Witte Molenfeesten in Sint-Niklaas verregend Negentiende Klokkenlappersfestival van K.W.B. in Belsele Stage Fried uit Belsele wint talentenjacht Sint-Niklase Baha'i-gemeenschap klein maar kwiek Plasmaferese in Sint-Niklaas Kermis op Tereken Jeugduitwisseling in Sint-Niklaas De Voorpost - 9.8.1985 - 5 win 5 staat piloot René Vandercruyssen bekend als een rver', je houdt een risiko beter berekend en er was dagavond 4 augustus jl. dan ook geen sprake van dat Witte Molenfeesten in Sint-Niklaas voor het molenpaar iden worden afgerond met een ballonvaart. De hemel een vergiet. Philip Duerinck en zyn manschappen n binnenin het molenhuis een jazzkoncert ten beste. rgezellige 'fin moulin'. Ook leuk was het vrijdagavond n de negen finalisten van de muzikale talentenjacht elk kort optreden weggaven. Stage Fried, een jazz formatie uit Belsele, en Steam and the Icebergs uit kene werden door een eminente jury respektievelijk als rsle en tweede geklasseerd. Zjj mogen samen met immer drie 'Attic' uit Gent een plaatje volmusiceren. deline Persijn en Henri Rottier haalden het in hun jjd om de titel van molenkoning en -koningin van de erige zes kandidaten. Nog acht anderen die zich haddpn inschrijven, kwamen niet opdagen. Wij kunnen er ir goed mee zijn, denken Godeline en officier-in-spe tri nu. Zjj hebben immers een achtdaagse reis naar pa tgoslavië gewonnen. De start van een molenromance? el ig en olca iai di U wave pop funk jazz ("synthesiser rock jdagavond. de 3de. Van •ktop tot wiektop zijn vlag jes gespannen, net zoals dat ia 50 jaar geleden het geval tt zijn geweest. Op zondag ktober 1936 werd uitgebreid eest naar aanleiding van de dekkering van de molen, moet toen «prachtig ver sierd», «met vlaggetjes en fes toenen getooid» zijn geweest. De feestelijkheden werden «begunstigd door een heerlijk weertje», het molenerf zag «zwart van 't volk» Nee, vierduizend bezoekers hebben de tweede uitgave van dc molenfeesten niet kunnen lokken. En nee: het weer zat niet mee. Behalve dan mis schien toch op vrijdagavond. Toen kon je nog buiten zitten en in het gelige licht van als guirlandes gespannen peertjes proeven van een Cuvée de Bri- queville. De jury van de muzi kale talentenjacht zat helemaal vooraan. Een eminente jury schreef ik al: behalve Buddy I'm a swinging man Hey- ninck, wereldburger en veelzij dig jazzmuzikant, en kuituur- schepen Daan Anthuenis die het zestal voorzat, maakten al leen maar BRT-mensen er deel van uit. Ik noem ze: ra diojournalist Louis Van Dievel hij bracht ons onlangs die sfeervolle berichten vanuit Torhout-Werchter prezen- tator van Kunstzaken, de keu rig gekapte Wilfried Haesen, producer bij de Wereldomroep Guido Van Hellemont en ten slotte Bert Geenen, omroeper bij Studio Brussel. Als je dan ook nog weet dat de presenta trice van de avond. Chantal De Meutter, in diezelfde instelling van openbaar nut werkzaam is ze nam korte tijd Het Ver moeden over van Betty Mel- laerts en verzorgt nu ook op BRT 1 radio Van Minne- en zinnestrelend én dat Johan Dehandschutter, het werk paard achter deze talenten jacht. er technikus is, dan be sef je dat het-hier gaat om een uitzonderlijke demonstratie van inteelt. Deze radio- en televisiemensen sturen de groepen de goede richting uit en laten de solisten bakzeil halen. Nico Parassiadis. Yip Fola en Strange Crew, alle drie uit het Antwerpse, brengen blues nummers, één smaakvol coun- trynummer niet te na gespro