«Ik heb fanfaremuziek nog nooit zo mooi gevonden Koebeesten en stieren provinciaal gekeurd in Sint-Niklaas Sint-Niklazenaar Daniël Ost wint zilver in Detroit Soldaat uit Steendorp dood in Duitsland SP-Waasland waakt en werkt Eksaarde voorop in Wase hitparade Achtste RK-Regentochten in Sint-Niklaas 1VOUI Sint-Niklaas, Voor de eerste maal vond tde Leeuw van 't 8 - 30.8.1985 - De Voorpost Het vliegtuig waarmee Daniël Ost zondagmorgen 25 augustus vanuit Detroit in Zaventem zou aankomen, had één uur vertraging opgelopen. Een grote groep sympathisanten was al ter plekke rond halftien. Zij en wij hadden a! wei enkele dagen eerder vernomen dat de 30-jarige jongeman, die aan het O.-L.-V.-plein in Sint-Niklaas samen met zyn vrouw Marie-Anne een bloemenwinkel runt, in Detroit zilver had gewonnen. Op woensdag 21 augustus jl. nam Ost in de Henri Ford Memorial van de Oostamerikaanse stad deel aan het door de Florist's Transworld Delivery Association georganiseerde wereldkampioenschap bloemschikken. Mocht niet in de nacht vóór de grote kompetitiedag Daniels door glasblazer Lulu vervaardigde servies ter waarde van 38.000 frank naar men vermoedt door de ingehuurde kuisploeg zy'n ontvreemd, dan was hij beslist als eerste geëindigd. Nu werd dat de Duitser Klaus Wagner. Het servies moest de allereerste opdracht 'intimate evening dinner for two' vervolledigen. Door het tumult, de paniek ook ontstaan na de laattydige vaststelling van de verdwijning ervan, liep Daniël een belangrijke achterstand op. Alsof je 10 meter achter de anderen een 100 meter sprint begint, vergeleek hij. In Zaventem was uw verslaggever er by. Morele overwinnaar «Detroit/Chicago - 9.40 u. - 10.45 u.» melden de zwartwit- schermen in de luchthavenhal. Ruim een uur vertraging dus. Als de Boeing 737 rond de laatstvermelde tijd dan toch naar passagierstunnei nummer 4 taxiet, stijgt de spanning, de vreugde van het weerzien na dert. Zoontje Maarten Ost wordt er op gewezen dat zijn papa in dat kolossale tuig zit. Een lange rij reizigers komt de tunnel uitgestapt vóór Marie- Anne haar man opmerkt. Vier fotografen zoomen in op de uitgang. Daar is hij dan, Da niël Ost, de kampioen, zijn das nonchalant losgetrokken. Hij ziet er moe, maar blij uit. «W'hebben hem in handen ge had, miljaar, miljaar!» klaagt hij, nog voor zijn vrouw hem in de arm kan vliegen: «Voor 't publiek waren we de kam pioen, de Japanners hadden er geen woorden voor. Japan, zeg, het land van de bloemsier- kunst! Die mannen waren wild van enthousiasme.» Ost vertelt over vanalles tege lijk, het zijn losse flarden uit Sint-Niklaas. Daniël Ost werd in De Graanmaat.in de bloemen gezet door de fans en door vertegenwoordigers van het schepenkollege. Zijn prestatie op de wereldkampioen schappen bloemensierkunst was er een op topniveau (dw). een dagboek. De koffers moe ten afgehaald worden. We ont moeten de Argentijnse deelne mer. A.d.h. van een moeizame kombinatie van Italiaans en Spaans vernemen we van deze man dat hij Daniël als de mo rele overwinnaar beschouwt. Het was voor hem de eerste keer dat hij deelnam, maar niet de laatste, hoopt hij. Voor de Argentijn betekende De troit een leerrijke ervaring. Van hier moet het naar de paskontrole. Daniël vermoedt wel iéts, maar niét dat hem boven in de hal ruim honderd vrienden staan op te wachten. Onder hen, keurig in uniform, de Koninklijke Fanfare Sinte- Cecilia van Belsele. Van ach ter het glas dringt