Domein Nieuwdonk open voor zonnekloppers, vvv Donkmeer en de struktuurpiannen zeilers, surfers en zwemmers rond het meer Interpellaties aan de lopende band in Zeelse Raad Arrondissement Dendermonde als ontwikkelingszone ter sprake op Berlaarse raad ACW Berlare: rechtshulp en kulturele raad centraal 10 - 12.7.1985 - De Voorpost DO S. IS NIET VERANTWOORDELIJK VOOR GEBEURLIJKE ONGEVALLEN Berlare. Het is alsof de zon gewacht heeft naar de zomervakantie en ook naar de opening van Nieuwdonk om haar warme stralen vrije teugels te geven. Het veel besproken en beschreven domein Nieuwdonk heeft vorige zondag zijn poorten geopend voor zonnekloppers, zwem mers, surfers en zeilers en meteen was de zon van de partij. Terwijl de-politiekers nog ge bogen zitten over de BPA- plannen van Nieuwdonk en zijn omgeving, terwijl de mi lieugroepen en de wetenschap pers blijven opteren voor na tuurbehoud met passieve re creatie, terwijl voor- en tegen standers van Nieuwdonk hun argumenten afwegen heeft de DDS het domein opengesteld voor de gezinnen met kinderen die er kunnen zonnen en zwemmen, maar die hierdoor ook de verre verplaatsingen om aan dezelfde recreatie te kunnen doen mogen vergeten. Mogelijkheden Het domein Nieuwdonk zal tot 1 september dagelijks open zijn van 9 tot 21 u. De zwem vijver en het kunstmatig aan gelegd strand hebben een op pervlakte van 2,5 ha. De maximum diepte van de zwem vijver bedraagt 2,5 m. Ook is er een afzonderlijk afgebaken de ondiepe zone voor kleuters. De surfers en zeilers kunnen mits betaling van 100 fr. per dag gebruik maken van het 5 ha. grote meer, ze moeten wanneer ze zich voor de eerste maal aanbieden in het bezit zijn van hun verzekering voor burgerlijke aansprakelijkheid. Nieuwdonk is te bereiken langs de Broekstraat in de ge meente Overmere. Deze toe gangsweg is echter maar tijde lijk want de intercommunale DDS en de gemeente Berlare zullen samen de nodige maat regelen treffen om de geplande verbindingsweg tussen de Den- dermondse Steenweg en Nieuwdonk voor eind 1986 aan te leggen. Een verbindingsweg die milieuvriendelijk zal ge houden worden met een weg dek van zeven meter breed. Berlare. Nieuwdonk is open. De zonnekloppers zijn er ook. De vuilnisbakken zijn voorlopig nog aan de goedkope kant (jj) PRIVAAT ri.n DOMEIN Langs beide zijaen van de weg fietspad en anderzijds een een dubbele bomenrij gepoot wandelweg. De aan te leggen met ertussen enerzijds een parkeerplaats zou dichter bij het oude Donkmeer ingeplant worden dan bij Nieuwdonk. Sociaal Toerisme Bij ons eerste bezoek aan het nieuwe domein werden we be groet door een charmante jon ge dame die de bezoekers wat wegwijs maakt met Nieuw donk dat grotendeels ge bruiksklaar is. Daarom trou wens is het domein voor het sociaal toerisme opengesteld. «De eerste zondag waren er zo'n 250 bezoekers, aldus de jonge dame, velen komen eens een kijkje nemen tot aan de poort hoe het hier reilt en zeilt. Maar toch waren er reeds heel wat zwemmers en zonneklop pers. Er is op Nieuwdonk gezorgd voor sanitaire voorzieningen en tijdens de weekends is er permanent iemand van het Ro de Kruis aanwezig. Al was het bij ons bezoek eerder kalm toch worden er met het mooie weer heel wat gezinnen en kin deren verwacht. De velen die vorige zomer stickum een duikje deden in Nieuwdonk zullen nu ongetwijfeld met vol le teugen genieten van het prachtige domein dat in dc nabije toekomst ongetwijfeld zijn volledige afwerking zal krijgen De VVV Donkmeer uit Berlare heeft zijn advies omtrent de struktuurpiannen rond het Donkmeer op papier gezet. Men gaat uit van het doel van de vzw Donkmeer die een behartiging van de toeristische belangen en de bescher ming van het natuurschoon van het Donkmeer nastreeft. De VVV Donkmeer vzw telt om en bij de 600 leden. Die komen niet alleen uit de horeca-sektor, maar eveneens uit de bewoners van de wijk Donk, karavanbewoners en sympatizanten. Groenen Uijk en zeker langs de Eendenkooi moeten toe gangswegen worden voorzien. Daarbij dringt men erop aan dat het gemotorizeerd verkeer op een zekere afstand moet worden gehouden van het do mein. De overzetboot «een denkooi» moet het domein wel kunnen bereiken. Men pleit ook voor het