ihI Sint-Niklase Guldensporenherdenking begon akademisch en eindigde speels Amerikaanse volksdansers in Sint-Gillis-Waas Taal, aard en Europese gerichtheid, laatste redplank voor Vlaanderen... Reinaert te boek t:g.v. massaspel in Sint-Niklaas Sint-Niklase breigoedfirma uitgebrand Kampagne verkeersveiligheid in Sint-Niklaas Heiende-Lokeren heeft recht op verkeersveiligheid Jeugdcentrum in Prosperpolder registreerde drieduizend bezoekers Volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis over omroepreklame Achttien glascontainers in Sint-Niklaas 8 - 19.7.1985 - De Voorpost De Guldensporenherdenking in Sint-Niklaas vindt sinds de fusie in 1976 dit jaar in deze, het volgende jaar in een andere deelgemeente plaats. Belsele was op de vrij zonnige donderdag de 11de juli de tweede keer aan de beurt, 's Morgens hadden kuituurschepen Daan Anthuenis en feestredenaar professor Jacques Claes uit Antwerpen het over de modaliteiten voor het Vlaanderen van morgen. Anthuenis voerde de noties tolerantie, solidariteit en deskundigheid aan als waarborgen voor een sterke Vlaam se beweging, voor professor Claes bestond de normerende drievuldigheid uit de gegevenheden taal, aard -en een maximale benutting uitgaande daarvan van de geografi sche ligging van Vlaanderen. Bariton Simon Waltens en pianist Erwin Van Bogaert luisterden de zitting op met Vlaamse kuituurliederen, 's Avonds togen de vendel- zwaaiers (en niet de zwendelzwaaiers, zoals in het verslag van de kuiturele raad te lezen stond) van de volkskunst groep Boerke Naas samen met de reuzen van Belsele naar het dorpsplein. De Chiromeisjes dansten volks en de warme avond werd besloten met een kampvuur. Weinig vlaggen Voorzitter van de plaatselijke vossenafdeling Jos De Cock (VOS staat voor Verbond van Oud-Strijders, de lui van 'Nooit meer oorlog' die de Vlaamse gedachte wellicht in haar zuiverste en derhalve no belste vorm vertegenwoordi gen) moet zich vorige week donderdag wel een heel klein beetje ongelukkig gevoeld hebben. Zijn oproep tot extra bevlagging van de huizen werd duidelijk minder dan de voor gaande jaren het geval was, opgevolgd. Weinig belangstel ling was er ook voor de akade- mische zitting ten stadhuize, de talrijke politieke vertegen woordiging ook SP-er Fred dy Willockx en zijn kameraad Urbain Vercautcrcn waren present niet te na ge sproken. Burgemeester Paul De Vidts spinde een boutade rond de bepaling die dag in het Staats blad en de dag tevoren in de kranten verschenen bepaling dat de Vlaamse Leeuw voor taan een toontje lager moet worden aangeheven. Prima zo, vindt hij: wanneer we be scheidener beginnen, kunnen we des te hoger uithalen. Daan Anthuenis achtte het vooral belangrijk dat eendrachtig en juist gezongen wordt. Nagel op de kop. En dan mag die leeuw zelfs rode klauwen hebben, so lidaire strijdlust is nodig om een hechte staat neer te zetten. Drie begrippen zijn volgens de kuituurschepen van belang voor onze levensstijl. Voor eerst is dat de tolerantie, een strijdbare tolerantie toch, ge worteld in een ferm zelfbe wustzijn. Na vier eeuwen is die houding van Mamix van Sint- Aldegonde nog altijd een waardevolle leidraad. Solidari teit Anthuenis defineert de ze eigenschap als een interna tionale en nationale dagdage lijkse bezigheid die ontstaat uit wederzijds respekt is een deugd die de Vlaamse bewe ging zich al enkele decennia heeft eigen gemaakt. En ten derde is er de deskunigheid die het Vlaamse volk wist en weet te manifesteren. Het is vrijblij vend en zeer algemeen natuur lijk maar als Vlaanderen de In Sint-Niklaas reikhalst men volop naar september. Eens het ambachtelijk weekend in Waas achter de rug komen de ballons eraan en richten spektakelminnende en volks- kunstgezinde lieden hun schreden naar het