F ►fr, Diamanten KVLV n Oudegem Post en telefoon in Dendermonde: werken aan verbetering Vlassenbroek in feeststemming lef... Vakantie!! Ministerie van verkeerswezen en PTT druk aan het werk in arrondissement Dendermonde PW Dendermonde: lijsttrekkers bekend Teledienst Dendermonde de lucht in De Voorpost - 12.7.1985 - 11 i'elzijn en persoonlijke ontplooiing van landelijke vrouw haar konkreet leefmilieu voornaamste opdracht. 5 juli 1911 is meer dan de geboortedatum van uw «weging alleen. Het is meteen het geboortejaar van de erste vrouwenbeweging in ons land: de Boerinnenbond.» o begon schepen Dierick van landbouw zijn toespraak tot leden van de KVLV-afdeling van Oudegem die haar tstigjarig bestaan herdacht. estaat de KVLV 60 jaar volgens de geschiedkundige malen werd deze vereniging sticht op 24 juni 1925 - dan er in Oudegem al meer m 70 jaar een Boerinnen- ond, die zoals de schepen het je, even oud of jong is als nationaal gestruktureerde treniging voor landelijke rouwen. zijn hommage doorliep de toepen de geschiedenis van tze jubilerende vrouwenvere- igingen, waarvan hij wist dat doorheen de loop der jaren eeds veel sukses heeft ge- cnd. «Hoofdzakelijk houden vrouwenverenigingen 2, 3, of nog meer vergaderingen tr jaar, waarop dan voor lichten worden gegeven over ideiwerpen die de vrouwen obelangen. zowel als moe- :r als als huisvrouw en als Derin». waarop de schepen het lijstje van de spreek tonen overliep. Daarin ko- thema's naar voor als «de ichten van den huwelijkse ut», «de wetgeving over de trkoop van melk in de stad», le vecbond». «het opkweken kinderen en de kristelijke iroeding van de kinderen», uishoudkunde». «het werk de stallen en de melkerij» i het bij de voornaamsten te auden. et gezin het leven van de vereniging teft de aandacht voor het steeds een aparte plaats tkleed Zo was in de beginja- n van de beweging de kin- trsterfte omwille van uiteen- ipendc redenen nog zeer g. Vooral heel wat kinde overleden in het kraam- «d. In 1914 werd daarom met bedoeling meer informatie kunnen verschaffen aan de ndbouwersvrouwen overge- itn tot de oprichting van ladplcgingcn voor zuigclin- M» Op 5 september 1919 ilgde dan de oprichting van tt Nationaal Werk voor Kin- ïwclzijn. precies om de djd tegen de kindersterfte tg verder door te voeren en veralgemenen. diepen Dierick zou dan een de periode in het leven van KVLV overslaan, om te ijvcn stilstaan bij het jaar 70. jaar waarin inhoud, doel middelen van de organizatie trden herdacht. De leden de Boerinnenbond kwa- en immers lang niet alleen uit het bocrcnmidden en m kregen alle landelijke louwen de kans om aan te uiten bij het Katholiek Vor mingswerk voor Landelijke Vrouwen. De bedoeling was zonder meer duidelijk: men wilde de boeren- en tuinders- vrouwen integreren in het ge heel van de dorpsgemeenschap en de werking zo uitbouwen dat de leden aan hun trekken zouden komen, ook wat het specifiek sociaal-ekonomisch leven aanging. In de nieuwe benaming werden ook een aantal klemtonen gelegd. Ka tholiek in de eerste plaats, maar ook vormingswerk wat neerkomt op de naschoolsvor- ming. vooral door informatie naar een persoonlijke ont plooiing toe. Bondig samengevat is de wer king van de vereniging gericht op het welzijn en de persoon lijke ontplooiing van de lande lijke vrouw in haar konkreet leefmilieu. Dat wil zeggen in haar gezin, haar bedrijf of werkmidden, de parochie en de hele gemeenschap. Ook voor jou, vrouw In de provincie Oost-Vlaande ren, zo vernamen we nog uit de toespraak van schepen Die rick, telt de KVLV de meeste afdelingen van het Vlaamse gewest Liefst 123 of 