de rust wordt verstoord en dat een groot deel aan het rustieke en eigen private karakter van het verblijfpark wordt ont nomen. Waterverbruik Naar verluidt worden er mo menteel enkele tientallen eige naars gedagvaard door de pro motor daar zij sommige syn- dikkosten weigeren te betalen. Een van deze kosten betreft het waterverbruik voor de pe riode van 1982-83. In deze pe riode ismen er in geslaagd om via een herrekening en verde ling van deze kosten te laten oplopen tot 44 fr. per kubieke meter. Tevens hebben de be trokken eigenaars heel wat vragen omtrent de aanleg van de infrastruktuurwerken. Bij aankoop werd de kopers voor gehouden dat ondermeer aan wezig was, een speelplein, een sportterrein, ligvelden, een re- kreatieweide, uitgestrekte groenzone's en een perfekt on derhouden waterafvoemet. Momenteel poogt men deze zaken op te richten op kosten van de eigenaars waar deze normaal ten koste van de pro motor hadden moeten vallen. De waakgroep-aktiegroep blijft in geen geval bij de pak ken zitten. Op een aktieve ma nier willen ze verder hun rech ten verdedigen. (v|P) De laatste gemeenteraadsvergadering te Stekene vóór de vakantie werd een woelige bijeenkomst. Wellicht zat de aanwezigheid van een tiental inwoners van de Prinsen straat er voor iets tussen dat sommige raadsleden en/of schepenen nogal vlug op hun teen waren getrapt, zich opmerkelijk aktief toonden en zelfs tijdens de zitting van mening veranderden... Eén en ander bracht burge meester Boeykens er toe met een schorsing van de zitting te dreigen en even later zelfs en kele toehoorders, die spontaan waren gaan applaudiseren. aan de deur te laten zetten door de aanwezige politie! Bewoners tégen Burgemeester Boeykens bracht het onteigeningsplan van buurtweg 18, Prinsen straat. zelf naar voren. «Reeds tijdens de zitting van 25 april '85 hebben we onze goedkeu ring gegeven aan de voorlopige vaststelling», aldus de burge meester. die de eigenlijke be handeling van dit «aktuele» punt (aanwezigheid van bewo ners) doorschoof naar schepen Koppen Die begon met eraan te herinneren dat de vorige CVP-OCP-meerderheid voor de toenmalige (GeBe)-opposi- tie was bezweken en van 12 naar 10 meter rooilijn was ge komen. Dit lokte direkt reak- tic uit van OCP'er Geerinck: «Met die mensen kon je ten minste praten!» De schepen deelde mee dat er twee brieven waren binnenge komen naar aanleiding van het openbaar onderzoek. De eer ste gaf bezwaren mee als «pri vacy weg», «koniferen en muurtje afbreken». «Kortom: alweer een kwestie van vergoe ding», aldus Koppen die verze kerde dat alles zal worden be taald. Een tweede schrijven was vergezeld door een hele lijst \an handtekeningen, zo wat alle inwoners van de straat. Ze vrezen dat door de aanleg van de nieuwe straat het landelijk karakter zal ver loren gaan, dat er veel te snel zal worden gereden, dat het er onveilig zal worden voor de vele jonge kinderen die er wo nen en dat er té veel land bouwgrond zal verloren gaan. Ze keuren de verbreding van de straat volledig af maar zijn wel voor het leggen van een riolering, die noodzakelijk is. Gelukkig maken tegen goesting OCP-er Van der Steichel vroeg waarom het schepenkollegc deze verbreding wilde door drukken terwijl de overgrote meerderheid van de inwoners tegen is. Koppen rcplikeerde dat dit punt enkel het vervolg is van datgene wat het vorige bestuur in gang heeft gesto ken. CVP-cr Rollier verduide lijkte dat er 'plots' 68 handte keningen van 41 gezinnen wa ren en dat slechts 4 mensen niét hadden getekend: «Het gemeentebestuur wil de inwo ners van de Prinsenstraat dus gelukkig maken tegen hun goesting!». Schepen Koppen kon of wilde het niet meer aan en hij riep pathetisch uit «Dan moeten we den boel likwideren. Voor mij is het goed. zulle maar... de bewoners moeten dan maar zelf op de blaren zitten wan neer we niets meer zullen on dernemen om nog iets voor hun straat te doen!». Tot dan toe was de «rest van het schepenkollege» bijzonder afzijdig gebleven, maar nu meende schepen Hcyse dat er duidelijk onderscheid diende te worden gemaakt tussen de rooilijn en de weg zelf. Hoorzitting Burgemeester Boeykens waar schuwde