Achiel Vermeiren schreef de geschiedenis van verdwenen Lebbeekse toneelkringen Thalia en aanverwanten (1) Bij een serie. Wlchelse landelijke organlzaties organizeren Sint-Annakermis Oudste Thalia-dokument De violier Roze Kate 28 - 19.7.1985 - De Voorpost De dames worden dringend verzocht zich van hunne hoeden te ontdoen Thalia werd in de loop van 1888 haast honderd jaar geleden in het leven geroepen. Het bewijs hiervan lezen we in een programmabrochure die uit 1933 dateert en bij voorstellingen op 8 en 15 januari, in de «Nieuwe Zaal» langs de Stationsstraat hoort van «Bij Heernonkel»van de hand van Jaak Ballinge. Deze brochure draagt immers de vermelding «Jubelvertoningen ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van Thalia en het 30-jarig voorzitterschap van de heer F. Van der Meeren» Op de achterzijde van de programmabrochure vinden we overigens een «Kleine Historiek van Thalia»uit het verslagboek van de heer Emile Hof mans, gewezen schrijver: In onze Fanfaremaatschappij (bedoeld wordt hier Orpheus) gesticht ten jare 1874, was een toneelafdeling onder de naam «Willen is Kunnen» en de leus «Al doende leert men». Toen ik in 1879 sekretaris- schatbewaarder der fanfare werd, was de vermelde Toneelafdeling door een dodelijke kwijnziekte aangetast. Daarna verrees «Thalia». Ik kwam met enige buurtvrienden overeen, waarbij de heer Felix Van der Meeren, om een zelfstandige maatschappij te stichten. Dt gebeurde ten jare 1888. De nieuwe toneelkring doopte men «Thalia»met kenspreuk «Oefening baart kunst» Toenmalig bestuurder-spelleider was de heer Jan Van Overstraeten. Van 1888, spijts een kleine kwijning rond 1900, groeide Thalia Toon- en toneelkring? In hetAnnuaire officiel de la musique en Belgique 1980» vinden we Thalia vermeld als «Société dramatique». Eigenlijk wel verwonderlijk deze kring aan te treffen in een muzikaal jaarboek. De kans bestaat echter dat ze naast toneelgezelschap nog een andere hoofding voerde, als Toon- en Toneelgezelschap bvb. Het aantal leden bedraagt dan 16. terwijl we op de foto, één jaar tevoren geschoten, 17 personen tellen. Als voorzitter wordt Florimond De Naeyer vermeld, secretaris is dan Emiel Hofman en Jan Van Overstraeten is dan toneelleider. De uitgave 1895 van hetzelfde jaarboek verschaft identieke gegevens. Ook wat het ledenaanal betreft. We kunnen ons wel de vraag stellen in hoeverre dergelijk jaarboek de echte beweging volgde. Zich baserend op de programmabrochure uit 1933, die melding maakt van een viering van Felix Van der Meeren, omdat die dertig jaar voorzitter was van Thalia, kan besloten worden dat betrokkene in 1903 voorzitter van de kring werd. In de loop van 1909 overleed stichter en spelleider Jan Van Overstraeten. Zijn opvolger werd gezocht buiten de kring. De keuze viel op J. Bollen uit Brussel. Hij zou Thalia leiden tot bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. Hoewel uit de periode 1904-1912 amper enige gegevens bewaard bleven, toch kwamen we via Oscar Wesemael, aan de weet dat Thalia in die jaren o.a. «De stoel van Napoleon» opvoerde en «Roza» van Frans Van Schoor. Het laatstgenoemd stuk rond 1910. Tradities Vanaf 1912 zijn heel wat dokumenten, hoofdzakelijk programma's bij voorstellingen, bewaard gebleven. Oscar Wesemael, lange tijd één der steunpilaren van Thalia, aanvankelijk akteur, maar later, jarenlang decorschilder en grimeur, speelde me deze dokumenten door, zodat ik de kans kreeg deze historiek ruim te stofferen. Op deze Thalia-figuur, die zinderde van idealisme, kom ik achteraf overigens terug. Uit 1912 dateert ook het oudst bewaarde programma. Op zondag 22, woensdag 25 (Kerstmis) en zondag 29 december, bracht Thalia de opvoering van «Mottige Janus» een bekend Hollands stuk uit het zeemansleven gegrepen. Jan Bollen had de leiding in handen. Gas tak trices waren Juf. Polfliet uit Brussel en Mevr. Lossie uit Gent. In de titelrol stond Emiel Lombaert. In die tijd, later trouwens ook nog, bestond de traditie dat tot slot van de toneelavond een blijspel of een klucht in één bedrijf werd opgevoerd Een vrolijk slot was immers een must. In 1912 werd voor het bhjspel «Wachtwoord» geopteerd. De voorbehouden plaatsen koetten toen 2 fr Niet- genummerde