Een smid in Vrasene, een koperdrijver in Melsele Op 24-25 augustus moét het in Waas geschieden, dank zij u, de horeca en de ambachtslieden lie uw op het «Ambachtelijk weekend» in Waas en daarin kan mén dus beter en 25 augustus. 'drijven'. Koperdrijven is niet Luc VAN BROECK De Voorpost - 23.8.1985 - 5 Tocht der tienduizend Zoals al eerder in De Voorpost aangestipt wordt tijdens dat wondere weekend alom in Waas fameus feestgevierd. Markten, kermissen, happenings, tentoonstellingen, van Eksaarde tot Beveren voorbij, nu eens op tropische en dan weer op Chinese wijze. Veelal echter gaat het om lokaal getinte manifestaties, die als het ware gedijen in de marge van dat ene regionale evenement: het nu al zésde Wase 'ambachtelijk weekend'. Tientallen exposanten, kunstenaars, middenstanders doen opnieuw een ferme duit in het zakje. En vele duizenden belangstellenden komen dan langs in een of ander atelier, proeven van regionale lekkernijen, geven hun ogen de kost. Tienduizend kijklustigen, in die buurt moet het bezoekersaantal van vorig jaar gelegen hebben; het is een schatting, want exakte cijfers kan je moeilijk plakken op dat soort globaal-toestand, daarvoor gaat het er te spontaan, te kreatief toe. De verschillende plaatselijke VW's van 't Land van Waas (Sint-Niklaas, Beveren, Lokeren, Temse, Waasmunster, Kruibeke-Rupelmonde, Doel, enz.) zetten in elk geval hun beste beentje voor met het oog op het welslagen van het 'ambachtelijk weekend'. En de overkoepelende VW-Land van Waas koördineert en stimuleert dat allemaal. Danig veel vergaderingen hebben VVV-voorzitter van Waas Staf Van Daele, ondervoorzitters Julienne Van Acker en Marcel De Meyer en hun medewerkers erop zitten, ontzettend hard werd er gewerkt, van atelier tot café. bij de horeca en in de musea. Het kan nog moeilijk mislukken, zélfs niet als het weer wat zou tegenvallen. Want als het regent dan kan je nog altijd 'onderduiken' in een of ander kasteel, bij een of andere kunstenaar. Walburg en Blauwendael Knus wordt het dus tijdens die twee dagen. Vier autoroutes werden uitgestippeld. Eén: vanuit Sint-Niklaas naar Doel-Vrasene toe. Twéé: Sint-Niklaas als startplek opnieuw en zo richting Temse-Kruibeke. Drié: rondom Sint-Niklaas, met o.m. Waasmunster-Tielrode erbij. Vier: van Lokeren via Stekene naar Belsele. Twee kastelen fungeren als epicentra voor dit 'ambachtelijk weekend'. Behalve Walburg in Sint-Niklaas werd deze keer ook Blauwendael-Waasmunster ingeschakeld. Op beide plekken kan je streekgerechten proeven en ambachtslieden aan het werk zien. En dan is er het Beverse kasteel Cortewalle, waar niet alleen gekantklost wordt maar ook een 'Chinees weekend' wordt georganizeerd (dit dan in de marge van de Beverse Feesten). En als je van rustpunt naar atelier rijdt of kuiert moet je, terloops, oog hebben voor het landschappelijke of monumentale schoon in dit gewest. Het is immers niet omdat sommige aspekten voor de gelegenheid extra worden geaksentueerd dat de andere niet het bekijken waard zouden zijn. Kijk dus, kies, hoor en zie, doe ervaringen op. Het is verrijkend. Waas «ambachtelijk weekendMonica Van de Putte, kunstenares uit Daknam, is opnieuw van de partij op 24-25 oogst. Ook in het stemmige Durme- dorpje is er die dagen heel wat te doen (archieffoto) Waas «ambachtelijk weekend». In de buurt van Groenendijk (Meerdonk-Sint-Gillis) kom je, ook op 24-25 augustus, schaapherder Luc Van Roeyen en z'n kudde tegen (Iv) Adressen Hierna vind je overigens een overzichtje van de ambachtslui en horeca-instellingen die hun medewerking verlenen aan het weekendprogramma van 24-25 augustus. Ze werden per fusiegemeente gerubriceerd. Beveren. In