Vlaanixiui Festival van Vlaanderen in Dendermonde Tentoonstelling en openingskoncert van hoog gehalte 22 - 23.8.1985 - De Voorpost Dendermonde. Festival van Vlaanderen. De promotor van het festival in Dendermonde, Luc Van den Broeck mag terecht fier zijn (v) Een tentoonstelling van Westeuropese muziekinstrumenten uit de middeleeuwen, renaissance, barok, oude muziekhandschriften en -drukken, orgels en clavecimbels van onze tijd, boeken, partituren en platen en op de tweede plaats een koncert, maakten dat de plechtige opening van het Festival van Vlaanderen Dendermonde een schitterende inzet werd tot een veertiendaagse die het allerbeste laat verhopen. De publieke belangstelling was groot, en wat nog des te verheugender was, het niveau van beide manifestaties mag gewoonweg schitterend worden genoemd. Luc Van den Broeck en zijn medewerkers dienen daarvoor van harte geluk gewenst. In het fraaie stadhuis waren de bovenzaal omgetoverd in een waar museum van oude muziekinstrumenten. Zowat het hele gamma aan blaasinstrumenten, tokkelinstrumenten en strijkinstrumenten uit de middeleeu wen tot de barok worden er keurig tentoon gesteld en men kan ze nog gaan bewonderen tot 24 augustus. Dat geldt ook voor de vele klavierinstrumenten uit voorbije tijden, maar ook voor de orgels en klavecimbels die hedentendage worden gebouwd en met sierlijke motieven worden verfraaid, zodat het instrument meer wordt dan een middel om muziek te maken, maar evenzeer een oogstrelend meubel is. In een tweede deel van de tentoonstelling wordt aandacht besteed aan de geschiedenis van de beiaard, meer bepaald aan de Dendermond- se beiaard, waarvan men enkele klokken te zien zijn. Ook de orgels van de streek komen ruimschoots aan bod, via prachtige foto's. Kulturele uitstraling In zijn openingsrede onderstreepte schepen van kuituur Hubert Maes hoezeer hij de prestaties van Luc Van den Broeck en zijn medewerkers weet te waarderen. Hij loofde ook de inbreng van de stedelijke diensten en wees erop dat de stad Dendermonde zich had voorgenomen om in het Europees Jaar van de Muziek zich een aantal extra inspanningen te getroosten. In het festival van Vlaanderen Dendermonde zag hij een toeristische en vooral kulturele uitstraling van de stad, die plotseling een «Festivalstad» is geworden en haar roem wijd en zijd uitdraagt Daarop nodigde hij burgemeester Cool uit de tentoonstelling te willen openen. De stoet met genodigden zette zich dan in beweging om een eerste rondgang te maken in de overzichtelijke expositie, die in de loop van het voorbije weekend een niet onaardig aantal bezoekers mocht verwelkomen. Schitterend Om het openingskoncert van het Renaat Veremanskoor, het koperensemble Religioso en orgelist Kristiaan Van Ingelgem bij te wonen, moest men zich naar de Onze Lieve Vrouwkerk reppen. Daar was buiten alle verwachtingen in een grote belangstelling. Om en bij de 200 muziekliefhebbers die allicht al vergeten zijn dat ze op ongemakkelijke stoelen hebben gezeten. Het koncert dat werd aangeboden was immers, schitterend te noemen. Een subliem Renaat Veremanskoor onder leiding van Roger De ruwe bracht een lang niet zo makkelijk «Jesu meine Freude» en «Lobet den Hernn, alle Heiden», om later met «Laus tibi, sacra rubens» van Adriaan Willaert en een zesstemmig werk van Heinrich Schutz zijn vele kwaliteiten te onderstrepen. Kristiaan Van Ingelgem aan het orgel zorgde voor enkele zeer gesmaakte intermezzo's Met veel verwachting werd uitgekeken naar het «Sin get dem Hemn» van Schutz, een werk dat oorspronkelijk in quadrofonie werd uitgevoerd? Het Renaat Veremanskoor en het koperensemble Religioso met Luk Van den Broeck aan het orgel, te brachten het verleden weer tot leven, door dit aartsmoeihjke werk ook zo te brengen. Met biezonder veel sukses Dat bewees het lange applaus. Meteen was de start gegeven van het Festival van Vlaanderen Dendermonde. Een goede start, niet alleen kwa publieke belangstelling, maar zeker en