Minder belastingen of andere voordelen? Onze woordvoerders te Brussel V.P.-Dendermonde breidt speelkansen uit Dendermonds college adviseerde gunstig over kippenkwekerij Peke Rammekeszand feesten in Dendermonde Dendermonds begijnhof niet laten verkommeren El Twee zwaargewonden te Oudegem iMJ BEKEKEN 8 - 12.7.1985 - De Voorpost Het was duidelijk dat een konfrontatie ACW-PVV niet kon uitblijven. Aan beide zijden werden immers verkla ringen afgelegd die lijnrecht tegenover elkaar stonden en die toch een teer punt raakten: al dan niet een belas tingsverlaging. Dendermonde. Natuurlijk was het Ros en de reus present (v) Zondag was het weer zover. Het V.P.-plein van Dender monde zette zyn deuren open met zijn traditioneel VP- feest voor groot en klein. Enkele honderde mensen waren getuige van het kunnen van het speelplein; hetgeen nodig is voor de leiding van vijf speelpleinen. Niet alleen de zon en het pu bliek maar ook de animatie waren voltallig aanwezig. Er was zoals gewoonlijk de show en het volleybaltomooi Ech ter niet voor dit alleen was het publiek tussen de natuur op de speelweide afgezakt. Op elk moment van de namiddag was er iets te doen. Terwijl het volleybaltomooi aan de gang was, kon je genieten van het optreden van de leiding en na dien van de kinderen. Zowel de kleuters als de ouderen werkten hier aan mee De ge hele week was er aan de num mertjes gewerkt. Tussen de nummers door kon den enkele papa's en mama's meedoen aan een alternatieve kwis. Voor wie nog niet ge noeg kreeg, waren er enkele voorstellingen van de poppen kast. Met een lekkere pint en een (door de leiding zelfgebak ken) stuk taart kon je dan nog genieten van een dansje van reus Paliter en het Ros Beiaard van het VP. Op de affiche stond ook de afvaart van een luchtballon gepland, maar door omstandigheden werd hij bij valavond opgelaten, een schouwspel dat voor ons, out siders. toch de moeite waard was. Dit VP-feest was ook een kans om naar buiten te treden met de nieuwe projekten van het speelplein. Iedereen weet al licht dat het VP een speel- dienst is voor kinderen van 4 tot 13 jaar. Sedert enkele jaren werkt het VP ook in Oudegem en Schoonaarde. Dit jaar is de speelpleinwer king toegenomen met weer twee nieuwe wijkspeelpleinen: nl. Wastijne én 5de januari- straat beide in Sint-Gillis. Waarom die uitbreiding? Het speelplein vindt dat er meer speelkansen moeten kunnen gegeven worden Bij die uit breiding staat het kind cen traal. Men is als het ware het spel naar het kind gaan bren gen. In dit opzicht is men zeker geslaagd. In Dendermonde (aan de Gentsesteenweg) spe len gemiddeld 170 kinderen per dag. In Ójidegem en Schoonaarde ligt dit cijfer rond de 30. Over de wijkspeelplei nen kan men moeilijk een oor deel vellen want deze zijn pas van maandag jl. van start gegaan. Toch was er in de 5de januari- straat reeds een rekord getal van 40. Om in orde te zijn met de nieuwe wetgeving rond de speelpleinen heeft Vakantie pret enkele zoogdieren moeten aanschaffen. De geit, konijnen en kippen genieten bij de kinderen veel aandacht. Zo wordt het kind weer in kontakt gebracht met een andere leefwereld. Dit verruimt weer het sociale as- pekt van het speelplein. De kinderen leren omgaan met anderen, zowel monitoren als kinderen De monitoren vor men bij de ganse werking een grote schakel. Zij stellen iede re dag alles in het werk om steeds weer speelkansen te bie den. Wie even het sommetje maakt komt tot de konklusie dat dagelijks ongeveer 240 kin