in Hamme Achtste Oogstfeesten te Hamme Sint-Anna Zilveren vogelmarkt Juwelier opgelicht te Hamme Lokeren Spoele zoekt play-backers Lokerse T-Club in een nieuw kleedje Marie De Keyzer vierde honderdste verjaardag in Moerzeke KGB-Mere met jeugdig programma 12 - 9.8.1985 - De Voorpost Op zondag 18 augustus vieren de organisatoren van de wekelijkse antiekmarkt hun 25-jarig bestaan. Dit zal uitgebreid gevierd worden. Om 10 uur is er een optreden van de gekende jazz- en drumband van de harmonie Kunst na Arbeid. Vanaf 13 uur zal de verkiezing van de koning en de koningin van de vogelmarkt plaatshebben. Om verkozen te kunnen worden moet men ouderwetse kleren dragen. Hamme. Achtste oogstfeesten. Het bestuur van de landelijke gilde van Sint Anna dat weer zorgde voor een prima organizatie (vh) Tydens het komende weekend worden door de Landelijke Gilde van Hamme Sint-Anna de achtste oogstfeesten op de Berkenhoeve van Arsène Van Havermaet georganizeerd. Hieraan verleent ook de KVLV en de KLJ afdelingen jongens en meisjes hun medewerking. Deze feesten kennen elk jaar veel bijval. Dit is vooral te danken aan het gevarieerd en degelijk programma dat de Landelijke Gilde Sint-Anna, toch een zeer aktieve vereniging, te bieden heeft. Er is voor elk wat wils en de prijzen werden zeer demokratisch gehouden. Zaterdag 10 augustus worden de oogstfeesten aangekondigd met klokkengelui en een oogstmis op de Berkenhoeve te 19u30. Nadien, dans en mu ziek in de feesttent met een reuze barbecue. Zondag 11 augustus vanaf 14 u. talrijke attrakties in en rond de hoeve. Er is een tentoon stelling van heel oude trakto- ren en landbouwmachines door de Historische Land bouwmachines Club uit Sint- Niklaas. Dit wordt de trek pleister. Deze club zal demon streren met oude machines. Uniek in ons Vlaamse land. Het hoogtepunt is telkens het slachten van het varken en het uitbeelden van het leven bin nen een boerengezin. Zullen ondertussen optreden: het Houten Muziek van Hamme- Zogge, de KLJ-jongens en meisjes van Hamme Sint-An na, met volksdans, en vendel- zwaaien, de plaatselijke katho lieke muziekmaatschappij meld staat, zullen tentoonstel len met hun rasdieren, zoals konijnen, siervogels, schapen en geiten. Maandag 12 augustus is het de dag van de derde leeftijd, of het arronissementeel ontspan ningsnamiddag voor de 3-maal 20 plussers. De familie Thierens uit Klein- Brabant zal een drie uur du rende variété-programma brengen. Jos Martin zal afwis selend akkordeonmuziek bren gen. Aan de aanwezigen zal een Brabantse koffietafel aan geboden worden. De geïnte resseerden betalen 120 fr Werking De Landelijke Gilde tracht in haar jaarprogramma diverse aktiviteiten in te schakelen. Er waren gespreksavonden over vergiftigde produkten, een bloedpensenkaarting, en Georges Dielemans verzorgde een dia-avond naar aanleiding van zijn rondrit in Canada. De naar een stad, zoals Gent of Brugge. Dit jaar had de landelijke gilde echter een uitschieter Zij na men het initiatief om het lan delijk karakter van Sint Anna nog meer kleur te geven en startten deze winter met een bebloemingsaktie. Met mede werking van de plaatselijke bloemisten ontstond er een kwekerij van perkplanten en geraniums. Op deze manier kon op een ekonomisch inte ressante manier een enorme voorraad kleine plantjes wor den aangelegd. De leden van de gilde kregen dan de kans om een pakket aan te kopen tegen de prijs van 200 frank, waarvan de waarde zeker 5 keer groter is. Het hoeft dan ook geen betoog dat hier gretig gebruik werd van gemaakt door de gildeleden. Zodanig dat de gekweekte sal via's, petunia's, tagetes en ge raniums niet toereikend waren Hamme. Achtste oogstfeesten. De vrouwen van de KVLV zullen zorgen voor een vlugge bediening (vh) «Door Eendracht naar Kunst en Vermaak» zal een volwaar dig muziekkoncert brengen. Er zijn een ganse namiddag Breugeliaansc gerechten en frisdranken te bekomen, 's Avonds is er te 20 u. in de feesttent een ontspannings avond georganizeerd door de plaatselijke KLJ-jongens en meisjes met studio Longfïeld. Arsène Van Havermaet kon digde aan dat ook de Kon. Maatschappij Wase Meerhof, die niet op het programma ver- Landelijke Gilde richt zich