de raadsleden dat het niet de moment was om aan verkiezingspropaganda te doen cn Rollier antwoordde daarop: «Volg het voorstel van de inwoners cn we zwijgen erover: leg riolering en laat het nieuwe wegdek achterwege. Dat is dan échte inspraak Schepen Hcyse vond deze tus senkomst theatraal en noemde demokratic het feit dat er bin nen drie jaar mocht worden gekozen voor een nieuw be stuur. terwijl Boeykens dreig de met een schorsing van de gemeenteraadszitting: «Dan kunt ge verder op de gang gaan vertellen...». SP-cr Noens drukte erop dat de inwoners zich bezorgd ma ken om de verkeersveiligheid na de uitvoering van deze aan- passingswerken. «Reeds vroe ger hebben we moeten ervaren dat bij het ontbreken van een centrale stuurgroep voor ruim telijke ordening in onze ge meente, de bevolking géén kans heeft, haar eigen visie en bekommernissen te laten op nemen in het belcidsgebeu- ren». aldus Noens. Hij stelde dan ook voor. via een hoorzit ting de verzuchtingen van de betrokken inwoners te achter halen en om via besprekingen tot een oplossing te komen. «Wij zijn niet tegen de voorge stelde verbeteringswerken». aldus de SP-er: «We menen dat er verkeerstechnisch kan worden ingegaan tegen de ge vreesde verkeerssnelheid in de betrokken woonstraat». Hij vroeg dan ook uitstel van dit punt. Dr. Boeykens laat kollega zaal uitzetten Natuurlijk ging de meerder heid niet in op de suggestie van Paul Noens, die zich dan ook afvroeg of er te Stekene wel enige inspraak wordt geduld. Deze vraag lokte een spontaan applaus uit op de tocschou- wcrsplaatsen. Een zichtbaar geïrriteerde burgemeester maande z'n kollcga-dokter André De Grave aan om op te houden met applaudisseren cn gebood hem meteen de zaal te verlaten: Dit verwekte natuur lijk wrevel bij de mensen van dc Prinsenstraat. Iemand ver liet uit solidariteit met het slachtoffer dc zaal en herinner de het gemeentebestuur eraan dat zij enkele jaren geleden hadden nagelaten, dc nodige grond aan te kopen om nor maal verkeer van o.m. dc vuil- msophaalwagcn mogelijk te maken. Dal dit laatste voertuig zich niet kan draaien in de n gelegenheids de feestzaal V« Zondag 14 juli vertrekt aan jeugdhuis Den Eglantier. Apostelstraat 25 in Sint-Niklaas (achter dc hoofdkerk) een fietstocht. Men doet daarbij een elftal kastelen in Sint- Niklaas. Waasmunster cn omgeving aan. De vrije start is voorzien tussen 10 cn 14 u.. de geleide fietstocht begint om II u. stipt. Je betaalt 50 frank voor brochure én konsumptie na de fietstocht. Dc totale afstand bedraagt 42 km In Sint-Niklaas rijdt men langs het Castrohof cn het Paddcschoothof. in Bclscclse via het plaatselijke kasteel. Waasmunster is zoals bekend een kastclcnmuscum in open lucht: I-es Gobclcts van De Lovinfossc voorbij de nieuwe Rozenbergabdij, Ortegat, Blauwcndael (waar de gemeentediensten zijn gevestigd) en het kasteel van Som- beke. Vandaar gaat het naar het Marnixkastcel in Borncm over dc Schelde en men komt weer Sint-Niklaas binnen via kasteel Walburg. (wv) Kans op overname groot Donderdag 27 juni heeft de rechtbank van koophandel de n.v. Elversele, gevestigd in de Dorpstraat 19 te Elvcrsele. failliet verklaard. Deze faling kwam niet helemaal onver wacht vermits deze onderneming een dochteronderneming was van de n.v. Van Damme uit Hamme die op 20 juni failliet verklaard werd. De firma n.v. Elversele was financieel verstrengeld en afhankelijk van het bedrijf Van Damme, dat op het moment van het faillissement 62% der aandelen van de n.v. Elversele in bezit had. Over de beheerspraktijken bij de n.v. Van Damme doen de wildste geruchten. Er wordt beweerd dat sommige beheerders zich meer dan 600.000 fr. per maand lieten uitbetalen. Op dergelijke manier is het volgens het ACV duidelijk dat miljoenen steun van het Textielplan en herstruktureringen geen zin hebben. Flanders Technology De n.v. Elversele had een soliede ervaring in de fabrikatie van haaksluitingen met een zeer gevarieerde afzet o.a. voor de meubelindustrie, auto- en schoennijverheid, sport- en beschermkledij. enz. Het bedrijf was gekend voor haar produkt Elastogrip, de eerste elastische sluiting op de wereldmarkt. Het was