Luk Vernimmen: Frere Pachters geen gewoon massasp Wie speelt wat? «A Maak er een gehele dag van Kruis, politie en brand weer. Enkel door de inzet En deze keer zullen juist zijn! niet mag teleurstellen Frere Pachters op de Grote Het is zover: te Overmere wordt Frere Pachters an het publiek voorgesteld. Vanaf vanavond tot zondag en ook nog volgend weekend wordt achter het oud gemeentehuis getoond waarrond men te Overmere de Boerenkrijg begon. Want Frere Pachters is geen historische stoet of een exakte weergave van wat in de geschiedenisboeken staat. Het is een tijdsbeeld, het toont de gewone mensen en hun reakties tegen over vreemde bezetters die de zeden en gewoonten van het volk willen veranderen. Meer dan 200 mensen komen op het podium. Vele onder hen hebben nog nooit op de planken gestaan. Dit stuk vroeg dan ook een enorme inzet, zowel van de regisseur als van de mensen. Ze allemaal voorstellen is onbegonnen werk. We houden het bij de mensen die het meest ««n het woord komen. Frere Pachters, de titelrol, wordt gebracht door Rik Coppieters. Hij is de man die alles weet te relativeren en het volk rustig kan houden waar nodig. Katrien Schepers, als Jeanne Mei re, is de vrouw die indien nodig zelf op de barrikade klimt. Ook zij kan als één van de leidende figuren in het dorp aanzien worden. Peter Steels is de derde rol voor Franky Van Hee. Hij is de jonge idealist die al gauw het holle van de Franze leuzen inziet en weigert mee te werken met de bezetter. Spoedig wordt hij dan ook brigand. Neeltje Jacobs is Peters grote liefde. Dit eenvoudig jong meisje wordt gespeeld door Marleen De Bruy- ne, die ondertussen ook al genoeg toneelervaring opgedaan heeft om van deze rol iets prachtigs te maken. Voor Wim Meganck als Joost van lanter is het de vuurproef op het toneel. Hij is een vriend van Peter, die zich echter door de Fransen laat meeslepen. Als hij dan ook nog een oog op Neeltje laat- vallen... Hugo De Lathouwer beweert dat Biest zijn laatste rol zal zijn. Biest is een nogal ruwe kerel die de ijverig ste helper van de Fransen wordt, totdat. De andere rollen worden gespeeld door Dirk De Vriendt, Danny De Bock, Alex De Vos, Raymond Coppieters, Mark Guns, Geert Callebout en zo vele anderen. De Berlaarse gemeenteraad is goed ver tegenwoordigd: naast Marleen De Bruyne speelt namelijk ook Ivo Meganck, OCMW -voorzitter en gemeenteraadslid mee. Inkom 200 F Kaarten Tel. 091/67.50.39 - 091/67.53.41 Zo kom je er: Het boerenkrijgopenluchtspel is gemakkelijk te be reiken. Overmere ligt nabij de E3 en E5 en is zowat het midden tussen Gent, Dendermonde, Aalst, Wet- teren, Dendermonde en Lokeren. Voor de wagens is er een gratis parking op 200 m van het gebeuren. B. De Stipt om 21 uur in de hovingen van het Oud-gemeentehuis Lausnaystraat - Overmere 44 - 30.8.1985 - De Voorpost «Frere Pachters is zeker iets anders dan de meeste massaspelen. Het is echt een toneel, in openlucht doen. Daar zijn er onder- torie van Charelke Dop», gebracht, waarin de massa scènes een funktie hebben in het verhaal. Gaston Van der Gucht is erin tussen al veel op gevolgd, dat in het najaar wordt uit- geslaagd die massascènes af te wisselen met toneelmatig goed gebouwde dialogen. Het verhaal is ook een Gisteren nog belde men gezonden weergave van menselijke gevoelens en dat vind ik een voorwaarde voor een goed toneelstuk». Zo vanuit Lokeren. Maar eer- beschrijft regisseur Luk Vernimmen de toneelwaarde van Frere Pachters. En het moet gezegd, door zijn Ujk gezegd, ik speel liever». Frere Pachters: een nieuwe Luk speelt veel. Naast ervaring de genoemde festivals, «Dit soort openluchtspel is Later leerde hij keer speelde. Volgend jaar sPeelt en/of regiseert) hij voor mij een nieuwe erva- -*■- - -mi noten a eenmaal bij het ring. Men