Waas ambachtelijk weekend an zesde uitgave toe Bobbelken Vooropening» van het bezoekerscentrum Molsbroek te Lokeren stelen in Sint-Niklaas en Waasmunster als pleisterplekken .25 cl NATUURBIER cat. i Boeketje Vlaanderen over de Scheldekant Lokerse 11.11.11-aktie steunt Koudougou Sint-Annaparochiefeesten te Lokeren Heirbrug weekend, eind in heel het Waasland, is traditioneel dé Zoals we in onze vorige aankondiging schreven: de openingsdatum van het bezoekerscentrum is nog niet bepaald... En na wat we gisteren gezien hebben zal die tijd nog wel wat aanslepen. Dat heeft echter niet belet dat we al aan een officieuse «vooropening toe waren». Want vanaf 1 juli zullen aldaar al heel wat akkomodaties aan de bezoekers worden aangeboden. f. Medewerkers aan het ambachtelijk weekend in 't Waasland, gezellig bijeen en duimend op een suksesvolle p (Delro) augustus krijgt het vakantiegemoed van Sint-Niklaas nog i ambachtelijk weekend van de gewestelijke VVV-Land van Waas, bét .'ristisch gebied in de regio, zo stelt de initiatiefnemende vereniging zelf. 75 itslui en 15 horeca-instellingen vrienen hun medewerking aan de happening. De :p 'Ambachtelijk Weekend' die vorig jaar uit de gidsenknrsus van de VW tond en het weekend nu voor de tweede keer organizeert, stippelde vyf pleisterroutes waarvan er één kort genoeg is om gewandeld te kunnen worden. Nieuw voor deze t uitgave is de inschakeling van, naast bet kasteel Walburg, dat van Waasmunster: iwendael. Daar is het heemkundig museum te bezoeken en loopt een fototentoonsteL over oude... ambachten. De expo in Blauwendael, in Walburg en de Witte Molen oude traktoren waarvan er enkele ook ingeschakeld worden ooi voormelde routes te eveneens nieuw. In tegenstelling tot vorig jaar werkt de VW van Klein- bant niét mee aan het weekend en worden er in die regio dus ook geen interessante of mensen aangedaan. Dit om het Wase karakter van bet initiatief niet te zeer te iden, verduidelijkt voorzitter van de gewestelijke VW Land van Waas Staf Van De verstandhouding tussen beide WV's zou overigens opperbest zqn... •Niklaas. De Sint-Niklase schepen voor toerisme Van Daele lichtte het initiatief toe :t Nhjoise 75 ambachtslui, dat is een meer dan vorige keer. Het kaasbereiders, mole- cen garnalenpelstcr, ingers, twee schaapher- goudsmeden, kantwerk- l en ga zo maar door. Het tvaderlijke bedrijf wordt wel levendig gehouden, el is duidelijk. En alhoc- hun bijzondere vaardig- d de hoofdtoon voert tij- het weekend van 24 en 25 [ustus a.s., ruimt de VW belangrijke plaats in or de streckgastronomie, or gerechten als vlaaien, ko- tt met appelmoes cn boc- ibrood cn streekbicren als rel, den Eksaardsen Blauw de, de Cuvée de Briquevillc een brouwerij uit Steen- rp) die geproefd, genuttigd nncn worden langs de vijf utes. Als je 't even nagaat is t allemaal niet zo verschrik- li)k typisch Waas, maar *d: men moet de mensen te eten geven, menukaarten van sommige itaurants slaan wel even uit pan wat het Wase karakter "an betreft. Zo serveert res- urant-tearoom Bridge een :ak au poivre (dan wel tegen 0 i.p.v. 370 frank, dan je hij i ridgc!) en worden elders zelfs «lamskotelet Niqoisc cn zo 1 meer.. en een kip 'bon- femme' (met stevige borst- geserveerd. Nee. geef maar het Wase potjesvlees groenten, de 'paling op aailoperswijze', een broodje aas met mosterd erop van de ibriek De Kroon uit Haas- lonk, een Brcughelschotel of Vlaams bladerdcegjc, een nolenaarsomelct' misschien de trammelet die je in Den "^trapper, het stamlokaal I Drieskc Nijpers, te Sint- hk JUlis kan krijgen. Spijtig