faas «ambachtelijk weekend» ilijft toeristische topper Reinaard de Vos versus Koning Lioen Eerst ballons en Reinaert, dan Sinterklaas en Driekoningen in Sint-Niklaas 34 ballons in Sint-Niklaas De versie van Dolf en Bert Feest aan de Boskapel in Pulvelde Ie wagen van uw verslaggever mag dan al ambachtelijke s aan het krygen zijn, een échte oldtimer kan je hem -alsnog niet noemen. De wegen waarop ik zaterdag en Nidag door 't Land van Waas rondtoerde, baggerde, teterde, deden vaak wél ambachtelijk aan. Zaterdag ■kende ik n.a.v. het «ambachtelijk weekend» Stekene h omgeving, zondag toefde ik in de buurt van Waasmun- Ik had de indruk dat het Wase «ambachtelijk •ekend» zaterdag wat flopte, maar zondag danig druk >cht werd. Het lag in m'n bedoeling, zo wel het Land van Waas op zich wat te verkennen als een im pressie op te doen van de 'open deur' bij de ambachtslie den en horeca-instellingen. Hoe aantrekkelijk is het Wase landschap, hoe indrukwek kend zijn de monumenten? M.a.w. wat heeft het toerisme in Waas te bieden aan de kaas- lmbachtelijk weekend» in Waas. Deze kantwerksters werden gefotografeerd in kasteel alburg te Sint-Niklaas, waar je ook een drankje en een hapje nuttigen kon. (Iv) Ambachtelijk weekend» in Waas. Koperdrijver Benjamin Oelbrandt verwelkomde aterdag in z'n atelier in Melsele een tachtigtal bezoekers. Zondag waren het er ruim veehonderd (Iv). proevende en spekulaasetende rekreant? Verdwaald by na Mijn noordelijke route liep een paar keren spaak. Be noorden de zgn. expressroute en bezuiden de grens met Ne derland bevind je je immers in een met weekendhuisjes be zaaid gebied en niet zelden moet je daar in Stekene, nabij het Riet b.v. of de Korte- en Lange Dweerstraat, rechtsom keer maken: privéweg, verbo den toegang. Mooi is het daar in de bossen, dat wel, en de rekreant wordt uitgenodigd, het huisvuil op een geëigende plek te deponeren. Zonder ge degen wegenkaart ben je ech ter nérgens. Een gidsje in de trant van de door de Wase VW klaargestoomde ambach telijke brochure helpt wel wat, maar dan moet je de voorge schreven route blijven volgen. Van nabij Koewacht ben ik uiteindelijk - vraag me niet hoe - toch tot in de omgeving van de parochie Hellestraat ge raakt. Het goot pijpestelen na de noen en mevrouw Kaysers siertuin aan de Voorthoek was niet de geschikte plaats om m'n natte leden op te warmen. Spoorslags richting Tromp-De Wal dan maar. Weinig wagens zaterdagnamiddag aan de Sint- Jansteenstraat, in het Vossehol van Reintje Vos. Mooi lokaal, mooie zaal eigenlijk waar de boek- en bezembinders aan het werk waren en waar je geite kaas proeven kon. M'n honger kon dan echter niét gestild worden, noch met boekweit- pannekoeken noch met kneu kels. Ze waren niet beschik baar. Op naar de overkant van de weg Sint-Niklaas-Hulst. Langs een kamping, over modderige wegeltjes reed ik zeer verme tel, op zoek naar 't kapelleke van O.-L.