stadspark, waar onder impuls van heel wat groeperingen het Rei- naertspel (opnieuw) plaatsvindt. Ter gelegenheid van die massaproduktie verschijnt bij uitgeverij Rinda (Lokeren-Hamme) een herhaling van de Reinaertlegende. Bij 143 tekeningen van Dolf De Rudder maakte Bert Decorte een hedendaagse berijming van het epos. Dolf De Rudder is kunstschilder-beeldhouwer, eredirekteur van de tekenschooi in Sint-Gillis-Waas; hij werd in die gemeente op 8 augustus 1912 geboren. Bert Decorte, afkomstig uit Retie in de Kempen en nu woon achtig in Roosdaal, verwierf vooral als balladedichter naam en faam. Het nieuwe Reinaertboek zal een driehonderdtal pagina's omvatten. Het formaat is 16 bij 24 cm. Behalve de hedendaagse berijming, de hertaling, door Bert Decorte wordt ook, in kursief, de versie van Jan-Frans-Willems (negentiende eeuw) afgedrukt. Anton Van Wilderodc schreef het voorwoord voor dit boek, dat bij voorinteke ning 475 frank kost (storten op rekeningnr. 293-0286484- 01 van uitgeverij Rinda, Lokeren) en nadien, in de winkel, 580 frank. Drukke zomerdagen zijn het inmiddels voor de drukkerij uitgeverij van Marcel Oelbrandt. N.a.v. de braderie in Sint-Gillis, op 10 augustus, wordt een andere, ook weer regionaal-gebonden, uitgave van Rinda voorgesteld: «Van klompenmaker tot prof», het levensverhaal van pater Van den Branden die in z'n jeugd blokken maakte en het tot een autoriteit bracht op gebied van Arabische talen. (w.v.) lakens wil uitdelen, zal zij deze kwaliteit moeten perfektio- Fascisme Daan Anthuenis verzet zich met klem tegen de bewering als zou de Vlaamse beweging fascistoïde trekken vertonen. Het vlakke land heeft nooit enig machtsimperialisme aan gebracht of nagestreefd wel een kuiturele grootheid, meent hij. En hierbij deze noot. Na tuurlijk ettert in de periferie van de beweging en tegen haar expliciete wil in, het fascisme in zijn ideologisch meest uitge sproken vorm, maar inzake be manning, verwoording en be leving slechts okkazioneel en marginaal manifest. Dat is hoogst verwerpelijk, maar be grijpelijk. Het fascisme im mers berust bij drie sentimen ten: een sterk volksvoelen, een grote tot grove onverdraag zaamheid t.o.v. andersdenken den en/of leden andere kuitu ren en de drang naar een stevi ge machtsuitoefening. De Vlaamse beweging bepleit één van die drie pijlers. De Boden van het vóóroorlogse Blut und Bodenduo, affirmeert de bij zondere eigenheid van het Vlaamse volk. Anderzijds res- pekteert ze ook de waarde van andere minderheden in de wereld. Een belangrijk voorman als Maurits Coppieters betuigde toen hij nog als vertegenwoor diger van de Europese Vrije Alliantie in het Europarlement zetelde, tegen een lawine van tegenstand in, zijn sympathie met het onafhankelijkheids streven van de Sicilianen. De grijze eminentie is voorts van mening dat ook het gekant zijn tegen apartheid in Zuid-Afrika een konsekwentie moet zijn van de Vlaamse houding. Om diezelfde reden het weder zijds respekt voor zelfstandige entiteiten kunnen voor hem de raketten niet. De grote vraag is of de meerderheid van de vlaamsnationalisten met hem meedenkt, m.a.w of dèt, het enige getrouwe Vlaamse denken nog wel een herkenba re, slagvaardige politieke bo venbouw heeft. Enige twijfel is terzake niet misplaatst! Het trotse volksvoelen, dat zich op de politieke tribune te eenzij dig voedt met de arrogantie van een bendeleider en water- perikelen en andere essentialia uit piëteit voor een eventuele toekomstige koalitiepartner als topargument overlaat aan anderskleurige oppozitieleden, draagt an sich niets kwaads in zich. De geschiedenis en het heden bewijzen echter dat de neiging van dit voelen naar fascistoïde onverdraagzaam heid niet fiktief is. Het nazisme heeft daarover geen twijfel la ten bestaan, de