ge- u K*g bereidt geen enkel res- to aur;«nt de raapjes met ham of witte saus, de eend met ,tza MPjcs, de bijzondere fj| thaapsragoüt of de paardc- ■orsten uit Lokeren klaar id i Co waarvan het recept zo keurig achteraan de brochure n.a.v. dit ambachtelijk weekend wordt uitgebracht, staat te le zen. Op het kasteel Walburg, onder het lover cn met rondom een vijver - inderdaad een prachtig dekor - wordt het wellicht ook lekker smullen. Daar zorgt voormelde werk groep wel voor. Langs Wase wegen Marcel Van Brussel licht de verschillende routes toe. De eerste is een wandelroute, niet meer dan enkele kilometers lang en volledig in Sint-Niklaas gesitueerd, waar o.m. de oude gebouwen rond de Grote Markt, de musea en de O.-L.- V.-kerk worden bezocht. Van 10 tot 18 uur zetten her en der in Waas ook de ambachtslui hun atclicrdcurcn open. In Sint-Niklaas zijn dat bv. Julicn Suy die drukt op een handpers van 1820 ongeveer, kantwerk ster Nadine Pauwcis en haar vrienden, wever Jcan-Marie Dcsseaux, kcramiekcr Luden Tmck en Jef Pattyn die goud smid is. Route nummer één is bedoeld om per fiets of met de wagen afgelegd te worden en is met een de langste: 85 km. Ze voert langs Beveren, Melsclc, Doel, Kicldrccht. Mccrdonk, Vrasene en Sint-Gillis. Op het programma staan bezoekjes aan het in 1500 door de adellij ke familie Triest gebouwde kasteel Hof ter Wallc. nu Cor- tcwalle genaamd, te Beveren, de kapel van Onzc-Licve- Vnuw van Gavcrland, aan de windmolen van Doel cn de parochiekerk Sint-Engelbcrtus te Kicldrecht. De weg door kruist ook Prosperpolder. En fin, eigenlijk maak je natuur lijk zélf uit wat je bezoekt en wat niet; de VVV heeft er alleen voor willen zorgen dat er wat te bezoeken en te bekij ken vilt. Zo'n 16 ambachtslui nog langs deze eerste route, onder wie een imker, een koordcnvlechter, een koper- graveerder cn een schaapher der. Broeder Isxloor is geen arbeider, hij werd wél heilig verklaard cn zijn geboortehuis in de Okkc voordes traal te Vrasene is daarom zowat een bedevaartsoord geworden: óók te zien langs route 1! Route 2 dan. Die is 44 km. lang cn verbindt de gemeenten Temse, Steendorp, Kruibekc cn Nicuwkerken. In Sint-Ni klaas bouwt Arthur Prinsen or gels, kcrmisorgels en andere. Hij bespeelt ze ook cn kan er zeer boeiend over vertellen. Langs de Wilfordkaai gaat het naar de Gelaagstraat waar zo wel de brouwerij Van Goe- thera als mandenmaker Van Roycn huist. De eigenaars van de HoUebcckhocvc geven je een rondleiding in hun bedrijf, tonen een film over het berei den van zuivelprodukten. je mag er melk cn botermelk proeven en tussen 16 en 18 uur (hèbe, dat zijn leuke dingen voor de mens!) worden de koeien gemolken, met de hand uiteraard. Wat vroeger kouwc koek was, wordt nu een ge beurtenis... Sinds Marcel Moordtgat uit Haasdonk weet waar Abraham de mosterd haalt, gaan bij hem ook nogal wat potjes van deze kruidsaus de deur uit. Hij ver telt je wel niet heel precies hoe je mosterd, of tenminste zijn mosterd, maakt, maar je kan in De Kroon vast wat opste ken. Beeldhouwers cn kunst schilders zijn aan het werk in Temse. Nicuwkerken cn Sint- Niklaas. Marcel De Cortc toont hoe je paarden beslaat en molenaar Cyricl Van Geert som hoe een molen (de Witte Molen) werkt. Marathon Zoals alle routes vertrekt ook de derde op de Grote Markt. Ze leidt verder via Temse, Helrode cn lilversek naar Waasmunster. Belangstelling voor het uitsnijden van speku- laasplankcn zoals Karei Col man (Sint-Niklaas) dat doet? Of voor het werk van mees- terpottenbakker Henk Cruys- saert (Helrode)? Voor de ma- queterie