De grote en de kleine eynout Grembergen erbroederde met olkskunstgroepen it heel Europa i Festival Vlaanderen doet in oktober Stekene aan «Cantate Domino» in «Europa Cantat» egnier De Herde onderscheiden in Vitte] Derde beiaardkoncert in Temse «Pact» Aalst nieuw seizoen De Voorpost - 9.8.1985 - 33 ■opeade der volkskunst te Turijn it kort verblijf vorig jaar waar Reynout Qrembergen met de vendeliers een paar iens had verzorgd bij de feesten van San Giovanni, stond het besluit vast: «We i volgend jaar naar de Europeade in Turijn». het de bedoeling dat heel Reynout er heen zou gaan, dan viel de vertegenwoordi- eerder flauw uit. Maar zij die mee gingen zijn vier dagen lang getuige geweest hoe 0 Europese volkskunstbeoefenaars uit 16 verschillende landen Turijn, de hoofd - van het Italiaanse Piemont, in hun ban brachten. met r inns initiatief "kt M'°' r de verplaatsing naar yn, had Reynout een be- gedaan op de Belgi- Spoorwegen 's Mor- werd vertrokken in iermonde en om 22 u. men al in het hotel 3 bij het station van Tu- I In het hotel Bologna erde ook een groep Por- ezen en werd een deel de Griekse groep on- '•racht. lang slapen was er sprake. Want van 5 u. ochtend raasde het ir al voorbij het hotel, is een oude stad met gebouwen itsen. De hoofdstraat Roma heeft een nieuw twenkompleks maar moderne principes t oude stijl is her- Op die verschillen en zouden geduren- weekend de Europea- Pestiviteiten plaatsvin- De Europeade is in fei- een stichting van de lamse Volkskunstbewe- tg. Ze had voor de eerste tl plaats in Antwerpen It jaarlijks hernomen een Europese stad. Maar ding is gebleven: de in- >v^rijvingen voor de Euro- moeten in Antwerpen sn genomen. Iedereen lalt ook zijn eigen ver- ig. In de Europea- krijgt men. voor een ie vergoeding huisves- eten en toegang tot de "lende feesten. Zo men bievoorbeeld dit r alle eetmalen en over- chting bekomen in een lel van donderdagavond maandagvoormiddag or nauwelijks 1.750 fr yzeldrama nderdagavond zorgde de Iksdansers van Piemont If voor een gastoptreden, it werd een echte Piemon- .vond op de Plaza San rlo. Maar hierbij dient dat ook het Heyzel- la zijn sporen heeft na- m. De politie verbood name aan de toeschou- om stoelen mee te ne- Zo konden die zitjes ilijk worden ge it als een gevaarlijk in bij eventuele onlus- Maar toch en ondanks gebrek aan stoelen, kon genieten van «una Se- Piemontese» vanop het mout bracht ook een be zoek aan de Dom van S. Giovanni waar een speciale kapel werd bijgebouwd «Ca- pella della Sindome», waar in een metalen kist de lijk wade van Kristus wordt be waard. Ook het koninklijk paleis werd bezocht waar men keek naar de verzame ling prachtige meubels. Daar er in het paleis een tekort was aan gidsen, diende men zelf zijn weg te zoeken, dan kreeg men toch een bewaker van het museum mee. Andere be zoeken werden gebracht aan het Egyptisch Mu seum, waar men een heel merkwaardige kollektie voorwerpen over dat land kan bewonderen en aan de Monte Cappucinni waar een oud klooster en een mu seum voor bergbeklimming tot de bezienswaardigheden behoren. Groot dansfestival Vrijdagnamiddag traden de groepen op verschillende plaatsen in de hele stad op. De Vlaamse Volkssportoen- trale zorgde voor oude volkss porten in een park aan de Pro. Om 21u30 was er een koortreffen in het Parco Valentino Ofschoon men er gezorgd had voor 600 zitplaatsen - stoelen die met kanjers van nagels wa ren vastgeklonken aan ste vige balken - diende toch nog de helft van de toe schouwers een plekje te zoeken op de glooiing van de grasvelden. Uit Vlaande ren trad een gemengd koor uit Alken en een klein jeugdkoor uit Brussel op. Veel bijval