Middeleeuwse reuzenommegang van devote processie tot folkloristische happening van formaat Rechtlijnigheid, trouw, volksverbondenheid Stekene straks met wit-zwart-roodbestuur? Einde vakantiewerking bij Jeugdatelier Berlare Super-Sinterklaasfeest in Sint-Niklaas Nieuwe dienstverlening voor bejaarden bij OCMW- Sint-Niklaas Vlaamse televisie maakt opnamen in Dendermonde 4 - 23.8.1985 - De Voorpost Het is nooit te vroeg om zo'n zaken te melden: maandag 11 november (Wapenstilstandsdag) wordt op initiatief van het Sint-Niklase stadsbestuur in de stadzalen aan de Leopold U-laan een groots Sinterklaasfeest georgani- zeerd. Een goochelaar, poppenspel, turnen met Kracht en Geduld... Dat zijn ingrediënten voor deze eersteling. De manifestatie zal worden geregisseerd door Willy De Greef, die overigens tijdens de komende weken en maanden op diverse toneelfronten aktief is. (WV) Het dienstencentrum zoals het nu zal opstarten vanuit het rustoord in Sint-Niklaas heeft als eerste doel, bejaarden uit hun isolement te halen. Het impliceert tegelijkertijd een streven om bejaarden, kansarmen en anders-validen in hun onmiddellijke omgeving aanvullende hulp te ver strekken en dit door voorzieningen en tegemoetkomingen uit te bouwen zowel als het doorspoelen van informatie en advies. Uiteindelijk heeft het dienstencentrum ook een doorstromingsfunktie van vragen naar een hoger beleids orgaan. In september starten een aantal diensten voor bejaarden. Zo zullen bejaarden elke werkdag om 12.30 u. een warme maaltijd kunnen nuttigen in het rustoord van het OCMW- Sint-Niklaas. Men kan zich hiervoor van tevoren laten inschrijven vanaf 2 september op de dienst dienstencen trum (OCMW) De maaltijden kosten 100 F, en in dat bedrag is een konsumptic begrepen. Van llu. tot 12u. kan men een stortbad nemen in het rustoord. Dit is bedoeld voor al diegenen die thuis niet over een douche of bad beschik ken. De kostprijs bedraagt 20 F en men moet zelf zeep, shampoo, washandje en handdoek meebrengen. Voor de mensen die gebruik maken van de warme maaltijden en/of het stortbad en voor de bejaarden van het rustoord zelf wordt een lees- en informatiehoek geïnstal leerd. Hier kan men kranten en tijdschriften vinden alsook een dokumcntatiecentrum voor de bejaarden, de bezoe kers en het personeel. Iedereen die iemand kent of weet uit zijn omgeving die een beroep wil doen op onze dienst, kan kontakt opnemen via telefoonnummer 03/776.69.11, toestel 1181. Al diegenen die ideëen of voorstellen hebben in verband met aktivitcitcn waar het dienstencentrum een belangrijke rol in kan spelen, kan die kwijt via bovenvermeld tele foonnummer. Nelly Maes over dokter De Paep Wanneer een boom plots wordt geveld wordt het land schap nooit meer hetzelfde. Na de dood van dokter Gerard De Paep zal in het Land van Waas een leemte blijven, want een tijdperk is voorbij. Met hem verdween de laatste voorman van een grote generatie in onze streek. Bij dit afscheid past ontzag en dankbaarheid. Hoewel zijn schitterende doktersloopbaan en zijn politie ke werk in het kader van de Vlaamse beweging beide onafscheidelijke facetten vormen van zijn merkwaardige en lange loopbaan, laat ik het aan meer bevoegden over om over de geneesheer-chirurg te schrijven. Ik wil vooral de Vlaamse voorman gedenken. Reeds van in zijn jeugd was de talentrijke landbouwers zoon geroepen om meer dan een veelbelovend dokter te worden. Hij nam aktief deel aan de strijd voor de vernederlandsing van de Gentse universiteit en behoorde tot de jonge studenten die niet aarzelden in te schrijven toen deze vernederlandsing tijdens de eerste wereldoorlog door het militair bestuur werd