UJie zegt dat er in de zomer niets op tuis Een jaar rond: betere tul met De dikste uriend tram uiu tu V EKSPRES Variatie troef op Guldensporen viering te Lebbeke Lebbeekse Gemeentelijke Openbare Bib Verhuist naar Muziekschool Lebbeeks kortnieuws Eerste grote fietszoektocht 18 - 12.7.1985 - De Voorpost SNEEUWWITJE Middels een gloedvol betoog probeerde Johan De Mol tijdens de jongste raadszitting burgemeester Moeyersoon ervan te overtuigen diens beslissing het huis nr. 10 langs het Dorpsplein in de volksmond beter bekend als 't Sneeuwwitje tot krot te verklaren, te herzien. Wat met dit gebouw gebeurt is onaanvaardbaar, aldus het raadslid. Hét vormt een deel van het patrimonium en het verdwijnen ervan zou het beeld van het dorpsplein op nieuw ingrijpend toetakelen. Precies zoals dat enkele jaren geleden gebeurde na het verdwijnen van het huis Barthier. De krotverklaring is evenzeer onaanvaardbaar, vermits het om een woning gaat die maar enkele gebreken vertoont en via sanering nog best bewoonbaar is. Burgemeester Moeyersoon antwoordde dat de zaak beke ken was door de gemeentelijke technische dienst en dat ook kontakt was opgenomen met de provinciale dienst en Monumenten en Landschappen. Je moet. zei de burge meester ook nog. een onderscheid maken tussen een krotverklaring die gevolgd kan worden door een sanering of een die het slopen tot gevolg heeft. Bij de krotverkla ring werd overigens rekening gehouden met het feit dat brokstukken arduin van de gevel naar beneden vallen. De veiligheid van de bevolking heeft dus ook een rol ge speeld. Kan niet geëist worden, kwam raadslid Roger Cami tussen, dat de gevel in zijn huidige vorm blijft bestaan? Achter de gevel kan dan totaal gesaneerd worden. Momenteel, kwam ook schepen Hiel in het gesprek tussen, bestaan bij de eigenaar (n.v steen bankinstelling die momenteel haar aktiviteiten langs het Astridplein ontplooit) twee opties: ofwel het gebouw achter de gevel totaal slopen, ofwel het gebouw in zijn totaliteit slopen en er een nieuwbouw optrekken, o.a. voorzien van vier flats. Niemand zal me tegenspreken, voegde de schepen er nog aan toe. dat we het dorpsplein geenszins enige woonfunk- tie mogen ontzeggen Wat nu in de toekomst met «'t Sneeuwwitje» precies zal gebeuren, werd tijdens de diskussie niet duidelijk. BPA-SPEEL- EN PARKAANLEG Op 1 juli greep de aanbesteding plaats voor de aanleg van een speel- en parkterrein langs de Wilgenstraat in de BPA- Stationswijk Tijdens deze aanbesteding, maakte schepen Hiel bekend, kwamen vijf geïnteresseerde aannemers opdagen. De inschrijvingen varieerden van minimum 2.4 tot maksimum 4,6 miljoen. Het college besloot de werken toe te wijzen aan het laagste bod: 2.404.072 F (incl. BTW) geformu leerd door Robert Scheirlinck uit Wetteren. Omdat dit bedrag 12% hoger lag dan de raming, zei de schepen ook nog. vragen wij de gemeenteraad de toewij zing van het college goed te keuren. Wat prompt gebeurde. Uitbreiding bebouwde kom Tijdens de jongste gemeenteraadszitting besloot de raad, via de goedkeuring van een aanvullend verkeersregle ment. de afbakening van de «bebouwde kom» als volgt te wijzigen: Baasrodestraat (begin en einde ter hoogte van het huisnummer 162). Grote Snijdersliaat (wordt volledig begrepen in de bebouwde kom). Kleine Snijderstraai (begin en einde ter hoogte van het kruispunt met de Hof ter Ventstraat). Hoogstraat (begin en einde ter hoogte van de grens met het grondgebied Dendermonde). Pierre Van Rossem Overweldigend was de belangstelling voor de eerste-sinds- wie God Vlaming schiep, jaren te Lebbeke georganiseerde 11 juli-vicring niet te noemen. Toch mochten de organisatoren, leden van de Fe€St Grootlebbeekse Kulturele Raad. vorige