H MADEIRA Jodelen voor het goeie doel kortnieuws Lebbeekse raad verleende gunstig advies aan afvalstoffenplan Lebbeeks Waur vee aa geld CINE 10 - 19.7.1985 - De Voorpost Gemeenschapsminister Jan Lenssens stuurde op 10 april van dit jaar aan alle gemeenten het Ontwerp van Afval- stoffenplan voor de periode 1986 - 1990. Over de inhoud van dit ontwerpplan werd van 15 april tot 15 juni aan alle inwoners van de gemeente de kans gegeven opmerkingen te maken en voorstellen te formuleren. Wat de gemeente Lebbeke be treft, maakte schepen J. Hiel tijdens de jongste raadszitting bekend, ontvingen onze dien sten twee (gelijkaardige) be zwaarschriften van de raadsle den Cl. Vlassenroot en W. Van Vossole. Hierin stellen beide SP-raadsleden dat het plan opvallende leemten ver toont inzake de beperking van de afval, de recycling en de financiering ervan en dat een afvalbeleid voor Vlaanderen pas blijvend effekt kan sorte ren als de meldingsplicht is ingevoerd, de produktie van (gevaarlijke) afvalstoffen ge reglementeerd wordt, een mi lieuheffing op vergunningen en produktie wordt ingevoerd en de overheid eigen verwijde ringsinstallaties realiseert. Ook de gemeentelijke techni sche dienst, zei de schepen nog, heeft een verslag terzake opgemaakt. Wij stellen voor het plan gunstig te adviseren. VU: Geen plan, enkel een in ventarisatie Het ontwerpplan afvalstoffen, vertolkte J. De Mol het stand punt van de VU, is voor ons enkel een inventarisatie van een aantal problemen Dit vormt op zichzelf een eerste stap, maar deze inventarisatie is op verschillende terreinen onvolledig en onjuist. De grootste kritiek op dit ont werpplan is het gebrek aan uitgebouwde beleidsvisies. In eerste instantie ontbreken een belangrijk aantal stellingna men en in tweede instantie worden sommige beleidsinten ties als vrijblijvend naar voren geschoven. Eén van de meest belangrijke gebreken aan dit ontwerpplan is het feit dat men veel praat over het verwerken van afval, maar dat met geen woord wordt gerept over het beper ken van afval. Een vrijblijven de zin is op dit vlak niet vol doende. Het afvalprobleem kan immers het eenvoudigst opgelost worden met het ver mijden van afval. En op dit terrein worden geen konkrete beleidsvoorstellen geformu leerd. Wel werd vastgesteld dat op het vlak van het voorko men van de produktie van af val en het bevorderen van het terugwinnen van afvalstoffen, niets werd gerealiseerd. Het is naar onze mening onvol doende, aldus Johan De Mol, dat in de eerste fase van het plan aan deze twee opties geen aandacht wordt besteed. Het plan bevat drie afzonderlijke deelplannen: deelplan huis houdelijke afvalstoffen, deel plan industriële afvalstoffen en een deelplan bijzondere afval stoffen. Elk deel bevat een beschrijving van de huidige si tuatie, een deel met betrek king tot de te verwachten ont wikkeling en een derde deel dat op basis van h$t tweede voorstellen formuleert voor de planperiode. In het plan «Industriële afval stoffen», aldus J. De Mol, wor den ten aanzien van de rekupe- ratie een aantal specifieke op ties geformuleerd; zo o m. de afvalbeurs, de scheiding aan de bron, de scheiding door kon- tainerbedrijven en de schei ding van industriële afvalstof fen in gemeentelijke kontai- nerparken. Deze opties zijn echter dermate beperkt uitge werkt dat op geen enkele wijze wordt voorzien, hoe ze verwe zenlijkt en gefaseerd zullen worden. Evenmin wordt aan geduid hoe en met welke mid delen dit kan gerealiseerd wor den. Wat de verwerking van niet-gerecycleerde afvalstoffen betreft, worden volgende op ties genomen: verbranden, voorbehandeling van indus triële afvalstoffen en sorteren. Ook wordt voorgesteld de blackpoints op te sporen en in drie fasen te saneren. Wat de konkrete voorstellen betreft beperkt men zich tot het aan duiden van de klasse I storten en de oprichting van het stu diegenootschap Indane. Voor onze gemeenten