Jetalen met «Vijftig Vlaamse Franken» n Lede en omgeving -Burst speelt weer zoals in de goede oude tijd Alem toont vuile hoekjes van Erpe-Mere Vierde «Faluintjestreffen» van Moorselse Dholda Boys Jong en oud feestelijk samen in het Aalsterse Sint-Maarteninstituut Internationale homo- en lesbiennedag in Aalst Aangenaam verpozen met «Akijama Aalst» in Jeugdhuis «Eureka Erembodegem» De Voorpost - 30.8.1985 - 5 nds de handelsbeurs van Lede, kan je er zowat overal in omgeving terecht met een nieuw muntstuk «vijftig laamse franken», dat algemeen aanvaard is als een (taalmiddel. De idee van deze overigens keurige penning omt van Albert Van Hove, voorzitter van het FVK )Ie [deling Oost-Vlaanderen en van het Priester Daensfonds. ,e. let FVK staat voor Federatie Vlaamse Kringen, een :r treniging die in 1981 werd opgericht. 13 'aar Jeli LH bert Van Hove omschrijft FVK als een overkoepe- nd orgaan van een reeks aatselijke en regionale initia len die gegroeid zijn uit de laamse beweging en drager n van een lange traditie, lomenteel zijn er 130 Vlaam- kringen verspreid over heel laanderen en Brussel en aan- loten bij het FVK. De vere- iging heeft tot doel volwasse de gelegenheid te bieden it zelfvorming en zelfontwik- ling, opdat zij een beter in- zouden verwerven in de leefsituatie. Zij streeft icht z igen naar de realizatie van de Vlaamse mens in verbonden heid met zijn volk, de Europe se volkerengemeenschap en al le volkeren ter wereld. Zij pro beert deze doelstellingen te verwezenlijken door het orga- nizeren van voordrachten, stu diedagen, tentoonstelling en andere initiatieven. Een van de realizaties is het «Vijftig Vlaamse franken» projekt. Het heeft als enig doel een bewustmaking te zijn voor het tema van de Vlaamse zelf beschikking. FVK wil er over waken dat de belangrijke Vlaamse gebonden waarden worden doorgegeven en dat het Vlaams kultureel erfgoed behouden blijft. Financieel autonoom Vlaan deren Met het projekt «Vijftig Vlaamse franken» wil men niet alleen duidelijk maken dat Vlaanderen financieel auto noom moet worden, maar dat tevens de nodige financies moeten worden verzameld voor de kulturele werking van zowel de koepelorganizatie als van de aangesloten verenigin gen, vooral nu de kulturele sektor zo zwaar wordt getrof fen. In zijn gelegenheidstoespraak te Gent zei Hugo Schiltz dat hij niet de eer had om als Vlaams minister van financiën de kreatie en uitgifte aan te kondigen van een eigen Vlaamse munt, maar wel het genoegen om een initiatief voor te stellen met een belang rijke symbolische betekenis ,laa' Lede. Zo ziet het stuk van «50 Vlaamse frankeneruit. voor de Vlaamse beweging. Hoe zien de vijftig franken eruit? Een korte toelichting bij het muntstuk, dat een echt kunst werk is, lijkt ons niet overbo dig te zijn. Aan de ene kant van de penning staat de Vlaamse Leeuw afgebeeld en het opschrift «50 Vlaamse franken». De andere kant brengt de drie wereldberoem de torens van Brugge, Gent en Antwerpen, opgevuld met de zo specifieke Vlaamse trapge- veltjes. De ontwerpen zijn van de hand van Frans Minnaert en Jo Deblieck. De penningen zijn ook verkrijgbaar in edelme taal. De gouden «50 Vlaamse franken» kosten 14.240 fr en zijn geslagen op 800 eksempla- ren. De zilveren «50 Vlaamse franken» kosten 1.650 fr en hier is er een oplage van 8.000 eksemplaren. De Alpaca FDC kost 220 fr (oplage 10.000 stuks) en de Alpaca gepati- neerd 100 fr (10.000 stuks) zijn ervan aangemaakt. Voor meer informatie kan men steeds te recht bij Albert Van Hove, Guchtstraat 32 te 9310 Lede (053-21.60.37). Men kan de penningen ook bekomen door overschrijving van het ver schuldigde bedrag op reke ningnummer 780-5391272-25 met dc vermelding «50 Vlaam se franken». Er nog op wijzen dat de pen ning omruilbaar blijft tot 15 februari van volgend jaar in herbergen, winkels, BAC kan toren die met een zelfklever bekend maken dat de 50 Vlaamse franken bij