Doel nodigt uit tot elfde Scheldewijdingsfeesten Ook in Sint-Niklaas piiootschool voor informatica Grieks Feest in Beveren alweer een topper Boelwerf bouwt pontons voor Londense haven Gekontroleerd overstromingsgebied in Kruibeke: gevaar voor de bevolking? Land- en tuinbouwers met open deur in Sint-Niklaas Kermisvierdaagse op de Veile in Temse Reinaertrout$ ontdekken door een autozoektocht Reinaertwandelzoektocht in Sint-Niklaas Nieuwkerkenaar dood in Kieldrecht Schapen voor wegbermbeheer in Slekene tiufiuAuMyttiiifl 6 - 9.8.1985 - De Voorpost sus. toegankelijk voor leerlingen uit de hogere cy Deze kursus bestaat uit l ver delen gespreid over 55 lesu De programmeertaal Pa nj|a| vormt hierbij de hoofdtj mó, omdat deze taal zich ui W(j( kend leent tot een gestru In juli jl. ontving Boelwerf van de Zweedse firma MacGregor-Navire (Göteborg) de opdracht voor de bouw van twee linkspans pontons voor het leggen van een kaai- verbinding met Ro/Ro-schepen). Het grootste type is bestemd voor de haven van Dartford (London). Deze konstruktie vergt ongeveer 1.500 ton staal, vertegenwoordigt 90 man/jaren werk en kost ca. 150 miljoen frank. Het tweede linkspan is bestemd voor Plymouth en vergt ca. 500 ton staal. Beide linkspans worden opgeleverd in februari 1986. Dankzij zeer konkurrentiële prijs- en leveringskondities kon Boelwerf deze exportbe stelling binnenhalen, ondanks hevige mededinging van werven uit verschillende andere Europese landen. De tijdige en onberispelijke afwerking van een eerste linkspan gebouwd voor MacGregor-Navire België in november 1984 speelde eveneens een belangrijke rol in de toewijzing van deze opdrachten. In geen geval, zegt minister van openbare werken Olivier als antwoord op een vraag die hem ter zake werd gesteld door parlementslid Johan De Mol. «Het koncept is zo opgevat dat de geplande dijken geen effekt hebben op de afwatering via de Barbierbeek en de Kruibeekse beek. Wel kan het noodzakelijk zijn dat een lokale herschikking van sommige afwateringen uit de polder gebeurt». In samenwerking met het ministerie van Landbouw en andere land- en tuinbouwverenigingen, organiseert het stadsbestuur van Sint-Niklaas op 21 en 22 september opendeurdagen in de land- en tuinbouw. Volgende bedrijven, verspreid over groot Sint-Niklaas, zullen voor het publiek worden opengesteld, telkens van 13 u. tot 18 uur: gemengd landbouwbedrijf van Paul De Belie. Kleem- straat 52 te Belsele; champignonkwekerij van Heinz Deprez, Nieuwe Baan 76 te Belsele; snijbloementeeltbedrijf van Herman Delforge en zoon, Vrouweneeckhoekstraat 1-3 te Sint-Niklaas; groenteteeltbedrijf van Omer Seghers, Sparrenhof- straat 71 te Sint-Niklaas; melkveebedrijf van André Van Rumst, Heirstraat 61 te Sinaai; fruitteeltbedrijf van Jozef Verhofstede, Vrasenestraat 250 te Nieuwkerken. Op elk van deze bedrijven zal een edukatief gedeelte worden opgesteld, demonstraties van bloemenschikken zullen worden gegeven op het snijbloementeeltbedrijf. terwijl elders de bereidingen van een produkt eigen aan het bedrijf zullen aangeboden worden. De Scheldewijding in Doel, toeristische trekpleister (Ivb) Tjjdens het schooljaar 1985-'86 zullen de leerlingen van bruik worden gemaakt het vijfde jaar in veertig Vlaamse scholen twee uur programmeerbare taal informatica per week krijgen. Na een eerste tweejarige gestruktureerd prograi testfaze die met gunstig gevolg werd afgesloten, wil men ondersteunt KV.mr.un. nu een nieuw testterrein ontginnen. Tot de nieuwe piloot- groep behoort ook de Broederschool in de Nieuwstraat te P Sint-Niklaas. Waarover gaat