vast ook kwa programmatie. Klavecimbelrecital Johan Huys in Begijnhofkerk Vorige zaterdag koncer- teerde Johan Huys in het Begijnhofkerkje van Den dermonde met klavecimbel- muziek van Georg Fried- rich Haendel en Johann Se bastian Bach. Het stemmige kerkje was behoorlijk volgelopen voor dit veelbelovend koncert. Onder de aanwezigen o.m. de heer Eugeen Traey, voorzitter van de presti gieuze Koningin Elisabeth- wedstrijden en van de Sin gel en vader van een van onze beste pianisten, Sylvia Traey. Huys bracht een mooi opge bouwd programma rond de twee muziekgrootheden die in dit Europees Jaar van de Muziek herdacht worden en driehonderd jaar gele den geboren werden. Haen del, die zelf een van de be langrijkste klavierspelers van zijn tijd was, gaf drie reeksen klavierwerken uit. De beste ervan vinden we terug in de eerste bundel, die in 1720 verscheen als protest tegen de onwettige, verminkte drukken buiten zijn weten. Huys speelde uit deze bundel uit 1720 de vierdelige tweede suite in F. Hoofdbrok op het program ma vjormde echter Bach. Om te beginnen de vier ten: de opposities van forte en piano; traag en vlug tempo; gepunte en vloeien de ritmes; trage, vlugge, opgewekte, plechtstatige en zwaarmoedige dansen, Phomofonie en polyfonie. Een programma dat een overzicht geeft van zowat alle kompositorische, tech nische en muzikale moge lijkheden voor een klave cimbel in deze periode. Jo han Huys, momenteel di- rekteur van het Koninklijk Muziekconservatorium van Gent, is specialist in de kla- vecimberlliteratu ur van de 17- en 18de eeuw. De ideale uitvoerder dus voor deze muziek en dat bewees Jo han Huys ook. Technisch de perfektie benaderend en een muzikaliteit die de moeilijksten moest bevredi gen; artikulatie, frazering, virtuoziteit, interpretatie, het was er allemaal. Huys is niet iemand die er alleen maar wat van maakt bij grote gelegenheden, in alle omstandigheden probeert hij een recital te geven dat af is. En dat was het in de Dendermondse Begijnhof kerk. Orgeltrip - Historische orgels in het Land van Dendermonde Een honderdtal belangstel lenden voor de eerste orgel trip in onze streek; de orga- hadden het waar- heeft 1 manuaal en 10 regi sters. Een negentien- deeeuws orgel dus waarop door Edward De Geest ge musiceerd werd met 18de- eeuwse komposities van Mathias Van den Gheyn (Praeludium en fugato in g), de Londense organist en komponist John Stanley (Voluntary in e), de Italiaan Domenico Zipoli (de driele dige Conzona in g), de Neu- renberger Johann Pachel- bel (drie mooie Magnificat fuga's) en de Parij zenaar Louis-Claude d'Aquin (Noél Etranger, een bewerking van een populair Frans kerstlied). Sint-Marcariuskerk Laarae Het Langletorgel (1672) in de St.-Marcariuskerk werd in de loop der tijden ver bouwd door de la Haijes (1713), Pieter Van Pete- ghem en Leon Daems. De herstelling door Verschue- ren en Loncke werd in 1982 voltooid zodat dit historisch instrument nu weer een prachtig autentiek orgel is, met een mooie, ietwat ijle klank, een hoofdwerk met 11 en een positief met 9 registers. Zeventiende- en achttiende-eeuwse werken van Abraham Van den Kerckhoven (7 versetten op de eerste toon, die interes sant zijn omdat ze de diver se registerkombinatie8 van het orgel demonstreren), Gherardus Scronx (met een van Edmond Saveniers. Een monumentaal instru ment voor de monumentale gewelven van de neo-goti- sche Sint-Jozefkerk. Geen gemakkelijke opdracht voor een organist, maar mits een aangepaste pro grammakeuze valt er toch wel iets van te maken. Edward De Geest koos als openingsstuk het pareltje «Cantabilé» van César Franck (1822-1890) en voerde dit «zingend gebed» op een schitterende wijze uit. Het «Scherzo» van Eu- gène Gigout leek ons niet zo'n beste keuze: de klare schrijfwijze van deze kom positie galmde nogal on- geartikuleerd in grote klank golven door de gewel ven en kwam zeker niet tot zijn recht, alleszins niet op de plaats die wij in de kerk treerde, al hebben we Van Ingelgem zijn bevlogen in spiratie al duidelijker we ten demonstreren. Onze-Lieve-Vrouwekerk Lebbeke Aan het in 1791 door Egi- diu8 Van Peteghem ge bouwde orgel, dat in de Leb- beekse O.