kreeg een 17- koppig gemengd koor uit Lapland, waarbij ook de mooie klederdracht opviel. Reynout heeft aan deze groep overigens nog zoete herinneringen van de vori ge Europeade in Rennes. De avond werd besloten met een grote en lange polonai se. Op zaterdag stond er een optocht op het pro gramma. De stoet werd ge vormd op de Piazza Car la Felice om dan langs de gro te en brede hoofdstraten naar het Carloplein te trek ken waar de groepen dan werden geschouwd door het Europeadekomitee. de burgemeester en andere vooraanstaanden. Een kleurenpracht van drie uur, zingende, dansende en joelende Europeanen, allen in traditionele kledij. De zondag had men de grootste kerk van Turijn uitgekozen voor een eucha ristieviering: de basilica Santuario Maria Ausiliatri- ce. In die kerk ligt het li chaam begraven van Don Bosco. De eucharistievie ring werd opgedragen door vikaris-generaal Peradotto bijgestaan door zes pries ters uit verschillende lan den. Pater Windey sj., had samen met frater Eug. Nouwen de dienst voorbe reid en leidde de samen zang. Twee Spaanse koren, een Frans, een Vlaams en een Laplands koor voerden de liederen uit. Het slotkoor was het Allelulia van Han del dat indrukwekkend door het Spaanse koor werd gebracht. In de namiddag had dan de eigenlijke Euro peade plaats in het atletiek- stadion van het Parco Ruf- fïni. Massale belangstelling Opdat de toeschouwers vol doende plaats zouden heb ben, moesten ds deelnemen de groepen aan de Europea de plaatsnemen op het bin nenplein. Dat gaf voor de kijkers een wel wat slordig zicht. Men blijft immers niet stilzitten gedurende 4 uur bij een temperatuur van 27 graden. De 20.000 zitplaatsen van het stadion waren vlug ingenomen en buiten de stadionpoorten stonden nog enkele duizen den bezoekers aan te schui ven Vlaanderen danste met vijf sets van acht paren de «Molenmazurka» begeleid door de Harmonie van Ha- relbeke. Als groep kan men niet op treden gedurende de Euro peade, wel als gemeen schap. Zo dansten ook de Waalse groepen allen sa men. Spanje met drie groe pen van elk 60 leden, Italië in een bonte wemeling en vooral Griekenland stalen de show Indrukwekkend was de do- denhulde begeleid door een ontroerende tekst van Bert Peleman. Vooral omdat melding werd gemaakt van de dood van een jonge Duit ser die op weg naar Turijn bij een motorongeval om het leven kwam. De groep waarvan hij deel uitmaakte was onmiddellijk naar huis terug gekeerd. Het neerhalen van de Euro- Een algemeen gezicht op de massale belangstelling bij de Europeade in Turijn. Op het binnenplein he, optreden van de Vlaamse groepen (gd) peadevlag maakt wezenlijk deel uit van de slotplechtig- heid. Die vlag werd naar goede gewoonte overhan digd aan de Internationale Voorzitter Mon De dopper uit Antwerpen, waarop de burgemeester van de vol gende E uropeadestad ieder een uitnodigde om naar Portugal te komen. Voor 1987 werd West-Berlijn uit gekozen en in 1988 is op nieuw Antwerpen aan de beurt, waar de 25e Euro peade zal worden gevierd. Om 21 u. speelde dan de harmonie uit Harelbeke nog het Vredeslied dat bij de herneming door de mas sa werd meegezongen. On dertussen kronkelden gro te slierten volsdansers op het plein en werd de Euro peade afgesloten. Reynout organizeerde de terugreis zelf. Met het ge volg dat men vier uur min der lang onderweg was. Uit de voorbije bestuursvergadering van de Steken- se kultuurraad onthielden we o.m. dat een «witte letter i op groene achtergrond» (toeristische infor matie) zal worden aangebracht aan het gemeen tehuis, dat de wandelbrochures zullen worden aan gepast en de markering is of zal worden hersteld, dat de subsidies deze