rf u ai Dender- iirnit - ii Scheldestre Dendermondse Seniorenakademie zet vijfde akademiejaar in Opendeurdagen in Hopbedrijf Van Brempt in Aalst «Expressweg» in nootdelijk Waasland wordt veiliger PEDILUX KERKSTRAAT 18 AALST Nieuw in Sint-Niklaas: Bedrijvencentrum en Dagcentrum op &a525££££ v°n Rem°°"d- m°BoMeU- D Haese e a- ,dw> ÏqC De Voorpost VRIJDAG 3D AUGUSTUS 1985 3S1 JAARGANG NR. 3A - 3D F i T GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 '6/40 25 302 Telefoon 053 21.59.23 Deze tijd is ook onze tijd «Reeds v(jf jaar proberen we gepensioneerden rond de derwoord levensecht verrui- tafel te brengen, allerhande gesprekstema's en diskus- ^et ,menfffi,p „van Leeuw en Geert Van Hover een aantal herinneringen aan pensioneerden staat er meer weleer onder de titel «op wan del in uw kinderwereld». B-programma André Demets, die vorig jaar ook al in Dendermonde was, komt terug. Hij verzorgt twee namiddagen. De eerste op 1 oktober en dan heeft hij het over «leven en werk van een schrijver»; de tweede over «mensen over de schreve» en dat is dan op 15 oktober. Op 29 oktober komt Kan. D. De- swaef terug. Hij spreekt over Op het voor de hopstreek Asse - Aalst typisch hopbedrijf van Walter en Denise Van Brempt aan de Horingstraat 4a te Meldert - Aalst, organiseert de bedrijfsgilde voor hopplanters op zondag 1 september een opendeurdag met als doel de hopteelt in de kjjker te stellen. De toekomst van de hopteelt is immers zo problematisch dat het Hopverbond Asse - Aalst met Meldert als centraal punt er in samenwerking met minister van landbouw De Keersmaecker wat wil aan doen. sieonderwerpen geven een voedingsbodem tot nadenken. ^.entraa| De inhoud is niet vrijblijvend en we zijn ervan overtuigd He"'"programma brengt een dat elke deelnemer nadien nog kan nagemeten», zo mozaleU van bekende mensen schryft Lucien Huyck, voorzitter van de akademieraad die door hun levenservaring en van de Dendermondse Seniorenakademie in het keurig kulturele inhoud een verrij- programmabrochuurtje dat het vyfde werkjaar van deze kende aanwezigheid beteke- akademie voor de derde leeftijd aankondigt. nen voor hen ontmoet. Vijf jaar is een hele tijd. Vijf tie dié haar intrede doet. A-programma jaar geleden begon KBG Den- Geen makkelijke opdracht. Na de openingszitting van 24 dermonde schuchter met een want men heeft rekening te september die voor de twee I programma dat enig was in zijn houden met drie generaties ge- programma's identiek is, I genre binnen de bonden van pensioneerden die elk hun ei- wordt het a-programma inge- I gepensioneerden. In het ach- genheid zoeken in de program- zet op 1 oktober door Etienne terhoofd hadden de initiatief- maties van de beweging, nemers de idee deze senioren akademie uit te bouwen tot en vormingsinstituut voor ge pensioneerden. Die droom wordt stilaan werkelijkheid en wat meer is: de idee werd door anderen overgenomen. Dat dit initiatief ook bij de senioren aansloeg, kan bewezen worden door het steeds maar stijgend aantal deelnemers. Men telt er r dan 300 die kunnen inschrijven voor een a of b programma, naargelang hun keuze. Nieuw is dit jaar dat men naast het dubbelprogram ma ook nog drie cycli heeft ingelegd. Ook daarvoor ver wacht men een grote belang stelling. Bestendige uitdaging Het is natuurlijk een totaal verkeerde opvatting te verkla- ren dat mensen die de derde Dendermonde. Seniorenakademie. Een tweeledig programma aangevuld mei drie cycli leeftijd hebben bereikt, alleen Re( Hermans) Opendeurdag Van 10 tot 17 u. kunnen alle geïnteresseerden het hopbe drijf Van Brempt bezoeken. Er wordt speciaal die dag hop geplukt en gedroogd. Om het uur zal er zelfs een demonstra tie hopplukken («belleken één») zijn en eveneens om het uur geeft de deskundige voor de streek wat betreft hop, de heer Sacreas, toelichting over de historiek, de teelt en de werkzaamheden van de hop teelt. Bestuursleden van de be drijfsgilde, allen hopplanters, staan de hele dag ter beschik king voor het verstrekken van uitleg