-Vrouw-van-Lorette in Kemzeke of speurend naar de restanten van de Linie, de Spaanse verdedigingsgordel van weleer. Ook dèt moet je bij voorkeur al wandelend of stappend, met laarzen aan, doen en niet met de auto. Zo heb ik nu ervaren. De Klinge, Meerdonk. Mooi wordt het vooral bezuiden Meerdonk, in de buurt van café Groenendijk. Waters en welen, uniek gebied dat je al rijdend op de Drijdijk verken nen kan. Via 't Kalf, Sint-Gil- lis-centrum, Okkevoorde ook, bereikte ik de Twistkapelletjes op de grens van Sint-Pauwels en Kemzeke. In die omgeving, nabij de Feuselsdreef, de alou de heerlijkheid Grauwe Steen. Even uitblazen deed ik in de taverne met die naam: het bier was er best, er zaten enkele stamgasten maar van een mas sale belangstelling was nauwe lijks sprake. Kastelentocht Zondagnamiddag. Veel volk bij kunstsmid Rossaert aan de Rozenlaan in Belsele. Het om z'n kastelen zo vermaarde Waasmunster nodigt uit tot een trip van een paar uur. Langs de Rozenbergabdij na bij de E3 (het is precies tien jaar geleden dat Rozenberg III zich aan de Oude Heerweg kwam vestigen) bevindt zich Les Gobelets van de familie De Lovinfosse: prachtig gesi tueerd. Vandaar gespeurd naar wat van Ten Ryen, bezui den de Neerstraat en de Man- tawijk, rest. Zo langs de Neer straat en kasteel Roos naar het centrum van Waasmunster toe. In de Kerkstraat was het zon dagnamiddag rond vieren echt druk. Ook aan de Gentstraat in Waasmunster stonden heel wat wagens gestald. Precies tussen beide straten is het knusse, eerder kleine kasteel Blauwendael te vinden. Een mooi pand in een zo mogelijk nog mooiere, rustige en ook, voor de gelegenheid, herfstige omgeving. In de regen zaten enkele dapperen van een pint te slurpen. Op het terras dus, want binnen in het kasteel was het een bijenkorf gelijk. Voor al de kantwerksters hadden veel bekijks en het met zoveel charme door heemkring 't Si- reentje geëxpozeerde mate riaal werd door vele tientallen, zoniet honderden geïnteres seerden bewonderd. Blauwen dael, één hoog en twéé hoog, baadde in retrosfeer, de slijt- pap en de spekulaas gingen vlot van de hand en bij 't Si- reentje kon men enkele nieu we leden registreren. In Sombeke leiden alle wegen naar de Durme. Maar waag je niét - zoals ik zondag wél deed - op een baantje dat later grintweg wordt en naderhand ergens in het veld omzeggens verdwijnt. Ook die haast on voorstelbare schoonheid van meersen, waar reigers riant rondhuppelen, moet je te voet ontdekken. Aan de dries van Sombeke moest je zondag be halve voor het vriendelijke Sint-Rochuskerkje en de schandpaal in de Smoorstraat, oog hebben voor de wijze waarop Leona De Lamper borduurt en Jos Van Gerven keramieken kunst maakt. Bei den hadden niet te klagen over gebrek aan ambachtelijke be langstelling. Wat naar de Dur me toe werd volop gevoetbald, ook nog om vijf uur, en die (niet ambachtelijke) aktiviteit werd druk bijgewoond. Voor mij een gelegenheid om even een indruk op te doen van het omheinde kasteel De Castro. Volk te over was er nog in o.m. he* Vinckenhof aan de landenjke Moortelstraat in El- versele. Misschien nog meer dan tijdens andere weekends. Zo exakt is dat in een horeca- instelling niet te meten, maar het «ambachtelijk weekend» is alleszins een welgekomen steun. Groepsgewijs VW-voorzitter Staf Van Dae- le en z'n team konden het verloop van de weekendaktivi- teiten zondagavond evalueren. Echte uitschieters? Ach, 't ging er zondag overal geani meerd toe, in Walburg, aan de Witte Molen in Sint-Niklaas en elders. Veel volk naar verluidt ook aan de Hollebeekhoeve in Kruibeke en in en om de mos- terdfabriek te Haasdonk. Ge- konstateerd werd nog dat heel wat verenigingen er n.a.v. het «ambachtelijk