Vrijetijdsbesteding! Een modern probleem... een oplossing: Familiekunde... Geen wereldrekord voor kaarters te Mere et open kijkers in het belfort van Aalst... Davidsfonds Serskamp opnieuw een druk programma Kant uit het land van Aalst Wieze viert dorpsfeest met grote Play-Backshow De Voorpost - 12.7.1985 - 15 De organizatoren en enkele deelnemers aan de zoek tocht weds trijd Ken kan je familiebanden optekenen als stamreeksen, stambomen, verwantschapstafels, jerstaten... I «volledige» kwartierstaat omvat naast namen, plaatsen en data van geboorte, of overlijden ook interessante gegevens als beeltenis, stiel, adres, aantal ren, lapnamen, erkende kwaliteiten of gebreken, gestalte, uitgesproken kenmerken Kde vermelde personen. Bijdit alles blijkt de kennis van de (lokale) geschiedenis, van {gewoonten van voorouders, onontbeerlijk. de Vlaamse Vereniging voor Familiekunde werd sinds haar stichting, een eeuw geleden, op dit gebied reeds heel wat baanbrekend werk verricht. Ook de if,F. afdeling Aalst is reeds verscheidene jaren erg aktief... oei van elke plaatselijke JEjg is de V.F.F. bood- uit tc dragen, aan te men, tc helpen waar het Aalsterse afdeling thans i door erevoorzitter Al- Clabots, voorzitter René Assche, ondervoorzitter Iré Braet, sckretaris Mar- baelman, penningmeester jelicvc Bielant-Cobbout, Vernaeve, Prosper Sutter en Boudewijn Guns, ■beert ieder werkjaar een n£ [ui voorlichtings- en kon- trgaderingen die plaats en. meestal op de eerste sdag van de maand, in 't telken, (vlakbij de kerk Mijlbcek) te Aalst om 20 u. Deze vergaderingen bestaan afwisselend uit een spreek beurt over een tema i v.m. de familiekunde en over een les in oud schrift. Een tema handelt ofwel over levensgewoonten of gebruiken ofwel over de verschillende bronnen waarin inlichtingen te vinden zijn. Een les in oud-schrift biedt steeds gelegenheid om onlees bare dokumenten te laten ont cijferen, ook tot vergelijking en uitwisseling van gegevens van verschillende kwartier staten In «V.V.F.-agenda», het eer ste nummer van de V.V.F. afdeling Aalst van het werk jaar 1985-'86, belicht sekreta- ris Marcel Daelman (Gaston De Schepperstraat 43. 9440 Erembodegem), vooral ter in tentie van «jonge» belangstel lenden, bondig het begrip fa miliekunde, maar ook de agen da van de maandelijke verga deringen van het volgende dienstjaar. We noteerden zopas: - Woensdag 4 september wordt gestart met een les oud schrift, met ontcijferen en ont leden van een tekst o.l.v. dhr. Wilfried Vernaeve en uitwisse len van genealogische gege vens. - Woensdag 2 oktober staat een voordracht op het pro gramma: «Anekdoten bij een kwartierstaat» door dhr. Mar cel Cock, voorzitter van de V.V.F.-Geraardsbergen en be stuurslid van de Geschiedkun dige Vereniging «Het Land van Aalst». - Woensdag 6 november: les oud-schrift o.l.v. Wilfried Ver naeve en voordracht over: Het belang van de Hypotheekkan toren voor de Familiegeschie denis. door dhr. Pierre Cleys, gouwvoorzitter V.V.F. O.VI. - Woensdag 4 december: voordracht over «Twintigste Penningkohieren». nuttige bron bij het opsporen en het lokaliseren van onze voorou ders. door dhr. R. De Mol. penningmeester vap de Heem kundige Kring Erpe-Mere. - Woensdag 8 januari 1986 (tweede woensdag!): les oud schrift - Woensdag 5 februari: geneo- logische tentoonstelling en snuffelavond. - Woensdag 5 maart: les oud schrift - Woensdag 2 april: voor dracht «De Adel in België. Voorouders met blauw bloed?» door dhr. R. De Forche. V.V.F -beheerder en erevoorzitter V.V.F.