een uitbun dig gejoel door, de fanfare heft een glorieuze deun aan en overstemt met haar muziek de bijna serene luchthavendruk- te, het «Ding dong... Passen gere for flight 34 to...». «Dat maakt die Duitser niet mee!» roept Daniël en hij vraagt zijn Nederlandse coach Giel Tuns om instemming. Wanneer hij zijn trofee in de lucht steekt, is er nog méér lawaai. «Ik heb fanfaremuziek nog nooit zo mooi gevonden», zal Daniël eens terug in Sint- Niklaas zeggen. Paniek In een afzonderlijk komparti- ment op de bus wordt een perekonferentie geënsceneerd. Wie erbij moet zijn, is erbij: Ost en zijn coach Tuns, hun assistenten, sponsors Nico en Rik Bosteels ook, Frans Van Remoortel, Roger Cools. «Pas op, ik ben kontent», begint Daniël, «maar het blijft erg, zo dicht bij de overwinning, bij die beker zijn en dan door zoiets... Never say never again, maar toch jong. Ik ben kapot; wij hebben een maand nodig nu om te rekupereren.» Dat blijkt. Giel Tuns moet éérst maar die vraagzieke pers- jongens wat weerwerk bieden «De zendingen zijn korrekt doorgekomen en dat in tegen stelling met wat sommigen van de andere 26 kandidaten heb ben meegemaakt. Iedereen heeft wel wat pech gehad hoor. Van dinsdag op woensdag heb ben we het nachtje doorge werkt, tot 4.30 u. die eerste opdracht daar ter plaatse in de Henri Ford Memorial voorbe reid. Om half 9 kwamen we d'r achter dat het bord en het bestek weggenomen waren. Paniek natuurlijk. Bij Danny nog het meest. Hij was naar de jury toegestapt om te melden dat hij niet meer meedeed. Als een gek ben ik naar buiten gerend, heb een taxi genomen naar het hotel waar Rik Bos teels verbleef om hem te vra gen of hij iets van dat servies afwist. Maar nee. En let wel: de wedstrijd begon om 9 uur! Verschrikkelijke stress! Maar ik dacht: wij hebben hier sa men zes maand aan gewerkt, dat kunnen we niet zomaar laten verloren gaan Ik ben de jury gaan vertellen dat Danny toch meedeed. Die hele och tendkompetitie is onder hoog spanning verlopen. Je wéét dat je zo'n stuk waar je andere een halve dag over doet niet in minder dan de voorgeschreven drie kwartier kan klaar heb ben, je wéét dat die 80 straf- punten een feit zijn, je denkt aan het meisje dat dat prachti ge glas heeft geblazen. Het was nu eenmaal misgelopen op een moment dat het echt niet slechter kon, maar goed: toch maar het beste er van maken. Zonder die tegenvaller hadden we de beker meegenomen. Het is evengoed een mirakel dat we tweede zijn geworden.» Te veel show Voor de realizatie van de eer ste opdracht («intimate eve ning dinner for two») had Da niël zeven minuten langer no dig dan was toegestaan. De zeskoppige jury (van haar tel de de hoogste en de laagste kwotering telkens niet mee) was bereid, het ontbreken van het servies niet in rekening te brengen. Maar dat de kompo sitie niet tijdig klaar was, kost te strafpunten, 80 nog wel. De tweede en derde opdracht luk ten prima, ondanks een aange tast moreel, en de zowat 3.500 fleuristen van over heel de we reld die op Daniëls vingers zaten te kijken, de presentator die druk (commentaar leverde Zaventem - Sint-Niklaas. Zondagvoormiddag op de luchthaven. Daniël Ost eindige onfortuinlijk tweede op de wereldkampioenschappen bloemensierkunst in Detroit. Toe wordt hij als 's werelds beste beschouwd... (dw) en zo de koncentratie verstoor de. Tot de voorlaatste ronde nam de Britse kandidaat de tweede plaats in. Na de laatste opdracht werd duidelijk