Ulifi zegt dat Erin de zomer niets op tu \4 Een jaar rond betere tu QË metl li De dikste uriend van uui t Teaterseizen 1985-1986 EKSPRES 32 - 19.7.1985'- De Voorpost K.N.S. Antwerpen: voor elk wat wils De bedoelingen voor het nieuwe teaterseizoen in de Antwerpse K.N.S. werden door direkteur De Gruyter aldus verwoord: het pubhek laten kennismaken met een aantal nieuwe stukken, met klassiekers die nog niets aan aktualiteit hebben in geboet, met ernstige, hu moristisch getinte of rond uit ontspannende produk ties We zijn benieuwd wat K N S. hiervan op de plan ken zal maken. Het programma omvat 12 produkties, waarvan 10 ei gen produkties. Vanaf 21 september loopt «1585» van Jan Christiaens, een histo risch stuk over een boeien de brok Antwerpse geschie denis: de overgave van de stad aan de Spaanse troe pen in 1585 en de daaruit- volgende scheiding der Ne derlanden. «Een Poppen huis» van Ibsen gaat. in re gie van Alfons Goris, op 12 oktober in première; in dit stuk over de emancipatie strijd van een vrouw heeft Ibsen zijn sterkste vrou wenfiguur geschapen De komedie «Don Gil met de groene broek» van Tirso de Molina dat vanaf 2 no vember wordt gespeeld in regie van Guido Mae re- mans is een plezierig en intrige-rijk spel van ver wisselingen en verkledin gen, waaruit vooral de vrouw als een spiritueel, ondeugend en charmant wezen te voorschijn komt. Vanaf 7 december een nieuw Antwerps muzikaal volksstuk van het duo Jan Christiaens en Paul Celis «De Vogelmarkt». Het speelt zich af voor en achter de schermen van de kra men van de Antwerpse Vo gelmarkt. Leo Madder re gisseert Antigone» van So- fokles - vanaf 11 januari te zien - een herneming van een produktie van vorig sei zoen; het klassieke verhaal a an Antigone en Kreoon in m moderne interpretatie e vormgeving. V in William Gibson wordt v naf 1 februari «Na het n irakel» opgevoerd, een vervolg op het wereldsuk- ses «De wonderdoenster»; een Nederlandstalige krea- tie in regie van Martin Van Zundert. Ook Friedrich Durrenmatt op het pro gramma met «Play Strind- berg». een bittere tragi-ko medie over echtelieden die elkaar verbaal proberen af te maken; vanaf 22 februa ri Senne Rouffaer is de gastregisseur in «Wilde ho nig» van Tsjechov in een bewerking van M. Frayn; het kassukses in Londen vorig seizoen. Het N.T.G. is in Antwerpen in het kader van de draaischijfvoorstel lingen te gast met «Prinses Maleine» van Maurice Mae terlinck; meer hierover bij het seizoenoverzicht van het N.T.G.in Antwerpen vanaf p april. De voorlaatste produktie wordt vanaf 19 april «Het einde van de wereld» van Arthur Kopit in regie van John Bogaerts, een nieuw stuk waarin de «groenen» en de atoombewapening op een originele manier wor den aangepakt. En het K.N.S.-8eizoen sluit het jaar af met een nieuwe «Re vue 86» van Jo Coppens, Bernard Verheyden e.a., een programma vol sketches, show- en kabaret- elementen, liedjes en dans; vanaf 10 mei. In de reeks Noord-Zuid gastvoorstellingen zijn vol gende gezelschappen te gast: Theater Arnhem met «Beschuit met muisjes» van Heijermans, Publieksthea- ter Amsterdam met «Tor- quato Tasso» van Goethe, M.M.T. met «Een bruid in de morgen» van Claus, Theaterunie Amsterdam met «De naakten kleden» van Pirandello, Arca-Tl9 uit Gent met «Het hemel- van Jan de Hartog, theaterunie Amsterdam met «Koning Oedipus naar Sofokles, het RO Thea ter uit Rotterdam met «Van de brug af gezien» van Ar thur Miller en Malpertuis Tielt met «Een soort Alas ka» van Pinter. Een programma waarin ie der wel iets terugvindt dat hem/haar aanspreekt Wie een gedetailleerd program ma wenst of inlichtingen i.v.m. toegangsprijzen, a- bonnementen, uithoekje, senioren- of jeugdmatinees, kan terecht op het K.N.S.