-Meche- len. - Woensdag 14 mei (tweede woensdag!) les oud-schrift - Woensdag 4 juni: voordracht «Grasduinen in het Kerk archief van Erembodegem» door Marcel Daelman. sekre- taris van de plaatselijke afde ling Aalst. De heer Daelman besluit: «We stellen geen stambomen of kwartierstaten op voor ande ren... En niet alleen omdat zulks gewoonweg niet kan, maar vooral omdat de waarde van een kwartierstaat, stam boom niet steekt in de dode gegevens maar in het genoegen er zelf te hebben toe bijge dragen... We hopen in de eerstvolgende vergaderingen enkele nieuw komers te mogen begroeten!» D.B. Aalst. Zijn deze wat verloren? Neen. het zijn deskundigen die op een hete zomerse dag herstellingen moeten uitvoeren aan leidingen allerhande (a) organisatie van opendeurdagen in het Aaisters belfort nol vorig jaar enorme belangstelling, der het tema «Monumentenzorg» worden weldra - van ot 22 september 1985 - door het Aaisters stadsbestuur ieuw verscheidene interessante manifestaties gepro- mmeerd in het Oud-Schepenhuis: voordrachten, door- mde demonstraties van restauratietechnieken, geleide «ken. Ook een fotowedstrijd staat op het programma. Met heel wat moed misschien wel een tikkeltje overmoed was het viertal, Geert Van Impe, Maurice Steman, P. Droessaart en Rudi De Jaegher, aan deze kaartmara- thon begonnen. Hun ogen stonden die woensdagmorgen nog klaar en helder, met hun gedachten waren zij al 65 uren verder... intussen moest er echter gekaart worden en men breekt zomaar geen rekord, laat staan een wereldrekord. I tema van deze fotowed- Jd is het kompleks van het Bmaligc schepenhuis van lt (schepenhuis, belfortto- Itn gebiedshuisjes), het bel- Ivan Aalst, dat een over- 1 biedt van drie eeuwen luschc bouwstijl in Vlaan- Vn. vanaf 1225. schepenhuis is opgetrok- lin 1225 ten behoeve van de |n schepenen van het Land [Aalst om hen toe te laten idministraticf en rechter- tmbt naar behoren uit te :n. Op de voorgevel lees Nee spc. nee metu». door v noch vrees, je merkt er tonncwijzcr en twee half tven beelden die de graaf Vlaanderen en het kind Valst voorstellen. De oud- den zijn de achtergevel - Irocggotisch profiel, kan en trapgevel en romaanse il aan de vensteropenin- an de benedenverdieping Ie oostgevel aan de Katte- I. Voor- en zijgevel aan irotc Markt zijn na een I herbouwd in 1407. Op- id zijn ook de ronde forens. belforttoren dateert uit een erg sierlijk geheel een opengewerkte gaan met afgeschuinde hoe- In deze achthoekige toren 1 beiaard opgehangen die 52 klokken telt en regel- wordt bespeeld door beiaardier P. De Smedt. en brand in 1879 is een :ltc gerestaureerd en her- )ouwd. Tegen de voorgevel werd in 1543 het laat-gotische gebieds- huisjc - waar de wetten en geboden werden voorgelezen - aangebouwd Opvallend hierbij zijn de vijf beelden: de gerechtigheid, met weegschaal in de hand. Karei V. het kind van Aalst (Dirk de laatste heer van Aalst 1166), Picter Coecke, (hofschilder van Karei V) en Cornelius De Schrijver (letterkundige en dichter). De deelnemers aan de foto wedstrijd mogen een detail weergeven, een gedeelte van het kompleks of een algemeen beeld. Zowel buiten- als binne nopnamen en reprodukties naar oude afbeeldingen komen in aanmerking (herkomst ver melden!). Het kompleks is toegankelijk op woensdag en zaterdag van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. Iedereen mag aan de wedstrijd deelnemen. Er zijn 3 leeftijds- katcgoricën voorzien: tot 18 jaar, van 19 tot 54 jaar. 55 jaar en ouder. Slechts één foto per deelnemer kan bekroond wor den. Het formaat van de foto's moet liggen tussen 9 x 9 en 18 x 24 cm. De vijf beste inzen dingen van iedere kategorie worden bekroond. De prijsuit reiking zal doorgaan op zon dag 22 september om 17 u. in de raadszaal van het belfort. De inzendingen moeten bin nen zijn op 7 september 1985 bij de Toeristische Dienst van de Stad Aalst - Belfort - Grote Markt 3. 