weekend» een gezellig uitje van maken, soms zelfs per bus. Dat fenomeen manifesteert zich steeds na drukkelijker. Men bedient zich daarbij uiteraard van de op zeer naarstige wijze samenge stelde VW-brochure. Die pu- blikatie geeft een uitstekend beeld van wat er twee dagen lang in Waas te beleven valt, de voorgelegde informatie is korrekt en goed geïllustreerd. Alleen dringt zich me dunkt een andere rubricering, b.v. per (deel)gemeente of per am bacht, op. Misschien kan daar aan met het oog op de zevende editie gedacht worden, de toe rist kan er alleen maar wel bij varen. De balans van deze uitgave is alvast positief. Tienduizend bezoekers? Het kèn. Een vijf tigtal pleisterplekken, en als je ervan uitgaat dat overal pak weg tweehonderd mensen over de vloer kwamen ben je aan dat getal. De naar retrocharme reikhalzende Waaslanders en toeristen van elders lieten zich dus duidelijk niet ontmoedigen door het miezerige weertje. Zondag maakt steevast een be tere beurt dan zaterdag, zo is gebleken. De ervaring heeft ook geleerd dat dit soort regio nale evenementen buiten het Land van Waas niét op gang wordt gebracht, of ternauwer nood. Het Wase «ambachtelijk weekend» als toeristische hap pening met een dimensie, een reikwijdte van aan de Durme en de Schelde tot nabij de grens met Nederland: uniek eigenlijk. Wouter Vloebergh Ambachtelijk weekend» in Waas. Op de Witte Hoeve in Belsele werd gedemonstreerd hoe je boter toebereidt (Iv). Aan de ballonfestiviteitcn tijdens het weekend van 7 en 8 september in Sint-Niklaas zal worden deelgenomen door in totaal 34 ballons. De 36ste internationale meeting voor gasballons blijft beperkt van omvang. Franqois Schaut (België), Jean Muchery (Frankrijk) en Alfred Eckert (Duitsland) zijn zaterdag 7 september wél van de partij. Zij horen tot de meest vooraanstaande piloten ter wereld. De gasballons stijgen vanop de Grote Markt rond 17 u. op. Heel wat Wazenarcn bij de piloten die deelnemen aan de internationale landingswedstrijd voor warmeluchtballons, zondag vanaf 18 u. De Wase deelnemers heten Mare De Bcleyr, Gaston De Rudder, Dirk De Wachter, Regi Geerinck, Patrick Roclant. Jacqueline Sax, Stefaan Van Haverc en Wim Verstraeten. De andere Belgen zijn L. Boeykcns, G. Delfor- ge, Ch. Desmet, M. Lagrou, P. Libert, Francois Schaut, D. Vannestc en J Vermeire. Uit Nederland komen (warmelucht) R. Jurg, R. Sassen en H. Zoet, uit Engeland D. Barker en Tom Sage en uit Duitsland is A. Sieger van de partij. Een negental zgn. 'fïestaballons' nemen niet aan de wedstrijd deel maar zullen wel méé voor spektakel zorgen. Hierbij twee Waaslanders: A. Roels en J. Vereecke. En verder de Belgen F. Delhaye, E. Durondeau en L. Joye, de Nederlanders A. Haarhuis en T. Hulsbergen, de Duitser Bernards en de Fransman M. Dubernard. (wv) Ballons in Sint-Niklaas: uitkijken naar het weekend van 7 en 8 september. Ambachtelijk weekend» in Waas. In de Roomanmolen demonstreerde de Sint- Vincentstichting hoe op ambachtelijke wijze vruchtenwijn wordt gemaakt (dw) Ze zouden in de Wase scholen een vak Reinaertkunde moeten inpassen in het rooster. Aan docenten alvast géén gebrek, aan diskussiestof al evenmin. Didaktisch mate riaal (of zeg je: materieel?) ten overvloede, je kan de verstrekte informatie aan de praktijk gaan toetsen in dorp en stad, je