en beantwoorden van uw vragen. En vermits de hop een typische teelt is voor de streek, worden ook typische spijzen aangebo den: oven- en pannekoeken door te spoelen met streek- bieren. U maakt er alleszins een de monstratie mee met een in ons land unieke, hyper-moderne machine waar de hop groen ingaat en er gedroogd uitkomt. Hopboerenfamilie Walter en Denise namen het bedrijf in de 60-er jaren over van hun ouders Hilloné Van Bremt-Baert die in 1959 in de streek de eeste hopplukmachi- ne lieten installeren. Een des tijds revolutionaire inbreng die de hopteelt nieuwe opgang be zorgde. Stamvader Louis Baert was trouwens vele decennia terug reeds een man die op het vlak van de hopteelt baanbrekend werk verrichtte. Het bedrijf Van Brempt is 12 ha. groot met naast de hoofdteelt hop, ook teelt van maïs en prei en afmesten van varkens. «Hop alleen kan geen bestaanszeker heid waarborgen», zegt ons Walter Van Brempt. Maar waar Van Brempt in 1983 nog 10 ha. hop kweekte, daalte het hopareaal in drie jaar tijd tot 5 ha. Achteruitgang typisch voor heel de streek, te wijten aan slechte marktprijzen, stijging van de kosten, sterke uitbrei ding van het areaal op wereld niveau, verbeterde bouwtech nieken, waardoor men minder hop nodig heeft, stagnerend bierverbruik («drinkt men niet graag bier meer?») en de niet aangepaste struktuur van hop- bedrijven. In de streek Asse - Aalst zou het hopareaal alles zins 100 ha. moeten kunnen blijven. De hopboeren hopen dan ook 'op een gunstige ken tering in de prijsvorming. De bedrijfsgilde De «Bedrijfsgilde voor hop planters Asse - Aalst» die sa mensmolt met het oudere Hopverbond ageert daartoe voor beroepsvervolmaking van haar leden, verdedigt de belan gen van alle hopboeren en waakt er over dat haar leden in alle instanties die met hop te maken hebben vertegenwoor digd zijn. Momenteel telt de gilde 35 leden met als bestuur voorzit ter Walter Van Brempt (Mel dert), ondervoorzitter Stefaan Van Biesen (Opwijk), secreta ris R. Kuipers (Oud-Hever- lee), en leden M. Buys (Esse- ne), D. De Geest (Opwijk), J. De Wever (Sint-Katarina- Lombeek), Roger Baert (Mel dert), J. Vermeir (Opwijk), en Herman Savreas (Ukkel). De bedrijfsgilde organiseert een jaarlijkse studiedag, een demonstratie, een wandel voordracht en neemt deel aan hopmarkten te Aalst en te As se waarbij hopkeuring en hop tentoonstelling. Vervolg op blz. 4 nog maar goed zijn om thuis te blijven, om hooguit nog eeqS De eerste en ook grootste be- een namiddag te gaan kaarten kommernis is steeds de plaat- •yf om de maand met een auto- selijke bonden te begeleiden car een plezierreisje te maken, en te stimuleren en de ver- Thuisblijven betekent in heel wachtingen van de huidige en wat gevallen dat de grootou- toekomstige gepensioneerden ders worden gebombardeerd daar uit te bouwen in volwaar- tot kindermeiden, kaarten dige programma's die door komt meestal neer op een een- honderden vrijwilligers wor- uitgewerkt en door dui- de leden worden gevolgd, daarnaast gaat de be was dus langstelling ook naar verbon- ing van delijke initiatieven. Een daar van Ge- van is de seniorenakademie. jke keuze en heeft de oren- vijfde akadei :elne- ste zorg geko; inzet van die keuze lag vergt, maar die anderzijds ook hoogachting en de heel wat genoegdoening heid voor alle schenkt. Deskundige sprekers den die door over uiteenlopende onderwer- bewijzen dat pen staan borg voor een dege- lang geen syi lijk programma, waarover tel- vensmoeheid kens weer kan worden nage- houdt een ni< praat. En dat napraten kan het leven schoner en best ook tussen pot en pint, bij beleven, een koffie met een koekje. In het A-programma Waarom niet? deelnemer zijn eigen KBG is immers een sociaal- ter leien ontdekkei kulturele beweging voor vor- waarde van het men mingswerk binnen het vereni- der ontplooien. De gingsleven. Vandaar ook dat lende sprekers staan er borg de verantwoordelijken van voor dat elke namiddag een KBG voortdurend bekom- schat aan levensrijkdom zal in- merd zijn om hun