imekensspoeling te Sint-Gillis Dendermonde ir reus Polliet goedgekeurd Jacqueline BAETENS Vanaf nu reeds braderijprijzen op tapijten - dekens - bedspreien - karpetten enz. P-Plein Dendermonde sluit de deuren Gratis plaatsing van traplopers (b!| afname vanaf 10 m.) Voor de heropening van de scholen alles voor éénpersoonskamers, alle kwaliteiten Dekens Solo Mio. A.B. dekens. Good Night en andere gekende merken. Alleenverdeler dekbedden (donsdekens) De Voorpost - 23.8.1985 - 13 I en goed bevonden, zo reageerde reus Polliet op de achtste editie van de Vemmekensspoeling die in de traat en omgeving zich afspeelde. Met stralend goed weer zelfs. En een flinke regenbui, maar die kwam er op het ■moment: dat wü zeggen zaterdag toen alles nog volop moest van start gaan. Ze richtte bijgevolg geen schade van ■mus aan en was alleen maar een afkoelertje voor de wakkere mannen van de Torrestraat die drie dagen lang zich d uit de broek hebben gewerkt. Het zag er gewoon zwart van het volk - by wijze van spreken dan want meestal k we! op ontblote schouders en fraaie witte kapjes en schortjes en nijverige dienstertjes die heen en weer draafden In je auto kwyt te geraken moest je een heel eind verderop parkeren. Dat is dan weer goed voor de spieren en een wandeling scherpt op zjjn beurt de eetlust. Die drukte van jewelste was voor iemand van de organizatie ook de ■ding tot de uitspraak «volgend jaar moeten we beslist minder volk krijgen, want zo is het geen leven». Daarbij |hy en dat doet ons veronderstellen dat het om een grapje ging. te stellen tegen de Duitse troe pen. Later verzeilde de hele familie in Frankrijk en van daaruit werd druk «gekorres- pondeerd» met de thuishaven. Niet alleen de teksten op de kaarten zijn boeiend, ook de geschiedenis van de prentkaart zelf, kan men uit deze tentoon stelling aflezen. Een café zonder bier Terwijl het middenterrein werd vrijgemaakt, was het mo ment aangebroken om enige verpozing te zoeken. Maar veel gelegenheid kregen de be zoekers daartoe niet, want daar kwam men al aanzetten met liefst drie warme luchtbal lons die volgens het program ma had voorspeld ook de lucht ingingen. Wie er toch heel even wist tussenuit te knijpen, die vond men dan wel terug in de aparte kamertjes van de oude hoeve waar een tentoon stelling met antiek de aandacht van velen trok. Zo naderde stilaan de avond. Het werd dan ook wat killer, maar dat wil nog lang niet zeggen minder aangenaam. De hele tijd werd er gelopen met volle en ook lege glazen. Het eindresultaat was dat de spe ciale biertjes van het vat op geraakten en men de dorstigen dus niet meer kon laven. Maar toen was het nachtelijk uur al een tijdje voorbij en kon het dus echt geen kwaad meer. Zaterdag was de voorraad al weer aangevuld. Terwijl men druk doende was met alles in gereedheid te brengen voor het verder verloop van het termonde. Vemmekensspoeling. Een breugheliaanse maaltijd voor de pikkers en de 4 (v) s er dus in overvloed achtste Vemmekens- ïg, het feest van het bin- n van de oogst dat van it jaar aanzwelt en nu id reusachtige afmetin- :eft aangenomen. Drie lang wordt er gevierd, alle ontspanningsmoge- Klen die het zo rijke volksleven te bieden ijl iedereen zich op Onze Vrouw Hemelvaart op- le om naar de Torrestraat kkcn, was reus Polliet al ile tijd gelaarsd en ge- Hij zou dan ook de bezoekers verwelkomen, weide, voor de gelegen heid omgetoverd in een amfi- teater, krioelde het van dagjes mensen die halsreikend uitke ken naar het grote gebeuren. Het optreden van vier jeugdige muziekkorpsen, die er best wat van maakten en voor hun ge slaagd optreden ook een ruim applaus kregen. Ondertussen werden tafeltjes en stoelen bij geschoven en de laatkomers dienden tevergeefs te zoeken naar een plaatsje in de lom- merte van de bomen. Hope loos, want de schaduwplekjes waren al een hele tijd ingeno men. Dan maar je bruin of helder biertje ergens anders gaan genieten of je pannekoek lekker warm onder de bran dende zon smullen. Een beetje verfrissing was er nog te vinden in de twee ten toonstellingsruimten. In de ene had men een rijke kollek- tie aan Liebig prentjes met als tema de klederdracht door heen de tijden en in de tweede kon men via prentkaarten het leven van de familie Beeckman-Caudron geduren de de eerste wereldoorlog vol gen. Een boeiende tentoon stelling waarvan we hebben onthouden dat in 1914 de fami lie Beeckman met pak en zak Sint-Gillis verliet - alleen grootvader bleef er op zijn boerderijtje wonen - en naar De Panne trok om zich veilig feest, kwamen ^donkere drei gende wolken opzetten. Daar bij kwam ook nog dat plots de Torrestraat werd gevuld met een geur van massage-olie wat