of zeg maar het hout- inlegwerk van Albert en Her man Van Mele (Elversele), het borduurwerk van Leona De Lam per uit Sombeke? Dan moet je deze route wel volgen. Het kasteel Blauwendael waar je tegen betaling van 30 frank een bord slijtpap en witte spe- kulaas kan smullen) en de kan- twcrkersklub Norbertine staan ook nog in het program maboekje vermeld. Op de Witte Hoeve van de Broeders Hiëronymieten bereidt men nog boter zoals dat een eeuw geleden gebeurde; je kan ze proeven op een boterham met kop. De vierde route is de op één na langste. 65 km is het om van het kasteeltje Villa Aimée in Sinaai, via de neogotische Kopkapcl, het museum voor folklore en plaatselijke ge schiedenis en de parochiekerk Sint-Laurentius in Imkeren, via spinster Bertha Cools en meesteres in het vervaardigen van Parijsc kant Annie De Backer, beiden van Daknam, via nog de koffiebranderij Estrella te Haasdonk, vlasbe werkers Emmcric en Omer Calle, schaapherder Alfons Vcrcruysscn (Stekenc) en het Vossenhol van Reintje Vos in Kcmzckc (waar boekweitpan- nckoeken en kneukels gebak ken worden) naar de Rooman- molcn in Sint-Pauwels te gera den. Het was een marathonzin en ik vermoed dat die laatste route door iedereen die ze naar haar volledige beschrij ving wil volgen als een mara thon zal worden ervaren. Een keuze maken lijkt me het best. Oude trakteren Met de medewerking van de Historische Landbouwmachi- ncsklub uit Sint-Niklaas wor den tijdens het ambachtelijke weckend in de buurt van de kastelen Walburg cn Blauwen dael cn de Witte Molen enkele van de eerste landbouwtrek kers tentoongesteld De klub bezit momenteel 60 trekkers. Drie daarvan worden effektief ingezet om met een aanhang wagen de verschillende routes te rijden. Hetzelfde gebeurt met enkele 'paardentrams'. Of je nu vertrekt of aankomt, in kasteel Walburg zal je het hele weekend door welkom zijn. Kantwerksters demonstreren er hun vingervlugheid en vanaf 10 uur 's morgens kan je eten en drinken krijgen. En niet zomaar wat, dat spreekt: kote letten met pruimen, potjes- vlees, Wase vlaaien enz. en om door te spoelen een Kerel of een Oude Bruine. Opdat wie interesse heeft voor het drukke programma vlot zou kunnen volgen, heeft de gewestelijke VVV een uitgebrei de brochure met routebeschrij vingen, informatie over de ver schillende ambachten en ge rechten en zelfs enkele recepten uitgegeven. De brochure kost 20 frank, 50 frank als je ze laat opsturen en je kan ze tegen die prijs kopen op volgende adres sen: toeristisch informaliekan- loor. Grote Markt 46 te Sint- Niklaas (031777.26.81); VVV- Beveren, Kerkstraat 3, 2788 Vrasene (031775.70.29); VVV- Lokeren, Torenstraat I, 9100 Lokeren (091148.28.05), en VVV Temse, Vierschaar l, 9170 Waasmunster (0521 47.7034). (leo de bock) André Verstraeten, de bezie ler van VZW Durme, verwel komde tal van aanwezigen: volksvertegenwoordigers Miet Smet en Georges Anthuenis. schepenen Magherman en De Meyer, de leden van de Heemkring, dhr. en mevr. Strubbe, brouwers uit Ichte- gem, en nog tal van sympathi santen. Burgemeester Liebaut die na een druk schooljaar even aan een welverdiende va kantie toe is, liet zich veront schuldigen. Over de opbouw en de uitgroei van het bezoe kerscentrum kregen we dan van André Verstraeten tal van interessante bijzonderheden. De VZW Durme kan zich ver heugen op de groeiende be langstelling van groepen en scholen. In de voorbije maan den noteerde men reeds 45 geleide bezoeken! Ondertus sen wordt door een team van BTK-ers, DAC-ers en gewe tensbezwaarden druk gewerkt aan het opstellen van een nieu