keer vlot werden uitgekeerd aan de verenigingen, dat de kulturele raad blanco affiches ter beschikking heeft, dat de kommissie ruimtelijke ordening niet werd aanvaard door het gemeentebestuur en dat inspraak zal worden gege ven via hoorzittingen i.p.v. die kommissie. Over de aktie «Groene Lente» werden nadere bijzon derheden verstrekt door de heer Van Dooren. Heel wat verenigingen verlenen hun medewerking door middel van uiteenlopende aktiviteiten. De «Groene Week» werd een sukses met medewerking van drie scholen (wandelingen, planten van 94 zomeriken in het Gelaag) en aan de bebloemingsaktie waarvoor het gemeentebestuur prijzen schenkt - namen 14 kulturele en 6 sportverenigingen deel. Verder wa ren en zijn er nog wandel- en fietstochten, bebloe- mingswedstrijden, het herstellen van speelpleinen door de gemeentenen werden de gemeentelijke (open bare) gebouwen verfraaid met planten en bloemen. Festival van Kuituurschepen H^se sprak over het «Festival van Vlaanderen». Hij deelde mee dat de datum voor dit kultureel festijn was verschoven naar 12 oktober 1985. Het was voornamelijk tegen deze datum (oor spronkelijk heel wat vroeger) dat obstruktie was gegroeid door mensen van en rond het Ruysseschel- dekoor. De schepen denkt dat deze organisatie zo'n 80.000 fr. zal gaan kosten, maar de gemeente zal trachten - met de hulp van de verenigingen (verkoop kaarten) en door de steun van een beschermkomité de zaak sluitend te houden. Op 12 oktober, om 20 uur, zal het Collegium Instrumentale Brugense (het Brugs Kamerorkest) in de gemeentelijke sporthal aan de Nieuwstraat werken vertolken van Britten, Mozart en Vivaldi. De inkomprijzen zijn vastgesteld op 200 fr. in voorverkoop en 250 fr. op de avond zelf. Gremar De Aalsterse Schola Cantorum «Cantate Domino» ze daadwerkelijk bij «Euro die een paar weken vakantie hield in de Gorges du pa Cantat» te integreren. Tarn en er een uitermate prettige tijd beleefde deed zongen ze samen met hon- bij de thuisreis even een ommetje via Straatsburg derden jongeren uit - Straatsburg het kinderkoor Cantate Domino trad er im- Hempfing. Om hun aanwe- in het »Te Deum» van Ber- mers succesvol op in het zigheid nog te beklemto- lioz, een werk dat ze trou- kader van «Europa Cantat» nen, zinvoller te maken en wens reeds zongen o 1 v waar bondskanselier Hel- mut Kohl en president van do Franse Republiek. Fran Chinezen koncerteren te Aalst Claudio Abbado. Een kon- cert gerealiseerd in samen werking met de Sudwest- funk, waar jeugdig Aalst andermaal een waardig am bassadeur was van de Dirk Martensstede. LH gois Mitterrand, in de «Rhe- nus Hall. aan het woord De Aalsterse .Schola Canto- één dag in ons land ver- rum Cantate Domino» no- toeft, koncerteert er. Dit eJ digt u hierbij uit tot een naar aanleiding van de offi- Cantate Domino werd uai- j "*J wjt, oen »«ai ooiuciuuiF vtui ue oill- uitgenodigd om het kinder- gratis aangeboden koncert ciéle inhuldiging van de koor te vertolken m de Lu- op donderdag 15 oogst in Nationale Opera en kas-Passion van Penderec- de feestzaal van het stad- Concerthal in de Chinese ,dat 26 en}tf.le huis te Aalst te 20 u. Het Republiek die zal plaatsheb maanden terug prachtig Symfonisch Orkest van Tai- ben in oktober 1987 te Tai- Ait3l£ln ^eulen„e" l*3'. R.O.C., dat in het kader pei. Gebeurtenis die veelbe- nüerg, o.l.v. Volker van Europese festivals voor lovend is en internationale weerklank zal genieten ver mits er orkesten, gezel schappen en kunstenaars met internationale ver maardheid zullen aan deel nemen. Ook «Cantate Domino» be hoort tot de genodigden Taipei is de hoofdstad van Taiwan, Ljj Cecilia- Oordegem in Wachtebeke