m 1 rère Pachters t ontstaan van de Boerenhrijg i sa ba*.. 1 Zo kom ie aan kaarten De Voorpost - 9.8.1985 - 13 gc'« rtnkrijg cte di was dai iderlijk i ju«! bevrijde °°rt ld. Met ictf» I imm h, Want. Icrtui ikeert ei jkheid i oorvi j?». ogal :ebet rUg openluchtspel dat eind augustus - begin re pijn en smart, maakt de spanning stijgen. Dage- Overmere wordt opgevoerd tracht een beeld essentieel deel uit van het lijks zijn er een massa men- van het waarom deze ongelijke stryd die de stuk. De ontnuchtering, sen die zich naar het park was werd begonnen. Het verhaal begint al in het entoesiasme om de achter het oud-gemeen- periode. Toen al was de kreet «voor outer strijd naar de echte bevrij- tehuis begeven. De laatste gehoord. De brigands kwamen toen ook al ding, het verdriet bij de weken werd daar ook al en de verdrukking. nederlaag, het gebroken heel wat hout gezaagd, met in ook niet ver- soms noodlottige gevolgen hart, het zijn zovele ele- verf gewerkt en stellingen dat de Fransen vandien. menten die in het stuk opgetrokken. In vele gezin- werden ont- Omdat men helemaal al- overduidelijk naar voor ko- nen heeft men al sinds lang hun leuze «li- leen stond tegenover een men. En na de strijd die de televisie niet moeten té en fraternité» goed georganizeerde over- verloren is, blijft dan de aanzetten: «We zijn weg ïers niets mislo- macht, zocht men steun in hoop. Want zelfs na de on- voor de repetitie», is al zeg nu zelf: wat Engeland. Die steun werd dergang is het volk nog niet meer gehoord. Inderdaad, Icrtui ikeert er aan «vrijheid, in de Engelse hoofdstad gebroken, blijft de hang de spanning stijgt: Frère en broederlijk- ook toegezegd. Maar door naar vrijheid voelbaar en Pachters is aan de laatste een schijnbaar onschuldig leefbaar. «Het leven gaat voorbereidingen toe. /are. Tegen dit prachtige dekor wordt eind augustus Frère Pachtersopgevoerd (jj) 'k in Overmere werd een "cesi iheidsboom geplant en dun werd gedanst tot in de de lege morgen omdat de d stenrijkers weg waren. Dg zou het plezier even- I niet duren. De leuze ek meer een holle fraze zijn. De Fransen legden bevolking net als de stenrijkers dat hadden ban, hun wetten op. De t oprisping volgde op de tere. Graan, wagens en ;1 B slotte ook jonge man- £pU li werden opgeëist. Die ■oot tonde kerels van Vlaan- di: ten moesten soldaat wor- iin het. leger van Napo- ■e" m die de wereld wilde toveren. Men raakte 'P Ik aan het erfgoed dat de nat 'aamsc boeren nauw aan 9 thart lag: kerken werden sloten en zelfs geplun- fd. de geestelijken wer- _j overdreven, moesten de "I van trouw zweren aan i republiek en meteen 4 hun trouw aan hun i"dienst afzweren. De- tnze dat niet, dan werden mishandeld. Geen won dat in een dergelijk :r de haarden van ver net de dag toenamen, tndien diende veel in in het verborge- incident, brak de strijd los, eerder dan men had ver wacht. Het was het begin van een ongelijke strijd van gewone mensen tegen een geoefend leger. Geen won der dat de Franse troepen na verloop van een paar maanden de toestand hele maal onder kontrole hadden. Toch heeft de strijd een grote betekenis gehad. Het was duidelijk geworden dat een volk eens moegetergd, uiteindelijk toch opkomt voor zijn rechten, voor het behoud van zijn ge woonten. Het verhaal van gewone mensen Doorheen deze historische achtergrond heeft auteur Gaston Van der Gucht het leven geschetst van gewone mensen. Hij deed dat in een toneelstuk dat de naam «Frère Pachters» mee kreeg. In het stuk maakt men kennis met de gewone mensen van Overmere die het niet langer nemen .dat hen onrecht