einaertspel in Sint-Niklaas een produkt m sobere massaspelmakers [Ballons bij ons, Sint-Niklaas [worldwide Nieuwe kleuterafdeling in school te Belsele Burgemeester De Vidts niét op Wase CVP-lijst Denise Caspendakis: ontslag uit LVMS Reinaert in Sint-Niklaas, Temse en... Leuven Sint-Niklaas-Lucca: najaarsuitstap Wase middenstanders bij de paus De Voorpost - 23.8.1985 - 23 iderschool aan de Nieuwstraat te Sint-Ni jg een voorbije donderdagavond. De door gene- jt studenten al uitgesleten trappen op naar wat i van het huis de Groene Zaal noemen. Daar k afgesproken met Jaak Van der Helst, regis- }van het Reinaertmassaspel dat tijdens de i helft van september negen keer in het stads- lal worden opgevoerd. Geleden van '73 is het o'n groots spektakel, toen in een regie van i Mark Liebrecht, van Sint-Niklaas maakte Ihet zo graag was, is en zou willen blijven: een Lertstad, trefpunt, centrum voor al wat en wie Imet de middeleeuwse volksheld kan identifice- een vossehol. In die oude vos zouden de ©aren hun identiteit herkennen, datgene wat Iran de anderen onderscheidt, tot spijt van wie nijdt, vindt Jos Houben, auteur van het spel en Cntwerpenaar wellicht in staat een klaardere Ina te geven dan elke plaatselijke fanaat. p tussen de Vos Rey- vermoedelijk len 1230 en 1240 door |em werd 'gemaect' en a Houben en Van der p bestaat een groot ver- l Voor de massaspel- brs is Reinserts univer- Jboodschap van belang, Irijn historische en let- Imdige kontekst... Zij het publiek een |gel voor. Als enig her- kleinmenselijk i doorheen de mas- een belachelijke in druk laat, dat is dat de be doeling geweest. Vervreem- dingseffekt? Een Brech- tiaanse Reinaert? Komt en ziet op 5, 6, 7, 8, 11, 13, 14, 15 en/of 16 september a.s. Intimistisch Of er behalve de nieuwe lo kaliteit het stadspark i.p.v. de markt nog be langrijke verschilpunten zijn met de realizatie van twaalf jaar geleden? halve?!!!» reageert Van der Helst met een vanachter 1 naertspel in Sint-Niklaas. Willy De Greef, akteur in het aspel en spilfiguur bij de organisatie (archieffoto). een dikke bril door grote ogen gemarkeerde veront waardiging. Hij neemt een flinke haal van zijn sigaret alvorens zich te verduidelij ken: «Die nieuwe lokaliteit is bepalend voor zowat Mie overige verschilpunten. Van toen we enkele jaren geleden met de idee speel den het Reinaertspel een 'nieuwe uitgave te geven, was dat al een eis: niet meer op de markt! We wilden het Reinaertgebeuren in zijn kader brengen, tussen de struiken en bomen, langs de vijver in het stadspark. In zo'n milieu huisde de vos. Als gevolg hiervan is het 8pel kleinschaliger op gevat en krijgt het een inti- mistischer sfeertje mee. Het podium van '73 was 84 me ter lang. Wij babbelden te gen mekaar onderweg: «Nog twee meter Willy en ge zijt er». De plek waarop zich in september alles zal afspelen, is de helft kleiner Er worden ook minder fi guranten ingezet, het ge heel is overzichtelijker. In dertijd had ik het wel eens voor dat mensen me zeiden: «Ik heb het stuk nu al drie keer gezien en nog zijn mij dingen ontgaan.» Tja, dat was massaspel met een breedhoeklens. Uit de ge luidsband zijn hele stukken weggelaten, de muziek werd aangepast - die is mo derner nu de choreo werd aan dit nieuwe koncept on derworpen, alles in het voordeel van een vlotter rit me. een spitantere stijl.» Jaak Van der Helst vertelt verder, een waterval van woorden. Af en toe wordt hij weggeroepen, onder houdt zich dan even met iemand uit de massa van het spel. Kleine meisjes lo pen af en aan, moeten ge schminkt worden. Eén van hen daagt maar niet op en dochter Carla moet een tele foontje naar d'r plegen. Gri meman Raymond Schrij vers komt even gedag zeg gen. Akteur Stefan Van Pottelberghe ook. Willy De Greef zat er al De plan ning? Allemaal in orde, wuift Jaak Van der Helst weg. «Het werkschema kon tot vandaag in grote lijnen geëerbiedigd worden. Met de akteurs zijn we in okto- november begonnen