Middeleeuwse reuzenommegang van devote processie tot folkloristische happening van tormaat y Veelbelovende Aalsterse Avond Beverenaar dr. Gerard De Paep overleden our mts5 Vlaamse televisie maakt opnamen in Dendermonde Daniël Ost: zilver in Detroit Populair geneesheer, konsekwent Vlaamsnationalist I De Voorpost S 23 AUGUSTUS 1SS5 33' JAARGANG NR. 33 - 38 F ,»^uids mensenheugenis trekken op de eerste donderdag na de laatste zondag van de maand augustus de drie Dendermondse reuzen, Mars, Goliath en Indiaan, begeleid door hun entourage", door de straten van de Dendermondse binnenstad. Het is een jaarlijks weerkerend evenement dat door geen enkele Dendermondenaar wordt gemist. Meer nog, uit het omliggende en zelfs vanuit het buitenland, zakken die donderdagavond tel kens weer een massa toeristen naar Dendermonde af, om het machtige en nooit meer te vergeten schouwspel van de dansende reuzen mee te maken. Menigeen voelt zich die avond sterk verbonden met de weemoedige Dendermondenaars die een traan wegpinken wanneer de reuzen op de tonen van het Ros Beiaardlied hun stelplaats opzoeken. Tranen van vreugde omdat de reuzen weer gezorgd hebben voor een onvergetelijk ogenblik van intens genot. Tranen van verdriet omdat daarmee ook het doek is gevallen over Dendermonde kermis: katuit is voorbij. fa vrijdag 30 augustus heeft in de Keizershallen vanaf 21 p zowat 24 u. de 14e editie van de Oiljsterse Oaved lats. Een voor de rasechte Aalstenaar niet meer weg te faken esbattement. xhtans liep de voorberei- schrijven nog niet ge- ag ervan niet van een leien bruiksklaar het wordt een kje. De Keizershallen zijn ren tegen het uurwerk zodat i het ogenblik dat we dit er (nog) niet kan gerepereerd zwier zal zijn en dat alles op dat vlak dan wel in orde zal zijn. Maar ook kwa programma zijn er moeilijkheden geweest ver mits de Prinsencaemere, naar ons op de perskonferentie werd verklaard, eerder schoor voetend medewerkt met be- Aalst. De Keizershallen hebben een nieuwe zoldering gekregen a worden en men geen idee heeft van de akkomodaite, de ver- mlichting. de geluidsverster king en noem organisatoren maken zich cch ter sterk dat tegen de datutn van de Oiljsterse Oaved de Jaarbeurs reeds zes dagen in een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde rel.: 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 36 F Jaarabonnement 1.720 F 875 F 3 maand 450 F erantwoordeh|ke uitgever D. DE CUYPER perkte middelen en personeel. Het A.K.V., Aalsterse Kama- valverbond, maakt zich echter sterk de Oiljsterncirs drie uur lang in haar ban te kunnen houden. Het Feestkomitee zou daartoe wel de laatste tijd vol doende stof hebben gegeven Bij het ter perse gaan vernemen wc dat Sint-Niklazenaar Daniël Ost op de wereldkampioenschappen bloemensier- kunst in Detroit (USA) tweede is geëindigd. Zflvcr dus voor de talentrijke Waaslander. Die overigens nog met pech had af te rekenen: naar verluidt werd een bord van zijn tafelservies, dat dienst deed als entourage, gepikt. Maar die zilveren medaille heeft Daniël, als 2de op 38 deelnemers, beslist niet gestolen. (W.V.) en uiteraard wordt ook al eens naar het verleden teruggegre pen en wil men bij gelegenheid ook de nationale toer op. Of ook de verkiezingen aan bod zullen komen willen we nog liever afwachten. Programma Nadat Mare De Cock via een blikvanger met een poëzietje de avond heeft gestart en het voorbij zijn van de «mooie» zomer heeft betreurd, grijpt het prinsenduo Michel en An- toine naar de schlager -Bleif van m'n flosj», kwestie van aan te knopen bij het verleden. Voor de presentatie staat an dermaal prins Johny Cooman in en an een paar nummers komt een eerste hoogtepunt met een 25 minuten durend non-stop-programma «Op ta lentenjacht» door het A.K.V. waarbij heel wat jeugdigen aan bod komen gevolgd door een optreden van prins Antoine met een conférence en een lied. Nadat Don Kroes met zijn Dolle Mina's aan bod is geko men en Netteken van Poel voorde de lof van «Dat kleine café» heeft bezongen is het de beurt aan Prins Michel om een conférence te brengen «op de preikstoel». Aalsterse ex-prinsen en ex- kandidaat-prinsen brengen dan hun lievelingsstuk, waarna Simon D'Hondt, deken