ladio UFO... meer dan alleen radio... int-Vincentlus gemeenschap Dendermonde viert ouden kloosterjubileum van algemene overste Baasroodse augustusbraderij door regen weggespoeld Zeelse Mariaatje Cornand laat zich niet bij de neus nemen Volgende week 25° Muzikale oogstfeesten te Berlare: vakantie in eigen dorp De Voorpost - 9.8.1985 - 11 Onze weersverwachtingen Voortgaand op dc computer van de Deutsche Wettcr- dicnst in Offenbach staat ons tijdens de eerste dagen van volgende week zomerweer te wachten. Alvorens het zover is moeten we eerst nog wat wisselvalligheid verwerken. Vandaag vrijdag trekt nog een regenzone van west naar oost over ons land. Vanmiddag worden er vanaf de kust opklaringen verwacht die afgewisseld zullen worden door enkele buien. Bij een matige zuidwesten wind wordt het ongeveer 22°. Zaterdag in principe hetzelfde weer, dus perioden met zon, afgewisseld door enkele buien, maar een temperatuur die al iets boven de 20° kan uitstijgen. Zondag is nog steeds een lokale bui mogelijk, maar de zonnige perioden krijgen dan duidelijk de bovenhand en het wordt bij een zuidwestenwind ongeveer 23®. Begin volgende week moet de weersverbetering zich len i verder doorzetten, met temperaturen die dc 25® kunnen bereiken of zelfs overschrijden. Tot zover deze voorspel ling die geldig is tot en met woensdag 14 augustus.(edm) Het is stilaan een traditie dat de Koninklijke Fanfare De Vriendenbond ter gelegenheid van Halfoogst haar oogstfees ten organiseert. Op woensdag 14 oogst 1985 te 20 u. wordt er gestart met een konccrt in de Parochiezaal. Na het lentekon- cert op 29 maart en het 11- julikoncert is dit reeds het der de koncert waaraan de fanfare haar medewerking verleent. Vorig jaar was de befaamde Zuider-Kempische Brassband uit O.L.Vrouw-Waver te gast. Thans is het de beurt aan een formatie uit eigen streek: blaaskapel Dc Bookhamcrs uit Zelc. Deze tirolerkapel zal een avondvullend programma brengen met haar eigen speci fieke muziek o.a. de Florenti- nermars van J. Fucik. Nadien volgt een gezellig samenzijn mét de muzikanten. De toe gang is 50 fr. en kaarten zijn te bekomen bij de bestuursleden van de fanfare.- Komt dan Halfoogst zelf. Als kristelijkc muziekvereniging houdt De Vriendenbond eraan de Halfoogstprocessie - aan vang 10 u. - naar de Hogeweg op te luisteren. Om llu30 is het de fanfare zelf die, onder de bomen op het Kerkplein, een aperitiefkoncert aanbiedt. Te 12u30 kan iedereen terecht in de Parochiezaal voor een maaltijd. De processiegangers hoeven dus niet naar huis te gaan. Na het sukses van vorig jaar is op voorhand inschrijven wel aan te raden. De op brengst hiervan komt ten goe de aan de Vriendenbond. Im mers een muziekvereniging leeft niet van muziek alleen, onderhoud en aankoop van in strumenten en partituren ver gen vele duizenden franken. Bovendien zal de Kon. Fanfa re eerlang starten met een ver nieuwd eigen muziekonder- richt om beter te kunnen voor zien in de opleiding van de jongeren. >t radio UFO gevestigd is op markt te Zele in jeugdcen- 6 uur 's morgens tot 2 uur j nachts. fcn deze mensen iets meer (denk maar eens terug aan de champagne aktie, 40 reizen n urn Juvenes weet gans de PARIJS, Tiroleravond. show- clek reel< ree<*s, wan' buiten het avond met de Musicals en i aas W9en v?n mu2'ek elke dag Roulette, aktie koop lente '85 ontifi ln®"ur s mor9ens tot 2 uur jn eigen gemeente. 