hen ver handelbaar zijn. JM Heyman ■lanj lloo het nostalgie of wil men iets anders dan louter gewone vernieuwing? In elk facet van ons dagel^ks leven is men op zoek naar variatie om de mensen te boeien en niet altijd «laagt men er in om iets aantrekkelijks uit de bus te toveren. Dus grypt men terug naar gai «en wereld toen het spel nog de enige vorm van vermaak was en de volkssporten zoals r u men het fenomeen pleegt te noemen genieten terug een populariteit zoals in de destyds dru vergruisde goede zogezegde oude tijd. In Burst heeft men echter niet eigen terrein te spelen, waar jolige kant. gewacht op het voorbeeld van de volksspelen doorgaan. anderen want reeds in 1979 Begaan met het lot van hun Spelen met muziek aatl nam de plaatselijke afdeling wedstrijd zocht men ook hier De deelnemende ploegen zijn l e VTB -VAB het initiatief om naar vernieuwing, uitbreiding uit vier spelers samengesteld een volksspelentornooi te or- en naar mogelijkheden om de die om beurt of voltallig een ganiseren. Voor de uitvoering moeilijkheidsgraad van de op- spel tot hun rekening moeten :rve deed men beroep op de lokale gelegde proeven te verhogen nemen Maar ook een schare 1 ze Verenigingen toch vermits der- zonder daarbij aan akrobatie boogschutters streed er om de of topsport te denken. Het dikste prijs van de 4.000 fr. moesten zowaar volksspelen weg te kapen. Het Eiken ver- ne tijd werd de oproep maar blijven en het bleek een goede toefde echter ook in een muzi- schoorvoetend beantwoord bij formule te zijn want jaar na kale sfeer dank zij het optre- jaar lieten steeds meer ploegen den van de plaatselijke fanfare zich inschrijven en er kwamen Sint-Cecilia die dc pauze op- zelfs verenigingen uit andere Vulde met hun galmende melo- dcn een genietbare dag te be- deelgemeenten deelnemen, dit dieën. De talrijke toeschou- zorgen en om het bestuur te vooral uit Aaigem, Bambrugge wers kregen er deze keer nog J— L— slecht en Mere. Met de talrijker deel- een attraktie bij met de opstij- name was de opkomst van het ging van een luchtballon. Op publiek bijgevolg ook aanzien- vele plaatsen doet men thans lijker en dientengevolge ging beroep op ballonvaarders en de aanvang. Toch was er ge noeg rivaliteit onder de deel nemers om de belangstellen- overtuigen dat het g gekozen initiatief was. Groeiende populariteit Het bestuur zorgde voor een men ook hardnekkiger strijden dit blijkt een enorm sukses te wisselbeker, een trofee uitge- voor de overwinning. Het hebben, loofd aan de vereniging die bleef echter steeds binnen de grenzen van dc sportiviteit en Met 17 ploegen men had als hoofddoel een Het weer was voor een maal door de voetbalclub Eendracht spel op volkse wijze uit te langs de zonnige kant en net zoals vorig jaar waren zeven tien ploegen komen opdagen. driemaal de wedstrijd zou win nen. Dit gebeurde vorig jaar door de voetbalclub Eendracht Burst die bewees dat men voeren; ook al was er een naast het voetballen ook nog kere rivaliteit tot wat anders in staat is of is alles bleef in een zeer vriend- het omdat zij gestimuleerd schappelijke sfeer en men be- worden door het voordeel op keek het altijd eerder van de zomerweer. De belangstelling was nave nant dank zij dit uitzonderlijk Het zevende tornooi heeft voor heel wat spanning ge zorgd want na de eerste proe ven was het de B-ploeg van Eendracht Burst die de leiding nam, maar toch vrij vlug deze moest afstaan aan De Moté- Mere. Deze weerden zich zo danig en men dacht reeds aan een overwinning. Het zou ech ter te mooi geweest zijn voor hun eerste deelname en in het ringwerpen verloren ze waar lijk de titel. Het waren de bloedgevers van Burst die, dank zij het inzetten van hun joker op het gepast ogenblik, met de zege gingen lopen. De ploeg van BGJG-Burst ontfut selde zelfs in dit laatste onder deel nog de tweede plaats aan De Moté De A-ploeg van Een dracht Burst. de winnaars van vorig jaar, eindigden