van de prinsenkamer zijn behendig heid toont met een aantal bor den. Iets wat hij verleden jaar ook zou doen doch «door om standigheden» kwam het zo ver niet. Michel en Antoine grijpen dan nog even terug naar hun ver blijf op Tenerife, Nicole Rin- goir bezingt de lof van Aalst als karnavalstad en Johny De Mol pompt «den Iëndracht» nieuwe moed in bij de aanvang van het seizoen. The new Che valiers memoreren Lidan Ap pelmans, mardom Lepomme en Michel en Antoine kunnen niet zonder «Popie Jopie». Na nog een paar optredens ver zorgt de Prinsencaemre «tra- vestietentoeren» en nadat de FS-band «Oh Remongsken» heeft gebracht valt het doek. Als er een is. LH Dit jaar krijgt deze megang een nieuwe dimensie. De Vlaamse televisie zal im mers present zijn om de om megang op beeldband vast te leggen en «Boeketje Vlaande ren», het alom geprezen toeris tisch programma met Gertie Christoffels als lieftallige en goed van de tongriem gesne den gids, wijdt er op 24 augus tus zelfs zijn toeristische agen- Daar heeft men zich in Den dermonde, dat altijd al een biezondere aandacht heeft ge had voor geschiedenis en folklore, steeds aan gehouden. Geen wonder dat, toen in 1967, een totale vernieuwing van de ommegang zich op droeg, de drie reuzen een cen trale plaats kregen. De ommegang werd nu inge past in het kermisgebeuren. bij de elementen van eertijds nog zouden terug te vinden zijn, maar waarbij men even zeer aandacht diende te beste den aan de nieuwe eisen van de moderne mens. Een niet eenvoudige opdracht, maar ondertussen is gebleken dat hij wonderwel is geslaagd in zijn taak. Bewijs daarvan: de vele duizenden bezoekers die elk jaar naar Dendermonde ko op het eenvoudige tromgerof fel. Een ferme aanwinst dus. Het jaar daarop werden de harmonie en de fakkeldragers in een middeleeuwse kledij ge stoken en de stoet won heel veel aan allure. Katuit was in zijn volle glorie herboren en het entoesiasme van de bevol king nam telkens toe. Toen groeide de idee om op verschil lende plaatsen een wagenspel op te voeren. Franki Hervent sprak de Dendermondse to neelgezelschappen aan, die prompt op het voorstel ingin gen. Maar om allerlei techni sche redenen heeft men in de loop der jaren van dit spel moeten afzien. Er kwam dan nog wel een mimespel en nog later optredens van volksdans groepen. Maar ook dat is nu verleden tijd. In 1972 werd Dendermonde enkele gemeenten groter en de Dendermonde. Zo wordt de stoet feestelijk geopend: bazuingeschal kondigt de komst van de reuzen aan (arch) da aan. Niet te missen dus. De opnamen die op donderdag 29 augustus worden gemaakt, zul len op verschillende gelegen heden worden gebruikt. Zodat Dendermonde bestendig in de kijker zal staan: letterlijk en figuurlijk. Eerst een processie Zoals de meeste historische ommegangen is de Dender mondse reuzenommegang ont staan uit een processie die op de dag van de kerkwijding (29 augustus) uitging. Ze dateert uit het einde van de veertiende eeuw. Het moet midden van de vijftiende eeuw zijn geweest dat de drie reuzen Mars, Go liath en Indiaan in de omme gangen en volksfeesten hun vaste plaats hadden opgeëist. Want ook tijdens de Kermis Katuit gingen in Dendermon de de reuzen uit. Het was een stoet die eigenlijk maar gauw gauw was samengesteld en eni ge lijn moest men in het hele opzet niet gaan zoeken. Maar de stoet had zijn charme en elke rechtgeaarde Dender mondenaar keek er elk jaar met veel belangstelling naar uit. De drie reuzen werden alleen begeleid door een drie tal trommelaars en een tiental fakkeldragers. Zowaar een schamele bedoening voor eer biedwaardige reuzen. De grote ommekeer kwam er dus in 1968. Franki Hervent kreeg van het toenmalig VW- bestuur de opdracht een nieu we ommegang te maken, waar- men om de reuzen te zien dansen. Blijven de drie reuzen het centrale punt waarrond de ommegang draait, er zijn nu meer dan zeshonderd middel eeuws geklede figuranten, mu ziekmaatschappijen en praal wagens die het geheel biezon- der stemmig en kleurrijk maken. Het verleden Men begon in 1968 met een eerste vernieuwing. De trom melaars werden opzij gescho ven en de Harmonie van de Katolieke Burgerskring nam de plaats in. Men stelde vast dat de ervaren