Dendermonde kermiste ti De snelste spurters 12 - 30.8.1985 - De Voorpost Dendermonde. Nienburg op bezoek. In de Ros Beiaardzaal werden de ruim 150 Nienburgers door het stadsbestuur ontvangen. Daarna brak het feest in de regenachtige binnenstad voorgoed los (v) Vrijdagavond mooi weer, zaterdag rot en niets anders dan regen, zondag wisselvallig maar toch brede opklaringen. In dat alles behalve fraai weertje kermiste Dendermonde. Met wisselend sukses dus. Wie uitgerekend alleen op zaterdag uitpakte met aktiviteiten, had dus een rotdag. Wie zijn manifestaties spreidde over het hele weekend, mocht al een stukje minder klagen. Maar de algemene trend bij Begijnhoffeesten, Sterbraderie, Rammekenszand- feesten, Sasfeesten en de braderie in De Ridderstraat, zal toch wel aan de negatieve kant overhellen. Al was er zondagnamiddag danig veel volk op de been, om te komen kijken. De Dendermondse feest- week werd vrijdagavond ingezet op het begijnhof. Onder een stralende zon mocht begijnhofpastoor Daniël Evrard naast zijn medewerkers van het eer ste uur ook tal van voor aanstaanden verwelkomen. Hij had een toespraak klaar, die naar werd geluis terd, nogal wat opzien zou baren. Maar de begijnhof- pastoor was blijkbaar van oordeel dat men dergelijke krasse taal moeilijk kwijt kon onder een zonnige he mel. Hij bleef dus bij een meer gematigde versie. Niet dat hij de problemen uit de weg ging. Integen deel. Hij maakte eerst een balans op van wat er alle maal was gebeurd: vorig jaar werden als optie de riolerings-, nivellerings- en wegeniswerken gesteld. Maar nu blijkt dat de staat, dienst monumentenzorg voor dit werk van 8 tot 10 miljoen geen betoelaging voorziet. Een tegenvaller dus. Het projekt wordt in de ijskast gestopt en nu werd een aanvraag inge diend om over te gaan tot een grondige restauratie van de daken. Kostprijs 30 tot 50 miljoen. Staat, pro vincie en stad zullen daar, zo hdopt de pastoor, hun deel'in dragen. Ondertussen wordt ge hoopt dat het binnenplein tot monument zal worden verheven, wat dan ook weer een mogelijke betoe laging met zich zou kunnen brengen, wanneer de wege niswerken een aanvang zouden nemen. Als derde faze zag hij de grondige restauratie van de wonin gen, met dien verstandde dat vanaf 1988 of 1989 elk jaar 2 of 3 panden zouden worden aangevat. Molenbergprojekt 'Men bleef inmiddels niet stil zitten. De vernieuwde raad van beheer en de architekte zorgen ervoor dat er bijna wekelijks kon takten zijn met de rijks dienst voor monumenten zorg en de provinciale in- spektie. Dankzij het «Pro jekt Lenssens» werd in het nummer 4 een serieuse aanvang gemaakt met ver nieuwing. In acht woningen werd ook aardgas ge plaatst. En de zware storm schade van 29 november van vorig jaar, kon met de hulp van de verzekering worden gedelgd. De ellen de van de twee sneeuwstor men kon worden opgevan gen op korte termijn dankzij de onschatbare hulp van Telebouworde, die 2000 kuipen sneeuw middag stond er een radio- mis op het programma, waarin begijnhofpastoor Evrard voorging. Voor een nooit meer te vergeten mu zikale begeleiding zorgde de Jeggpap. Een formatie die lang niet meer moet geroemd worden, maar waarbij nog maar eens werd onderstreept dat Nor- bert De Taeye voor nie mand moet onderdoen. Heel wat volk woonde die eucharistieviering in een winderig begijnhof bij en vele radioluisteraars zullen bij de eerste tonen wel eens bedenkelijk hebben opge keken. Maar het geheel was gewoonweg schitte rend. 