slechts op de vierde plaats. Met dit sukses aarzelden de organisatoren niet om nu reeds te melden dat de volksspelen ook volgend jaar nog zullen doorgaan. Het VTB-VAB-be- stuur zal echter wel enkele nummers vervangen, vooral deze die reeds gedurende een paar jaar op het programma staan. Ook hier zal men dus naar vernieuwing zoeken, zon der het geheel van de spelen te schaden. JV September... Weerom het klassieke patroon van een In de kleine turnzaal van de Om jong en oud nog meer te schoolbegin... humaniora, van 17.15 u tot verwennen wordt er eveneens Bij de aanvang van ieder schooljaar is het steeds erg druk 18-15 u brengt het poppen- uitgepakt met een «monkey binnen de muren van het -Klein Kollege» te Aalst... Niet theater Klak de voorstelling bouncer», een springkasteel, alleen gonst het er van schoolaktiviteiten. Maar dan ook 'donkere wolken boven ook met dolkomische fietsen j Kabouterland». De toegangs- en eerrebolhne. steken d.rektre en personeel samen met verantwoorde- prijs bedraagt 20 fr en iedereen Het geheel lordt muzikaal lyken van de oud-leerlingenbond de koppen by mekaar is er welkom! omkaderd door organist-vir- voor de organisatie van het jaarlijkse oud-leerlingen en Voor de informatica-knobbels tuoos en oud-leerling Jo De familiefeest. Dit vreugdevol rendez-vous heeft ditmaal start te 18 uur, in de boven- Witte. zaal, een grote computerbeurs. Iedereen die tot de grote Sint- Naast de aanwezigheid van Maarteninstituutfamilie be- leerlingen met hun eigen com- hoort is van harte welkom op puters, is er ook ruimte gelaten dit feestelijk samenzijn. Een voor het meer professionele ruime belangstelling, een blijk werk. Vanaf 18 uur gaat ook van waardering die een echte het restaurant open in de refter stimulans betekent, schenkt van het kollege. Op het menu: daarbij de kracht om in dezelf- kaaskroketten, forel met de zin amandelen, steentong, osse- werken... haas bordelaise, Engelse schotel... plaats op 6 en 8 september a.s. Heel wat «zilvervossen», oud- het banket opent de bodega leerlingen met hun familie, zijn deuren in de refter, leerlingen met hun ouders, di- Vanaf 16 uur aanvang van het rektie en personeel, sympathi- familiefeest. Op de speel- santen, iedereen die tot de gro- plaats, van 16 tot 18 uur, wor- te gemeenschap van het Aal- den dan demonstraties en wed- sters Sint-Maarteninstituut be- strijden met telegeleide auto's hoort, drukken ieder jaar me- gegeven in aanwezigheid van kaar vriendschappelijk de de huidige kampioen van Bel- hand op de zoveelste oud-leer- gië in deze discipline, lingendag. met familiefeest. Meteen een goede gelegenheid voor velen, om even kennis te maken met direktie en leerkrachten of alles wat met het schoolgebouw te maken heeft van dichterbij te bekij ken. Steeds wordt betracht van dit feestelijk samenzijn een (h)echte ontmoetingsdag te maken. Ditmaal wordt echter voor ver nieuwing gezorgd met een spiksplinternieuw programma. Voor de eerste maal wordt er gestart met een belotwedstrijd Ee" regelmat|gheidsnt op za- tot 20 u. een goed bewegwij- J IPTflbO Al Qlimicflic An 7an/len 1 1 -. steeds verder te Zowat 1000 motorryders, al dan niet in uitdagende kledy, Nadere informatie in Café alsook het VAB-Team worden door de Moorselse M.C. Heuvelhof, Stationsstraat 41 te Dholda Boys met lokaal Heuvelhof verwacht voor een vierde Faluintjestreffen. op vrijdag 6 september. Een ,erda8 21 a"gustus en zondag 1 zerde niet-verplichte rondrit echte reuzekaartino begiftigd sePtember met als vestigings- doorheen de Scheldestreek. noo8- met niet minder dïn 7.000 ff Plaa,s de oktoberhalle te Wie- Vanaf 20 u. T-Dansani en met grote bewaakte par- kampvuur en te middernacht campingmoge- uitreiken van 5 bekers voor de club met het grootste aantal 9390 Moorsel. Tel 053/ 70.09.75. Voor de club met meest in schrijvingen wordt een beker voorzien van anderhalve meter prijzen (eerste prijs 1.500 - fr!) in de studiezaal van het kollege. Vrijheidstraat, Aalst. J De inschrijving gebeurt vanaf Y0"?' ""P" 30° hebbe" aanwezigen op de TD. .O T flpp npmprg rprht ran pan flr, vonrla. -« iz»™vuwv.u.