Achiel Vermeiren schreef de geschiedenis van verdwenen Lebbeekse toneelkringen Za Thalia en aanverwanten (3) Thalia 45 jaar De Dorpspoëet Op de retrotoer Binnen- en buitenland 34 - 9.8.1985 - De Voorpost De dames worden dringend verzocht zich van hunne hoeden te ontdoen 16 00 17 55 18.05 Juket deren tallen sione! penin 22 15 Sport Nieui 9 15.0C 16.4! 17 3< jcsbr Omtrent Thalia-voorstellingen in de loop van 1928 bezit Achiel Vermeiren geen programmabrochures. Evenmin slaagde hij erin enig eksemplaar terug te vinden in andermans archief Wel, zet hij uiteen, bezitten we een Gazet van Lebbeke» d d. 26 februari 1928. Daarin lezen we het overlijdensbericht van Leon Brandt, die de donder dag tevoren overleden was. Leon Brandt was een aktief lid van Thalia. Wij vonden hem trouwens een paar maal in de rolverdeling vermeld In die «Gazet van Lebbeke» staat trouwens ook de afscheidsrede afgedrukt, uitgesproken door Thalia- schrijver Ulric Jacobs. In datzelfde nummer botsten we ook een aankondi ging van opvoeringen, op 4 en 11 maart, van «Kerstavond», een drama in drie bedrijven van B. Dedeken en «Storm in huis», blijspel in één bedrijf In een programmabrochure uit 1933 lezen we bo vendien. onder de titel «Kleine Historiek van Tha lia», dat de kring met «Kerstavond» deelnam aan een provinciale wedstrijd en een klassering in «l"* Afdeeling» behaalde. Alle opzoekingen om hiervan bevestiging te krijgen, o.m. bij het Provinciaal Bestuur, bleven zonder resultaat. Uit diezelfde bro chure vernemen we ook dat Thalia «De glimlach van de faun» zou hebben opgevoerd Weg van Orpheus Op zeker ogenblik stapt Thalia weg van de fanfare «Orpheusen van zaal Casino». Naar alle waar schijnlijkheid in de loop van 1929. Een paar aandui dingen wijzen in die richting Ook getuigenissen van een paar mensen toen bij Thalia - bevestigen die veronderstelling, maar wanneer precies de scheiding zich voltrok, konden ze zich niet meer herinneren! Niet alleen Thalia ging weg, maar er ontstond ook een scheuring in de muziekmaatschappij, zodat in «De nieuwe zaal» langs de Stationsstraat - waar Thalia zijn bestaan nog enkele jaren zou rekken ook een nieuwe fanfare ontstond. Zij die achterbleven. Want niet het gehele gezel schap verliet zaal Casino, zouden niet bij de pakken blijven zitten, maar zochten naar een nieuw elan. dat er trouwens ook zou komen. Onder de bezielende leiding van een nieuwkomer: Florent De Mol. Dit wordt echter een heel apart stukje geschiedenis, dat we om reden van respekt voor de kronologie, achter af behandelen. We volgen immers eerst Thalia naar «De nieuwe zaal». Over deze periode uit het Thalia-bestaan zijn zeer weinig dokumenten bewaard gebleven Het toeval bracht, in de loop der jaren, slechts informatie omtrent een paar voorstellingen in mijn bezit, zodat we slechts de speeldata van één stuk met zekerheid kunnen bepalen. Voor het overige zijn er een paar foto's en een kranteknipsel, die toelaten enig licht te werpen op de laatste levensjaren van Thalia. Vanzelfsprekend rijst bij dergelijke wending aller eerst de vraag: Waarom scheidde Thalia zich van Orpheus af? We spraken daaromtrent met enkele betrokkenen die destijds de scheiding hebben mee gemaakt en we kregen van hen een unaniem dezelf de verklaring. Thalia, opgericht in de schoot van de fanfare Or pheus», met de bedoeling de fanfare financiële steun te verlenen, slaagde minder en minder in dat