program- houden. Mensen die bekom- ma's aan te passen en te ver- merd zijn om wat rond hen diepen, rekening houdend met gebeurt, zullen hun kennis en de eigenheid van elke genera- levensvisie met woord en we- Van Hecke, verbondssekreta- ris van dc Kristelijke Zieken fondsen van Dendermonde die zal spreken over «gepensio neerden vandaag en morgen»; op 15 oktober is Marcel Ploem te gast. Hij spreekt over «mag ik bij jou wenen?». Marcel Ploem is de auteur van verschillende werken over re laties en gedragspatronen. Op 29 oktober spreekt de heer b Can train, medisch adviseur bij ;e initiatieven. Een daar- de Kristelijke Ziekenfondsen over «ouder worden en ge- zijn vijfde werkjaar zondheid» en op 12 november en aardig op weg om zijn belicht Piet Van Couwenber- :efdoel van vormingsinsti- ghe, nationaal sekretaris van t voor de senioren volledig Vakanticgenoegens «een nieu we visie op vrije tijd». Op 26 november spreekt hij nog kristelij- lecember jepensio- Neder- Kommissic ities binnen en voor- Bib De een kerstevoka- loem opent het net een spreek- dienstbetoon en 16 janua- i handelt nationaal r «gepen- De je- behandelt ri «religie vandaag en op 25 februari wordt het «bejaardenbeleid in Vlaanderen» doorgelicht door Hector Van Brabandt, kabi netschef van gezins- en wel zijnszorg. Tenslotte brengen op 11 maart Herman De heel wat seniores inschrijven «humor in de politiek». Op 12 november vertelt Bert Aerts, jurist, akteur, over het lijden. Het tema van de namiddag is «Getuige van Auschwitz». Op 26 november en 10 december spreekt Rom Duprez, histori cus, fotograaf van de Vlaamse Beweging over «Anton van Wilderode, leven en werk» en «Anton van Wilderode, pries ter en mens». Op 17 december is er de kerstevokatie die sa menvalt met het A-programma en op 14 januari verwelkomt men Luc Philips, een gepensio neerd akteur, die zal spreken over «een leven vol toneel». P.H. Nelissen, rektor van het Priester Poppecentrum gaat dieper in op de betekenis van de figuur van deze Moerzeekse priester in een voordracht «Priester Poppe» op 28 janua ri. «Poëzie, een groeiproces binnen het leven» is de voor dracht die Marcel Pira, hoofd- redakteur van Straal, zal bren gen op 11 februari en op 25 februari komt tv-journalist To ny Van den Bossche spreken over «Paus Johannes Paulus II». Dan blijft er nog 11 maart met «op wandel in uw kinder wereld». Drie cycli Naast de twee klassieke pro gramma's biedt men nu een drieluik aan waaruit elke deel nemer zijn keuze kan maken. De cyclus levend Frans moet heel wat mensen in staat stel len hun oude kennis op te frissen en aan anderen die mo gelijkheid geven om na de reeks lessen heel wat van die taal te verstaan en er eenvou dige gesprekken in te voeren. Lesgever is Hugo Mertens, le raar Romaanse talen. De cy clus Muziek beluisteren moet voor de muziekliefhebbers tel kens een weldoend bad bete kenen waar zij samen met kur- susgever Jules De Beul in de wondermooie natuur van de muziekwereld voor hen nog onbekende paden samen be wandelen. Deze bijeenkom sten zullen juweeltjes van geestelijke rijkdom zijn. Blijft dan nog de cyclus politieke en sociale aktualiteit die wordt gegeven door Hugo Aeyels en waarin de kursisten wordt aan getoond dat er heel wat ver banden kunnen gelegd worden tussen ogenschijnlijk tegen strijdige aktuelc gegevens. Het zal een bron zijn van samen praten, samen denken en sa men puzzelen in de wirwar van de dagelijkse inlandse en bui tenlandse sociale en politieke T(jdens een op initiatief van senator Ferdinand De Bondt (CVP) en verkeersdeskundige Roel De Jong (ook CVP) in Beveren gehouden bijeenkomst werd duchtig gepalaberd i.v.m. de veiligheid op de zgn. «ex pressweg» Antwerpen-zeekust. Het is bekend dat deze baan, die noordelijk Waasland dwarst van Antwerpen-Linker- oever tot Stekene voorbij, de jongste t(jd vaak het dekor vormde voor verkeersongeval len. Daar moet aan gedokterd worden, zo vindt o.m. de CVP- verkeerswerkgroep van het Land van Waas. En er zal aan gedokterd worden, zo