-L.-Vrouwekerk prijkt, werd in zijn geschie denis nogal wat geprutst, met weinig smaak en zon der veel begrip voor de op vattingen van de geniale bouwer uiteraard. Op ad vies van orgeldeskundige Edmond Saveniers en architekt Dejaegere restau reerde Loncke uit Lange- mark met zorg het instru ment in zijn oorspronkelij ke stijl; dit in 1978 begon nen werk werd in 1984 vol tooid. Dendermonde. Festival van Vlaanderen. Klavecimbels in het stadhuis (v) duetten (in e. F, G en a) uit «Klavierübung, Dritter Teil» (de zogenamde «Duit se orgelmis») die tweestem mig zijn en sterk imitato- risch opgevat. Vervolgens het «Concerto nach Italieni- schen Gustoen de «Ouver ture nach Französischer Art», die samen het tweede deel van de «Klavierübung» vormen en eigenlijk een «bewerking» zijn van orche8trale vormen voor een toetsinstrument. Het «Italienisches Concert» leent zich slecht voor de moderne vleugel omdat wedijver en kontrasten be reikt worden door de ma nualen en de registers. Dat Bachs stuk enigszins de in druk moet geven van een vioolsolo met begeleiding van een groep stijkers, blijkt best uit het langzame middendeel, een andante De Franse ouverture benut nog heel wat meer kontras- schijnlijk wel gehoopt. Toch waren ze er: een auto car vol en nogal wat privé- wagens die de trip meede den. In «het Land van Den dermonde» (nogal annek- sionistisch bekeken, maar dat is sinds verre tijden een Dendermondse hoedanig heid) staan verscheidene orgels die een kennisma king waard zijn. Vijf wer den met een bezoek vereerd en kregen vingervlugge or ganistenvingers op hun toetsen. Zele-Heikant Het orgel van de Sint-Jozef- en-Sint-Antoniuskerk van Zele-Heikant werd in 1823 door de Gentse orgelbou wersfamilie Van. Peteghem geboutvd voor de paro chiekerk van Mariakerke- Gent; pas in 1888 werd het naar Zele-Heikant overge bracht. De klaviatuur is in gebouwd in de achterwand van de orgelkast, het orgel niet overtuigende «Echo» uit zijn «Liber Fratrum Crucificerum Leodien- sium;l), J.P. Sweelinck (met een erg mooie «Puer nobis nascitur»), een driedelige Gavotte van een onbekend Vlaams komponist en de partita «Wer nur den lieben Gott lasst walten». Een aangename kennisma king met een instrument, dat enkele dagen geleden nog het studiebezoek kreeg van de deelnemers aan de internationale orgeldagen, die in Brugge kongresseer- den en uitstappen deden naar waardevolle orgels in Vlaanderen. Sint-Jozefkerk Aalst Een totaal ander soort orgel troffen we in de Aalsterse Sint-Jozefkerk. Het in 1900 door de gebroeders Vereec- ken uit Gijzegem gebouwde orgel werd van 1981 tot 1984 volledig hersteld door Stevens uit Duffel op advies hadden ingenomen. De «Suite Gothique» uit 1895 van de Elzasser Léon daar entegen klonk prachtig op dit monumentale orgel van de eeuwwisseling. Edward De Geest vertolkte deze vierdelige kompositie op een meesterlijke wijze, nu eens intiem zingend, dan plechtib reed galmend of prettig omhoog borrelend. We hoorden een Aalsiers echtpaar tegenover elkaar hun verwondering uitspre ken dat dit instrument zo mooi kon klinken, iets wat ze (als ingezetenen van deze parochie) totnogtoe niet vermoed hadden. Met deze drie recitals had de Eeklose organist Ed ward De Geest zijn part van de orgeltrip afgewerkt. Hij toonde zich een erg voor treffelijk organist met veel zin voor het detail, de pre cieze frazering en oog voor het hele werk. Boskapel Buggenhout Het Langletorgel uit 1686, dat oorspronkelijk bedoeld was voor de Buggenhoutse Sint-Niklaaskerk en pas in 1879 naar de Boskapel overgebracht werd, kreeg heel wat «vernieuwingen» te verduren in zijn leven: Pieter Van Peteghem in 1770, Pieter Verbeke in 1804, Francois Loret in 1876 en Stevens in 1957 verbouwden het. Dit 17de- eeuwse instrument heeft 1 manuaal, zes