-i Minder werklozen in arrondissement Dendermonde Appels feest om nieuwe priester Restauratie oudheidkundig museum Dender monde sleept aan Energiebedrijven springen hulpbehoevenden bij Eksamenuitslagen Vrij Hoger Handelsinstituut Dendermonde 12 - 12.7.1985 - De Voorpost Dendermonde. Mare Verwaeren droeg in Appels zijn ere-mis op (v) Het gebeurt niet elk jaar dat er in een gemeente een nieuwe priester mag gehuldigd wor den. In Appels was dat zelfs meer dan een halve eeuw gele den. maar vorige zondag was het een groot feest ter gelegen heid van de eremis die de pas gewijde diocesane priester Mare Verwaren opdroeg in zijn parochiekerk. In de Sint- Apoloniakerk bleef geen plaatsje onbezet en ook na de eucharistieviering maakten de gelovigen er een echt volks feest van. De pas gewijde priester werd aan het huis van zijn ouders in de Heistraat afgehaald en in stoet naar de kerk begeleid. Daar ging Mare Verwaren voor in zijn ere-mis, aan het altaar bijgestaan door de paro chiepriesters van Appels en enkele priesters uit het Gentse. De gelegcnheidshomilie werd gehouden door e h. Lammens van de parochie waar Mare Verwaren zijn stageperiode volbracht. Tot eenieders grote voldoening. De predikant wees op de inzet van de jonge priester die nog niets van zijn jeugdig entoesiasme heeft in geboet Hij diste enkele ver haaltjes op uit de vlegeljaren van Mare. De hele viering stond in het teken van de inzet van de priester die er is om de ande ren te dienen. Vandaar dat men spreekt van het priester- ministerie. Na de plechtige eucharistieviering trok het hele gezelschap naar de naburige school waar een receptie werd gehouden en waar het jeugd koor Jeko enkele prachtige lie deren zong. Daar werd de hul de verder gezet. Burgemeester Cool, die samen met enkele schepenen en raadsleden de ere-mis had bijgewoond, zou vanuit de stad de gelukwensen overmaken aan de jonge pries ter en hoopte dat hij een vruchtbaar apostolaat zou ken nen. Ook pastoor Oste sloot zich bij deze hulde aan. On dertussen werden van overal bloemen aangebracht en moest Mare ettelijke handen schud den van vrienden en kennissen die samen met hem en met zijn familie zijn wijding vieren. Mare Verwaren zou als slot nog een dankwoord uit spreken. In Dendermonde neemt het aantal werklozen opnieuw af. Einde mei waren er nog 3.719 mannen en 4.424 vrouwen zon der werk. Dat maakt een to taal van 8.143 en dat is 305 werklozen minder in vergelij king met de maand april Zo wel bij de mannen als bij de vrouwen, zijn de meeste werk lozen terug te vinden bij de leeftijdskategorie van de 25 tot 40-jarigen. Bij de vrouwelijke werklozen is er ook nog een sterke groep van 20 tot 25- jarigen. Vormt bij de mannen de bouw de meest getroffen sektor met 1.553 werklozen, bij de vrouwen zijn dat de diensten met 1.076 werklozen. Maar ook textiel en kleding skoren nog vrij hoog bij de vrouwen (634 en 646 werk lozen). Wat de geografische verdeling van de uitkeringsgerechtigden in het arrondissement Dender monde betreft, krijgen we vol gend beeld: in Berlare 622 werklozen onder wie 270 man nen en 353 vrouwen, in Bug- genhout 502 werklozen onder wie 222 mannen en 280 vrou wen, in Dendermonde 1.924 werklozen onder wie 845 man nen en 1.079 vrouwen, in Hamme 989 werklozen onder wie 477 mannen en 512 vrou wen. in Laarne 394 werklozen onder wie 154 mannen en 240 vrouwen, in Lcbbekc 777v werklozen onder wie 39G man nen en 387 vrouwen, in Waas munster 251 werklozen onder wie 122 mannen en 129 vrou wen, in Wetteren. 