we vegetatiekaart en aan de evaluatie van de beheerswer- - ken die de laatste jaren uitge voerd zijn. Ook aan het inrich ten van de omgeving van het bezoekerscentrum, de uitbouw van een natuuredukatieve en dynamische tentoonstelling, het uitwerken van natuurwerk- bladen en begeleiding van speelse natuurbeleving voor jongeren wordt de nodige aan dacht geschonken. Naast het genieten van de natuur, de bloemen, de bomen, de vogels en het water willen de meeste bezoekers wel graag op een aangename manier iets meer vernemen over het leven en de samenhang van al deze natuur elementen. Opvang van het publiek of het onderdeel «so ciaal beheer» kregen in het beheersplan van het Mols broek alle aandacht. De kroon op het werk is hier ongetwij feld het bezoekerscentrum zelf, dat de VZW Durme kon realiseren met medewerking van 9 openbare besturen of organisaties. Bij het aantrek kelijk maken van dergelijk na- tuurcducaticf initiatief, voor een publick dat vaak uren heeft gewandeld hoort zonder twijfel het aanbieden van een drankje. Zeker omdat in het unieke kader van het be schermde en gerangschikte re servaat, de natuurliefhebbers kunnen verpozen op wat zon der bluf het «mooiste terras» van de streek kan genoemd worden. Hier was het steeds een zorg voor VZW Durme zeker geen gewoon café in te richten. Zo is er in het gebouw zelf rookverbod. Wel rijpte de idee om naast enkele gangbare dranksoorten ook iets spe ciaals aan te bieden. Na bijna twee jaar uitselekte- ren ontstond het «Bobbelken». Hierbij liet een beperkte werk groep zich leiden door een aantal hoofdlijnen, het specia le diende een gezonde natuur lijk bereide drank te zijn, aan sluitend bij een traditie van onze streek en met een histo risch gegronde naam. Na enige overweging kreeg bier de voor keur op andere dranken. Bier is immers de drank waarvoor ons land een wereldreputatie bezit. Ook gaf het rijke Vlaamse kunst- en kultuurle- ven regelmatig aandacht aan bier. Denk maar aan Adriaan Brouwer, de pot van de boeren van Olen, of meer recent aan de vriendenkring rond Her man Teirlinck die vaste geuze- drinkers waren. In het begin van deze eeuw kende elk dorp nog verscheidene brouwerijen. Helaas zijn de meeste verzwol gen in de schaalvergroting en de koncentratie die ook in de brouwerij wereld vervlakkend werkte. Zo is er in het Waas land geen enkele aktieve brou werij meer (In Lokeren zelf telde men er destijds 28!). Bij het bepalen van de keuze is men niet over één nacht ijs gegaan. Na het doornemen van «bierliteratuur», en ge sprekken met oude Lokeraars over het vroegere Vlaamse bier. volgden talrijke kontak ten met kleine brouwerijen. Uiteindelijk bleken 3 moge lijkheden om een passend bier uit te selekteren. Het gemak kelijkst was de keuze van een etikettebier: een drank die in dezelfde streek onder verschil lende benamingen wordt aan geboden en waarbij dan zelfs de naam van de brouwerij niet eens wordt vermeld. Een werkwijze die heel wat vraag tekens oproept. Uiteindelijk komt alles iiit hetzelfde vat. Dergelijke formule werd afge wezen voor het bezoekerscen trum. Een tweede mogelijk heid was het laten ontwikkelen van een nieuw bier. Gezien de vrij geringe omzet, werd dit door de meeste brouwerijen afgewezen als «te moeilijk en onrendabel». Toch werden nog drie proefbrouwsels ge maakt. De smaak was echter beneden peil. Dat kon men de bezoekers van het Molsbroek niet aandoen. Uiteindelijk kreeg de derde mogelijkheid de voorkeur. Hier werd ge zocht naar een kleine ambach telijke brouwerij die een echt natuurbicr brouwt, naar oude uit