het nu? Het Bestuur der Waterwegen. Dienst der Zccschclde zal in Kruibeke een gekontroleerd overstromingsgebied aanleg gen. Op zichzelf is daar niets verkeerds aan. Maar Johan De Mol. VU parlementslid uit Lebbeke, vreest dat de woon kernen die aan de Ringdijk palen en dat komt toch neer op een 7.000 mensen, wel eens de dupe van de historie zouden kunnen worden. Er is immers een gevaar: de Ringdijk kan het begeven en dan staat het hele gebied blank, dus ook de drie woonkernen. De Mol vroeg aan de minister of alle mogelijke veiligheidsvoor schriften wel werden gekontro leerd. of men wel zeker is van de veiligheid van het hele pro- jekt. Het zit hem ook dwars dat men weigert met de bouw- aanvraag te wachten tot de besluiten van de ecologische studie bekend zijn en dat er geen overleg is gepleegd met andere diensten om het opper vlaktewaterprobleem op te lossen. Op al die vragen en op nog enkele anderen gaf de mi nister van openbare werken ook een antwoord. De veiligheid van de bewoners komt in geen geval in gevaar. Dat staat zonder meer vast. aldus de minister die zegt dat de bestaande afwatering ook behouden blijft. Het projekt bevindt zich trouwens nog in de studiefase en dit zowel voor de ecologische effekten van het ontwerp en de daaruit voortkomende aanpassingen, als voor het eigenlijk technisch gegeven. De minister zegt ook dat de mogelijkheid bestaat dat de toestand van de water beheersing in de polder verbe terd wordt door het bouwen van nieuwe uitwateringssluizen en afvocrgrachlen. Door het aanleggen van het overstro mingsgebied krijgt de Ringdijk zelfs een extra beveiliging, is de Zeeschelde zal immers overstroombaar worden ge maakt. Daarvoor is een extra zware dijkkonstruktie noodza kelijk zodat in die zone geen stroomgaten zullen te vrezen zijn. Het ganse gebied wordt daarenboven nog omzoomd met een dijk op Sigmahoogtc en die dijk zal worden ge bouwd zodat hij kan weerstaan aan het vollopen van het ge kontroleerd overstromingsge bied. De dijk zal ook onder een permanente kontrole staan. Bij de Vlaamse Ge meenschap werd inderdaad een dossier voor bouwvergun ning ingediend. Maar het gaat hier eerder om een principiële aanvraag, zo zegt minister Oli vier waarbij in grote lijnen het projekt wordt overgemaakt. Ondertussen wordt een ecolo gische studie uitgevoerd en de besluiten van die studie zullen na de bekrachtiging door de ecologische kommissie, hun. volle nut hebben bij de detail uitwerking van het hele pro jekt. De minister zegt ook dat bij de opmaak van dc definitie ve plannen ruimte is gelaten voor de noodzakelijke aanpas singen en dat het nu nog te vroeg is om een diskussic los te weken. Terloops wijst dc minister er ook op dat de dijkwerken ge schieden op een partikulicre dijk die valt onder het toezicht van het Polderbestuur. «Maar dat de interventics vanwege mijn departement niet be ïnvloeden.» zo besluit hij zijn antwoord. S.O.S. In dc wijk ofte parochie Veile, in Temse aan de grens met Haasdonk-Sint-Niklaas. staat die afkorting voor Sportief Ontspannen Spelen. S.O.S.-Veile zit met een financiële kater na het door regen en ontij mislukte 1 mei-weekend en hoopt er middels de kermis van halfoogst, opnieuw bovenop te komen. Pakweg honderdduizend frank moet op een of andere wijze worden gerekupereerd. En als het weer nu mecwil en uw interesse uitgaat naar een of andere aktivitcit moet het volgende week beslist lukken. Er staat immers heel wat te gebeuren. Donderdag 15 augustus om 14 u. volksspelen ('Spel Binnen de Vcllcsc Grenzen') en tegelijk doorlopende bloemenshowtombola; om 19 u. is er kaarting. Vrijdag 16 augustus ploegkampioenschap oude volks sporten, vanaf 18 u. Zaterdag 17 augustus om 10 u. rekreatievol- lev tornooi en om 19.30 u rcuzebarbecue. Zaterdagavond nog bal met discobar Ivo De Pauw (22 u.) en wellicht ook, in de S.O.S.