zijn de opties met betrekking tot de huishou delijke afval wel interessanter Hier wordt als globale optie op korte termijn voorgesteld: het saneren van ongekontroleerde stortplaatsen, het aanpassen van sommige verbrandingsin stallaties en het optimaal ge bruik van de bestaande instal laties. Op het vlak van het voorko men van afval, verwijst de OVAM naar een andere maat schappelijke ingesteldheid, zo wel wat de privé-komsument als de industrie betreft. Hoe deze andere maatschappelijke ingesteldheid moet bereikt worden, is echter niet vermeld. Hetzelfde geldt voor de speci fieke opties: er wordt wel ge sproken van selektieve inza meling en herbruik R.D.F., komposteren en biogaswin ning, maar deze «oplossingen» worden onvoldoende uitge werkt, Er wordt bovendien on voldoende aangeduid, hoe de ze «oplossingen» gerealiseerd kunnen worden. Nergens wor den de specifieke taken per niveau Vlaanderen, provin cie, gemeente aangeduid. Ook wordt niet vermeld, hoe financieel en organisatorisch deze oplossingen kunnen wor den verwezenlijkt. Volgens ons ligt hier de meest belang rijke en fundamenteelste kritiek. Ook wat betreft de landbouw- afvalstoffen, beklemtoonde J. De Mol, is een gelijkaardige kritiek te formuleren. Noch tans zijn de landbouwafvalstof- fen verantwoordelijk voor be langrijke verontreiniging van onze drinkwaterreserve en in een niet onaanzienlijke mate de oorzaak van de vervuiling van het oppervlaktewater. De konkrete voorstellen op dit vlak een mestbank en een mestfabriek zijn belangrijk en interessant, maar lossen het probleem niet op. Daarom moet op dit terrein een gans andere ingesteldheid worden voorgeschreven. Ook hier moet het probleem in eerste instantie voorkomen worden. Nieuwe voorstellen op het vlak van de bio-industrie naar de landbouwsektor zijn absoluut onontbeerlijk. Het deel «andere afvalstoffen» wordt voorzien, maar geeft geen voldoening. Te weinig wordt een sluitend systeem voorzien voor het slib van rioolreinigers, septische putten en vetvangers; de voorziene meldingsplicht zal zelfs in dien ze getrouwvol gebeurt onvoldoende zijn. Er zijn ons op dit terrein nu reeds vol doende voorbeelden bekend. We menen, besloot Johan De Mol, en aldus kunnen we ons gemeentelijk advies formule ren, dat niets konkreets voor zien wordt om daadwerkelijk de afvalberg te verminderen. De eerste optie waar op korte termijn moet werk van ge maakt worden is het voorko men van de afval. Zowel naar konsument als naar de indus trie moeten konkrete voorstel len geformuleerd worden om de afval te voorkomen. Het is immers duidelijk dat het on voldoende is te verwijzen naar de noodzakelijke maatschap pelijke mentaliteitsverande ring. Er moeten konkrete maatregelen en faseringen ge troffen worden voor het be drijfsleven. Het gaat niet op hiermee te starten in de twee de fase (vanaf 1990). De recyc lage is onvoldoende uitgewerkt en grenst bijna aan het naïeve. Ook hier zijn konkrete voor stellen, faseringen, financiële aanduidingen, bevoegdheid en werkverdeling absoluut nood zakelijk. De taak van de ge meente wordt hier totaal on derschat en bijna overbodig geacht. Ten aanzien van de nu meestal falende overheid gebrek aan mankracht en eenvormige beleidsopstellingen moeten konkrete en doeltreffender voorstellen geëist worden. De kontrole en bevoegdheid van de gemeente moet ook hier uitgebreid worden. Namens de meerderheid rea geerde o.a. raadslid Arie Ab- beloos. Hij was het helemaal niet eens met bepaalde aantij gingen van de kant van de VU. Je kan toch niet ontkennen, aldus A. Abbeloos dat minis ter Lenssens ons een plan pre senteert dat minimaal uitge drukt een inventarisatie be vat van de problemen. Wel gaf Abbeloos toe dat zich nog problemen manifesteren. O.a op het vlak van de verwij dering van inerte materialen als grond en steen. Dat pro bleem werd ook reeds in DDS besproken. Pierre Van Rossem Lebbekenaar