Een gele roos voor elke Moerzekenaar Fietspaden in Hamme en Moerzeke Hamme wil minder schulden maken en uitgaven ernstig saneren KVG HAMME MOERZEKE WIL OUDERWERKING STIMULEREN De Voorpost - 12.7.1985 - 9 Ter gelegenheid van 11 juli aangeboden door vzw 't Moleken Voor de derde maal, drie jaar na elkaar, ter gelegenheid van de Vlaamse hoogdag 11 juli, bood de vzw 't Moleken een gele roos aan elke Moerzekenaar aan. Deze gele roos of gele anjer droeg een kaartje met volgende mededeling en boodschap «Mijn land is Vlaanderen, u mijn liefde, u mijn hart! Land van mijn vreugde, Land van myn smart, Land van myn liefde, Land van mijn hart, van kempenhei tot noordzeestrand, mijn hemelheerlijk heimatland!» met de groeten van vzw 't Moleken, socio-kulturele vereniging, Molenstraat 36 te Moerzeke. Deze bedeling had plaats op zaterdag 6 juli jl. Vrijdagavond stroomde in 't Molelekn bereidwilligen toe om de kaartjes aan de bloemen te binden en de nodige schikkingen te nemen om alles zaterdag vlot te laten verlopen. Sint-Lutgardiskoor Sint-Anna De 11 juliviering werd reeds op vrijdagavond ingezet met het geslaagde optreden van het Sint-Lutgardiskoor uit Hamme Sint-Anna onder leiding van Theofiel Quintelier. Dit kwali tatief hoogstaand koor voor gepensioneerden, zorgde voor een aangename 11 juli sfeer en bracht tussen 22 u. en 23 u. een tiental van Vlaandèrens mooi ste liederen. Voorheen had dit koor reeds moeten optreden op de 11 juli viering in de zaal «de Vier Gekroonden», vie ring die was opgezet door de gemeentelijke kulturele raad die spijtig genoeg een kleine belangstelling kreeg zowel vanwege het publiek als van wege de plaatselijke politieke overheid. Alleen schepen De Ruysscher en senator Walter Peeters waren aanwezig. Bloemenaktie Op zaterdag 6 juli kwam dan de grote bedeling. De werk groep Mare Van Borm, Mare Hamme. 11 juli viering. Belangstelling genoeg voor de viering van het feest van de Vlaamse Gemeenschap (vh) Van Wezemael. Annie Heir- weg. Karin Ost. Chris Ost, Margot Verschelden, Louise De Baets. Henri Ost en een veertiental kinderen en leden van de Vlaamse Vlagge onder leiding van voorzitter Marcel Verschelden, belde huis aan huis aan en schonk (gratis) aan iedereen die opendeed en of thuis was een gele roos of an jer. Met het zonnetje in de rug, een frisse glimlach, een gele roos in de hand en een prettige 11 juli wens werden een 1.400 gezinnen blij ge maakt. De reaktie van de be volking was buitengewoon goed. De meeste antwoordden en namen de gele roos in ont vangst met «Dank U wel». Slechts een deur op de 1.400 (zoals elk jaar) op de Bootdijk voor de neus van Elsje Bouters (13 jaar is ze) toegesmeten met de woorden «Ik moet van 't Moleken niets hebben, trap het hier maar af». Gelukkig kreeg Elsje in de volgende hui zen wel een warme ontvangst. De jaarlijkse bloemenaktie kende voor de derde maal zo een sukses dat deze traditie moeilijk kan worden afgebro ken. De voorzitter verzekerde ons hier zeker mee door te zullen gaan. zelfs als kost dit de vereniging heel wat geld. Vermelden we hier nog dat volgende jeugdgroep zeer goed meehielp: Koen en Leen Van Wezemael, Nele en Greet De Baets. Nele Vermeire. Pe ter en Bart Verschelden. Ka- trien en Veerle Huygens, Els en Greet De Vriese, Els en Greet Bouters en Joris Haems. Gezamenlijke 11 juli aktie in Moerzeke? Betreurenswaardig is de ver snippering van de 11 juli ak- ties. Zo had er een 11 juli viering plaats in de zaal «De Vier Gekroonden» op vrijdag 5 juli en opgezet door de Ge meentelijke Kulturele Raad. Op zaterdag 6 juli werd in dezelfde zaal een 11 juli vie ring georganizeer door het Da- vidsfonds en op vrijdagavond 5 juli werd er een viering georga- nizeerd door de vzw 't Mole ken met het Sint-Lutgardis koor en de dag nadien was er dan de bloemenaktie. De voorzitter van de vzw 't Moleken hierover onder vraagd, deelde mee deze gang van zaken te betreuren. Hij pleitte voor een gemeenschap pelijke viering. Hij deelde mee met zijn vereniging het initia tief te zullen nemen om een gesprek op gang te brengen tussen de diverse verenigingen en organizaties van Moerzeke Een 11 juli komitee. bestaande uit afgevaardigden van vereni gingen zoals: Davidsfonds, Gemeentelijke Kulturele Raad, Sint-Martinuskoor. 