Zondag l september tussen 14.30 u. en 17 u. musiceert harmonie Sinte-Cecilia uit Oordegem, o.l.v. Jozef Muylaert, in provinciaal domein Puyenbroeck te Wachtebeke. Deze aktiviteit kadert in de zomerpromotie van het provinciaal domein. Elke zondag van augustus kan je, in de namiddag, een andere Oostvlaamse mu- ziekgroepering aan het werk zien en horen. Het gaat om verenigingen die in eerste divisie geklas seerd zijn. (wv) ïui de te Dendermonde geboren maar sinds vele ren te Waasmunster woonachtige kunstschilder ignier De Herde kan alvast niét worden beweerd lat hij geen internationale waardering geniet, "'terlijk en figuurlijk regent het goud voor deze Istokraat van het palet» die reeds vroeger de luden medaille van de steden Parijs, Nice, Cannes a 8traatsburg ontving om dit jaar eveneens met •zelfde onderscheiding te Nancy en nog zojuist te llttel te worden onderscheiden. 'at helemaal niet toelaat te inderstellen dat deze in- itionaal gelauwerde 'azenaar alleen maar in :rijk zou worden ge- hoewel het 'ral da&r is dat hij steeds geprezen wordt als «le universel», de Iversele Vlaming» die in schitterende land- ■ppen. stadsgezichten, itsen en naakten de ke traditie van de 're Vlaamse schilder- 'ool voortzet. Al deze bui- 'landse lof belet echter 't dat ook het binnenland tëm ten volle weet te waar- «ren wat o.m. bleek bij zijn itoonstellingen te Gent, 'rugge, Brussel, Luik en '°f? vorige maand bij zijn Pwtdriftig geprezen grote antoonstelling in het Kur- te Oostende Merkwaardig is daarbij de fvolutie van de aanvankelij- *e kunstschilder naar de "ereld van de algemene P^fiek, waarin hij zich ook *®tpopte tot een volwaardig ®°®killu8trator 1,1 dit opzicht werd de laat ste jaren meer dan eens ge sproken van een artistieke «tandem De Herde - Pele man», waarbij eerstge noemde herhaaldelijk de luxueuze meertalige pla tenboeken of publikaties van laatstgenoemde illus treerde. Als voornaamste hiervan vermelden we de fraaie uitgaven «Schelde - Leie - Noordzee», de tienta- lige «Guido Gezelle-bloem- lezing», de platenboeken «In het land van Uilenspie gel», «Het dorp in de kunst». Uitzonderlijk sier lijk illustreerde De Herde verder de schattige, in zak formaat gepubliceerde ge dichtenbundels «Van Sint- Franciskus en de Vlaamse gaai», de reisgedichten «Naar waar de windroos wijst», «Van ruiter en paard» en heel speciaal de jongste gedichtenbundel van Bert Peleman «Muziek die zoetste balsem zijl» die eerlang verschijnt in het te ken van het «Jaar van de Muziek» en die, na verschij nen. uitvoeriger zal worden besproken. De grootste lof geldt uitein delijk de rasechte kunst De Wast Dendermondenaar Regnier De Herde werd andermaal met een internationale onderscheiding bedacht. schilder die in zijn atelier doorkruist maar ook het op de Heide te Waasmun- geboorteland tussen Schel- ster onverpoosd niet alleen de en Noordzee veelkleur!» met schetsboeken en schil- belicht dersezel Frankrijk en Italië Tentoonstellingen te Affligem In het Kultureel Centrum aan de beurt met voora Affligem stellen kunste- landschappen en marines naars uit de Denderstreek Op vrijdag 23 oogst ope- tentoon. ning met inleiding en aktri- Van 24 oogst tot en met 8 ce Lydia Heyman te 20 u. september is Lucie Brulir Van vrijdag 30 oogst tot en Op 15 augustus organiseert kuituurkring Kom- kommor het derde beiaardkoncert op de markt van Temse. En het belooft een avond te worden van een uitzonderlijke kwaliteit, want deze jonge kui tuurkring doet enkel een beroep op gevestigde waarden, zoals Jos en Geert D'hollander (beiaard), jachthoornkring St.