en ondertussen hebben we er toch al zo'n 50 repetitie avonden opzitten. Het na- lippen van de band vormt geen probleem meer. De 140 figuranten - pages, ruiters, hippies, bavianen, vendeliers enz zijn ook in aktie geschoten, de 400 dansers van Clapaja nemen nauwelijks rust, echt.» Promotie Toch wel, we hebben zeker voldoende promotie ge voerd, alleen niet zo dat het op een moment tot een over- spoelingseffekt zou hebben geleid, pareert de regis seur. We hebben nu een brochure op zo'n 70.000 exemplaren verspreid in het Waasland en het Den- dermondse. Eerder was er de stickeraktie, er gingen 1.600 affiches de deur uit, we schreven werkelijk jan en alleman aan... Tot 26 augustus loopt in het Koop centrum Waasland de ten toonstelling 'Reinaertspel 1973-1985'; elke dag wan delt daar nog iemand in vossekleren rond, en tel daar dan nog de weekend animatie bij. Volstaat het zo?» Als Van der Helst 'we' of 'ons' zegt dan bedoelt hij de ene keer 'wij, massaspelma kers' en de andere keer 'wij, leden van de Orde van den Vos Reynaerde', de in 1976 gestichte vereniging die voor het initiatief en de or- ganizatie ervan tekent Het onderscheid tussen beide iB soms moeilijk te maken, ge zien de sterke vertegen woordiging vah ordeleden in de cast van het spel. Geen foefjes mense belichtingstechniek, rookslierten en ontploffin gen, banieren en vanen... kortom een toneelspektakel rond 'den Iepen met den rossen baerde'». Wordt het Reinaertspel 1985 dan een spektakel, terwijl toch Van den vos Reynaerde allesbe halve een spektakelstuk was? De 46-jarige regisseur uit Belsele geeft toe dat dit oorspronkelijk inderdaad de bedoeling was. Maar de initiële plannen bleken niet te betalen: «Wij zijn nu so bere massaspelmakers». De inhoud primeert op het spektakel. Het wordt een reinaerdiaanse happening. En trouwens: de Reinaert heeft geen foefjes nodig om te tonen wie hij is en wil zijn.» Cijfers toch maar. Daar maakt de orde geen Reinaertspel in Sint-Niklaas. Regisseur Jaak Van der Helst: tussen de struiken en de bomen, in een natuurlijk kader» (archieffoto). geheim van: het stadsbe stuur tekende een verhes- saldodekking van een half miljoen frank, de be gin in vestering beliep 3 miljoen frank. En verder: er zijn duizend zitplaatsen en kaarten kosten 150 en 200 frank... Nee, op dat vlak maakt men zich met al te veel Dier zijn! «Het Reinaertspel 1985 is, evenmin als het dertiende- eeuwse dierenepos, door ve len gelezen, door weinigen doorgrond en waarop het gebazeerd is, een makkelijk stuk. Je konsumeert het niet zoals je dat met Colum- bo of Dallas doet. Als je wil weten waar de klepel hangt, is niet alleen je aan dacht vereist, maar ook nog enige wat je zou kunnen noemen reinaerdiaanse ontvankelijkheid. Een ver duidelijking van de regis seur: «Eigenlijk vertrekt het verhaal met een aller minst ongewoon gegeven: een koningshuis in feest. Men zoekt al eeuwen naar de oplossing van het Rei naert vraagstuk, naar de oorsprong van het verhaal en zijn held, naar diens be doeling, naar de man die misschien model heeft ge staan voor de vossefiguur, naar de precieze kontekst. Rik Van Daele doet dat, Wenseleers ook, Gyselinck, Jozef De Wilde, Het ge beurt allemaal zonder dat men al te veel dichter bij een konsistente oplossing komt. Integendeel: men spreekt elkaar steeds ster ker tegen. Voor ons is .die diskussie van ondergeschikt belang. Reinaert is een wereldher vormer gearceerd op een al ledaags beeld. Zijn bood schap, een universele bood schap. dié is van tel en onze bedoeling is het ze herken baar te houden. Het ver schil tussen de historische Reinaert en de onze zit hier in: de eerste is een mania kale egoïst, een sadist bijna die over lijken stapt, de tweede een vrijbuiter die de massa wil meetrekken om ze uit haar slaapdroom [Ballons in Sint-Niklaas: safety first. Jef Vanhoyweghcn, Lieven Lenaerts, Jean Sax le/i stadsontvanger Maurice Rouvroy gaven enige toelichting bij de strakse