-Vclle-Moulin Rouge. French Can Can. Zondag 18 augustus vanaf 13.30 u. kinderspelenmarkt en om 15-16 u. hondcnafrichting door Lucky Dog. S.O.S.-Veile, de vzw waarvan Dirk Weymans algemeen en Eric Raes sportief voorzitter is. is een polyvalente groepering en beschikt over een permanent team aan zaalvoetballers, volleys pelers, damesturners en joggers. Zij allen, goed gesteund door o.m. ook extrasportief voorzitter Patrick Michiels en administra tief voorzittcr-sekrctaris René Dc Cock, willen er vanaf 15 oogst het beste van maken. Wie zich voor een of andere aktivitcit wil laten inschrijven kan dat bij het sekretariaat, Veldstraat 375 in 2690 Temse, tel. 771.25.80. (wv) Initiatieven om programmeren en informatica een plaats te geven in het algemeen sekun- dair onderwijs zijn niet nieuw. Wiskundeleraars werden voor zichtig aangemoedigd om pro grammeerbare rekentoestellen in te voeren en enkele experi menteerden zelfs met een heu se komputer. Vandaag staat men wel al een stap verder. Hei" experiment dat ook in Sint-Niklaas gaat lopen werd goed voorbereid: er liep reeds een drukbezochte informatica- cyclus voor vrijwilligers en de aangezochte leraars volgden recyclagccyclusscn, bedrijfs- stages of specializaticopleidin- gcn. Bovendien werd tijdens het voorbije schooljaar een fi nanciële inspanning geleverd om een ruime komputerkias in te richten Met de steun van dc oudlcerlingenbond en het ou- derkomité denkt men het ge heel overigens nog verder te kunnen uitbouwen Konkreet In het vijfde jaar van dc weten schappelijke A en B, de eko- nomischc en de afdeling 'mo derne talen', worden vanaf volgend schooljaar twee les uren 'initiatie in de informati ca' ingevoerd. Dat gebeurt ten koste van een uur Nederlands en een uur tweede taal. De kursus heeft als voornaamste doelstelling, dc leerlingen ver trouwd te maken met dc appa ratuur, komputertcrminologie. pasklare, softwarepakketten en het algoritmisch denken te be vorderen. Daarbij mag ge- delen gespreid over 55 De programmeertaal vormt hierbij de omdat deze taal zich kend leent tot een reerde programma zeer hoog vormende heeft. Door meer aandacht te den aan de opmars komputer wordt het direkteur Francois Smet lijk, de leemte tussen en onderwijs inzake satic op te vullen, leerlingen meer maken met informatika volgens dc h Smet ook voorbereid op verdere en het beroepsleven. Tot 1 september kan er nog ingeschreven worden voor de Reinaertautozoektocht, die georganiseerd wordt door de VVV-Land van Waas. Een inschrijving bedraagt 250 of 200 fr. en kan alleen geschieden in het toeristisch infokantoor, Grote Markt 46, Sint-Niklaas, op alle werkdagen tussen 10 en 12 uur en tussen 13 en 15 uur, alsook op zaterdagen en zondagen doorlopend van 10 tot 15 uur. De omloop kan afgelegd worden binnen de tien dagen na de datumstempel op het antwoordformulier. Het socio-kultureel centrum De Spiegel uit Beveren pakt jaarlijks uit met een Grieks feest. Dit jaar was men aan een zesde uitgave toe en hoewel de weersomstandigheden minder gunstig waren werd het toch weer een grandioze happening. De zoektocht begint op de Grote Markt te Sint-Niklaas en via het Kardinaal Mcrcicrplein bezoeken we het Exlibriscen- trum (Regentiestraat) waar en kele zeer merkwaardige Rcy- naertstukken te bezichtigen zijn, o.a een 18de eeuwse