deren door die speelkansen ge boeid worden. In de gemeenteraad stelde VU raadslid Herman Van den Ab- beele de vraag hoe het nu eigenlijk zit. CVP en PVV ma ken in Dendermonde de meer derheid uit. Vanuit het ACW, dat binnen de CVP een niet onaardige positie bekleedt heeft de arrondissementele voorzitter De Bonte aange drongen op meer sociale voor delen Een verklaring die niet in de raad werd afgelegd. Ook mevrouw Van Gucht. schepen en van de ACW strekking, heeft in de gezinsraad gezegd dat de gouverneur aandacht vraagt voor een belastingsver laging en PVV raadslid De Cock heeft zelfs enkele voor stellen geformuleerd. Volgens bepaalde leden van de opposi tie heeft het PVV raadslid hiermee de deontologische re gels overtreden, want die voor stellen zouden ontleend zijn aan andere partijen. Men zit dus opgezadeld met tegenstel lingen. aldus Van den Abbee- Ic: men denkt anders dan men handelt. De bevolking is in geen geval gediend met derge lijke houding. Hij sprak van «gekleurde belastingsballons» die worden opgelaten. CVP fraktieleider Van Dam me zei dat de interpellant zich moet wenden tot het ACW op de geëingde plaats daartoe «en dat is niet deze raad» De CVP zal haar standpunt ten gepaste tijd bepalen en ook bekend maken», aldus een lichtjes ge ïrriteerde Van Damme. Raadslid De Bonte lichtte dan de houding van het ACW toe. De oppositie heeft geen enkele aandacht voor het ekonomi- sche aspekt. Zo begon hij om dan te blijven stilstaan bij de verschillende vormen van be lastingsverlaging te doorlopen. Maar uitgangspunt is en blijft: is een verlaging realistisch te noemen? Men moet weten vanwaar de doorgevoerde be sparing komt. Het ACW is inderdaad voorstander van een selektief sociaal beleid en is van oordeel dat de meest rechtvaardige belasting de per sonenbelasting is en het sys teem van de opcentiemen. Volgens PVV fraktieleider Verberckmoes moet men of wel het ene ofwel het andere nemen, of een kombinatie zoe ken van de twee. Alles zal evenwel afhangen van de be groting en het hele probleem moet grondig worden bespro ken in de begrotingskommis sie. Wat de verklaring van raadslid De Cock betreft, daar moet men niet onmiddellijk de visie vat^ een hele fraktie of partij zoeken, maar het is een brief van een lid van de partij. Schepen van financies Dex Borms sprak in-dczelfde zin als zijn fraktieleider. De stadsre keningen zijn de enige basis voor de besprekingen, zo zei hij. Bij het opstellen van de nieuwe begroting zal natuur lijk het probleem ter sprake komen en dan zal men ook de knoop doorhakken. Raadslid De Cock verduidelijkte dat hij alleen maar enkele suggesties had gedaan in de richting van de begrotingskommissie en dat hij nooit heeft aangedrongen op een onmiddelijkc beslissing of op het vastleggen van bedra gen. Mevrouw Van Gucht zei dat haar verklaring alleen maar een mededeling was ge weest en voor de SP hoopte Verleyen dat ook de oppositie zal betrokken worden bij het opstellen van de begroting Politieregiement stedelijke begraafplaats aangepast Mevrouw Lutgart De Beul (VU) vroeg aan de gemeenteraad om het politieregiement omtrent de stedelijke begraafplaatsen te willen aanpassen aan de opmerkingen van de gouverneur. Artikel 25, zo formuleerde ze, waar gesteld wordt dat op de bestaande ereperken op de stedelijke begraafplaatsen bepaalde persohen niet kunnen worden begraven «die volgens onvaderlandse houding in oorlogstijd een veroordeling opliepen of die wegens dezelfde redenen van hun burgerlijke