cheldewijdingsfeesten in Doel Gezoarse Feesten: nog één weekend Kieldrecht Prosper-Polder aan zijn twintigste Polder- feesten toe Wetsvoorstel Nelly Maes over onteigende gronden op Wase Scheldeoever Dreigbrief voor Doel Waaslanders verongelukt omen emse. organisatoren van de Scheldewijdingsfeesten in Doel laken >ten het alweer voor elkaar gekregen: voor de elfde niigg; tr nu al zyn ze erin geslaagd om met een gevarieerd Tjgramma voor jong en oud duizenden dagjesmensen pr de kleinste deelgemeente van Beveren aan te trekken, na de middag 's zondags komt de maasa naar Doel w^Aezakt en is het vaak drummen voor een plaatsje by de aantrekkelyke aktiviteiten. De Scheldewijdingsfeesten kennen traditioneel op zater dag al een bescheiden aanloop met het «feest van de kapi teins». Jos Boudewijn, dit jaar ere-genodigde, heeft zijn komst naar Doel zo kort moge lijk gehouden. Zaterdagavond was er overigens minder be langstelling, er werden zo'n twintig jachten minder geteld. Zondag moest het dan alweer een topdag worden voor Doel. De weersomstandigheden wa ren gunstig, van de vele geno digden voor de ontvangst op het gemeentehuis hadden het er maar weinig laten afweten. Burgemeester Van der Aa was geflankeerd door een bijna voltallig schepenkollege en Antwerpen had schepen De Corte afgevaardigd. Die Ant werpse aanwezigheid was geen toeval. Voor de folkloristische stoet, die traditioneel het na middaggedeelte inluidt, waren de organisatoren erin geslaagd om de praalwagen De Walvis uitgeleend te krijgen. Tijdens toespraken van burgemeester Van der Aa en schepen De Corte werd gewezen op de nauwe banden tussen het Land van Waas en Antwerpen. Bei de sprekers waren er ook van overtuigd dat in goede ver standhouding het Linker- Scheldeoevergebied zo vlug als mogelijk rendabel moet wor den gemaakt. Inmiddels kwam in de straten van Doel het volksfeest volop op gang. Demonstraties van oude ambachten kennen nog wel belangstelling maar dat be gint toch wel af te nemen. Aan het pleintje voor de tot restau rant omgevormde parochie kring zorgde een akkordeon- fanfare voor de muzikale en sfeervolle omlijsting. De folkloristische stoet zette zich stipt op tijd in beweging en toen leek het er nog op dat de publieke belangstelling dit jaar flink wat minder was. Aan het haventje van Doel echter moesten we onze mening her zien. De feestelijkheden blij ven inderdaad een topper en aan de kade stonden honder den dagjesmensen op elkaar gepakt. Het officieel gezelschap ging aan boord van De Roerdomp, de vlootshow kon beginnen. Tien minuten eerder ai was een blusboot van Antwerpen begonnen met eentoch wel in drukwekkende demonstratie. De dubbeldekkers van de groep Lievens, waarvan vorig jaar één exemplaar een nood landing had moeten maken, waren in het luchtruim aktief met spektakulaire stunts. Val schermspringers deden er nog een spektakulaire schep bo venop. Rond het parkje waar ook het monument van de 125- Scheldewijding Doel. Een massa toeristen en belangstellenden voor de vlootshow op de stroom (Ivb) jarige Schippersgilde een plaatsje kreeg, bleef het er muzikaal toegaan. De akkor- deonfanfare werd afgelost door De Busskleppers uit Temse, een vaste waarde tij dens de feestelijkheden. Na de fakkeltocht stond nog één on derdeel op het feestprogram ma: een muzikale Scheldetap- toe die niet alleen de muziek liefhebbers aan hun trekken deed komen, maar bovenal bijdroeg tot een gezellige sfeer die de Scheldewijdingsfeesten steeds kenmerken. L.V.B. Mdewijding Doel. Zaterdagavond: ontvangst van de kapiteins op het vroegere meentehuis. Schepen Smet heeft een speciaal woord van dank voor de inrichters en xor eregast Jos Baudewijn (Iv) Toen men in de loop der jaren zeventig nog grootse plannen koesterd met de uitbreiding van de haven en de industrie van Antwerpen, werden er op Linkeroever in totaal 293 hektare landbouwgrond (die 41 hoeven omvat ten) onteigend met het oog op de realizering van die plannen. Ondertussen heeft de krisis een flinke domper gezet op die «uitgebreide dromen», zodat men nu al zeker weet dat 93 hektare d.w.z. 7 