-Hubertus en kunstgroep In- car (choreografie). ze vooral Franse stukken op dit oorspronkelijk Fran se instrument, zoals: «Plai- sir de la chasse» of «Sou venir de Normandie»Met de 15 jaar ervaring en grote internationale reputatie staat deze jachthoornkring boorg voor zeer genietbare, karaktervolle muziek. Kunstgroep Jacar, die reeds te zien was op ver schillende Ijzerbedevaar ten, zorgt voor 45 minuten dans. Naast choreografie en ballet brengen deze dan sers vooral boeiende vlag- gendansen, waarop zij zich de laatste jaren sterk heb ben toegelegd. Heel de avond door zijn er passende snacks verkrijg baar en kan men rustig ver pozen op de uitgebreide herbergterrassen (600 zit plaatsen). De toegang bedraagt slechts 40 fr. of 100 fr. voor een gezinskaart. Het gemeentebestuur van Temse verleent zijn mede werking Het wel komstwoord wordt uitge sproken door kuituursche pen Luk De Ryck. Aanvankelijk was ook een optreden gepland van een Israëlische dansgroep, maar die moest wegens on voorziene omstandigheden verstek geven. Deze groepen zullen elkaar vlot en gepast afwisselen in een zeer boeiend program ma dat aanvangt om 20 u. en pas rond 23.30 u. zal eindigen. Bij goed weer kan het suk ses van vorig jaar (toen tel de men 800 toeschouwers), nog overtrofren worden De gemeentelijke beiaard wordt dit jaar aangevuld door een mobiele beiaard uit Nederland, wat als gro te voordelen heeft dat hij niet alleen perfekt «klinkt», maar dat je ook de beiaar diers voor je neus aan het werk ziet! Jos en Geert D'hollander bespelen 4 x 10 minuten de beiaard. Tussen de beiaardfragmenten in kunt u jachthoornkring St.-Hubertus uit Turnhout beluisteren. Met minstens acht muzikanten brengen met zondag 15 september komt de kunstschilder Ed- gard D'haeseleer aan bod. Opening te 20 u. met toe spraken door staatssecreta ris Paula D'Hondt - Van Opdenbosch en Lambert Van de Sijpe. Beide tentoonstellingen zijn toegankelijk tijdens weekends. Op zaterdagen van 14 tot 20 u. en op zon en feestdagen van 11 tot 13 en van 14 30 tot 20 u. LH «Pact vzw». Progressief Aalsters Collectief Theater, stelt het programma voor het komend seizoen voor. Eind september komt «Cre- vette en Vedette» van Geor ges Feydeau. Een totaal spektakel met zang en dans en een orkest o.l.v. Octaaf Boone die trouwens zelf de muziek komponeerde. De volledige Pact-ploeg staat in voor een dol-plezierige avond. Ook dit seizoen wordt een produktie gepland in sa menwerking met een aan tal gedetineerden van de Dendermondse gevange nis. Streefdatum hiervoor is februari 1986. Verder wil Pact twee genres uitproberen die in hun re pertorium nog niet werden beoefend. Als tweede seizoenproduk- tie wordt een cabaret ge bracht in café-chantant- stijl met Anton Cogen, Francine De Bolle. Leen Persijn en Dirk Van Vae- renbergh. Het seizoen wordt dan afge sloten met een geaktuali- seerde bewerking van «Het gezin van Paemel» Een éénpersoonsabonne ment kost 450 ff. of 4 pro- dukties voor de prijs van 3. Bedrag over te schrijven op rekening 210-0365725-87 van Pact, Raffelgemstraat 14/b te 9300 Aalst Eigen teaterruimte Tot en met 17 augustus baat Pact «De Nieuwe Made- Ion» op de Grote Markt uit, doch vanaf 1 september wordt een ruimte gehuurd in de Meuleschettestraat 74 te Aalst om er vanaf begin 1986 een teaterruimte in gebruik te nemen. Ombou wen van de zaal en vaste kosten stellen uiteraard heel wat financiële eisen. Toch wordt het avontuur gewaagd hopend op steun van het publiek. Starten van minimum 1.000 fr. op rekening nr 210-0365764- 29 van 'Pact vzw Teater ruimte' of een doorlopende opdracht toevertrouwen van 100 fr. per maand. Vanzelfsprekend krijgt u daarvoor een steunabonne- ment. LH

De Voorpost | 1985 | | pagina 33