onder een enkel beheer brengen van de een denkooi en de Nieuwdonk en stelt voor een Regie Donkmeer van Berlare te vor men. De Nieuwdonk als na tuurgebied moet in beperkte mate kunnen bewandeld wor den, zonder supplementair toegangsgeld. Het afsluiten van sommige delen kan nood zakelijk zijn om de bescherm de natuur als dusdanig te kun nen behouden en om een even tuele badplaats te kunnen uit baten. Het bestaande Het advies dat door de VW Donkmeer werd opgesteld, werd overgemaakt aan de le den van de VW zelf. aan het gemeentebestuur van Berlare en ook aan de interkommunale DDS. De Nieuwdonk, zo staat in het advies moet worden voorbe houden aan passieve rekreatie. In de lijn van het gewestplan Dcndermonde dient het ge bied Nieuwdonk en omgeving (DDS-domein) als park- en na tuurgebied te worden behou den Daar kan alleen passieve of stille rekreatie thuishoren. In het gedeelte bossen van het domein mag men evenmin wil de toegang toestaan. Enkel be geleid wandelen is volgens de VW aangewezen. Men is ook van oordeel dat verschillende toegangswegen naar de Nieuw donk moeten leiden. Langs de Kouter, de Brielstraat. de Donkmeer wordt dan het een- tw trum van de aktieve rekreatie. maar bij de verdeling van de financiële middelen moet eerst en vooral geinvesteerd worden daar waar het bedrijfsleven g groeid is. Wat de aktieve rekreatie be treft die aan dc Nieuwdonk was gepland, deze zal worden uitgebouwd aan het bestaande Donkmeer (badplaats, strand, ligweide, speeltuin, ijsschaats- baan, enz...). Prioriteiten De VVV Donkmeer wil ook enkele prioriteiten vastleggen met het oog op een evenwich tig toeristisch beleid Men is de mening toegedaan dat sommi ge projekten inderdaad drin gend zijn. Meer bepaald de uitbaggering van de zure slib- laag en de zuivering van het meer (onder andere met riet- aanplanting). Dc oeververster king en -verfraaiing, toeristi sche wandelwegen langs het meer. De investeringen in re kreatie om de eendagstoeris- ten zoals vroeger, doelbewust naar de Donk te brengen, waar het toeristisch bedrijfsleven, niet alleen als gevolg van de krisis. aan de aftakeling is be gonnen. Berlare. De toegang van de Nieuwdonk. Borden in overvloed (jj) Op de dagorde van de Zeelse raadszitting geen spektakulaire punten, maar wel interpellaties uit de verschillende politieke frakties, zowel van oppositie als van de meerderheid, zorgden op sommige momenten voor verhitte diskussies, die niets met de temperatuur te maken hadden, maar de politieke termometer deden stijgen. Een onaangenaam moment, waar velen mee verveeld zaten, was de tussenkomst van Jozef Van Driessche (SP) nog altijd in verband met het eventueel toekennen van een ektra-toelage aan de Zeelse sporters en (of) kiubs, die met een nationale titel de lokale sportroem hooghouden. Tijdens de jongste vergadering van het ACW hoofdbestuur te Berlare werd van gedachten gewisseld over de oprichting van een kulturele raad in de gemeente en de werking van de rechtskundige hulp. Eer men evenwel zover was. sprak men de bezorgdheid uit over het feit dat de jongeren binnen het hoofdbestuur nau welijks zijn vertegenwoordigd. Daarom werd overgegaan tot een statutenwijziging. De in breng van de jeugd, zal het hoofdbestuur nieuwe armslag geven, zo werd gesteld. Voor problemen met garantie bewijzen, huurproblemen. verbruikersproblemen kan men in Berlare in de toekomst voor rechtskundige hulp te recht bij de rechtshulp. Het blijkt dat men in Berlare deze dienst niet kent, want van de 100 dossiers die in het arron dissement Dendermonde op een voor iedereen bevredigen de manier werden behandeld, is er een uit Berlare afkomstig Tenzij het in Berlare natuur lijk allemaal koek en ei is. De grote brok van het gesprek vormde evenwel de oprichting van een kulturele raad. Het ACW heeft reeds geruime tijd daarom gevraagd. De gemeen teraad heeft nu eindelijk zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting ervan. De startver gadering is voorzien in de maanden september of oktober Volksunie raadslid E. Van Hauwermeiren had tijdens de jongste bijeenkomst van de ge meenteraad van Berlare een motie voorgelegd waarin werd aangedrongen om het arron dissement Dendermonde te er