ken. Easy listening allemaal, weinig origineel, kwalitatief niet erg sterk. Helemaal ach terop geraakte Marina Meul uit Belsele met 'Within your lovin' arms' van Ricky Tra vers. Te pruimen muziek, een beloftevolle stem, maar geen karakter, geen body (dat laat ste betreft nog steeds de mu ziek welteverstaan). The Re jects zijn een trio uit Sint- Niklaas dat de sound van de sicties wil bewaren in het min der emotionele raffinement van de eighties. Dirk Mestach (zang en gitaar), Chris Tierens (keyboards, zang) en Wim Bo- gaerts (drums) slagen er slechts moeizaam in iets over tuigends neer te zetten. "Ner vous Rack' misschien. Becau se' al veel minder. Voor wat meer gegevens over New Cas tle Brown die op de vierde plaats eindigt, moet ik even over de schouders van Chantal De Meutter heen naar haar spiekbriefje gluren. «Nog film muziek gemaakt voor de prent 'Abstinentie' van Paul Tem merman die dit jaar nog uit komt - 1 zanger. 4 muzikanten - kontaktpersoon Dirk Verbe- ke. Belsele -' pop - U2. Simple Minds - de nummers heten 'Lunatic' en 'Who's gonna take me?' - Verzorgden het voor programma van 2 Belgen». Thanks. Chantal! New Castle Brown verdiende misschien een betere skore. Attic krijgt brons. Geen keldermuziek, tenzij je pop funk zo wil noe men. Ze waren ooit te gast bij Martin De Jonghe, deze vier jongens en twee meisjes uit Gent. De prestatie van de zan geressen vormt het enige zwakke punt in hun vertolking van 'Abroad'. Een kwiekere, meer en direkter op het ritme gehaakte zang zou een hele verbetering betekenen. Peter Verhoeven uit Stekene noemde zijn groep 'Steam and the Icebergs', omdat zoveel Steamliedjes over ijs hande len. Pretentieloze pop en een lichtpunt tijdens deze avondlij ke jacht op talent. En alhoewel bij Stage Fried de saxofonist ontbreekt, haalt deze formatie uit Belsele de eerste plaats met overigens weinig kommercièle muziek, genre jazz funk. 80.000 frank kost de persing van de talentenplaat en daar van mag Stage Fried de helft volzetten. Steam en konsoor ten en Attic delen de Bpkant. Retrocharme Witte Molenfeesten in Sint-Niklaas. De burgemeester, geflankeerd door o.m. Cyriel Van Geertsom en Omer Rotthier, knipt het lint door (Iv) K Molenfeesten in Sint-Niklaas. Alle kandidaten ilëiïde verkiezing van de plaatselijke koning(n iti» oningin(dw) Witti int-Niklaas De jury voor de erkiezing van koning ntie Molenfeesten 'koningin». (Iv) Witte Mölenfeesten talentenjacht (Iv) Zaterdag lokken de demon stratie van volkskunst, allerlei sporten en straatanimalie klei ne groepjes volk. Er speelt een guur windje. Vanuit een tent staat een lid van het Wase Neerhof de duiven, bokken en geiten en konijnen gade te slaan. Om halfvier begint de verkiezing van molenkoning en -koningin. De kandidaten moeten zich door enkele sportieve en later theoretische proeven heenwerken. Ze zijn met zijn achten. Een tegenval ler. Er waren er 16 inge schreven. -NiklaasTwee groepen, Attic en Stage Fried, uit dd De opdrachten zijn speels: «Schilder de Witte Molen». De afwerking van elk onderdeel levert ze een deeltje van een puzzle op. De stand wordt keurig bijgehouden. De kwis- vragen betreffen overwegend de geschiedenis van de molen. Even moet er worden nage dacht over welk weer het de 21ste juli ook alweer was. Go deline Persijn wint afgetekend bij de vrouwen. Henri Rottier en Herman Maes behalen elk 850 punten en molenaar Cyriel Van Geertsom moet verlossing