dat de Belg de zilveren trofee mee naar huis zou mogen nemen. Zijn achterstand op de Duitser Klaus Wagner bedroeg nog 40 punten. De Wase bloemsierkunstenaar is niet onverdeeld tevreden over zijn verblijf in Detroit en het verloop van het wereld kampioenschap daar: «We werden er slecht behandeld zelfs. Ik moest mijn komposi ties maken op een podium van 1,6 meter bij 1 meter, 4 meter hoog en zonder reling. Dat is meer stuntwerk dan wat an dere. Ik had daar mijn nek kunnen breken. Wat mij nog het meest tegenviel, was dat aan het gebeuren een overda dig showkarakter gegeven werd. Dinsdag vóór de wed strijd moesten we twee uur lang asjeblief, oefenen aan de «line up» (het vormen van rijen) voor het podium. Alle maal in hetzelfde kostuum Show! Schandalig! Iedereen was rotzenuwachtig. Boven dien was het eten in Detroit ronduit slecht en het leven on betaalbaar duur. Een ontbijt voor twee kostte 1.500 Belgi sche frankskens, een cola - want bier kennen ze daar niet, 90 frank.» Giel Tuns vult aan dat de ver standhouding tussen de kandi daten onderling opperbest was: bij de vleet werden kaart jes en uitnodigingen uitgewis seld. Daniël heeft er ook een paar op zak. Of daar wat van komt, valt af te wachten. Hoe ook: in Detroit en ver daarbui ten kent al wie fleurist heet die verbeten Belg nu wel. Daniël was luidens zijn coach de favo riet van het publiek: «Als er 4 mensen bij die Duitser ston den, dan waren dat er 40 bij ons. Daniël is ook de enige die de televiziebeelden gehaald heeft. Vooral de Japanners ge raakten niet over hem uitge sproken.» Daniël Ost heeft zijn doel be reikt, vóór zijn vertrek immers had hij gesteld bij de eerste vijf te willen eindigen. Tokio 1989 Ost op post in 1989 in Tokio waar dan het wereldkampioen schap plaatsvindt? Never say never again, zei hij al. Ach, hij weet het nog zo niet. Mis schien ook wel. Zijn sponsors zijn pro, zijn coach is tegen. Het Engelse jurylid raadde hem af, nog verder aan derge- Nik) lijke wedstrijden deel te ne men: Your work is much to clever for competition and jui ze'jf. ges» (je werk is veel te intell vaa| gent voor wedstrijden en ee Qeri jury). Tuns vindt het doodzon wer. de om iets waaraan je een hal 0_ jaar hebt gewerkt op zo'n kor te tijd te moeten demonstrc j ren: «Als er iets fout gaat, bei ai]e je geen mens meer. Voor mi j^or kan het niet nog een keer. W mo< doen er beter aan, denk ik expozities te houden. Fran gQ> Van Remoortel van zijn kant i van van mening dat een kampioen mjj. schap je uitnodigt om jezelf ti „aa overtreffen.» ^ar Wie zal het zeggen of Daniël o in 1989 zal bij zijn? Dat word afwachten. Wordt hij eer tweede tweede, een tweed Poulidor? In '83 speelde hij i IM het Heizelstadion de Europest overwinning kwijt aan een Ne l|| dcrlander. Detroit leverdi hem ook zilver op. Belangrijk is voorlopig dat het materiaal jO de esthetiek van wat Daniël in'" Detroit heeft getoond niet ver- loren gaat. Begin volgend jaat worden de 'Amerikaanse' rea- lizaties wellicht op het stadhuis ^aat van Sint-Niklaas tentoonge steld! n (Leo DE BOCK) yan Bid Zondag, 25 augustus j.I., vond op de Grote Markt te Sint- Niklaas de tweeëndertigste fokveedag door van het wit- rood rundveeras van Oost-Vlaanderen. Die was ingericht door de Provinciale Vereniging van Kwekers en Houders van Rundvee van Oost-Vlaanderen in samenwerking met en steun van het ministerie van landbouw, het provincie bestuur van Oost-Vlaanderen, het stadsbestuur van Sint- Niklaas en het komité van de fokveedag St.