- sekretariaat. Theaterplein, 2000 Antwerpen (telefo nisch op nr. 03/231 07.50). Mechels Miniatuur Teater: feestelijke vooruitzichten 30 jaar Mechels Miniatuur Teater! Een gebeurtenis die in Mechelen zeker niet on opgemerkt zal voorbijgaan. Toch staat de nieuwe to- neelprogrammatie cen traal: de vijf toneelstukken zijn in de eerste plaats «Vlaams»; een kreatie in het Nederlands en vier stukken geschreven door Vlaamse auteurs. Het Mechelse teaterseizoen opent met «De perfektio- nist» van David Williamson in regie van Tuur De Weert en André Lefèvre, een stuk over de rollenpatronen in een huwelijk man en vrouw keren de rollen om wat aanleiding geeft tot grappige situaties. Vanaf 6 september. Op 20 september gaat «Een bruid in de morgen» van Hugo Claus in première Moeder Pattini wil haar zoon Thomas uithuwelij ken aan een oudere, gefor tuneerde nicht. Dit moet het gezin uit de financiële ellende halen. Andrea, de zus van Thomas en sterk gehecht aan haar broer, kan dit feit niet verwerken. Zij wil op alle mogelijke ma nieren Thomas op de hoog te brengen van dit hi po kriet gekonkel. René Ver- reth regisseert. Na 10 jaar huwelijk wil vrouwtje Laura haar man Arnold voor een keertje uit besteden aan haar schoon zus. Deze aantrekkelijke dame is na twee jaar huwe lijk alleen achtergebleven en wordt al een tijdje ach- ternagelopen door een jon ge onderwijzer. De oplos sing lijkt uiteindelijk een «ménage a quatre» te zijn.. Dit is het gegeven van «Het Wemelbed» van Walter Van den Broeck (met een knip oogje naar Jan de Hartog) In een regie van Jos Van Gorp vanaf 17 januari. «Vrouwenharten en man nendromen», geschreven en geregisseerd door Gie Laenen toont ons Anton en Bert Keldermans, tweelin gen. Ze trekken een leven lang met elkaar op. Eens getrouwd gingen ze naast elkaar wonen. Anton is le raar en speelt in een ama- teurteater, Bert is opera zanger. doch niet heel be kend. Ze hebben beiden een zoon van 20 jaar. Deze tweelingen volgen we gedu rende één jaar. Vanuit ge sprekken en konfrontaties worden bijna 40 taferelen getoond waarin vrouwen harten en mannendromen in eikaars verlengde drei gen te liggen. Vanaf 14 maart. Het laatste stuk is van de hand van Paul Koeck en wordt geregisseerd door René Verreth, «Aardema- kers». Lejeune sr. kan de teloorgang van zijn steen bakkerij niet verwerken terwijl zijn zoon en dochter hem ervan willen losweken. Eddy, een jonge socioloog, loopt hen hierbij in de weg Hij ijvert ervoor om de steenbakkerij in haar ge heel op de monumentenlijst te plaatsen, zodat ze gesub sidieerd kan blijven funk- tioneren Hij botst op heel wat tegenwerking, zelfs van de gewezen steenbak kerijarbeiders. Er ontstaat een idylle tussen Eddy en de dochter van Lejeune. Be tekent dit happy end bewa ren of afbreken? Vanaf 9 mei. Hoe het allemaal groeide in het M.M.T. wordt samenge bracht in een geïllustreerd jubileumboek. Bovendien wordt op 21 juni 1986 een groot volksfeest gepland. Drie stukken worden dit seizoen hernomen: «In en uit» van Benfield. «En waar de ster bleef stille staan» aanrader voor wie het stuk vroeger miste. Het Nederlands Toneel Gent besluit het seizoen met een stuk van Feydeau, «Een oogje op Amélie» in regie van het duo Jean-Pierre De Decker en Herman Gilis. De namen van beide regisseurs moeten er borg voor staan dat deze komedie meer wordt dan het doordeweek se boulevardstuk dat we bij voorbeeld in een Brusselse K.V.S. zouden voorgescho teld krijgen. Vanaf 24 mei. In het kader van de draai schijfvoorstellingen gaat Imposante figuren in de KNA te Antwerpen van Timmermans en «Ag- het N.T.G. naar Antwerpen nes en God» van Pielmeyer. met «Prinses Maleine» en Wie een gedetailleerd pro- naar Brussel met «De ko- gramma wenst of inlichtin- ning sterft». K.N.S. Ant- gen i.v.m. toegangsprijzen, werpen komt naar Gent abonnementen, de gastro- met «Play Strindberg» van nomische menu's gekop- peld aan een voorstelling of de hapjes na de voorstellin- Dürrenmatt en de Brussel se K.V.S is in Gent te gast met «De kersentuin» van i, het lustrumboek of het Tsjechov in regie van Pierre volksfeest kan terecht op het M.M.T.