't Moleken. Chiro Meisjes en Jongens. KLJ en andere socio- kulturele en sportieve vereni gingen. Wanneer deze vereni gingen hun krachten zouden bundelen, los van ideologische tegenstellingen, kan er echt iets schoons van gemaakt wor den. een echte II juli viering gespreid over verschillende avonden. Utopie of realiteit? In elk geval het proberen waard! Tijdens de laatste gemeenteraadszitting vóór de vakantie kregen de raadsleden een vry omvangrijke agenda te verwerken met onder meer de bespreking en vaststelling van het saneringsplan en de gemeenterekening 1984. Ook enkele leefmilieudossiers kregen veel aandacht van sommige raadsleden. Financiën Dc gemeenteraad beslist om leningen aan te gaan voor de aankoop van verf voor de ge meentelijke akademie voor beeldende kunsten (97.000 fr.voor het oprichten van schuilhuisjes voor autobusrei zigers te Moerzeke (91.000 fr voor erelonen i v.m. in- frastruktuurwerken in de wijk Vigor Wuitens (186.000 fr.), voor erelonen en voor het ont werpen van dc technische in stallatie in het GITO (91.000fr.). voor dc volstorting van aandelen op het maat schappelijk kapitaal van-DDS (436.000 fr voor de installa tie van sanitair en verwarming in het jeugdcentrum (861.000 fr.). voor het verbouwen van het lokaal watervoorzienings- nct in de Waterstraat en Oude Trambaan (370.000 fr.), voor dc aanpassingswerken aan de waterleiding in de Brockstraat en Neerstraat (905.000 fr.). en tenslotte voor de aankoop van een cylindcrmaaier (1,1 mil joen). De kastocstand van dc gemeente voor het 2de kwar taal 1985 werd medegedeeld. Zij geeft een verantwoord ver mogen van 28,6 miljoen en deze van de grondregie 21,1 miljoen. De begrotingswijziging van het OCMW Fabiolazickcnhuis werd goedgekeurd. Er is een meerdere ontvangst van 1,3 miljoen en een meerdere uit gave van 1.9 miljoen. Hier door bedraagt het geschatte tekort voor 1985 op 7 miljoen. Werken De gemeenteraad besliste in 1980 om een fietspad aan te leggen in de Kastecllaan. Au- brockstraat en De Panne- straat. Evenals een fietspad langs weerszijden van de Neer straat. vanaf de Nieuwe Rijks weg 60 tot aan de Vliet. Te vens werden de noodzakelijke rioleringswerken in het dossier opgenomen. Men ontving en kele maanden geleden van het Ministerie van dc Vlaamse Ge meenschap. dc principiële be lofte van toelage ten bedrage van 2,6 miljoen, voor de wer ken in Moerzeke-Kastel en van 5,5 miljoen voor de werken in dc Neerstraat. Het fietspad tussen Moerzeke en Kastel wordt 2,5 meter breed en komt langs één zijde van de rijweg, waarvan het gescheiden wordt door een groenstrook van 1.7 meter. Voor de aanleg van dit fietspad zal men een provincia le toelage aanvragen van 30%. Het gemeentelijk aandeel wordt geraamd op één mil joen Het nieuwe fietspad in de Neerstraat is langs beide zijden 1,25 meter breed en is gescheiden van de rijweg door een greppel met borduur De vrije strook naast het fietspad waarin de riolering wordt ge legd wordt verhard met gesta biliseerd dolomiet. Men raamt het gemeentelijk aandeel voor dit fietspad op 3.4 miljoen (rio lering inbegrepen). De gemeenteraad besliste eveneens om dc H. Familie- kerk die gebouwd werd in het begin van de jaren zeventig, dringend te herstellen. Dc laatste jaren dringt het water op diverse plaatsen in dc kerk binnen. Pogingen om het dak te dichten bleven