opzet, wat de kring op een bepaald ogenblik ook werd aangewreven Het feit dat Thalia in 1927 deelnam aan het 5"* Landjuweel is ergens een aanwijzing dat deze kring een bepaald niveau haalde. En het is niets nieuws in de wereld van het amateurtoneel dat akteurs - voor namelijk in die periode - meer oog hebben voor de kwaliteit van de stukken en het toneel dat ze bren gen, dan voor de smaak van hun publiek. Publiek dat echter de financiële armslag van hun kring bepaalt Naar alle waarschijnlijkheid ligt hier dan ook de basis van het wegstappen van Thalia. Samen met voorzitter Felix Van der Meeren schrij ver Ulric Jacob, schatbewaarder Jan Lambrechts, Kamiel Holbrecht, stapten toen ook twee belangrijke acteurs - Oscar Van Overstraeten en Paul Van der Meeren op Jan Cijsch, hun regisseur, vergezelde hen, samen met nog enkele andere mensen. Wellicht hebben zij gemeend hun ideeën of waren het dromen? - verder te kunnen doorzetten en uitbou wen, los van Orpheus. Thalia in «De nieuwe zaal» Uit dat bestaan, dat overigens niet het einde der dertiger jaren haalde, rest ons een programma uit 1933, alsmede enkele foto's van het jubileum van 45 jaar Thalia en 30 jaar voorzittersschap van Felix Van der Meeren, dat ze dat jaar vierden Over dit programma hadden we het trouwens reeds bij het begin van deze Thalia-historiek. Van één der opvoeringen in «De nieuwe zaal» - «De Dorpspoëet» van J. Ballings werd toen op de bühne gezet zijn twee dokumenten bewaard gebleven Allereerst een groepsfoto waar (op de originele foto althans) op de brochure die Paul Van der Meeren m de hand houdt, duidelijk de titel van het stuk «De dorpspoëet» te lezen is. Het tweede dokument is een artikel uit een krant van destijds - zonder datumvermelding overigens - van de hand van Lode Heuvinck. Deze was als drukker tewerkgesteld bij «Het Nieuwsblad» en «De Sportwereld» - destijds twee afzonderlijke uitga ven - en schreef naast enkele jeugdboeken, korte verhalen enz ook enorm veel plaatselijke bijdragen, in hoofdzaak over de sport. Uit deze bijdrage van zijn hand lichten we wat volgt: «De spelers van «Vrijheid en Kunst» - hij gebruikt hier niet de naam Thalia, maar wel de naam van de fanfare die bij Thalia aanleunde - hebben met «De dorpspoëet» een prachtig staaltje laten zien van hun kundig spel. Betere dorpspoëet dan de heer Paul Van der Meeren zou waarlijk niet gevonden worden Hij vertolkte dan ook perfekt «de dorpspoëet». de simpele dorpsrijmelaar die leefde voor zijn versjes. Hij droeg dan ook de volle sympathie mee van het publiek, wat sterk ten zijne voordele pleit. De heer Oscar Van Overstaeten was als tegenhanger van Mane, de gezochte Dore. De speculerende nijdi ge broeder, die zijn eigen broeder verstootte en kleineerde, omdat hij niet was gelijk hij. Hij liet dan ook een mooie indruk na. De heer Adolf De Stobbelaers speelde met alle ernst de rol van Sjarel-Lowie, die hem goed afging. Ook de heer Kamiel Holbrecht leverde schoon werk en was bijzonderlijk als type, de gedroomde schuchter Lo- wieken van Leende. Wanneer we nu Sisse-de-Lange voor het laast houden, dan is het, omdat de heer Ulric Jacob die hem vertolkte, een apart woordeken van lof verdient. Wanneer Jac. Ballings zijn «Dorps poëet» schreef, moet hij onwillekeurig gedacht heb ben aan zo'n boeren kadee, gelijk de heer Ulric Jacob er verleden zondag een was Dat was nu eens op-en- top komisch komiek, en zijnen