-Niklaas. Ondanks het wisselvallige weer (mooie opklaringen ge volgd door neerslagvlagen) waren enkele honderden rund veehouders reeds van in de voormiddag naar de wase stede komen afgezakt. Meer dan 300 dieren, afkomstig van 70 rundveehouders, waren ingeschreven. Melsele. Daarnaast behaalde René Wauman nog een eerste, een vierde en twee vijfde plaatsen bij de stieren, drie tweede, een vierde en een vijfde plaats bij de vaarzen, een eerste, een tweede, twee derde en een vijfde plaats bij de koeien. Onmiddellijk na hem volgt Roger Veldeman van Oude- gem. Hij behaalde een eerste plaats bij de stieren, twee eer ste en twee vierde plaatsen bij de vaarzen en een eerste, een vierde en twee vijfde plaatsen bij de koeien. Theofiel Bacrt en zoon Guido uit Hamme behaalden een tweede en derde plaats bij de stieren en een vierde en een vijfde bij de koeien. Frans Boel uit Haasdonk boekte een vierde plaats bij de stieren en twee derde en een vierde plaats bij de vaarzen. Alfons D'Heer uit Zele be haalde een derde plaats bij de kalfvaarzen en een eerste en een vierde plaats bij de koeien De Coöperatieve Stierenhou- derij van Omer Macs behaalde een antiekmarkt plaats. Er waren heel wat belangstellenden (dw). Vorige week vrijdag is bij een rri; ongeval in de buurt van hetlai Westduitse Arolsen een twin- tra: tigjarige milicien uit Steen- dorp, deelgemeente van Tcm- se, om het leven gekomen. Peter Stcvelinck uit de Magno- 'j lialaan 33 zat achteraan in een <i legervrachtwagen toen die eki overkop ging en in een gracht fcki terechtkwam. Behalve Peter a werd ook een soldaat uit 'i Merksem gedood; enkele an dere miliciens liepen verwon dingen op. Peter Stevelinck n werkte in Antwerpen en was u ook in het verenigingsleven 1 aan de Wase Scheldekant ak- c tief. Er vielen immers 150.000 f aan premies, diverse kunststukken (o.m. geschonken door het mi nisterie van landbouw, burge meester De Vidts en schepen van landbouw Deyaert) en an dere waardevolle prijzen (ge schonken door diverse firma's) te verdelen. Dat ook de boeren uit het Waasland en de Denderstreek van de partij waren en prima resultaten boekten is duidelijk. Het zou ons te ver voeren mochten we al de uitslagen die door hen werden behaald moe ten opsommen. Daarom be perken we ons tot de 5 eerst geklasseerden in elk van de 22 verschillende kategorieën. Van de vier kampioendieren die werden uitverkoren waren er twee van op eigen bodem, nl. de kampioenstier die toebe hoort aan René Wauman uit Temse en de koe met de mooi ste uier die eigendom is van Herman Dhollander uit Provinciale fokveedag in Sint-Niklaas. Wikken en wegen... Het gebeurde met honderden viervoeters (Iv). Provinciale fokveedag in Sint-Niklaas. Dit is Petrus Van Moer uit Melsele met z'n stier een vijfde plaats bij de stieren en een eerste bij de koeien, die van Petrus Van Moer uit Mel sele een eerste en een vierde plaats bij de stieren en die van Leon Janssens uit Bazel een vierde plaats bij de stieren. Raf Van Royen uit Haasdonk boekte een tweede en een vijf de plaats bij de vaarzen, ter wijl zijn dorpsgenoot Jozef Van Mieghem een vijfde plaats behaalde bij de stieren. Vermelden we tenslotte nog dat Herman Dhollander uit Melsele een derde plaats boek te bij de koeien, Paul Van Damme uit Waasmunster een vijfde plaats behaalde bij de stieren, Marcel Rossaert uit Bclsclc een vierde