en de kleine k De «onthullende» waarheid over Kunst in de Stad Sint-Niklaas Defina met smaakvolle tentoonstelling in Dendermonde Toneelkring Sin (Sint-Niklaas) weldra te boek in nog gehuldigd de jeugd. 20 - 30.8.1985 - De Voorpost Sint-Genesius op de planken tijdens een jubileumopvoering in 1982: De dwaasheid heeft haar eigen rechtluidde het toen (archieffoto). Vorig weekend zette de vriendenkring van de Dendermondse Finanoie Ambtenaren, kortweg Defina, voor de derde maal een groepstentoonstelling beeldende kunsten op. De bedoeling is om zoveel mogelijk kunstenaars de gelegenheid te geven bun werken aan het publiek voor te stellen. Anderzijds wil men ook mensen binnen krijgen die zelden tentoonstellingen bezoeken, uit een soort drempelvrees, omdat ze menen dat alleen een bepaalde klasse van mensen tentoonstellingen gaan bekijken. Dendermonde. Een kijkje op enkele werkjes op de Defina tentoonstelling (v) Dendermonde. De Defina-exposanten en het bestuur (v) Elk jaar ook nodigt Defina een gast-exposant uit, dit eveneens om nog een ander publiek dan dat van Defina zelf aan te trekken. Het artistieke peil van deze tentoonstelling was hoog, wat nogmaals bewijst dat ook zij die van kunst geen hoofdberoep maken waar devolle dingen kunnen scheppen. De vooropening van de ten toonstelling viel enorm mee, was de mening van bestuurslid Adriaan Van Cauwenberghe. Voorzitter van Defina Roger De Brandt sprak een wel komstwoord uit. Julien Maerevoet, voorzitter van de gemeentelijke kuituur- raad van Boraem leidde de tentoonstelling in. Ook burgemeester Cool er> ande re prominer ten waren aan wezig Zondag mocht Defina reke nen op circa 250 belangstel lenden die het erover eens waren dat het hier een ten toonstelling betrof die het verdiende er te zijn. En dat was ze inderdaad, tot in de finesse verzorgd en met waardevolle krea- ties. Gastexposante van dit jaar was Christiane De Brucker. Door haar tewerkstelling in het Koninklijk Kunstpatri monium te Brussel, afde ling restauratie van beel den en schilderijen uit de periode van de middeleeu wen tot de barok, hebben schildertechnieken voor haar geen geheimen meer. En dat kan men vaststellen in haar werken. Technisch zeer goed, zijn haar schil derijen naturalistisch met een opvallend reliëf, tot in detail doorgedreven. Wat ons minder aansprak was het groen in haar werken, dat met andere gebruikte kleuren (te) sterk kontras- teerde. Een andere exposant is Da niël Janssens. In kunstmid dens wordt hij beschouwd als een gevestigde waarde; de stad Dendermonde heeft trouwens een beeldhouw werk van hem gekocht. Vooral de in brons gegoten non-figuratieve beeldjes ge tuigen van vakkennis en verfijning. Met z'n tekenin gen echter kopieerde de kunstenaar zichzelf enkele keren: op de tekening een landschap, erboven een bol le lens waarin het land schap weerspiegeld wordt. Op zich prachtig getekend, maar de herhaling van het onderwerp doet er een beet je afbreuk aan. Derde in de rij was Véroni- que La tour, wiens oeuvre tamelijk ruim is: schilde rijen, tekeningen, pastels en aquarellen. Haar wer ken getuigen van een gron dige technische kennis van de materie. Alhoewel we in sommige werken van Eric Roelandt een gebrek aan volume en te weinig diepte onder scheiden, spreken z'n pen- etsen en z'n pastels toch aan door de sfeer die ervan uitgaat. Als laatste in de rij kwam Roger Van den Broeck, be horende tot de 'oude garde' van Defina. Vooral de pen tekeningen, waar het on derwerp bijna fotogetrouw wordt weergegeven, trok ken de aandacht. En te recht. De betrachting, zo zeggen de leden van Defina, is van DEFIN-A-RT8 een begrip te maken in het Dendermonds kultureel gebeuren, een manifestatie die de ambte naar en de gewone burger een stukje dichter bij elkaar brengt. En met de inzet van het bestuur, de puike inrich ting van de zaal, de kwali teit van de werken en de respons van het publiek hebben ze alle troeven in handen om deze droom te verwezenlijken. (sirou ann) schrijven. En weldra wor den bordjes aangebracht met de namen van de beel den erop. Gemeld werd al tweemaal in De Voorpost welke beel den wèAr zullen worden in geplant, straks op zaterdag 7 september. «Figuur in lo ver» van