hoeven nooit gebruikt zullen worden voor havenuitbreiding of industrie. De resterende 200 hektare en 34 betrokken hoeven liggen nog wel in het havenuitbreidingsgebied, en kunnen dus even tueel nog gebruikt worden door de haven of de industrie, maar daarover is nog niets beslist. rdic üeldewijding Doel. Zaterdagavond: achter de Doelse fanfare Kunst en Vreugd stapten jachtkapiteins op (Iv) k Tot op de dag van vandaag worden de onteigende gronden en hoeven gebruikt door de «zittende» pachter of eigenaar- gebruiker. Ingeval van weder verkoop door de staat is het wenselijk dat de vroegere eige naar opnieuw in het bezit kan komen van de hoeve die hij is blijven onderhouden en van de grond die hij verder bewerkt heeft. Het zou immers on rechtvaardig zijn dat iemand die een hoger bod kan doen op die wijze de vruchten zou pluk ken van die jarenlange zorg voor hoeve en grond. Vroeger was er een wettelijke bepaling die voorzag in het recht van wederafstand ten voordele van de vroegere eige naar, namelijk: «Indien de voor werken van algemeen nut aangekochte gronden die be stemming niet krijgen, zal een volgens artikel 6, titel II van de wet van 8 maart 1810 aange duide wijze afgekondigd be richt de gronden doen kennen die het bestuur kan wederver kopen. Binnen drie maanden na die bekendmaking zijn de oude eigenaars die de eigend om van bedoelde gronden wil len terugkopen, op straf van vervallenverklaring, gehouden zulks te verklaren. Ingeval het bestuur dat bericht niet afkon digt, kunnen de oude eige naars of hun rechthebbenden de teruggave van die gronden vragen, en die teruggave zal in rechte worden bevolen op de verklaring van het bestuur dat ze niet meer bestemd zijn om te dienen voor de werken waarvoor ze werden aange kocht. De prijs van de terug te Nog nooit in elf jaar Scheldewijdingsfeesten hebben zoveel rijkswachters en BOB-ers het openluchtfeest in Doel meegemaakt. Vorige week was er bij de kerncentrale van Doel een dreigbrief binnengekomen en de ordedien sten wensten op alles voorbereid te zijn. Boven Doel cirkelde een rijkswachthelikopter, tussen Doel en Kiel- drecht waar de kommandopost was geïnstalleerd werden steeds maar rijkswachters aan- en afgevoerd. Over de afzender(s) en inhoud van de dreigbrief kon nergens informatie worden ingewonnen. De feestelijkheden zelf hebben nauwelijks hinder ondervonden, hoewel de dag jesmensen zich toch vragen begonnen te stellen over de vaak al te opvallende aanwezigheid van de ordediensten. De organisatoren waren vrijdag al op de hoogte van het voorval, maar tot zondagavond heeft niemand daarover een woord gelost. Men wenste niet onnodig onrust te zaaien. Zaterdag was er in elk geval al een verhoogde rijkswachtaanwezigheid, zondag kon het niet meer op. De Antwerpse praalwagen, die dag en nacht bewaakt moest worden, werd voor alle zekerheid niet op de terreinen van Doel I, II of III geparkeerd, wel op de werfparking van Doel IV. Het «paard van Troje-effekt» heeft hier allicht gespeeld. Raar is wel dat zondagavond nog het hele voorval door de rijkswacht van Sint-Niklaas werd ontkend. De meeste persmensen wisten toen echter al beter. L.V.B. bezorgen gronden wordt vast gesteld door de rechtbank van het gebied waar ze liggen, ten zij de eigenaar verkiest het bedrag van de vergoeding die hij ontvangen heeft terug te geven», aldus artikel 23 van de wet van 17 april 1835. Maar door de expansiewetge ving van 30 december 1970 werd voornoemd artikel 23 buiten werking gesteld, met name door de bepaling in arti kel 30 1, 4C lid. Senator Nelly Maes wilde dit recht van wederafstand ten voordele van de vroegere eige naar opnieuw mogelijk maken. Daarom diende ze een wets voorstel in dat de bepaling van de wet van 30 december 1970 opheft zodat artikel 23 van de wet van 17 april 1835 terug van kracht wordt. De eventuele goedkeuring van dit wetsvoorstel door kamer en senaat zal vanzelfsprekend en thousiast begroet worden door de tallozen die gedupeerd werd en door de onteige ningen. L.V. De Voorpost - 23.8.1985 - 7 ieldewijding Doel. Zondag: van oude ambachten kon men niet