Rei- nacrtkast in pallisandcrhout. Via de O L.Vrouwkerk (Sint- Niklaas) rijden we naar Belse le. Het loont de moeite even halt te houden bij de prachti ge. geklasseerde kerk met haar omgeving. Vervolgens berei ken we Lokeren, Daknam en Eksaardc. telkens steeds ge ïllustreerd met verzen, situa ties en plaatsen van het Rei- naertverhaal. Zelfs aan water sporters en natuurliefhebbers werd gedacht, aangezien we enige tijd de Moervaart volgen met zijn «rustige» omgeving. In Hulst-centrum kan uitge breid worden rondgekeken. Hier bevindt zich immen Rcinacrtmonument. Van uit gaat de zoektocht w naar Dc Clinge (Ncd.), Klinge (België) tot in Sint lis. Als allerlaatste post bezo wc de Witte Molen te S Niklaas. Deze recent gertti reerde molen is zeker ceA zoek waard. In het oude® lenhuis. nu ingericht alsH berg, is een merkwaardige zameling poppen tentofl steld, waarover de laatste gen handelen. Langs de route zijn er gea eethuisjes waar een f groep of vereniging evej binnenlopen voor een tas fïe of een typisch recht. Voor de gelegenheid wordt ook steeds een naburige tuin ingepalmd en nu was boven dien een gedeelte van de Sta tionsstraat ingenomen. Het feest heeft in de loop der jaren een uitstekende reputatie ver worven, zodat men ook veel bezoekers telt uit het Ant werpse en het Gentse. Dc promotie is daar uiteraard niet vreemd aan. Zelfs op dc Gentse Feesten zijn elk jaar 'plakkers' van de Spiegel ak- ticf. Op het publick is overi gens ook niet meteen een leef tijd te plakken. Twintigers net zo goed als zestigers vinden het allemaal even gezellig De Spiegel heeft begin dit jaar een konccrt georganiseerd met Mi- ÉfeAtliÉÉÉUlÉa« werpse Elizabcthzaal. Datzelf de optreden, maar dan wel in Brussel, is destijds volledig op genomen Bezoekers aan het Grieks Feest hebben dat muzi kaal spektakel nog eens kun nen meemaken. Het optreden werd op een groot video scherm vertoond. Onder de aanwezigen bemerkten we on dermeer schepen Smet, voor zitter ook van het gemeentelijk feestkomité, en Hugo Picquer van dc dienst toerisme. Passe-partout Er valt deze maand overigens nog meer te feesten met De Spiegel In het kader van de Beverse gemeentefeesten (waarover elders meer in dit ÉiüifaüUiÉ Beveren. Griekse gezelligheid tijdens het feest van De Spiegel (Iv) centrum niet achterop blijven van de Velde, van de bijna 80- en dit jaar pakt men opnieuw jarige krachtpatser Albert uit met een «passe-partout»- Macs en van Bcri Beri met gebeuren Wat staat er vrijdag Bart Peetcrs als drummer. 23 augustus zoal op het pro- Voor inlichtingen: 775.44.84. gramma? Een optreden van de L.V.B. BMWers, ook bekend als dc begeleidingsgroep van Wannes Om het Reinaertjaar nog meer luister te geven organiseerde de dienst toerisme van Sint- Niklaas een wandelzocktocht met als «rode draad» het ver haal van Reinaert de Vos. Dc inschrijving voor deze zoek tocht bedraagt 50 fr. en kan alleen gebeuren in het toeris tisch infokantoor. Grote Markt 46 te Sint-Niklaas. alle werkdagen tussen 10 en 12 uur en tussen 13 en 16 uur, alsook op zaterdagen en zondagen doorlopend van 10 tot 15 tot 1 september 1985. De ant woorden moeten wel binnen de tien dagen na de datum- stempel op het antwoordfor mulier ingeleverd worden Deze wandelzocktocht loopt door heel het centrum van Sint-Niklaas. Het is een prach tige gelegenheid voor het ge zin, vereniging of groep om de stad Sint-Niklaas eens te ont dekken op een aangename en voor dc meesten misschien een verrassende manier: een be zoek aan het stadhuis, dc Wit te Molen of het cxlibriscen- trum, waar een merkwaardige tentoonstelling