V i Liefde onder de paraplu en andere straffe verhalen herleven in de Boonwijk Europeaan voor wie grenzen een relatieve betekenis hadden Dendermonde en Nienburg eerden Emmanuel Bruno Quaet-Faslem 14 - 23.8.1985 - De Voorpost Reuzen van de Warmen Haard brengen bezoek aan briljanten echtpaar Terwijl Freddy Dauwe uit zijn schuif een boekje opdiept uit het begin der dertiger jaren en zyn vrouw naarstig op zoek gaat naar oude foto's, vertellen Leon De Sadeleer en zyn echtgenote de meest gekke verhalen over de reuzen van de Warmen Haard. Pol en Hermine, zo heten die 'grote mannen' hebben een flink deel van hun leven gevuld en de ene herinnering roept weer de andere op. Het is een vrolijk volkje daar aan de Warmen Haard, waar men nog tijd maakt om ook eens aan de buren te denken, om feest te vieren en elkaar te steunen in minder goede dagen. Een gebuurte die als een hecht blok aan elkaar hangt. In die buurt en dat leven spe len Pol en Hermine een voor name rol. En natuurlijk ook de mannen die de 'grote mannen' voor elke uitstap preparen: Willy Van den Steen (deze keer zijn we zijn naam niet vergeten), Freddy Dauwe, Leon De Saedeleer, Rudy Sae- ens en Marianne en Mon Lis- ns en samen met de dragers 'are Vinck, Jozef Dauwe, Re- Danijs, Danny Verhulst, unther en Jurgen Vermeir, ddy Baert, Willy Lambrecht iie zowat de helft van België ebben afgerotst met hun :uzen. aterdagavond brengen Pol en lermine, om en bij de 5,20 ïeter groot en maar 58 kilo- ram wegend, een bezoek aan ozef Jansegers en zijn vrouw "ïeke Waterschoot die hun uiljanten huwelijksverjaardag /ieren. De buurt doet mee. Het jubilerend koppel, met hun negentig jaar nog goed te been, wordt aan huis afgehaald omstreeks 18.30 uur en dan send op de tonen van het mu ziek zullen de twee reuzen de jubilarissen naar het zaaltje brengen, waar de hulde kan beginnen. Het gaat een echt volks feest worden, zonder pretenties. Natuurlijk worden er ook geschenken aangebo den, maar wat dat gaat wor den, dat is en blijft voorlopig een geheim. Meer dan een halve eeuw De 'grote mannen' van de Warmen Haard moeten uitge rekend in een tijd dat het alle maal minder goed ging, zijn ontstaan. In 1928 leefde er in de buurt een man, Kalle ge- 'naamd, die uitmuntte door zijn grappige uitspraken. Hij was het die suggereerde om een reus te maken. Zijn idee viel in goede aarde en toen sekretaris Lode vond dat het maar moest gebeuren, was het hek hele maal van de dam. Jef De Pauw zou voor het nodige geld zor gen. Hij trok al zingend de herbergen rond om dan met zijn «klak» geld in te zamelen. Hij kreeg 10,5 fr bij elkaar in een eerste café en toen hij nog zes andere herbergen had be zocht, kon hij fier 52,15 fr aan het komitee overhandigen. De «Garen» en Wis de kleer maker hadden toegezegd voor de kledij van de reus te zorgen en Lode Van Hove en Remi van de kleermaker namen het op zich om naar de hoofdstad te gaan en er een kop voor een reus te bestellen. De reus zou op donderdag 9 mei 1929 worden ingehuldigd- Men stak de grote man in een kledij die het uitzicht had van de Belgische driekleur: rode rok, gele ondervest en zwarte slipjas. De inhuldiging was bie- zonder plechtig en werd inge zet met twaalf kanonschoten. Onder daverend handgeklap las Maurits Van Doken, die toen voorzitter van de gebuur te was, de inhuldigingsrede voor. De reus kreeg ook een naam: Jan-Jozefïen gebuurte vriend. Een reus