kennen als ontwikkelingszone voor de toekenning van Euro pese regionale steun bij het opstellen van de lijst van ont wikkelingszones door de Euro pese Kommissie. Een dergelij ke motie was al eerder in de raden van Dendermonde en Lebbeke door de VU voorge legd en goedgekeurd. Burgemeester Van Sande wees erop dat het niet de taak van de gemeente is om moties te aanvaarden. Maar aan de te werkstelling kan men niet zo maar voorbijgaan. De burgemeester vervolgde dat in het recent verleden al heel wat inspanningen werden gedaan om de tewerkstelling in de straat te bevorderen. Meer zelfs: men heeft bij DDS en ACV de eis naar meer werk duidelijk geformuleerd. In het ACV kongres van 1981 werd de eis voor T-zoncs alle kracht bijgezet omdat volgens- de EEG normen Dendermon de tot de ontwikkelingsgebie den behoort en dus ook in aanmerking komt voor een biezonder hulpstatuut. De aanvraag werd evenwel gewei gerd door het Europees So ciaal Fonds. Men tekende be roep aan tegen deze beslissing, maar men verloor de zaak. DDS heeft namens alle aange sloten gemeenten alles op alles gezet voor Dendermonde en Wetteren. Helaas zonder re sultaat voorlopig. Men kan dus aannemen dat dc weigering om het arrondissement Dender monde in aanmerking te ne men berust op beslissingen van de hoogste instanties. Een laatste poging werd onderno men door het arrondissemen teel ACW. ook al zonder enig resultaat. Dendermonde ligt te dicht bij Brussel en bijgevolg zou de bereikbaarheid van werk te Brussel geen proble men opleveren, zo werd gezegd. Ondanks al deze tevergeefse pogingen, aldus de burgemees ter in zijn antwoord, verdient de vraag van raadslid Van Hauwermeiren dc logistieke steun van alle frakties. het invoeren van de meldings plicht en een regeling van de afvalproduktic. Verkeersproblemen in het in dustriepark Het invoeRen van parkeerver bod in de Drukkerijstraat, ter hoogte van Syncoglas. om de firma meer veiligheid te waar borgen, is volgens ZB raadslid Hubert Temmerman een ge vaarlijk precedent. Hij citeert een voorbeeld in de Herder- straat, waar een andere firma, het recht in eigen handen nam en zelfs parkeerverbodstckens plaatste. Alfons Rupus (CVP) telde in een straat in de indus triezone tijdens het weekend zeventien geparkeerde oplig- gers. Hij meende dat de stra ten in de industriezone geen parkcerfunktie hebben. Bur gemeester Dc Bruync ant woordde dat degenen die in overtreding zijn, moeten vcr- balisccrd worden, maar dat het uitvaardigen van parkeerver bod alleen door het gemeente bestuur kan gebeuren. Muziekfestival: een dop De mislukking van het Zeels muziekfestival, waar alle Zeel se muziekverenigingen en dc tiroler kapel, hun medewer king aan verleenden, viel voor een deel in het water. Volgens de socialist Vercauteren was dit te wijten aan de onbe kwaamheid van schepen van Kuituur Jozef Van Kcrckhovc. De intcrpellant stelde dat de schepenen zijn verplichtingen en toezeggingen niet nakwlim. Op de avond van de uitvoering was het Marktplein niet ver keersvrij en was de kiosk niet voorzien van dc nodige attri buten. De schepen gaf toe fout te zijn. maar meende dat Ver cauteren politiek bedreef op de rug van dc kuituur en hij verweet dat de harmonie Vooruit haar programma niet had ingestuurd. De socialistische frakticlcider weerlegde de bewering en de beslissing om niet te spelen was een solidair standpunt van de verschillende verenigingen. Avondonderwijs gemeentelijk avondonderwijs Bij het begin van het school-" jaar zijn er heel wat inschrij vingen. maar naarmate het schooljaar vordert wordt het aantal steeds kleiner Dit kan nefaste gevolgen hebben voor de erkenning en de betoela ging. Momenteel wordt dc kursus Engels niet ipeer er kend omdat het aantal leerlin gen onvoldoende is. Het kwo- rum is verhoogd omdat er in een straal van tien kilometer éénzelfde kursus wordt geor ganiseerd. Schepen van onderwijs Paul Van Kerckhove antwoordde dat er inderdaad bij de start van het schooljaar 331 leerlin gen inschreven en dat er 180 aan de eksamens deelnamen, waarvan er 178 slaagden. Hij noemde dit een normaal ver schijnsel. omdat niet iedereen die avondonderwijs volgt dc noodzaak heeft om eksamens af te leggen. Indien het