1.002 werk lozen onder wie 417 mannen en 58S vrouwen, in Wichelen 503 werklozen onder wie 191 mannen en 312 vrouwen en in Zele 816 werklozen onder wie 370 mannen en 446 vrouwen Verkeerd geteld Volgens een persmededeling van het ABVV moeten de werkloosheidscijfers van de RVA met een korrel zout wor den genomen. Ingevolge het Koninklijk Be sluit van 29 december 1984 (gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad van 18 januari 1985) kunnen sommige oudere werk lozen op hun aanvraag vrijge steld worden van inschrijving als werkzoekende en toch nog werkloosheidsuitkeringen ont vangen. Deze kategorie moet volgens de bepalingen van het KB minstens 55 jaar oud zijn of minstens 50 jaar blijvend verminderde arbeids geschiktheid kunnen bewijzen, zo zegt het ABW. Statistisch worden deze oudere uitkeringsgerechtigde volledig werklozen, die niet meer inge schreven zijn als werkzoeken de, vanaf 1 april 1985 niet samengevoegd met de andere uitkeringsgerechtigde volledi ge werklozen! In het arrondissement Dender monde genoten in april 1985 welgeteld 1.015 werklozen van deze maatregel. In feite is de werkloosheid in het arrondis sement dus helemaal niet spek- takulair gedaald, maar in tegendeel nog gestegen (+153 eenheden). Ook andere kategorieën werk lozen worden niet in de offici ële statistieken opgenomen. Voor het arrondissement Den dermonde gaat het voor de maand april 1985 om 683 Te werkgestelde Werklozen. 163 BTK'ers, 529 DACTes. 517 Stagiairs. 2.322 Bruggepensio neerden, I 980 andere ver plicht ingeschreven (part-ti mers. en 318 vrijwillig inge schreven niet-werkendc (men sen die geschorst zijn op basis van Art. 143. zij die geen recht hebben op werkloosheidsver goeding enz.). Een eenvoudig rekensomme tje leert aldus dat er in april 1985 niet 8.348 werklozen wa ren. maar liefst 15.874!!! Dendermonde. De brandweer van Dendermonde moest op de Gentsesteenweg arbeider uit zijn netelige positie gaan verlossen (v) Boeketje Vlaanderen en Dendermonde Op zaterdag 13 juli 1985 te 19 uur wordt op B.R.T. 1 in de uitzending «Boeketje Vlaanderen» een monografie uitge zonden genaamd: «Oost-Vlaanderen, kind van de Schelde». Ook Dendermonde, in hoofdzaak Vlassenbrock, zal ruim schoots aan bod komen. In het bijzonder zal aandacht besteed worden aan de Sehcldc in Vlassenbroek, de plaatselijke landschapsschilders, het typische dorps schooltje en verder aan de Dcndcrloop in het Centrum, dc prachtige huisgevels van de Kgn. Astridlaan en de over blijfselen van de Brusselse Poort. In een brief aan gemeenschapsminister voor kuituur Karei Poma heeft het Dendermondse PVV raadslid Willy De Cock meer uitleg gevraagd over het al geruime tijd aanslepende dossier met betrekking tot de restauratie van het oudheidkundig museum. De gemeenteraad van Dender monde. zo schrijft het PW raadslid, nam reeds op 24 ok tober 1974 de beslissing om het museum te restaureren. Die restauratie is een dringende noodzaak, aldus het raadslid dat ook verwijst naar vroegere brieven in dat verband. He laas. de vraag om werk te ma ken van deze restauratie bleef tot dusver onbeantwoord. «Om voor mij onbekende re denen wordt de behandeling van dit dossier door de admini stratie steeds uitgesteld, met alle gevolgen vandicn. De schade aan het museum wordt steeds groter en groter, het water sijpelt langs alle