de kerngemeente Beveren zelf kasteel Cortewalle, waar het heemmuseum en de kantschool gehuisvest zijn en waar Juliette Audenaert-Moorthamer koorden vlecht. In Scheldedorpje Doel restaurant 't Paviljoentje aan de Scheldemolenstraat 4. In Haasdonk aan de Perstraat 33 mosterdfabriek De Kroon van Marcel Moordgat. In Kieldrecht toont Karei Feyen aan de Sint-Engelbertusstraat 6 z'n schaapsstal (gehucht Prosperpolder), is kunstsmid Karei Snoeck aan het werk in de Merodestraat 54 en pelt Rosita Van Vlierberghe garnalen aan de Sportpleinstraat 23. Met kopergraveur Benjamin Oelbrandt uit de Keizer Karelstraat 53 in Melsele en smid Bert Goemaere van Klein Laar 44 in Vrasene ging onze medewerker Luc Van Broeck praten, beiden treden me dunkt voor het eerst aan tijdens het 'ambachtelijk' weekend. Kruibeke. Gratis melk en botermelk kan je proeven in de Hollebeekhoeve aan de Hondenstraat 24. Kruibeke is méér dan een ommetje waard voor wie respekt weet op te brengen voor de wijze waarop oude hoeven in ere worden gehouden of gerenoveerd. O.m. het Davidsfonds spande zich terdege in voor het boerderijenbestand en stippelde een hoevenroute uit in Kruibeke. Lokeren. In de kerngemeente zelf kan je in restaurant La Barakka aan het Kerkplein 1 paardeworst en vlaaien proeven, tegen een schappelijke vergoeding. In het heemmuseum aan de Grote Kaai 3, in het centrum van Lokeren, demonstreert Benoit Baeyens hoe z'n handdrukpers vroeger mooi drukwerk afleverde en zijn kantklossters Simonne Coppieters en Simonne De Maesschalck aktief. Deelgemeente Eksaarde beleeft die dagen een feestroes van jewelste (Gzoarse Feesten), maar dat mag je niet beletten, eens bij koffiebranderij Estrella op Eksaardedorp 78 langs te lopen. Het knusse Daknam doet traditiegetrouw dapper mee aan dit 'ambachtelijk weekend' en rond de kerktoren daar zijn het kunstenaarspaar Gustaaf Noppe-Monica Van de Putte artistiek aan de slag (Daknamdorp 26) en doen ook Bertha De Backer-Cools, spinster, en Annie De Backer, kantklosster, volop mee. Waas «ambachtelijk weekend». Kasteel Walburg wordt opnieuw één van de pleisterplekken. Géén paardekoets- ritjes ditmaal, wel kantklossen en lekker eten daar in hartje Sint-Niklaas (archieffoto) Sint-Gillis. Aan de Kronenhoekstraat 8, in het centrum van kerngemeente Sint-Gillis, bevindt zich het lokaal van volkskunstgroep Drieske Nijpers; spinnen, weven, kantklossen én uit het goeie vaatje tappen en tammeletten serveren doet men in Den Eirentrapper. Nog in Sint-Gillis hoedt herder Luc Van Roeyen z'n schaapjes aan de Groenendijkstraat (nabij de expressroute). In Meerdonk, aan de Margrietstraat 72, is houtsnijder Roger Van den Branden alweer van de partij. Sint-Pauwels: aan de Beekstraat 10 staat de plaatselijke reus, de Roomanmolen, en mulder Guy Suy maalt niet om een bezoeker meer; de Sint- Vincentstichting schenkt ambachtelijk bier en laat vruchtenwijn proeven. Aan de Grouwesteenstraat 11 herinnert taverne Grouwesteen aan een oude heerlijkheid, je moet beslist eens gaan kijken en proeven. Sint-Niklaas. De kerngemeente Sint-Niklaas allereerst. Keus te over hier. Kasteel Walburg (Parklaan- Walburgstraat) prezenteert heerlijke gerechten en de innerlijke mens versterken kan je ook in restaurant- tearoom Bridge, Stationsstraat 68; in restaurant De Arend, OLVrouwplein 8; taverne-restaurant De Brokkelinck aan rekreatieoord De Ster; café-taverne-restaurant De Witte Molen in de Gladiolenstraat 2; en in het orgelmuseum aan het Oostjachtpark 15 (nabij de E3-autoweg). Karei Colman woont Dendermondsesteen- weg 167 en snijdt koekeplanken uit, Jean-Marie Desseaux weeft tapijten in de Ankerstraat 111, beeldhouwer André