22 pro cent van het totaal. Dat be wijst dat er voor de KVLV in Oost-Vlaanderen een zonnige toekomst in het verschiet ligt, zo zei de schepen die daarna inspeelde op het jaarthema van de vereniging «Ook voor jou, vrouw». Dat thema is het sluitstuk van een vierjarenpro- gramma dat werd begonnen met dandelijk, natuurlijk». De vrouw, zo zegt de KVL, wordt onrecht aangedaan, wanneer men haar beperkt tot de drie K's, te weten keuken, kinderen en kerk. Niet alleen de vrouw wordt dan onrecht aangedaan, maar de hele ge meenschap. De vrouwen heb ben ook recht op zelfontplooi ing, recht op de andere helft van het mens-zijn. De KVLV heeft in het verleden steeds bijzonder opengestaan tegen over de ontwikkelingen in on ze maatschappij en wil ze niet alleen signaleren, maar ze ook bespreekbaar maken. Daarop zou schepen Dierick een warme hulde brengen aan de oud-voorzitster mevrouw Van Mossevclde-Van Haver die ofschoon zc 94 is. nog steeds met bijzonder veel be langstelling het wel en wee van de vereniging volgt. Daarna feliciteerde hij de le den van de jubilerende vereni ging en loofde hij de volgehou den werking. Dendermonde. Vlassenbroekfeest. Kleuterleidster Rita Hervent temidden van haar kinderen in de vertrouwde omgeving van het kerkje van Vlassenbroek, (foto piet hermans) Wanneer Vlassenbroek feest viert, dan schijnt de zon. Dat is telkens zo en ook dit jaar maakte daar geen uitzondering op. Al dreigde het zaterdag wel even mis te gaan Het was aan de koude kant en dat maakte dat men niet de grote massa over de vloer kreeg die algemeen werd verwacht. Niet dat er geen volk was: Vlassenbroek werd immers ingepalmd door de jeugd die er via allerhande aktiviteiten goed aan haar trekken kwam. Onder meer met een poppenspel, een vertelnamiddag. allerlei volksspelen, en nog zo veel meer. Voor de vertelnamiddag werd een beroep gedaan op jeugdschrijfster Christina Guirlande die over haar biezonder spannende boeken de aandachtige kinderen bezig hield. Nadien kon men die boeken ook inkijken en de ouders kregen ruimschoots de kans om een of ander spannend verhaal van deze Grembergse jeugdschrijfster aan te kopen. Was het zaterdag koud, zondag was het snikheet en dus werd Vlassenbroek, waar tussen haakjes gezegd alle schilders die daar een plaatsje hebben weten te veroveren voor de gelegenheid de deur van hun atelier nog verder hadden opengezet dan anders, overrompeld door de bezoekers die tijd in overvloed hadden om het kunstenaarsorp van kop tot teen te bekijken. Mensen die van overal kwamen, die ijverig zochten naar een plaatsje voor de auto en moegekeken een heel eind weegs dat vonden om in wandeltempo naar het hartje van Vlassenbroek af te zakken: het stemmige kerkje met zijn pittoresk dorpsplein en alles wat daarrond ligt. Onder meer naar het schooltje waar juffrouw Rita en haar getrouwen zorgden voor drank en eten om zo de werking van de school, waar kleutertjes met moederlijke bezorgdheid worden opgevangen, nog meer armslag te geven. Rond de school borrelde het van aktiviteiten. Herbergen hadden de parking omgetoverd tot een terras, de dijk wemelde van het volk, de tuin van de pastorie had meer weg van een lusttuin uit vervlogen tijden en om en rond de kerk trippelden bezoekers. Vlassenbrock, het godvergeten dorpje langs de Schelde, herleefde en maakte zich op om de vele bezoekers het naar wens te maken. Het is daar ook in geslaagd. Het zondagse feest zou trouwens laat blijven duren. Maar deerde de bezoekers helemaal niet. De Vlassenbroekenaars al evenmin, al waren er toch een aantal die het reilen en zeilen van de nieuwsgierige