kan er niet, zoals c'Panta Rhei», bij kamertoneel, met de en- te den buiten het gewone to- bi^ het Wetterse «Bij Zucht kele akteurs vooraf alles tot neelseizoen gehouden om naar Kunst» en bij «Vrank in de details bespreken. ervaring op toneelgebied, weet Luk zeker waarover hij spreekt. Toneelmikrobe len is een aangeboren ga- bereiken De liefde voor het toneel zat ve», zegt hijzelf, «men ziet voor regisseur aan het staat Melbourne op het pro- er bij Luk al vroeg in. In het al bij jonge kinderen of Rijksinstituut voor Toneel- gramma. Die festivals wor- zijn college tijd, in zijn ge- er een akteur of aktrice in en Kuituurspreiding boortedorp Wetteren, speel- zit. Wie dit niet heeft Wan Brussel ir.fvi,iiv„ de hij al Julius Caesar van wel nog bijschaven, maar Gedurende een seizoen de spelers toete laten bij het en Vriï Overbeke», waar Vooral het technische ver- Shake8peare. «Toneelspe- toch nooit hetzelfde niveau speelde hij in het Gentse eigen gezelschap mee te vooral Rolf Matthijs de re- loop moet je zijn gang laten Arca-theater, waarna hij doen. gie voert. Met deze 2 wetter- gaan-. En daar Frere Pach- regie-assistent werd bij het 86 gezelschappen werden al ters ook een klank- en licht- NTG onder andere onder Liever suelen heel wat prijzen gewonnen, spel is, speelt het techni- Nand Buyl. «Ik ben echter Maar ook daarbuiten is hij sche aspekt een grote rol. vlug uit het beroepstoneel «ffephjk tot '76 nog te zien. «Zo moest ik Met Rolf Matthijs (licht), gestapt. In dat milieu voor ik een stuk enkele jaren terug op 3 we- André De Pauw (klank) en tracht men te vlug elkaar volledig zelf regisseerde, ken de hoofdrol leren in de toneelmeesters moest de nek af te bijten. Er be- baston Van Der Gucht, bij Melsele toen de hoofdspeler dan ook regelmatig reke- gint nog wel altijd iets te w*e ik speel in "Bij Zucht plots verstek het». En ook ning gehouden worden. Die bloeden als ik naar een to- naar Kunst vit Wetteren, aan Vlaamse films werkt samenwerking verliep wel neelvoorstelling ga, maar me om re^ie y3^1 *4j mee. Onlangs speelde in de beste verstandhou- dat gaat vlug over: ik kan 00 naar het Duister' te hij nog in «De vulgaire his- ding. «Johan Lateir heeft me in het amateurtoneel de enorme verdienste dat lni meer dan genoeg uitleven». Internationaal amateurto neel Midden van de jaren '70 werd hij uitgenodigd om mee te spelen met de Keur- groep Nationaal Vlaams Kristelijk Toneelverbond. Dit is een verzameling van de betere amateurspelers, die 1 k 2 maal per jaar een toneelstuk instuderen, vooral om op internationale festivals te brengen. Met deze groep ging Luk Ver nimmen o.a. naar Mexico, Helsinki, New York, Mona co, Tsjecho8lowakije en To kyo. Ook dit jaar heeft het Internationaal festival voor Amateurtoneel plaats in Ja pan en op de affiche staat Berlaf' K'k Coppittcr, me Frere Pachter, Berlare. hij de juiste medewerkers heeft aangesproken en be zield. Het is ook een groot voordeel geweest dat het hele technische aspekt van de prod uk tie bijna volledig af was op het moment dat we met het eigenlijke to neelspel begonnen» Over het toneelspel zelf wil hij zich liever nog niet uit spreken. «Dat moet het pu bhek maar doen na de voor stellingen. Want de appre ciatie van het pubhek blijft de maatstaf of een regie ge lukt is». Over de akteurs vindt hij: «We hebben onge looflijk veel geluk gehad met de mensen. Hoewel we geen audities hebben ge houden iets waarvan ik toch niet houd, omdat men de mensen die willen mee- Berlare. Frere Pachters. Regisseur Luc Vernimmen sieten, voor de publiciteit en de kaartenverkoop. Er was zoveel te doen. Ook tij dens en na de voorstellin gen zijn nog vele handen nodig voor de biertent, de bewaking, enz. Ik wil hier bij ook het gemeentebe stuur vernoemen, het Rode