profijtigen groet van «dag koster»! volstonden reeds om hem geestdriftig toe te juichen. Wat echter den doorslag gaf, was het voordragen van zijn zelf aaneen ges token rijmpje. Dat was nu eens deklameren zie! Van de vrouwelijke speelsters was mej Parmentier het bezorgde, dienstvaardige Leentje, dat ons met Mane zulke schone momenten liet zien van mooi spel Mevr. Fanny De" Hertogh, als weduwe Pots. was ook onverbeterlijk, evenals Mevr. Georgette De Herde, die voor haar eerste optreden blijk gaf van waardig spel. Hare vertolking van Leende leende zich er bijzonder toe aan. In «Aprilsche grillen», het blijspel van Jef Pauwels, dat men dien avond ook opvoerde was de heer Cyriel Brandt wel degelijk de echte dwarsdrijver, en de heer Jan Lambrechts, de verliefde huisvriend die door Dwarsdrijvers' schuld zo lelijk in de val liep. Mej. Maria Van Goethem, die Aagje speelde, was daar ook met recht op hare plaats en liet ons fijn vertolkte liefde-sceentjes bewonderen. Wanneer we nu de toneelavond in zijn geheel over- schouwen, dan moet het worden gezegd dat «Vrij heid en Kunst» haar leuze niet gestolen heeft, want we hebben de drang naar de voltrekking van hare leuze er vingerdik voelen opliggen. En dat is wel degelijk den goeien kant van een Met zekerheid weten we dat op 8 en 15 januari 1933 Thalia «Bij Heernonkel» opvoerde. Dit ter gelegen'- id van de viering van het 45-jarig bestaan van de kring en van het 30-jarig voorzitterschap van Felix Van de ren. Op de programmabrochure staat Thalia vermeld als «Toon- en Tooneelkring» hoewel er toen van zing geen sprake meer was. De regie was in handen van Jan Cijsch. Over het stuk zelf schreef «De Telegraaf» destijds «Dit werk heeft zulke mooie spelmomenten, met sterke tegenstellingen van blijheid en weemoed, dat het publiek hartelijk lacht, maar ook diep ontroerd is. Een prachtstuk dat veel publiek zal trekken» Onderstaande foto geeft en moment weer uit de huldiging van Felix Van der Meeren. Zittend: Felix Van der Meeren. Staand v.l.n.r. Kamiel Holbrecht. Jan Cijsch. Paul Van der Meeren (als Heernonkel). Ulrich Jacob, Cyriel Brandt, Elza Van der Meeren. Paul Stobbelaers. x. Georgette De Herde, Maria Van Goethem. Suzanne De Wolf. buiten-toneelgroep, die tracht om door eigen s werking en eigen kunst zich op te hijschen op de ladder van toneelkundige volmaking» Tot zover een gedeelte van dit artikel. Ter ziele Over de levensduur van Thalia of het jaar waarin deze kring zijn aktiviteiten stopte, hebben we geen vaste gegevens. Wel weten we dat ze in «De nieuwe zaal» o.a «De meestergast» opvoerden en ook «De familie Klepkens», een kasstuk uit de periode 1910- 1940. In de Albertinabibliotheek vonden we een eksem plaar van dit stuk en daar lazen we wat volgt: blijspel in drie bedrijven door August Hendrickx. auteur van «Prima Donna», voor het eerst vertoond te Gent, door het Nederlands Toneel op 5 januari 1908. Het verhaalt, in die periode, de belevenissen van een kleermakersfamilie die haar geluk in Parijs gaat beproeven. Vermeldenswaard vinden we het afgedrukte bericht omtrent de auteursrechten: «de schrijversrechten moeten voldaan worden aan de plaatselijke ver tegenwoordiger van de «Socièté des auteurs». Naar alle waarschijnlijkheid is dit de laatste pro duktie geweest van Thalia. Ze dateert uit ofwel 1935 of 1936 Een verklaring die wijst in die richting is er een van Jan Verhavert, jarenlang vanaf