vooral tot de plattclandsbevol king. Op 11 januari was er een kaas- en wijnavond, en een kwisavond rond het thema, «ken je dorp en de omgeving» Het jaarfeest begin februari is telkens een hoogdag voor de Landelijke Gilde. Er was ver der nog in het voorbije jaar. een vergadering rond huisdie ren en een bezmningsavond met de KVLV over «Onze Va der» Regelmatig lassen de le den een fietstocht in of een trip om iedereen te bevoorraden. De resultaten zijn nu te be wonderen op de parochie in de tuintjes, de bloembakken en op de vensterbanken. Op deze nieuwe realisatie mag deze landelijke gilde Sint An na fier zijn en dit heeft zeker bijgedragen tot het verfrissen van het dorpsuitzicht. Hiermee bewijzen we dat er in een klei ne gemeenschap nog iets kan verwezenlijkt worden met vrij willigerswerk dat de moeite waard is. bd Historiek Vele jaren geleden organiseer de het hardwerkend feestko- mitee van de Stationswijk, ie der jaar op de maandag van de grote kermis (derde zondag van september) een grandioos vuurwerk. Een traditie die de lokale grenzen had doorbro ken en niet meer weg te den ken was op de kermisaffiche. In 1959 hield de ganse omge ving van de firma Le Lis hun hardbonzend hart vast toen er .een geweldige brand uitbrak, in de fabriek, die dagenlang zou aanslepen. Als de aan vraag van het feestkomitee binnenkwam bij het schepen college voor het organiseren van het jaarlijks vuurwerk, za ten de leden van het schepen college met de handen in het haar. Moest men al dan niet een toelating geven en wat zou er gebeuren als er een vuurpijl zou verdwalen, op een boog scheut van de firma Le Lis. Er werd geen vergunning afgele verd voor het vuurwerk. Het feestkomitee van de Stations straat steigerde en was diep teleurgesteld. Toch begreep men de beslissing. Er werd gezocht naar een alternatief. Er werd een voorstel gedaan om een verlichte avondmarkt in te richten. Het bestuur on der de leiding van voorzitter Antoon Weymans, begon met veel entousiasme aan deze nieuwe opdracht. Op 18.9.1960 werd de eerste markt een formidabel sukses. Een verlichte, feestelijke avondmarkt was in die tijd niet alledaags. De eerste marktkra mers moesten zelfs 100 fr. waarborg betalen, die ze terug kregen als ze ter plaatse wa ren Op die dag groeide het idee om elke zondagvoormid dag een vogelmarkt te organi seren rond het Kon. Albert- plein Er was ruimte genoeg. Op 7 oktober 1960 vond de eerste zondagmorgenmarkt plaats in Hamme. Het was een hoopvolle start en als men de scherpe hoeken kon afronden dan zat er een ruime kans in dat het zou slagen. Op 22 no vember 1960 deed men een aanvraag aan het schepencolle ge om deze tweedehandsmarkt op de zondag te bestendigen. In dat schrijven verwees men naar het feit dat het anders zo levendige en druk bezochte Stationsplein klinisch dood was. De spoorlijn Sint-Niklaas - Dendermondc was afgeschaft en de vroeger druk bezochte herbergen rond het terrein le ken uitgestorven. Velen ston den leeg of waren al hervormd tot burgershuizen Er moest dringend iets gedaan worden om de buurt nieuw leven in te blazen. T weedehandsmarkt In december 1960 kreeg men de toelating om deze tweede handsmarkt op zondagvoor middag te bestendigen. Als staangeld vroeg men 10 of 20 frank. Aarzelend ging men van start, maar vlug kwam men in een stroomversnelling terecht. Het aantal standen groeide voortdurend aan. De Hamse jeugd haalde thuis zijn zolders leeg en vele spullen die ge doemd waren om te verdwij nen gingen nu vlot aan de hand. De Hamse vogelmarkt werd een begrip. Het aantal bezoekers groeide aan. De marktkramers kwamen uit het Brusselse, uit gans Vlaande ren, zelfs uit Wallonië en Ne derland. Overal was de faam van de Hamse markt doorge broken In de eerste weken was er geen specifiek bestuur, maar spoedig bleek dit een noodzaak. Het was duidelijk dat met de jaren een uitgeba lanceerd reglement nodig was. Hierin werd vermeld dal de verkoop van wapens, van wel ke aard ook verboden was. Evenals de verkoop van goud, juwelen, planten, bloemen, seksboeken en nieuw mate riaal. De bestuursraad was van oordeel en terecht dat voor die artikelen er specifieke ver kooppunten waren. De nadruk moest