reuzendragers hun kunstige danspassen veel beter konden uitvoeren op de harmoniemuziek van «Het Ros Beiaard» en «Ons banier» dan VW werd ook aangepast. Waar stoetenbouwer Franki Hervent in het prille begin al leen maar kon rekenen op de gewaardeerde hulp van kon- servator Emiel Verstrepen, kreeg hij nu de ruggesteun van onder meer Etienne Van Hec- ke en Gust Dierick. Nog later voegden Robert Korte, Erwin Vergeylen, Roger Dierickx en Mit Windey zich bij dit drietal. Zo werd de reuzenommegang op enkele jaren tijd helemaal omgebouwd tot een prachtig en kleurrijk geheel, tot een stoet die vele grote steden Dendermonde benijden. Elk jaar opnieuw voerde men een aantal nieuwigheden in. Vervolg op blz. 4 De rangen der 'oudgedienden' van de Vlaamse beweging in het Land van Waas raken gaandeweg uitgedund. Jan Seghers (De Klinge). Clemens De Landtsheer (Temse - Oostduinkerke), 'kasseilegger' Amedee Verbruggen (Ba zel), Gerard Verniers (Sint-Niklaas), Willem Melis (Kem- zekc) verdwenen de jongste jaren helemaal uit het blik veld; veelal op (hoog)bejaarde leeftijd overleden ze en hun politieke impakt was doorgaans gering geworden tijdens hun levensavond. Toen enkele jaren geleden Amedee Verbruggen in de Beverse Sint-Annakliniek stierf had dokter De Paep hem nog, naar best vermogen, verzorgd. Dr. Gerard De Paep, de stoere en zéér populai re arts, leek niet klein te krijgen; maar zondag jl. 18 augustus overleed ook hij, op 86-jarige leeftijd. VNV, VU... Telkens er verkiezingen öp til waren, aan 't eind van de jaren zeventig en vooral na 'Egmont', werd in Vlaamsna- tionale kringen in Beveren en omgeving de naam De Paep genoemd. Gerard De Paep had wel in 1974 de politieke arena verlaten, maar z'n invloed in de VU-Waasland was ook sedert dan niet gering. De familie De Paep, met vertakkingen vanuit Melsele naar Vrasene, Beveren en Kruibeke toe, had naam en faam verworven. Vader Gerard mengde zich, na z'n afscheid, niet écht meer in het politieke debat en zoons Guido en Raf namen enigermate de fakkel over. In Beveren was de Volksunie spontaan, volks ook ge groeid. Daar ook bereikte de partij in 1968 een uitzonder lijk hoge piek, bij de parlementsverkiezingen: meer dan 35 procent van het aantal uitgebrachte stemmen De Wasc politieke geschiedschrijver Bert De Cock becijferde dat bij de (parlements)verkiezingen van 1965 op Gerard De Paep liefst 46 procent van het totaal aantal stemmen voor de VU werd.uitgebracht: fenomenaal gewoon, vooral in een periode toen de 'personalizering' nog niet zo 'in' was. In 1968 kreeg De Paep nog ruim 38 procent van de Wasc VU-scnaatsstemmen, in 1971 bijna 34 procent. Beveren boven bij de VU, zo is het sedert '62 geweest en zo zou het tot zowa» '76 blijven. Naderhand werd het zwaartepunt naar Sint-Niklaas verlegd en Maurits Coppie- ters 'rijfde' een groot stuk van de aanhang van De Paep binnen. In de zeventiger jaren vertroebelden de Vlaams- nationale geesten, ook en vooral in Waas, tussen links en rechts werd ferm geruzied. De Paep hoorde, van nature bijna, tot de zgn. rechterzijde binnen de partij. In 1965 deed Gerard De Paep, als eerste Wase VU- verkozene, z'n intrede in de senaat. Hij zou tot 1974 senator blijven. Decennia eerder ook had hij een wezenlij ke rol vervuld op Vlaamsnationaal en partijpolitiek vlak in het Land van Waas. In 1919 stond hij mee aan de wieg van de oprichting, in het Waasland, van de Frontpartij en in de periode 1929-1945 had hij zitting in de provincieraad (eerst als Fronter, nadien namens het VNV). Gerard De Paep zou als vertegenwoordiger van de Vlaams-nationale partij in de periode 1931-'32 en 1936-'45 bestendig provinciaal afgevaardigde zijn en in 1943 gedurende een tweetal maanden zelfs waarnemend provinciegoevemeur. Geneeskunde, repressie De op 22 november 1898 in een Melscels landbouwersge zin geboren Gerard De Paep ging aan het Sint-Jozef- Klein-Seminarie (kollege) in Sint-Niklaas studeren. Na dien, in 1918, liet hij zich inschrijven aan de vernederland ste Gentse universiteit. Na de oorlog echter stonden de sfudenten van die met het goedvinden van de Duitsers tot stand gekomen hogeschool aan alle Belgische universitei ten voor gesloten deuren. De Paep