T ^Festival van Vlaanbeim in onze regio Internationale Muziekdagen Brugge Antwerpen: gevarieerd muziekaanbod op niveau Brussel - Leuven - Gent en Historische Steden: prestigieus aanbod echelen: festivalafdeling waar muziek in zit St? in het verleden, aan een bij de algemene fes- Itema's: Prinsen van de mek. Abendmusicke. ideren wereldtref- van Internationale ■fonieorkesten, e.a. wil Mechelen zijn ei- eid bewaren door o.m. organiseren van de tard recitals L>-i ite Nova is ook laanbod van het Festival van Vlaanderen in onze eigen regio is nog nooit zo groot en verscheiden geweest als dit jaar: in niet minder dan negen steden en gemeenten rden meer dan 25 koncerten georganiseerd met merkwaardige programma's enof voerders. We hopen hierop later meer gedetailleerd te kunnen terugkomen. Nu toch overzicht van het aanbod; kaarten bemachtigen zal immers ook nu niet altijd makkelijk zijn. idermonde een vorig nummer van blad verscheen een uit- ireide bijdrage over het van Dendermonde het Festival van Vlaande- 1985. De Europese Mu- georganizeerd 16 tot en met 22 augus- behelzen niet alleen een Itrip met vijf minikon- maar ook een ten- illing, referaten, in- ionale meesterkur- orgel en klavecim- maar ook zeven koncer- imet oude muziek, uitge- door befaamde solis- en ensembles. de Internationale •clus, tijdens de ten september en ok- worden drie orgelre- georganiseerdmaar een Ln Memoriam Her- Roel8traete» door Den- indse koren en, ter inheid van 100 jaar fregoriusgilde, een en orgelkoncert Aalsters festivalkomi- organiseert vier koncer- Het befaamde Colle- Instrumentale Bru- en het Westvlaams al Ensemble vertolken vrijdag 13 september in 8int-Martinu8kerk een gramma «Van Venetië Leipzig: 200 jaar dubbel- igheid», of van Willaert Bach. gitaarduo Sergio en lir Assad verzorgt op Bdag 24 september in Stadhuis een program met klassieke gitaar- aek gramma betreft, erg ver scheiden en boeiend zijn. In de Torenzaal van het Cul tureel Centrum koncerteert op zaterdag 28 september het Kamerorkest Arion o.l.v R. Lascea en m.m.v. van het klarinettenkwartet Marcel Hanssens; op het programma staat werk van Cabus, De Jonghe, Dvorak, Pelemans en Tsjaikovski. Oude muziek (Schütz, ma drigalen en geistliche Kon- zerte) wordt vertolkt door de Jugenkantorei Dorma- gen in het Kultureel Cen trum op dinsdag 8 oktober. Orgelist Jo Van Eetvelde en fluitist Dirk De Caluwé ver zorgen in de Onze-Lieve- Vrouw kerk van Daknam een koncert met komposi ties van Bach. Lokeren be sluit zijn festivalbijdrage op zaterdag 26 oktober in het Cultureel Centrum met muziek van Andriessen, Badings, Seegers e.a.; de uitvoerders zijn de leden van het Harmonieorkest van het Brabants Conserva torium van Tilburg m.m.v. het Brabants Saxofoonkwartet de solis ten zijn Walter Boeykens en Han De Vries. De streek rond Aalst Beethoven, Seiber en Mo zart op het menu tijdens het koncert door het Concerti no Classicum op zaterdag 12 oktober in het Gemeen telijk Administratief Cen trum Steenberg in Erpe- Mere. Het Waasland Slechts twee koncerten in het soete land van Waes. Sint-Niklaas in het verle den toch altijd organisator van meerdere koncerten richt dit jaar slechts één koncert in. Op dinsdag 24 september worden op het Stadhuis bewerkingen van werken van Bach door Brahms, Mozart, Moscheles e.a. gespeeld door een groep instrumentale solis ten o.l.v. Jos Van Immer- seel, die ook de piano forte voor zijn rekening neemt. Het Collegium Instrumen tale Brugense o.l.v. Patrick Peire, ook al te gast op het openingskoncert te Aalst, koncerteert op zaterdag 12 oktober in de Stekense Sporthal met komposities van Vivaldi, Britten en Mozart. Wetteren en Laarae In het prachtige kasteel van Laarne geeft Johan Huys jurylid in de Brugse orgel- wedstrijd en leider van de meestercursus