9300 Aalst. Vergeet niet duidelijk naam, voor naam. adres en leeftijd van de inzender te vermelden! Fijn als jij er ook bij bent! Hel Davidsfonds afdeling Serskamp heeft een voorstel van programmatic uitgewerkt voor het werkjaar 1985-1986. De leden van de afdeling hebben tot 15 augustus de tijd hun op- of aanmerkingen te maken bij de voorzitter of bij een van de bestuursleden. Donderdag 5 september wordt opnieuw begonnen met de we kelijkse joggingavonden. Vo rig jaar waren er een tiental doorbijters die de hele winter door elke donderdag aanwezig waren. Nu ook weer wordt om 19ul5 gestart aan de gemeen teschool. De minimum leeftijd wordt bepaald vanaf 15 jaar. Zaterdag 7 september is er een makrcclvisdag. Net zoals vorig jaar^iecft die plaats in Nicuw- poort. De vissers betalen 800 fr. en de niet-vissers 600 Fr. Men kan een vislijn huren aan 200 fr. Ook nu weer wordt uitgevaren met de Jean Bart IV. Men dient er wel rekening mee te houden dat het aantal plaatsen beperkt is. Dus zo snel mogelijk inschrijven bij Freddy Baeyens, Dreef 14 te Serskamp 091-69.44.92. Vrij dag 20 september gaat alle aandacht naar de strcckbieren. Het wordt een leerrijke avond over streekbieren. met niet al leen proeven maar ook kennis maken met het produktiepro- ces. Van 12 tot 15 oktober is er een schilderijententoonstelling van Remi Bogaert en op zon dag 27 oktober is er een pad- nodtge zomerse asfaltherstellingen worden uitgevoerd (a) destoclcntocht onder leiding van R. Clinckspoor. Deze wandeling was eigenlijk het voorbije seizoen voorzien, maar diende toen utigesteld. Vrijdag 15 november is voor drachtkunstenaar Maurits De Moor tc gast. Hij brengt een avondje eenmanstoneel en op vrijdag 6 december heeft men dr. Jan Vermeire uitgenodigd om te komen vertellen over het initiatief Povercllo. Vrij dag 20 december tenslotte staat er een avondje toneel in de KVS te Brussel op het pro gramma. Daar wordt de dolle komedie «Een vrouw aan mijn been» opgevoerd. Voor volgend jaar heeft men op 24 januari een diavoorstel ling over het Zwin voorzien en op woensdag 5 februari volgt dc opstelwedstrijd voor de plaatselijke jeugd. Op vrijdag 14 februari spreekt P. De Bra- bandere over de para-normale verschijnselen en op vrijdag 14 maart heeft J, De Neef het over acupunctuur en homco- patie. Dc algemene vergade ring en het daaraan gekoppeld Icdenfccst heeft plaats op za terdag 5 april en op zaterdag 12 april is er een bedrijfsbe zoek aan Sidmar nv. gepland. De jaarlijkse familieuitstap zal plaatsvinden op zondag 8 mei en op zaterdag 31 mei staat er «een konccrt in mei» op het programma. Dat koncert zal plaats vinden in open lucht wanneer de weersomstandig heden het toelaten Op het programma lichte klassieke muziek. In feite gingen zij er met ge weld tegenaan en daardoor vrijwel ondoordacht. De ener gie kon niet op maar een ver wittiging kregen zij tegen de onstuimigheid toen de jongste der rekordjagers aan een korte inzinking ten prooi was. Ge lukkig kwam hij die te boven maar de vermoeidheid kent geen genade en elk om beurt geraakten zij in moeilijkhe den. Alleen Rudi De Jaegher bleek een sterkere fysiek te hebben want tijdens het hele verloop toonde hij dat hij best opgewassen was tegen dit soort werk waarbij vooral de slaap de grootste tegenstander was Gedurende twee dagen ging het nog betrekkelijk goed en het spel ging rustig verder, met dc regelmaat van een klok. een klok die het viertal traag maar zeker naar het einde begeleid de; naar welk einde wisten ze niet. een roemrijk of een roemloos. Na 50 uren wed strijd kwam het zwaarste ge deelte en was het een gevecht met zichzelf om wakker te blij ven. Ze waren alleszins nog een etmaal van het begerens waardig rekord verwijderd. Uur na uur werd de verzwak king groter en moest de een de andere wakker roepen. Knik kebollend werden de kaarten nog rondgedeeld, met veel minder enloesiasmc dan in het begin (begrijpelijk) nog een «karree» getoond (waarbij een van dc laatste keren 10 F in de «sympathie-pot» gestoken werd) en het tellen van de punten verliep niet meer fout loos. wat trouwens niet hoefde. Een paar uur daarna kwam de grote slag. Na 55 uren kaart spel was er een van de kaarters die het niet meer kon bolwer ken en het viertal zag zich