gelegd worden op antiek-tweedehandsmarkt Wie regelmatig op deze zon dagsmarkt komt met mate riaal, moet in regel zijn met de vigerende wetgeving. Kinde ren of andere personen die hun zolder hebben leeggehaald mogen met klein gerief op de wekelijkse markt komen. Net zoals in een mensenleven kwamen er ook harde momen ten. De markt stagneerde, het aantal standen en bezoekers liep fors achteruit. De markt dreigde te verdwijnen, maar met de hulp van vertrouwde marktkramers kon men zich herpakken. Nieuwe impulsen gaven de markt een nieuwe start. In 1980 werd Jose Caste- leyn verkozen tot koningin van de Zondagse markt. Het jaar daarop ging de eer naar Mar griet Bogaert uit Dendermon- de. Kleur en tekenwedstrijden voor kinderen, ballonwedstrij den en zomeer deden de be langstelling opwekken. Nieu we gezichten in de marktlei- ding kwamen met geweldig en thousiasme de taak voortzet ten en uitbouwen. Het huidige trio, Julien Meltepcnningen. Oswald De Bondt en Pol Van Lent hebben hierin een leeu wenaandeel. Lange tijd had Hamme kon- kurrentie van soortelijke markten in Zele. Grembergen en andere omliggende ge meenten. De laatste jaren heeft Hamme de konkurrenten de kop ingedrukt. Het deelne mersaantal, meer dan 100 per week. kwaliteit en variatie, lokken de bezoekers naar Hamme, die nu de grootste is geworden van de regio. bd Hamme. De landelijke gilde organizeerde een fietstocht met heel wat deelnemers Hamme. Jan Van Leysebetten werd opnieuw verkozen tot wijkburgemeester. Arthur Kerckhove werd schepen en Henri Coppens wijkagent (vh) Juwelier D'Hanis uit de Kerkstraat te Hamme zal de voorbye kermis niet vlug vergeten. Maandagmorgen werd zyn zaak immers door een viertal dieven geplunderd. De daders gingen aan de haal met een buit die geschat wordt op twee tot drie miljoen frank. naar de winkel van juwelier D'Hanis. Alsof ze eigenaar waren van de zaak, duwden ze het rolluik naar boven en sloe gen dan met een zwaar en hard voorwerp het uitstalraam in. Onmiddellijk sloeg het alarm systeem van de juwelierszaak aan het loeien, maar dat deer de de twee niet. Ze scharrel den een hoop kostbare juwe len bijeen en verdwenen als de gesmeerde bliksem. Een derde persoon was achter het stuur van de wagen blijven zitten. Hamme lijkt wel enige aan trekkingskracht uit te oefenen op juwclendievcn. want een goede veertien dagen gek rtnl werd ook al eens geprobt )osl om een juwelierszaak wat I ter te maken. De inbraak .j. juwelier Van Wauwe. oot de Kerkstraat, mislukte di I wa lijk. dei Het was trouwens juw« be\ Van Wauwe die door u alarm was wakker gesch ken en die greep onmidde zijn karabijn. Hij loste e^. drie schoten in de lucht, m 1 dc dieven waren ondcrtui jke' al verdwenen. jkh Markant bij dit hele voorvi j?» dat de Hamse politic nogal I op dc plaats van het gebeu verschcèn. ofschoon b« F vertelden dat ze onmiddel h de politie hadden verwit toen het alarmsignaal ff gehoord tot 18 jaar en jeugd plui jaar. Voor elke eerste gcr schikte per katcgoric is er beker voorzien en verder er nog een aantal natural zen. Inschrijvingen dienen snel mogelijk te gebeuren Dirk Van Driessche, Vi schaarst raat 21 te Lokt (091/48.36.20) of Bart Pica Rivierstraat 4 te Lokeren 48.27.46). Het aantal dee mers is beperkt tot 30. Ter gelegenheid van dc paro- chicfccsten op dc wijk Spoele te Lokeren. wordt een «play- back»-wcdstrijd georganizeerd door de jeugdvereniging 't Klupkc. De wedstrijd heeft plaats op zaterdag 7 september om 20.00 uur op dc koer van het parochiecentrum «Ter Ou de Kerk» in Spoele Lokeren. De deelname is gratis. Er zijn drie reeksen voorzien: kinde ren tot 12 jaar, jeugd van 13 Hamme. Het pas getrouwde paartje Luc Claessens-Hilde De Bruyne diende al een eerste probleem te overwinnen om hun nieuwe woning te kunnen trekken. Vrienden hadden de hele voorgevel afgedekt met een groot zeil. Er zal niets anders op dan met grote middelen de deuropening weer vrij te maken (vh) De Lokerse T-club kreeg een flinke opknapbeurt. Daarvoor zorgden dc leden zelf die gedu rende de eerste vakantie maand druk doende zijn ge weest met kwast en verf. Met rechtmatige fierheid kon men op woensdag 31 juli een «nieuw» jeugdhuis T-club Lo keren