registers en een aanhangend pedaal. Kristiaan Van Ingelgem maakte, op een soms humo ristische wijze, de toehoor ders (de Boskapel kon ze allen amper «herbergen») wegwijs in de historiek van de kapel, de struktuur en de regi8terkeuze van de di verse werken. En die waren eigenlijk allemaal van de grote Bach: eerst de «Fanta sie in C», dan drie pareltjes van fuga's (BWV 952, 946 en 953) en tenslotte het gro tere «Fantasie en fuga in a». Als intermezzo improvi seerde Van Ingelgem op een door een toehoorder op gegeven thema, het oud- Nederlandse reuzenlied, een improvisatie die het grote talent van de zin voor harmonie van de organist op dit vlak duidelijk illus- Orgelist Kristiaan Van In gelgem vertolkte hier een improvisatie en de «Messe pour les Paroisses» van Frangois Couperin («le Grand» genaamd omdat zijn oom ook Frangois heet te). Deze ms is eigenlijk een suite van tamelijk korte versetten waarmee de orga nist alternerend speelde tussen de gezongen verset ten met de grote Latijnse mis (Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei); enkel bij de Offerande, een keer bij de Konsekratie en ten slotte bij het Deo Gratias kon de organist min of meer ontsnappen aan het kommentariëren van de gregoriaanse zang onder de vorm van een vrije orgel- fantasie. Hij besloot zijn aandeel in deze orgeltrip met een im provisatie, waarvan ook hier het thema door het pu bliek aangegeven werd, «De herderkens lagen bij nach- te...». Van Ingelgem ver werkte dit thema erg mooi, met een glasheldere artiku latie, prachtig uitgespon nen volzinnen en rijke ver sieringen Het was eigen lijk een synthese van zijn hele recital, waarmee de Dendermondse Aalstenaar nog maar eens bewees een bij ons ondergewaardeerde musicus te zijn, misschien ook te bescheiden in het «verkopen» van zichzelf! Hoewel het tijdsschema niet zo erg ruim was opge steld, zodat wij nogal skep- tisch stonden tegenover de haalbaarheid ervan, kwa men we nog redelijk binnen de perken terug op de Den dermondse Markt. Wie ech ter nog een hapje wou eten vóór het avondkoncert, kwam bedrogen uit; een snelle koffie kon nog net. Toch iets waarmee de orga nisatoren bij een volgende editie rekening moeten houden Dit initiatief van een orgeltrip werd een^ch- te voltreffer: een talrijke op komst van het publiek, or gelrecitals van hoogstaan de kwaliteit en een gezelli ge ambiance, prima geor- ganizeerd! Capilla Flamenca op amateurniveau met Wil laert en Lassus Wat musikologisch beloof de een interessant pro gramma te worden, draaide zondagavond uit op het zwak ts te koncert dat in de Dendermondse reeks totno gtoe te beleven viel. Niet de samenstelling van het pro gramma lag aan de basis hiervan, wel de uitvoering ervan. In dit Europees Jaar van de Muziek gaat de aandacht veelal uit naar de grote ten oren die 300 jaar geleden geboren werden (Bach, Haendel en Scarlatti), ook wel naar Schütz (400 jaar geleden geboren), heel wat minder reeds naar Tallis (400 jaar geleden gestor ven). Evenmin veel aan dacht gaat naar onze eigen «prins van de muziek:,, Ad riaan Willaert, waarschijn lijk 500 jaar geleden gebo ren in het Roeselaarse Het Brugse luik van het Festi val van Vlaanderen schonk heelwat aandacht aan deze Vlaamse komponist- een tentoonstelling, nogal wat koncerten, een boek en een referaat door de Leuvense professor I. Bossuyt (giste ren ook te beluisteren in het Dendermondse stadhuis). Ook Dendermonde schenkt aandacht aan deze belang rijke Vlaamse komponist. Het koncert van zondaga vond was grotendeelsge- het zo Dendermonde. Festival van Vlaanderen. De tentoi ling gewijd aan oude muziekinstrumenten kende heé sukses (v) ziek. Daarom dat het zo jammer was dat de uitvoer ing ervan bijna volledig de mist in ging (op een paar nummers na als het madri gaal «Queste non son piu lacrime» en de villanella «La cortesia», beide van Lassus. Instrumentaal zo wel als vokaal werd het een onzeker, verkrampt en slordig optreden, met dui delijk een paar