klavecimbel in Dendermonde een kla vecimbelrecital op dinsdag 3 september. Hij vertolkt er de partita's nr. 2, 5 en 6 van J.S. Bach. In de Wetterse Mariagaard is op vrijdag 20 september het Collegium Instrumen tale Brugense te gast; deze keer met komposities van Bach, Corelli en Haendel. Praktische inlichtingen Wie inlichtingen, gedetail leerde koncertinformatie of toegangskaarten wenst kan voor deze koncerten in onze regio terecht op vol gende adressen: Dendermonde: Dienst Kui tuur en Toerisme, Stad huis, Grote Markt 1, (tel. 052/21.39.56 of 21.39.57) Aalst: Culturele Dienst, Kattestraat 33 (tel. 053/ 77.11.11 - toestel 245) Lokeren: V.V.V.-Cultuur- gemeenschap, Torenstraat 1 (tel. 091/48.28.05) Erpe-Mere: Gem. Admin. Centrum Steenberg, Oude- naardsesteenweg 458 (tel. 053/62 71.11) Sint-Niklaas: Stadsschouw burg, Richard Van Brits- omstraat 19 (tel. 03/ 776.35.75). Stekene: Kulturele Dienst, Gemeentehuis, Dorpsstraat 1 (tel 03/779.78.01). Jessye Norman. Een uitzonderlijk hoog staand recital is te verwach ten op dinsdag 1 oktober in het stadhuis. Dan spelen de virtuoze violist Peter Za- zofsky en de pianist Alan Weiss werk van Mozart, Beethoven en Franck. Aalst besluit op maandag 14 oktober in de St -Marga- rethakerk van Baardegem met de «Sonate da Chiesa voor strijkers en orgel» van Mozart. De uitvoerders zijn organist Kamiel D'Hooghe en een Instrumentaal En semble. Lokeren Lokeren organiseert, even als Aalst, vier koncerten, die wat uitvoerders en pro- Het Brugse luik van het Festival van Vlaanderen 1985. dat plaats heeft van 25 juli tot en met 10 augus tus. staat volledig in het teken van de grote herden kingen. Adriaan Willaert, geboren in 1485, was als musicus bedrijvig in Venetië Hij wordt herdacht met een tentoonstelling in het Gruuthusemuseum, van 16 juli tot 31 augustus: een projekt van het Leuvense seminarie voor Muziekwe tenschap o.l.v. prof. dr. I. Bossuyt en m.m.v. van tal van eminente specialisten, musea en bibliotheken. Op het programma van de 8ste Internationale Orgel- week staat traditioneel het Bach-Haendelconcours in geschreven; daarenboven kent Brugge in 1985 een specia'e Bachprijs toe aan de laureaat van een origi neel Bachconcours dat vol ledig teruggrijpt naar de proeven die Bach te Leipzig _diende af te leggen om als kantoor te worden aange steld. Het tema van de or geltocht op 26 juli. met 5 recitals op historische in strumenten is: invloeden van de Venetiaanse dubbel- korigheid op de muziek voor toetsinstrumenten in de 17de en 18de eeuw. Aan Tallis. Schütz. Bach, Haendel en Scarlatti wor den een achttal vrij onge wone produkties gewijd. Van Haendel noteren we de premières van het orato rium Athaliah» (Choir of New College Oxford en The Brugge een beroep op o.m het koor Rudadinella en het barokorkest «Les Goüts- Réunis» o.l.v. F. Heyerick, op het Collegium Vocale en Instrumentaal Ensemble o.l.v. Ph. Herreweghe en op het Knabenchor Hannover. De «Matthauspassion» van Schütz wordt uitgevoerd door het Hilliard Ensemble uit Londen. Voor muziek en dans aan het Boergondische en ande re Europese hoven tekenen het Huelgas-Ensemble, het London Baroque Dance Theatre en het instrumen taal ensemble «Preston's Pocket». Behalve het orgelconcoui en de koncerten bars Brugge tijdens de laatst', week van juli nog van de muzikale aktiviteiten: in- terpretatiekursussen. refe raten, recitala op histori sche orgels en muziek- beurs. Gedetailleerde program ma's en kaarten kunnen besteld worden bij het Festi val van Vlaanderen, Dienst Toerisme. Markt 7, 8000 Brugge (telefonisch op nr. 050/33.07.11). Florian Heyerick. Academy of Ancient Music London o.l.v E. Higgin- bottom), en van «The Car melite Vespers» naar een manuskript uit Manchester met het kamerkoor The Six teen en het European