kanten binnen in het gebouw. De zol der is een grote verzamelplaats van emmers en kuipen om het water op te vangen.» zo schrijft PVV raadslid Dc Cock die ook verwijst naar een brief van de minister van 27 maart 1985 waarin staat te lezen dat de werken door de administra tie werden toegewezen aan de pvba Nijs en Zoon te Deinze Maar dat heeft tot op heden nog niets veranderd aan de bestaande toestand. Vandaar dat het gemeenteraadslid vraagt om dringend dc nodige maatregelen te willen treffen opdat dc werken eerstdaags toch zouden beginnen. In een tweede brief gericht aan het college van burgemeester en schepenen van de stad Den dermonde wijst hetzelfde raadslid op de vraag van de Oudheidkundige Kring van Dendermonde om de erckapel van het stedelijk kerkhof van Dendermonde centrum te her stellen. «Tijdens dc gemeente raadszitting van 29 juni 1977 liet ik dit punt aan dc dagorde plaatsen en dring eveneens aan op onderhouds- en sanerings- werken opdat deze monumen tale erc-kapcl zou behouden blijven», zo schrijft hij. waarna hij zijn steun toezegt aan het initiatief van de Oudheidkun dige Kring cn nog eens aan dringt op de nodige onder houds- en sancringswerken op dat het oudste monument in neogotische stijl van Dender monde, zou behouden blijven. Tijdens de voorbije winterpe riode werden heel wat mensen die leven aan de rand van de maatschappij, gekonfronteerd met het reusachtig probleem van de energierekening die niet kon worden betaald. De bijtende koude maakte dat de verwarming bestendig hoog moest worden gezet, maar het ai te geringe inkomen belette dat in de meeste gevallen. Sommige van deze mensen gingen aankloppen bij dc OCMW diensten. Dat gebeur de ook in Dendermonde. waar de OCMW-verantwoordc- lijken alles in het werk stelden om bij dc gas- en elektriciteits maatschappij soepele regelin gen voor deze uitzonderingsge vallen te kunnen bekomen. Met gunstig gevolg overigens. Schepen Dierick van openbare werken van Dendermonde vroeg aan de Dendermondse raad om bij hoogdringendheid een punt te willen behandelen dat precies aan het OCMW een financiële tegemoetko ming wil uitkeren voor de be- geleiding van deze hulpbehoe venden. Het gaat om een fonds van liefst 242 miljoen frank, aldus de schepen die zei dat het om een drie partijenkon- trakt ging dat betrekking had op dc financiering van perso- ncclsbegclciding. Het is duide lijk dat men niet aan de hulp behoevenden een financiële te gemoetkoming wil geven, wel wil men dc inspanningen van dc OCMW's belonen die via begeleiding proberen dergelij ke katastrofes zoals die zich vorige winter hebben voorge daan te voorkomen. Het fonds blijft beperkt bestaan en dat wil zeggen dat het ophoudt te bestaan op 31 december van dit jaar. Maar niets belet dat het onder dezelfde of onder een andere vorm voor volgend jaar opnieuw kan worden op gericht. In het kontrakt staat dat het OCMW «door ondertekening van deze overeenkomst finan ciële hulp krijgt vanwege het Fonds ad hoe waarvan dc vcr- delingsmodaliteitcn vastges teld zijn door het Kontrolcko- mitee voor dc elektriciteit en het Gas. In dit geval stelt het OCMW voor dc interkommu- nalc een verslag op van zijn Dendermonde. Met een reuzeslang werd de rook uit de woning Gentsesteenweg weggezogen (v) Dendermonde. Ook de Honky Tonk barbecue verheugen (foto Piet Hermans) lit zich heel wat belangsl Dendermonde Niet alleen de voorzitter, ook deelnemers uit