moest blijken dat er onvoldoende in teresse is. zal niet geaarzeld worden om die kursussen af te bouwen. Gunstige financiële O.C.M.W. eindrekening Het rustoord van het O.C.M.W. heeft op de gewone dienst een overschot van 20 miljoen 155.147 fr. en voor het eigen dienstjaar een boni van 7 miljoen 216,786 Fr. Voor 1984 bedroeg dc gemeentelijke toe lage 29.705.164 fr. en ontving het O.C.M.W. van het Fonds voor Maatschappelijk Welzijn 3 miljoen 657.482 fr en als staatsaandcel in de uitkering van het bestaansminimum 2 miljoen 128.666 fr. De verzorgingsdiensten had den voor het dienstjaar 1984 een overschot van 5 miljoen 906.269 Fr. De eindafrekening werd dooi de mecrdcrheidskoalitic goed gekeurd. Dc oppositie ont hield zich omdat er te weinig rekening werd gehouden met dc opmerkingen die werden gemaakt bij dc begrotingsbe spreking. BENO De SP-fraktie nam het niet dat tijdens de vorige zitting over hun voorstel niet werd ge stemd. omdat het schepencol lege een variante voorlegde. De interpeilant stelde dat er verkeerde aksenten waren ge legd en kwam nog eens terug op het argument dat de ge meente geen bijkomende kre dieten kan verlenen. De even tuele bijkomende subsidie, zou moeten worden afgenomen van de globale sportraadbegro ting. De socialist Van Dries sche was verwonderd dat het schepencollege op de rug van de sportmannen wil besparen en anderzijds een Sinterklaas- politiek voert. Hij citeerde de hoge representatiekosten van de slachthuiskommissie. Het raadslid citeerde onkostenno- ta's die 41.000 F. bedroegen voor de etentjes van die kom missie. De stemming over het 5P voorstel werd met staking van stemming verwoipen Openbare biblioteek Bij monde van Marcel De Kimpe deed de PVV een voor- stel tot de oprichting van een alaatselijke openbare biblio- :eek. Hij argumenteerde zijn aartijstelling, door te verwij ten naar het dekreet dat be haald dat de erkende vrije openbare biblioteken vanaf 31 december 1988 hun erkenning en tevens het recht op staatssu bsidies verliezen. Hij drong aan bij het schepencollege om in het kader van haar huidige beperkte financiële mogelijk heden onderhandelingen te be ginnen met alle bestaande vrije biblioteken alsook met de ver schillende politieke frakties tot de oprichting van een gemeen telijke openbare biblioteek. De Zeelse PVV meende dat vanaf 1989 de bestaande lokale biblioteken, door het verlies van hun voornaamste inkom stenbron, hun primordiale funkties inzake kuituurover dracht, kuituurschepping en kuituurspreiding, niet meer naar behoren zullen kunnen vervullen. In de toekomst zou dit zijn weerslag kunnen heb ben voor de lezer. De vraag naar lektuursoortcn zou het aanbod kunnen overtreffen, zodanig dat de lezer zelf zijn lektuur zal moeten aanschaf fen of zich naar de naburige gemeenten zal moeten wen den. Het Zeelse Willemsfonds, dat zijn aktiviteiten heeft stop gezet, wil haar boeken aan dc gemeente overdragen Burgemeester De Bruyne ver wees naar de kontakten die er reeds plaats hadden met de inspekteur van het Ministerie van Kuituur, die voorstelde om in het najaar met alle be trokken partijen naar een op lossing te zoeken. AfvalstufTenplan OVAM Het Zeejse schepencollege noemde het afvalstoffenplan Ovam gunstig omdat het een einde stelt aan dc heersende anarchie op dat vlak. Het had evenwel enkele bemerkingen, die hoofdzakelijk op de kost prijs sloegen. Het zijn dure oplossingen. Bij DDS Dender monde moet 800 F per ton, zonder BTW. worden betaald en in O.T L. Rumst kost dc verwerking 275 frank per ton. Zele meent dat met het instal leren van een volledige admi nistratie, de kosten in dc toe komst nog zullen stijgen De gemeente is oók niet gelukkig omdat de moeilijkste beslissin gen als het sluiten van bedrij ven aan de gemeenten wordt overgelaten. Bij monde van Jozef Van Driessche hadden de socialisten nog enkele bij komende opmerkingen. Ze be treurden dat dc Ovam geen eigen installaties heeft en dat het prinicipe van de vervuiler betaalt niet wordt doorgetrok ken. De SP drong ook aan om Lebbeke. KSA Heizijde organizeerde een barbecue en play-back wedstrijd (b) Hamme. Hoevefeesten. In de Broekstraat hield men hoevefeesten (vh)

De Voorpost | 1985 | | pagina 10