zwakke schakels in het geheel van het ensemble, dat nu toch reeds zeven jaar samen mu siceert. Wij hopen dat wat de Capilla Flamenca in het programmaboekje zelf zegt over «de uitvoering», niet zo cynisch bedoeld was als «voorafgaand ekskuus». Uiteraard treft de organisa toren hier geen schuld voor dit falen van het gezelschap van Herman Baeten, al leek de aula van het stadhuis ons nu niet de ideale plek om een koncert (en dan ze ker met dit genre muziek) te organizeren: voorbijgie- rende motorfietsen, sput terende diesels en luid tate rende zondagavondgasten voor de deur zijn niet de meest geschikte achter grondgeluiden. Dat de Dendermondse orga nisatoren zich troosten met de gedachte dat ook andere festivalluiken (met een lan gere traditie) wel eens een minder geslaagd koncert te beluisteren krijgen! komm', der Heiden I- - a 2 Clav. e Pedale», komm', der Heiden Hed - a 2 Bassi e Canto fer| «Nun komm', der Heiland - In Organo p en «Jesus Christus, i Heiland»); ook de nate G-Dur» en tot c «Fantasie und Moll). Een n programma dus mooie koraal voor* die, zoals Bachkei Schweitzer reeds steld^ kei kunnen verk: volledig gesmaakt als men de erbij hoid teksten kent. triosonate, waarvan puteerde baasd waren dat de jol Kapsner het aandurfde ze te spelen op een derge orgel. We kunnen r zeggen dat het orgel v O.-L.-Vrouwekerk een ine is, maar als i dringend restauraties ken aanvat gaat het in d 1 richting. De organist i telde ons trouwens achti dat hij nooit voordien een instrument, dat in d gelijke staat verkeerde, speeld had. Toch waren i aanwezigen en er I weer een bevredigende langstelling, zoals voort I koncerten totnogtoe - getogen met zijn vertl I king! Kapsner bewees hier Dendermonde dat zijn tw Dendermonde. Festival van Vlaanderen. De orgeltrip werd een sukses (v) wijd aan het werk van Wil laert en aan dat van Orlan- dus Lassus, uitsluitend de wereldlijke muziek dan. Van Willaert kregen we een motet te horen, enkele chansons en een paar villa nellen (parodistische reak- ties op de gekunsteldheid van het madrigaal). Als in termezzo een driestemmig ricercare. Van Lassus eveneens Chan sons en villanellen, maar ook enkele madrigalen. Ook hier een paar instru mentale intermezzi (niet van Lassus) maar als dus danig in het program maboek moeilijk te herken nen; de toeschouwers had den het trouwens helemaal niet gemakkelijk met de duidelijkheid van het pro grammaschema. Op zich dus een interessant programma en voor velen waarschijnlijk een kennis making met dit genre mu- Orgellaureaat Kapsner en het «orgel» van de O.- L.-Vrouwekerk Dat de winnaar van de J.S. Bachprijs Brugge 1985, de Westduitser Michael Kaps ner, na de proklamatie te Brugge minstens zo geluk- de prijs in de Brugse orgt N wedstrijd van zes jaar gelt b den en zijn J.S. Bachpri h Brugge 1985 geen toeval I fc streffers geweest zijn mat g de vrucht van een gedegt v opleiding, groot vakman r schap en muzikaliteit: art kig was met de vijf köncer- ^ati^SSLbTe! ten die hij nadien zou kun- PedaaJbeh,e« die hij nadien zou kun nen spelen onder auspiciën van het Festival Van Vlaan- sing, helderheid en eerbi# voor het karakter van deren, dan met de nochtans "«"«halende kompoeit» met onbelangrijke prijs in klinkende munt, schreven K we in een vorige ecutie Kapsner toonde dat het a j reeds. Vorige week donder- gel van de O.-L.-Vrouw» dag koncerteerde hij reeds kerk intrinsieke mogelijk in de Gentse Sint-Baafska- heden bezit. Wij hopen n tedraal en vorige maandag maar dat de verantwoord» was het de beurt aan Den- lijken ook hieruit de nodigl dermonde. Het koncert gewijd aan het werk Johann Sebastian Bach: een vijftal nummers uit de «18 Leipziger Choralen» («Fan tasia super», «Komm, Heili- berichten ger Geist, Herre Gott», Nun week. lessen trekken voor dl volledig (dringende) restauratie! Over de koncerten van dl laatste dagen, de referata en de meesterkursusse voor orgel en klavecimbl I U volgend I

De Voorpost | 1985 | | pagina 22