wandelaars argwanend bekeken. Dendermonde. Vlassenbroekfeesten. Een massa kinderen was komen opdagen voor het poppenspel, (foto piet hermans) 'oor velen onder ons is de ïkantie begonnen. Geen he- lommcringcn meer van het erk of op de school. Tijd zat oor onszelf en ons gezin, ommigen spenderen die tijd in !iede(n)rrijkc stranden, inderen geven zich over aan indelozc siësta's en weer an- fcren houden het dicht bij huis n gaan de sportieve toer op. Vakanticgcnoegcns» sluit ich bij deze groep aan en teft voor deze zomer een untal gezins- en budgetvrien- lelijkc activiteiten op het pro- ram ma staan. handelaars en fietsers nemen Kast hun agenda ter hand en Otcren: Iwlag 6 juli: Kindvricnde- jke wandeling te Heusden. let wandelstok of kinderwa gen wordt deze mooie gemeen- t verkend. Men vertrekt om 4u30 aan de kerk te Heusden. •fo: Hanselacr A. Tel. 091- 7.71.44. foensdag 17 juli: Berlare ietsl naar «De Ster» te Sint- 'iklaas. Naast een fijne fiets tocht biedt deze dag ook nog een aantal ontspanningsmoge lijkheden in het recreatiecen trum. De picknick wordt mee gebracht. Het vertrek is ge pland om 9u30 aan de kerk te Berlare. De terugkeer is voor zien tegen 19 u. Bijdrage in de kosten bedraagt 20 fr. Voor verdere inlichtingen: tel. 052- 42.39.04 (Schockacrt J.). Donderdag 18 juli: Avondficts- wandeling te Laarne. Wat dacht u van een ontspannend fietstochtje met het ganse ge zin? Vertrek aan de kerk te Laarne om 19u30. Info: Plae- tinck J. Tel. 091^69.55.70. Zondag 21 juli: Fietstocht van Lebbeke naar Moerzekc en Kastel. Het wordt een mooie tocht langs rustige wegen. Een speciale attractie is Baasrode Veer, waar de veerdienst zorgt dat we over de Schelde gera ken. Vertrek om 14u30 aan de O.L.Vrouwkerk te Lebbeke. Info: Van Biesen A. Tel. 052- 21.45.61. Dinsdag 23 juli: Wandeling aan het Lonkmeer. Het Donkmeer is. naast een beken de pleisterplaats voor dagjes toeristen, ook een uitstekend wandelgebied. Onze wande ling is geschikt voor kinderwa gens. Vertrek om 14u30 aan de Donkkapel te Berlare. Info: A. Hanselaer, tel. 091- 67.71,44. Vrijdag 26 juli: Avondwande ling op den Aard te Schellebel- le. Deze wandeling loopt door een rustige, landelijke omge ving. Echt iets om wandelend van te genieten. Vertrek om 19 u. aan parochiehuis 't Veer te Schellebclle. Info: Cooman- Jacobs. Tel. 091-69.78.44.. Zondag 28 juli: Fietstocht van Waasmunster naar Tielrodc. Vertrek om 14u30 aan de Vier schaar te Waasmunster Doel van de trip is het WASO-meer. zeker en vast de moeite waard. Info: W. De Vuyst. Tel. 052- 47.10.74. Zondag 28 juli: Met Buggen- hout naar «De Ster». Deze fietstocht vertrekt om 9u30 aan Opstal-kerk. om 9u45 aan Centrum-kerk en om 10 u. aan Opdorp-kerk Terug tegen 19 u. Inkom: 20 fr. Iedereen zorgt voor de eigen picknick. Info: R. Bellon, Wiesbeek 48, 9360 Buggenhout. Zondag 4 augustus: Rozenpad- wandeling te Serskamp. Au gustus is de maand bij uitstek om de rozenpracht in de Wet- terstreek te gaan bewonderen. Een pracht van geuren en kleuren ligt op je te wachten. Vertrek om 14u30 aan het jcugdheem in de Kerkstraat. Info: Van Der Haeghen. Tel. 091-69.31.32. Alle werkgroepen en clubs van Vakantiegenoegens Dender monde doen mee. Zondag II augustus: Fietstocht te Wctteren. De Wetterstreek met zijn vele mooie, ongeken de hoekjes is een uitgelezen gebied voor een fietstocht. De fietsuitstap van Vakantiege- nocgens Wetteren wordt dus zeker een aangename en gezel lige verpozing. Vertrek: om 14 u. op de parking van de poly- klinick (ingang langs de Mo lenstraat). Na de fietstocht Nadat minister De Croo op vraag van volksvertegenwoor