Achiel Vermeiren vertelt (17) As de mens'n vroeger nau 't konsèir (toneel) ginken, tem krege ze toch nog al waur vee eele sengs, zellel Ze speld'n, op z'n minst twië stikken. Gewoeënlek iëst nen dram - da komt van 't Frans - en daürachter iet vee ne kië goed te lachen. Da d' iëste noemde ze 't groeët stik, want da was 't langste. Mau as 't langste stik een blijspel of een kliecht was, tein spelde ze iëst iet anders. Da moest van eig'n serieës zijn, of triesteg, neig triesteg, da was nog beter. As ge nau 't konsèèr ginkt, moeste iëst ne kië goe kenne schriën en daürachter ne kië goe kenne lachen. As g'aun iemand vroegt of dat sckoeën was, tein zeïn ze: - Aa jaut, want weille'n emme vriëd moete schriën zelle!» Oe neiger da ze moeste schriën, oe schoinder da't was. Mau vee da ze naur uis ginken, 'k em et al gezèèd, moeste ze ne kië neig kenne lachen. Da leste ai van tijd ne vie zen tittel, zelle. Gelek as: 'De vrouw die haren man liet herbakken', 'k Rappelleer mij nog da men me Pogen iefferanst ginke spelen - 'k za nie zeggen wau - mau wij moest'n d'er toch iet bijlappen, want anders ain ze nie kontent gewest. Mau dau wauren sossiëteiten, da daumee nog nie uitsched- den, hé! De Welvaart da d' in de zaul van Nayers spelden, dei emmen in '24 op iënen auved een drama gespeld in iën bedrijf, een blijspel in twië bedrijven en een zangspel oeëk in iën bedrijf. 'Es nie alles, want dau lissen wierd er nog gezongen. Mau in '27, tein emme ze't nog beter gedaun. Tein speld'n ze een drama in vier bedrijven, een zangspel in iën bedrijf en daubij nog ne kië een blijspel, oeëk in iën bedrijf. Peisl na nie dat da 't rekkord was op Lebbeek, hé Belange nie! Op nen alf-oeëst (half-oogst) emmen de stedent'n ne kië gespeld vee de Broedersschool. En dei speld'n iëst e stik in drei bedrijven en daürachter nog e stik in drei bedrijver, en e vëérspel. En., dauvee betoilden de mensen in dein tijd vijf of drei frang. Da was toch waur vee aa sengs, hé? E gelik da ze tein om vier ieren begosten, want 't zaa anders laut gewerr'n emmen. Mau van iën ding'n kostte zeker zijn, 't was altijd om te schoeinder En 't leste dat ze gezien ain, was altijd 't schoinste! Tirolerbruiloftstoet te Buggenhout Vijf uur lang trok vorige zaterdagnamiddag, onder een figuranten voortgetrokken door raszuivere Hafiinger- loden zon, een Tiroler bruiloftstoet door de belangrijkste paarden, had heel wat bekijks, zowel van de autochtonen Buggenhoutse straten. De stoet, gevormd door sierlijke als van de bezoekers, die dergelijk evenement van dichtbij koetsen bemand door in typische Tirolerkledjj gestoken wilden meemaken. 's Avonds volgde, in de gebou wen van Heyvaert-Spinoy, de inzegening van het nep-huwe- lijk en werd dit Tirolerfeest besloten met een bal, tijdens hetwelk antivriesvrije Oosten rijkse wijnen geschonken wer den. De opbrengst ervan zal door de organisatoren de vzw «De Bemardvrienden», de Buggenhoutse Toneellief hebbers, de Vlaamse Haflin- gerclub en de Kempense Haf- lingervrienden overgemaakt worden aan het MPI Blijdorp. Wat meteen bewijst dat folklo re en solidariteit best bij me kaar kunnen horen. Stoet Prachtig om zien was het hoe in de namiddag zowat vijfen twintig sierlijke Haflingerpaar- delijven een twaalftal oude koetsen langsheen de Buggen houtse wegen trokken. Som mige van deze voertuigen wa ren overigens reeds geruime njd de zestig gepasseerd. Een huwelijk meemaakte (vhj demi-tonneau dateerde zelfs Buggenhout. Tiroler bruiloft. Het was een kleurrijk en uitbundig gezelschap dat het Huwelijksplechtigheid en slot De avondklok had reeds geluid toen de stoet opnieuw zijn ver trekpunt, de gebouwen van het bedrijf Heyvaert-Spinoy langs de Beukenstraat, bereikte. Al vorens het Tirolerbal ingezet werd, verstrekte Ghislain Temmerman nadere informa tie omtrent de paarden, de koetsen en de figuranten. Voor de muziek op het bal zorgden twee Tirolerorkesten, o.l.v. de