het Waasland verdwenen traditie. Hierbij werden ver schillende eisen gesteld: Het VAN HOGE GISTING GEBROUWEN VOOR bier mocht nooit verkocht zijn te Lokeren of in het Waasland: de brouwerij diende zich kon- tractueel te verbinden het bier onder geen andere benaming in de regio te verkopen, het mocht zeker niet te duur zijn, het moest uitzonderlijk lekker van smaak zijn, het diende bier te zijn van hoge gisting met een alkoholgehalte van 4 tot 5°, het diende volledig natuur lijk gebrouwen te worden; smaakstorende bewaartechnie ken als pasteurisatie werden afgewezen; originele streek- vreemde abdijbieren, etc. kwamen niet in aanmerking, het diende een bier te zijn van een andere soort dan de alge meen verspreide door de grote brouwerijen en het diende te komen uit een Vlaamse brou werij. Na heel wat uitselekteren tus sen ongeveer 120 biersoorten (dat uiteraard niet op een avond is geschied) viel de keu ze op een bier van de brouwe rij Strubbe die in de schaduw van het Romaanse kerkje van Ichtegem binnen al de gestelde eisen brouwde. Het bier wordt hier aangeboden onder de be naming die reeds in 1776 te Lokeren werd vermeld en pas verdween tijdens de laatste oorlogsperiode: «dobbel bier» of zoals het vlot in de mond ligt «dobbelken». We kunnen dit «dobbelken» dus in alle eer lijkheid een echt streekbier voor Lokeren en het Waasland noemen. Het is niet de bedoeling het bier buiten deze streek te ver spreiden. Wel zijn er reeds contacten geweest met de Waasse natuurbeschermende verenigingen om te bate van het Natuurfonds Waasland het «Dobbelken» ook bij de leden te verspreiden. Verder kan ook worden aangekondigd dat ter gelegenheid van de voor stelling van het «Dobbelken» door de vrienden van de heemkring «De Souvereinen» einde 1985 een bier-tema-num- mer van hun tijdschrift zal ver schijnen. Hierin zullen veel fa cetten van het rijke Lokerse brouwers- en bierverleden worden besproken. Ten slotte nog enkele details over de smaak en het proeven van het bier zelf Let op de crèmige geur, die een extra aksentje krijgt door het gekozen bour gogne-glas. Laat het dan maar smaken in 2 fasen: eerst laten rollen in de gesloten mond en dan inslikken met kleine slok jes. Geniet ten volle van de zurig zoete biersmaak en let speciaal op de nasmaak. Echt iets voor bierproevers. Vermelden wij ten slotte nog dat in dit bezoekerscentrum elke zondag van 14 tot 18 uur de infostand met posters, bro chures, folders, etc. zal geopend zijn. Tevens worden dan verrekijkers verhuurd te gen 20 fr. Ondertussen is men in de benedenverdieping druk bezig met het inrichten van een expositieruimte waar allerlei merkwaardigheden aangaande het Molsbroek zullen te zien zijn. Maar zoals eerder al ge zegd: de volledige afwerking en inhuldiging zal nog wat cp zich laten wachten. Lokeren. Het bezoekerscentrum Molsbroek presenteerde haar natuurbier Dobbelken (polo) Woensdag realizeerde een ploeg van de BRT-televisie voor «Boeketje Vlaanderen» opnamen aan de Wase Scheldekant (Temse-Bazel), in het Dcndermondse en de regio Oudenaarde. Deze uitzending komt zaterdag 13 juli om 19 u op antenne. En gisteren werd bij de VW-Waasland een afvaardiging van de BRT-2-radio verwacht. De omroep behandelt ook enkele toeristische aspekten van het Waasland, maar wanneer de uitzending daarvan is voorzien, is nog niet bekend. Na een openbare zitting van de werkgroep Ontwikkelingssa menwerking werd besloten de 11.11.11-aktie dit jaar te rich ten naar het projekt Dammen- bouw in de streek van Kou dougou in Burkina Fasso het vroegere Opper Volta. Daar de