De Smedt werkt aan de Passtraat 362 en Bruno De Smedt aan de Galgstraat 15. In de Witte Molen (Priesteragiewijk, bij Don Boscokerk) heeft molenaar Cyriel Van Geertsom een vaste stek en slaat Gerda Moorthamer-Bursens haar tenten op, zij maakt poppen. Edelsmeedwerk bekijken bij Jef Pattyn aan de Stationsstraat 67 en bijtjes horen zoemen bij imker Mare Nicque aan de Iepenstraat 92 (nabij Klapperbeek straat). In de Zamanstraat wordt in het museum door de handwerkateliers telkenjare veel kreativiteit aan de dag gelegd, de handwerkateliers spelen ditmaal op verplaatsing in kasteel Walburg. Nog in de Zamanstraat, nr. 31, woont keramieker Lucien Tinck in boetiek Evergreen. Aan de Kalkstraat 84 beschikt Julien Suy nog over een drukpers uit ongeveer 1820. De Sint-Niklase deelgemeente Belsele heeft drie pleisterplekken tijden^ dat weekend: ga in de Witte Hoeve, Valk 45, kijken hoe men boter bereidt; rij door naar het centrum van Belsele en hou halt bij kunstsmid Jules Rossaert aan de Rozenlaan 38; en las bij 't Rozenhofke, restaurant aan de Patershoek 81 (grens Sint-Pauwels) een rustpauze in. Op naar Sinaai, voor b.v. een konijnlunch in taverne-restaurant Keysershof aan de Moervaart (grens Eksaarde). In Nieuwkerken stoppen aan Ster 64, waar kunstgalerij Artistiek is gevestigd en Dirk Maris, Eric Andries, Albert Lentacker en Marcel Ysewijn hun talenten ontplooien. Stekene. Restaurant 't Oud Gelaag vind je aan de Nieuwstraat 66b en stelt je in staat, na te mijmeren over het steenbakkersambacht dat Stekene ooit wijd en zijd vermaardheid opleverde. Nabij de expressweg, aan de Heistraat 80, beoefenen Emmeric en Omer Calle nog die andere memorabele 'Stekense' stiel, het bewerken van vlas. Kemzeke biedt een aparte attraktie, m.n. de siertuin van Athy Kayser-Maas aan de Voorthoekstraat 65. Nog in Kemzeke, aan de grens met Nederland en in het vroegere 'Koningswoud', kruipt de jubilerende volkskunstgroep Reintje Vos zo nu en dan in z'n Vossenhol aan de Sint-Jansteenstraat 12: Annie De Maeyer klost kant, Magda Pieters weeft, Hilde Van Gaever bindt boeken, Eugène Van Goethem bindt bezems, Joris Van Nerum vlecht manden, Maria Verbruggen bereidt geitekaas terwijl de groep ook streekbieren, boekweitpannekoeken en kneukels op je bord tovert. In de omgeving van het Vossenhol kan je op de schaapjes van herder Alfons Vercruyssen 'vallen'. Temse. Paling is dé specialiteit van 't gul-gastronomisch Temse. Vier restaurants werken mee voor de gelegenheid: Bistro, Wilfordkaai 18; De Gulden Cop in een héél fraai pand aan de Kasteelstraat 1 (vlakbij het marktplein); het Palinghof aan de Hoogkamerstraat 246a (nabij de baan naar Sint-Niklaas); en het Palinghuis aan de Wilfordkaai 17. En dan zijn er nog hoefsmid Marcel De Corte, Eigenloo 53, en klompenmaker Marcel Vercauteren, Smesstraat 77. In Steendorp is de Gelaagstraat makkelijk te vinden, je zoekt gewoon de kerk op. Hier vind je, nr. 186, mandenmaker Karei Van Royen, en, nr. 163, de brouwerij Van Goethem (die het streekbier Cuvée de Bricqueville op de markt brengt). In deelgemeente Tielrode beoefenen Henk en Christiane Cruyssaert de kunst van .keramiek en pottenbakken. In deelgemeente Elversele leidt de Hof ter Elstlaan, schuin over de kerk, naar een nieuwe woonwijk nabij de Durme; hier werken Albert en Herman Van Mele (houtinleg) en Jan Van Mele (houtdraaien). Nog in Elversele, in de landelijke Moortelstraat, prezenteert restaurant Vinckenhof rijstpap of vla. Waasmunster. Kasteel Blauwendael is sedert een poos niet alleen het bestuurlijke, maar ook kulturele hart van Waasmunster. Hier kan je streekbieren en slijtpap proeven en wordt door Bertha Roels-Parijs ook