plaats be haalde bij de koeien en Cesar Ernalsteen uit 2Lcle een derde plaats kreeg toegewezen bij de stieren. Admo Van het pre-elektorale front in 't Land van Waas enig nieuws, deze weck. De CVP van het arrondissement Sint- Niklaas geeft vanavond een perekonferentie i.v.m. de lijstsamenstelling. Over de belangrijkste plaatsen werd vóór de vakantie al overeenstemming bereikt en wc hebben dat toen ook gemeld in De Voorpost. Volgende week de komplcte (Wase) CVP-lijstcn voor kamer, senaat en provincie. Bij de Wase socialisten zijn de volledige lijsten al een hele poos klaar. Ook die namen (en volgorde) gaven we al >n dit blad. Dinsdag 3 september om 20 u. is voormalig minister Willy Claes eregast op een SP-meeting in zaal Forum aan de Truweelstraat 9 in Sint-Niklaas. Nog bij de SP in het Waasland is ongenoegen ontstaan i.v.m. het publiceren in een advertentieblad dat vanuit Stekene op de markt wordt gebracht van wat door de socialisten beschouwd wordt als propaganda voor het regime in Zuid-Afnka. Het weekblad in kwestie had een overdruk uit 't Pallieterke opgenomen en bij de SP kwam zulks over als rcklame voor de Apartheid in Zuid-Afrika. De Wase SP-sckretaris Fonny Bocsmans en volksverte genwoordiger Freddy Willockx stuurden aan op een «recht van antwoord», maar kregen dat (vooralsnog?) niet. (wv) Volgens de Sint-Niklase kuituurschepen Daan Anthuenis moet Eksaarde, nu deelgemeente van Lokeren, beschouwd worden als 'de beste Wase gemeente». Dat predikaat gaf Anthuenis maandagavond mee tijdens een bijeenkomst van Reinaertvorsers en Reinaertfans in Sint-Niklaas. Een streek- en ook strekengebonden vergadering, overgoten met een chauvinistisch sausje. Tweede op Anthuenis' hitparade staat Sinaai. Daarna komt Sint-Gillis en veel verder moet je Sint-Niklaas situeren. Al vindt de schepen wel dat we van Sint-Niklaas een boegbeeld van het Waasland moeten maken. Of Daan Anthuenis bin nenkort gehuldigd zal worden als ereburger van Eksaarde is niet bekend. (wv) Sint-Niklaas, Regentieplein. Rodeorijden op een mechanische stier, één van de volkse attrakties die dezer dagen opgeld maken (Iv). Zondag 15 september vinden de achtste Regentochten van het Rode Kruis afdeling Sint- Niklaas plaats. De wandelklub van de Rode Kruis-afdeling - Sint-Niklaas, is de enige die aangesloten is bij een overkoepelend orgaan, de Vlaamse Wandel- en Jog ging Liga. De Regentochten zijn een officieel deel van de aktiviteiten gaan uitmaken. Het is een organisatie waar de leden van alle diensten hun medewerking aan verlenen. Het is trouwens de bedoeling dat deze tocht een deel van de werkingskosten van de afde ling kan dekken. In het verle den was de weermaker de tochten niet gunstig gezind. In het verleden kreeg men re latief veel wandelaars van Ro- Vlaanderen, van wandelklubs uit heel Vlaanderen en van inwoners van de gemeenten rond Sint-Niklaas Inwoners van de stad zelf werden nauwe lijks gezien. Je kan op 15 september 6, 12, 20, 30 of 40 km. wandelen. Start van 8u30 tot 15 u. in de OLV-Presentatie, Watermo lenstraat 167a, 2700 Sint-Ni klaas. Na de inspanning kan u terecht in de cafetaria voor een lekker stuk taart, een goede warme verse tas soep of een biertje. Voor verdere inlichtingen: het Belgische Rode Kruis, Eric Merny, Parklaan 2, Sint-Ni- klaas of Fernand De Smcdt, De Cauwerstraat 8, 2700 Sint- Niklaas, tel. 03/777.36.52. Affiches en folders zijn op aan-

De Voorpost | 1985 | | pagina 8