tallonevenementen in de Wase hoofdstad (delro) 'Als dc bliksem éénmaal inslaat op zo'n waterstofballon op de Grote Markt in Sint-Niklaas [mag je de óppers-lakte van Bclgies grootste marktplein met drie vermenigvuldigen» Boude {Uitspraak van de oppcrbaas onder ons, de veiligheidschef der ballons: burgemeester Paul Ke Vidts. e Sint-Niklase burgervader is behalve met het financiële, sportieve, kultureie en veel idere heil van de Wase hoofdstedclingen óók met hun veiligheid begaan. «Ik wens géén [waterstof in mijn stad. Dus is het helium», zei hij dinsdagavond tijdens een persbijeen- jkomst die dermate druk bijgewoond dat het op een heuse ballonbriefing geleek De burgemeester van Sint-Niklaas had zich voor de gelegenheid het aeronautische jargon hgengemaakt: «Ik kom hier binnenvallen zoals een parachutist» liet hij zich beleefd en >cminnelijk ontvallen Maar het belangrijkste wat hij, in verband met dc a.s. ballonhappc- ning in «Sint-Niklaas-ballonstad», te zeggen had. dinsdag, was toch dat het Sint-Niklase Stadsbestuur zéér bekommerd blijft om de veiligheid der Wazenaren. De Sint-Niklase burgemeester verklaarde zich bovendien bereid, een politiereglemcnt inzake dc wijze waarop ballons horen neer te dalen, door juristen te laten voorbereiden. Men weet dat in landbouwerskringen nogal wat ongenoegen heerst over de hele ballonnerij. Zeugen en koebeesten zouden bangelijk wegvluchten als een luchtschip in dc buurt is, schade aan akkers en weilanden zou schering en inslag zijn... Maar de Sint-Niklase balloncxpert Jean Sax heeft onlangs nog vergaderd met dc landbouwers en heeft het geklaag opgevangen, afgezwakt Ook de boeren moeten zich naar zijn oordeel terzake wat soepeler opstellen. De ballonvaarders zijn overigens voor élke vlucht wel voor twintig miljoen verzekerd tegen derden. Wedstrijd- en feestballons Aan de elfde internationale landingswedstrijd voor warmeluchtballons op zondag 8 september nemen 22 ballonvaarders (van wie pakweg dc helft uit het Waasland) deel Nog eens 9 'fiestaballons' komen dc hoop vergroten, maar nemen niet écht aan de wedstrijd deel. Zaterdag 7 september is men aan de 36ste internationale meeting voor gasballons toe, met toch nog 3 piloten; de landingswedstrijd voor gasballons werd om veiligheidsredenen van het programma geschrapt. Organisator van het hele ballongebeurcn is de stad Sint-Niklaas, die een paar honderddui zend frank uittrekt voor de dubbelmanifestatie. Via het sponsorship bekostigt men de rest. «Dc gasballon is de crème van de ballonluchtvaart» zei Jean Sax dinsdag in de marge van de konstatering dat er slechts een gering aantal gasballons op post zijn op 7 september. Sax had het over de wereldwijde faam van Sint-Niklaas als ballonstad. Samen met de Alpenovertocht, een befaamde manifestatie in Amerika en een bailontrcffen in Münstcr hoort het ballonweekend van Sint-Niklaas tot dé topevencmenten op ballonvlak in de wereld. «Cowboys worden geweerd», aldus Jean Sax. In Sint-Niklaas gaat het er dus ernstig toe. De ballonvaarders die straks in Sint-Niklaas opdagen hebben stuk voor stuk hun maturiteit bewezen. Volgende week meer gegevens over het ballonweekend in de Wase hoofdstad. W.V. Op 1 september start de afde ling Belsele van het stedelijk basisonderwijs Sint-Niklaas met een eigen kleutcrafdeling. Dat werd door de gemeente raad beslist. In het raam van het Vernieuwd Lager Onder wijs (VLO) wil de school daar door zorgen voor de kontinu- iteit van het opgezette onder- wijsprojekt en ook de door stroming van het stedelijk basi sonderwijs verzekeren. In afwachting van dc uitvoer ing van het modemiserings- en vernieuwingsplan voor dc hele school (dat in verscheidene fa sen zal uitgevoerd worden dit om de normale werking van de onderwijs- en opvoedings- aktiviteiten niet te hinderen) wordt de kleuterafdcling voor lopig ondergebracht in moder ne en nette geprefabriceerde lokalen. De klassen worden ingericht volgens dc eisen van