zonder resul taat. Om schade aan het ge bouw te voorkomen is een dringende en algehele herstel ling van het dak noodzakelijk. De gemeentelijke technische dienst maakte om redenen van kostprijsbesparing zelf het ont werp. De kosten worden ge raamd op 3 miljoen. Het ont werp voorziet in de herstelling van dc volledige dakbedek king, het reinigen van voegen en aanbrengen van een water werende beschermlaag op de gevels. Deze werken waren vooraf goedgekeurd door de kcrkfabrickraad van de H. Fa milie, op 23 juni II. De ge meente zal dc werken bekosti gen. Burgemeester Baert be klemtoonde dat het dossier dringend is en dat er kredieten voorzien zijn in dc gemeen tebegroting 1985. Leefmilieu In november van vorig jaar keurde de gemeenteraad de oprichting van een lokaal kon- tainerpark op het Zwaarveld goed. Gemeenschapsminister Lenssens gaf een principiële belofte voor dc oprichting van dit park. In het voorgelegde ontwerp is er sprake van een verzamel plaats voor snocihout, gras, kontainer voor olie, papier, glas, ijzer-metaal, bouwafval. een ruimte voor autobanden en een kompost weide. De kos ten voor de oprichting van dit kontainerpark worden ge raamd op 2,3 miljoen Schepen Vincart wees er op dat men geprobeerd heeft om het park van regionaal belang te maken. Dit werd afgewezen en krijgt nu een gewestelijke bestemming. Senator Peeters wees op sluikstortingen door immigranten. In uitvoering van het afvalstof- fendekreet van 1 juli 1981 werd door de Openbare Vlaamse afvalstoffenmaat schappij OVAM een ontwerp van afvalstoffenplan uitge werkt. Dit plan lag gedurende twee maanden ter inzage op de technische dienst. De SP-afde- ling Hamme diende een schrif telijk bezwaar in. De gemeen teraad moest advies uitbren gen over het plan en daarom had het schepencollege een no ta opgesteld die werd voorge legd aan de raad. Raadslid Formesyn formuleerde de op merkingen van de SP. Volgens hem zou er o.a. meldingsplicht moeten zijn en is de mens het slachtoffer van de vervuiling wanneer men alles overlaat aan de industrie. Het advies van het schepencol lege werd uiteindelijk aan vaard, maar de SP-fraktie wou dat met haar opmerkingen werd rekening gehouden en ook zouden overgemaakt wor den aan de Gemeenschapsmi nister, via de GOMOV en OVAM. De openbare zitting van deze gemeenteraad werd afgesloten met enkele vragen van raadslid Willaert aangaande het nemen van fotokopieën en dc verbin tenis van Jcugdklub Den Trap. die nieuwe lokalen aan het bouwen zijn in het jeugdcen trum in dc Nicuwstraat. Op dinsdag 16 juli brengt BRT 2 omroep Oost-Vlaanderen een volledig programma recht streeks vanuit het Provinciaal Domein Wachtebeke. Tussen 10 en 2 uur wordt het een totaal spektakel met lite-optre- dens, interviews over toeristi sche mogelijkheden in het do mein een radiofonische rondrit en een kwis. De toegang tot het domein is die dag tot 13 u. gratis. Hamme. Molenfeesten. Tijdens de feesten werd er ook aan schijfbollen gedaan (vh) Hamme. 11 juli viering. Schepen van kuituur De Ruysscher hield de gelegenheidstoe spraak (vh) Aan de gemeenteraadsleden werd tijdens de jongste gemeenteraadszitting de gemeen terekening 1984 voorgelegd. Deze rekening vertoont een tekort van 47 miljoen in de gewone dienst en een boni van 6 miljoen in de buitengewone dienst. Op het eigen dienstjaar is er een overschot van 2,5 miljoen. Terzelfdertijd met de gemeentereking kwam ook het nieuw saneringsplan ter sprake. Men wil in 1988 terug op een schone lei starten en dit zonder dat de belastingen worden verhoogd, beklemtoonde de schepen van financiën. Jozef De Geyter. Rekening Raadslid Formesyn begon zoals gewoonlijk met de op merkingen over de gemeen terekening. Hieruit kan men afleiden aldus het voornoemd raadslid, dat men in 1984 som mige geplande