genoeg krijgen en voor vlasbewerkers b.v. was er ruime belangstelling (Ivb) gemeester Van der Aa van Beveren (Ivb) Twintig jaar lang Polderfeesten. Misschien geen reden om hoog van de toren te blazen omdat er in dit landeke wel meer organizaties zyn die de kaap van de twintig jaar hebben overschreden. Het wordt wel anders wanneer men weet dat deze feesten steunen op een geïsoleerde gemeen schap van om en by de 250 personen, van wie het merendeel bovendien nog de derde leeftijd heeft bereikt. Het wordt iets alledaags, allicht iets unieks. De Polderfeesten zijn er geko- jeugd van toen te horen kreeg men, omdat de plaatselijke en de oudere feestvierders kermis van de Prosperpoldcr haalden voor het lawaai hun werd afgeschaft. Daarbij neus op. Dat zou met de tijd kwam ook nog dat de laatste wei veranderen, in zoverre feestzaal haar deuren sloot en zeifs dat de nieuwe formule dat betekende dat de bevol- Van kermisvieren naar waarde king zich naar andere kon- werd geschat. Men diénde ook treien moest begeven om ver- ujt te kijken naar een grotere maak en plezier te vinden. tent en de feesten groeiden Dat was tegen de zin van enke- met de tent mee Dat was men le (toen nog) jonge mannen, zichzelf verplicht. Die besloten feesten te organi- jn 1966 was men al aan een zeren in een tent. Het begin tent waarin plaats was voor 300 van de Polderfeestcn. Al werd mensen en het feest werd over de tent maar een tentje van 12 drie avonden uitgesmeerd. Het op 8 meter. De allereerste dan- jaar daarop had men pech: een savond werd verzorgd met ei- feue rukwind zorgde ervoor gen materiaal: plaatjes uit de dat de tent in de bomen be- eigen koliektic Dat betekende landde. Feit dat zich voordeed dat men vooral muziek voor de de dag na de feesten. Slachtof fers waren er dus niet. Maar de spaarpot van de organizatoren werd wel een flink stuk lichter gemaakt. Bij de vijfde Polderfeesten trok men voor de eerste keer een heuse artiest aan. Die eer genoot Anja die toen nummer een stond op de hitlijsten met «De laatste dans». Het was het begin van een hele reeks be kende en minder bekende zan gers en zangeressen die in Kieldrecht langs kwamen. Dat stramien heeft men door heen de loop der jaren behou den. Het sukses is immers tel kens weer enorm groot. Programma Dit jaar starten de feesten op zaterdag 31 augustus om 15.00 uur met volksspelen voor de jeugd. Er wordt rond dat tijd stip ook een warme luchtbal lon opgelaten. Voor de lief hebbers: men kan ook een uit stapje maken met paard en wagen door de Prosperpolder. Om 21.00 uur is er het ope ningsbal met het showorkest Conny Neefs. Gastoptredens van Conny Neefs en de Neder landse dans- en zanggroep Maywood en Bluesette, de va ste begeleidingsgroep van Rob De Nijs en Benny Neyman, staan ook op het programma. Zondag 1 september om 15.00 uur muzikale happening en rondgang door de Kon. Har monie Sint-Cecilia te Kiel drecht en schieting in de feest tent op twee liggende wippen. Om 16.00 uur oplaten van ver schillende warme luchtballons. Maandag 2 september om 11.00 uur «Polderbal» in de feesttent met een optreden van «Eddy's Combo». Non stop programma tot 18.00 uur. Om 15.00 uur schieting op de lig gende wip bij Prosper De Wilde. Bestuur In 1965 waren Georges Van Doorselaer, Alfons Van den Berghe, Raymond Onghena, Etienne Gillis, Jerome De Wil de, Richard Lardinoit en Ge rard Volleman de basisleggers van de Polderfeesten. Maar gezien de snelle groei diende men het bestuur bestendig uit te breiden en in 1971 stonden volgende mannen aan het be wind: Georges Van Dorsse- laer, Raymond Onghena, Ge rard Volleman, Eddy Ver- cruyssen, Jerome De Wilde, Gerard D'Hooghe, Guido Lis, Etienne Gillis en Julien Buys- rogge. Na tien jaar Polderfeesten bleek dan weer dat het bestuur zo uitgebreid was, dat het in feite een eerder log orgaan was geworden. Men stelde dan ook een kernbestuur samen en tij dens een algemene vergade ring leidde dat tot volgend re sultaat: Voorzitter Georges Van Dorsselaer, ondervoorzit ter Raymond Onghena, sekre- taris Gerard D'Hooghe, pen ningmeester Etienne Gillis en