Baro que Orchestra o.l.v. Ton Koopman; verder de «Chan- dos Anthemsmet het kate- dr aal koor uit Oxford o.l.v. F. Griers en zijn orgelcon- certi met het Amsterdam Baroque Orchestra. Voor kantates en motetten van Bach en voorouders deed Festival van Vlaande- Mechelen zal in 1985, Mechelen zelf wordt ge- oerteerd door Jo Haa- en het Mechels Conser- Oriumkoor (26/8), de Eu- *e Opera School (1/9), Filharmonisch Orkest Vlaanderen (4/9), orge- I Busan Woodson (6/9), lier Haazen en het ptrensomble Gabrieli (9/ de Salzburger Solisten Maria Sprimont (11/9), Chur-Kölnisches ohester Bonn (13/9), La 'Ito Bande (17/9), Came- i Trajectina (19/9), de ist Anner Bljlsma (20/ gitarist Narciso Yepes 0), pianist Jean-Claude Men Eynden (3/10), pia- Franpois Glorieux (8 Musikverein Quartett 8n (15/10), De Fluwelen Wing (25/10) Natuurlijk [aniseert Mechelen ook jaar weer een grootse Merhappening! k buiten Mechelen is de- feetiv&lafdeling aktief: in iheiden (Emilien Sanou 25/8). in Lier (Salzbur- f Solisten op 10/9) in M o/d Berg (sopraan G. Obaerts en het Heists tterorkest op 21/9), in Et (Strijkkwartet van de B|pnale Opera en Maria Jo Haazen. Sprimont op 23/9), in Keer bergen (Trio Baroque op 27/ 9), in Herentals (Conjunto de Camara de Compostela op 4/10), in Mol (muziek van Bach, Haendel en Scar latti op 13/10) in Lier (het vokaal kwartet Florestan op 10/10). Inlichtingen, uitgebreid programma en toegangs tickets kunnen bekomen worden op het sekretariaat van Festival van Vlaande ren - Mechelen. Stadhuis. 2800 Mechelen (telefonisch op nr. 015/20.17.66). Tussen 19 augustus en 30 oktober waaiert het Festival van Vlaanderen opnieuw uit over Oost-Vlaanderen en Brabant Naast de klas sieke muzikale tema's ondertussen de konstantes van de programmatie ge worden en een aantal projekten rondom het meer algemeen kunstgebeuren, wordt dit jaar een bijzonder ruime plaats ingeruimd voor de oude muziek. Wereldontmoetingspunt van internationale symfo nieorkesten In de nazomer komen zes grote internationale ensem bles en vier van onze eigen orkesten aan bod. Alle tien symfonische falanksen zijn geregelde festivalgasten: Koncert gebouworkest (Brussel, 26/8). Pittsburgh Symphony Orchestra (Brussel, 5/9), National Symphony Orchestra Washington en Rostropo- vitsj (Brussel, 8 en Gent 9/ 9), Haags Residentieorkest (Gent, 13/9), B R T.-Filhar monisch Orkest (Gent, 20/9 en Brussel 27/9), Filharmo nisch Orkest van Vlaande ren (Gent, 25/9), Goteborg Symfoniker (Gent, 10/10). Europa centrum voor ou de muziek Voor de Historische Happe ning nu aan zijn vierde editie toe en de andere koncerten uit deze reeks hebben heel wat ensembles hun medewerking toege- zegd. La Chapelle Royalle (Gent 12 en Brussel 13/9), Collogium Vocale en Ph. Herreweghe (Gent, 21/9). Jos Van Immerseel (Gent, 14. 15 en 23/9), Musica Antiqua Köln (Gent. 30/9 en Brussel 1/10), La Petite Bande (Gent, 1/10). Gustav Leonhardt (Gent, 19/8), le den van La Petite Bande (Gent, 18/9), Knabenchor Hannover, Hilliard Ensem ble. London Baroque (Gent, 29/9), Les Arts Florissants (Gent, 5/10), Les Goüts- Réunis (Gent, 8/10 en Brus sel 9/10), The English Con cert (Gent, 16/9), Concentus Musicus. Nedl. Kamerkoor en Harnoncourt (Gent. 19/9 en Brussel 18/9), Johan Huys (Gent, 2 en 3/9). Solisten Wegens het overwicht van de vokale muziek mag een indrukwekkende zangers- défilee verwacht worden: Roberta Alexander. Ho ward Crook, Paul Es wood, Heather Harper, René Ja cobs, Malcolm King, Judith Nelson, Jessye Norman. Jard Van Nes. Zeger Van- dersteene, Barbara Vogel. Maar daarnaast mogen de instrumentale solisten ze ker niet verwaarloosd wor den Martha Argerich, Ali cia de Larrocha, Christians Edinger, Nelson Freire, Anne-Sophie Mutter, Barry Tuck well. Populair en minder bekend Vanzelfsprekend