werd tij dens de bfjeenkomst in Beveren Twee centra in het nieuw en in het nieuws in Sint-Niklaas. Gisteren donderdag zou door voorzitter Gaston Geens van de Vlaamse regering de eerste steen worden gelegd van het Bedrijvencentrum Waasland en naderhand was op het Sint-Niklase stadhuis een akademische zitting gepland. En vrijdag 13 september wordt aan de Knaptandstraat 46 in Sint-Niklaas het nieuwe Dagcentrum voor gehandicap ten officieel geopend, vermoedelijk in aanwezigheid van gemeenschapsminister Rika Steyaert van gezin- en wel zijnszorg. Het Bedrijvencentrum situeert zich aan het Industriepark- West 75 in Sint-Niklaas. Het heeft tot taak, nieuwe ondernemingen te begeleiden via het ter beschikking stellen van gemeenschappelijke akkomodaties en dien sten. Jonge managers krijgen aldus de kans, zich in het bedrijfsleven te ontplooien. In principe wil men innove rende (nieuwe) industrietakken in die zin steunen. Van de raad van bestuur van het Bedrijvencentrum is Gustaaf Slimbroeck (VMI) voorzitter. (wv) in het vooruitzicht gesteld. De vergadering werd bijgewoond door delegaties van de gemeen tebesturen van Beveren, Sint- Gillis-Waas en Stekene én van het ministerie van openbare werken. De administratie zal een schets, een ontwerp maken van hoe de «expressweg» er straks kan uitzien. Nagegaan wordt in hoeverre die rijksweg het statuut van autosnelweg kan krijgen of be houden, en die informatie wordt dan getoetst aan de visie van de respektieve gemeen tebesturen. Voorrang zou wor den gegeven aan de ongelijk vloerse uitbouw (brug of tun nel) van het kruispunt Polder huis (met baan Sint-Niklaas- Kieldrecht), maar aangestuurd wordt tegelijk op een klein schalige aanpak; d.w.z. dat de aanleg van een 'klaverblad' uit den boze moet zijn. Op de bijeenkomst kwam ook ter sprake de aanleg van paral lelwegen met de 'autosnel weg': landbouwtraktoren zou den dan niet meer van de «ex pressweg» gebruik moeten ma ken en dat zou de kans op ongevallen reduceren. Aan de Kemphoek in Sint-Gillis zou de 'afslagstrook' verbeterd worden en ook de verkeers lichten in de Melselepolder zouden worden herschikt. De bal is nu in het kamp van de administratie en wordt na derhand dus aan de gemeen tebesturen doorgespeeld. De bijeenkomst in Beveren werd ook bijgewoond door een rijkswachtkapitein. Verkeer in Sint-Niklaas Nog verkeersnieuws uit het Waasland. De Bellestraat, dat is de lange as die Sint-Niklaas- centrum met De Ster verbindt, krijgt tot aan het Zonneken twee fietspaden, van elk 1,5 meter breedte. Het kruispunt Raap-Passtraat, in dezelfde omgeving, wordt straks een kruispunt in de vorm van een letter T. (wv) een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 36 F Jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER Praktische gegevens De cycli levend Frans en de wereld van de muziek worden gegeven op een woensdagna middag. De kursus sociale en politieke aktualiteit op een maandagnamiddag. Zowel voordrachten als cycli hebben plaats in het ontmoe tingscentrum Trefpunt in de Bogaerdstraat te Dendermon de, telkens van 14.30 tot 17.00 uur. Men heeft telkens een aangename koffiepauze inge- bouwd. Wie inschrijft voor een j bepaald programma (a of b) kan tijdens het jaar niet over- J schakelen naar een ander pro- j gramma cn je kan niet voor j een gelijklopend programma j inschrijven. Voor inschrijvingen en infor- j matie kan jc terecht bij het verbondclijk KBG-sekreta- riaat, Dijkstraat 89 te Dender monde (052/21.31.21 en vanaf 15 september 052/26.13.35). De openingsvergadering heeft plaats op 24 september. Na de akademische openingsplech tigheid heeft er een opvoering Zavenlem - Sint-Niklaas. Daniël Ost is moreel overwinnaar geworden op de wereldkam- plaats van «Dc Raadheren van pioenschappen bloemensierkunst in Detroit. In de nationale luchthaven werd de Sint- Nevele» door Jo Dc Caluwé [sfiklazenaar verwelkomd door familieleden, vrienden en sponsors. We herkennen o.m. worden de deelnemers aan de t t

De Voorpost | 1985 | | pagina 1