witte spekulaas aangeboden. Nog in Blauwendael is de kantwerkklub van ter plekke aktief, tekent Robert Bogaert met de pen, maken Monique Buyse en Anne De Leenheer Zeelse naaldkant aan en drijft Edgard De Wilde koper. Naar Elversele toe vind je het stemmige Sombeke. In de schaduw van het Sint-Rochuskerkje borduurt Leona De Lamper (Sombekedries 26) en nabij de schandpaal, aan de Smoorstraat 11, toont keramieker los Van Gerven wat hij in z'n mars heeft. Als uit deze opsomming nu nog niet blijkt dat ze in 't Land van Waas danig bekommerd zijn om 't kulturele en ook gastronomische heil van de toerist dan weet ik er niks meer van. 24-25 augustus, Waas en ambachtelijk. Om raap en Reinaert in ere te houden. En om jezelf ook eens een extraatje, een uniek uitje te gunnen. Wouter VLOEBERGH oor het «Ambachtelijk Weekend», op 24 en 25 augustus, n er in het Waasland vier routes uitgestippeld. Route d trekt richting Beveren en belangstellenden zullen dan rechtkunnen bij Albert Goemaere aan het Klein Laar te rasene en bij Benjamin Oelbrand in de Keizer Karei- nat te Melsele. De ene is zijn leven lang smid geweest, lyamin Oelbrand houdt zich al een paar jaar bezig met iperdrljven. Albert Goemaere is van jongs- af smid geweest en de smidse bevindt zich nog in de staat waarin jaren geleden de laatste karwei werd uitgevoerd. Rom melig tot en met, maar in het kader van het «ambachtelijk weekend» heeft dat wellicht zijn charme. De smidse van Albert, 69 jaar, is al zeer oud. Alberts overgrootvader was al smid en die heeft op zijn beurt de smidse overgenomen. Elk dorp had tientallen jaren gele den wel zijn smid, maar het bedrijfje van vader en zoon Goemaere was uren in de ron de bekend om het vakwerk dat werd afgeleverd. «Naast het beslagen van paarden maakten we ook veel landbouwwerktui gen. Het smeden van wijm- messen was één van onze spe cialiteiten, maar we leverden ook bijlen, spaden en andere werktuigen af. Het was wel hard werken, maar er werd niet geklaagd. Vroeger was het immers normaal dat de zoon het bedrijf van vader voortzet te. 's Morgens waren we al om zes uur aan de slag en dat ging zo door tot acht, negen uur 's avonds. In de winter werden vooral landbouwmaterialen gesmeed, in de zomer deden we meer herstellingen aan landbouwwagens en zo. De smid moest toen alles kunnen». Maar met het beroep van smid ging het steeds meer bergaf. Het werk verminderde alarme rend en Albert heeft nog een aantal jaren aan de dokken gewerkt. «Ik was daar ook smid en stond in voor herstel lingen en onderhoud. In 1976 ben ik op pensioen gegaan, 'k Begon een beetje te sukkelen met de gezondheid, met de ademhaling vooral. Ik moet het nu rustig aan doen van de dokter. In de smidse werk ik nog nauwelijks, soms af en toe nog wat laswerk. Ik wissel dat dan af met enkele uurtjes in mijn groententilin. Te lang in deze stofferige ruimte zou er teveel aan zijn. Want gezond is het beroep van smid zeker niet. Vroeger, Vóór we elek trisch werkten, rpoetsen we de blaasbalg dan nóg met de hand bedienen. Stof en hitte, het viel niet mee», vertelt Albert. De geboren Vrasenaar is tot zijn veertiende naar school ge weest, maar om het smeden volledig onder de knie te krij gen heeft hij de hoefsmederij- school in Sint-Niklaas bezocht. Die school was gelegen aan het OLV-plein en de opleiding duurde dertig weken. «De les begon om 8 uur en duurde tot 's middags. Ik moest dan uiter aard vroeg vertrekken en alles gebeurde toen per fiets. We kregen daar ondermeer theo rie van een veearts over de poten van het paard, voor de rest was er veel praktijk». Albert voegt er nog aan toe: «Smid zijn is dus niet meteen gezond, maar mijn vader heeft