brengen met een extra vraag Applaus voor Henri Rottier. Hij volgt een officierenoplei- ding en denkt wel lijd te vin- den nog voor een uitstap naar f Joegoslavië. Zondag vermoordt een grijze - hemel de retrochanne rond de 1 bevlagde Witte Molen. Naaf1" het opstijgen van warmeliicht- ballons wordt al niet meer uit- gekeken. Het bescheiden* groepje van harde werkers dat deze festiviteiten heeft voorbe reid. had beter verdiend. Leo DE BOCK Ze vormen een kleine gemeenschap in Sint-Niklaas, de i'i's. Maar dc leden ervan horen beslist niét tot de minst kreatieve Waaslanders. Zo kon men tijdens een roorbije Wase poëzienacht dichter Martin Burkc aan het werk horen en zette vorig jaar Simone Leen een feestje op waar een Ierse zanger voor animatie zorgde. Dc voorbije dagen verwelkomden Angela Campbell en haar vrienden de Spoorweglaan in Sint-Niklaas een internationaal gezclschap(jc): enkele jongelui die deelnamen aan het van 26 tot 29 juli in Berchem-Antwerpen gehouden internatio naal jeugdkongres van de Baha'i's. Integratie, authenticiteit Bij een koffie en een koekje (alkohol is verboden, zo wil de rcligici het) praatten we wat na. In gezelschap van o.m. twee jongelui uit Koeweit die nog eens beklemtoonden in welke mate dc Baha'i's in Iran (daar leven zowat driehon derdduizend adepten van de godsdienst) vervolgd worden, omwille van hun overtuiging. Er was een Ethiopische die Kenia werkt, een Iranese die in Israël werkzaam is: worldwide dus in hartje Sint-Niklaas. In Sint-Niklaas wonen zowat twintig Ieren. Twee daarvan, Angela en Martin, zijn Baha'i-aanhangers. Hij komt uit Limerick, zij uit Londonderry. Onafhankelijk van elkaar belandden ze in 't Land van Waas. En wisten zich hier vlot te integreren. Praten overigens soepel Nederlands. Res- pektcrcn de overtuiging van anderen ook Zo knoopte Angela een relatie aan met Erik. volbloed-Vlaming en katholiek, als zij trouwen doen zé dat voor een katholiek priester. Geen «zendelingen» De Baha'i-gemeenschap van Sint-Niklaas kwam enkele maanden geleden nog in de belangstelling n.a.v. een kampagne van Amnesty International in verband met de schending van de mensenrechten in Iran. A.I. en de Baha'i's kunnen best met elkaar overweg. Thema's als vrede en eenheid onder alle mensen, een gevoel van broederschap, een sfeer die zich afkeert van agressiviteit: ziedaar enkele zaken die de Baha'i's nauw aan het hart liggen. Op authentieke wijze wil men «zichzelf tonen». Als «zendelingen» of «missionarissen» beschouwen de Sint-Niklase Baha'i's zich niet, of toch niet helemaal. «Wc hebben géén priesters. En eigenlijk is iedereen bij ons priester». De kleine groep uit Sint-Niklaas kreeg twéé uur zendtijd van een lokale radio, de voorbije week. En van De Voorpost een hoekje in dc krant. Er mogen immers géén misverstanden ontstaan: de Sint-Niklase Baha'i's vormen géén sekte en evenmin een folkloristisch klubje. ze proberen gewoon op waardevolle wijze bij te dragen tot een betere wereld en brengen daarbij veel begrip op voor de toch nadrukkelijke katholieke samenleving waarin ze leven, wonen, werken. De meeste Baha'i's in België hebben overigens ook katholieke achtergronden. Beide overtuigingen zijn best met elkaar te rijmen, zo vindt men. W.V. jki Tijdens het weekend van 16-17 en 18 augustus a.s. organiseert dc KWB zijn negentiende Klokkcnlappersfes- a thai in een feesttent op het Sint-Andreasheem. ct Na de grandioze Nacht der