de huidige kleuterpsychologie en -pedagogie en ze worden uitgerust met de modernste leer- en speelmiddelen. Om alle geïnteresseerden de gelegenheid te geven een kijk je te komen nemen, organise ren het ouderkomité en de di- rektic een gelegenheid tot ken nismaking op zaterdag 24 au gustus van 14 tot 17 uur. Om 9.30 uur worden dc ouders en kinderen verwacht die reeds inschreven (alsook zij die zin nens zijn van dat te doen). Tijdens het gesprek met de ouders worden dc kinderen zinvol en prettig bezigge houden. Informatie en inschrijving, zo wel voor de lagere als voor de kleuterschool, blijven moge lijk elke werkdag van 10 tot 11 en elke zaterdag van 10 tot 12 y. Men kan ook de direktie opbellen via nummer 776.38.16 (D. Grumiau) Burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas in een onderonsje met stadsontvanger Rouvrou en onze verslaggever Wouter Vloebergh (delro) «Ik ben beschikbaar tot en met voor de kristendemokratie Maar ik blijf gaaf". Aldus burgemeester De Vidts van Sint- Niklaas in verband met het al dan niet aanvaarden, door hem, van een plaats op de CVP-lijst voor de a.s. parle mentsverkiezingen. De Vidts zal niét op de lijst staan, zoveel is nu duidelijk. Burgemeester Paul De Vidts heeft het overigens héél druk met z'n ambtsuitoefening. Dat komt omdat Sint-Niklaas een vinnige stad is, waar (aldus de burgemeester) zéér veel voor de bevolking gedaan wordt, op gewoon alle vlakken. Maar niet dlle kranten of bladen zouden begrip opbrengen voor de dynamiek waarmee Sint-Niklaas bestuurd wordt en spuien zo nu en dan berichten over beekjes die her en der voor overlast zorgen". Hoe kan De Voorpost de burgemeester troosten? Door hem voor zondag 25 augustus (tweede dag van het 'ambachtelijk weekend' in Waas) een gelukkige 63ste verjaardag toe te wensen. De zonneschijn komt steevast na de regen. Zo kon De Vidts deze week ervaren, ook al nadat hij dinsdag voor het éérst in z'n leven enigermate overhoop heeft gelegen met de Hoge Raad van de Middenstand, tijdens een bijeenkomst op hoog niveau in Brussel. W.V. De in Sinaai wonende voorzitster van de Leraarsvereni- gi'ng van dc Muziekakademie (LVMS) in Sint-Niklaas heeft zo wordt bij het ter perse gaan vernomen haar ontslag gegeven bij die vereniging. Het motief luidt; «Om persoonlijke redenen». Mevrouw Caspendakis, die we niet meer voor kommen- taar konden bereiken, was de stuwende kracht achter deze vereniging die massa's koncerlen en muziekmanifestaties opzet in de Wase hoofdstad. Uit de LVMS moet, heel binnenkort, ook de vzw Muziak groeien. Dat nieuwe initiatief te vergelijken met de vzw Kunst in de Stad werd al enkele maanden geleden door me in De Voorpost toegelicht Ongetwijfeld is het weggaan van mevrouw Caspendakis bij de LVMS een verarming voor deze instantie. W.V. waarin ze is gewiegd door allerlei instanties zeker ook nog vandaag, wakker te schudden. In het begin van het spel stelt de schrijver zelf - Willem die Madoe maecte aan enkele men sen voor, zijn verhaal te spelen. Hij zet het vosse- masker op. Middenin het stuk willen de akteurs zich van hun masker ontdoen. Iemand zegt: "Dit is een be lediging aan mijn blazoen, mag ik hara kin doen?" Ze kregen een masker opgezet om te ontdekken wat voor een masker ze dragen wan neer ze geen masker dra gen. Wij geloven nl. dat het tonen van fouten kan leiden tot een oplossing; wij hou den de toeschouwers een spiegel voor, gooien de zwakheden van het mens dom via de allegorie van het" dierenrijk te grabbel. De boodschap van het stuk is die van een vrije wereld, van de mens die niet met een masker op hoeft rond te lopen, de niet-gekonditio- neerde mens dus. Op het einde schreeuwt de massa: «Dier zijn! Dier zijn! Dier zijn!...» Dat is synoniem voor 'vrij zijn'. Overigens: "Van den Vos Reynaerde' was al evenmin een allego rie om de allegorie. De au teur koos voor deze vorm omdat hij zo én zijn bood schap kwijt kon én zijn vel redden kon. Dus was