alleen is ech ter geen gezicht, dachten ze in de Warmen Haard en het jaar daarop kwam er een reuzin bij. Op de eerste verjaardag van de reus, werden er reuzenfeesten georganiseerd en werd reuzin Hermine-Leon gedoopt. Nog dezelfde dag van de doop, werd het koppel in de echt verbonden. Met veel feeste lijkheden, toespraken en het uitdelen van suikerbollen. Het bestuur dat toen de feeste lijkheden regelde bestond uit voorzitter Maurice Van den Bossche, ondervoorzitter Al- fons Van Hove, sekretaris Louis Van Hove, schatbewaar der Gustaaf Peleman, de leden Prosper Matthijs, Julien Tas, Alfons Van Hove, Frans Van Hoeymissen, Remi Van Weze- mael, muziekleider Leonard Verheyden. Peter en meter van de reus waren Jan D'Hau- anders (a) Dendermonde. Grote mannen van de Boonwijk. Toen was het allemaal nog wers en weduwe Van Goethem en van de reuzin Leon De Smet en Hermine Osselaer. De dienstdoende burgemees ter van die dag was Remi Van Wezemael. De reuzendragers verdienen natuurlijk ook een vermelding: Octaaf Pauwels, Rene Roels, Oscar Osselaer, Xaveer Uyttersprot, Leon Van Hove en Jozef Van Cauteren. De reuzen zelf werden ge maakt door Edgar Bontinck en Alois Van Wezemael zorgde voor de kostuums. Veel veranderd Jozef Jansegers en Fieke Wa terschoot, die in 1920 met el kaar trouwden, hebben aan die Dendermonde. De drie werkers die zowat alles beredderen wat betrekking heeft tot de grote mannen (v) Dendermonde. Grote Mannen. De Boonwijk reuzen met hun stoere dragers (arch) feestelijkheden nog heel wat herinneringen. Zoals ze trou wens hun leven lang vertrouwd zijn geweest met de grote man nen. Vandaar dat de reuzen hun nu een huldebetoon willen brengen. Pol en Hermine, zijn evenwel doorheen de loop der jaren veranderd. Onder meer diende men liefst vier keer al de kar kas te vervangen. Daardoor verstaat men het gevlochten lijf van de reuzen. Een eerste keer kwam dat omdat de hout worm danig lelijk had huisge houden in het vlechtwerk. De koppen van de twee reuzen waren nog intakt, maar al het overige diende men te vervan gen. Ook de klederen beston den niet meer. Philemon de mandenmaker maakte toen een nieuwe karkas. Een twee de keer trok men met die op dracht naar mandenmaker Van Hoey in Kastel en de reus en de reuzin werden in een stijlvol en echt feestelijk zwart wit pak gestoken, kledij die ze nog steeds dragen. Een vierde keer werd de karkas gemaakt door Julien Smet uit de Kerk straat in Dendermonde en het ziet er naar uit dat Pol en Hermine nu voor enkele jaar tjes gesteld zijn. Rusten doen ze echter niet, want geregeld trekt het gezelschap van de grote mannen erop uit. Men stapt mee op in het karnaval te Sint-Gillis, danst op de kermis van de wijk, krijgt applaus in de Kovekeskemüs te Lokeren is te zien in de Bloemencorso, wordt bejubeld in Lebbcke en Wieze waar men jaarlijks te gast was op de Oktober feesten. De grote mannen van de War men Haard hebben altijd van die uitstapjes gehouden. De vrouw van Leon De Lathau- wer weet daar nog alles van. Met luide stem brengt ze een rijke resem verhalen over ge beurtenissen en voorvallen. Leon knikt de hele tijd instem mend. Hij heeft er immers ook heel wat van meegemaakt. Hij was de man die voor de reus danste en zo het tempo aangaf. Tot het zweet in brede stromen van zijn lijf liep. Het maken van die uitstappen begon al met het tijdig versturen van de reuzen. Per trein. Zo geraakte men