zondagnamiddag Presentator Achiel Vermeiren een tweehonderdtal belangstellenden in de hovingen van 'e>dde achteraf de diverse me de gemeentelijke muziekschool begroeten. dewerkers aan de Guldcnspo- renviering in. Van deze Lebbe- Zij die de inspanning geleverd kultuurbevorderende taak van kenaar kwamen we bovendien hadden hun Vlaams-zijn met dergelijke raad. aan de weet dat precies dertig hun aanwezigheid te beklem- Spreker noemde het verheu- jaar geleden te Lebbeke op- tonen. kregen een uitsluitend gend dat mensen van diverse nieuw (na Wereldoorlog II) Lebbeeks getinte Guldenspo- politieke en filosofische over- gestart werd met de 11 juli- renviering aangeboden. Met tuigingen aan het feest hun vieringen. En dat in die voor- ingrediënten als samenzang, medewerking verleenden. Dat bije dertig jaar heel wal emi- voordracht. kleinkunst, mario- hoort ook zo. aldus J. Abeel, nente sprekers o.a. Szondy. nettenteater en harmonieklan- want we vieren het feest van de vice-gouvemeur Cappuyns. Lebbeke. Voor de start nog even het programma overlopen. O. Abeel, A. Vermeiren, R De Jonckheere, M. Goossens en M Schelfaut een en al aandacht (b) Nomine) en bracht het Mario- (Stef Wesemael. Dré Lissens. lijkheid bovendien ook. nettentheater «'t Schabber- Louis Wesemael. Hilde Van Pierre Van Ri naksken» een eigen versie van Mol. Jo AbbelooS) Kortom, de «Slag der Gulden Sporen» variatie was troef. Gemoede- Ommekaar-Lebbeke organiseert De Lebbeekse toneelkring gustus. Om 13.30 u wordt dan landse fiets. Ommekaar houdt er een druk in het Ommckaar-lokaal. Gas- reeds in Gasthof verenigingsleven op na. Van- thof Bierboom. zelfsprekend blijft het opzet- gegeven. ten van amatcurtoneelproduk- deelnemers wanneer ze hun 21.30 u ties het hoofdobjektief. maar trappers bewegen vanzelfspre- af en toe pakt deze jongste telg kend langs een 30 km lange grote fietszoektocht» kan M Ér op het groot-Lebbeekse route doorheen de gemeenten en met 4 augustus a.s. bij Fra» i L schouwtoneel uit met een ini- Denderbelle, Wieze. Herder- tiatief dat zijn aktieterrein ver- sem Moorsel. Meldert. Hekcl- rboa het startsein hangt te pronken. De prijsui De tocht voert de reiking gaat trouwens door IJ.e n datzelfde gasthof Inschrijven voor deze «la "r cis Lissens. Heirbaan 244 De» jkc dermondc (22.13.92). Dirk D ruimt en hem doet uitgroeien gem. Baardegem, opnieuw Ridder. Brusselsesteenweg S Lebbeke. De organizatoren hadden op meer belangstelling gerekend, (b) ken. Zelfs de klassieke toe spraak door een Lebbeke- naar vanzelfspreken4 ont brak niet. Vlaamse gemeenschap, een Jan Verroken, Mare Galle. gemeenschap die weliswaar ve- Karei Jonckheere het le kleuren, ideologieën en woord voerden tijdens de vic- overtuigingen telt, maar ook ringen gekenmerkt wordt door één A. Vermeiren bracht ook vie- V laming zijn, boven alle ideolo- éénmakende eigenschap: haar ringen verder in het verleden Vlaams zijn. in herinnering. Zo werd in Spreker hoopte dat dit besef 1933. ter gelegenheid van 11 ook zou doordringen tot onze juli. een historische optocht gezagsdragers en op dat vlak georganiseerd en werd in 1912 de Vlamingen heel wat te leren «Baas Gansendonck» van hebben van de Walen die eerst Hendrik Conscience opge- Waal zijn en dan pas aanhan- voerd. ger van een of andere ideolo- Tijdens de viering van vorige gie. En die zelfs bereid zijn. zondagnamiddag, die zowat zoals de politieke aktualiteit vier uur in beslag nam. werden van de jongste dagen illus- de aanwezigen vergast op o.a. tot één der meest aktieve Leb- naar de O.L.Vrouwparochie. Lebbeke (21.87.05). Kon» beekse kulturele verenigingen. Zo stond «Ommekaar». enke le jaren geleden, bij de wieg kering ook versnaperingen, van het «Lebbeekse