kweekt zo vorsers op. Wat boeit de Wazenaren zo aan Reinaert? Anion Van Wilderode heeft maandagavond in Sint-Niklaas nog eens de drie argumenten naar voren gebracht die hem en vele anderen ertoe aanzetten, veel sympathie voor de vos op te brengen: Reinaert als eenling, kleine zelfstandige, vrijbui ter, outlaw; Reinaerts liefde voor z'n vrouw en gezin, hij is trots op zijn sibbe; en Reinaerts mateloze vrijheidsdrang. De Vlaamse aard van Rein staat volgens de staatsprijswin naar buiten kijf. En in het Wase chauvinistische perspek- tief is de Reinaert een onmiskenbaar Wase snaak. Als het niet wèar is dan is de gedachte daaraan toch charmant en plezant. Een grootse, misschien groteske Spielerei. Leerzame legende, ludiek vertolkte bespiegelingen. Het grensgebied1 tussen waarachtigheid en dromerij is veel uitgestrekter dan een Koningsforeest en dus kan je naar hartelust stoeien: heerlijke tafereeltjes ten tonele brengen (het massaspel vanaf volgende week), zoektochten uitstip pelen, tekeningen maken, kleurwedstrijden organizeren, banken neerheien tussen kerk en bushokje (Belsele bij voorbeeld), rijmen en dichten. Reinaert, een hobby. Bezigheid van zowel geleerden als kindertjes. Je blijft er kwiek bij, en het schèèdt allemaal niet. De Waaslanders stoeien erop los, bloeien erbij op. Ze vermeien zich, maar veel meer wetenschappelijk houvast dan wat hypotheses hebben ze niet: Kriekepitte zou nabij De Klinge (of Stekene?) te situeren zijn, Hulsterlo moet Nieuw-Namen wezen, Basele zou Belsele zijn of ook Bazel. Het werd nimmer bewezen, maar de Waaslanders zijn niet te genezen van hun obskure obsessie, hun passie. Reinaert als fenomeen van charmant chauvinisme, het zou het voor werp kunnen uitmaken van een thesis voor wie sociologie studeert. Koning Lioen De voorstelling van het Rindaboek over Reinaert, in de stadsbibliotheek in Sint-Niklaas, verliep op de geëigende wijze. Akademisch ten dele, speels voor de rest. Tussen de bedrijven door kwam een heuse vos het «eerste exemplaar» van het boek aanreiken: stuntje. faldy Picavet droeg degelijk voor en zowel Paul De Vidt? «stand-in» Daan Anthuenis als schepen en VW-voorzitter Staf Van Daele vonden gehoor toen zij hun benadering van Rei naert in Waas ten beste gaven. Terwijl Van Daele het hield bij een overzicht, een analyse van de impakt van Reinaert op het Wase verenigingsleven en toerisme (en die is zoals bekend gróót) tapte Anthuenis, tussendoor knipogend naar Nelly Maes die óók in Sinaai wortelt, uit een nóg chauvinistischer vaatje. De kuituurschepen beweerde zelfs: «Eigenlijk hebben we geen enkel historisch recht om dit boek in Sint-Niklaas voor te stellen. Toch is het onze plicht». En zulks geschiedde dus. Bert Decorte was er, Dolf De Rudder ook. Zij hebben de nieuwe Reinaertversie klaargestoomd, op aangeven van uitgever Marcel Oelbrandt. Bert zorgde voor een heden daagse berijming. Dolf maakte 143 tekeningen aan. De zwartwit illustraties werden rechts afgedrukt. Ze doen, met die in cirkels opwippende beesten, hallucinant, spook achtig aan, ze hebben iets aparts, dat moet gezegd. De hertaling van Bert Decorte staat links. Het is wat be vreemdend: Canteclaer werd Kanteklaar, Reinaert wordt als Reinaard gespeld. Nobel heet zo nu en dan Koning Lioen, wat mooi rijmt op 'doen'. Dichter Bert