de stich ting - betrokken bij Toneelkring Pogen. Belangrijk om weten is bovendien dat Thalia en Pogen werkten met dezelfde regisseur, Jan Cijsch. Deze zou tijdens een repetitie van Pogen de vergelijking gemaakt hebben tussen beide kringen en daarbij geïnsi nueerd hebben dat het met Thalia niet goed meer ging. We zijn dan ook geneigd te besluiten dat (Pogen werd gesticht begin 1935) Thalia ophield te bestaan uiterlijk in 1936 Wanneer we in een programmabrochure lezen dat begin 1940. Walter Van Goethem, die met zijn familie behoorde tot de groep der afgescheurden, zijn medewerking verleende aan een «Gezellig avondfeest», dan wijst ook dit ergens in die richting. Thalia was verdwenen, maar de «Toneelkring der Koninklijke Fanfare Orpheus» die ontstaan was na het wegstappen van Thalia uit zaal Casino, had daar de draad opgenomen en verdergewerkt (Pierre Van Rossem) Nieu Klas nieu gum 23.3 Niei Op de foto herkennen we zittend, v.l.n.r. Etienne Van Overstraeten, Maria Permentier, Oscar Van Overstrae ten. Staand v.l.n.r. Adolf Stobbelaers, regisseur Jan Cijsch (met hoed), Paul Van der Meeren (met brochure), Georgette De Herde (echtg. U. Jacob), Kamiel, Ulric Jacob en Fanny De Hertogh. Grasduinen in de streekpers van honderd jaar geleden De berichten uit Spanje omtreni de cholera luiden zeer treurig. Het aantal aangetasten per dag is grooter dan 3.000, terwijl het officieel blad veel besmette plaetsen onvermeld laet. Het sterftecijfer overtreft de officieelen statistiek. De paniek neemt toe: (luizende personen vluchten naar Frankrijk. Op vele plaatsen weigert de overheid de bevelen uit Madrid ontvangen, op te volgen. Konstantinopel. Men verzekert dat de sultan zoo ziek is, dat men te Londen zich reeds bezighoudt met zijnen opvolger en... vooral met zijne opvolging. De sultan lijdt aan eene zonderlinge ziekte: de verbeendering der gewrichten. De Siciliaensche bladen spreken van een plan om eene reusachtige brug te bouwen, die Sicilië met het Italiaensche vasteland zal verbinden. De brug zou gelegd worden tussen Ganzini en Punta del Pizzo, waer de zee slechts vier kilometers breed is en honderd meters diep. Sedert geruime lijd »vaj bij den parijschen municipalenraed een voorstel neergelegd om de overblijfselen van lijken, die in de ziekenhuizen aen eene ontleding onderworpen waren, en die door de familie niet opgeeischt werden, in een lijkoven te verbranden. De raed heeft thans het voorstel aengenomen en de daer- voor vereischte som loegestaen Op 'Père Lachaise- zou een oven worden opgerigt die jaerlijks de overblijfselen van ruim 4000 lijken zal kunnen verbranden, welk getal overeenkomt met hel cijfer der lijken, die jaerlijks te Parijs naer de snijkamer gebracht worden. Te Rozendael bij Breda is zulks gebrek aan regen- en pompwater, dat men wasch water van elders moet aen voe ren. dat voor een cent per emmer wordt verkocht, het drinkwater wordt tweemaal daags door hel gemeentebe stuur aen de bevolking verschaft, waerna de pompen worden afgesloten. Een erge ramp treft de werklieden van Aelsl. Twee fabrie ken van naeigurens zijn stil gevallen, er werkten daer 600 werklieden. De heeren Jelliet en Borreman vereenigen zich om eene groote fabriek in Duitschland op te rigten. Een telegram uil Dover ontvangen, meldt dal Leopold II aldaer van Oostende aengekomen. er onmiddellijk naer Londen vertrokken is. De koning reisde in zulk streng incognito, dat