gebroeders Lauwers. Ook het huwelijk werd, in een mengtaaltje van puur «Bigge- naats» en «Hochdeutsch» inge zegend. En eens die plechtig heid achter de rug konden de talrijke aanwezigen zich laven aan de door de Oostenrijkse ambassade gewaarborgde na tuurzuivere wijnen. Pierre Van Rossem 'M at, Woonwijk 't Roth Om het afvalwater van de (nog te realiseren) woonwijk 't I Roth (gesitueerd tussen de Langestraat, IJzerwegstraat, Heizijdestraat) via een bestaand rioleringsnet te kunne verzekeren, dient in de Klakbaan en een gedeelte van de Heizijdestraat van de Klakbaan tot de Langestraat een afvoerriool te worden geïnstalleerd. Het dossier terzake, zei schepen Hiel tijdens de jongste gemeenteraadszitting, is verwarrend. Afhankelijk van de bron zouden deze wegen- en rioleringswerken de gemeen te 3.523.422 fr. kosten (volgens het studiebureau SWB) of 859.259 fr. (volgens de gemeenschapsminister van huisves ting). Daarom ook stellen wij voor dat de raad enkel het principe goedkeurt dat de gemeente bereid is financieel in de kost van de merken tussen te komen waar dit vereist is. Over de raming van de kost spreken we ons dus niet uit. Daarmee was iedereen het eens. VU-raadslid J. De Mol )S, 1 herhaalde tevoren wel zijn reeds vroeger geformuleerde! I ui bemerkingen omtrent de struktuur van de wijk ektc ■de itrui ehoi n-G. iap Dak sportkompleks Naar sportschepen Germain De Ridder tijdens de voor bije gemeenteraadszitting meedeelde is het dak van gemeentelijk sportkompleks langs de Albert I-straat volle dig aan vernieuwing toe. Die werken worden geraamd op 2.964.580 fr. (BTW niet inbegrepen). Met de princiepsbeslissing, vertolkte Dirk De Cock het VU-standpunt, gaan we zeker akkoord: waar moet her steld worden, moet worden hersteld. De verantwoorde lijkheid hiervan is een andere zaak. Ten eerste is er de verantwoordelijkheid van de architekt. Ik ben technisch niet onderlegd in die zaken, maar ik weet dat hij tegenover de klant de verantwoordelijkheid draagt en desnoods, bij™ verkeerde uitvoering, de firma ervoor moet laten op draaien. Ten tweede is er het feit dat elke partikuher tot 30 jaat garantie krijgt op om het even welke bedakking. Ik vraag me af of de gemeente hiervoor een dergelijk garantie- oke schrift in haar bezit heeft. Het is nochtans haar plicht te handelen als een goed huisvader. Nadat van de kant van de meerderheid grote vraagtekens 5|e geplaatst werden achter de beweringen van Dirk De Cock, stemde iedereen met het voorstel in. Zwembad en sportkompleks Uit statistieken ons ter hand gesteld door sportschepen Germain De Ridder, over de belangstelling voor hel gemeentelijk zwembad, tijdens de voorbije vijf jaar (1980- 1984), blijkt dat vooral in 1984 de interesse sterk afgeno men is. Enkele vergelijkende cijfers: 1980: 126.883 zwem- beurten, 1981: 132.561, 1982: 148.747, 1983: 155.955, 1984: 130.714. Ook wat betreft de bezetting van de gemeentelijke sporthal werd voor het jaar 1984 statistisch materiaal bekend gemaakt, waaruit af te leiden valt welke klubs van de sporthal, gebruik maakten en hoelang ze dal deden. Allereerst de gegevens omtrent de klubs die aan kumpeti- tiesport doen. Met de verduidelijking erbij dat de Leb- beekse sporthal kan gehuurd worden in haar geheel, voor 2/3, 1/3 en ook voor de helft van de zaal. Brabo (handbal) 3/3 - 59.30 u. 1/2 - 13.30 u.; Ajai (handbal): 3/3 - 153 u. 2/3 - 38 u. 1/3 1 u.) Avanti (handbal): 3/3 - 434.30 u., 2/3 - 40 u., 1/2 - 33 u.. Nilco (volley heren): 3/3 - 41.30 u., 2/3 - 9 u. 1/3 - 62.30 u. Volley Dames: 3/3 - 10.30 u., 2/3 - 48.30 u., 1/3 - 60.30 u.; D.S.D. (minivoetbal): 3/3 - 131 u. Het gebruik door recreatiesporters in clubverband gaf volgend beeld: Pri- mulantus: 3/3: 59 u., BOS (badminton) 3/3 - 13 u.) 1/3 -13 u. LAB (badminton): 3/3 - 87 u.. 2/3 -10 u.. 1/3 - 43 u., 1/3 - 42 u. Tongenslijpers (tennis): 3/3 - 155 u., 2/3 -10 u., 1/3 44 