doorgevoerd. Deze opstan dige daad werd hem na de oorlog niet in dank afgenomen toen de Belgische staat de Gentse universiteit opnieuw franstalig maakte en de ex-gandavences in hun toekomst trachtte te fnuiken. Maar Gerard De Paep promoveerde tóch. Hij werd dokter en bleef Vlaamsgezind. Hij heeft niet geaarzeld ook in de woeligste jaren aktief deel te nemen aan de Vlaamse strijd. In 1929 wordt hij als nationalist verkozen in de provincie raad van Oost-Vlaanderen, samen met zeven andere leden van de Christene Volkspartij die uit de vroegere Frontpar tij was voortgekomen. Bij een politieke krisis in de provincieraad wordt de deputatie in de minderheid gesteld. Met dokter De Paep krijgen de Wase nationalisten voor het eerst een bestendig afgevaardigde in Oost-Vlaande ren. Hij was tot dusver ook de enige. Met dokter De Paep komen de nationalisten op bij de gemeenteverkiezingen in Beveren. Zijn strijd tegen de lokale feodaliteiten werd hem door het plaatselijke esta blishment niet in dank afgenomen. In 1939 is hij lijsttrekker voor de senaat voor het VNV en opvolger voor de kamer. In Beveren haalt deze lijst 27,77% van de stemmen. Na de Duitse inval in mei '40 vluchten vele politici naar Frankrijk. Dr. De Paep blijft op zijn post als dokter en als politiek verantwoordelijke. Voor duizenden streekgeno ten maakt hij het leven in oorlogstijd draaglijker. Toch wordt hij slachtoffer van de genadeloze repressie. Hij vertoeft in de gevangenis te Gent wanneer Vindevogel wordt terechtgesteld. Ettelijke keren hebben wij het verhaal over de afschuwelijke moord uit zijn mond gehoord. Hij is gestorven zonder dat de Belgische staat hem amnestie verleend heeft. Maar het herstel van het onrecht is wel in de harten en door de stem van het volk gebeurd. Als dokter Gerard De Paep in 1965 lijstaanvoerder is voor de Senaat op de Volksunielijst is dit voor hem persoonlijk een triomfantelijke terugkeer in de politiek. Samen met Maurits Coppieters bewerkt hij de definitieve doorbraak van de Volksunie, een «politieke aardbeving» in het Land van Waas, dixit Bert De Cock. Zijn terugkeer op de politieke scène valt samen met dramatische gebeurtenissen in het Land van Waas. De plannen voor de expansie van de haven van Antwerpen vormen een doodsbedreiging voor de Wase polders. De landbouwerszoon Gerard De Paep is in zijn hart altijd een boer gebleven. Hij betoogt met de boeren en helpt hem in de organisatie van hun verzet. Zijn streek en zijn mensen zullen zijn hoofdbekommernis blijven gedurende gans zijn politieke loopbaan. Terecht kan hij in 1968 op een meeting te Stekene verklaren: «Ik heb geen program. Ik bén mijn program». Zijn rechtlijnigheid, zijn trouw en zijn volksverbonden heid blijft een voorbeeld na zijn dood. Wij zijn hem dankbaar om de grote diensten die hij aan onze gemeenschap heeft bewezen als mens, als dokter en als grondlegger van een vrij Vlaanderen. Nelly Maes, senator gemeenteraadsverkiezingen voor te bereiden. Om er sa men met de jonge elementen die er ongetwijfeld zijn een degelijke lijst samen te stellen. En dat moet mogelijk zijn te Stekenealdus Pros Matthys. Of het uitsluitend om jonge mensenuit de huidige SP- Stekene zat gaan, kwamen we voorlopig niet te welen. Wel wordt hier en daar gefluisterd en dan belanden we dus terug bij de rubriek «geruchten» dat sommigen de plaats zouden moeten ruimen voor al-dan-niet «Doorbraak'fi guren. Wat al vele maanden als «gerucht» de ronde doet, wat we al méér dan een half jaar geleden in De Voorpost schreven, is niet langer een gerucht of veronderstelling: het is een vaststaand feit dat senator Pros Matthys Sint-Niklaas ver laat om zich in Stekene te gaan