verplicht de rekordpoging vroegtijdig te staken. Meteen moesten ook de andere drie opgeven zoals reglementair voorzien is en men zag het begerig rekord met wazige ogen in slaap vergaan Met deze rcspektabcle tijd be halen zij toch nog misschien wel het rekord in Vlaanderen maar dit van de Nederlanders (64 uur) konden zij in hun eerste poging niet overtreffen. Waar lag de oorzaak? Volgens de kaarters zou dc voorberei ding niet optimaal geweest zijn en hebben ze een verkeerde -techniek aangepakt. Zij waren onwetend over de vele details die bij een dergelijke rekord poging komen kijken en den ken dat zij de zaak van bij de aanvang verkeerd aangepakt hebben. Zoals de indeling van de rustpauzen, het nemen van de maaltijden, de aangepaste voeding, de lichamelijke ver frissing e.d.m. Allen waren unaniem akkoord dat de re kordpoging zwaarder uitgeval len is dan verwacht maar de misrekening is in alle geval geen teleurstelling. Ten ande re. zij gaan er prat op, geen enkel pepmiddel gebruikt tc hebben, dit vnl. op aanraden vap sp'ortdokter Van De Win kel die hen medisch bijgestaan heeft en hen de zaak vooral van de sportieve kant heeft laten bekijken. Volgens hem moeten dergelij ke rekordpogingen trouwens een prestatie zijn binnen de menselijke mogelijkheden zonder enig gebruik van een of ander opwekmiddel. De vier spelers hebben zich aan deze stelregel gehouden maar zijn totnogtoe te licht bevonden. Zij zijn echter niet met schande uit dit gebeuren getreden want 55 uren aan de kaarttafel is werkelijk een se rieuze prestatie. Niettemin hebben zij er tus sendoor zelf heel wat plezier aan beleefd en beschouwen zij hun prestatie als een persoon lijke overwinning, elk op zich zelf. In een eerste opwelling was hun vizie niet meer te herbeginnen, maar hoogst waarschijnlijk komt er toch nog een volgende rekordpo ging. al dan niet met hetzelfde viertal Als de vermoeidheid uitgesla pen is zal men misschien weer vlug plannen smeden om het nog beter te doen en de eerste poging als een experiment be schouwen, een leerschool die als basis moet dienen om de volgende keer te slagen. JV Naar aanleiding van de Lus trumhandelsbeurs wordt op 11 augustus, door de v.z.w. Pries ter Daens, een kreatieve vrije tijdsdag georganizeerd. Cen traal staat de tentoonstelling: «Kant uit het land van Aalst» Met deze tentoonstelling wordt de geschiedenis van dc kant in het land van Aalst in beeld gebracht. De oudste stukken dateren uit de 19e eeuw en bestaan uit gekloste kant, destijds Vlaamse kant genoemd. De streek Aalst-Lie- dekerke maakte vooral naast «applicatiekant» ook specifie ke kantsoorten zoals: Rosali- nekant. Duchesse en Oud- Vlaamse kant. Het kantklossen raakte in de oorlogsjaren geleidelijk in ver val. De oprukkende mechani satie bracht met zich mee dat de kloskant plaats maate voor lacct- en strikwerk. Gekombi- neerd met naaldkant leverde dit prachtige kunstwerken, waaronde de sluier en het al taargewaad ter ere van O.L. Vrouw van Lede. Het «terug in de tijd» en de toenemende vrije tijd geven echter aanleiding tot de herop leving van dc kloskant waar mee hedendaags vele handige handen hun kreativiteit tot uit ing brengen. Deze tentoonstelling wordt omringd door kreatieve men sen die hun hobby demonstre ren, hun werken tentoonstel len en eventueel te koop aan bieden. Dit alles heeft plaats op de overdekte speelplaats van het Sint-Maartenscollege. Nieuw- straat te Lede op 11 augustus van 10 tot 20 u Alle inlichtingen zijn te beko men op volgend adres: Galle Rita. Lcdczijdestraat 74. 9310 Lede. tel. 053-77.79.65.10203 Zaterdag 13 juli: 18.30 u. Begijnhofkerk: Vie ring. Daarna open huis met ontmoeting en gesprek. Zaterdag 20 juli: 14.00 u. Open vergadering voor alle mensen die volgend jaar bereid zijn mee te werken aan dc liturgie binnen het gebeuren jeugdpas toraal. 