Teel weezen wieren [an de krawagie aangedaen», laar nu leiden ze een béter bestaan Oud Wezenbond stelt tentoon in Sint-Niklaas Reintje Vos viert feest in Kemzeke Pien komt sterrenkijken in Stekene De Voorpost - 9.8.1985 - 7 veren. Sefke j Member is hel M in gereedl irtewulle gewer ^jmWeze/ibond in Sint-Niklaas. Meisjes van Sinl-Carolus uit de Hospitaalstraat tijdens de tweede wereldoorlog. ird bleef de overheid iberoerd bij dat sociale Men kwam tussenbeide, ïektc hulp. Hoewel. De tn die niet bij hun zinnen moesten, zo vanaf 1759. int-Niklaas in een muil, kooi, worden opgesperd. I stond die in het stedelijk shuis. nadien dienden een pachthoeven als 'onder als gevangenis. De kom- der godshuizen van Niklaas vond het in 1850 itjes en bouwde een ge- t in de buurt van het wees- De Broeders Hiërony- cn zouden zich. vanuit .sociaal engagement, inla- Scn met de krankzinnigen. De 'or ders zouden de hele we- org ter harte nemen, le- rerstrekken. een vak aan- p l Caritas en inzet, omdat fBatschappij zo nu en dan moet bijgestuurd worden. 1,1 udcrlozen. de wézen dus, sedert pakweg lerd jaar béter dan vroe- Da's te danken aan een talitcitswijziging. aan de c adwilligheid van meer be- v e burgers, van handelaren 1 de hulpvaardigheid dc overheid. Het vereni- u leven in Sint-Niklaas 1 01 méé signalen uit. In 1891 •ooi j jjc QU(i Wezenbond op- ,uw dit en nog steeds bestaat 1 15 [roepcring; 47 leden en wel 'k 6 ereleden telt men nu en s" en doet men waar het kan. weldoeners ere burgers die niet zelden astelen woonden (families Jansscns de Varebeke, Dp, D'Hancns, Vergauwen, lyé-Van Naemen, Hcme- Vermeiren, De Meester) rden bereidgevonden, een ning te storten met het oog het huisvesten van dc we- in Sint-Niklaas. De hande- deden óók hun duit in het s,n ei zakje. In 1827 werd in de Nieuwstraat het weeshuis opgestart en een Broeder van Liefde uit Gent waakte over het welzijn. Een geestelijk genootschap kwam tot stand: in 1839 schreef mgr. Delebecque, bisschop van Gent. een voorlopige levensre gel voor voor de kongregatie der Hiëronymieten (Emiliani). Broeder Theodoor was eerste overste en zou dat tot aan z'n dood in 1899 blijven. De in de Nieuwstraat gelogeer de wezen hadden dra bezighe den te over. Veldarbeid, kar weien van allerlei aard, onder richt ook. Het liefdewerk van de Broeders deinde uit naar Oud-Wezenbond in Sint-Niklaas. Sint-Hiëronymusjongeren zo rond 1945. vooral het onderwijs, er werd bestuur werkte in de marge, ook een kerk gebouwd. organizeerde een Sinterklaas- feest en deed speelgoed en De wees voor de wees kleren kado. De échte wezen- Ene Rombaut moet het eerste zorg liet men aan de Broeders bestuur van de Oud Wezen- over. bond hebben voorgezeten. Dat Steun - en tegelijk dus inmen- Het bestuur van de Oud-Wezenbond in Sint-Niklaas, enkele jaren geleden gefotogra feerd. en de geuzen» krijgt gestalte. Op 6 van dit massaspel. De kledij is en nu wordt aan het podium op gewerkt (Iv) als tema «Het boek» voorbehouden is aan jonge een internationale wed- kunstenaars onder de 25 jaar. voor dc ex Libris grafiek Het reglement voor deze wed- De wedstrijd is s,r,id kan men bekomen bij met een bedrag van nv Ceuterick, Brusselsestraat fr. waarvan een deel ,e Leuven. Volgend weekeinde komt het derde luik van de viering ter gelegenheid van het 15-jar.j bestaan van Reintje Vos, na melijk het Oogstfcstival, met meerdere internationale groe pen en ook een tweede «Dorpsdag» op Kemzeke. Dit Oogstfestival is niet dc eni ge aktiviteit van Reintje Vos in augustus. De Reintjes waren reeds aktief met een optreden ter gelegenheid van de jeugd uitwisseling te Sint-Niklaas. Vanaf 12 augustus zijn de Fin se gasten, die deelnemen aan de Oogstfeesten, reeds in het Waasland. Reintje Vos zal z'n gasten dan wegwijs maken in het Vlaamse land, want de Skandinavische volksdansers waren immers reeds gastheer voor Reintje Vos in 1984. Op 15 oogst treden Reintje Vos en z'n Finse gastgroep uit Vantaa op tijdens het festival in Retie en op zaterdagnamid dag 17 augustus dus tijdens het oogstfestival zelf zien zij nog de kans om de eerste lus trumviering van de Speleman- ncn op te luisteren in Oppuurs. Na het Oogstfestival verzorgt Reintje Vos nog een «dubbel slag». Een deel van de groep maakt een trip naar St.