hij een vos en dus heeft zijn story ook voor ons nog be tekenis.» Het Reinaertspel wordt op gevoerd op 5, 6, 7, 8, 11, 13, 14, 15 en 16 september a.s. in het stadspark (toe- gang langs Parklaan) tel kens om 21 uur. Het spel duurt 1 uur en 37 minuten. De tekst is van Jos Houben, de muziek werd gesonori- zeerd door grootvos Fer- nand Van Durme, Claire Panniez van Clapaja leidde de choreografie. Vera Neels en Jeanne Smet verzorgen de kostumes. Jos Loyens de maskers, Piet Velghe de klanktechniek, Jo Van Britsom de geluidsverster king, E. Hendrickx de py- ro-techniek (een mode woord voor de bijzondere effekten, neem ik aan), Ben Van den Hende het dekor, Dirk Meul staat in voor de rekwizieten, Raymond Schrijvers is 'in charge' voor de figuratie. Mare Phi- Uppo neemt de behchting voor zjjn rekening, Ray mond De Roeck geeft gri me-advies en Jaak Van der Helst regisseert. In de hoofdrollen zie je: Eddy Van Steelandt (Reinaert), Marie-Rose De Vriese, Wil ly Coppens, Jefke De Vrie se, Marcel Van Brussel, Marcel Smet, Guido Lutin- Smet, Stefan Van Pottel berghe en onze medewer ker Willy De Greef als Bru ne, de beer. Leo DE BOCK Volgende week wordt in De Voorpost bericht over het Reinaertboek dat op initiatief van de uitgeverij Rinda (Hamme-Lokercn) tot stand is gekomen (tekeningen Dolf De Rudder uit Sint-Gillis, hertaling door dichter Bert Decorte). Nieuws is er ook over dat andere Reinaertboek. Zoals eerder in De Voorpost gemeld realizeerde Sinaainaar Clement Vermaere (overleden in 1983) een hertaling en die wordt nu met voorwoord van Anton Van Wilderode bij het Davidsfonds uitgegeven. Dat boek wordt geïllustreerd met gravures van Gustave Van de Woestijne, telt 160 pagina's en zal in dc handel 645 frank kosten, maar voor Davidsfondsleden slechts 515 frank. Van Sint-Niklaas via Leuven, waar de Davidsfondsuitge- verij is gevestigd, opnieuw naar 't Land van Waas. En wel naar Temse. De Scheldcgemeente heeft niet zóveel met de vos te maken, al vind je ergens op een dak in het centrum van de gemeente toch óók een Reinaert. Nu echter heeft het gemeentebestuur van Temse de idee opgevat, een Reinaert uit aardewerk te laten aanmaken door de beken de pottenbakker Henk Cruyssaert, die in de deelgemeente Tielrode woont. Een souvenir. De vos houdt in z'n hand (poot?) de raap vast. Vernomen wordt nog dat in Temse, en ook door Henk Cruyssaert te realizeren, een toeristisch souvenir met veel folkloristische charme zou worden uitgebracht: een azijn- pot of zo, voorstellende de azijnzekers (spotnaam voor de Temsenaren, «tegenhanger» van de Sint-Niklase olieze- kers). w.V. O.l.v. de Sint-Niklase VTB-vertegenwoordiger Herman Cole plant men vanuit de Wase hoofdstad een reis naar de Sint-Nildase zusterstad Lucca en omgeving. In Lucca zelf zijn zeven overnachtingen voorzien. De reis wordt per trein en bus ondernomen. Pisa, Firenze, enz. worden ook bezocht. De reissom bedraagt zowat 15.000 of 19.000 frank per persoon, afhankelijk van de formule waarvoor gekozen wordt. Men kan kontakt opnemen met o.m. het VTB-kantoor in Sint- Niklaas aan de Kokkelbeekstraat 7. (WV) Woensdag 30 oktober om 11 u. wordt een Wase delegatie bij de paus ontvangen. Het gaat om een gezèmcnlijke ontvangst, .d.w.z. dat ook andere groeperingen dan bij de paus in Rome in audiëntie zullen worden ontvangen. Wavcctro, dat is de bij het NCMV aangesloten vereniging van verkopers van elektrische en huishoudtoestellen in het Waasland, onderneemt van 26 tot 31 oktober een (twee jaarlijkse) reis naar Italië. Men doet o.m. de Sint-Niklase zusterstad Lucca aan, bezoekt ook Firenze en Rome. Er zijn, buiten de ontvangst bij dc paus, nog enkele min of meer officiële recepties voorzien. Hoewel het om een door Wavectro te organizeren trip gaat mogen ook knderen meereizen, zélfs journalisten. Toch wil men het gezelschap beperkt houden tot 44 mensen, die zich per vliegtuig Italiëwaarts zullen spoeden.

De Voorpost | 1985 | | pagina 23