Jan-Alfons Keus- termans wordt aan de in gangspoort van de stadsbi bliotheek aan het Heyman- plein bevestigd, herbeves tigd want het beeld werd al eens officieus bij wijze van tést, zo zegt men (nu> opgehangen. «Mijmerende muze» van dezelfde kunste naar uit Schilde komt in het OCMW aan de Hospitaal straat. Tussen haakjes: Keustermans, vroeger le raar aan de Sint-Niklase akademie, realizeerde ook de vier wapenschilden aan de Cipierage op de Grote Markt. Derde beeld dat ont huld wordt is «Ballerina» van Willebroekse Mariette Teugels, het komt nabij de muziekakademie. En ten slotte wordt «Meisjesfi guur» van Antwerpenaar (1903-1982) Willy Kreitz aan de Grote Markt, kant kollegestraat en nabij meu belen Elita, neergezet; met het goedvinden van de Wa- se marktkramers. Kunst in de Metro Zaterdag 7 september ge beurt het allemaal op plech tige en, zoals we van Kunst in de Stad gewend zijn, stijlvolle wijze. Beelden ont hullen en akademisch feest vieren. Twee eminente kunstkenners zijn die za terdagnamiddag rede naars. Jan Theuwissen, ge wezen direkteur van de Kultuurraad voor Vlaande ren en van Openbaar Kunstbezit, is de ene hoge gast. De andere heet Her man Liebaers, erehofmaar- schalk en ook voorzitter van de in Brussel (onder Brussel eigenlijk) huizende vereniging Kunst in de Metro. Het wordt dus alwéér een- memorabele artistieke dag, die zevende september Zoals het vorige week don derdag een memorabele avond werd voor het OCMW, dat liefst elf goua ches van Ernest Albert ten geschenke kreeg en nu (dixi^^burgemee8te^^De Vidts) een kunstige Sta tionsstraat voor de kliniek bewoners in eigen instel ling rijker is. Eerst waren er de straten, de huizen, de pleinen en dan kwam Kunst in de Stad ze met veel kreatiefs ver fraaien. Het zal met de Sint- Niklase metro als die er ooit komt' andersom gaan: eerst zullen de kunst werken er zijn en dan pas Wa liet en tegen 2000 moeten z aan de Kwakkel in Nieu kerken en aan de Mole hoek in Sinaai monume tjes van de vzw staan, dan, dan dringt zich aanleg van een metro tuurlijk op. Burgemeest De Vidts zal hem inhi dlgen. Wouter VLOEBER1 Rita Van Hoecke expozeert in Buggenhout Ter gelegenheid van de kermis expozeert Rita Van Hoecke haar werken in het BAC-kantoor te Buggen- hout. Rita Van Hoecke is een autodidakt die vooral litho's en houtskooltekeningen maakt. In Polen worden haar werken zeer hoog aangeschreven en gewaardeerd Voor zover zelfs dat het nationaal museum van Warschau dit jaar een werk van haar aankocht. De kunstenares zal op de tentoonstelling aanwezig zijn op zondag 1 september van 14.00 tot 17.00 u. en op donderdag 5 september van 9 tot 17.00 u. De tentoonstelling blijft te bezichtigen tot eind septem ber tijdens de kantooruren. Hoe goed gaat het met de vr Kunst in de Stad van Sint- Niklaas? Uitstekend als je hu ritme in overweging neemt waarmee men de jongste jaren kunstwerken in het stede lijke landschap aan het inplanten is. Op het Stationsplein zijn «De Lopers» van Mariette Teugels nog immer aan 't crossen, op de Houtbriel (i.ard. Mercierplein) staat een kunstwerk van Jan Cilrreyn dat officieel «Paard en Ruiter» heet maar ook i ndere naampjes meekrijgt van de mensen, op het OLV o #plein vind je «Kontemplatie» van Werner Heyndrid x, ook in het OCMW werden enkele kunstwerken K„.ren het gezichtsveld van zoveel mogelijk lieden aangebracht. Un op 7 september, in volle «ballonfeesten», Wird* i «waar een kwartet beelden ont huld. De waarhei j .s da* zéker dat Kunst in de Stad var het onthullen kat' gegeten heeft: onthullen als ku~ bijna. Toch weet b.v. senator Pros Matthys, vroeger Hu.,uur- schepen in Sint-Niklaas en medestichter van de vzw Kunst in de Stad, de impakt van de vereniging te relativeren: «We wilden van in den beginne een zo ruim. mogelijk publiek betrekken bij de vzw. Dat is, tot onze spijt, niét gelukt. Geef toe, dat is een bekentenis». Maar ook dié vizie moet je dan weer relativeren, want gekonstateerd dient alleszins dat het Sint-Niklase, het Wase publiek middels de inplantingen aan de diverse pleinen en in het OCMW beslist deelachtig is (geworden) aan het beleven van kunst, méér dan in steden van dezelfde grootte-orde. Alleen slaagt men