in Dinant, La Louvière en Zelzate. Het waren allemaal aparte belevenissen. In 1958 waren Jos en Hermine zelfs te gast op de wereldtentoonstel ling in Brussel. En dan waren er nog de heer lijke dagen van de «Liefde on der de paraplu», een groep die gesticht werd bij boer Vercam- men en die de reuzen vergezel de op hun escapades. De kleu ren van die groep waren paars en wit en ook de paraplu's die werden meegedragen hadden die kleur. De mannen staken in een fraaie pitteleer en droe gen een bolhoed, alsof ze naar een voornaam feest gingen. Met die groep heeft men wat plezier beleefd. n De oude dragers Alois K'a®e Munck, Pol D'Hollander olen je), Keppen (Adolf ^ns ninck), Jefke Smekens, °'eec Herman en metje Yvonn ,ive selaer weten er nog hedf£' dc La Si zer g' over. Leon De Saedeleer zijn diept de ene herinnering i andere op. Leon geeft toe een hint, zijn vrouw nj onmiddellijk de draad 0 v naarmate het uur vordert, ur den de verhalen krasse krasser. Freddy en Willy: jlaG er lachend bij en wan |f|en: Freddy's vrouw dan na zoeken tot haar grote opl ting een heleboel oude heeft gevonden, komt e einde meer aan het Niet altijd is men het J roerend eens over de geb« nissen. Maar dat moetl lang niet. Vast staat datÉ op de Warmen Haard nof warm hart heeft en dat n weet hoe veel deugd heltwer doen goed te zijn anderen. Emmanuel Bruno Quaet-Faslein. Tot voor een paar jaar was zyn naam in onze kontreien zo goed als onbekend. Over bet bestaan van deze toch wel verstandige en biezonder aktieve man, tastte men in Dendermonde in het duister. Zijn roemrijke figuur, zyn leven en zyn werk, kregen volop belangstelling toen begin van de tachtiger jaren Dendermonde met bet Duitse Nienburg, waar Quaet-Faslem lange tijd woonde en er ook begraven ligt, verzusterde. De man die in Dendermonde twee keer werd gelauwerd door de stadsmagistraat, kreeg plots de aan dacht d>e hy verdiende. Tijdens de plechtige opening van de markante tentoonstelling die naar aanleiding van de 200e verjaardag van zyn geboorte in het Dendermondse stadhuis werd gehouden, werd aan de toch al zo rjjke kroon van de oud-Dendermondenaar nog een parel toege voegd: Europeaan avant la lettre, baanbreker van de Europese Gemeenschap. Quaet-Faslem werd de verper soonlijking van het ideaal dat zustersteden nastreven: grenzen en pijnlijke misstappen uit het verleden vergeten en vergeven en harmonieus gaan samenleven. het stadhuis en zelfs een Ros Beiaardstoet werd aan die ge legenheid gewijd. De grootste eer die een Dendermondenaar kan te beurt vallen. Later trok hij naar Parijs om er de archi- tekt te worden van Keizer Na poleon. Het is trouwens met het keizerlijk leger dat hij in Duitsland verzeild geraakte. Hij zou er ook trouwen en zich vestigen in Nienburg, waar Quaet-Faslem zich opwierp als een man met een ruime be langstelling. Niet alleen de bouwkunde ging hem boeien, ook de folklore (die ook in Dendermonde zo welig tiert) trok hem sterk aan. Hij be steedde tijd en aandacht aan Jumeleren houdt evenzeer in dat men komt tot een voortdu rende konfrontatie van proble men, strukturen en instellin gen, een bevestiging van de eenheid van steden. «Het is een poging om oude twisten en naijver te vergeten om de vol keren te verzoenen ondanks bepaalde herinneringen», zo Voor deze tentoonstelling die nog tot 8 september in de Ros Beiaardzaal van het Dender- politici) van Stadtdirektor In- te