of politieke rechten werden beroofd en niet in hun rechten ab initio werden hersteld», is bezwarend te noemen. Ze vroeg de uitdrukking ad initio» te willen schrappen. Daarmee bleek de raad het eens te zijn. Alleen SP raadslid Vermeir stemde tegen. ACW tegen PVV uitgespeeld in Dendermondse raad Dendermonde. De Vakantiespeelpleinen van Dendermonde draaien weer op volle toeren. Zondag werden de deuren open gezet voor iedereen (v) Kamerlid De Batselier (SP Dendermonde) heeft gepleit voor een stopzetting van de invoer van Zuidafrikaanse steenkool. Hij diende in dat verband een resolutie in als pressiemiddel tegen het blanke apartheidsregime in Zuid-Afri- ka. De lage prijs van de Zuid afrikaanse steenkool hangt volgens Norbert De Batselier nauw samen met de goedkope re arbeidspolitiek via de apart heid. Hij voegde eraan toe dat deze stop best realizeerbaar is, want naast de Kempense steenkoolmijnen en de Waalse terril- of dagbouwkolen. kan men ook denken aan het op zetten van een goederenruil en mijntechnologietransferten met steenkooluitvoerende lan den van de Derde Wereld. «België moet de invoer van Zuidafrikaanse steenkool vol ledig verbieden tegen 1990», zo besloot hij. Senator Peeters (VU Hamme) heeft in de Vlaamse raad ge ïnterpelleerd over de resolutie omtrent de resolutie omtrent de persoonsgebonden aangele genheden. Bij de staatshervor ming van 1980 heeft men een aantal fouten gemaakt Zo werden de sektoren «gezond heidsbeleid» en «bijstand aan personen» niet in hun geheel aan de gewesten overgedra gen, ofschoon volgens een bie- zondere wet de «zorgenver- strekking» persoonsgebonden is en dus thuishoort bij de gewesten. De staatshervor ming heeft evenmin de be voegdheidsdomeinen nauw keurig kunnen bepalen. Hij besloot: «de hamvraag is of wij echt een eigen autonome Vlaamse staat willen dan wel of wij zullen blijven voortploe- teren in de pseudohervorming van 1980». Senator Peeters (VU Hamme) heeft aangedrongen op een fundamentele maar stapsge wijze hervorming van de socia le zekerheid Daarbij moet volgens hem rekening gehou den worden met de duidelijke verschillen tussen het maat schappijmodel in Vlaanderen en Wallonië. Er moeten dus meer middelen naar de ge meenschappen worden overge heveld. Als voorbeeld gaf hij de kinderbijslag, waarvoor meer financiële middelen. De VU is ook voorstander van de thuisgezondheidszorg en de eerstelijnsgezondheidszorg die kostenbesparend zijn. Maar ook op dat vlak kan nog veel worden gedaan, vooral omdat ook daar Vlaanderen wordt benadeeld ten opzichte van Wallonië. Gemeenschapsminister Lens- sens (CVP Dendermonde) heeft bij de Vlaamse Raad de goedkeuring verkregen voor zijn dekreet betreffende de mi lieuvergunning. Het dekreet omvat een ingrijpende wijzi ging wat betreft het oprichten en exploiteren van hinderlijke bedrijven. Het gaat ervan uit dat de verschillende sektoren van de milieuwetgeving zoals luchtverontreiniging, geluids hinder en watervervuiling, niet fragmentarisch maar globaal moeten worden bekeken. In het dekreet worden de exploi tatie en lozingvergunningen tot een enkele milieuvergunning samengebracht en wordt ook de koppeling voorzien tussen bouwvergunning en milieuver gunning. Voor grotere inrich tingen worden principes inge voerd van de richtlijnen van de Raad van de EEG i.v.m, de miiicu-effektbeoordeling ener zijds en i.v.m. de risiko's van zware ongevallen bij bepaalde industriële aktiviteiten ander zijds. Er is ook een inspraak procedure voor de omwonen