u. Batenda (badminton): 3/3 - 44 u., 1/2 - 22 u. Collega's (tennis): 3/3 - 17 u 2/3 - 23 u., 1/3 - 38.30 u., BGJG (tennis) 3/3 - 74 u 2/3 - 6 u., 1/3 - 52.30 u Aan individuelen werd de sporthal in de loop van 1984 ook verhuurd: gedurende 352.30 u. voor de gehele zaalopper vlakte, gedurende 50.30 u. voor 2/3 van de zaal, geduren de 277 u. voor 1/3 van de zaal, en gedurende 7 u. voor de helft van de zaal Primulantus zoekt De vzw Primulantus zoekt voor haar 7de zaalvoetbaltor- nooi, ploegen dis nog nooit uitkwamen in een kompetitie zaal- of minivoetbal. Dit tornooi zal plaatshebben in de gemeentelijke sporthal te Lebbeke op zaterdag 31 augus tus, van 9 tot 19 u. Inschrijven moet vóór 20 augustus a.s. Enkel de ploegen die op deze datum hun inschrijvingsgeld betaald hebben, worden beschouwd als ingeschreven. Alle nodige informatie kan bekomen worden bij Willy Bo- gaerts. Begonialaan 1 Lebbeke. Tel. 052/21.85.43 (na 17 u.) De vaststelling van de reeksen zal via loting gebeuren op zondag 25 augustus te 17 u. tijdens het 7de Zomerfeest van de vzw Primulantus. Tijdens het 7de Zomerfeest organiseert de vzw, voor de tweede keer overigens, een groots Play-Backkampioenschap. Dit gaat door op zondag 25 augustus. Voor nadere informatie en inschrijvingen nemen de geïnteresseerden best kontakt op met één van volgende telefoonnumers: 052/21.79.70, 21.13.16 of 22.06.42 Pierre Van Rossem Buggenhout. Tiroler bruiloft. uit 1900, een Phaeton, een Iers-Engels koetstype, werd in 1911 gebouwd. Een Spider (een type wandelkoets), diver se Duitse jachtwagens en een wagonkoets ontbraken even min op de parade. Het bruidspaar met dienst Luc Schelfhout en Chris Baeyens figureerden overtui gend had in een vierspan plaatsgenomen. Vooraan de optocht reed een wagen waarin een tiental Tirolermuzikanten, leden van de fanfare St.-Isido- rus, hadden postgevat. Vanuit hun verheven positie demon streerden ze hun muzikale De stoet trok als een lang lint door de straten (vh) kwaliteiten. Ook de huwelijksgetuigen, de bruidsmeisjes, de notaris, de pastoor die, als een goede her der, zelf het paard mende, de ouders van bruid en bruideg om (Marie Van Neste, Laurent Van Gerwen, Elza De Vrieze en Louis Vertonghen) en de burgemeester (gemeentesekre- taris Roger Baeyens, die voor de gelegenheid zijn adminis tratieve taak ruilde voor een meer uitgesproken «uitvoeren de» funktie) maakten deel uit van de stoet. Voor de figuratie was overigens een beroep ge daan op leden van de Buggen houtse Toneelliefhebbers en van de vzw «De Bemardvrien den», die zich stuk voor stuk in een Tiroolse outfit gestoken hadden. Toekomstgericht was de op tocht in die zin, dat op de laatste koets, de'wagonet, aan bruid en bruidegom, in de vorm van een heuse kinderwa gen. een vruchtbare toekomst aangekondigd werd. stelt voor Kerkstraat. LEBBEKE deze week Lebbeke. Het Wiense Komitee dat hardnekkig verder doet (v]_ Receptie Vanzelfsprekend maakte het bonte gezelschap op geregelde tijdstippen halt om de dorsti- gen te laven. Het stamlokaal van de vzw «De Bemardvrien den» het staminee van Naar en Stant langs de Provinciale Baan, genoot de eer als eerste pleisterplaats te fungeren. Stant had zijn café voor de gelegenheid trouwens opge poetst, voorzien van een nieuw behangselpapiertje en een laagje verf. Nadat de stoet nog enkele oor den van lafenis aandeed, werd het gezelschap aan het ge meentehuis opgewacht en be groet door de authentieke bur gemeester en zijn schepenen. In de raadszaal van het ge meentehuis loofde «berger» De Landtshccr het initiatief en kregen de eigenaars van paar den en koetsen ze waren uit zowat alle windstreken naar de bosgemeente afgezakt als blijvend aandenken aan het heuglijke evenement een bas reliëf van een Hafiingerpaar- ,1.1-nn nvrrhan.lip.l Vrijdag, zaterdag, zondag telkens te 19.30 u. en 22 u. Maandag te 19.30 u. Vanaf 18 jaar

De Voorpost | 1985 | | pagina 10