«s«.uivuvui deelnemers recht op een Op zondag kan men inschrij- 20 uur. Het inschrijvingsgeld mooie medaille, een warme ven van 8 tot 13 u. Te 15 u. is bedraagt slechts 50 fr. Zondag maaltijd, konsumpties, grans er een demonstratie door de toegang tot het TD op zater- Motorrijschool van V.A.B. dag en een mooie rondrit met Met maneuvers noodzakelijk talrijke trofeeën voor nationa- voor het behalen van het rijbe- le en internationale clubs en wijs voor motorrijders. Te 16 v«.e ,llg^g Iutl individuelen. u. uitreiken van de bekers in een eucharistieviering, te 11 Supplementair zijn bekers ternationaal en te 16.30 u. an- uur, in de kapel van het kolle- vo°rz'en v°or de jongste en de dermaal demonstratie door het Op 14 september heeft in Aalst le^"eHme,r' de Herst k°: y-A B-Team Te 17 u uitrei" de internationale homo- en les- mende individuele en de verst- ken van bekers nationaal. biennedag Dlaa*s in de Keizers- komende vrouwelijke pilote en Na de rondrit zondagnamiddag hallen. Vanaf 14 uur is er een Sallteïw ioiccT' e ibf°»=b" 15 uur begrn, 19 uur en wordt afgesloten o 8 september wordt een spette rende feestdag boordevol spe ciale attrakties. We zetten ze even op een rijtje: Deze dag wordt ingezet met ge. Te 11.45 u wordt het aperi tief aangeboden, op zijn tradi tioneel ongedwongen manier, in de refter van de school. Te 12.30 u volgt het jaarlijks banket (inschrijven vóór 1 sep- Programma tcmber) in de studiezaal. Na Op zaterdag inschrijven van 10 dieke aktiviteiten kunnen deel- er een free podium. Omstreeks nemen; Ook tattoo stand, spe- 21 uur is er een optreden van ciaal painting en badgesstand de Parking Meters, zijn voorzien. In het GOC in de Hoogstraat kan men een doorlopende Aal sterse follies tentoonstelling gaan bekijken. Op 14 septem ber omstreeks 17 uur is er bij Hak aan de Houtmarkt een debat rond het tema «Lesbies in het teken van Nairobi». In de Kesk aan de Grote Markt is er een tentoonstelling met Alex Cassiers en om 19 uur volgt er een politiek debat en is er de uitreiking van de homofi- lieprijs. In het kader van deze interna tionale dag organizeert het GOC een filmfestival in Net werk. Om 15 uur wordt de Griekse tragedie «The times of Harvey Milk» vetoond, om 17 uur volgt Casta Diva, om 20 uur Lianna en om 22 uur gaat de premiere van Eri De Kuy- pers jongste film die zowat de apoteose moet vormen van dit mini-homofilmfestival. De toe gang tot dit festival is gratis. Aalst. Geslaagde Schoimfeesten bij A KV De Schoimers (a) JM Heyman In het kader van het intern: itionaai jaar van de jeugd tracht Jeugdhuis Eureka in nauwer kontakt te komen met de j ingeren van heel Erembodegem (en omgeving). Er wordt op geen inspanning gekeken i verschillende verantwoordelijken zetten zich regelmatig in bij de organisatie yan een amma aktiviteiten. Zaterdag 7 en zondag 8 sc ember stelt dhr. Ottory Leslie er zijn jiu-jitsuclub «Akijama Aalst» in de kjjker. Van tretaris Yvan Vertongen volgende nuttige informatie. Op zaterdag 7 september 18 tot 21 u. en op zonda september van 12 tot 21 organiseren de jiu-jitsu< «Akijama Aalst» en het je- huis «Eureka» voor de d< maal een grote barbecue, jaar zijn er voor de democ sche prijs van 200 fr. brochet- ten of kip of ribstuk met frie ten. groenten en sauzen te ver krijgen. Als het weder meevalt, wor den op zondagnamiddag even eens demonstraties gehouden op de koer van jeugdhuis «Eu reka», Keppestraat 52 te Erembodegem. Omstreeks 17u. is er een de monstratie van radiobestuurde voertuigjes door een onlangs opgerichte club, onder impuls van de familie Groebbens, die haar oefenterrein zal hebben op de hoek Ninovesteenweg - A. Vande Maelestraat. Om streeks 18 u. is er een demon stratie jiu-jitsu. Dit