Nederland waren pr voor de Honky Tonk rally (foto Piet Hermans) Dendermonde. In Oudegem werd de week van de KAJ georganizeerd. Het hoogte, was' de wijding van een nieuw vaandel op zondagvoormiddag (v) aktie terzake». ciclc hulp zou worden toegc- werd dat het alleen en uitsl|tTnl Met dat voorstel kon iedereen stoken aan privé-personen. tend gaat om het begeleid Wi akkoord gaan al ontstond er «Wat met de mensen die geen werk van het OCMW enige verwarring omdat som- beroep hebben gedaan op hel kwam deze lichte aarzeling migen raadsleden meenden be OCMW» zo opperden zij. tuurlijk te vervallen grepen te hebben dat de finan- Maar toen het hun duidelijk Tweede Graduaat: Behalen het Einddiploma van «Gegra dueerde van het Ekonomisch Hoger Onderwijs, afdeling Be drijfsadministratie» Met onderscheiding Debusschere Didicr. Hamme: Van Heck Bruno Dendermon de; Ecckhout Marianne. Ham me: De Bock Rudi, Sint-Gillis- Waas; Vertongen Geert, Schoonaarde; Van de Velde Yvan, Schellebelle; Clauwacrt Paul. Dendermonde; Dirix Jo- han. Wetteren; Collier Daniël. Sint-Amands: Troch Johan. Wetteren: Allarl Johan. Den dermonde; Wauman Erna. Hamme: Van Der Borght Luc. Aalst: Maerivoct Patrick. Sint- Amands: Van Haver Patrick. Hamme; Heyvaert Elisabeth, Sint-Amands: Dc Wilde An, Zclc; Van Brussel Kurt. Ham me: Bouchez Rcinildc, Opwijk. Op voldoende wijze Philips Filip, Dendermonde: Buggcnhout Jeroen. Londcr- zecl; De Smet Ludgardc, Le de: Aubroeck Ralf. Temsc; Van dc Velde Dirk. Hamme. Dhaen Carine. Hamme; Van Den Broeck Geert. Hamme; Van Wcycnberg Luc, Lcbbe kc: Van der Straeten Bart. Temat. D'Haens Luc. Aalst; Lagrou Peter. Aalst: Taclc- mans John. Aalst; Van Wcse- macl Lutgardc. Berlare: Sic- card Fabiola. Merchtcm; Van Geytc Eduard. Hamme: Hul- piau Peter. Zele; Dc Vos Hans, Dendermonde; Elaut Marnix. Lede. Daclcmans Jo han. Sint-Amands; Van Pract Walter, LondcrzccI: Dc Grau we Peter. Schellebelle: Dc Boeck Linda. Opwijk: Rogge man Rudy. Hamme: Miehcm Alfred. Dendermonde. Fran sen Mare. Aalst. Waterschoot Karinc. Dendermonde. Bau- wens Bert. Wachtebckc. Van Pract Mare. Zele: Hermans Dirk. Buggcnhout: Roclandts Dirk Opwijk. Micbiels Luc. Dendermonde; De Block Marc. Stekcnc. 1 kandidaat werd uitgesteld tot de 2' zittijd, daar hij de vereis te 60der punten niet be haalde. Eerste graduaaat: slaagden in het einde jaarsexamen en wor den toegelaten tot het 2C jaar ekonomisch Hoger Onderivijs. afdeling Bedrijfsadministratie: Met onderscheiding Reynier Christine. Aalst: Im- pens Danny, Lede: Teugels Patrick Opwijk; Hofman Gi- no, Hamme: Roels Christel. Aalst; De Troch Rita. Dender monde. Op voldoende wijze Michem Joanna. Dendermon de: Hillacrt Nelly. Aalst; Thienpondt Peter. Berlare: Schouppc Danny. Hamme: Van Goethcm Jan. Aalst: Scheirs Benny. Hamme; Heyndcrickx Lutgardc. Tem sc: Brys Wolfgang. Temsc; Muyscwinkcl Christine. Den dermonde; Bauwens Martinc. Wichelen; Rcnap Nadia. Krui- beke-Bazcl; Heyvaert Patrick, Dendermonde: De Loose Gui- do. Dendermonde; De Wan Wim. Sint-Niklaas; Luypacrl Martinc. Dendermonde; Troch Peter. Zclc; Baten Lr- win. Dendermonde: Brugge - man Geert, Mazcnzclc: Mocns Didier. Berlare; D'Hondt Ka rinc. Sint-Niklaas: Van Houwc Paul. Dendermonde: Van der Haegcn Viviane. Aalst; Rog geman Kris. Aalst; Stallacrt Mare Hamme: Schockacrt Lutgardc. Wichelen; Vcrmcir Maria. Opwijk; Wcttinck (lil de. Wetteren; Mcskcns Philip. Lchheke; Dullacrt Margy, Sint-Gillis-Waas; Van Hemel rijk Lucia; Bornern; Maes Ann, Wetteren; Vcrhclst Yves, Dendermonde: Croes Frank. Bornern: Vehent Ma- ritza. Zele; Van Wallc l.inda. Buggcnhout; Windey Marian ne. Hamme: Meert Annik. Hamme: Nys Irene. Hamme: Van Dc Wielc Ivan. Berlare; Dc Bock Vccrle. Schoonaar de: Laurcys Dirk. Berlare: Vcrnimmen Carl. Dender monde. 