kan worden be zocht met o.a. een 18de eeuw- se Reinacrtkast uit pall derhout. Als er dan nog bijv wordt dat elke tiende de mer een speciale prijs kri er bovendien een aand van de stad Sint-Niklaas omliggende gemeenten schonken worden, aantrekkelijkheid van zoektocht duidelijk zijn. Voor verdere i dienst toerisme, stadhuis Niklaas, tel. 03-776.34.71 Maandagvoormiddag bemerk te ccn landbouwer in Kiel drecht aan Klein Arenberg een brandende auto. De brand weer werd verwittigd, maar toen die arriveerde was de wa gen uitgebrand. In het autowrak vond incn het drieëntwintigjarige jongeman uit Nieuwkerken. Harry Van Vlierberghc, die aan de Vlas- blocmstraat in de Sint-Niklasc deelgemeente woonde, was 's morgens thuis vertrokken en zou. naar eigen zeggen, in Antwerpen werk zijn gaan In Stekcnc. wil een schaapher der - uiteraard met zijn scha pen - het milieuvriendelijk wegbermbeheer doen. Een prijzenswaardig initiatief dat echter behoorlijk kostelijk is. Om deze kosten enigzins te dekken heeft dc schaapherder zelf ccn zelfklever ontworpen uitwerkt. De sticker stuk. Verenigingen die willen meewerken aan dc verkoop, dus aan het bekostigen van het milieuvriendelijk wegbermbe heer. krijgen 5 F reduktie per sticker. Ófwel krijgen ze per 6 stuks één zelfklever gratis om zelf te verkopen. Op deze zelfklevers prijkt (uiteraard) bermbeheer beter Trt' schapen». De zelfklevers kunnen wot besteld bij Leefmilieu ne. p a. Dc Klingestraat 5 Stckene. of door over» ving op rekeningnr. I rj 6102114-81 met vernrf van het gewenste De twee dagen durende Scheldewijding in Doel is alweer in aantocht. Zaterdag 17 augustus begint het allemaal met het feest van de kapiteins, zondag 18 oogst wordt een waaier aan aktiviteiten aangeboden. Dat feest van de kapiteins is in feite niet meer dan een aanloopje. Wel wordt die zaterdagavond telkens een speciale gast naar Doel uitgenodigd. Dat is nu Jos Baudewijn. Opnieuw dus iemand van Omroep Antwerpen. Fred Claes, producer van het programma «Antwerpen Apart», heeft een tijd lang in het Scheldedorp gewoond en onderhoudt met medewerkers van het organiserend komité de beste kon takten. Tijdens een onlangs gehouden perskonferentie in de molen van Doel werd het feestprogramma uit de doeken gedaan. Medewerkers Van de Vyver en Wim Heylen lichtten een en ander toe. In de loop der jaren hebben we toch al een aantal medewer kers zien afhaken. Een drietal jaren geleden zag kernmede werker Etienne Gillis het niet langer meer zitten. Tijdens de onlangs gehouden persont moeting was de h. Mussche niet langer van de partij. Nieu we krachten zijn de rangen komen aanvullen. Het is trou wens best mogelijk dat de toe ristische aantrekkelijkheid van Doel, los van de feestelijkhe den,* nieuwe impulsen gaat krijgen. De plaatselijke WV, overigens de oudste van de provincie Oost-Vlaanderen, heeft een nieuwe voorzitter en die wil duidelijk een aantal ideeën gaan uitwerken De h. Van Izegem volgt Petrus Bo ven op die jarenlang als voor zitter heeft gefungeerd. Mede-organisator Wim Hey len meldde dat precies op de dag van de Scheldewijding werkzaamheden op de stroom zullen worden uitgevoerd. Het verkeer op de Schelde zou hiervoor een aantal uren wor den stilgelegd. De feestelijkhe den zullen van deze werken echter geen hinder ondervin den. De vlootshow zal wel richting kerncentrale moeten worden uitgestuurd. Schepen Smet, die ook voorzitter is van het gemeentelijk feestkomité. sprak zijn bewondering uit voor de inzet van de organisa toren. Het is inderdaad geen geringe karwei om jaarlijks duizenden dagjesmensen