de anarchisten Montant en Furet. welke op last van het parket over de grenzen gebragl werden, zonder het zelf te weten te samen met den koning aen boord der pakketboot waren. Het officieel cijfer der volksoptelling des rijks op 31 decem ber 1884 beliep tot 5.784.158 bezoekers. Berekend op één afgevaardigde per 40.000 zielen, zóu de Kamer van Volksvertegenwoordigers moeten samengesteld zijn uit 144 afgevaerdigden in plaets van 138. zoals thans het geval is. Wij kunnen alle vermaken gaerne lijden, muer zekere vermaken dienen wel met wal meer voorzorgen gepaerd zijn. Zoo hebben wij niets legen de duivenvluchten, moer deze der loopers zou wal meer gematigd mogen wezen. Maendag zijn daer door te Gent twee ongelukken veroorzaakt. In de wijk H. Kerst heeft een looper eene oude vrouw omgeworpen met het ongelukkig gevolg dat de vrouw een been gebroken werd. Men heeft haar naer het hospitaal gebragl. Op de hoek van de Eggermontstraet en de Vooruitgangs- plaets te Ledeberg. is een vrouw door een duivenlooper geweldig ten gronde geworpen, men bragt haar in een naburig huis ter verpleging. De vrouw klaagde over hevige pijnen aen den boezem. Reginonaal Verleden zondag is er in de herberg van Joannes Uytersprot te Wieze door M. Egidius Loso eenen solo-slim gespeeld. Zijne makkers waren d'heeren Heirbaut, olieslager, Adolf Cool, Joannes Uytersprot en Benoit Van Driessche. Het Bestuur van den ijzerenweg Dendermonde-St.-Niklaas berigt hei publiek dat te beginnen van den It) Augusty aenstaende. den trein die thans vertrekt uil St.-Nikolaes te 8u08 des morgends. zal hersteld worden op zijn voorgaan de uer 8u20. om aen te komen in Denderinonde om 9 uren, in onmiddellijk verkeer met den trein naer Brussel. De bewoners van het H. Land die sedert eenige dagen in onze stad tüendermonde) verblijven, zijn naer België geko men met het inzicht hunne werken in de Wereldtentoonstel ling uit te stallen, doch daervoor vroeg men volgens hunne gezegdens. eene overgroote som. die zij niet konden verschieten. Ten dien gevolge besloten zij hunne koopwa ren in de steden uit te verkoopen. Het zijn brave lieden die wij in ieders gunst mogen aenbevelen Zij behooren tot hel Roomsch Katholiek Geloof. Donderdag is er brand ontstaan in de sakrislij der kerk van hel Begijnhof ter slede (Dendermonde). Het vuer barstte uit in de tappijtkasten die terstond geleëdigd werden. Met natte dweilen doofde men de aangetaste voorwerpen uit. Drij weken moesten de tapijten reeds aen 't vinken zijn. daer zij sedert dien niet meer waren gebruikt geweest. Had men 't ongeval in den dag niet gewaer geworden, zou er eene groote brandramp te betreuren zijn. We vernemen dat ter gelegenheid van Denderbelle-kermis de jaerlijksclte boertige jaermarkt zal gehouden worden in de Kapellestraat op Dynsdag 18 augusty. van in den vroege morgend met aankondiging van kanonschotten Op de wijk Fonteintje zullen des namiddags om 3 u. kluchtige volks spelen plaets hebben. Zoals gewoonlijk zal er op die gunstiggekende jaermarkt geen volk ontbreken. Annonce van de week Anti-rhumalische wattc van dokier Pattison. Verligt onmiddellijk en geneest volkomen de jichten. rhumatismen van alle aerd. tandpijn. Icndenkwalen. borstontstekingen en keelziekten. In rollen van fr. 1.50 en halve rollen van fr. 0.80. bij Fr. Broers. Dendermonde. Groote Markt. Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1985 | | pagina 34