wordt aange daan. De schijnbare bevrijding, die eerst een ongekende vreugde opwekt maar na- door», zo zegt Frère Pach ters op een bepaalt mo ment in het openluchtspel. Men herneemt de gewone dagtaak en de dag van gis teren lijkt weer op die van vandaag die dan weer iden tiek is aan die dag van mor gen. Bij dat alles sluimert, net als nu, de hoop op een betere toekomst. Frère Pachters en Jeanne Meire leiden het volk in hun reakties. Bij de opvoe ring zal men merken dat Frère geregeld uit het stuk stapt om het verhaal in zijn historische kontekst te schetsen. De rode draad die doorheen het hele werk loopt, is in feite de figuur van de patriot Peter Steels die ten strijde trok tegen de Oostenrijkers en de Fran sen verwelkomt als de gro te bevrijders. Maar ook hij heeft spoedig begrepen dat de Fransen lang niet die vrijheid brengen waarop hij had gehoopt. Hij wordt weer brigand. Zijn vrij heidsliefde is de liefde voor Neeltje brengt hem oog in oog met zijn jeugdvriend Joost. De spanning stygt li Prachtig dekor Voor de mensen van het dekor zit het werk er bijna op. Op enkele details na is alles klaar. En het moet gezegd: zij hebben er iets moois van gemaakt. Het gemeentehuis, naar het voorbeeld van dat van Wi chelen, de kerk, met een toren van 13 m. en de boer derij alleen al zijn de moei te om te bekijken. «Ja, en we hebben eigenlijk niet zo heel veel moeten kopen», zegt Parebo-voorzitter Jo- han Lateir. «Dirk Van Hee en zijn groep hebben al het materiaal dat langs alle kanten werd ter beschik king gesteld, gebruikt alsof zij alle dagen niets anders doen». Kostuums zijn klaar Voor de kostuums werd vooral beroep gedaan op eigen mensen. Met geschie denisboeken in de hand, werden waarheidsgetrouwe modellen geknipt en ge maakt. Men heeft slechts een minimum aan klederen moeten huren. Daarbij bleek dan nog een weder zijdse omwisselen van kle deren mogelijk met de stoet, die volgende zondag plaats heeft nabij Kortrijk. Enkele van die kleren wer den al getoond op het Ber- laarse Feest van de Vlaam se Gemeenschap en vorige zondag nog op de Water feesten aan het Donkmeer. Massa repetities Bijna dagelijks wordt er op het podium geoefend. En ook hier voelt men hoe de bijna 250 akteurs meer en meer naar hun rol toegroei en. Vooral bij de mas- sasc£nes valt op hoe alles in de j'uiste plooi valt. Regis seur Luk Vernimmen en de groep toneelmeesters heb ben er al heel wat werk aan gehad, maar het resultaat zal zeker mogen gezien worden, dat staat vast. Ook bij vele van de hoofd rolspelers, die vooral uit de Overmeerse toneelvereni ging Panta Rhei komen, om wiens 25ste verjaardag alles uiteindelijk toch be gonnen is, wordt de span ning voor de eerste opvoe ring al zichtbaar. «Voor de laatste rol die ik zal spelen wil ik er zeker nog iets goeds van maken», zei Hu- go De Lathouwer onlangs nog. «Mij noemen ze over al al Peter Steels»., voegde Franky Van Hee er aan toe. En Rik Coppieters, die Frère speelt, staat er met zijn 26 jaar ervaring, sto ïcijns kalm bij, zoals Frère die in de moeilijke Boe- renkrijgtijden 'zijn' ge meentebevolking in be dwang houdt en alles relati veert. Klank- en lichtspel De opvoeringen zullen in play-back gespeeld wor den. De band hiervoor werd de vorige weken met professioneel materiaal op genomen in een bijna echte geluidsstudio. De band wordt in de juiste volgorde gezet door André De Pauw, die er nu al meer dan 1 km plakband voor heeft gebruikt. Het licht zal verzorgd wor den door een groep o.l.v. Rolf Matthijs. Vorig jaar reeds ging hij eind augustus de lichtsterkte meten om 21 uur. Van