politieke af splitsing 'Vlaams Blok' en een vrij talrijk aantal splintergroe pen als Voorpost, N.J.S.V. doen dat, vandaag de dag, zij het in sterk gematigde vorm, evenmin. De Vlaamse Bewe ging doet er, de geest van haar eerste manifesten getrouw, goed aan zich van dit randge- beuren te distantiëren. Ont kennen echter dat het bestaat en zich ter aanvaarding op de Beweging tracht te enten of er uit onvrede uit wil weggroeien, is naïef en gevaarlijk. Deugdelijke dingen Professor Jacques Claes (56), gastspreker op dit feest van de Vlaamse gemeenschap, stu deerde klassieke filologie, was drie jaar leraar in Zaïre en begon, onder de indruk van de kuiturele verschillen tussen Afrika en Europa antropologie en later ook psychologie te studeren. Hij kwam terecht bij professor aan de Leidense uni versiteit Jan-Hendrik van den Berg, een baanbreker op het vlak van de metaboletika of «leer van de verandering». Sinds '65 doceert Jacques Claes een pakket van vakken van de Ufsia. Kuiturele psy chologie is zijn sperializatie en met zijn laatste boek, over de geschiedenis van de Westerse melancholie won hij de Vlaam se prijs voor het essay. De proressor een man die zijn publiek handig weet te bespelen ging er donderdag van uit dat in de analyze naar relatieve waarden van verle den en heden het antwoord voor een sterk Vlaanderen van de toekomst ligt besloten. De taal is één van die waarden; zij is voor het Vlaamse volk dat deze eigenheid in tegenstelling tot de Ieren b.v., mocht be houden. aan wat marmer was voor Michelangelo: het mate rieel van de ziel. Verder is aldus de professor, de aard van de Vlaming zo rijk als zijn land dat is. «Wat wij aanraken», stelde hij, «wordt mooi, sterk, gul en mild; daar openbaart zich de materie in een onge kende pracht.» In zijn dialckti- sche beschouwing valt ook nog de ligging van Vlaanderen op: de alluviale gronden gevat in een delta die wijd open staat op de wereld Wanneer wij nu de krisis willen breken, moe ten we vooral die taal bewa ren, ze gebruiken eerder als brug dan als kloof, poneerde de klassikus. Hij vroeg dat wc niet té veel zouden verwachten van Flanders' Technology, maar veeleer zouden geloven in ons vermogen als dusdanig om «deugdelijke dingen» te verrichten. In het kader van de gerichtheid van Vlaanderen op Europa, deed hij een oproep voor meer afgeronde bevoegd heden: eigen onderwijs eigen financiën en een autonome koers t.o.v. het buitenland, «niet geregeerd door invloe den die ons leiden naar een weg waarvan we alfa noch omega zien». Kampvuur Tot tegen elf uur aan was er behoorlijk wat volk op het pleintje achter de kerk van Belsele. Ook de burgemeester bleef tot dan, een hoge zeld zaamheid. 8 december? Het plaatselijke toneelgezelschap Phoenix speelde het wagenspel 'Drie dagen Here', niet slecht zelfs, de Koninklijke Fanfare Sinte-Cecilia speelde o.l.v. Pe trus De Vleeschauwer swin gende deuntjes. Ter afronding uiteraard: de Vlaamschcn Leeuw. De Chiromeisjes en de turnkring Ritmica waren van de partij. Een tweede toneel groep. De Klokkcnlappers, voerde de sketch 'Het Belsecl- se klasje van toen' op. Daarin werd het Algemiën Beschoufd Baalsiëls aangeleerd. Sint-Pau- wels heeft eerder in zijn revue n.a.v. het 750-jarige bestaan van de gemeente, een soortge lijk tafereeltje ingelast. Een bard zong oude liederen: Het edel kind van Napoleon de Grote, een Brand- en Spook geschiedenis, een Moordver- haal. Zeer onderhoudend. De zwendelzwaaiers van Boerke Naas zwendelden de Rotding. En toen was er tijd voor... het kampvuur. De spuitgasten hadden al die tijd werkeloos moet toezien; het werd ze te veel. Hun ware aard konden ze niet langer on derdrukken, de kundigheid waarmee ze het vuur aanmaak ten, een knettergek vuurtje overigens, verried hun ware