Klokkenlappers van verleden V( Por met als topvedette Rob Dc Nijs, zou men dit jaar dc ;0f bedenking kunnen maken dat het deze keer eerder een "^Klokkenlappersfestival «in mineur» zou kunnen worden. Dat het KWB bestuur voor deze keuze heeft geopteerd is bet resultaat van meerdere gesprekken en vergaderingen die steeds op de meest demokratischc wijze gebeuren. Hieruit is gebleken dat men verleden jaar ongetwijfeld een |e voltreffer heeft gescoord, zowel op het financiële vlak als i wat belangstelling betreft. Toch heeft men moeten vast- stellen dat dc echte sfeer en gezelligheid, eigen aan het 1ijd Klokkenlappersfestival ergens verloren is gegaan. Wcl- - licht mede door dc te veel vreemde bezoekers, waaronder ongebreidelde Rob De Nijs-fans die zich meester maakten de dansvloer, samen met de te professionele struktuur en rond het orkest, werd het vaste «Klokkenlap- pcrsklicntcel» eerder wat verwaarloosd Ter kompensatic hiervan heeft de KWB geoordeeld dit jaar terug eens op een ietwat gemoedelijker en gezelliger wijze dc klokken te lappen, met een volkse zanger Jacques Raymond en dc charmante zangeres Conny Neefs (zus van de betreurde Louis Neefs). Vooral dc danslustigen zullen deze keer echt verwend worden door een fantastisch dansorkest. Naast dc «Nacht der Klokkenlappers» van zaterdag 17 augustus, biedt het programma uiteraard zijn klassieke ïktiviteitcn Het Klokkenlappersfestival wordt ingeschoten met een volkse avondschieting met 2.000 fr. gratis op vrijdagavond 16 augustus om 19.30 uur, waarop vooral dc gclcgcnhcids.- «chutters hun beste pijlen kunnen verschieten Op zaterdag 17 augustus om 14 uur kunnen dc kinderen hun tekentalenten tentoonspreiden op het asfalt van het Dorpsplein, waarna ze kunnen deelnemen aan talrijke volksspelen in dc tent. Zondagnamiddag om 14.30 uur nemen dc verschillende Belseelse klubs dc handschoenen op in net bekende «interklubspel». dat ook dit jaar de medewerking geniet van de Sint-Niklase sportraad. Zondagavond 18 augustus om 20 uur wordt het klokken lappersfestival besloten met een dansavond met discobar Scotis. Dat de Klokkcnlappersstemming in de KWB-rangen heerst, hebben we kunnen vaststellen op do 11-juliviering. waar de KWB-toneelgroep «De Klokkenlappers» een Belseelse schoolklas van weleer vertolkte en eindigde met volgend lied: Melodie: Waar hel lied der branding ruist(Jan Ver- braeken) Tekst: KWB-Belscle Refrein: Aan den hof van 't klooster daar heb ik gevreen, in de Mierennest heb ik in 't gras geleeen, waar zij klokken lapten, maar dat was niet pluis daar ben ik geboren, daar voel ik mij thuis! !n Belseeldorp daar is het goed om leven, de kerk hel plein café de Oude Zwaan, zelfs Reinaert kon het dorpje niet vergeten en is daar onder enen boom gaan staan. 2. Wij zijn nen troep van echte Belscelneircn. van 't Warm Land lot aan den Bezekoek, wij drinken bier en zien de meskes geiren, en als het kan, liefst in nen donkeren hoek! 3. In 't Waterschoot daar krijgt ge natte voeten, en bij Tavie daar was 't pillekekaat, ge zag de boeren g'heel den dag maar wroeten, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. 4 Z'hebben geprobeerd Belseel te doen vergeten, en heeft het bij de stad gefusioneerd, maar hadden zij dat eerder maar geweien, zij hadden 7 zeker niet meer geriskeerd! 