12 reizen drij&LÜ3 s' LONDEN, showavond met de DOLLY DOTS, reizen TENE- RIFE en OOSTENRIJK. ial inde anderen Het HOOGTEPUNT VAN AL op 14 augustus op De Markt de markt (86Ó zitplaatsen). DEZE AKTIVITEITEN was wel aanvang 18 uur Allen daarheen op 14 au- verleden jaar het organiseren Nog Grootser... nog Beter... gustus. van een streekbieravond op 30 vlaamse bieren worden U de markt in samenwerking met aangeboden café-snack de FONTEIN en Uitgebreide breugeltafel taverne restaurant de Oude Tal van attracties Kroon. show en muziek Dit evenement wordt herhaald De grootse openluchtcafé op Dendermonde. Ondanks de regen, toch nog goed gemutst (c) Regen bij tussenpozen, zo luidde de weersverwachting. Men had beter gezegd «opklarin gen bij tussenpozen». De Baasroodse augustusbraderie heeft onder de weersomstandighe den fel geleden. Waar men normaal een massa bezoekers mag verwelkomen, liepen er nu enkele honderden langs de kraampjes, de schouders hoog opgetrokken, de paraplu voortdurend boven het hoofd. Dat wilde evenwel nog niet zeggen dat het goede humeur van de Baasroodse handelaars maar op een laag pitje stond. Neen. zij hielden er de moed in en wilden van geen wijken weten. Ze kregen in die standvastige houding die door iedereen trouwens ook geloofd werd. nog steun en sterkte van de marktkramers die ook regen en wind trotseerden en hun koopwaar aanprijsden alsof het om een zomerse dag ging. De echte paardenmolen, waarmee we bedoelen de paardjes die netjes hun rondjes liepen, kregen heel wat belangstelling van de jongeren die ei maar niet genoeg konden van krijgen en zich blijkbaar helemaal op hun gemak voelden op de brede rug van de paarden. Her en der bemerkten we ook nog moedigen die boeken, snuisterijen, koperen voorwerpen en dingen die we allang vergeten en voorbij waanden te koop aanboden Zelfs een paar jongeren hadden de bedsprei bovengehaald en probeerden kooplustigen te lokken met werkelijk fantastische aanbie dingen. Waren er geen attrakties, dan zorgden de handelaars maar zelf voor de sfeer binnen of buiten, want sommigen waren handig genoeg om hun trekpleisters van het voorziene buitengebeuren over te hevelen naar een herberg of ruime zaal, waar men dan altijd terecht kon en zich niets hoefde aan te trekken van de vele regenbuien of de felle wind die op zaterdagnamiddag plots kwam opzetten Een braderie die met mooi weer altijd veel volk weet te boeien, verwaterde nu letterlijk en figuurlijk. Maar in Baasrode tilt men daar niet zo zwaar aan. Volgend jaar beter weer en ook betere zaken, zo zegt men daar ze met veel verlangen naar uitkeek. Feestkomitee Een honderdjarige in een straat, een wijk, een gemeente, het is steeds weer een ideaal moment om een feestkomitee op te richten. Daaraan ontsnapte de wijk al evenmin De eeuwclinge moet worden gevierd, zo besloot het feestko mitee dat bestaat uit Albert Van der Strieckt. Robert De Bruyne. Bea Cool. Frans Rosseels, Gaston Van Acker Valerie Poppe en Georgette Van Hassel. Er werd vergaderd, gepraat, overlegd, goedgekeurd, ver beterd en uiteindelijk kwam men tevoorschijn met een heel feestprogramma dat zijn beloop zal krijgen op zondag 1 september. Had het komitee de feestelijkheden groots gezien, de gezondheidstoestand van Mariaatje beslist er anders over. Veel. teveel emoties zouden haar geen goed doen. zo liet haar huisdokter verstaan en het feestkomitee had deze stille wenk begrepen. Een ontvangst op het gemeentehuis, na een plechtige en feestelijke eucharistie viering werd dus geschrapt op het lijstje. Maar de stoet, die gaat beslist door op zondag 1 september. Om 16.00 uur vertrekt de stoet aan de