's Avonds kon dan toch het stuk «Mie Gen darm» worden opgevoerd, tot groot genoegen van een talrijk publiek. De braderies Drie braderies op eenzelf de weekend, met als bind- stuk de kermismolens op de Grote Markt. Meer heeft men niet nodig om feest te vieren. Of toch wel. Het weer moet nog mee zitten ook. Dat was lang niet het geval. Zaterdag bleven de meeste handelaars wijselijk binnen en hier en daar kon men onder lange stukken plas tiek toch een en ander ont waren. De belangstelling was gewoon beneden alles. Ook hier diende men een aantal aangekondigde at- trakties af te voeren. Maar de steltenlopers van| Merchtem, in een groen geel pak verschenen wel oi het appel. Ze kregen in dei Brusselsestraat en op dt Oude Vest heel wat be kijks. Dat zijn de steltenlo-1 pers nu wel gewoon, maai ook voor hen blijft het tocl elke keer weer een helt opdracht een dergelijk oj treden tot een goed eind» te brengen. Hier en daar had zich eei vrije radio genesteld en dii kon men niet voorbij. De geluidsknop werd immers helemaal open gedraaid en wanneer er dan op de koop toe nog een «konkurrent» in de buurt stond, kreeg je een lawaai om niet uit te houden. Maar ja, de radio mannen hebben een kopte lefoon op hun hoofd en horen dat dus niet. Zaterdagnamiddag in de Dendermonde. Nienburg op bezoek. De kleine Nienburgerin kwam ook mee en om zeker te zijn dat ze niet in Dendermonde zóu blijven, had ze haar beschermheer meegebracht (v) Dendermonde. «De Voorpostzette aan tot sportieve prestaties, (v) Vijfhonderd meter fietsen op rollen of jezelf uitdagen tegen de tijd. We kregen heel wat kandidaten, jong en oud, jongens en meisjes die het eens wilden proberen. Op echte renfietsen, met een versnelling 52 x 16, wat lang niet mis is. Een ingenieus systeem, mooi om naar te kijken, maar ook zeer praktisch leerde ons telkens weer via het elektronisch scorebord wie de snelste was. De tijden: de snelste deed er amper 21"3 over en de traagste die zat ruim over de halve minuut. Lang niet slecht dus voor deelnemers die in feite nooit écht op een koersfiets hebben gezeten. Je kreeg ze allemaal langs: vaders die hun tienerzoon eens wilden testen, vrienden door dik en dun die eens wilden weten tot welke prestaties ze nog in staat waren, jongedames die er eens wilden van profiteren om op een echte renfiets te kruipen en jongens die er meer dan eens van dromen een grote wielervedette te zijn of te worden. De namen van de winnaars hebben we genoteerd: Christel Dubois, Parijsstraat 21 te Meldert - Annemie Gesquiere, Hof ten Bos 111, Oudegem - Jean Van Laere, Salviolaan 8 te Steendorp - Pierre Huyck, Geerstraat 72 te Baasrode - Mare Taeleman, Kapellestraat 84 te Denderbelle - William Bisschop, Krekel- hoekstraat 12 te Grembergen - Ivo Van Aken, Schoonbroekstraat 204 te Antwerpen - Pierre Peelman, Mostenveldstraat 12 te Buggenhout - Marcel Ringoot, Hagewijkpark 31 te Grembergen - Laurent Heirwegh, Kouterbosstraat 87 te Zele - Jurgen De Clippel, Provincialeweg 4 te Sint-Amands - Filip Gijs, Oude Vest 130, Dendermonde - Jurgen Parijs, Begijnhoflaan 3 te Dendermonde - Patrick Peleman, Buisstraat 78 te Sint-Amands - Ronny Keppens, Buisstraat 73 te Dendermonde - Joeri Sens, Spoorwegstraat 32 te Dendermonde - Gerd Moonen, Emanuel Hielstraat 32 te Dendermonde - Van Beveren, Spoorweg straat 152 te Dendermonde - Mark Den Dekker, Ommegancklaan 71, Dender monde - Chris Van Herreweghen, De Dammenlaan 90 te Dendermonde - Bert Mareels, Gentsesteenweg 222 te Dendermonde - Helmut Ackerman, Hof ten Bremptlaan 1 te Dendermonde - Van Hove, Emmanuel Hielstraat 54 te Dendermohde - Dirk Borms, Oude Vest 32 te Dendermonde - Rony Van Overmeire, Beekstraat 20 te Dendermonde - Eduard Van Praet, Resedalaan 26 te Dendermonde - Andy Philips, Dennenlaan 92 te Dendermonde - Joris Verhelst, Gasthuisstraat 191 te Dendermonde - Dieter Janssens, Gasthuisstraat 191 te Dendermonde - Rik Janssens, Ommegancklaan 111 te Dendermonde - Pascal Juvaux, De Dammenlaan 50 te Dendermonde - Paul Mertens, Koning Albertstraat 33 te Dendermonde - Gerrit Van Nieuwenhove, Hipp. Vandenmcu- lebrouckeplein 17 te Dendermonde Pgter Duytschaever, Bevrijdingslaan 172 te Dendermonde - Sybil Van Landeghem, De Dammenlaan 240 te Dendermonde - Hans Duytschaever, Bevrijdingslaan 172 te Dendermonde - Kris