nationale aktie als Wij zijn nu al aan de vijfen dertigste parochiefeesten toe op Lokeren Heirbrug. Voorzitter André Saey ver welkomde zaterdagnamid dag volksvertegenwoordi ger Miet Smet, burgemees ter Liebaut, schepenen Georgette De Soete. Ma gherman, De Roover, Bus- sens, Van Kerckhove en De Meyer Stadssekretaris Paul Van Doorslaer was er natuurlijk bijIs hij niet de stuwende kracht achter de vele werkzaamheden die er nodig zijn voor zo'n school feest? Na dat wel komstwoord begon dan een rondgang in de vele ten toonstellingszalen. Voor eerst hadden wij de klas waarin de werken van de leerlingen te zien waren Zr. direktrice gaf hierbij een woordje uitleg: hier is werk te zien van alle leer lingen. vanaf de kleinste kleuterklas tot en met die van het laatste jaar iitaiaim een buitengewone grote verzameling penningen Politieagent Mare Cardon heeft ons verrast met een buitengewoon^ grote verza meling van insignes en vlaggetjes van alle mogelij ke voetbalklubs uit België en uit het buitenland. Ernest Van Houtte heeft het dan weer voorzien op een ander vlak. dat van de speelkaarten. Uit zijn rijke voorraad waren er daar 72 kaartspelen te bewonderen uit verschillende landen. Van juffrouw Veldeman za gen wij ook nog een verza meling van fossielen en mi neralen. die zij ook met veel moeite uit verschillende vreemde landen heeft ver kregen. Van dochtertje Wille mans was er al een vrij grote ver zameling van spaarpotten, portemonnee's en dergelij ke meer. Onder een dreigende hemel - iets wat we al sedert vele dan het grote schoolfeest aan. Tema van dit feest was dit jaar: «De Seizoenen». Het geheel werd ingeleid door een prachtige demon stratie vendelzwaaien door de parochiale K.L.J. die hiervoor een welverdiend applaus mocht ontvangen. Voor de pauze traden de allerkleinsten op, de kleu ters en de eerste jaars. Die kleinsten hebben altijd het meest sukses. Na een half uurtje pauze kwamen dan de groteren aan de beurt. En wonder boven wonder: men is niet moeten naar binnen vluchten. Het is bij een dreiging gebleven. De zondagnamiddag hadden ze meer geluk, want dan scheen er een stralend zon netje. De festiviteiten hebben dan nog de hele avond verder geduurd, en ook de zondag en de maandag was er plaats te weinig om al de sympathisanten te ge- -T V T,. tema heeft «Honger en de voedselproblematiek» was het dan ook vanzelfsprekend dat de keuze ging naar een Afri kaans land. Reeds vanaf 1978 is er gestart in Dassa, één van de streken van Burkina Fasso. met een globaal programma voor plat telandsontwikkeling. met ver schillende deelprojekten. Cen traal hierin staat de aanleg van dijken. Tijdens het regensei zoen houden deze dijken het water op en laten het langzaam in de grond trekken. Zo ver groot de voorraad grondwater en verhoogt de vruchtbaarheid van de grond. Reeds een 37-tal dammen wer den gebouwd. De oppervlakte die ingedijkt wordt bedraagt tussen de 5 en 10 hectaren. Het regent in deze streken onge veer 4 maand per jaar en door de bouw van deze dammen kan het anders snel verdwij nende water worden opgevan gen. Vanuit suksesvolle akties in Dassa, werden de aktivitei- ten uitgebreid tot heel de streek. Wat wel zeer voornaam is dat alle werkzaamheden van het projekt worden volledig gedra gen door de plattelandsbevol king zelf. Zo worden dammen dan ook aangelegd zonder mechanische hulpmiddelen maar met lokaal materiaal en mankracht. De plaatselijke bevolking werkt hieraan ongeveer 2 dagen per week op vrijwillige en onbezol- diede basis De Voorpost - 5.7.1985 - 9

De Voorpost | 1985 | | pagina 9