investerings- werken heeft uitgesteld. Op de buitengewone dienst is er zelfs een overschot te noteren van zes miljoen. Schepen De Gey ter stelde duidelijk dat men een keuze moet maken in de werken die in de komende ja ren moeten gerealizeerd wor den. Er zullen inderdaad min der uitgaven moeten gebeu ren, zegde hij. In 1984 werd er opvallend bespaard op de per soneelsuitgaven en op de wer kingskosten. Toch was de heer Formesyn niet te spreken over wat hij noemd de hoge belas tingsdruk Voor hem is Ham me op financieel vlak een pro bleemgemeente Voor schepen De Geyter is de financiële toe stand van de gemeente zicht baar aan het verbeteren. Bur gemeester Baert zegde dat men de laatste jaren heel wat verwezenlijkt heeft in Hamme, dat vele miljoenen gekost heeft. Een nieuwe sporthal, een nieuwe bibliotheek, nieu we schoolgebouwen en degelij ke wegen. De gemeentereke ning 1984 werd nadien voor goedkeuring aan de gemeente raadsleden voorgelegd. De CVP-meerderheid stemde voor, samen met raadslid Wil laert, de overige raadsleden onthielden zich. Saneren Bij de bespreking van het nieuw saneringsplan, dat be stempeld werd als een geak- tualiseerd en aangepast plan, en opgesteld door het schepen college, bekloegen de oppo santen er zich over dat zij geen kopie gekregen hebben van deze nieuwe tekst. Het plan houdt in dat men in 1985 maar voor 20 miljoen mag lenen en in 1986 en 1987 voor elk jaar slechts 15 mil joen. Schepen De Geyter zette uiteen waarom een nieuw plan moest worden opgemaakt. Toch legde hij er de nadruk op dat de financiële toestand van de gemeente aan het verbete ren Het OCMW houdt zich aan zijn saneringsplan en de ziekenhuistekorten zijn prak tisch verdwenen. Wij zullen niet de belastinge verhogen, maar besparen Ook aan de personeelsbezet ting zal niet geraakt worden zegde de schepen. Volgens de afgevaardigden van het ministerie zal Hamme sneller uit de rode cijfers zijn. dan het schepencollege denkt Tevens houdt men nog een appeltje voor de dorst als re serve. Men hoopt nog op in komsten die zullen voortvloei en uit de overname van he zuiveringsstation door de VZW (Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij). Voor het saneringsplan ont hielden alle opposanten zich. Het plan werd door de CVP meerderheid goedgekeurd. Hamme. De Heilige Familiekerk werd 25 jaar geleden ingewijd (vh) Hamme. Molenfeesten. Er was ook een tekenwedstrijd voor de jeugd (vh) Onlangs organiseerde KVG Hamme-Moerzeke een kon- taktavond voor ouders van gehandikapte kinderen. De bedoeling van deze avond was dc zin of de onzin van een ouder werking te achterhalen. Als gastspreker verwelkom de men de nationale voorzitter van KVG, de heer René Vastmans. Hamme. Missietentoonstelling. In het Sint-Jozef rusthuis kwam heel wat volk over de vloer voor deze tentoonstelling (vh) Verschillende facetten van het gehandikapt zijn en de ervarin gen met zowel gehandikapte als ouder kwamen hierbij in ruime mate aan bod. Na een boeiende en leerrijke avond, werden volgende besluiten genomen: Een ouderwerking heeft zeker en vast zin. Belangrijk hierbij is dat ouders van gehandikapte kinderen zich kunnen vereni gen rond specifieke proble men. Het is bijvoorbeeld evi dent dat de problemen van een geestelijk gehandikapte ver deskundigen zijn als het hun eigen kind betreft, staat als een paal boven water en elke situa tie is duidelijk verschillend. Het is en blijft onmogelijk om aan ogenschijnlijk deze pro blemen éénzelfde oplossing te geven. Er moeten een aantal elementaire menselijke waar den voorop blijven staan. Een blijvende sensibilisatie van de samenleving ten gunste van een echte integratie is zeker noodzakelijk. De ouderwer king van KVG Groot-Hamme wil op de ingeslagen weg ver- der gaan om in de toekomst te

De Voorpost | 1985 | | pagina 9