Kwistor- drank en belegde broodjes be nooi» en nam de kring nu het grepen zitten. De prijzentafel (21.34.01). Andrë Lisset initiatief een grote fietszoek- is bovendien rijkelijk gedekt Klakbaan 1 (21.71.34). tocht te organiseren. Deze eks- met als prijs voor de overwin- ploratietocht met het stalen ros naar een echte, nieuwe, gaat door op zaterdag 10 au- levensgrote, onvervalste Hol- Wie deelneemt betaalt 150 F, Leunis. Baasrodestraat bedrag waarin naast de verze- (22.37.44). Daniël Huys, Rod Kruisstraat 74 (21.56.15). Pieters, Rossevaalstraat Binnen afzienbare tijd krijgt de gemeentelijke openbare bibliotheek, die momenteel van bij haar oprichting overigens een onderkomen toegewezen kreeg in het huis nr. 26 langs de Stationsstraat, een nieuwe vestigingsplaats. Tijdens de jongste raadszitting besloot de raad immers de gemeentelijke openbare bib, die zich in een ruim lezerspubliek mag verheugen, in te kaderen in de gebouwen van de gemeentelijke muziekschool, eveneens langs de Stationsstraat. Daartoe, legde kuituur- schepen Jef Hiel uit, zal het voorste gedeelte van de linkervleugel gezien vanaf de Stationsstraat in gebruik genomen worden. Zullen de achterliggende bouwvallige magazijnen (in gebruik door politie en technische dienst) gesloopt worden en zal op de vrijgekomen ruimte een nieuw gebouw opgetrokken worden. Sanering én nieuwbouw Tijdens de raadszitting van 31 januari 1983. bracht schepen Hiel de voorgeschiedenis in herinnering, besloot de raad achter het huidige biblioteekgebouw een nieuwe konstruktie van 600 nr op te richten. Door het Ministerie van Kuituur werd echter geëist dat, indien we verder op de erkenning wilden rekenen, het biblioteekoppervlak met 730m 'erruimd moest worden. Hiervoor zou echter de gehele achterliggende oppervlakte moeten benut worden en dat leek ons minder fraai, zodat het kollege uitkeek naar een andere vestigingsplaats. Die werd gevonden in het kompleks van de gemeentelijke muziekschool, waarvan de aan de linkerzijde gesitueerde achterliggende magazijnen zullen gesloopt worden en een nieuwbouw zal opgetrokken worden. Van de biblioteekkommissie kreeg dit voorstel een gunstig advies mee. Uit kontakten met het ministerie bleek echter dat een biblioteek, wil zij in aanmerking komen voor betoelaging, aan de straat moet palen. Probleem was echter dat de gemeentelijke muziekschool in die vleugel twee klasloka len in gebruik heeft. De bestuurscommissie van de muziekschool koesterde evenwel geen bezwaren tegen de inname daarvan door de bib, op voorwaarde dat twee andere lokalen ter beschikking gesteld worden. Daarvoor zal gezorgd worden. VU: Ook andere bib-problemen aanpakken Dirk De Cock vertolkte het VU-standpunt. Het dossier van de gemeentelijke biblioteek. aldus het raadslid, sleept reeds een tijdje aan. De uitbreiding werd al gestemd eind januari 1983. De brief van inspekteur Wouters, begin van de maand juni 1985. is er de oorzaak van dat dit dossier nu wel op de agenda van de gemeenteraad voorkomt. De inspekteur dreigt er nl. mee de erkenning van de bib op te schorten, wanneer niet wordt tegemoetgekomen aan drie ernstige tekortkomingen: het feit dat de bibliotheek niet geleid wordt door een bibliotekaris. de te kleine huisvesting en de onvoldoende aangroei van de boekenkollekties (momenteel zijn er 1.648 te kort). Het is duidelijk, beklemtoonde D. De Cock, dat wanneer een gemeentelijke overheid beslist een biblioteek op te richten, ze moreel ook verplicht is deze biblioteek in stand te houden. Daarom doe ik een oproep om zo vlug mogelijk klaarheid te scheppen in het statuut van het biblioteekpersoneei. Wat de achterstand in het boekenbezit betreft, vraag ik die niet groter te laten