vestigen. In een vraagge sprek met het SP-ledenblad Voor Allen stelt de SP-senator inderdaad dat hij de bedoeling heeft om z'n politieke loopbaan af te sluiten in Stekene. De geruchten waarvan we melding maakten eindigden vaak op de bedenking dat de heer Matthys «binnen de kortste keren wel eens de nieuwe burgemeester van Stekene zou kunnen worden». Hij zou, gezien zijn positie, een échte verzoeningsopdracht aankunnen en vermits de SP na de laatste gemeenteraadsverkiezingen van 1 naar 3 zetels is gestegen.Maar dal zijn voorlopig maar veronderstel lingen. Sommigen maar dat zijn ongetwijfeld kwatongen fluisteren zelfs dat Pros Matthys reeds volgend jaar burgemeester van Stekene zou worden. Daarmee zouden meteen alle problemen rond de burgemeesterswissel worden opgelost», wordt er dan veelbetekenend aan toe gevoegd. We laten deze veronderstellingen echter voor wat ze waard zijn. Feit is echter dat ook Pros Matthys al heeft stilgestaan bij de mogelijkheid dat hij «ooit» burgemeester van Stekene zou kunnen worden. Hij meent echter dal de toekomst dit zal moeten uitwijzen én dat de kiezer van Stekene zich daar over moet uitspreken. Mijn enige betrachting is» aldus de heer Matthys», dat wij in Stekene de doorbraak zullen kunnen bewerkstelligen. Wanneer de kiezer van oordeel is dat de SP moet betrokken worden in het beleid, dan zal ik mijn verantwoordelijkheid opnemen in welke funktie dan ook». Degelijke lijst Pros Matthys zal zich te Stekene vestigen «ergens» in de Hellestraat, waar hij een tweede verblijf of is dat ondertussen reeds z'n eerste? heeft. Hij is zinnens tn december 1985 z'n ontslag te geven in de Sint-Niklase gemeenteraad, waar hij waarschijnlijk zal worden opge volgd door Robert De Greyt, een specialist inzake lokale verkeersproblematiek. Hij heeft in Stekene da nog volle drie jaar om de volgende Nóg een vrouw... Samen met «de veranderingente Stekene met de jaarwisse ling Arnoud Heyse wordt burgemeester en Omer Boey- kens eerste schepen zou ook de Stekense SP-afvaardiging in de gemeenteraad worden gewijzigd. De moeilijkheden in de Stekense SP-afdeling zouden daar hebben we die geruchten weer!) gedeeltelijk te wijten zijn geweest aan die eventuele wijzigingen. Men herinnert zich ongetwijfeld nog dat kopmanPaul Noens zelfs zijn ontslag als frakueleider van de Stekense SP indiende bij de federatie Sint-Niklaas. Ontslag dat niet in dank werd aanvaard en zelfs werd geweigerd. Na het ontslag van Wilfried De Saegher kwam August Denolf als derde SP'er in de Stekense gemeenteraad. Blijkbaar was dat niet naar ieders zin. Vandaar de moeilijk heden? Ergens hoorde ik namelijk vertellen dat «Gustje, ondanks zijn gevorderde leeftijd, zijn zetel in de gemeente raad nog mag blijven verwarmen, zonder daarbij veel lawaai te maken tijdens z'n tussenkomsten...». Nu wordt Denolf vervangen. Door het «spel van overdrachten» (van stemmen na de gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober 1982is Carine Van Steirteghem de opvolgster van August Denolf. Me vrouw Van Steirteghem stond op de vijfde plaats van de SP- lijsl en verzamelde 48 stemmen. Alweereen vrouw in de Stekense gemeenteraad. Vanaf 1986 zetelen dus liefst vier dames in de Stekense gemeenteraad: Christiane Persoon - De Saegher (SVP-schepen), Myriam Hollaert (GeBe), Marie-Jeanne Gijsel (GeBe) en nieuwelinge Carine Van Steirteghem (SP) dus. Gremar Voor het Berlaarse Jeugdatelier zit de 'grote vakantie'-werking er weer op. Martha Tackacrt en haar medewerkers hebben het dc dc jongste weken weer heel druk gehad. In juli schreven zich 48 kinderen in en in augustus bereikte men net niet de 100. De leeftijd varieerde tussen 3 en 13 