Decorte bleef, zoals al eerder aangestipt, zo dicht mogelijk bij de originele tekst. Fragmentarisch werden citaten uit de versie die Jan-Frans Willems pakweg 150 jaar geleden voorlegde overgenomen en die doen als bijschrift bij de tekeningen van Dolf De Rudder uit Sint- Gillis dienst. Zo merk je dat Bert Decorte het óók «nabij Bazele onder een boom» houdt, en wèèr dat Bazele dan liggen moet is van sekundair belang. De biografieën van Dolf De Rudder (hij is 73, deze vroegere direkteur van de gemeentelijke beroepsschool in Sint-Gillis) en Bert Decorte (70 inmiddels) werden wel twéémaal afgedrukt, zowel vooraan op de 'hoes' van dit fraaie boek als achteraan. Het is niet meer bij te houden met die Reinaert-hertalin- gen. Straks komt bij Davidsfonds-Leuven de versie van Clem Vermaere uit Sinaai uit. En met de bewerkingen van o.m. Louis-Paul Boon («Wapenbroeders»), Karei Jonckheere, Ernst Van Altena en ontzettend vele anderen kan je een hele bibliotheek vullen. Hulde alvast aan het trio Decorte - De Rudder - Oelbrandt dat het heeft aangedurfd, de vos bij de staart te vatten en te gaan grasduinen in het hof van Koning Lioen, de (pot)sierlijke heerser. Als alle lieden die straks naar het Reinaertspel in 't Sint-Niklase stadspark komen kijken zich een exemplaar aanschaffen is het boek dra aan een herdruk toe. Wouter VLOEBERGH 'Rcinaerd de Vos" telt 296 bladzijden en kost tot aan het massaspel in Sint-Niklaas 475 frank. Dat bedrag kan worden overgeschreven op rek. nr. 293-0286484-01 van pvba Oelbrandt-drukkerij Rinda. Zwaluwstraat 16 in 9100 Lokeren. Telefonisch: (052)47.23.57 of (091)48.36.16 Na het massaspel in Sint-Niklaas (zo vanaf 15 september) bedraagt de winkelprijs 580 frank. Juni, juli en augustus waren, zoals iedereen kon konstate ren, een aaneenrijging van feestweekends in Sint-Niklaas: schoolfeesten, kermissen in wyken en buurten, brade rieën, opendeurdagen, festivals, het ambachtelijk weck end, enz. Al deze initiatieven werden genomen hetzij door het stadsbestuur, hetzij door verenigingen en privé- instanties al dan niet gepatroneerd door het stadsbestuur. Begin september gaan wij naar een feestelijk en toeristisch hoogtepunt met de «vredefeestenDe festiviteiten starten zaterdag 31 augustus met een groot en gratis toegankelijk tuinfeest in het groen van het Stadspark. Het Ensemble Parisiana, de Wase Akkordeonisten, de Edelweiss 'Blaas kapel en de Blue Birds Big Band verlenen hun medewer king. Er is gelegenheid tot het proeven van typische streekbieren en snacks. «Vredefeesten» zonder bal- Na de «Vredefeesten» wordt lons, dat is onmogelijk. Het het niet stil in Sint-Niklaas. massale opstijgen op de Grote integendeel. Op zaterdag 21 Markt van deze luchtschepen september volgt een Reinacrt- op 7 en 8 september zal hier- happening in de stadszalen. van getuigen. Op zondag 8 Vanzelfsprekend verleent de september 1985 heeft traditie- Orde van den Vos Reynaerde getrouw een groots internatio- hieraan haar medewerking, nale muzikale show op het Ook de Mariakantorij, volks marktplein plaats, met beken- kunstgroep Boerke Naas, de groepen uit België en Ne- speelschaar Ossaert en jazz- dcrland. dansgroep Clapaja treden op. En in september gaat ook het terwijl hammondorganist G. Reinacrtjaar naar zijn hoogte- Buysse en Walter Cantens punt. De