brandweerkazerne om langs het Dorp, de De Deckerstraat. Bookmolcnstraat. Klooster straat. Dorp. Dr Rubbcnsstraat. Zandberg, Klooster straat en opnieuw Dorp te trekken. Liefst zes muziek maatschappijen uit Zele hebben hun medewerking toege- Bij de eerste doortocht in de Kloosterstraat zal Mariaatje Cornand door de gemeentelijke overheid worden gehul digd. Kort en goed. De burgemeester zal naast een geschenk van de gemeente, ook het geschenk van het vorstenpaar overhandigen. Van het wijkkomitee krijgt Mariaatje in elk geval honderd prachtige rozen aangebo den. waarna er nog een geschenk van de wijk volgt. Het feest wordt afgerond met een receptie in de Klooster- in naar ieën :kende in de poren, en. :r 150 ïltuur, ig wat >or de 48,50 tf met p het en de inen de eigen gezellige, huiselijke sfeer van de kloostergemeenschap, hebben de Iers van de kongregatie van Sint-Vincentius a Paulo van Dendermonde het gouden DSterjubileum gevierd van zuster Adelaide, al vele jaren de algemene overste van de igregatie. Op hetzelfde moment werd ook het 50-jarig kloosterjubileum gevierd van Ier Kostka die binnen de gemeenschap van vrouwelyke kloosterlingen een stukje chiedenis apart is. nabij gelegen Moorsel. In 1935 trad het jonge meisje van dat gezin in het klooster van Sint-Vincentius en begon haar eerste kloosterdag met groot vertrouwen. Dat is ook zo gebleven. Het bleek al spoedig dat zuster Adelaide een schrander verstand had. Zij werd dan ook lerares in deze «moyennes». In Dender monde zou ze waar pioniers werk verrichten door mede de plechtige cucharisticvie- de kloosterkapel, waar voor de eerste maal de kloosterklok met in- itie «St. Vincentius jubila- )eo,1985» de zusters en de udigden oproept tot gebed, den de beide jubilarissen in «emmige feestzaal letterlijk figuurlijk bedolven onder «Ie bloemen en geschen- Vanuit alle huizen die de gregatie telt, waren er af- Maar ze bleven zoals ze zijn: zelfs dan eens en al dienstvaar digheid en aandacht voor de anderen. In haar gekende stijl zou zuster Lydia de levensloop van de jubilarissen schetsen. Niet zo maar een eenvoudige bloed- nuchtere opsomming van data en gebeurtenissen, maar een toespraak boordevol humor en borrelend van blijheid die dui delijk maakte dat het leven in universitair niveau. Het verwonderde niemand van de kloostergemeenschap dat zuster Adelaide bij het overlij den van moeder Theodora werd verkozen tot nieuwe al gemene overste. Die uitverkie zing gebeurde al bij de eerste stemronde. Als algemene overste had en heeft zuster Adelaide een even grote be kommernis voor de zusters van haar kongregatie. voor de leerkrachten en leerlingen van de school, maar ook voor de bejaarden en de gehandicap ten. «Zij is een liefdevolle en wijze kongregatieleidster». al dus zuster Lydia die de alge mene overste in naam van alle zusters dank zegde voor de >ri ncjermonde. In het Sint-Vincentiusinstituut vierde zuster Adelaide, algemene overste van de kongregatie haar U'ge I iden kloosterjubileum (v) 6 6. den raardigden naar Dender- volbjmde gekomen. Het was i dc geestelijke direkteur de kongregatie het vcr- lordde voor een keer zo dat ndermonde de grootstad cn dat de zusters uit Gent Antwerpen nu eens op be- plaati tk mochten komen. Iwilligisier Adelaide, die al voor derde maal het ambt van mene overste heeft aan- d, liet net zoals zuster :ka de hulde over zich hakclêtn gaan. Al kan niet worden a vei ikcnd dat ze beiden opgezet n. D ren met zovele blijken van Ppcls negenheid en sympatie. een