den van het bedrijf voorzien Iedere provincie krijgt een mi lieuvergunningskommissie By het begin van de zitting had raadslid Willens gevraagd om nog een punt aan de dagorde te mogen toevoegen. Het kon niet vroeger want hij was maar vrij laat op de hoogte gebracht zo zei hij en vandaar dat hy de hoogdringend heid vroeg. Stemde burgemeester Cool met dat verzoek in, hij bleek na afloop van de open vergadering de vraag van Willems kompleet te zyn vergeten. Gelukkig herinnerde die hem aan het feit. Maar de buigemccstcr repte ma. zo vond ook de mcerdcr- zich: «het schepencollege heeft hcid. ondertussen al een gunstig ad- In de tweede plaats zag Wil- vies gegeven voor de exploita- lems een procedurefout in het tievergunning» zo zei hij tegen feit dat het schepencollege al- Ferdy Willems in de hoop dat die niet verder zou tussenko men. Was er dan toch onraad? De wind kwam evenwel niet uit de hoek die de burgemees ter had verwacht. Had de tus senkomst van de VU-man in derdaad betrekking op de ves tiging van een kippenkwekerij in Grembergen. Willems had het in geen geval over mogelij ke reukhinder, of enig ander probleem. Hij vroeg alleen maar om toch voorzichtig te willen zijn bij het behandelen van dergelijke dingen en zeker geen procedure fouten te wil len maken. De hoogdringendheid werd zonder meer aanvaard, al leek men bij de meerderheid pre cies niet goed te weten wat men moest doen. Schepen Borms had al ja gezegd en toen CVP fraktieleider Van Dam me een instemmend knikje hadden gegeven, volgden de ja-stemmen op een rijtje. Daarop zette Willems uiteen wat hij nu over heel deze zaak dacht. Wat het «commodo et incommodo onderzoek be treft» is er wat verkeerd gelo pen. In het administratief cen trum hing daar niets van uit, wat nochtans moet, aldus het raadslid dat grif toegaf dat er wel een bericht was op de plaats zelf. Hij vroeg om in de toekomst zowel in de declge- meentchuizcn. het administra tief centrum en op de plaats zelf een dergelijk bericht te willen uithangen. Dat was pri- leen de exploitatievergunning had goedgekeurd, daar waar er een dekreet was gestemd (28 juni 1985) waarin staat dat men de drie vergunningen te gelijkertijd moet behandelen. Een logische gang van_zaken. die vroeger al door schepen Dicrick werd voorgehouden. In die visie werd hij evenwel niet gevolgd. De meerderheid was niet op de hoogte van dat dekreet en wenste dat eerst toch eens te onderzoeken. Scanner voor ziekenhuis van Dendermonde Dendermonde krijgt dus ook zijn scanner. Die zal worden geplaatst in het privé-zickenhuis en niet in het OCMW ziekenhuis. Dat komt omdat de dienst radiologie aan de privé werd toegewezen in Dendermonde. Afspraak is evenwel dat deze gesofistikeerde apparatuur door de twee ziekenhuizen zal worden gebruikt, zoals dat ook het geval is in Sint-Niklaas. Het laatste weekend van de maand augustus betekent in Dendermonde feest alom. Niet alleen draaien de kermis- molens op de Grote Markt, de hele stad ziet er biezonder feestelijk uit. In de voornaamste winkelstraten worden er bradcrijcn opgezet en in het Begijnhof wordt een groot scheepse tweedaagse opgezet. Nauwelijks is de feestroes van het weekend voorbij, of de Ros Beiaardstedc maakt zich op voor een nieuw hoogtepunt: de jaarlijkse reuzen- ommegang Katuit en nog een paar dagen later is er de Bloemencorso (maar dan even buiten het centrum van de stad) en het ondertussen alom bekend jazzfestival. Reken daarbij nog dat dit jaar liefst 460 Nicnburgcrs de