Orde van den Vos voor de nodige sfeer zorgen. Reynaerde organiseert in sa- De regie is in handen van Willy menwerking met het stadsbe- De Greef. Toegangskaarten stuur een prachtig massaspel in tegen 50 frank per persoon zijn het stadspark. Het epos wordt te bekomen in het toeristisch met zijn negen voorstellingen informatiekanloor, Grote ongetwijfeld een grandioos Markt. ACHA-komité met de steun van het stadsbestuur de stad Sint-Niklaas opnieuw in feest stemming. Zij zorgen ervoor dat Sinterklaas, omgeven door tal van folkloristische groepen, een blijde intrede kan maken in zijn residentiestad. Maandag 11 november zullen jong en oud in de ban worden gebracht van de goede Sint en zijn vele zwarte pieten. Het stadsbestuur organiseert dan voor de eerste maal in de voor die gelegenheid kleurrijk ver sierde stadszalen een groot kinderfeest, met Mare Goe- thals, goochelaar, en Harry Deswarte, poppenspeler. Gui- do Buysse zal op zijn ham mondorgel spelen, terwijl turnkring Kracht en Geduld enkele akrobatische en klow- neske nummertjes ten beste geeft. Walter Cantens praat het geheel op een plezierige wijze aan elkaar en de regie berust in de bekwame handen van Willy De Greef. Kortom: een Sinterklaasfeest waar alle kinderen van zullen genieten en met plezier aan terugden ken, want de Sint zal hen im mers verrassen met een ge schenk. Toegangskaarten kos ten 30 frank en zijn te beko men in het toeristisch informa- tickantoor. Grote Markt. koningenfeesten op 28 decem ber. Kulturele organisaties, jeugdverenigingen en scholen zullen om medewerking wor den gevraagd. Overwogen wordt om de verklede groepjes op een drietal plaatsen in de stad voor een jury hun kerst en nieuwjaarsliederen te laten zingen. Uiteraard zijn er prij zen voorzien. Binnenkort ver schijnen meer inlichtingen in De Voorpost. Van het Reinaertjaar zal kun nen gezegd worden dat niet alleen de vos ruime aandacht kreeg, maar dat ook de stad Sint-Niklaas ruimschoots in deze belangstelling deelde. Pers, radio en t.v. betoonden volop interesse. Duizenden be zoekers bezochten de stad en waren enthousiast. Om dit alles mogelijk te ma ken doet de stad Sint-Niklaas nooit vergeefs een beroep op de immer aktieve en onver moeibare stedelijke kommissie voor feestelijkheden en toeris me, die onder de zeer dynami sche leiding van haar voorzit ter, Gustaaf Van Daele, sche pen voor toerisme en feeste lijkheden, geen moeite of in spanning te groot acht om de geplande manifestaties op een uitbundige manier uit te wer ken. Op deze wijze wordt de interesse van de inwoners van het Waasland en ver daarbui ten steeds opnieuw gericht op de stad Sint-Niklaas en haar deelgemeenten. vaardend naar de kapel. Om Vrijdag 6 september wordt in is u. wordt het rozenhoedje Puivclde, parochie-deelge- gebeden en worden Marialie- meente van Sint-Niklaas, het deren gezongen. Om 18.30 u. «feest van de Boskapel» luisteren fanfare Sint-Cecilia gevierd. uit Belsele, het Gaudeamus- Vanuit de naburige parochies mannen- en jeugdkoor van Si- en kapellen komt men in groep het Sint-Franciscuskoor al biddend naar de Boskapel. Van Duizend Appels en de Men vertrekt om 17.10 u. aan Sint-Jobzangertjes van Puivel- de kerk en gaat dan al bede- de, de eucharistieviering op. De Voorpost - 30.8.1905 - 7

De Voorpost | 1985 | | pagina 7