van al dezen is Frere ters er gekomen. Het enkel hopen op wat weer opdat het vele niet nutteloos zou zijn». We met Luk jongste weerberichten ven allezins zonnig gestalte geeft (jj) de rol die hij er de vorige (jj) Frere Pachters. Wim Meganck is Joost van Linter Dendermonde. Frere Pachters op de Grote Markt te Dendermonde, het lijkt wel t boerenfamilie op de vlucht voor het leger van Napoleon (foto Piet Hermans door hen naar huis te stu ren vonden we voor de verschillende rollen toch de geschikte persoon. Eigen lijk was het wel een risiko. Ik kende de meesten niet en moest dus vooral voortgaan op het uiterlijk, de stem of op de toneelervaring die sommigen al hadden. De meesten hebben echter nau welijks op een toneelpo dium gestaan. Ik moet Hnn ook echt de inzet bewonde ren van al die mensen, ze geven echt het beste van zichzelf». Luk Vernimmen wou ook nog eens benadrukken hoe veel mensen meegewerkt hebben aan de realisatie van Frere Pachters» Velen daarvan staan niet op het podium en zullen mis schien daardoor minder in het oog vallen. Er zijn de mensen die het prachtige podium gemaakt hebben, de mensen die instonden voor de kostumes en rekwi- Wie naar de voorstellingen van Frere Pachters gaat, kan er gerust een hele daguitstap van maken. De toegangskaarten geven recht op gratis toegang in de Eendenkooi en in het Boerenkrijgmuseum. En dan is er nog de Donk, zowel de Oude als de Nieuwe. De organizatoren drukken er wel op om tijdig de plaatsen in te nemen. Klokslag 9 begint de voorstel ling, na het luiden van de kerkklok. Voor wie vroeger komt, zijn er verschillende taferelen voorbe reid die in de hovingen, achter het oud-gemeentehuis zullen opgevoerd worden. Zij zullen het publiek in de gepaste sfeer trachten te brengen. Op het terrein zelf staat ook een grote tent, waar voor en na de voorstellingen iets kan gedronken worden. Herinneringen aan Frere Pachters Voor wie iets van Frere Pachters wil bewaren, kan dit. Vooreerst is er de programmabrochure. Deze bevat de namen van al diegenen die de realisatie van dit openluchtspel hebben mogelijk gemaakt, ak teurs en figuranten, de mensen van al de mogelijke werkgroepen, de verenigingen die hun medewer king hebben verleend, de sponsors, enz. Maar vooral is het een overzicht van de boerenkrijg in onze gewesten. Marijke Mortier, die als geschiedkundi ge, aan het boerenkrijgmuseum verbonden is. be schrijft hierin hoe het er werkelijk aan toe gegaan is. In de brochure staan verschillende afbeeldingen van brieven uit die tijd. Een waardevol dok urnen t dus, dat ook later van pas kan komen. Daarnaast is er de video-opname. Er zal van de opvoering een videokassette gemaakt worden. In lichtingen hierover kan men krijgen op het sekreta- riaat van Parebo, Kruisstraat 2 te Overmere, tel. 091/07.53.41. Wellicht hoorde Je al... dat Frere Pachters opgevoerd wordt op 30 en 31 augustus, 1. 6, 7 en 8 september dat het podium achter het Boerenkrijgmuseum te Overmere staat, in het gemeentepark. dat er zo'n 250 akteurs en figuranten zijn er nog zeker zoveel mensen die achter de schermen werken. dat het podium bijna 400 ma groot is, waarop 3 gebouwen staan, waaronder een kerk met een toren van 13 m. dat er op de tribune plaats is voor 2000 mensen. dat een kaartje vrije toegang geeft tot de Eenden kooi en het Boerenkrijgmuseum, dat het verhaal geschreven werd door Gaston Van der Gucht en het openluchtspel geregiseerd door Luk Vernimmen. dat Frere Pachters toont hoe het Vlaamse volk opkomt voor zijn eigenheid, tegen de Franse ver drukkers Berlare. Frere Pachters. Hugo De Lathouwer als -Biest* Berlare. Frere Pachters. Franky Van Hee speelt de rol van Berlare. Frere Pachters. Auteur Gaston Van der Gucht (ii) (ll) Prter Ctwlc fii\

De Voorpost | 1985 | | pagina 44