diger De Batselier een breedvoerig antwoord had gegeven wat betreft de werken die inzake verkeer zullen worden uitgevoerd in het arrondissement Dendermonde. heeft dezelfde minister ook geantwoord op de vraag naar de werken in de sektoren telefoon en posterijen. In 1984, aldus het ministerieel antwoord, werden aan volgen de postkantoren werken uitge voerd: in Buggenhout ging het om aanpassingswerken van de in- en uitrit van de garages (30.420 fr); in Hamme betrof het herstelwerken van een af voerbuis en het schilderen van kroonlijsten voor 137.497 fr; in Lebbeke werd de toegangs poort hersteld (8.892 fr); in Wetteren werd 98.176 fr uitge geven voor buitenschilderwer ken aan de ramen en deuren en in Zele heeft men 150.000 fr betaald voor de buitenschilder werken. Ook in 1985 werden een aantal werken voorzien: in Zele is er het uitsluiten van de reukhin der in de ambtswoning, wer ken die 78.000 fr zullen kosten. In Buggenhout is het nieuwe postkantoor in werking getre den en dat is ook zo voor Dendermonde. Daarnaast zijn er nog een aantal kleinere on derhoudswerken, herstellings werken. die men niet op voor hand kan voorzien. De lijst van de werken in ver band met telefoon is heel wat uitgebreider. Voor 1984: in Buggenhout een hoogspan ningsaansluiting die 200.172 fr heeft gekost: voor Dender monde kleine kabelwerken voor een bedrag van 1,9 mil joen, lassen van lokale kabels voor 833.750 fr. leggen van lokale kabels voor 2.9 miljoen, kleine kabelwerken II voor 2 miljoen, aanpassing van de centrale verwarmingwaterbe- handelingsinstallatie voor 2,8 miljoen, aanpassen van ramen, vernieuwen en aanpassen van het dak van het bijgebouw, onderhoud van de telefooncel len, reinigen van ruiten, instal latie van vijf multiplexers voor de aansluitigg van telexabon nees. lijnuitrustingen voor de kabel, enz. Bij de werken in Dendermonde hoort ook het leveren en opstellen van mate rieel in de transmissiezaal en het leveren en opstellen van PCM uitrustingen. In Hamme werd een hulp groep aangebracht. Kostprijs meer dan een miljoen. Er wer den ook werken uitgevoerd voor het aanleggen van een funktiekabel en polyethyleen- buizen tussen Hamme en Waasmunster (2.4 miljoen). In Overmere werd 1.6 miljoen besteed aan de werken PCM Gent-Overmere. waarbij nog eens een bedrag van 579.042 fr komt voor een uitbreiding van deze werken. In Waasmunster waren er vooral kabelwerken, het installeren van een hoog- spanningskabine en een laag- spanningsbord. Werken die goed waren voor een bedrag van ongeveer 21 miljoen. In Zele signaleren we de aanpas sing van de centrale verwar ming en het indienststellen van 600 lijnen. Komen we dan in 1985. Voor Dendermonde zijn er nog heel wat kabelwerken voorzien voor een kleine negen miljoen. Ook de vernieuwing en aan passing van het dak staat op het programma. Hiervoor is een bedrag van 3,6 miljoen frank uitgetrokken. De inrich ting van een telefoonwinkel komt ook op het programma voor. Daarvoor werd 600.000 fr voorzien. Verder zijn er werken aan de riolering, het oprichten van het gebouw der buitendiensten (65 miljoen), het onderhoud van de tele fooncellen en de gewone jaar lijkse onderhouds- en herstel lingswerken. Ook de vernieu wing en aanpassing van de ap paratuur staat op het program ma ingeschreven. Voor Ham me zijn er werken voorzien wat betreft leveren en leggen van kabels. In Lebbeke wordt in december begonnen met de bouw van een nieuwe telefoon centrale die 8.5 miljoen zal kosten. De werken zullen 130 dagen duren. In Overmere voorziet men een kabeluitbrei ding en worden onderhouds werken aan het gebouw