-sekretariaat, Hanswijkstraat 63-65, 2800 Mechelen (telefonisch op nr. 015/42.25.44). N.T.G.: kwaliteit blijft de belangrijkste norm Niettegenstaande de blij vende krisistoelagen die ons kuituurministerie aan het teater blijft toebedelen, blijft in het Nederlands To neel Gent ook nu kwaliteit en oorspronkelijkheid de pij Discordia. «De gelief- belangrijkste norm bij het den» van Jozef Van den uitstippelen van het nieuwe Berg, «Ik heet Eric Satie teaterseizoen. zoals iedereen» of «Café Pa- Het N.T.G. opent het nieu- nique» door De Zwarte Ko- we seizoen op 21 september medie, «Lulu» van Wede- Laroche. Ook weer heelwat gastvoor stellingen in Gent. Binnen abonnement krijgen we «La Casa de Bernards Alba» van F.G. Lorca door het Teatro Espanol de Madrid, «Ger- trud» van Söderberg door het Publieksteater en «De man die de zon in zijn zak had» van Jean Lou vet door Globe. Buiten abonnement zijn gepland: «Sunshine Boys» van Neil Simon door de Nederlandse Maatschap met «De Tartuffe» van Molière in regie van Hugo Van den Berghe; dit beken de stuk hekelt de hipokri- sie, de leugen en het eigen belang, de kruiperigheid. In het kader van «Europalia 1985 Spanje» gaat op 26 oktober «Goddelijke Woor den» van Ramón Maria del Valle-Inclan - de leermees ter voor de huidige genera ties van Spaanse auteurs - in première in een regie van de Spanjaard José Carlos Plaza, het stuk werd ver- 1 taald en bewerkt door Hugo Claus. Vanaf 14 december is het familiespektakel «Peter Pan» te zien. Dit stuk - be kend geraakt door de film versie van Walt Disney - is van de hand van J.M. Bar- rie, werd vertaald door Jan De Vuyst en wordt geregis seerd door Jean-Pierre De Decker; het wordt gespeeld door het voltallige gezel schap. aangevuld met jon ge muzikanten en akteurs van het Gentse Conservato rium. Humor en spanning, droom en verbeelding: een stuk voor het hele gezin tijdens de eindejaarsdagen! «De koning sterft» van Io- nesco, vorig jaar suksesvol f. opgevoerd én oer-degelijk, wordt hernomen eind ja nuari, begin februari. Wie dit stuk vorig jaar miste, krijgt de kans dit goed te maken! Met dit spel gaat het gezelschap trouwens op toernee in Nederland in fe bruari en maart. Op 15 februari gaat «Demo nen» van Lars Norèn in pre mière; voor kort suksesvol opgevoerd tijdens het Hol landfestival. In Gent in re gie van Herman Gilis. De jonge Zweedse toneelschrij ver behandelt: het gezin, man en vrouw, onderdruk king, verdrukking en onaf hankelijkheid, het zoeken naar bevrijding, het leven en de dood. Van Maurice Maeterlinck wordt «Prinses Maleine» geënsceneerd door de ex- Sovjetburger Jonas Jura- sas. De onzichtbare en steeds aanwezige spellei ders van dit drama zijn lief de en dood; de natuur wekt voorgevoelens op èn is om zeggens medeplichtig aan de gebeurtenissen. De ge hallucineerde personages die zich bewegen in een misterieuze atmosfeer doen meer dan eens aan Shake- speare-fragmenten denken. Vanaf 15 maart. Eind april krijgen we een korte herne ming van «Ly8istrata» van Aristofanes in regie van de kind door de Nederlandse groep De Salon Wie een gedetailleerd pro gramma wenst of inlichtin gen i.v.m. toegangsprijzen. abonnementen, gastvoor stellingen. kindermatinees i.s.m. Stekelbees, het werk van de teaterpedagoog, rondleidingen in het teater, kan terecht op het N.T.G.