-Albans van 23 tot 27 augustus op uit nodiging van English Miscella ny, één van Reintjes oudste relaties. De thuisblijvers ver zorgen onderwijl de ontvangst van het ambachtelijk weekein de in het gezellige Vossenhol in de Sint-Jansteenstraat Iets wat de groep reeds verschillen de jaren doet. Verbroederingsavond Voor dc Reintjes en hun aan hang en voor de deelnemende gastgroepen begint het Oogst festival in feite al op vrijdag- avond 16 augustus om 21) uur ringsavond in het parochiecen- Spelemannen uit Oppuurs. trum aan de Molenstraat te Die avond is uiteraard bedoeld Kemzeke. als kennismaking. Dan kan men genieten van een Zondag 18 augustus kan men avond opgeluisterd door de zich verwachten aan volksspe len, ambachten, streekgerech- ten, dranken, volksdansen, animatie... Wie hieraan wil deelnemen kan nog altijd terecht bij de Vosjesvoorzitter Chris Van Remoortel, op tel. 03/ 779.94.20. Gremar Op 14 en 15 september wordt in huis De Bock aan de Polen laan te Stekene tentoonstelling ingericht door de Vereniging voor Sterrenkunde Armand Pien zal op 14 sep tember om 16 u. de opening bijwonen. Speciale tekening Een tiental werkgroepen zal materiaal, werktuigen, ma- quetten, foto's, tekeningen en schilderijen tonen over ster ren, hemellichamen, ruimte vaart, raketten, planeten, ko meten. enz. De manifestatie blijft tot 19 september toegan kelijk. Hubert De Paepe uit Kemzeke maak'te een tekening met daar op weerman Pien samen met een afbeelding van de baan van de planetoïde die op 19 september 1984 naar de BRT- weerman werd genoemd. Deze tekening wordt zowat het symbool van deze ruimteten toonstelling. zoals Armand Pien zowat het symbool van de V.V.S. (Vereniging voor Ster- rekunde) is geworden. Armand Pien gaf trouwens persoonlijk de toestemming om deze tekening te gebruiken op de bijvoorbeeld de uitnodi ging tot de officiële opening en receptie. Ook WS-voorzitter Aerts en ondervoorzitter Meeus gingen uitdrukkelijk akkoord om deze afbeelding te gebruiken. Gremar tcflarie ging - vanuit het zakenleven en de handel in Sint-Niklaas was welkom. Maar de godshui zen en de kloostergemeen schap konden die 'pottekij- kers' missen en werkten de Oud Wezenbond aanvankelijk openlijk tégen. In 1933 boter de het opnieuw tussen bond en religieuzen, gezamenlijk zette men feestjes op. «De wees voor de wees» is de leuze van de in 1891 gestichte bond. Men vormde één familie en samenwerking hoorde een leidraad te zijn. Van Lier tot Nieuwkerken en Lokeren Toen in 1942 in vlaaikensstad Lier een weeshuis gesloten werd zochten de kinderen el ders onderdak. Ze vonden dat bij de Hiëronymieten in Sint- Niklaas. Honderd of méér kin deren gjngen zwemmen bij Scheerders, voetballen op de Witte Staak, deden aan koord- trekken en zakkelopen. musi ceerden. sneden hout en zaag den figuur. En na de oorlog verlieten heel wat wezen het instituut; waar het kon werden ze door de familie opge vangen. tn 1950 ging het weeshuis an- ers heten: jongerentehuis. Het aantal pensiongasten was tot een paar tientallen terugge vallen, in die mate zelfs dat de zorg over de kinderen niet meer door de Broeders werd gedragen en men ze uitbe steedde aan pleeggezinnen in de Hazewindstraat en omge ving. Gaandeweg ontstond een nieuw soort 'wezen'; gerechts- kinderen. Die werden in Jon- gensstad-Nieuwkerken opge vangen. een home in een 'kas teeltje' dat later door de zus ters van Sinl-Carolus zou wor den bestuurd. De Oud Wezenbond verdeelt nu z'n aandacht, z'n steun over Nieuwkerken (tehuis voor zo'n twintig kinderen) en Lokeren. In de Durmestad vind je het Medisch Pedagogisch Insti tuut. een onderafdeling van de broeders Hiëronymieten waar zowat honderdvijftig mentaal gehandikapte kinderen ver- blijven. Sint-Timotheus Op initiatief van broeders Hu- bertus en Tarcitius ontstond tijdens de tweede oorloe een scoutsgroep: VVKS-Sint-Ti- motheus. Onder leiding van Gilbert De