kloostergemeenschap an ders is dan velen zich wel in beelden. Een toespraak recht uit het hart, die zowel door de zusters als door hun familiele den op luid applaus werd ont haald. Schrander verstand Dat eerst de algemene overste werd gehuldigd, is voor de hand liggend. Moeder Adela ide, aldus de feestredenaar, groeide op in een diepkristelijk gezin, waar haar roeping een goede voedingsbodem had ge vonden. Dat gezin was dc fa milie Gijssens-Noens uit het aan de basis ie liggen van de oprichting en de uitbouw van de humaniora voor meisjes. Eerst als lerares, later als rech terarm van de toenmalige di- rektrice om tenslotte ook di- rektrice te worden van deze bloeiende afdeling en vervol gens de verantwoordelijkheid van de hele kongregatie op zich te nemen. Het is vooral dank zij zuster Adelaide dat de humaniora van het Sint-Vin centiusinstituut is geworden tot wat ze nu is: een van de beste humaniora's van het Vlaamse land, met het hoogst percentage aan geslaagden op Het verhaal van zuster Kostka is anders. Zij is de dochter van het schippersgezin Defraigne uit Klein-Willebroek en in het klooster een echt unicum. Ze was samen met haar zussen een van de eerste internen van de schippersschool die de kon gregatie van Sint-Vincentius a Paulo in Klein-Willebroek leidde. Voor de jonge zuster, die gewoon was aan de onein dige natuur, aan het rimpeloos maar ook vaak wilde water. moet het een hele belevenis zijn geweest plots te zullen leven tussen de besloten ruim te van vier muren. Maar zuster Kostka bleek tegen die be proeving bestand en wist zich als geen ander aan haar roe ping aan te passen. Ze heeft haar afkomst nooit verloo chend. Ze is steeds een beetje het schip geweest dat van de ene haven naar de andere vaart. Zuster Kostka trok naar elk huis waar er hulp nodig was. Dat was geen probleem voor haar, want ze heeft bie- zonder vaardige handen en een niet in te tomen werklust. Het liefst van al was ze bij haar gehandicapte kinderen, in het instituut Ganspoel. Maar ook nu nog is ze aktief bezig. Menigeen heeft haar fijn bor duurwerk en haakwerk weten te bewonderen en zo maakt ze zich ook op de dag van heden verdienstelijk. Geschenken van de stad Deze jubileumviering werd ook bijgewoond door deken Van Ruyskensvelde en burge meester Cool. Deze laatste zou in naam van de stad Dender monde aan de jubilarissen bloemen overhandigen en het geschenk van de stad: een schotel met het Ros Beiaard, wat door de zustergemeen- schap sterk werd gewaardeerd. In een korte toespraak loofde de burgemeester de twee diep gelovige zusters die een gren zeloos vertrouwen hebben in God. Hij zag daarin ook de sterkte om trouw te blijven aan hun gegeven woord. Hij had woorden van lof en sympatie voor de zusters en zei dat de algemene overste steeds hulp had geboden waar dat nodig was. «Ik breng graag hulde aan uw meesterwerk van opvoe ding en vorming waarvan zove le meisjes van de stad hebben kunnen genieten», aldus de burgemeester die in zuster Kostka de zorg om de minder- validen hoog aanschreef. Van daar dat hij er geen moeite mee had om de twee zusters «verdienstelijke inwoners» van de stad te noemen Na de receptie, het uitwisselen van geschenken en gelukwen sen, was het tijd voor de al even traditionele familiefoto, waarna de genodigden aan ta fel gingen. Dendermonde. Rondjes rijden met de paarden. Voor de jongeren een hele bedoening (c) Dendermonde. De scherpschutters-in-den-dop aan het overleggen (c) Mariaatje Cornand, die in de Kloosterstraat 16 door haar