jaar. Meestal gebeurden de aktiviteiten per leeftijdsgroep, maar soms organiseerde men ook dagen waarbij de jongsten en de oudsten dienden samen te werken. De hoofdaktiviteit deze maand was wel het bezoek aan Wachtebeke. Hiervoor kreeg de groep wel de hulp van enkele bereidwillige moeders. Geen jeugdbeweging Het jeugdatelier heeft zich wel al een vaste plaats ver overd, naast de jeugdbewe gingen. «Er zijn wel een aantal verschillende met de jeugdbewegingen», zegt Martha Tackaert, «Bij ons ligt er meer nadruk op ma nuele expressie. Wij wer ken ook alleen tijdens de schoolvakanties, maar dan wel gehele dagen van maandag tot vrijdag, ter wijl jeugdbewegingen, be halve het kamp dan, enkel op zondagnamiddag sa menkomen. Onze werking is ook gemengd, wat in de Berlaarse jeugdbewegin gen nog bijna niet ge beurt». Opleiding De begeleiders, tussen 16 en 21 jaar oud, kunnen re gelmatig deelnemen aan kursussen. «Meestal ge beurt dat in Dworp en dat komt wel duur uit. Wij denken er dan ook sterk aan om eens zo een kursus in Berlare te organiseren. Hiervoor moet op de ge meente toch genoeg inte resse zijn». De begeleid(st)ers worden meestal 'gerekruteerd' uit vroege deelne(e)m(st)ers. De oudsten worden soms eens ingeschakeld bij het organiseren. Zo hebben er al velen de smaak te pak ken gekregen. De groep werkt nu met 8 vaste men sen en 2 die regelmatig ko men helpen. Al 10 jaar Martha is aan haar 10* werkjaar bezig. Toch heeft zij nog steeds dezelfde in zet als in het begin. Het leeftijdsverschil met haar 'helpers' is tot nu geen pro bleem geweest. «Ik pas me wel aan de jeugd aan» zegt ze zelf, «Het komt er voor al op aan hen te tonen dat men hen vertrouwt». Hoe wel ze beweert dat iemand anders gerust haart plaats mag innemenen, mag men gerust aannemen dat zij ook dan nauw bij de wer king betrokken zal blijven. Het jeugdatelier zit nu in de lokalen van de oude ge meenteschool. «Eigenlijk is dit een ideale plaats: het is er tamelijk afgesloten en de bomen zorgen voor scha duw bij hete zomerdagen. Zo een plaats zullen we wel niet meer vinden. Ander zijds hebben we wel wat last van vernielingen. Het gebeurt regelmatig dat, vooral kinderen, hier 's avonds op de speelplaats komen en de sloten en ven sters stuk maken». Doordat het Kultureel Centrum de speelplaats zal toebouwen, zal het jeugd atelier hoogstwaarschijn lijk moeten verhuizen. «Er is ons hierover nog niets gezegd, maar we zullen wel een ander lokaal krijgen», hoopt Maria. Naar een school gaan met het atelier wil ze niet, om dat ze vreest dat zo ver schillende kinderen zullen tegengehouden worden? «Nu komen er kinderen van ouders met alle moge lijke overtuigingen, en dat willen we zo houden. In vele gemeenten wordt het jeugdatelier zelfs gemeen telijk georganiseerd om de pluraliteit te kunnen be houden». Toekomst Over de toekomst moet het Jeugdatelier zich allicht geen zorgen maken. Het enthousiasme van de men sen die er achter zitten is zeker groot genoeg om de werking nog lang nieuwe impulsen te geven. Finan cieel is het misschien niet altijd zo breed, «knutsel materiaal is ongelooflijk duur geworden», maar de groep redt het wel. En re gelmatig komt er wel een van de kinderen met een doos oude kleren, «oms ons te verkleden, leidster», en kinderen hebben soms aan eenvoudige dingen ge noeg om hun kreativiteit bot te vieren. En daar draagt het Jeugdatelier ze ker toe bij. N.K. Middelkerke-Lokeren-Sint-Niklaas. Oost-Vlaanderen hoven in de finale van de Baccara- beker. In de jury voor deze zangwedstrijd zetelden o.m. Sint-Niklazenaar Willy Hermans (rechts) en Lokeraar Jos Baudewijn (dw) Belsele (Sint-Niklaas). In de smalle Moorthelhoekstraat