nog present op de jongste Flanders Technology en lid van de Flag De onderneming startte te Elversele op 22 oktober 1970 met een begin kapitaal van 20 miljoen, waarvan de n.v. Van Damme toen 25% der aandelen bezat. Twee jaar later werd het kapitaal nogmaals met 20 miljoen verhoogd en in 1975 nogmaals met 6 miljoen Het maatschappelijk kapitaal werd in mei 1981 verminderd met liefst 13.8 miljoen als gevolg van gekumuleerde verliezen, en werd in diezelfde maand opnieuw verhoogd tot 41 miljoen. In 1981 startte het gekende Textielplan en om rekonversie en moderniseringsinvesteringen mogelijk te maken werd een aanvraag ingediend voor een bedrag van 28 miljoen om zodoende de onderneming overlevingskansen te ge ven Hiervan werd door het Textielplan 19.2 miljoen toegestaan en moest het bedrijf een eigen inbreng van 8,8 miljoen realizeren Van deze 19,2 miljoen werd 11,4 miljoen ter beschikking gesteld in de vorm van niet stemgerechtigde aandelen waarmee het maatschappelijk kapitaal uiteindelijk werd opgetrokken tot 51.4 miljoen. Niettegenstaande deze miljoenensteun in 1984 meldde de jaarrekening 1984 nog een gekumuleerd verlies van 48.8 miljoen, Overwegend dat dezelfde leiding van de n.v. Van Damme de touwtjes in handen had bij de firma Elversele werd het lot van deze onderneming spoedig beslist. Tot heden waren nog 30 arbeiders en 5 bedienden in Elversele aan het werk in een bedrijf dat 12% werkte voor de binnenlandse markt en 88% voor de export in E.E.G.- landen, U.S.A., enz. Door de rechtbank werd de faling uitgesproken ingevolge een miljoenenschuld bij R.S.Z.. B.T.W., belastingen. N.M.K.N. en diverse leveranciers. Als kuratoren werden meesters Dauwe en Baillon aangesteld. De vakbonden hebben erop aangedrongen, de zaak grondig te onderzoe ken wat betreft het gevoerde beleid. Overname? Van de kuratoren kon het ACV op 28 juni nog vernemen dat er tenminste 5 belangstellenden waren voor overname, j zodat de kans groot is dat vrij spoedig het geheel of een belangrijk deel van de tewerkstelling zal gered worden. De ACV vrijgestelden Patrick Gorrebeeck en Bazicl Van der Weken stellen opnieuw het gebrek aan informatie en inspraak van het personeel in deze kleine ondernemingen aan de kaak Er was in deze firma geen syndikale delegatie, geen veiligheidskomité cn geen ondernemings raad. Ook deze kleine ondernemingen hebben een beroep gedaan op miljoenensteun van de gemeenschap zonder hun personeel dat ertoe bijdroeg, deze gemeen schapssteun te bekomen door het betalen van hun belas ting. tijdig te informeren en bestendig op de hoogte te houden over wat met deze gemeenschapssteun gebeurt. Het ACV-tcxtielverbond Waasland blijft hiertegen protes teren en zal blijven aandringen bij dc nationale leiding van centrale en A.C.V. opdat de demokratizering in de kleine ondernemingen verder zou worden gezet. Prinsenstraat is trouwens zo wat het voornaamste argument dat we te horen kregen voor de verbreding van de straat. Na de «uitwijzing» trachtte de burgemeester nog het argu ment van de subsidie uit te spelen, maar de sfeer was té erg vertroebeld om nog een normale diskussie te voeren. Vooral OCP-er Geerinck ging er keihard tegenaan en ver weet de bestuursmeerderheid een loopje te nemen met de demokratie. Toen Dhollandcr (GeBc) meende dat tien meter nog té weinig was, kreeg, hij als rep liek dat het over «inspraak ge ven» ging, waarop burgemees ter Boeykens antwoordde: «We zullen ze inspraak geven, later CVP-er Rollier dacht dat deze definitieve goedkeu ring dc laatste mogelijkheid was voor inspraak cn deze keer beloofde schepen Heyse: «De mensen zullen inspraak krij gen. maar het onteigenings plan ligt nu vast». Uiteindelijk stemde schepen Koppen samen met CVP cn OCP tegen, de rest van de Gemeentcbclanger en SVP voor, terwijl de SP zich verras send onthield. GREMAR uit Sint-Niklaas. 2. Geert De Bcelde, student wonende te Sint-Niklaas. Voor Temse-Bevercn. 1. Syl- vain Lockefeer leraar aan het Kollege in Sint-Niklaas en ak tief in de milieubeweging in het Waasland. 