brengt het Festival van Vlaande ren weer een aantal beken de bladzijden in merkwaar dige uitvoeringen: o.m. de concerti voor twee, drie en vier klavecimbels, de parti ta's en het Magnificat van Bach, de simfonieën nr 3, 4 en 7 van Beethoven; de eer ste van Brahms; de negende van Dvorak; de opera «Or- feo ed Eu rid icevan Gluck; de tweede simfonie van Mahler; de vierde simfonie van Tsjaikovski, het con certo voor piano en orkest KV 491. het Requiem van Mozart. Daarnaast zijn er in het koncertrepertoire een aan tal partituren, die de moeite tot herontdekken over waard zijn. Deze werken weer een kans geven, ligt in de lijn van een goede festi- valprogrammatie. Enkele tips: «Harold en Italië» van Berlioz (Gent, 29/8), «Sie- ben frühe Lieder» van Berg (Gent, 20/9). het oratorio «Theodora» van Haendel De Antwerpse festivalafde ling biedt voor de editie 1985 weer een programma, vol afwisseling, met boeien de komposities en musici van hoog niveau. Grote krachtlijnen en tema's lig gen niet voor de hand, maar dit doet niets af van de aangeboden, gevarieerde kwaliteit. Het begint eigenlijk al met Jazz ^Middelheim (van 14 t.e.m. 18 augustus). Het ei genlijke gedeelte opent met veel verve het Pittsburgh Symphony Orchestra o.l.v. Zdenek Macal speelt Beet hoven, Mozart en Tsjaikov ski (Kon. Elizabethzaal, 6/ 9). Het Chur Cölnisches Orchester met R. Werthen als soüst speelt werk van Bach en Haendel (de Singel, 10/9). Frederik Gevers geeft pianorecitals met Bachs 1ste en 2de boek van «Das Wolhtemperierte Kla vier (12, 17 en 30/9 en 3/10) in het Rubenianum Thesaurus Musicus kon certeert in de St.-Elisabeth - kapel op 13/9; het Filhar monisch Orkest van Vlaan deren is met Beethoven en Schubert in de Kon. Elisa- bethzaal te gast op 19/9 en Musica Antiqua Köln speelt in het Vleeshuis op 23/9 Italiaanse vioolmuziek uit de 17de eeuw In het Rubenshuis valt op 27/9 muziek te beluisteren van Gesualdo; «Ma Vlast» van Smetana wordt door het Symfonisch Orkest van Praag gespeeld in de Singel op 7/10, terwijl Bach en Haendel op het programma staan van het Antwerps Bachkoor en het Kameror kest van het Gentse Conser vatorium op 9/10 in de Sint- Jacobskerk Frits Hoyois leidt de Chora le Protestante op 12/10 eveneens in de Sint-Jacobs- kerk. Het Eindhovens Man nenkoor voert de «Missa quattor vocem ad aequales» van Liszt uit op 14/10 in de Sint-Jozefkerk; daags na dien speelt in de St. Elisa- bethkapel het Ensemble Perceval. Het Ensemble Me- lopea musiceert in Plantin- Moretus op 18/10. «Van Schütz tot Bach» is op 24/10 het thema in de Car. Borro- meuskerk door het Ant werps Bachkoor en Audite Nova. Muziek van Bocche- rini, Ordones en Martinez is te genieten op 26/10 in de Singel door het Spaans Ka merorkest. Het slotkoncert van het Antwerpse festival luik wordt verzorgd door een ensemble van bij ons, namelijk The Malufi Sin gers, zij treden in het Ru benshuis op 29/10 op Wie inlichtingen wil beko men of kaarten wil be stellen, kan terecht bij de v.z.w. Feestkomitee Stad Antwerpen, Stadhuis 2000 Antwerpen, telefonisch op nr. 03/231.16.90, binnen lijn 155 La Petite Bande. (Brussel, 18/9 en Gent, 19/ 9), «Die erste Walpurgis- nacht» van Mendelssohn (Gent, 29/8), het concerto voor viool en orkest van Penderecki (Brussel, 27/9), het concerto voor twee pia no's en orkest van Poulenc (Gent, 26/8); het «Opus ulti- mum» van Schütz (Gent. 29/9) of de «Lyrische Simfo nie» van Zemlinsky (Brus sel. 4/9). Te veel om op te sommen. Wie inlichtingen of een ge detailleerd programma wil. of wie wil kaarten bestellen, kan in Brussel terecht bij het Onthaalcentrum BBB. Grasmarkt 61 (tel. 02 512 85.54) of in Gent bij Info-Cultuur E3-E5; Graaf van Vlaanderenplein 37 (tel. 091/25.77.80t De Voorpost - 19.7.1985 - 2

De Voorpost | 1985 | | pagina 29