mann, de tentoonstelling zelf is ook een juweeltje. Een aan- mondse stadhuis te zien is dachtig bezoeker maakt ze verhuist nadien naar Nien burg en zal volgend jaar in nog een aantal andere steden te zien zijn kwam bij de ope ning een slechts matige belang- kennis met de figuur van Quaet-Faslem die in 1785 in Dendermonde werd geboren en er zijn jeugd doorbracht. Hij studeerde voor architekt stelling opdagen. De afwezi- en dwong, het respekt van de gen hadden nochtans ongelijk, want er was niet alleen dc keurige toespraak in vlekke loos Nederlands (een voor beeld voor sommige van onze hele Dendermondse bevolking af toen hij tweemaal tereke met de hoogste onderscheiding werd vereerd aan de Gentse akademie. Een ontvangst op Dendermonde. Tentoonstelling. Veel belangstelling voor de opening van deze toch wel belangrijke tentoonstelling was er niet (v) het onderwijs, wijdde zich aan raakte hij een teer punt aan. de plastische kunsten en werd Mooie tentoonstelling cr. ere"burger van de stad die Nadat spreker nog een woord hij had uitgekozen als zijn laat- van lof had gesproken over de ste rustplaats. Voor hij stierf realizatie van de tentoonstel- keerde hij nog eenmaal terug ling, zette schepen van kuituur naar Dendermonde. Volkeren verzoenen Burgemeester Cool van Den- Maes uiteen hoe de expositie tot stand was gekomen en wat men er kan in zien. Nadat eerst dermonde verwelkomde bij de een blik wordt geworpen op de openingsplechtigheid de Nien- jeugdjaren van Quaet-Faslem burgsc genodigden, om vervol- 'n Dendermonde wordt de be- gens dieper in te gaan op de zoeker mee genomen op betekenis van een jumelagc. Hij maakte daarbij een histo risch ommetje door de geschie- doorheen Europa. We leren de beroemde Dendermondenaar kennen als architekten bouw- meester om hem dan te zien denis op te hangen van het openbloeien in Nienburg waar streefdoel van de Raad van hij ecn .„„aanstaand man Europese Gemeenten: in de Werd die door iedereen hoog lokale gemeenschappen een werd geprezen Hij werd er Europese geest tot ontwikke- een wereldburger en bescher- ling brengen. Dendermonde en Nienburg voelen zich tot mer van oude tradities. Daar van zijn heel wat voorbeelden elkaar aangetrokken door de Gp de tentoonstelling terug te figuur van Emmanuel Bruno vinden Tc„s|0„e krijgt men Quaet-Faslem aldus dc burge- meester die in een jumelagc meer ziet dan een opbouwen van relaties tussen officiële in stanties. Het gaat hem meer Dc tentoonstelling, aldus schc om een duurzame eenheid. Dendermonde. Tentoonstelling. Met aandacht werd geluisterd naar de toespraak van de fcderatiè^^erband^^ér heer Inlemann, Stadtdirektor van Nienburg, die in haast vlekkeloos Nederlands het leven ontmoetjng tussen dc bcvol- van Quaet-Faslem belichtte, (v) king en verschillende steden. een beeld van de verzustering tussen Dendermonde en Nien burg. pen Macs, is best genietbaar, maar wordt nog een stuk boeiender wanneer men er de katalogus op na slaat. Die werd door Dendermonde en Nienburg gezamenlijk uitgege ven, net als de prachtige bro chure in het Nederlands en Duits die het leven en vooral de betekenis van Quaet-Fas lem in al zijn facetten toelicht. Europeaan van formaat Schepen Macs zou zijn toe spraak ook in het Duits hou den, maar groot was eenieders verbazing toen stadtdirektor Intcmann uit Nienburg in een haast perfekt Nederlands een lange, maar boeiende en nooit