gesig naleerd. In Schoonaarde wor den de wegenissen en tuinen rond het RTT gebouw aange pakt en worden 400 lijnen in dienst genomen. In Waas munster wordt de telefooncen trale afgewerkt en worden 2.400 lijnen besteld. In Zele tenslotte gaat het vooral om leggen van lokale kabels en worden bliksemafleiders ge plaatst. Als antwoord op een vraag van SP volksvertegenwoordi ger De Batselier heeft de Minister van Verkeerswezen en PTT een lange Igst van werken meegedeeld die ofwel in 1984 werden uitgevoerd of aan uitvoering toe zijn dit jaar. In zijn antwoord maakt de minister een onderscheid tussen werken uitgevoerd door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen en de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen. biedt de werkgroep tegen een weggeefprijs een vieruurtje aan. Info: Walter De Wolf, Baeveweg 85. 9200 Wetteren. Zondag 18 augustus: Daguit- stap naar Brugge. In de voor middag is er een geleid bezoek aan dc stad. 's Middags: picknick. Na de middag wonen we dc unieke gouden Boom- praalstoet bij. Kostprijs voor de bus: volwassenen 260 fr.. kinderen tot 12 jaar 210 fr. Zitplaatsen voor dc stoet zijn te bekomen aan 170 fr. per stuk. Vertrek: om 8 u. aan de kerk te Zele. Terug: tegen 20 u Vooraf inschrijven is nood zakelijk. Bus kaart: uiterlijk tegen 7 juli. Bus zonder kaart: uiterlijk tegen 11 augustus. Je kan terecht op het BAC-kan- toor te Zele of bij F. Rombaut. Tel. 052-44.76.85. Zondag 25 augustus: Daguit- stap naar Doel en Lillo. Ver trek met eigen wagen om I2u30 aan dc Vierschaar te Waasmunster, tegenover het gemeentehuis. Wie niet over eigen vervoer beschikt, vindt Wat deze laatste groep betreft zijn er alleen voor 1985 werken voorzien. Meer bepaald in Hamme waar zal worden over gegaan tot de herinrichting van het cxploitatiegcbouw van de stelplaats voor een kostprijs van 500.000 fr. en in Dender monde waar herstellings- en schilderwerken zullen worden uitgevoerd aan een schuildak van het autobusstation voor een prijs van 755.925 fr. De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen heeft een drukker programma achter de rug. In 1984 werd wel ergens een plaatsje vrij. Het programma omvat onder andere een geleid bezoek aan het Fort van Lillo en het Pol dermuseum. Deelnameprijs: 50 fr. per gezin. We nemen zelf de picknick mee. Info: Willy De Vuyst. Tel. 052-47.10.74. Weekend van 23 tot 25 augus tus: Sluitingskamp te Baasrode van de arr. Kampeerclub Va kantiegenoegens Dendermon de. Het kampeergeld bedraagt 150 fr. per gezin voor het ganse weekend, en de kampeerclub zorgt zoals steeds voor een spetterend programma. Voor af inschrijven is noodzakelijk (tegen 10 augustus) bij Theo Waegeman. Dënstraat 38. 9150 Grembergen. tel. 052- 21.65.55. Iedereen die van aktieve vrije tijdsbesteding houdt zal hier zeker zijn gading vinden. Ho pelijk komen de traditionele Belgische buien de pret met bederven! 65.5 miljoen uitgegeven voor het onderhoud van de sporen, werden de sporen van de lijn 60 vernieuwd wat 39.1 miljoen kostte, werden voor 420.00 fr. werken uitgevoerd aan het sta tion van Dendermonde, wer den dwarsliggers zowel gelost als geladen in het station van Dendermonde (1,1 miljoen). Wa{ de werken en het onder houd van de groep Gent aan belangt. signaleert de minister onder meer werken aan de seininrichting die 206.6 mil joen hebben gekost, werken aan de bovenleidingen aan de brug over de rijksweg 867 voor 4,8 miljoen, werken VVDK voor 1,8 miljoen, onderhoud van de seininrichting (9 mil joen) en onderhoud van de bovenleidingen voor 12.5 mil joen. Ook aan de televerbin- dingen werd gewerkt. Daaron