2. Rcné Vcr- straeten, Dc Klingc. gepensio neerd schoolhoofd en aktief binnen dc dorpsraad. De parlementsleden van Aga- lev oefenen hun mandaat full time uit cn kumulcrcn dit niet met een andere job of met een andere funktie. Voor dc bezol diging van de parlementairen werd het volgende overeen ge komen. De wedde van een parlementair bedraagt nor maal 150.000 fr. per maand. De arrondisscmcntsraad besliste Nelly Maes als lijstaan voerder voor dc Kamer aan te duiden. Robert Van Duyse (Dc Klinge) neemt dc tweede plaats op de provincicraadslijst voor het distrikt Temse. Na dc bevestigingen van de vorige arrondissementsraad zijn de lijstaanvoerders voor dc komende wetgevende verkiezingen bij de Volksunie thans allen gekend: Kamer: Nelly Macs. Senaat: Walter Peelers. Provincie - district Sint-Niklaas: Leo Van Hoeylandt. Provincie - district Temse: Alois Goyvaerts, Robert Duyse. De parlementairen van Agalev kunnen kiezen tussen twee mogelijkheden: ofwel 75.000 fr. per maand waarbij men zelf alle onkosten draagt, ofwel 45.000 fr. per maand waarbij Agalev alle onkosten betaalt. Dc rest van de parlementaire wedde wordt afgestaan aan groene beweging. De volledige lijst, waarbij l ridge regio's van het Waasland bod komen, zal in medegedeeld worden. De leden van Agalev van het arrondissement Sint-Niklaas hebben voor de parlements verkiezingen van 8 december volgende mensen voorgedra gen als lijsttrekker en eerste opvolger. Voor de kamer: Chris Steen wegen. Bevcrcn, bioloog, hij is Vooral aktief op het gebied van geweldloos verzet, de vredes beweging en nieuwe vormen van energie, een eerste opvol ger is Luc Van Lancker. op voeder uit Belsclc en aktief in verband met problemen rond werkende jongeren. Voor de senaat: St.-Niklaas- Dcndermonde) als kopman Hilaire Dc Prijcker, Waas munster. zelfstandig handelaar die lid is van de stuurgroep van Agalev en de werkgroep fede ralisme van Agalev en Ecolo Dc eerste opvolger is Jcf Bun- kens uit Temse, medeoprichter van Agalev Waasland. Voor de provincie: Voor Sint-Niklaas-Lokcrcn: 1. Edwin Foubert een architekt In de Durmegemeente Helrode ging de de konfrerie van Sint-Elooi. rn zestigste maal deelnemer, en tweehonderd paarden en hun gespan I De viering van de nationale feestdag krijgt dit jaar te Beveren een speciaal karakter. Men gedenkt er het zestigjarig bestaan van het nationaal verbond der oorlogs invaliden, afdeling Beveren. Er vindt een herinnerings plechtigheid plaats voor de burgerlijke en militaire slacht offers van wereldoorlog twee. De naaste familieleden wordt namens het gemeentebestuur een aandenken over handigd. Het programma van de 21-juli viering ziet er uit als volgt: te 9 u. samenkomst aan het lokaal met het opsteken van de erete kens. Te 9u45 wordt de stoet gevormd met vertrek naar dc Sint-Martinuskcrk. waar te 10 u. een mis opgedragen wordt, gevolgd door Te Deum. Er zijn voorbehouden plaatsen. Om 11 u. start dc optocht naar het monument met een bloe menhulde cn met opluistering door de K.K. Harmonie Kunst en Vreugd Van daar gaat dc stoet naar het standbeeld van Generaal Maczek voor een bloemenhulde. (Ilu30). Het gemeentebestuur zal te 12 u. het gezelschap ontvangen in het kasteel Cortcwallc. Daar vindt dc uitreiking plaats van de onderscheidingen aan ver dienstelijke leden van het Na tionaal Verbond der Oorlogs invaliden. gevolgd door een toespraak van dc burgemees ter en receptie. Voor dc ingeschrevenen vindt of dc te 13u30 een gelegenheid! ner plaats in stracten. Inschrijvingen voor op 6 cn 7 juli te 11 u het lokaal Sint-Barbara, Markt 13. (kostprijs 625 Om I6u30 vindt in dc de vertoning plaats van de over het bevrijdingsfeest september 1984 Te 19 u. is er koffietafel de ingeschreven (100 fr.) 21ul5 optreden van dc groep Lange Sticn. in het mcin Cortewalle en te sluit de 21 julieviering met prachtig vuurwerk. De gastronomische club «Pros per Montagnc» organizécrt voor dc eerste maal een wed strijd voor de titel van «eerste pasteibakker van België» cn dit op 30 september cn 1 okto ber in dc hotelschool van Na men. Het lema is: «kreatie van een verjaardagstaart op van bladerdeeg met boti Voor meer informatie kan r bij de club terecht op adres: Velodroomstraat 51 8400 Oostende, tel 70.82.49.

De Voorpost | 1985 | | pagina 8