18,30 u.. Begijnhofkerk: Vie ring - Daarna een babbel en een drink en vakantie-uitwisse ling in het Jebronhuis. Zaterdag 27 juli: 18.30 u. Be gijnhofkerk - Viering - Daarna ontmoetingsavond in losse en gezellige sfeer. Zondag 28 juli: 10 u. Open Trekkersgroep. vooral in voorbereiding van de startdag. Zaterdag 3-10-17-24 augustus: 18.30 u. Begijnhofkerk: Vie ring - Daarna treffen we me kaar in volle vakantiestem ming in 't huis. Zondag 18 augustus 10 u. Open Trekkersgroep. waarin iedereen verwacht wordt, die mee wil dragen aan het lief en leed in de ganse werking van Jcbron. Vrijdag 23 augustus: Om 18 u. tot zondag 25 augus tus om 14 u. Bezinningsweekend voor iedereen o.lv.. Jos Van den Bergh. Het is een uitgelezen ogenblik, bij 't einde van de vakantie en de start van een nieuw jaar om eerst een mo ment ons te bezinnen. Schrijf tijdig in voor 15 augustus. We hopen dat velen daar tijd wil len voor maken. Zaterdag 31 augustus: Startdag van het ÏO' werkjaar Jeugdpastoraal Jebron. 18.30 u. Begijnhofkerk: Eu charistieviering. Daarna op 't Begijnhofplein gczelig samenzijn met mede werkers, buren, sympathisan ten, ouders en met allen voor wie Jebron enige betekenis heeft Daar is plaats voor een volksdans met tussendoor een hapje aan een brochette ên een pintje. Zaterdag 7 september: 9.30 u. tot 16.30 u. Animatie dag voor katechisten onder be geleiding van Jan Nieuwen- huys. Katechisten op allerlei gebied (schoolparochie-vol- wassenen) zijn er welkom en hebben met mekaar kans tot gesprek. Verder nieuws volgt nog. Heyman Civiele Bescherming Aalst vraagt vrijwilligers De Civiele Bescherming, defektie. Aalst (Ministerie van Binnenlandse Zaken), doet een warme oproep tot mannen en vrouwen die bereid zijn om hulp te bieden bij rampen, catastrofen en schadegevallen. Vereisten zijn: Belg zijn, burgerlijke en politieke rechten genieten, van 18 tot 50 jaar zijn en vrij van militaire verplichtingen of 27 jaar indien geen oproeping verplicht. Wie als vrijwilliger de rangen wenst te vervoegen van de Civiele Bescherming, detektie. Aalst, kan voor nadere inlichtingen terecht bij dhr. B. Veidoodt. Gheeraerdslraat 11, 9300 Aalst. D.B. De plannen voor een vierdaagse kermis - als alternatief voor de uitgestelde VVie/.e-oktoberfeestcn - zgn al in kruiken en kannen. De inrichter, die zich de kulturele vereniging V.Z.W. Wiense noemde, willen de Wieze kermis vers bloed en een nieuwe dimensie geven. Voor li '985 beogen ze een dorpsfeest met veel muziek, zang, dans, attracties, etentjes, drinks, m.a.w. amusement voor 1 jl.. 1 groot en klein. De grote attractie op hun kcr- waardebonnen, een gastrono- JBB misprogramma is echter de na- miself weekend, romantische S tionaal bedoelde Play-Back- etentjes, alles samen ter waar- W show die zal plaats vinden in dc van 250.000 fr. jflff een reuzetent op hot vroegere Men kan inschrijven bij de kaatsplcin aan de Schrover- Kledingzaak Gilbert. Aaister- straat. De halve finales hebben sestraat 174. te Lebbeke-Wie- - plaats op vrijdag 27 en zatcr- zc (9380) aan volgende tarie- .L dag 28 september, telkensom ven: 200 fr. per persoon voor ,jK'u' cn ''na'c krijgt haar een solo-optreden, 100 fr. per H V. *Oj. verloop op zondag 29 septem- persoon in groepsverband, en a iii. i i her om 16 u. Er zijn vele maximaal 500 fr. voor «roepen ')"ts ce" ■'rkaabonl in gebruik nimige prijzen le winnen:m van vijr ol meer deein,?mer£ genomen. In de V njheulsstraat kan men het gaan bekijken een video, surfplank met zeil. We besluiten de aankondieine feest met het refrein uit het W.O.F.-kermislied van een bierdorps gelegenheidsdichter Theo Verdict: «Geef mij Wieze. dat mooie Wieze. 't Is het dorpje van plezier. Geef mij Wieze. dat leuke Wieze Met zijn helder schuimend bier 't Heeft de geur van die heer lijke chocolat Met kleuren van bloemen, o wat 'n schat! Geef mij Wieze. dat mooie Wieze Ja. daar waar iedereen lacht...» (zangwijze Geef mij Rozen).

De Voorpost | 1985 | | pagina 15