passie. En, ach ja, dat was alweer 11 juli. De 24 werknemers van de Sint-Niklase breigoedonderne ming M.T. (Mertens-Tersago) kunnen na het weekend niet aan de slag. Ze zijn technisch werkloos na de brand die maandagnamiddag de fabriek in de as legde. Het vuur in de fabriek, gevestigd Klapperbeekstraat 149, ontstond rond halfvier. Vader en zoon Mertens ontstaken een stoomketel, die zou proefdraaien met het oog op de werkhervatting van volgende week. Een hoeveelheid brandstof ontketende een vuurhaard en zowel grondstof fen als machinepark werden gaandeweg vernield. Tegen een vuurpoel van die omvang kon de brandweer niet veel beginnen. Heel het gebouw brandde uit. De schade zou in de tientallen miljoenen lopen. In het kader van de verkeers- kampagne voor een verkeers veiliger stad, startte het Sint- Niklase stadsbestuur in januari met de tweemaandelijkse uit gave van een folder waarin telkens een ander belangrijk aspekt omtrent verkeersveilig heid wordt belicht. Het thema voor het vierde nummer in de reeks, nl. «Va kantie verkeersveiliger woon wijken» spreekt voor zich. De dienst verkeersplanning wenst er de automobilisten op te wij zen hun snelheid te minderen in de woonwijken en dit zeker tijdens de vakantiemaanden. Voor de maanden juli en au gustus opteerde het stadsbe stuur voor een pamflet (i.p.v. een folder) dat in de woonwij ken huis aan huis werd be zorgd met de vraag dit voor het raam te hangen. Ook werden een aantal grote (gele) raamaf- fiches verspreid waarop dezelf de tekening staat afgebeeld. Verder werden aan de toe gangswegen van de woonwij ken borden geplaatst die de automobilisten nog eens bij zonder attent maken op de ondergeschikte rol die ze hier toebedeeld krijgen. De Lokerse volksvertegen woordiger G. Anthuenis had enige tijd geleden in een brief aan de provinciegouverneur gevraagd, de doortocht te Heiende verkeersveiliger en -vriendelijker te maken. Naar verluidt zou het immers de bedoeling zijn om knipper lichten te plaatsen in Heiende- centrum, maar volgens volks vertegenwoordiger Anthuenis leveren die maar een zekere schijnveiligheid op. Het verle den heeft daarenboven meer maals uitgewezen dat dergelij ke knipperlichten slechts een tijdelijke invloed hebben op de automobilisten. Hij stelde daarom aan de provinciegou verneur voor, het probleem van de verkeersveiligheid te Heiende grondig te onderzoe ken en herhaalde zijn voorstel om vanaf de brug over de E3 op verspreide plaatsen struik- beplanting aan te brengen in de parkeerzone. Die wordt trouwens maar matig gebruikt. Op die manier zou men voor de bijna aanstormende voer tuigen het naderen van een woonkern kunnen benadruk ken. In hetzelfde voorstel stelt de volksvertegenwoordiger ook voor om vanaf de Gentsestraat tot de Sint-Jozefstraat een boombeplanting aan te bren gen om zo het meer intieme karakter van Heiende-centrum te benadrukken. Bovendien zou in de onmiddellijke omge ving van de kerk de rijweg tot maximum 6 meter moeten be perkt worden om de snelheid van het autoverkeer af te rem men. De vrijgekomen ruimte zou dan kunnen gebruikt wor den voor de aanleg van voetpa den, groene perken, fietspa den, e.d.m. Volksvertegenwoordiger An thuenis stelde nog dat deze knipperlichten de eigenlijke veiligheidsmaatregelen niet in de weg mogen staan en hij verzocht de gouverneur van Oost-Vlaandcren rekening te houden met de gerechtvaardig de verzuchtingen naar meer leefbaarheid in deze belangrij ke woonkern. Het jeugdcentrum in Prosperpolder heeft het eerste v dige werkingsjaar achter de rug. In de loop van hebben daar zo'n drieduizend bezoekers verbleven. I jeugdcentrum is er gekomen omdat er een behoe bestond aan een degelgke verblijfplaats voor jeugd- j andere verenigingen uit Beveren en omgeving. Vani Prosperpolder