er blijkbaar niet in, de schare sympathi- zanten tot in de breedste volkslagen uit te breiden. En da's dan weer een maatschappelijk gegeven: kunst wordt niet zo intens gekonsumeerd als b.v. sport en amusement. Sint-Niklaas. Mevrouw Ernest Albert tekent het gulden boek in het OCMW. U herkent verder v.l.n.r. akademiedirekteur Karei Mechiels, Roger Van Ranst, Paul De Vidts en Daan Anthuenis (Iv). Vast staat echter dat Kunst ren waarom de deelgemeen- heeft blijkbaar (via lidmaat- in de Stad stevig in het za- ten nog steeds niet aan bod schapsbijdragenvia het del zit. Ook al wonen de zijn gekomen als het op het mecenaat, via de verkoop meeste leden in de kern- bepalen van een plaats voor van premieplaten) voldoen- stad, in Sint-Niklaas; en het neerheien van beelden de fondsen om waardevolle moet dèt dan weer verkla- aankwam. Kunst in de Stad kunstwerken te kunnen aankopen. Eén van de hef bomen die ertoe strekken dat de vzw gezond en wel blijft is het jaarlijkse gala- koncert; uit die manifesta tie (in oktober dit jaar) hoopt men een opbrengst van bijna honderdduizend frank te puren. Kunst in de Stad-Sint-Niklaas. «Mijmerende muzevan Kunst in de Stad-Sint-Niklaas. «Ballerina» van Mariette J.A. Keustermans. Teugels komt nabij de muziekakademie in de Hofstraat. Een kwelling voor gidsen Vzw-voorzitter Theo Meert bestuurt zijn vereniging op voortreffelijke wijze. Niet alléén natuurlijk, het is teamwork en de hele ploeg doet zeer haar best. Knip oogt naar de pers, gedoogt goddank kritiek, beseft dat Rome en Parijs ook niet in één dag gebouwd werden. Sint-Niklaas-kunststad is groeiende, langs straten en pleinen. In die mate zelfs dat een gids die pakweg twee jaar geleden een groep toeristen door de stad lood ste en hier sindsdien geen voet meer aan wal zette, bij een tocht door de huidige kunststad z'n wenkbrau wen moet fronsen. Toeristi sche publikaties zouden haast elk jaar herdrukt moeten worden indien men de situatie 'k Jour' houden wil. Maar beter zó natuur lijk dan dat de brochures en boekjes een kultureel Va cuum riionon De door Marcel Oelbrandt (Lokeren) met vaardige hand geleide rij Rinda is goed op weg om middels het op de markt brengen gebonden publikaties naam en faam te verwerven, in het Land vi en daarbuiten. Op een andere plaats vindt de lezer een en ander omtrent de van Bert Decorte (geïllustreerd door Dolf De Rudder), een boek dat ook 1 Wase grenzen interesse kan en moet wekken. Onlangs nog kwam Rin proppen met het - ook in De Voorpost besproken - boek «Van Klompenr Prof» van pater Vanden Branden. Vernomen wordt dat Rinda niet alleen de memoires van Vermeiren zal uitgeven (de lezer van De Voorpost weet inmiddels hoe bo man vertellen kan) maar weldra ook voor de dag komt met een boek ovei Niklase toneelvereniging Sint-Genesius. Auteur van dat toneelboek, dat nog vóór eind 1985 zou verschijnen, is minder dan Jaak Van der Helst. Hij geniet in Waas en verre omstrekei als regisseur van massaspelen en leidt momenteel de repetities met het (negen maal) op de planken bréngen van het Reinaertspel in der Helst is direktiesekretaris in de Broedersschool (Hiëronymieten) in Niklaas. Uit de oudleerlingenbond van deze onderwijsinstelling groeide Genesius. De toneelbond werd in 1907 opgestart. Het zou tot 1950 duren eer dames op de scène werden geïntegreerd Genesius is sedert 1952 'koninklijk 1953 werd de vereniging laureaat van het Koninklijk Landjuweel en op heel andere toneeltomooien werden ereplaatsen behaald. Namen als Antoine Vriese, Marie-Rose De Vriese, Marcel Van Brussel, Bea Heylen en vele zijn verbonden aan deze groepering. Sint-Genesius is één van de drie toneel vf gingen uit het Sint-Niklase amateurswereldje dat op bijna niveau blijkt te evolueren. De Goudbloem, de aloude reder heel wat langer en gooide zo mogelijk nóg hogere ogen op o.m. het Landjuw En Tijl heeft naam gemaakt als volkstoneelgroep. Sprookjes van Yvonne Uitgeverij Rinda zou dra ook nieuwe sprookjes van de uit Lokeren schrijfster Yvonne Waegemans uitgeven. Deze jeugdauteur is 76 jaa nu in Mortsel. Yvonne Waegemans werd een tijdje gelede Lokeren. Ze schreef ook enkele tientallen toneelwerken voor

De Voorpost | 1985 | | pagina 20