vervelende redevoering bracht over het leven van Quaet-Fas lem. Hij bracht daarbij enkele belangrijke dingen onder de aandacht van de genodigden: deze man is voor Nienburg van uitzonderlijk belang geweest en kan beschouwd worden als de baanbreker van de ontslui ting van het sympatieke stadje aan de Wezer Gegrepen tus sen Hannover en Bremen, kreeg Nienburg aanzien en ge zag toen het plots uit zijn isole ment werd gehaald door de aanleg van een spoorweg en ecn degelijke verbindingsweg met beide grootsteden. Quaet- Faslem was de man die deze zaak ging bepleiten. De Den dermondse emigrant was er ook bij toen in 1815 in Nien burg een vrijmetselaarsloge werd opgericht, hij was dc bouwer van een kanaal in Bre men, bouwde triomfbogen in meerdere steden, ontving in zijn prachtige woning die totaal brak met de aloude vak werkstijl die zoveel furore maakte in noord-Duitsland koning George IV ontving, hij legde moerassen droog, bouw de een school die later uit groeide tot een volwaardige instelling voor bouwkundigen, deed de folklore herleven. Maar bovenal was hij een man voor wie grenzen geen beteke nis hadden. In die zin was Quaet-Faslem een Europcër. Die Europese gedachte, die nu vanzelfsprekend is, was in zijn tijd een heel programma, ecn hele opdracht. Met zijn ruime visie op de dingen, met zijn klare kijk op het leven, zijn hang naar het grote verleden van volkeren en steden, zijn ingeboren aanleg voor open heid, het zijn zovele kenmer ken van ecn groot-Europeaan, van een man die streeft naar een verruiming van de horizon over dc grenzen heen. Het is precies deze belangrijke per soonlijkheid die hem maakte tot ecn van de groten van zijn tijd op de plaatsen waar hij heeft geleefd en gewerkt. Dendermonde. Jozef en Fieke zijn 65 jaar getrouwd me krijgen de grote mannen van de Boonwijk op bezoek >ekt Dendermonde. De grote en meter (arch) met hun dragers en pei Grenzen hadden voor hem slechts een relatieve betekenis. Hij bracht zijn jeugd door in een stad die behoorde bij de Oostenrijkse Nederlanden en geregeerd werd onder het te ken van de Habsburger dub- beladelaar Toen hij tien jaar was, werd zijn geboortestad Frans en als jongeman leefde hij in het Franse keizerrijk waarvan dc grenzen zich uit strekten tot Hamburg. Toen het Franse rijk in elkaar stort te, maakte hij deel uit van het wereldwijde koninkrijk van Groot-Brittannic en Icdcrland om op het einde van zijn leven, te leven in het meer enge en afgebakende Noord-Duits- land. Om uiteindelijk nog een keer als gast terug tc keren naar zijn geboortestad in het ondertussen onafhankelijk ge worden België. Grenzen had den voor hem allang hun bete kenis verloren. «Ik ben van mening dat dc levensweg s Quaet-Faslem ons in Dende monde en in Nienburg helpen de eens vanzefsprek« de kulture(e en ekonomisc eenheid van Europa voc opnieuw te ontdekken t ecn realiteit te laten wordetfl zo besloot stadtdirektor In! mann die ook de hoop uitdrtT te dat dc verschrikkelijke hl inncringen aan de gcbcurten! sen van zeventig jaar geledfl meer en meer zullen verblek! en dat dc burgers van bel steden op vriendschappelijk! wijze met elkaar zullen t gaan. Hij had ook voor burl meester Cool een gescheB bij: een zilveren herinnerinl medaille aan de 200e geboor! dag van Emmanuel Brul| Quaet-Faslem. De tentoonstelling in het huis is nog dagelijks te bes ken tot 8 september.

De Voorpost | 1985 | | pagina 14