kernlid Guido Lis. Dat bestuur doet het zo goed, dat er de voorbije tien jaar geen wijzi ging werd aangebracht. Steeds zorgt deze groep voor nieuwe en frisse ideeën, tot welzijn van de Polderfeesten en tot groot genoegen van de vele bezoekers. Scheldewijding Doel. Voor het eerst sedert elf jaar was er vanuit Antwerpen een officiële e€rs'e weekend van de Eksaardse Feesten zit er al op: vertegenwoordiging. Schepen De Corte van de metropool ziet u in gezelschap van het was mooi» innig mooi. Hoe kan het ook anders als het honderkoppige jeugdkomité dit jaar voor hun Europese avond als gastland Polen uitkoos? De aanleiding was tweeërlei: enerzijds was er veertig jaar Poolse bevrijding in Lokeren en omstreken, anderzyds het feit dat in Eksaarde nogal wat Polen wonen. Ze zaten dan ook verspreid over gans de rood-witversierde zaal: de mannen van de Poolse divisie die in Eksaarde, Lokcren, Sint- Niklaas en omstreken waren blyven hangen na de tweede wereldoorlog. Ze lieten zich, samen met de 250 andere gasten, de Poolse attrakties welgevallen: Poolse dans, Pools eten en (vooral?) de Poolse wodka lieten de avond doorlopen tot in de vroege uurtjes. Zaterdagnamiddag kwameh de tikkeltje teleurgesteld: de po- kleintjes aan hun trekken: het pulariteit van de groep over- gordijntje schoof open en Jan woekerde in de loop der jaren Klaasscn en zijn trawanten wel wat de authentieke reg- bocidcn tweehonderd enthou- gaeklanken. siaste kinderoogjes. Ook de «jonge jeugd» werd Zaterdagavond: het jeugdige niet vergeten: zondagmiddag volkje zakt af naar de Paro- instuif naar aloude gewoonte chiczaal voor het optreden van van de vroegere jeugdklub HOMb; de reggaeformatie Seven Den Uil. Op de muziek van I Roots. Verschillende kuituren discobar Exqs werd gedanst brengen op het podium muziek (én gezongen!). De vaak ver- ocheldewijding Doel. Zondagnamiddag: de 125 jaar jonge Schippersgilde in de optocni die lijf en ziel beroert. De getcn groep 13-17-jarigen wa- L' waren een ren met deze middag in hun nopjes. Op komst Op 24 augustus worden alle Eksaardse bejaarden verwel komd op een gratis koffietafel met optreden van goochelaars en een kaarting. Zaterdagavond 24 augustus: heroptreden van de ex-forma- tie van eigen bodem: De Grab- beltons. Lekker tien jaar terug in de tijd met allemaal num mers uit de swingende jaren zestig. Hoevelen herinneren zich niet de tijd dat deze groep reuzebals verzorgde in de feëc- riek verlichte hovingen van het gemeentehuis? Zelfde groep, zelfde plaats, zelfde ambian ce... (bij slecht weer gaat het optreden door in den Uil). Zondag 25 augustus gaan de Gezoarse Feesten eventueel nog crescendo: van 1 uur 's middags tot 1 uur 's avonds bruist het in en rond de ge meentehuishovingen van le ven: een rommelmarkt, meer dan dertig werkende oude am bachten, schilders, talrijke at trakties, barbecue, volks dans,... In het kader van de Gezoarse Feesten zal ook de Eksaardse koffiebranderij haar deuren open zetten. Ook het Centrum voor Le vensvorming houdt die dag opendeur: een ideale gelegen heid om kennis te maken met de aktiviteiten van dit cen trum: een ware riem onder het hart van elke werkzoekende Rond 14 uur start een wip schieting, 1.500 fr gratis. Al leen bogen zonder katrollen en vizier zijn toegelaten. De echte kunst viert hier hoogtij. En, vanaf 17 uur kan er naar harte lust gegaaibold worden (500 fr gratis). Omstreeks 15 uur worden de vuren van de reuze barbecue aangestoken, zodat wie rond 16 uur (alleen van de geur al) honger krijgt van die heerlijke stukjes vlees kan proeven. De toegang voor dit 12 uur durend spektakel is volledig gratis. Ann Vervaet In Antwerpen aan de dok ken viel de 39-jarige Hugo Vaerewijck uit de Hoogstraat 218 in Sint-Niklaas van een 8 meter hoge stelling. Hij werd op slag gedood. Op de expressweg Antwer- pen-Knokke kwam de 38-jari- ge R. D'Eer om het leven toen hij met z'n wagen tegen een paal aanreed. Z'n auto kwam, na over kop te zijn gegaan, verderop in een gracht terecht. Het slachtoffer woonde in de Aststraat 56 in Sint-Gillis- Waas.

De Voorpost | 1985 | | pagina 7