worden en hem zoveel mogelijk aan te zuiveren. Het heeft immers geen zin onze erkenning te verliezen, omdat we; bij erkenning, 60% betoelaging krijgen voor de nieuwbouw. Wat betreft de nieuwbouw, vervolgde de VU-woordvocrder, verheugen we ons over de inplantingsplaats. Wanneer er een gemeentelijke bib komt naast de infrastruktuur van de gemeentelijke muziekschool, kunnen we al van een gemeentelijke kulturele inplanting spreken. Het geheel kan. wanneer men het groen een beetje onderhoudt: uitgroeien tot een oase van rust, intellektuele ontspanning en waarom niet? bezinning, in een sfeervolle omgeving, midden een druk winkelcentrum. Voorwaarde is. dat de technische dienst er met hebben en houden zo vlug mogelijk baan ruimt. Geef immers toe dat een kulturele inplanting en een technische dienst niet op een en hetzelfde perceel thuishoren. We hopen dat achter de zaak een beetje spoed gezet wordt. Het lezerspotentieel dat hebben we in het jaarverslag kunnen lezen overtreft ver dat van de andere bibliotcken en ik geloof dat we de gebruikers van onze bibliotheek een vlotte infrastruktuur en een voldoend gevarieerd aanbod schuldig zijn. Uit al het voorgaande, besloot Dirk De Cock, zijn tussenkomst, blijkt heel duidelijk dat de meerderheid een gebrek aan beleidsvisie vertoont. Hier worden afzonderlijke beslissingen getroffen, desnoods weer ingetrokken zonder afgebakend toekomstplan, waarbinnen men dan uiteindelijk nog ruimte heeft om te manoeuvreren. Wat het boekenbezit betreft, antwoordde schepen Hiel, moet de uitbreiding opgeno men worden in een begrotingswijziging. En omtrent het personeel is de toestand zo dat we reeds over een bibliotekaris in Denderbelle beschikken. De bibliotcekassistent en de bibliotekaris kwamen reeds samen om naar een oplossing van de zaak te zoeken en de evolutie terzake verloopt gunstig. Wel zullen we genoodzaakt zijn de bevorderings- voorwaarden aan te passen. gieën heen Die toespraak nam Jos Abeel, sekretaris van de gemeentelij ke kulturele raad. voor zijn rekening. Hij verwelkomde, in naam van de pas enkele maan den geleden opgerichte ge meentelijke kulturele raad. de aanwezigen en beklemtoonde dat tot deze Guldensporenvie- ring besloten werd in de alge- mene vergadering en zij een treert, voor dergelijke waar- voordracht (Rita Dcjonckhcc- illustratie wilde zijn van de den een rcgcringskoalitie op re. Annc-Mie Desmet. Pascalc de helling te zetten. Hauwelaert, Lcontinc Pjsane, Nadat J. Abeel enkele Vlaam- Pierre Heymans), zorgden de se voormannen Willems. Koninklijke Harmonie Sj.-Ce- David. Vcrmcylcn, Dosfel cilia en de muziekkapel van de in herinnering bracht en bena- Chiro voor de muzikale noot, drukte dat de waarden uit het vertolkte Raf De Pauw enkele verleden tot volle wasdofh luisterliedjes, smeerden dc moeten worden gebracht, stip- aanwezigen hun eigen stern- te hij aan dat het streven naar banden tijdens dc samenzang eenheid van een volksgemeen- (geleid door Marcel Schelf schap niets te maken heeft met hout. begeleid door Mare verderfelijk racisme en besloot Goossens en in dc juiste hij zijn toespraak met een Ge- «voeës» gehouden door leden zelle-citaat: Wees Vlaming, van de koren Sangc Jo en Sine Lebbeke. Een vlotte bediening, daarvoor zorgde de KSA (b) De zomer hoeft geen komkommertijd te zijn voor de tv. Lijkt het wél zo dan zijn het niet noodzakelijk de programmamakers die er de brui aan geven. j Sommige kijkers kijken trouw naar hel scherm maar niet naar de programma's in het onmisbare tv-blad. Zo missen ze véél. Zeker in de zomer. Ook in de zomerTV-EKSPRES. En je krijgt een andere kijk op het kijkgenot dat de tv het hele jaar door elke dag in petto heeft.

De Voorpost | 1985 | | pagina 18