tot zijn 85ste gewerkt. Hij is er uiteindelijk 94 geworden». Al le mogelijke werktuigen die een smid kan gebruiken zijn bij Albert Goemaere te bekij ken. «Ik heb aan de organisa toren nog gevraagd of ik de boel niet moest opruimen, maar dat hoefde niet». Koperdrqven In het Waasland is de 28-jarige Benjamin Oelbrandt één van de weinige die het koperdrij ven uitoefent. Er gaan weinig avonden voorbij zonder dat de geboren Beverenaar zich niet terugtrekt in zijn tot atelier omgevormde garage. «Koperdrijven is mijn hobby, maar ik ben er nog maar een drietal jaren mee bezig. Hono- ré Altruye, een oom van mij, heeft het me destijds geleerd. Die had het op zijn beurt opge stoken van zijn vader Henri en die man kon werkelijk èlies. Koperdrijven vraagt ook het gebruik van speciaal gereed schap, men moet dat zelf ma ken. Ik heb daarmee nauwe lijks problemen gehad, ik werk nu nog met het gereedschap van mijn grootvader». Maar wat verstaat men nu ei genlijk onder koperdrijven? Benjamin Oelbrand: «Het il lustreren van koper, daar komt het in feite in grote lijnen op neer. Vooral obussen worden veel gebruikt. Aan de hand van voorgemaakte tekeningen, die op de obus worden ge kleefd, wordt met fijne beitel tjes de figuur erin gehamerd. Men moet hierbij steeds de zelfde slag aanhouden. Wan neer die karwei is geklaard, is er nog géén reliëf te bespeu ren. Reliëf krijgen we pas wan neer de ruimte rond de teke ning met beiteltjes achteruit is gedrukt. Om op de obus te kunnen werken wordt die ge vuld met verhit lood, een zacht goedje dus waarop men kan 'drijven'. Indien men een har dere vloeistof zou gebruiken dan zou men de huls kapot slaan. Wanneer de tekening met reliëf en al klaar is, iaat men het lood er terug lang zaam uitvloeien». Als de huls eenmaal bewerkt is ziet dat voorwerp, ondermeer door het verhitten, er niet zo proper uit. Voor Benjamin Oelbrand is dat géén pro bleem: «De hulzen krijgen een bad met zoutzuur, nadien wor den ze in het water gedompeld en met een machine gepolierd. Ze blinken dan als nieuw». Volgens Benjamin kan ieder een die een beetje handig is het koperdrijven onder de knie krijgen. Er is ook verschil in het koper dat men gebruikt. Men kan kiezen tussen rood of geel koper. Rood koper heeft de eigenschap, zachter te zijn verschrikkelijk tijdrovend, veel hangt af vamde tekening of figuur wie men wil over brengen. «Lange lijnen en zo gaan vlug vooruit, voor korte streepjes en puntjes moet uit eraard veel langer worden ge beiteld». Is het nu geen probleem om nog aan obussen te geraken? Benjamin. «Voorlopig niet. In een stockhuis in Oostmalle ga ik me regelmatig bevoorraden, ook op sjacherbeurzen en rom melmarkten tik ik ai eens ge schikt materiaal op de kop». Wie het allemaal zelf eens wil bekijken kan mee tijdens het ambachtelijk weekend op 24 Smid Albert Goemaere uit Vrasene (Ivb) De raap. De Reinaert. Waser kan bezwaarlijk. Zeker niet op 24 en 25 augustus. Wase topdagen dan, lambachtelijke hoogdagen. In het teken van de raap, van de Reinaert. Maar beide zijn niet meer dan symbolen, [merktekens waarlangs toffe trajekten leiden. De vos en zijn kapriolen, da's voor een dag of tien nadien, in Sint-Niklaas. En de raap, dat was iets van eeuwen geleden, dan werd de rapenoogst hier geïntroduceerd. Hoewel: raapjes met ham, geglaceerde rapen, raapjes in witte saus, eendjes met raapjes, het zijn gerechten uit Waas die tijdens de ambachtelijke tweedaagse gepromoveerd worden. En: Reinaert himself is (naar verluidt en zo) op pad geweest in o.m. Belsele, Daknam en de omgeving van Kemzeke, waarlangs het ambachtelijke pad óók op 24 en 25 oogst kronkelt.

De Voorpost | 1985 | | pagina 5