der ressorteren de centralisatie van een nieuw seinhuis in Den dermonde (280.000 fr.) aan passingswerken in de verschil lende stations voor 1 miljoen. Voor dit jaar Voor 1985 heeft de NMBS vol gende werken voorzien of al uitgevoerd: onderhoud van de sporen (65.7 miljoen), ver nieuwing van de sporen op de lijn 60 (25,3 miljoen) en het station van Dendermonde (4,6 miljoen). Ook de aanleg van een par king, fietsenstalling en voet brug in Dendermonde komt op het lijstje voor. Het aanbestc- dingsgebouw dat 19.780.530 fr. zal kosten. De werken en on derhoud van de groep Gent hebben betrekking op werken aan de seinrichting (30 mil joen). werken WDK voor 2.3 miljoen en onderhoud van de seininrichting voor 9 miljoen. Wat de televerbindingen aan gaat wordt anderhalf miljoen voorzien voor de centraiizatie van een nieuw seinhuis in Den dermonde. 7 miljoen voor de aankoop van een nieuwe tele foonkabel Dendermonde Me- chelen, 8 miljoen voor het leg gen van die kabel en nog eens drie miljoen voor het lassen Net zoals bij de andere politieke formaties, zijn ook bij de PVV van het arrondissement Dendermonde de lijstaan voerders voor de komende parlementsverkiezingen aange duid. Volksvertegenwoordiger Frans Verberckmoes blijft de kamerlijst aanvoeren. Euro-parlementslid Karei De Gucht. die in Lebbeke ook schepen van Financiën is wordt de eerst opvolger. De senaatslijst wordt aangevoerd door uittredend senator Octaaf Van den Broeck. terwijl de plaats van eerste opvolger werd toegekend aan Gustaaf Lauwaert uit Lokeren. Wat de provincielijsten aangaat, zal de lijst voor de kantons Dendermonde-Wetteren worden geleid door Fons Dc Mol uit Lebbeke die bestendig afgevaardigde is en staat Paul Beeckman uit Wetteren op de tweede plaats. Voor de kantons Hamme-Zele wordt Marcel Leys uit Berlare de lijstaanvoerder. Op de tweede plaats komt daar Frans Ediers uit Hamme. Dendermonde. Wachten tot het je beurt Ls en ondanks het minder goede toch nog met de glimlach, (v) Elk jaar opnieuw organizeert Teledienst Dendermonde helikoptervluchtdopen. Met dc opbrengst ervan wordt een deel van de Teledienstwerking betaald. Al komt men daar lang niet mee toe en moeten er nog flink wat andere aktiviteiten op het getouw worden gezet. Onder meer grootscheepse tombola, waarvan een aantal prijzen recht geven op een luchtdoop. In het verleden kreeg men dc weergoden nogal eens mee. Maar dit keer bleef de zon achterwege en was de hemel betrokken. Klaar uitzicht kreeg men dus niet vanuit dc glazen koepel van de helikopter. Bovendien stond er flink wat wind en in dc voormiddag regende het zelfs. Geen al te goede vooruitzichten dus. Maar het bleek dat de bevolking van Dendermonde Teledienst niet in de steek liet. zodat dc helikopter meer dan vijftig maal dc lucht in moest om telkens weer twee passagiers een aangename, biezonder leuke en ervaringrijke vlucht te laten beleven over Dendermonde Vanuit de lucht kreeg men een kijkje op de oude stad Dendermonde. die zich aan een bochtige arm tussen Dender en Schelde heeft genesteld en zich daar blijkbaar ook qoed voelt. Het was ook een uitstekende kans om een panorama te krijgen van dc diepgaande ingrepen die dc stad heeft ondergaan. Het afsluiten van dc oude Dendermonding. het aanleggen van een nieuwe Denderarm, dc bouw van een druk bereden rijksweg 60. het waterzuiveringsstation, de inplantingen in het veel besproken industrieterrein. Vanuit dc lucht ziet het er allemaal toch weer anders uit. hu Dendermonde. De Teledienst-helikopter moest herhaaldelijk de lucht in. (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 11