dochters in de watten wordt gelegd, is de nieuwe trots van Zele. Zij wordt op 26 augustus immers honderd jaar en dat is een verjaardag die men niet zonder meer wil laten voorbijgaan. Al heeft de dokter van Mariaatje laten verstaan dat het goed is om de eeuwelinge niet al te veel emoties te laten doorstaan. Van veel officieel gedoe zal dus niets in huis komen, al ontsnapt Mariaatje Cornand natuurlijk met aan dc viering. In Zelc is Maria Cornand een figuur die wijd en zijd bekend is. Ze heeft er immers lange jaren een kruideniers winkel uitgebaat die flink bezocht werd. Maar de man of vrouw die Mariaatje als uitbaatster van deze winkel in de luren heeft gelegd, die moet nog worden geboren Toen ze nog haar winkel had. zorgde haar zuster voor dc zes kinderen: twee jongens en vier meisjes. Dienstmeisje Maria Cornand werd geboren op 26 augustus 1885. Net zoals de andere kinderen uit de buurt zou ze naar de lagere school gaan. maar daarmee was het ook gedaan Dc schoolpoorten van de Kouter klapten voorgoed dicht achter haar rug en Maria werd dienstmeisje Ook al een voor de handliggende zaak. want in die tijd gingen heel wat jonge meisjes ergens in dienst bij een of andere adclijke familie. Daar werd toen steevast frans gesproken en zo leerde Maria ook de taal van Molière bij haar baas in Eigenbrakcl. Van die allesbehalve makkelijke taak, die ze trouwens steeds met veel liefde heeft vervuld, bewaart ze nog wat herinneringen Ze kent nog heel wat franstalige liedjes uit die periode, die ze ook nu nog altijd zingt met een zangerige stem. Na Eigenbrakcl trok Maria naar Brussel. Waar haar frans haar biezondcr goed van pas kwam. Ondertussen was het haar opgevallen dat een jongeman. Leopold Heirwegh, bode van de Onderlinge Bijstand, vaker dan nodig was bij haar ouders langs kwam. Die had een oogje op haar en op 22 maart 1913 zou ze met Leopold ook trouwen. Het jonge paar nam zijn intrek in de Elststraat om nadien te verhuizen naar de Kloosterstraat, waar een huisje werd gekocht. Mariaatje en Leopold kregen zes kinderen: de jongens Paul en Alois cn de meisjes Anna. Martha, Paula en Julia. Die zijn nog allemaal in leven en hebben ondertussen ook al een hoge leeftijd bereikt. De meisjes verzorgen hun moeder nu nog dagelijks. In de Kloosterstraat begonnen Maria cn Leopold met een winkeltje en nog later zouden ze zelfs met een stootkar regelmatig naar Zele-Dijk trekken om daar de mensen te voorzien van hun koopwaar. Dat was onmiddellijk na de eerste wereldoorlog die voor heel wat miserie en ellende had gezorgd. Gelovig Was Maria Cornand een vrouw die zich aangetrokken voelde tot het handel drijven, ze zou nog een aantal andere dingen in het leven nooit vergeten. Ze had onder meer een grenzeloos vertrouwen in Onze Lieve Vrouw en dat maakte dan ook dat ze op geregelde tijdstippen op bedevaart ging. Niet alleen naar de vele kapelletjes die in dc onmiddellijke omgeving aan Onze Lieve Vrouw waren toegewijd, maar ook naar bekende bedevaartplaatsen als Lourdcs. Bcaurain. Banneux en La Salctte De bedevaarten behoren nu ook al een tijdje tot het verleden, want met de jaren kwam er ook sleet op Maria. Toen ze pas gepensioneerd was. trok ze nog elke week naar het Gildenhuis om er met vrienden en kennissen een kaartje te leggen. Maar toen de verplaatsingen haar te ver werden, kwamen die vrienden bij haar aan huis in de Kloosterstraat om er zich over te geven aan de passie van het kaarten. Voor Maria telkens weer een moment waar

De Voorpost | 1985 | | pagina 11