stoelen 1,50 fr, andere zitplaatsen (banken) 1 fr. In de programmabrochure lezen we ook nog volgende mededeling: «De dames worden dringend verzocht zich van hunne hoeden te ontdoen». Thalia programmeerde zijn voorstellingen op en om Kerstdag: gewoonlijk de zondag vóór 25 december, op Kerstmis zelf en de zondag erna. Dat was ook zo in 1913. Gebruikelijk was bovendien dat de vrouwenrollen haast uitsluitend vertolkt werden door gastaktrices Enkel in 1912, zo kunnen we uit de rolverdeling afleiden, nam Fanny De Hertogh (dochter uit zaal ■Casino») een kleine meidenrol voor haar rekening. Bij de opvoering van «Door slechte dagen», een toneelspel uit het hedendaags burgerleven door A. Bogaard ik kopieer het programma waren de beide aktrices die het jaar tevoren aan de slag waren, opnieuw te gast. Naast hen acteerde ook Mevr. De Cock uit Antwerpen. Er werd gespeeld op 2125 en 28 december 1913Als slot stond een zangspel in één bedrijf geprogrammeerd: «De vissers van Blankenberghevan Domien Sleekcx, naar we veronderstellen. Eerste Wereldoorlog In december 1914 zou de reeks vertoningen onderbroken worden. In augustus waren de Duitse legers ons land binnengevallen. Het verenigingsleven werd hierdoor totaal uit zijn verband gerukt en zou zich pas vijfjaar later herstellen. Enkel liefdadigheidsvertoningen werden sporadisch dan nog verzorgd. Logisch primeerde hierbij de liefdadigheid op het toneel. Over deze voorstellingen lezen we in het jubileumprogramma uit 1933: «Gedurende de oorlog heeft onze toneelkring bijzonder uitgeblonken door zijn liefdadigheidsvoorstellingen Een paar programmabrochures bij deze liefdadigheidsvoorstellingen bleven bewaard. Dit uit 1917 vermeldt dat gespeeld werd op de zondagen 18 en 25 maart, telkens te 4 u.en dit we citeren «Ten voordeele der opgeëischten en noodlijdenden der gemeente». Opgevoerd werd toen «Bloemeken» een drama in drie bedrijven van Nestor De Thière en ••De zwarte koning», blijspel met zang in één bedrijf van De Visschere. Op zondag 24 maart en op maandag 1 april (paasmaandag) brengt Thalia «Roze Kate» of «Het treurspel der smeeden» voor het voetlicht, een drama in vier bedrijven van Nestor De Thière. Met de welwillende medewerking zo vermeldt de programmabrochure van Madame Ant. Cools uit St.-Gillis, Mejuffer Fanny De Hartogh en Gabriëlle Van Nuffel uit Lebbeke. Voor het eerst worden plaatselijke actrices als dusdanig vermeld. In datzelfde jaar bracht Thalia nog een «Liefdadigheidsfeest, ten voordele der noodlijdenden der gemeente». Dit op de zondagen 19 en 26 februari. Het werd een wederopvoering van «Mottige Janus»met deze keer Oscar Van Overstraeten in de titelrol. Als gasten acteerden Mej Mary Van Heester uit Ham me en Mevr. Con tem pré uit Brussel. De leiding lag in handen van Victor Loret uit Dendermonde. Tot slot van het feest volgde een blijspel met zang in één bedrijf, «Hotsebotse» van Van Peene. De programmabrochure bij deze voorstellingen maakt ons duidelijk dat Felix Van der Meeren voorzitter van Thalia was en Ulric Jacobs schrijver, (wordt vervolgd) Pierre Van Rossem Het is buiten alle kijf: in (groot-)Lebbeke beleeft de amateurtoneelspeelkonste sinds enige jaren een periode van hoogkonjunctuur. Niet minder dan zes toneelkringen zijn momenteel in de O.L. Vrouwgemeente aktief en het gehalte van hun produkties neemt gevolg van een al bij al gezonde konkurrentie zowel toneeltechnisch als puur dramaturgisch zienderogen toe. Lebbeke heeft overigens altijd prat mogen gaan op een rijke toneeltraditie. Twee van de zes kringen de «Iverlingen» en «De Constminnende Jonckheyt» dragen reeds het epitheton «Koninklijke Rederijkerskamer» voor hun naam, een derde de St.