- sekretariaat, Sint-Baafs- plein 17, 9000 Gent (telefo nisch op nr. 091/25.32.08). K.V.S. Brussel: «revival van grote momenten uit de teater geschiedenis De direktie van de Brussel se K.V.S. geeft een hele toe lichting bij de program- matie voor het nieuwe sei zoen Volgens de direktie (Buyl-De Ruyter) getuigt de nieuwe programmatie dui delijk van «realiteitszin, met stukken die het publiek niet zullen afschrikken, maar het toch verrijken»... We hopen dat de voorstel lingen de mooie woorden zullen bevestigen! Het eerste stuk van het nieuwe teaterseizoen is in Brussel «Don Gil met de groene broek» van Tirso de Molina, in regie van Senne Rouffaer. De Molina wordt vooral gewaardeerd als kenner van de vrouwelijke psyche. Hij is ook de schep per van de Don Juan-fi- guur, die hij in «El Burla- dor de Sevilla» voor het eerst ekspliciet ten tonele voert. In «Don Gil» is het een vrouwelijke variant van hem, nl. Dona Juana, die in mannenkleren de vrouwen in verwarring brengt Van af 11 oktober. Vanaf 15 november is K.N.S.-Antwerpen te gast met «In Liefdesnaam» van Harro Roos, een toneelbe werking van een roman van Adriaan Van der Veen De hoofdfiguur is iemand die er, door zijn psichische remmingen - meestal ver oorzaakt door een schuld gevoel - en onbegrip van de buitenwereld, niet in slaagt zichzelf te zijn. Een drie hoeksrelatie vol twijfels en spanningen. Voor de eindejaarsdagen, vanaf 6 december, de bijna onvermijdelijke Feydeau met «Een vrouw aan mijn been»; een man beslist uit eindelijk om te gaan trou wen. maar wil uiteraard eerst breken met zijn mait- res8e. Zo vlot en vanzelf sprekend gaat dit bij Fey deau natuurlijk niet: de aanstaande bruidegom komt bij zijn verloofde oog in oog te staan met zijn maitresse. Op 17 januari gaat «De twaalf gezworenen» van Reginald Rose in première. Een assisenjury geplaatst voor een uitzonderlijke ver antwoordelijkheid: beslis sen over leven en dood. (Herinner je «Twelve angry men», de film met o.m. Henry Fonda!) Op 21 februari kreëert K.V.S. een nieuw Vlaams werk, «Hora est» van Paul Coppens Dit volksstuk laat zien hoe een Vlaams gezin reageert op de dreiging van de atoombom. Ondanks de onderliggende tragiek schept de auteur via de dia loog een geestige sfeer. Het overbekende «De ker sentuin» van Tsjechov wordt vanaf 11 april ge speeld. Tsjechov zelf noem de zijn laatste werk een blijspel, maar het stuk laat een diepe weemoed na die sterk geaksentueerd wordt in het slottoneel. Een tipische keuze voor K.V.S. is «Verkeerd verbon den», dat vanaf 2 mei op de affiche prijkt: een slaapka merkomedie met veel deu ren en verwante persona ges die elkaar best niet zien... een grote komische chaos K.V.S. besluit dit seizoen met «Montserrat» van Em manuel Robles, een stuk gesitueerd in de vrijheids strijd die in de 19de eeuw in Zuid-Amerika woedde. Het drama van het individu in wiens gemoed twee gevoe lens in botsing komen: trouw aan zijn militaire eed en medelijden met onschul- digen. Wie meer wil weten over de stukken, de toegangsprij zen, de abonnementen, kan terecht op het K.V.S.