Bondt werden en kele mensen bereid gevonden, als monitor te fungeren voor het vakantiépatronaat; en dat zou uiteindelijk resulteren in de oprichting van de welpen en scoutsvereniging. Sint-Timotheus startte ineens met drie patrouilles van elk zeven verkenners. Mensen als Alfons Meul. Jan Boschman. e.h. Flor Brys e.a. hielpen dc jeugdbeweging van wezen op weg. Tot de vereniging in 1951 verwateren zou. Zeven Smarten «In 1817 wieren er veel weezen van de krawagie aangedaen. die ellendige kwacl had som mige zoo hevig getroffen dat zij verrot waren, en bragt aen de zusters zoo veel last en arbcydt toe. dat dit alleen ge heel hunnen tvd innam». Ci- 1:1:11 '-en notitie van lan- gentiende eeuw. Ongedierte, muizen, luizen, heikrekels maakten het de zusters en de gasten in het «wezenhuis» aan de Hofstraat behoorlijk lastig. In 1856 kampte men met een nieuw probleem: de overbe volking van het tehuis. Parti- kulieren. pleegouders, moes ten voor heel wat wezen zor gen. En de cholera woedde... Een aantal kinderen maakte dan via een partikulier loge ment een ommetje naar het ziekenhuis, dat ook al overvol was. Advokaat Karei Stoop van de Kokkelbeek vond er wat op en kocht in 1856 een leegstaande herberg (De Gla zen Leeuw) op de hoek van de Hospitaal- en De Meesterstraat. Kloosterzusters deden hun intrede in het pand dat werd toegewijd aan OL- Vrouw van Zeven Smarten. Datzelfde jaar nog werd de eerste steen gelegd van een gebouw dat het latere Sint- Carolus worden zou. Via een konventie voorzag men daar in het onderhoud der wezen. Het menu werd be paald: «Voor het noenmaal soep. patagie met een portie vleesch des zondags en twee maal per week. Alle dagen bier over tafel» Wat de kinde ren moesten, mochten en niét mochten werd omschreven, de jaarwedde der geneesheren werd aangeduid, bepalingen i.v.m. gedrag en kledij werden geregistreerd. De overeen komst werd gesloten tussen de kommissie der godshuizen van Sint-Niklaas en de Sint-Vin- centiusvereniging. Op naar de honderd Het verhaal van de Oud We zenbond speelt (speelde) zich af tegen een achtergrond van nogal wat maatschappelijke problemen, gesukkel en vaak rampspoed enerzijds, maar toch ook barmhartigheid en inzet voor de medemens an derzijds. De bond mag zich sedert 1981 koninklijk noemen. De royale vereniging stelt zichzelf van 30 augustus tot 7 september mid dels foto's in de kijker op een expositie in Koopcentrum Waasland. Als je foto's, kleren of ander materiaal in je bezit hebt dat met het weeshuis te maken heeft mag je dat laten weten aan voorzitter Willy Van Boven. Moleken 89 in Sint-Niklaas. tel 776.97.48. of sekretaris Werner De Cauwer. Brugsken 6. Je krijgt het ge leende zéker terug. Graag vermeld ik dat René Vijldcrs nu ondervoorzitter is. Leonard De Sutter schatbe waarder en dat Julien Suy. Ro ger Smet. René Rombaut en August Lcybaert raadsleden zijn in de bestuursploeg. Jean Frissijn en Edward Van Royen zijn erevoorzitters. Namen uit dc voorbije decennia in ver band met de Oud Wezenbond: Petrus Sorgeloos. Alois en Pe trus Gcerinck. Henri Van Vlierberghc. René Vijldcrs. Leon De Brandt. Het is maar een-greep uit een grote groep Wouter VLOF.BERGH (Met dank aan broeder Tarci tius. René Rombaut. Leon Rombaut. René Vijlders. Al fons Abeel en Werner De Can- voor het ter beschikking Wie als klein meisje of kleine jongen z'n ouders verliest kan eventueel nog terecht bij een bereidwillige oom of tante die zich dan over de opvoeding ontfermen. Rijke kinderen plachten vroeger van dat voorrecht te kunnen genieten, terwijl jongelui van armen huize er meestal moederziel alléén voorstonden. Vanop de pui van het gemeentehuis besliste men dan over het lot van de minstbedeelde ouderlozen, en 't mocht niet veel kosten. Schoenmakers, kleermakers, bakkers, spinnerijen en we verijen «kochten de kinderen op», lieten ze travakken in ruil voor kost en inwoon. Met drieste toestanden voor gevolg. Dickens schreef erover in «De twee wezen». Armoede, miserie: een spoor van verdriet, in de zo kommervolle negentiende eeuw vooral.

De Voorpost | 1985 | | pagina 7