is een Ja panse krijgskunst en betekent letterlijk «zacht gevecht», een ietwat misleidende benaming voor een gevechtssport die tot doel heeft zijn tegenstrever (s) binnen de kortste keren te neutraliseren en/of uit te scha kelen. Als men hierbij nog weet dat het jiu-jitsu gebruikt werd door de Samourai, wan neer deze zonder wapens kwam te staan, dan weet men tevens dat men hier te doen heeft met een keihard maar zeer efficiënt verdedigingssys teem. Wie deze laatste demonstratie mist, kan nog altijd terecht tijdens de trainingen die door gaan elke dinsdag (van 20.30 u. tot 22 u.), elke woensdag (van 18.30 u. tot 21 u.), elke vrijdag (van 19.30 u. tot 21 u.) en elke zondag (van 10.30 u. tot 12 u.) en dit in de zaal «'t Schuurken» van jeugdhuis «Eureka» Keppestraat 52 te Erembodegem. De opbrengst van de barbecue gaat naar het organiseren van o.a. fiets- en wandeltochten, tafeltennis, volleybal, groton- derzoek, yoga, jiu-jitsudemon- straties,... en dit alles in het kader van «het jaar van de jeugd». Op het plan van natuurgebied heeft Erpe-Mere heel wat te bieden want zowaar beschikt elke deelgemeente over een zee van groen: Blauw- en Olenbos te Mere, de bosryke Dries te Aaigem, de Honegemmeersen te Erpe en het landelijke aspekt van de andere dorpen die rust en gezondheid uitstralen. Toch heeft de Aktiegroep Leefmilieu Erpe-Mere ge meend dat er nog heel wat te doen is op het gebied van de netheid. Men vindt dat het nog altijd niet volledig in orde is en dat nog veel kan opgeruimd worden en daarmee bedoelt men kleine sluikstorten, illega le weekendhuisjes, autowrak ken enz. Natuurlijk weten we dat onze mensen zelf in die zin nog moeten opgevoed worden want ondanks de gemeente in spanningen doet voor huisvuil en ophaling van groot vuil, toch vinden sommigen het no dig hun versleten matras of zetel nog «ergens» achter te laten waar het niet hoeft. Alem houdt echter toezicht op de ontwikkeling en herstruktu- rering van de woonkernen in Erpe-Mere. In de videofilm, die tijdens de tentoonstelling doorlopend kon bekeken wor den, waren de verschillende voorbeelden hiervan te zien. De aktiegroep wees hierbij op het probleem van de waterbe zoedeling en in de film ont plooide zich een gesprek met de schepen H. Mallefroy over de verschillende aspekten en mogelijkheden tot een beter leefmilieu in de gemeente. Alem dringt trouwens aan om de punten, bevat in de priori teitsnota van vorig jaar, zo vlug mogelijk te verwezenlij ken... Ook al is er hier en daar beterschap waar te nemen, toch moet er voortdurend ge waakt worden over het milieu- ke ordening en de schending van groenzones. De film was eveneens een aanklacht tegen sommige mistoestanden die! nog altijd niet opgelost zijn zoals bijv. de inplanting van enkele illegale weekendhuis jes, de bevuiling van sommige waterlopen en de auto kerkhoven. Op de tentoonstelling tijdens de kermisdagen heeft Alem, aan de hand van fotomateriaal, krantenknipsels en allerlei an der materiaal aangetoond wat er in onze gemeente nog te doen valt op gebied van leef milieu en ruimtelijke orde ning. Samen met Raldes en andere organisaties, die aktie voeren voor een gezonde na tuur en woonomgeving, wer den verschillende standen op gesteld met didaktisch mate riaal om de bezoeker duidelijk te maken over het nut en het waarom van een dergelijk beleid. Ook was er een boekenstand waar monografieën van de Stichting Leefmilieu te verkrij gen waren. Allemaal boeken waarin een thema behandeld wordt over verontreiniging, hinderlijke toestanden, be houd, beheer, wetgeving e.d.m. Bovendien kreeg elke bezoeker een dossier over de doelstellingen van het Milieu centrum Dénderstreek. Aktie- groepen zoals Alem komen enerzijds niet altijd sympa thiek over bij de beleidsmen sen maar anderzijds zijn zij er nodig om de mistoestanden aan te klagen en om ongezon de toestanden af te remmen. JV

De Voorpost | 1985 | | pagina 5