5. Wat is hel fijn Belseleneir te wezen en dal verkiezen wij steeds bovenal. Ge zult het zeker in de kranten lezen: WELKOM OP T KLOKKENLAPPERSFESTIVAL! In september start de bloedtransfusiedienst van het Land van Waas met plasmaferese. Plasmaferese of plasma geven begint net op dezelfde manier als bloed geven. Er wordt een halve liter bloed getrokken volgens de Sinds 1956 (1955) heeft men op Terekenparochie de aloude traditie van de kermis in deze volkswijk ter gelegenheid van de bedevaart «te voet naar Halle» Her opgenomen. De konfrerie van de «Bedevaart naar Halle» viert dit jaar haar 300-jarig bestaan. En de vernieuwde Terekenkermis viert ook dit jaar weer op de twee laatste week-ends van de oogstmaand: 17 en 18 augustus alsook 24 en 25 augustus. Er is zoals steeds de grote feesttent met het volks ver maak van orkesten en disco bars. Er is het grote pop penkraam. het werp- en smijtkraam. het droog- en nat vissen, er is-het Lekkerbekjej van ouds gekend om zijn «pan- nekockcn» en roomijs ook is er het befaamde restaurant en dc gezellige bodega... Elkeen weet onderhand dat met dc opbrengst van deze dubbele tweedaagse de infra- struktuur voor de parochiale werking van jeugd- en volwas sen verenigingen wordt in stand gehouden en uitgebreid. Programma Opening van dc Terekenker mis: zaterdag 17 augustus na de avondmis van 18 u. In dc grote tent op de koer van Ons Huis: optreden van Ludwig's Discobar en doorlopend res taurant en bodega. Zondag 18 augustus: vanaf 19 u. optreden van discobar Jack en Jill. Vanaf 19 u. doorlopend restaurant en bodega. Zondag namiddag vanaf 14.40 u. volks spelen voor oud en jong, in gericht door het jeugdhuis. Woensdag 21 augustus te 15 u.: namiddag voor dc derde leeftijd: optreden van Pol Van Hoeydonck en zijn Opti misten-parade. "Vrijdag 23 augustus: grote kaarting in de tent. te 20 u. Inschrijven vanaf 19 u. Zaterdag vanaf 19 u. optreden van disco-bar Eric cn Luc, doorlopend restaurant, bode ga, enz. Zondag 25 oogst te 14.30 u. grote schieting op de liggende wip Vanaf 19 u. orkest The Teil Stars. Op 31 augustus viert de 11.11.11 -aktie haar 20-jarig bestaan Bij die gelegenheid wordt in Gent een Parkfcest georganizccrd in het citadel park met heel wat muziek en zang. vertrouwde manier en de zak wordt dan afgesloten. Stfaks krijgt de gever bijna alles terug. Intussen zal een fysiologische vloeistof verhindereren dat de leiding ver stopt en alvast het beetje water en zout terug schenken dat de gever verliest bij de plasma gave. De zak met bloed gaat in een centrifuge waar, door die in hoge snelheid te laten draaien de verschillende bestandde len van het bloed gescheiden worden. Enkel het plasma wordt verwijderd, de rode en witte bloedcellen en ook de bloedplaatjes blijven in de zak achter. Deze zak krijgt de gever dan terug, met de bloedbestanddelcn. Zodoende is de gever niet verzwakt (dit procédé kan zonder gevaar een tweede maal herhaald worden). Denkt u hiervoor in aanmerking te komen, of wenst u vrijblijvend meer inlichtingen? Het kontaktadres is: Het Belgische Rode Kruis, bloedtransfusiedienst. Parklaan 2, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/776.08.81. Nog tot morgen zaterdag, 10 augustus, verblijven enkele tientallen jongeren uit de Sint- Niklase zustersteden in Vlaanderen. Met Sint-Niklaas als «uitvalspunt» verkennen ze land en streek (Iv) De delegatieleiders van de groepen uit de Sint-Niklase zustersteden samen met de voorzitter van de Sint-Niklase Jeugdkommissie voor Europa (Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 5