Dierick, Torrestraat 105 te Dendermonde - Carine Ghijs, Heirbaan 187 te Dendermonde - Eddy Merckx. Acacialaan 6 te Dendermonde - An ja Van Herreweghe, Hullekenstraat 223 te Dendermonde. van de 43 zolders haalde. Het houtwerk van het huis nr. 15 was zo slecht dat men voor meer dan 100.000 fr. nieuwe vensterkozijnen heeft moeten plaatsen. De weggezakte achterbouwtjes werden gesloopt en in een identieke stijl weer opge trokken en een tiental rot tende poortjes moesten worden vervangen. Ver kankerde schouwen wer den bijgemetseld. De stad liet de toegeslibde Ramme laar leegzuigen. «Wat het Molenbergprojekt ons zal brengen, weten we niet. Geruchten van onteigening maken ons ongerust. Ook daar zullen we met alle le gale middelen vechten om ons Begijnhofpatrimonium niet te laten aantasten», al dus pastoor Evrard die daarop zijn oprechte dank uitsprak aan het adres van zijn vele medewerkers. Schepen Maes die de stad Dendermonde vertegen woordigde drukte dan zijn grote waardering uit voor het werk en de inspannin gen van pastoor Evrard en zijn vele medewerkers van «Vrienden van het Begijn hof». Hij zei dat de stad met veel belangstelling kennis had genomen van een brief van pastoor Evrard en dat men dit schrijven ondertussen heeft doorgespeeld naar de be voegde diensten met de op dracht alles nauwkeurig te onderzoeken. De stad zal zoveel mogelijk tegemoet komen aan de vragen en verzuchtingen in die brief vervat. De schepen zou het dan hebben over enkele realizaties van de stedelijke kulturele sektor. Vooral het museum voor volkskunde en het begijn hofmuseum kregen zijn aandacht. Tot slot van zijn toespraak zegde hij de lo gistieke steun van de stad toe aan de begijnhoffeesten die hiermee ook officieel voor geopend werden ver klaard. Radiomis Vrijdagavond liep het be gijnhof al snel vol. Nog maar pas hadden de ver schillende deelnemers hun kraam uitgepakt, of daar verschenen al de eerste ver kopers. Jammer is en blijft dat een begijnhofbezoeker op deze feestelijke dagen echt wordt overvallen om toch een tombolabiljet te kopen. Een negatief trekje dat men zal moeten probe ren weg te werken, zonder dat daaronder de opbrengst moet lijden. Rommel en antiek was er in overvloed te vinden op het binnenplein, maar ook de ikonententoonstelling, het kraam met de rijstpap en vooral de overheerlijke pannekoeken kregen de volle aandacht. Veel inte resse was er ook voor het museum voor volkskunde waar men een kijkje kon nemen in de ambachtelijke bedrijvigheid van het Den- dermonse van weleer. Een veropenbaring voor menig bezoeker. Zaterdag liep het mis. De regen was er de oorzaak van dat flink wat aktivitei ten diende afgelast. Onder meer de opvoering van het wagenspel «Mie Gen darm», het optreden in open lucht van Kalleke Step en het koncert van de Big Band Studio 10. Ze spoelden weg met het wa ter. Gelukkig kon Kalleke Step in het huis van groot- juffrouw zijn voorstellin gen afwerken. Gust Die- rickx en zijn medewerkers hadden voor de gelegen heid «Begijnhofvertellin gen» opgediept. Ze brach ten het verhaal van de ge neratie Dierickx die in de loop der jaren elkaar heeft opgevolgd als misdienaars in het begijnhof. Vooral de tijd van pastoor De Roo en de 15 begijntjes die er rond de dertiger ja ren nog waren, kwam in herinnering. Een stukje poppenspel om jaloers op te worden en waarbij ook veel aandacht ging naar de prachtige figuurtjes die mee opstapten in de pro- cessie die met kaarsjes en flambouwen door de be gijnhofstilte trok. Zondag een min of meer zonnige dag en dus kon alles weer zijn normaal ver loop krijgen. In de voor- Dendermonde. Begijnhoffeesten. Filomeentje voelt echt goed thuis in het begijnhof (c) Dendermonde. In de Franz Courtensstraat werd een demonstratie haarknippen ten beste gegeven (v) Dendermonde. In de Kerkstraat kende de play-backwedstrijd een enorm sukses (c)

De Voorpost | 1985 | | pagina 12