feesten tijdens het weekend van 23 tot 25 augustus gaan bijwonen, dan kan men raden wat een druk weckend er voor de boeg staat. Bij dat weekend horen ook de Peke Rammckeszandfccs- ten die elk jaar opnieuw worden georganizcerd door de handelaars van de Kerkstraat, de Franz Courtensstraat en de Dijkstraat. Zij beginnen al op vrijdagavond 23 augustus met de aktiviteiten. Op het programma van deze driedaagse staan onder meer een rondgang met de reus Peke Rammekes zand die tijdens zijn uitstap zal vergezeld zijn van de Tyrolcr kapel «Die Fidelen Schcldelandcr» uit Schoonaar de. Er staat ook een etalagczocktocht op het programma en drie dagen na elkaar is er een play-back show. Er is ook een autoshow met nieuwe en tweedehands wagens. Zater dag en zondag is er een optreden van een mimekunstenaar en van de Sint-Joristurngildc. Pekcn Rammekeszand krijgt ook het bezoek van de Beverse reuzen. Verder op het programma een modeshow-haartooi en demonstratie en zondag vanaf 10u3ü worden er vijftig unieke old-timers getoond. Nog op zondag treden de volksdansers uit Schoonaarde aan. En natuurlijk zijn er de vele handelaars, de garagisten en de bankinstellingen (KB. G.. BBL en BAC: die hun medewerking verlenen aan dit driedaagse feest. Dendermonde. Het jeugdkoor Jeko zong voor de pas gewijde priester zijn allermooiste liedjes (v) Ter Raadslid Ferdy Willems vroeg in zijn tussenkomst dacht voor de toestand van het Sint-Alexisbegijnhof. D« zijn nogal wat bouwovertredingen gebeurd aldus het V( raadslid die vroeg welke maatregelen het schepencollcj zou ondernemen om zo verdere teloorgang van ht begijnhof te voorkomen. Het begijnhof is een geklassetn monument, althans alles wijst in die richting. Vandaar di men niets aan het kompleks mag veranderen. Sommige nemen het niet zo nauw met deze klassering en verbouwt maar. Ze voeren verbouwingen uit zonder toelatinget Willems verwijt het schepencollege ook nu nog gunstj advies te verlenen aan eventuele verbouwingen Dat was koren op de molen van schepen Dierick, di onmiddellijk terecht wees en zei dat het schepencoll® inderdaad gunstig had geadviseerd omdat men een verkro toilet wenste om te bouwen tot een menswaardig sanitac gebouw. Dat kan men gewoon met weigeren, aldus di schepen die zich gesteund voelde door Andrc Pauwd (CVP) die erop wees dat heel wat mensen in de loop ic voorbije jaren van hun eerder bouwvallige woning ee gezellig huis hebben weten te maken. Bovendien is ht niet realistisch te vragen dat men alles weer gaat hcrstelle in de oorspronkelijke staat, aldus Pauwels en Scht Maes voegde er nog aantoe dat de stad sier van het Begijnhof op de voet volgt hept- igsd» Schepen Dierick van openbare werken had al een uitvocn ge nota voorbereid over de stedelijke inspanningen om he begijnhof van verdere ondergang te redden, maar hi weerhield er zich van dat uiteen te zetten. In de nacht van maandag op dinsdag kwam het op de Oude- gemse Baan te Oudegem tot een aanrijding tussen een mo torrijder en een fietser Ter hoogte van café De Filo soof stak fietser Roger Van Steen (50) wonende Frans Vcrtongenstraat in de gemeen te de weg over. Hij werd ge grepen door motorrijder Peter De Visscher uit Mcspclare. De motorrijder die in volle vaart was kwam bijna tweehoi meter verder in botsing tk geparkeerde auto van 1 De Thacy. Mevr. Courta park Oudegem. om tend tot stilstand te komen tego garagepoort van het Gen» tekredict. Zowel fietser motorrijder werden met n verwondingen naar het ziel huis te