zyn er overigens nogal wat mogelykhede het Europees vermaarde Verdronken Land van Saefti ghe ligt vlakbij en men kan van daaruit ook fiets-1 wandeltochten ondernemen in wat rest van de Wi polder. Voor sommigen zou ook de kerncentrale van Do e een speciale attraktie betekenen. Volgens de stuurgroep van het jeugdcentrum wordt vooi tijdens de schoolvakanties en weekends een drukke bea ting genoteerd. Ook op 'normale' weekdagen wordt i q stilaan een groeiende belangstelling vastgesteld. H brengt met zich mee dat de verblijvende groepen u )tni uiteenlopend zijn, met een echter duidelijk overwicht *i jeugdverenigingen. Maar ook scholen, groepen voor mi n der-validen, jongerenaktie- en praatgroepen stellen prj D(j{ op de akkomodaties in Prosperpolder. m Het bezettingsschema leert ons dat tijdens de maanden ju en augustus 1109 jongeren tot 25 jaar in het Kieldrecht gehucht verbleven op een jaartotaal van 2831 overnachtii gen. Het totaal geeft 3138 overnachtingen, of een gemii rt delde van 15 personen per dag. (oo Perspektieven De stuurgroep heeft vastgesteld dat bij een volledige bezetti |e de werklokalen aan de krappe kant zijn. Een uitbreiding u twee polyvalente lokalen zal nog dit jaar worden voltooid. D j blijkt overigens met enkel noodzakelijk voor weekend- w kampverblijven. «Willen wij de werkverblijven stimuleren dl en dient het jeugdcentrum te beschikken over een lokaal dat dia kan doen als klaslokaal, kreatieruimte en expressielokaal», stt aaj de werkgroep in z'n jaarverslag. q Ook het sekretariaat moet worden heringericht. De huidi inrichting was immers een tussenoplossing, er moet op term jq, kunnen worden gewerkt in een deftig uitgerust sekretariaat. H is ook de bedoeling om de weekbezetting te stimuleren. Wa neer alle lokalen gebruiksklaar zijn zal de stuurgroep voor naar de scholen en direkties en leraren het aanbod dospclcs c*e Klemtonen hierbij zullen liggen op de akkomodatie en i We mogelijkheden die er zijn voor retraites en projektweken alsa ld het uitgewerkt programma voor-de zogenaamde 'polderklassei a Met de 3.100 jongeren en ongeveer 200 volwassenen die in hi i jeugdcentrum verbleven is het volgens schepen Van Overmein n{, overduidelijk dat het centrum wel degelijk aan een noodzai voldoet. L.V.B. Op het grondgebied van Sint-Niklaas staan momenteel 17 speciale containers voor glasafval. Vorig jaar werd op die manier bijna 900 ton glas ingeza meld. Om de bewoners van de omgeving van rekreatieoord De Ster in de gelegenheid te stellen gemakkelijker glasafval te verwijderen, besliste het kollege van burgemeester en schepenen vooraan in de Brokkelingcnstraat een 18de glascontainer neer te zetten. Bedoelde container werd intussen ook geplaatst. Ook de bezoekers van het rekreatieoord worden ertoe aangezet, van deze nieuwe mogelijkheid gebruik te maken. Enkele dagen geleden hield de Wase volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis in de ka mer een opmerkelijke tussen komst, in naam van de PVV- fraktie. Hij stelde hierbij dat de PVV uitermate verheugd is dat over de omroepreklame in de ka mer gedebatteerd werd omdat deze beleidsoptie een belang rijk onderdeel vormde van het PW-programma, dat voorzag dat ook op het audio-visueel vlak kompetitie en konkurren- tie moesten gekreeërd worden. Bovendien is België één van de weinige landen waar op het vlak van de berichtgeving slechts één enkel systeem be staat, met name het publiek systeem onder de noemer van de BRT. De PW heeft in tegendeel resoluut gekozen voor een pluralistisch systeem. Georges Anthuenis wenste echter met klem te ontkennen dat de huidige regering en de PW in het bijzonder voor standers zouden zijn van een ontmanteling van de BRT. Dit openbaar instituut moet via dotaties de nodige middelen