naar Doel aan te trekken. Volgens de schepen is Doel nu overi gens uit de impasse geraakt. De sporen van de jarenlange onzekerheid over het lot van het dorpje zijn zo goed als uitgewist en het toerisme zit in de lift. De bloemenmarkt heeft honderden kijklustigen aange trokken en met het monument van de Schippersgilde, die dit jaar 125 jaar bestaat, heeft het Scheldedorp er een monument en trekpleister bij. Te water en in de lucht Voor wie ooit de scheepvaart op de Schelde voor Doel heeft gadegeslagen, zijn de sleepbo ten van de Unie voor Redding en Sleepdienst geen onbekend gegeven. Wim Heylen: «Ieder een weet wel iets af van hun sleeptaak. Minder bekend is het feit dat ze meer en meer ook een veiligheidsfunktie hebben. Zij zorgen voor de brandweerdienst op de Schei dde. Om het publiek een betere kijk te geven op de mogelijk heden van die blusboten, zijn ze ook van de partij op de elfde Scheldewijding». Tijdens de vlootshow, een vast onderdeel, zal de Unie al haar beschikbare blusboten naar de rede van Doel sturen en die zullen dan tonen tot wat ze in staat zijn. Tweedekkers Rond diezelfde tijd snorren en duiken de tweedekkers van de groep Lievens in de lucht bo ven de Schelde. Kamiel Lie vens uit Aalst, die vorig jaar een toch wel mislukte noodlan ding moest maken, is ander maal van de partij. De toestel len waarmee gevlogen wordt zijn oldtimers die met veel ge duld en toewijding luchtvaar- dig werden gemaakt. Val schermspringers zijn ook een vast gegeven op de feestagen- da. Hun sprongen worden ver wacht rond 18 uur en onder de parachutisten bevindt zich ook Guido Ivens van Doel zelf. We blijven nog even in de lucht met de h. Van Oosterwijck. Rond 19 uur gaat die opstijgen met een warme lucht ballon. De folkloristische stoet die het namiddagprogramma vooraf gaat is minder spektakulair. maar de inspanningen om de Antwerpse wagen «Walvis» naar Doel te krijgen zijn niet gering geweest. Maar alles lijkt nu wel in orde te zijn. De ministeries van Openbare Werken en Verkeerswezen ga ven hun toelating om de wagen op zaterdagvoormiddag via de Kennedytunnel naar Doel te brengen. Wim Heylen: «Zo'n uitlening gebeurt maar zelden. Het enige precedent dat mij bekend is dateert al van 1979. Toen werd Antwerpen bereid gevonden om de Rubenswagen aan Kallo uit te lenen». Oude ambachten Men kan er blijkbaar niet ge noeg van krijgen, want öude ambachten staan ook op het programma in Doel. Er wor den overigens enkele uitschie ters aangekondigd Jos Huys- mans uit Oevel-Westerlo gaat het breien van netten en fnui ken. een oude Doelse bezig heid, demonstreren. Theo Fi sher van Vrasene komt in Doel langs met een doorkijkspekta- kcl van de bezige bijen: van bloemen tot honing. De Doe lenaar Hubert Vereecken, gei- teboer, zal het volledige proces van de fabrikage van geitekaas tonen. Emeric Galle ontdoet op zijn beurt het gerote vlas van zijn vlaslemen tot de zachtste linnenvezels met zijn zwingelmolen. Het lijstje wordt volledig met looddrijven door Ferre Tignol. leisteen schilderen door Ghislaine Geelen, ambachtelijk meubel maken door Ludwig Van Aco- leyen. kunstsmeden door Theo De Schepper, beeldhouwen door Arnold van Oppens, klompenmaken door Jules Smet, tingietcn door A. Ver hoeven, traditioneel boomza- gen door Chris Timmerman, mini-akwarel door Lucas Bla- ton, spinnen, weven, kantklos sen. borduren, bezembinden, vlegels maken, biekorf vlech ten en stoelmatten door de voikskunstgroep Wiggelo van Beerzel Luc VAN BROECK Het komitee dat de Scheldewijdingsfeesten in Doel organizeert Ivb

De Voorpost | 1985 | | pagina 6