38 kandidaten werden uitge steld lot dc tweede zittijd, waarbij 32 de vereiste 60% der punten niet behaalden. 3 voor bepaalde vakken een duidelijk «onvoldoende» hadden en 3 zich tijdens de zittijd hebben teruggetrokken. Onze weersverwachting Eerst zonnig en zeer warm. Daarna onweer gevolgd door afkoeling Het zomerse weer houdt nog eventjes aan. Met zuidelijke winden wordt bovendien nog wat warmere lucht vanuit Frankrijk aangevoerd. Vandaag vrijdag kan het 25 tot 27 graden worden. Het blijft droog cn er zijn flinke perioden met zon. Zaterdag overheerst opnieuw de zon en kan het 28 tot plaatselijk 30 graden worden, 's Avonds kan er lokaal een onweersbui tot ontwikkeling komen. Ook zondag ziet het er aanvankelijk nog goed uil en behoort een temperatuur van plaatselijk 30 graden tot dc mogelijkheid. Later op de dag of naar de avond toe. trekt een gebied met regen- en onweersbuien van zuidwest naar noordoost over ons land. Na de frontpassage en dan zijn wc reeds maandag stroomt merkelijk koelere lucht ons land binnen Op de weerkaarten zien we een hogedrukgebicd ten noorden van de Azoren. Het vertoont een wig die zich lot Duitsland uitstrekt. Op de Atlantische oceaan ligt een koudfront. Dat wordt zaterdagochtend bij Biskaje verwacht en 24 u. later boven West-Frankrijk. Het is dit front dat ons in dc loop van zondag zal bereiken en voorlopig een einde zal stellen aan het warme zomerweer. Volgens de laatste computcrvoor- spcllingcn (donderdagnamiddag) zou dit front ons pas naar de avond toe of in de nacht bereiken zodat we zondag nog een groot deel van de dag van het zomerweer zouden kunnen genieten. (Schiet niet op dc pianist wanneer dat nu wat vroeger zou doorkomen). Na dc doortocht van deze storing stroomt koelere lucht binnen waarin toch weer opklaringen voorkomen. Voor P® maandag wordt een middagtempcratuur van 20 tot plaat- P' sclijk 25 graden verwacht. Nadien ziet het er naar uit dat het meer gestoord en licht wisselvallig zou worden. Welk weer krijgen ze nu in de landen rondom ons heen? Zeer slecht is, cn blijft het op de Britse Eilanden, Schotland en Ierland. Ook Zuid-Skandinavic is niet zo best. Ook het noorden van Nederland (Friesland en Gelderland evenals de Waddeneilanden) delen af en toe mee in dc wisselvalligheid. Peter Cruys. dc stormspecialist in Den Helder verwacht daar vanaf zondag windsnelheden tot zelfs 8 beaufort. Een hogedrukgebicd bij de Noordkaap veroorzaakt zon nig cn warm weer boven Zweden. Finland cn Lapland. Midden Europa geniet eveneens van de zon met een temperatuur van ongeveer 25 graden. Warm tot zeer warm is het in Frankrijk. Italië en Zuid-Spanjc waar temperatu ren tot boven dc 30 graden worden waargenomen. Dat is ook het geval voor Griekenland. Voor dc duiven waait er zaterdag een zuidenwind. Het is die dag zeer mooi weer boven Frankrijk Zondag waait een zuid tot zuidoostenwind met een geleidelijke onweer» neiging, het eerst in het westen, later ook in de buurt van Parijs. Dc onweerszone zal later op de dag België he-' reiken. K.D.Mij Sy, 13 :b

De Voorpost | 1985 | | pagina 12