voorstellen. Het hele huis kreeg een nieuw laagje verf en ook dc tapinstal latie werd vernieuwd. Stoelen tafels, barkrukken, ze werden rlar vervangen door moderne fl meubels zodat het er n écht gczcliig toeven is. Men kan er nu ook rustig stripverhaal lezen in de sp splinternieuwe zithoek, overtollige energie kan r kwijt aan een video-spel of de flipperkasten. Tijdens de Lokerse Feest |ne die nog tot 11 augustus duit kan men het vernieuwde i legi kaal grondig bewonderen, d tte dag van 15 tot 02.00 uur. Gisterennamiddag vond er in het rusthuis Sint-Jozef, aan het Molenplein een kleine intieme plechtigheid plaats naar aanleiding van de huldiging van de honderdjarige Marie De Keyser, bijgenaamd Mie Pelot. Marie De Këyser, werd gebo- Marie en Donatus vierden hun ren op 7 augustus 1885 en gouden en diamanten bruiloft huwde op 21 augustus 1908 nog op de parochie. Na het met Donatus Van Haute, die overlijden van haar man in als arbeider tewerkgesteld was 1973, huurde zij vanaf 1 janua- bij de Brouwerij D'Hollander ri 1974 een kamertje bij de te Baasrode zusters in het Sint-Jozefrust- *Zij woonden vele jaren in de huis te Moerzeke. Veldstraat, thans Pastoor De Zij trachtte naar haar Bruynestraat te Kastel. Dona- honderdste verjaardag. «Als ik tus en Marie hadden geen kin- ooit honderd jaar word, dan deren. Marie had één zuster, wil ik nog eens met de auto Victorine en één broer Domi- rond Kastel rijden», zegde zij nicus, die beiden reeds overle- voor enkele jaren. Maar het is den zijn. Marie was huishoud- bij een wens gebleven, want ster en om haar huishuur te Marie kan haar kamertje niet betalen verdiende zij wat bij meer verlaten. Haar gezond- als kantwerkster. heid laat het niet meer toe. Zij Samen met haar man, stond zij wordt nu dagelijks met dc bes- bekend als zeer levenslustig, te zorgen omringd door dc die graag menig pintje bier zusters, dronken en er dc plezante noot inhielden. Op haar honderdste verjaar dag kwam burgemeester Baert, samen met schepen De Ruysscher, de ceuwelinge feli citeren. Op haar kamertje nr. 125. stonden honderd rozen, die haar waren aangeboden door haar petekind, Marie Verbeek. Het was duidelijk dat Marie het niet gewoon is zoveel mensen te ontvangen op haar kamertje. Het kwam voor haar nogal vreemd over. De Burgemeester overhandig de haar een geschenk namens de gemeente, een schotel met het schild van dc gemeente en hij gaf haar ook een geschenk namens Z.M. dc Koning. Ook ere-burgemeester van Moerze ke, Gilbert Lcmmens liet zich niet onbetuigd, en kwam de eeuweling groeten Met een korte receptie werd deze intieme viering van de eerste ceuwelinge afkomstig uit Kastel afgerond. bd Hamme. Honderdjarige in Moerzeke. Burgemeester Baert en brachten de honderdjarige een bezoek (vh) De katolieke bond van ge pensioneerden uit Mere biedt aan zijn leden elke maand een zodanig gevuld programma dat niemand van verveling kan of mag spreken. Na het geslaagd tuinfeest in het rusthuis te Mere en de andere aktivitei ten, heeft men net een dag reis in de streek van De Witte achter de rug. Dit ging gepaard met een be zoek aan Scherpenheuvel, Averbode en omgeving. Naast de regelmatige dans- kursussen en de fietstoch ten is deze maand; op 28 oogst nog een halve dagreis voorzien naar het kasteel van Laarne en Overmere- Donk. Ook in september zijn er een drietal aktivitei ten per week maar één da tum die alvast genoteerd moet worden is 14 septem ber want dan is er om 15 u. in de Sint-Annazaal te Bam- •chepen De Ruysscher brugge het KBG-gewest- *k ij. b las leest dat zal opgeluiste e 0 worden door het Gilda-HI^, baretorkest uit Zele. paar weken later kan opnieuw een hoogtepu beleven met de groot 01 herfstkoffietafel op dag 24 september. In oktober verminderen! zomeraktiviteiten toch doet men een oprola om de laatste fietstocht, t lende voor het regelmati 1 heidskriterium. mee maken. Tele-onthaal Oost-Vlaandetl kreeg in 1984 liefst 11.599 c roepen. Vijfennegentig vrij* ligers hebben die oproéj 0. beantwoord en hebben minimum 40 uur hijgeschoo! n Uit het jaarverslag van TT onthaal Oost-Vlaandcf blijkt dat het grootse aai oproepen afkomstig is mannen

De Voorpost | 1985 | | pagina 12