blijven krijgen om degelijk omroepwerk te verrichten. Deze dotaties moeten zo pro- duktief mogelijk aangewend worden en de BRT kan alleen maar kwaliteitsverbeterend werken en baat vinden in het bestaan van konkurrerende netten. In dezelfde kontekst staat de PW, volgens volksvertegen woordiger Anthuenis, gunstig tegenover de nieuwe regle mentering inzake de radio- en tv-distributie omdat daar een zekere vereenvoudiging van procedures tot stand wordt ge bracht en een belangrijke stap wordt gezet naar een mogelij ke samenwerking tussen de RIT en de privé- of semi- privésektor. Volgens de Wase volksverte genwoordiger zal echter regel matig overleg moeten ge pleegd worden tussen de rege ring en de gemeenschappen op het vlak van de bevoegdheids verdelingen en om deze toch wel grondige hervormingen van ons omroepbestel vlot te laten verlopen. Tweeëntwintig leden van The Crab tree Gap C loggers, e« m' volksdansgroep uit North-Carolina (USA), zijn ntoma teel te gast in Sint-Gillis-Waas. Het is eigenlijk et uitloper van Drieskes Kerremes 1982, het vijfjaarlijks volksdansfestival, want tien onder hen waren dan voor et 1 eerste maal in Sint-Gillis present. *1 Lokeren. Van Wilderode Lokeren 11-juli viering. Onder leiding van Eddy Picavet werd Lied van mijn land ten hield een toespraak (Polo) 'onele gebracht (Polo) Zij logeerden toen in gastvrije Sint-Gillisse families en nodig den hun gastgevers op een tegenbezoek uit in North-Ca rolina in 1983. De vriend schapsbanden die toen aange knoopt werden bleven onder houden en het lag voor de hand dat de Amerikaanse vrienden opnieuw naar Sint- Gillis-Waas zouden komen. Ditmaal niet zozeer om te volksdansen, maar meer om iets van Europa te zien. Programma Onder impuls van Roger De Cauwer en André De Munck werd een welgevuld program ma inccngcstoken en ongetwij feld zullen deze Amerikanen, ze mogen dan al aan grote afstanden gewend zijn, aan het eind van hun drieweekse reis niet alleen veel gezien hebben maar toch ook wel flink ver moeid zijn. Een greep uit het programma leert ons dat zij o.m. halt zul len houden in: Brugge, Oos tende, Brussel, Maasmcchelen (Aide Biezen), Bokrijk (open luchtmuseum), Houthalen (oude auto's). Namen, Dinant, Saint-Hubert, Bastenaken (Amerikaans oorlogsmu seum), Leuven, Antwerpen en Sint-Niklaas. Daar blijft het zelfs niet bij want vooraf, van 14 tot 17 juli, trok men met de Amerikaanse gasten naar Parijs. Ontvangst Het verblijf in Vlaanderen be gon met een ontvangst op het gemeentehuis van Sint-Gillis- Waas. Burgemeester Omcr De Mey had zijn beste Engels bo vengehaald om de Amerika nen welkom te heten en 1 een fijne tijd in Europa toe wensen. Hij schetste ook gemeente Sint-Gillis-Waas mef^ haar 15.600 inwoners en I de gemeente evolueerde va overwegend landbouw| meente tot residentiële meente In naam van The Crabtn Gap Cloggcrs dankte McCracken voor de ontvang en hoopte op verdere verste* ging van de vriendschapsbal den met Sint-Gillis-Waas. Hi n las drie brieven voor van plaat selijke autoriteiten uit hun hei mat en overhandigde die aai de burgemeester. Die overhandigde vervolgend een schotel met afbeelding vat het gemeentehuis van Sint-Gil lis en gelegcnhcidsinskriptk aan Hal McCracken; de leidci van de groep Amerikand schonk aan de Sint-Gillisse burgervader een mooi plakket met schild en goudgele gele genheidstekst. Verbroedering Een echt optreden verzorgt de ze Amerikaanse gastgrocp in Sint-Gillis niet. Wel is er op zondag 21 juli een verbroede ringsavond met Drieske Nij- pers in het chalet van voetbal vereniging FC Sporting. Vanaf 20 uur zijn belangstel lenden daar welkom op een Vlaams-Amerikaanse volks- dansinstuif waarop ook video beelden van Drieskes Kerre mes 1982 te zien zullen zijn.

De Voorpost | 1985 | | pagina 8