-Jorisgilde staat op het punt die titel te verwerven De kringen van meer recentere oorsprong laten zich door die titulatuur echter niet intimideren. Ook decennia geleden, toen onze overgroot- en betovergrootouders het voor het zeggen hadden, werd te Lebbeke «konsèèr» gespeeld. Door kringen die nu nog aktief zijn of gezelschappen die om een of andere reden er in de loop der tijd de brui aangaven Naar het ontstaan en de aktiviteiten van die verdwenen kringen heeft Lebbekenaar Achiel Vermeiren de voorbije jaren, met de hardnekkigheid hem eigen, gespeurd. Geïnteresseerd in het doen en laten van de mens in het algemeen, maar met een meer dan dubbele belangstelling voor het wel en wee van «de Lebbekenaar». schreef Achiel Vermeiren de geschiedenis van verdwenen Lebbeekse toneelkringen. Het feit dat hijzelfo.a als akteur en auteur in de amateurtoneel wereld aktief was, zal zijn interesse voor hen die hem op of naast de bühne voorafgingen, overigens geenszins bekoeld hebben. Integendeel. Zich baserend op zowel schriftelijke bronnen als op mondelinge getuigenissen het verzamelen ervan heeft ongetwijfeld veel tijd en moeite gekost rekonstrueerde Achiel Vermeiren de geschiedenis van de ter ziele gegane Lebbeekse toneelkringen tot een boeiend verhaal, dat niet alleen de huidige beoefenaars van de amateurtoneelkunst zal interesseren bepaalde Lebbeekse families hebben blijkbaar al decennia lang een patent op aktiviteiten binnen het amateurtoneel wereldje maar eenieder, die wat voelt voor het verleden van de gemeenschap waar hij leeft en werkt, moet deze terugblik aanspreken. Daarom ook, vanaf deze week, deze serie in dit weekblad. Achiel Vermeiren begint met het verhaal van Thalia, bij de oude Grieken de muze van de komedie. We laten hem zelf aan het woord. Voor de tiende maal al organi- dan KVLV, KU, en LG, de 27 en zondag 28'juli op de wijk een enorm sukses. Het geva- zeren de landelijke organiza- Sint-Annakermis die plaats Hulst. rieerd programma zal daar al- ties van Wichelen en dat zijn heeft op vrijdag 26, zaterdag Telkens weer is deze kermis licht niet vreemd aan zijn. Komt daarbij nog het werke lijk unieke landelijk kader van de aloude Dries waar de fees ten hun beloop krijgen. Het feest wordt ingezet op vrij dag 26 juli om 19.30 uur met een belotting en op zaterdag 27 juli start om 15 uur de jogging. Men heeft de keuze tussen 5, 10 of 15 kilometer. Om 20 uur is er een optreden van Gigi en «Twee Belgen». Zondag 28 ju li om 10 uur wordt er een openluchtmis opgedragen en om 15 uur start een groot pro gramma met als tema «d'Hulst tien jaar later». Men kan dan gaan kijken naar oude am bachten, vendelzwaaien, de poppenkast van «Vader Ka poen», volksdansen van «Toon en Tinc» en oude dorsmachi nes die het nog biezonder goed doen. Om 20 uur begint dan het jubileum volksbal met Ludwig's discoteek. Het oudste dokument dat Achiel Vermeiren, in de loop van jaren opzoekingswerk, kon terugvinden is bovenstaande foto, gedateerd 1899. Op dit «portret» waarop wellicht het bestuur, mogelijk zelfs de gehele Thaliagroep staat afgebeeld, kon Achiel Vermeiren volgende personen identificeren... Op de eerste rij (zittend): in het midden Jan Van Overstraeten, helemaal rechts Felix Van der Meeren. Staande: tweede van links. De Schrijver, derde van links, Felix De Coninck, vierde van links, Gustaaf De Landtsheer derde van rechts. Meester Hofmans en vierde van rechts, Gustaaf De Vos. genomen. Op de foto herkennen we op de eerste rij, van links naar rechts: Honoré Mertens, Oscar Wesemael, zittend Jan Van Overstraeten, Mej. Van de Wiele(gastaktrioe uit Brussel), Felix Van der Meeren, Emiel Lombaert, zittend Victor De Naeyer. Staande van links naar rechts: De Hertog, x, Eugeen Wesemael. Henri Van Overstraeten, Van den Broeck, Porphyre Van Goethem, Jean Lambrecht en Octaaf Brandt. Dendermonde. Reynout. Niet alleen de Tsjechische gasten zorgden voor een optreden, ook de eigen Reynouters demonstreerden hun talent, (v) Op zondag 24 maart en op paasmaandag 1 april 1918 voert Thalia «Roze Kate» op, een drama in vier bedrijven van Nestor De Thière. De medewerkers. Eerste rij (v.l.n.r.): Honoré Mertens, Oscar Van Overstraeten, Henri Van Overstraeten (enkel hoofd zichtbaar), Jan Lambrechts, Jef Van Overstraeten, Arthur Gillis, twee dames: Antoinette Cools enGabrielle Van Nuffel, Felix Van der Meeren (half liggend), Fanny De Hertogh (met kanten muts), twee heren uit Dendermonde (naar alle waarschijnlijkheid grimeurs). Tweede rij (v.l.n.r.): Emiel Stobbelaers, Emiel Van 8walm, Hector De Landtsheer, Jules Van der Weeghe, Ulrio Jacobs Derde rij (v.l.n.r.): Maurits Van der Meeren, Paul Van der Meeren, Maurits Van Overstraeten, Cyriel Brandt, x, Oscar Wesemael en Frans Brandt.

De Voorpost | 1985 | | pagina 28