botsten de auto's bestuurd door Dirk Vermeulen enerzijds en Lucie Dhondt anderzijds frontaal. Het dochtertje Sof ie Duportail van Lucie Dhondt werd met zware verwondingen naar het Gentse akademisch ziekenhuis overgebracht, (dw) Vervolg van blz. 1 In 1977 dacht men bievoorbeeld aan de streekgastronomie en werd de praalwagen van het «Dendermonds Kopvlees» in gevoerd. In 1978, bij gelegen heid van de 90e verjaardag van het bezoek aan de stad van Sir Polydoor De Keyzer, een ge boren Dendermondenaar die Lord Mayor van Londen werd, wijdde men een passend tafe reel aan deze gebeurtenis. In 1978 knoopte men aan met de rijke legendenschat die van Dendermonde een zo boeien de stad maakt Dc Hellewagcn bewoog mysterieus in de stoet. In 1980 kregen de reuzen een nieuwe kledij en ging alle aan dacht naar dc Dendermondse spotnamen. Het publiek werd duidelijk gemaakt wat knap tanden. kopvleesfretters, ma keleters en flauzemakers bete kenden. Daarbij kwam nog de praalwagen 't Schipken, een aparte attraktie in de stoet. In 1983 vierde men de verjaar dag van 750 jaar stadskeure. Men bracht dan ook passend hulde aan Robrecht van Be- thune en zijn gevolg. Drie praalwagens Dit jaar worden voor het eerst drie praalwagens ingelast. Naast de «Hellewagen» en de traditionele, fel gewaardeerde «Kopvleeswagen», loopt nu ook de monumentale praalwa gen «verdrinking van het Ros Beiaard» mee. De WV wil hiermee de Ros Beiaardom megang van tien jaar geleden in herinnering brengen. Daar naast gaat men ook biezondere aandacht besteden aan het stijlvol optreden van de figu ranten Voor niet minder dan vier Dr. Gerard De Paep (zit tend, tweede van rechts) tij dens een onlangs in het kol lege van Sint-Niklaas ge houden oudleerlingendag (archieffoto). Dendermonde. De reuzen dansen weer in de centrum straten (arch) groepen werden spiksplinter nieuwe kostumes gemaakt door kostumier Baeycns uit Antwerpen. De reuzen Mars, Indiaan en Goliath, zoals elk jaar met veel liefde en vaardig heid gedragen door de pijnders onder leiding van Romain Wa terschoot, zullen dit jaar tradi tioneel omringd worden door een zeshonderdtal piekfijn ge kostumeerde figuranten, zodat het geheel weer een folkloristi sche happening van formaat wordt. Vermits meer dan 600 figuran ten aan de ommegang deelne men, betekent dit dat men heel wat verenigingen moet aan spreken voor medewerking. Dit jaar zijn dat de harmonie Vandemcuïcbroucke, de har monie De Eendracht, de fanfa re Sint-Cecilia, de drumfanfare Boemerang, de KWB Grem- bergen, KWB-KAV Dcnder- monde-centrum, Pallieters Moerzeke-Kastel, dc Zandrui ters, KLJ Baasrode, WKB Reynout, Turnkring Morgen rood. KSA Sint-Arnoud, KSA Sint-Jan-Bcrchmans, Chiro Kreale, Ontmoetingscentrum Snuffel, toneelvereniging Speels Podium en natuurlijk de pijnders. Daarnaast stapt er een peloton «hellebaardiers» mee op om de stoet zo ordentelijk mogelijk te laten verlopen. Zij zullen ook tijdens dc apoteose de orde handhaven. Praktische gegevens De ommegang vertrekt om 20.00 uur en wordt gevormd aan dc Gentsesteenweg. Dai na gaat men via dc Kcrkstral Beurzestraat, Emiel Winckellaan, Ridderstrai Grote Markt, Justitiepleii Franz Courtcnstraat, Bogacn straat, Oude Vest, Brussels straat. Heldenplein, Nijvt heidsstraat. Lindanusstraa Leopold II laan, Brussels* straat, Vlasmarkt, Grol Markt en Kerkstraat waar reuzen om 22.00 uur danst als apoteose aan het Onze Lit ve Vrouwekcrkplein. 22.15 uur wordt in de Kcrl straat een vuurwerk afgesti ken, waarna de reuzen in stoi naar de vismijn worden gedn gen, waar dc Dendermonde naars met betraande ogen ai scheid nemen van Mars, Go liath en Indiaan.

De Voorpost | 1985 | | pagina 4