ons deed vermoeden dat er ook een wielerwedstrijd op komst was. Goed geraden ook, want hier en daar probeerden al dan niet jonge mannen hun koude spieren danig op te war men met de wonderolie om dan de fiets op te springen en enkele rondjes te rijden. Tot het verzamelen was geblazen aan de startplaats en men er voor goed tegenaan kon gaan. Onder de deelnemers zowaar meer dan een Belgische drie kleur en in de uitslag vonden we ook de naam terug van Karei Clerckx, Belgisch Kam pioen bij de Vlaamse Wildrij- ders Bond. Pas was het wielergeweld ge luwd. of een andere doordrin gende geur prikkelde onze neus: het roosteren van enkele biggen dat met veel vertoon op het voorplein geschiedde. De vettige boutjes werden rijke lijk met saus overgoten en wa ren spoedig klaar om veror berd te worden. Daarvoor was ook een flinke menigte komen opdagen, zodat er geen gram metje vlees meer overschoot. De jeugd had de man met de ijsroomkar gevonden en be stormde die dan ook. Voor enkele gedevalueerde Belgi sche franks kreeg men een flin ke portie. Ondertussen was men met man en macht naar het oogst- veld gegaan om er de strijd aan te binden tegen het graan. Reus Polliet stapte mee op en met het hele gezelschap toog men aan de noeste arbeid. Met vaardige handen werd het graan gepikt en nadien netjes in schoven gebonden. Onder tussen maakten paard en kar hun opwachting om de vele schoven naar de dorsvloer te trekken. Terwijl de ene zich in het zweet werkte, kwamen an deren aanzetten met de aller beste verfrissing die men zich op een zomerse dag kan in beelden: bier van 't vat dat hangende aan een stevige blak werd rondgedragen door al even stoere mannen. Voor de stadsmensen was deze hele be doening op het veld een bui tenkansje om vertrouwd te ge raken met het leven op de buiten. Tenminste uit de tijd van toen. Dendermonde. Vemmekensspoeling. Handwerk uit vroegere tijden, nu een rariteit en toch een hele kunst (v) een Schotse band uit Vlaan- derland Maar de band was voortreffelijk en genoot van het sukses. Veel beziens kreeg ook het bloementapijt dat iedereen verwelkomde en je al dadelijk in de gewenste stemming bracht. De vlegeldorsers van ter plekke hadden zich ook al verdienstelijk gemaakt en be gaven zich naar de tapkast om het gerstenat te proeven. De barbecuevuren werden aange stoken en de geur van panne koeken kon je amper weer staan. De Vemmekensspoeling was weer een sukses. Reus Polliet aanschouwde het alle maal vanonder zijn vertrouw de boom. Neep heel even de ogen dicht, mijmerde met de pijp in de mond en moet ge dacht hebben: volgend jaar zijn we er weer. Oude ambachten Zondagochtend was het muis stil toen de vinkeniers plaats namen voor de jaarlijkse vin- kenzetting. Maar om 12 u. stipt begon het geroezemoes opnieuw. Van overal kwamen ze om er te genieten van de Breugheliaanse maaltijd die er tegen een habbekrats te koop werd aangeboden en die heer lijk smaakte. In open lucht dineren, het is weinigen gegeven. Tussendoor kwamen de eerste gasten binnen om zich op de binnenkoer een plekje uit te zoeken. De smid bijvoorbeeld vond dat hij best bij de ingang kon blijven staan en stelde daar zijn stoel op. Hij besloeg er op ouderwetse wijze de ste vige boerenpaarden. Een vak- werkje dat veler goedkeuring meekreeg. Wat verder stoelen- vlechters en een kantwerkster en nog een eindje verder een glasblazer die met veel geduld en ijver zijn oventje op de gewenste temperatuur bracht om nadien de allersierlijkste glazen figuurtjes te voorschijn te toveren. Hoe men netten breidt, ijzer vlecht tot ragfijne draden, koorden tot touw draait, bomen zaagt, leder en koper sierlijk weet te bewer ken en potten in aarde draait, je kon het allemaal meemaken en tussendoor kon je luisteren naar de straatzangers die zich de kelen schor zongen. In de nauwe doorgang naar de weide had de orgeldraaier een plekje weten te veroveren. Even schrokken we toen we opbots ten tegen een boom van een vent met een rokje aan. Een schot in Sint-Gillis! Het bleek een ersatz produkt te zijn van Dendermonde. Vemmekensspoeling. Reus Polliet vergezeld de stoet naar het veld onder het waakzaam oog van de allesziende champetter (v) Dendermonde. De laatste speelweek van het VP-plein Dendermonde zit er zo goed als op. Liefst 70 aktieve monitoren zorgden ervoor dat de jongeren er een gezonde ontspanning kregen. Voor de 4 tot 9 jarigen lijkt dat ook zo te zijn. Dat kan je merken aan de tevreden gezichten. Vandaag was het hun laatste dag en dan wordt het uitkijken naar volgend jaar. Maar ook de 10 tot 13 jarigen waren zeer tevreden (v) Hoek St.-Jorisgilde 1 DENDERMONDE Tel. 21.15.92

De Voorpost | 1985 | | pagina 13