beroepsernst ge sproken. Alles zit klaar in schema's. Grote vriendengroep Het openluchtspel is nu al een sukses. Dat mag zeker al gezegd worden. De op voeringen kunnen mis schien nog mislukken, maar dan enkel door het weer, maar de gebonden heid die ontstaan is tussen zovele mensen van Over mere en omgeving, is op zich al de moeite om er aan meegewerkt te hebben. En dat is iets wat, nog meer dan Frère Pachters zelf, zal onthouden worden. Dat zal tijdens de opvoeringen op 30, 31 augustus en op 1, 6, 7 en 8 september zeker blijken. Beperkt aantal zitplaatsen Van het Boerenkrijgopen- luchtspel Frère Pachters zijn 6 opvoeringen voor zien. Om de toeschouwers de maximale kijk- en luis termogelijkheid te geven, en ook wel voor de veilig heid, wordt per opvoering maar een beperkt aantal kijkers toegelaten. Nu zijn de organisatoren van het openluchtspel wel zo realistisch dat zij niet verwachten, maar uiter aard wel hopen, dat er alle dagen storm zal gelopen worden voor een zitplaats. Toch willen zij vermijden dat er de ene dag mensen moeten teruggestuurd wor den die een andere dag wel hadden kunnen kijken. Zij vragen dan ook om, bij het bestellen van dc kaar ten, te zeggen welke dag men zal komen. Zo kan IffiRBECOH DE BOERENKRIJG 0P IE OCTOBER 173? Berlare. Het Boerenkrijgmonument in Overmere, een v de belangrijkste gedenktekens die deze strijd in herinnering brengen (jj) men onmiddellijk bepalen op welke dagen voor een volledig bezette tribune zal gespeeld worden. Wie later zijn kaart besteld kan dan naar een andere dag verwe zen worden. Op de dagen van de opvoe ringen zullen eerst diege nen binnengelaten worden die al een kaart hebben. Slechts op het laatste ogen blik kan nog gekeken wor den of er plaatsen openge laten zijn door mensen die niet zijn komen opdagen. De kaarten kosten 200 fr. Voor groepen vanaf 20 per sonen wordt 10% vermin dering toegestaan. Met een ingangskaart, die dus enkel geldig is voor de aangege ven dag, kan men ook gra tis binnen in het Boe- renkrijgmuseum en in de Eendenkooi aan het Donkmeer. De mensen van Parebo dringen er ook op aan tijdig aanwezig te zijn. Hetspel start immers onverbidde lijk te 21 u. na het luiden van de klokken van de kerk. Wie kaarten wil voor het Boerenkrijg openluchtspel Frère Pachters kan dit zo: Ofwel telefonisch op de nummers 091/67.50.39 (Boe- renkrijgmuseum), 67.53.41 (sekretariaat Parebo). Ofwel op één van de volgende adressen: Overmere: leden van Fanfare De Verenigde Vrienden De Bruyne. Mosseveldstraat 53. Café De Zwaan Six, Wilgenpark 30 Berlare: De Veirman, E. Hertecantlaan. Parochiehuis Dorp. Sporthal Dorp. Van Uytvang, Dorp. Uitbergen: Coppieters, Kerkwegel 15 De Lausnay, Veerstraat 60 De Lathouwer, Donklaan Kalken: Café Vrijgcwcide. Harlekijn, Kalkendorp 63 Wichelen: De Maesschalck. Stationsstraat 43 Van Den Abbccle, Margotc 28 Zele: Boone, Kouter 155 De Block A., Rubbcnsstraat 3. Laarne: Raman Lepelstraat 49. Kasteel van Laarne, Eekhoek 7 Dendermonde: Huis Pingouin, Brusselsestraat 28 Verhas, Vlasmarkt 21 Parochiehuis, Mariakring, Kerkplein Wetteren: Café De Knoesel. Verbaere, Fl. Leirensstraat 8 Werkmanshuis. Schellebelle: De Keuleneire, Stationsstraat 67 Lokeren: Tea-room Edelweis, Roomstraat 7 Oordegein: Hausstraete, Grote Steenweg 252 Lebbeke: Van Herreweghen, O.L.Vrouwstraat 35 Baron Tibbautstraat Overmere Telkens te 21 uur stipt heeft u al een voorsmaakje van de kostumering die zal gebruikt worden (jj) Tijdens het Waterfeest werd geen gelegenheid onbenut gelaten om het openluchtspel meer bekendheid te geven

De Voorpost | 1985 | | pagina 13