trok naar de Université Libre de Bruxclles, maar moest zich van een list bedienen: als Jan (z'n tweede voornaam) De Paepe zette hij z'n studies in de geneeskunde verder. In 1925 vestigde hij zich als arts in Beveren. waar hij aan de basis lag van de oprichting (1927) van de Sint- Annakliniek. Over z'n politieke loopbaan tussen beide wereldoorlogen heb ik al bericht. Na de tweede wereld oorlog moest De Paep de gevangenis in. Na zowat vier jaar hechtenis werd hij vrijgelaten. Liefst dertienduizend handtekeningen werden gezet onder een petitie waarin op z'n vrijlating was aangedrongen. Gerard De Paep kon opnieuw aan de slag als geneesheer Hij leidde mee het Algemeen Boerensyndikaat en kwam in de vijftiger jaren niet op het politieke voorplan omdat hij vertrouwen had in de VNV-vricnden van vroeger (o.m. Victor Leemans) die inmiddels bij de CVP waren verzeild. Na de goedkeuring echter van de zgn. Wet Degrelle trad De Paep opnieuw voor het politieke voetlicht; door dat besluit werd de verjaring van de terdoodveroordelingen-bij-verstek (kol- laboratie) van twintig op dertig jaar gebracht. Met welke allure De Paep de Volksunie in het Beverse tot bloei bracht weet u al. Beveren boven In 1970 werd een naar hem genoemde vzw opgericht ter bevordering van de geschiedschrijving van de Vlaamsna- VS'k - Dr. Gerard De Paep in 1978, in gesprek met de weduwe van Raf Alderweireldt (archieffoto). tionale strijd. O.m. de studie «Het Frontblaadje Onze Tcmschcnaars» van Jan Torfs werd bekroond met de.prijs van de Stichting Gerard De Paep. Hoe historisch de rol is geweest die De Paep zélf speelde in en om politiek Beveren moet de toekomst uitwijzen. Feit is dat zich in de dertiger jaren heroïsche elektorale 'gevechten' hebben voorgedaan tussen de drie Gerards: Lesseliers, notaris, die burgemeester bleef tot Marcel Van der Aa het roer overnam; De Paep, volbloed-Vlaamsna tionalist; en Gerard Eykerman, niet enkel als vertegen woordiger van de Katholieke Partij maar ook als genees heer verbonden aan de Sint-Martinuskliniek rivaal van De Paep. Het is trouwens in de ziekenhuizen-omgeving van de grote baan in Beveren, aan de (Oude) Zandstraat 30. dat dokter Gerard De Paep woonde, in een negentiende-eeuws herenhuis dat destijds eigendom was van de familie de la Kethulle de Ryhove. Wat verderop, naar de «nieuwe parochie» toe de OCMW-instelling en aan de overkant van de baan «zijn» Sint-Annakliniek waar hij dag in, dag uit in de weer was en tienduizenden patiënten opereren zou. «Je mocht alles aan hem vragen, hij deed steeds wat hij kon», zei zoon Guido me deze week nog. «Hij heeft nooit z'n verantwoordelijkheid geschuwd». En die inzet, die benadering beperkte zich niet tot het geneeskundige vlak. Zoon Guido herinnert zich hoe in 1944 zeven inwoners van Beveren, leden van de Witte Brigade, een uur lang tegen de muur hebben gestaan en hoc Gerard De Paep bij de Duitsers hemel en aarde heeft bewogen om hun leven te redden; ze wérden gered... Een en ander belette echter niet dat De Paeps woning na de oorlog kort en klein werd geslagen. Gerard De Paep stamde uit een gezin met tien kinderen. Zelf kregen hij en z'n vrouw Adriana Van Goethem vier kinderen. Guido is huisarts, Raf baat in Kruibeke het bekende zuivelbedrijf Hollebeekhoeve uit. Dochter Ingrid woont in 's Gravenwezel, haar man werkt als financieel direkteur bij Monsanto. En dochter Godelieve woont in Tongeren, waar haar echtgenoot chirurg is. Gerard De Paep was beheerder van de Eural-spaarkas, die in de jaren zeventig voor een nieuw geluid in de financiële wereld zorgde en naderhand wegdeemsterde. Tot bij z'n overlijden was De Paep nog erevoorzitter van de plaatse lijke VOS-afdeling. In de politiek bleef hij' de ingeslagen weg bewandelen. recht(s)lijnig, konsekwent Z'n partij, de Volksunie, liet hij in moeilijke tijden niét in de steek ook al kwam er een aanbod uit andere kringen. Beveren, het Land van Waas, de Vlaamse beweging... Zij verliezen een vinnig voorman, een volksverbonden ge neesheer. Dr. Gerard De Paep wordt zaterdag 24 augustus om 12 u. in de Sint-Martinuskerk van Beveren uitgeleide gedaan W.V. (Lees over Gerard De Paep ook blz.

De Voorpost | 1985 | | pagina 1