-sekre tariaat. Lakensestraat 146, 1000 Brussel (tel. 02/ 217.69.37.). De Singel Antwerpen: eigen programma met negen series Na twee seizoenen is de Sin gel één van de belangrijkste podia voor hedendaagse kunsten. Dit seizoen wor den aan het publiek niet minder dan negen series gepresenteerd. waarbij «goed», «ongewoon» en «nieuw» de basiskriteria zijn voor de programmatie. Negen series die bewust klein gehouden werden, zo dat elkeen zijn eigen kon- cert- en teateragenda kan samenstellen met enkele abonnementen, die trou wens zeer voordelig in prijs zijn. Een eerste serie bevat 6 koncerten uit de Munt (tel kens om 20 uur in de Blau we Zaal) i.s.m. de Nationale Opera Een programma met heel wat vokale wer ken, o.a. «Dream of Geron- tius» (Elgar), «Elias» (Men delssohn). «Manfred» (Schumann). «Le Rossig- nol» (Stravinsky), «Orches- tenlieder» (Schönberg), «Daphnis Cloé» (Ravel). Naast S Cambreling wordt het orkest geleid door M. Schonwandt, Chr. von Doh- nanyi, G Albrecht en Fr Layer. Een rits grote solis ten werken mee: C. Watkin- son, St. Burrows, M. King, Britt-Marie Aruhn, G. de Mey, J. Bastin, D. van Croonenborch, A. Silja, Chr. Eda-Pierre, J. Van Dam e.a. Hiernaast is er nog een buitengewoon ex- tra-koncert met het Cleve land Orchestra. «Piano Piano» is de titel van een nieuwe serie, waarin drie belangrijke pianoduo's optreden: Güher en Süher Pekinel, Katia en Marielle Labèque en Heidi Hen- drickx en Leven te Kende. Een tweede nieuwkomer in het programma is de serie «Lieder»die tot een traditie zou moeten uitgroeien. Uit eigen land Guy de Mey en Sylvia Traey met «Die schó ne Müllerin» van Schubert. Verder Ar leen Auger, Tom Krause en Irwin Gage met het «Spanisches Lieder- buch» en de Nederlandse alt Jard van Nes. De serie oude muziek kreeg dit jaar hoe kan het ook anders de titel «Bach» mee. Wel een originele Bachserie: het Solistenen semble dell' Anima Eterna voert o.l.v. Jos Van Immer- seel de integrale klavecim- belconcerti (voor 12, 3 of 4 klavecimbels) uit. Van Im- merseel opteerde voor de oorspronkelijke d.i. klei ne bezetting. De serie Kamermuziek pro grammeert grote solisten: Gidon Kremer, de Oosten rijkse cellist Heinrich Schiff met Aldo Ciccolini en tenslotte het wereldberoem de Cleveland Quartet. Traditioneel i.s.m. BRT 3 wordt de serie Nieuwe Mu ziek geprogrammeerd. Dit jaar drie belangrijke en sembles: MW2 uit Polen met heelwat teatrale ele menten en humor in hun optreden, het Italiaanse Di vertimento Ensemble o.l.v. Aimone Mantero (waarvoor o.m. Donatoni en Bussoti speciaal komponeerden) en tenslotte Roswitha die werk zingt v Hiller en die me risme elk koncei boeiend maakt. De teaterserie tx voorstellingen, die lektie beogen uit teaterpakket van zoen en die ekskh nieuwend en hei zijn. Ook internat! zeischappen komei aan bod, waarbij di aksent op Italië meeste voorstellij] deze serie liggen ogenblik nog niet i vast. Kwaliteit, nieuw i nationaal zijn ook ria in de serie Nieu die dit jaar een Am aksent heeft met Amerikanen Trishi Timothy Buckley a Armitage, aangem de Belg Stef Viaene, se Laurie Booth Fransman Daniël L Een nieuwe reeks is Kinderteater, waai re maand één voo op zondagmiddag. 10 programma's i liaanse, Belgische derlandse produktii Kleine series voor carte zijn teater- certseizoen wil p meren; lage toega zen; een dynamisch alle elementen die zorgen dat de Sii jaar tot jaar een st mer publiek kan bt Inlichtingen over leerde programm gangs kaarten en menten kunnen t worden in de Sin gunlei 25, 2018 Anè^ (tel. 03/237.61.58)1 bi, terwinkel. Sin; markt 74, 20<X werpen. Waar de ster bleef stille staan, opnieuw op h 01 programma. De zomer hoeft geen komkommertijd te zijn voor de tv. Lijkt het wél zo dan zijn het niet noodzakelijk de programmamakers Sommige kijkers kijken trouw naar het scherm maar niet naar de programma's in het onmisbare tv-blad. Zo missen ze véél. Zeker in de zomer. Ook in de zomerTV-EKSPRES. En je krijgt een andere kijk op het kijkgenot dat de tv het hele jaar door elke dag in petto heeft.

De Voorpost | 1985 | | pagina 32