Dendermonde ovn bracht. E.D SCHEEF WHO PAYS? Iedereen uit de streek weet op welke uren de noeste veerman van de overzetplaats tussen Appels en Berlare in zijn schuit wipt om naar de overkant te tsjoeken. Vorige week echter bracht hij drie 'wande laars vanuit Berlare over en werd door het trio gul op een glas ge trakteerd. Zoals het een goede veerman betaamt trok hij dan naar huis om er zich verder te ver meien in beschouwin gen over Gods wijde na tuur. Groot was echter zijn verbazing toen hij 's avonds zijn eigen boot aan de overkant zag lig gen. De wandelaars die zichzelf ook gul hadden getrakteerd hadden sim pelweg niet gewacht op de veerman en waren op eigen houtje overgesto ken. «Geen nood», zei de veerman, sprong prompt de Schelde in en haalde zijn bootje terug naar de -goede kant. S< mmigen beweren dat h j nu weer geen drie r aandea meer een bad pakt, maar dat zal wel achterklap zijn... Die zélfde veerman had het zaterdag behoorlijk druk toen de rally van Honky Tonk passeerde. Waarschijnlijk heeft hij de organisatoren omge kocht. ALS 'T GOED IS... Een mooie foto in een Brusselse krant over het Dendermondse Big Band Festival: Burge meester Cool met naast zich één van zijn foto grafen, daarnaast en daarachter allemaal lege stoelen, een zee zowaar, en op de achtergroa het Dendermonds stadhuis. Knap gezie van die fotograaf. H< festival op zichzelf trol veel te weinig belang stelling, maar daar zi de programmatie ooi wel voor iets tussen ten. WIST U... Dat de eigenaar van eei woning verantwoorde lijk is voor het onder houd van de aansluitin] op het waterleiding^ net? Breuken daarin herstellingen moeten door hem vergoed wor den. In andere steden dan Dendermonde be staan er andere formu les, maar daar zijn dc tarieven dan weer duurder. TE VEEL Raadslid Ferdy Willems heeft iets tegen de aan zienlijke verplaatsings- onkosten van het Den dermondse schepencol lege. «Poeh. zei burge meester Cool, dat maar klein bier. In ver gelijkbare steden staan er zelfs wagens chauffeurs ter beschik king». De raadsleden krijgen natuurlijk niets. Ook dié van de opposi tie niet en dat is niet logisch want ook in die partijen zijn er huwelij ken. jubilees en begra fenissen waarop zij zich eens moeten laten zien. TRADITIE Het tennistornooi KAVD is achter de rug en zoals steeds kende het weer een vlekkeloos verloop. Dit jaar kregen we een eerder zenuw achtige Jacky Wielandts aan de roodgloeiende telefoon. maar zijn achtbare voorganger zat er enigszins «beschei den» op de achtergrond bij met zo'n air van «Héla. mannekes, i" ben hier ook nog, hé> Om de Swa van zijn voetstuk te krijgen zijn er andere maatregelen nodig. Zonder hem als tornooileider zou een deel van de Dender mondse tennisfolklore verdwijnen. Hij is en blijft een monument in de Bakkerstraat TOMBOLA STEUN KAARTEN 10 JAAR WERKPLOEG MORGENROOD GREMBERGEN 1e prijs: stofzuiger: 6432 (reserveer, na 15.8.'85 is 1637 2e prijs: koffiezetapparaat 0208 3e prijs: elektrische doosopener: 9191 4e prijs: draagbaar radiotoestel: 2479 5e prijs: smeedijzeren kandelaar: 1693 Verder de nummers: 1536 1209 7334 1546 5060 3874 0793 9961 4563 8894 1336 7597 8410 2468 Prijzen afhalen tot 15.8.'85 (niet tot 30.7.'85) In café 't Ros Beiaard, Grootzand 89, Grembergen. Tombola: Raad het juiste gewicht a) Hesp: 1,625 kg. - b) Kaas: 1,325 kg. - c) Salami: 0,945 kg. MORGENROOD - Trommelkorpt - Turnkring en Jazzballet Rimoi danken allen voor de milde steun. 28/350-flDj

De Voorpost | 1985 | | pagina 8